Van Geel heeft geen moeite met kunstgras PZC Weisglas was populair, maar ook omstreden Googelen mag alleen met Google yVD vreest voor gezondheid en milieu Orakel komt voortaan oit Heeze ■mm ja** CDA-kandidaat valt partij af T axfree-winkeliers eisen andere regels Directeur cellencomplex: wel voorbereid op brand Slachtoffer mensenhandel mag blijven woensdag 16 augustus 2006 Dun HAAG - Staatssecretaris yan Geel van Milieu vindt het „iel nodig om de aanleg van nieuwe kunstgrasvelden te ver bieden. Hij antwoordt dit aan WD-Kamerlid Van der Sande, die voor zo'n verbod had ge pleit. Volgens Van der Sande ziji, 'er te veel twijfels over ge- rondheids- en milieurisico's van kunstglas met rubberkorrels. De rubberkorrels worden ge maakt van autobanden. Daarin ritten allerlei stoffen die schade lijk zouden kunnen zijn voor DIEVER - Drente raakt een orakel kwijt, Brabant krijgt er ten bij. WD-coryfee Hans Wiegel gaat samenwonen met zijn jeugdliefde Madeion Spoor. Itij verhuist daarvoor van Die ier naar het Brabantse Heeze. Pat meldde RTV Drenthe giste- Hans Wiegel (65) woont sinds I999 in Diever, na zijn ambtster mijn als commissaris van de ko ningin In Friesland. Daarvoor nas hij ook korte tijd minister ran Binnenlandse Zaken en frac tievoorzitter van de liberalen in de Tweede Kamer. velbespraakte voorzitter van de zorgverzekeraars mag graag regelmatig scherp commentaar geven op actuele politieke gebeurtenissen. Daar heeft hij zijn reputatie van tjrakel aan te danken. Eerst als prakel uit Ljouwert' en na rijn vertrek uit Leeuwarden als 'heilspreker uit Diever'. Wilhelmina trekt veel bezoekers APELDOORN - Zeker 100.000 fasen hebben tijdens de zomer maanden de tentoonstelling be zócht in Museum Paleis Het Loo met. schilderijen en tekeningen van koningin Wilhelmina. De expositie, die dankzij specia le toestemming van koningin Beatrix tot stand kwam, is nog (ot en met 3 september te bezich tigen. ANP mens en milieu. Volgens Van Geel zijn die risico's echter ver waarloosbaar klein. Hij baseert zich daarbij op een recent advies van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Van Geel had vorig jaar ook al geconcludeerd dat de risico's zeer klein zijn, maar een in juni verschenen onderzoeksrapport zaaide nieuwe twijfel. Uit het onderzoek blijkt dat de kunst grasvelden korrels polycycli sche aromatische koolwaterstof fen (pak's) loslaten die bij lang duriger contact schadelijk zou den kunnen zijn. Bovendien spoelen uit kunstgrasvelden te hoge gehalten zink uit, waar door bodem en water kunnen worden vervuild. Verwaarloosbaar Van Geel heeft het RIVM om na der advies gevraagd. Het insti tuut oordeelde dat de gezond heidsrisico's verwaarloosbaar klein zijn. Risico's voor het mi lieu kunnen echter niet worden uitgesloten. Voor drie stoffen kan de norm van oppervlaktewa ter worden overschreden; voor koper en zink zelfs met respec tievelijk factor 14 en 25. Dat kan schadelijk zijn voor planten en dieren in het water. Van Geel vindt verder onderzoek nodig om de risico's beter te kunnen inschatten. Pas daarna wil hij bezien of, en zo ja welke, maat regelen nodig zijn. De KNVB, het NOCNSF en pro ducenten van kunstgras doen ook onderzoek naar aanleiding van de eerdere bevindingen. Op grond hiervan zouden de bon den zelf kunnen besluiten om het gebruik van kunstgras te ver bieden of nadere eisen te stellen aan het gebruik van rubberkor rels. In Nederland zijn ruim 300 kunstgrasvelden met rubberkor rels in gebruik. GPD door Mark Wijdevert AMSTERDAM - Internetzoek- machine Google is het niet eens met de gangbare uitleg van het werkwoord googelen. Googelen is zoeken (naar informatie) op internet, volgens verschillende Nederlandse woordenboeken. Maar googelen kan volgens het Amerikaanse bedrijf alleen met gebruik van Google. In een brief heeft Google media bedrijven wereldwijd gewaar schuwd voor verkeerd gebruik van het werkwoord. „Plet is voor ons belangrijk dat we ons merk beschermen. Als mensen spreken over googelen willen we zeker weten dat ze bedoelen zoe ken met Google en niet met een andere zoekmachine", zei merk rechtadvocaat Rose Hagan van Google gisteren. „We nemen noodzakelijke stap pen om ons merk te bescher men. Educatie over het juiste ge bruik van de merknaam aan me dia en publiek hoort daarbij", voegde zij er aan toe. Googelen werd in Nederland voor het eerst in 2003 als werk woord gesignaleerd. De laatste versie van de Dikke van Dale geeft zoeken op internet als bete kenis. Hoofdredacteur T. den Boon zei gisteren nog geen waar schuwing te hébben ontvangen. „Plet is een algemeen bekend verschijnsel dat bedrijven hun merk zo proberen te bescher men", reageerde Den Boon laco niek. Van Dale is in ieder geval niet van plan haar uitleg te wijzigen. „We beschrijven het algemeen Nederlands. U, ik en iedereen ge bruikt googelen in deze beteke nis." ANP DEN OEVER - De inwoners van het doorgaans rustige Den Oever in Noord-Holland werden gisterochtend opgeschrikt door het geluid van een voorbijrazende Formule 1-bolide. Autocoureur Robert Doornbos, testrijder voor Red Bull, reed in zijn wagen vol gas over de Afsluitdijk en bereikte daarbij een snelheid van 326 kilometer per uur. De coureur zag naar eigen zeggen een van zijn stoutste dromen in vervulling gaan. De A7 was voor de gelegenheid afgesloten. foto ANP door Fons Kockelmans DEN HAAG - „De mooiste liaan in de politiek en misschien wel helemaal." Zo omschreef VVD'er Frans Weisglas gisteren het voorzitterschap van de Twee de Kamer, dat hij viereneenhalf jaar heeft mogen vervullen. Waarom heeft hij, dan toch beslo ten de politiek na de Kamerver- rodat Peter van Straaten twee weken met vakantie is, herplaatst eEZC elke dag een tekening zonder tekst en koppelt daar een prijs- yaag aan vast. De beste, verrassendste, meest spitsvondige bij- ™en van maximaal twee regels worden beloond met een boe- eibon. In de PZC van vrijdag wordt een selectie van de inzendin- geplaatst. Bij uw tekst moet u aangeven op welke dag de teke- ,.ng m de PZC stond. Insturen kan per post tot uiterlijk vandaag Lezersredacteur PZC, Postbus 31, 4460 AA Goes, maar bij ,'Mkeur per e-mail (met uw adresgegevens) tot uiterlijk morgen- ÜO uur naar lezersredacteur@pzc.nl. kiezingen van 22 november te verlaten? Tijdens een persconferentie noemde de zestigjarige Weisglas vooral privéredenen. De 24 jaar Kamerlidmaatschap, met werk weken van 60 tot 70 uur, begon nen zwaar te wegen. Daarnaast loopt een Kamervoorzitterdie te lang blijft zitten een zeker af breukrisico, aldus Weisglas. Hij ontkende dat hij zijn kans op herverkiezing heeft laten meewegen bij zijn beslissing om zich niet meer kandidaat te stel len voor de WD-lijst. Toch moet ook dat argument door zijn hoofd hebben gespookt. Want Weisglas mag dan twee maal gekozen zijn als Kamer voorzitter, en veei goodwill heb ben gekweekt met zijn pogingen het parlementaire debat te verle vendigen, zijn populariteit was de laatste tijd tanende. Zijn manier van leiding geven bij debatten, zijn neiging tot pro filering en zijn spitsvondighe den en grappen begonnen steeds meer Kamerleden te irriteren. Jongere broertje Daar kwam nog bij dat Weis glas ook in de WD omstreden begon te raken, waardoor een hoge notering op de kandidaten lijst niet vanzelfsprekend meer was. In de lijsttrekkersverkiezing bin nen de partij koos hij nadrukke lijk de kant van minister Rita Verdonk (Vreemdelingenzaken), terwijl de partijtop vrijwel una niem de kandidatuur van de la tere winnaar Mark Rutte steun de. Dat Weisglas Rutte wat ge ringschattend wegzette als 'het jongere broertje van Wouter Bos' zal zijn carrièrekansen in de partij niet vergroot hebben. Een punt van overweging was waarschijnlijk ook dat zich een hele stoet spraakmakende nieuwkomers heeft aangemeld voor de WD-lijst, zoals voorma- Kamervoorzitter Wcisglas laat de pers weten dat hij er na 24 jaar mee stopt, foto Rick Nederstigt/ANP lig BVD-chel' Arthur Docters van Leeuwen, ex-journalist Ton Elias en officier van justitie Fred Teeven. Allemaal concur renten voor een mooie plek op de lijst. Weisglas kwam in 1982 in de Ka mer en behoort daarmee tot de langstzittende parlementariërs. De voormalige ambtenaar en di plomaat maakte vooral naam als woordvoerder op het gebied van buitenlandse zaken en de fensie. Hij legde daarbij steeds een goed gevoel voor publiciteit aan de dag. Journalisten die om een leuk nieuwtje verlegen zaten, de den zelden vergeefs een beroep op hem. Een kabinetsfunctie heeft hij nooit nagestreefd, zei Weisglas gisteren. Hij ergert zich aan poli tici die alleen daarop uit zijn, voegde hij er aan toe, om vervol gens meteen de naam Docters van Leeuwen te noemen. ANP door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Kandidaat-Kamerlid Ayhan Tonca vindt het een 'fundamenteel recht' dat moskeeën hun imams vrij kunnen kiezen. Dat zegt hij in een interview met dagblad De Stentor. Tonca neemt daarmee afstand van het standpunt van zijn eigen partij. Het CDA pleit er al jaren voor om buiten landse imams zo veel mogelijk te weren. Tonca is nu nog voorzitter van het Contactorgaan Moslims en Overheid, een organisatie die namens veel Nederlandse moslims overleg voert met minis ter Verdonk (Integratie). Hij zegt geen bezwaar te hebben tegen Nederlandse imamopleidingen. „Maar het is aan een gemeenschap zelf om te be slissen welke imam ze wil hebben. De scheiding tussen kerk en staat is nog steeds heilig." Tonca's uitspraken gaan in tegen een motie die in 2004 door vrijwel de hele Tweede Kamer, inclu sief het CDA, is gesteund. Daarin roept de Kamer het kabinet op om de komst van buitenlandse imams per 2008 nagenoeg onmogelijk te maken. CDA-Kamerlid Sybrand van Haersma Buma gaat Tonca om opheldering vragen over zijn uitspra ken. GPD Prijs leukemiestudie Löwenberg DEN HAAG - De Rotterdamse professor Bob Löwenberg ontvangt de 'Jacqueline Seroussi Memorial Foundation for Cancer Research Prijs 2006' voor zijn onderzoek naar leukemie en de bestrijding van deze ziekte. Löwenberg is hoogleraar hematologie aan het Rotterdamse Universitair Medisch Centrum Erasmus. Hij werkt al jaren aan het ver beteren van methoden voor de diagnostiek en de behande ling van leukemie. Er bestaan tientallen soorten van leukemie en iedere pa tiënt heeft een op maat geschreven behandeling nodig. Met de prijs is een geldbedrag van omgerekend 118.000 euro beschikbaar gesteld. GPD Gratis cultuur happen met CJP AMSTERDAM - Stichting Cultureel Jongeren Paspoort gaat 300.000 vouchers verspreiden onder jongeren, die in geruild kunnen worden voor gratis toegangsbewijzen bij musea en theaters. De eerste vouchers worden uitgereikt aan bezoekers van het festival Lowlands, dat komend weekeinde in Flevo land wordt gehouden. Jongeren kunnen de vouchers tot en met eind november bij twaalf theaters en elf musea in heel Nederland gebruiken. ANP Bijzondere editie Suske en Wiske VALKENSWAARD - Studio Vandersteen heeft op ver zoek van Stichting Vluchteling een bijzondere aflevering getekend van Suske en Wiske. In Suske en Wiske en de Vergeten Vluchtelingen proberen de striphelden mensen te helpen die op de vlucht zijn voor gevaarlijke rebellen, maakte de stichting gisteren bekend. Het gaat om een zogenoemd kortverhaal dat verschijnt op twaalf pagina's op A5-formaat. In de rest van het album geeft de stichting aan de oudste basisschoolleerlingen uit leg over vluchtelingen. ANP Invalideparkeerkaart vaak gestolen DEN PLAAG - Gehandicapten komen in het geweer tegen het grote aantal diefstallen van hun invaliclenparkeer- kaart. De zogenoemde kaartkluizen zijn uitverkocht. Daarmee kan een parkeervergunning met een stalen slot worden verankerd aan het autostuur. Jaarlijks zijn duizenden gehandicapten de dupe van au tokrakers die het op de speciale parkeervergunning ge- mund hebben. Uit cijfers van een databank blijkt dat in de eerste zeven maanden van dit jaar in 16 gemeenten al 983 kaarten gestolen zijn. Vooral in de grote steden zijn de vergunningen populair. GPD Ziekenhuis wordt verkocht AMSTERDAM - De Amsterdamse woningcorporaties De Key en Het Oosten en zorginstelling Cordaan gaan het Slotervaartziekenhuis in de hoofdstad kopen. Volgens het koopcontract worden de gebouwen en de zeg genschap van het ziekenhuis voor het einde van het jaar overgedragen aan de kopers.Door de transactie is de fi nanciële toekomst van het Slotervaartziekenhuis voorlo pig veiliggesteld. Het is de eerste keer in Nederland dat een ziekenhuis via een openbare verkoop van de hand is gedaan. ANP van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Artikelen die reizi gers in het winkelgebied van Schiphol kopen, moeten alsnog een plek kunnen krijgen in het bagageruim van het vliegtuig. Dat eisen de door forse omzet- derving geplaagde eigenaren van taxfreewinkels van de lucht haven. Sedert de verijdelde terreurcam- pagne vanaf het vliegveld Plea- throw zijn de regels voor hand bagage aanzienlijk verscherpt. Het meenemen van vloeistoffen aan boord (parfum/drank) naar bestemmingen in de VS en Groot-Brittannië is nog steeds verboden. Volgens woordvoerder J. Okhuy- sen van de verzamelde See Buy Fly-winkels kan de procedure die nu ook al geldt voor het ver voer van kinder-buggy's uit komst bieden. Deze wandelwagentjes mogen in de 'slurf' worden achtergela ten, waarna het cabinepersoneel ze in het vrachtruim laadt. Sinds de invoering van het ver bod op meevoeren van vloeistof fen in de handbagage is de om zet van taxfreewinkels met drie proeent gedaald. GPD met de getuigenissen van be waarders uit het complex. Zij verklaarden niet op de hoogte te zijn van het calamiteitenplan en nooit te hebben geoefend. De ge tuigenverhoren worden in sep tember voortgezet. GPD door Jan Salden HAARLEM - De bewaarders in het cellencomplex op Schiphol, waar eind oktober bij een brand elf mensen omkwamen, waren wel degelijk goed voorbereid op een brand. Dat verklaarden directeur A. de Korte en het hoofd bedrijfshulp verlening H. de Reus gisteren voor de rechtbank in Haarlem. Zij deden dat op de vierde dag van de getuigenverhoren over de Schipholbrand in een civiele procedure die 26 slachtoffers van de brand voeren voor een schadevergoedi ng De Korte zei geen idee te heb ben hoe de brand zo uit de hand kon lopen dat hij aan elf mensen het leven kostte. „Maar aan de organisatie heeft het wat mij be treft niet gelegen. Petje af voor het personeel, dat met gevaar voor eigen leven 32 mensenle vens heeft gered. Dat was een prestatie van formaat." Volgens De Korte bevond hij zich 'in de unieke situatie' dat er 's avonds zeventien personeelsleden aan wezig waren in het complex. „Dat is meer dan in welke gevan genis in Nederland ook." In teambesprekingen werd vol gens de directeur regelmatig ge sproken over wat het personeel bij een brand moest doen. Beide leidinggevenden verklaar den dat in 2004 twee brandoefe ningen werden gehouden. In 2005 werd niet meer geoefend. De verklai'ingen van De Korte en De Reus zijn in tegenspraak DEN HAAG - Minister Verdonk (Vreemdelingenzaken) gaat de regels versoepelen voor slachtof fers van mensenhandel die na af loop van het proces tegen de (vermeende) daders in Neder land willen blijven. Voortaan wordt een verzoek hiertoe ingewilligd als het slachtoffer aangifte heeft ge daan en de rechtszaak tot een veroordeling leidt. Tot nu toe moesten slachtoffers die perma nent in Nederland willen blij ven, aannemelijk maken dat te rugkeer naar hun eigen land te gevaarlijk was. Bij een veroorde ling gaat de minister er voor taan van uit dat terugkeer risi co's met zich meebrengt. Ook als er geen veroordeling komt, kunnen slachtoffers die aangifte hebben gedaan in aanmerking komen om te mogen blijven. Ze moeten dan drie jaar hebben bij gedragen aan de opsporing en vervolging van de verdachte(n) van mensenhandel. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3