Gemeente steunt schelpdiersector Tocht voor scootmobielers is vooral een ontdekkingsreis SPRIKf PHOTO Deltaweg zeker niet vierbaans Bruine vloot blij met aanleg Bruse steiger GRATIS MP3-SPELER i «ÏSffilS 128Mb SIKARD Schouwen-Duiveland voor kokkelvisserij en uitzaaien Iers broedsel in Oosterschelde ook op vloerverwarming peuterfiets Redactie: 0113-315649 SSitie@Pzc.nl Sblis31,4460 AA Goes advertentie-exploitatie. jffi en Midden-Zeeland: 0113-315520; «-Vlaanderen: 0114-372770; NÏionaal: 020-4562500. woensdag 16 augustus 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland jnnr Marcel Modde ZIERIKZEE - De visserij op kokkels en Ierse mosselen en platte oesters in de Oosterschel de kan op de volledige steun re kenen van de gemeente Schou- iveu-Duiveland. Nu niet is aan getoond dat er een risico is voor de natuur, mag de vissers een vergunning niet worden onthou den, aldus wethouder G. Houte kamer. oesterzaad uit de Ierse en Kelti sche Zee in de Oosterschelde is volgens Houtekamer een goed al ternatief voor het gat dat valt door de van hogerhand beperkte aanvoer uit de Waddenzee. „Zo lang experimenten met andere kweekvormen en het onderzoek naar duurzame mosselvisserij geen antwoord bieden, is dit ook het enige alternatief voor de mosselbranche." De gemeente sluit zich daarmee aan bij eerde re bevindingen van de provincie Zeeland. Houtekamer vindt de angst voor ongewenste exoten die tussen het buitenlandse broedsel zou den kunnen zitten, 'zwaar over dreven'. „De grootvader van mijn moeder was visser en in zijn tijd gingen ze, met een hoog aars, ook al naar de Ierse Zee om oesterbroed te halen. Dus ze moeten niet net doen alsof dit helemaal nieuw is." De kokkelvisserij in de Ooster schelde kan eveneens op steun van Schouwen-Duiveland reke nen. De gemeente conformeert zich aan het beleid dat op kok kels kan worden gevist, wan neer vast staat dat er voldoende voorraad is voor mens en vogel. Uit inventarisatie van het bu reau Imares blijkt dat er volgen de maand naar verwachting 7,43 miljoen kilo kokkelvlees in de Oosterschelde ligt. Wanneer wordt uitgegaan van de vastge stelde voedselreserving voor scholeksters van 5,2 miljoen ki lo, dan is er dus geen reden de visserij te verbieden, vindt de ge meente. Onderzoek Houtekamer realiseert zich dat het wetenschappelijk onderzoek naar de effecten van de kokkel visserij op de natuur nog geen eenduidige lijn laat zien, al dan niet in het voordeel van de na- tuurbeweging. Daar staat vol gens de wethouder echter als feit tegenover dat juist de bevis te gebieden meer nieuwe kok kels voortbrengen. Hij vindt dat de politiek alle ruimte moet ge ven aan de kokkelvisserij op de Oosterschelde, ter compensatie van het verbod van deze tak op de Waddenzee. „De bedrijven die er nog zijn, moeten een faire kans krijgen." Degemeente heeft haar zienswij ze kenbaar gemaakt aan het Mi nisterie van LNV. Volgens Hou- tekamer gaat de tegenstand van de natuurbeweging op dit vlak te ver. Wanneer de vergunningen niet worden uitgegeven, komt het voortbestaan van de visserij in Zierikzee en Bruinisse verder on der druk te staan. Een teloor gang van die sector zou een enor me economische aderlating voor het eiland zijn, benadrukt de wethouder de wederzijdse belan gen. Het uitzaaien van mossel- en (Advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN Amundscnweg 15 - GOES Tel. 0113-233365 www,vandendongenparket.nl Gewonde bij tweede botsing op plek ongeval in Kerkwerve KERKWERVE - Het onge- luk met de vrachtwagen maandag op rijksweg N59 bij Kerkwerve is later die avond aanleiding geweest van een tweede ongeval. Daarbij raakte een 19-jari- ge scooterrijder uit de ge meente Schouwen-Duive land gewond. Doordat de vrachtwagen met grind en stenen rond acht uur was gekanteld, ontstond opide rijksweg ge ruime tijd overlast voor het verkeer. Een 24-jarige Duit se automobilist die zo'n an derhalf uur later de plek naderde, wilde de stilstaan de auto voor hem via het naast de weg liggende fiets pad passeren. Hij zag daar bij de scooterrijder over het hoofd. De Schou- wen-Duivelander liep bij de botsing een open been breuk op en is overge bracht naar het ziekenhuis in Dirksland. De 39-jarige Belgische chauffeur uit de gekantelde vrachtwagen liep verwondingen op aan hoofd en schouder en werd naar Goes gebracht. De oor zaak van het eerste onge luk was gisteren nog niet duidelijk. Vermoedelijk is de vrachtwagenbestuurder in de berm geraakt, die door de vele regen maan dag zacht was geworden, waardoor hij de macht over het stuur kwijtraakte. (Advertentie) Nu bij 100 (oto's afdrukken in de 1-uur service GRATi MP3-speler GKATIS 128 Mb SD-geheugenkaarl! zeeuwse almanak Taai Het avondeten smaakte best, zij het dat de stukjes biefstuk wat aan de taaie kant waren. De tafelgasten kauwden ech ter stug door - er is tenslotte meer leed op de wereld - en lieten de kwestie verder onbe sproken. Bij Julius van vijf kwam het hoge woord er, na lang aarze len, wél uit. „Mama, hoe lang blijft dit vlees in mijn mond?" Eigen bijdrage WMO ongewijzigd ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van de ge meente Schouwen-Duiveland willen niet tornen aan de hoogte van de eigen bijdrage huishoudelijke verzorging na de invoering van de Wet maatschappelijke ondersteu ning (wmo) begin volgend jaar. Het college kiest voor een regeling die overeenkomt met de eigen bijdrage regeling AWBZ clie nu wordt gehanteerd. Dit is conform de alge mene maatregel van bestuur waarin de staatssecretaris eerder heeft vastgelegd welke inkomensafhankelijke ei gen bijdragen gemeenten maximaal mogen heffen. Een la ger maximum stellen danwel afzien van een eigen bijdra ge wordt niet als reëel gezien. Eigen bijdragen voor huis houdelijke zorg zijn algemeen aanvaard en afschaffing zal tot fikse tekorten voor de gemeente leiden. Op basis van in mei door het Rijk aangeleverde getallen is de ver wachting dat de gemeente Schouwen-Duiveland jaarlijks zo'n 560.000 euro aan eigen bijdragen zal ontvangen. Geld dat hard nodig is naast het nu toegekende budget huishoudelijke verzorging van circa 3,3 miljoen euro. Drankrijder komt goed weg MIDDELBURG - Een 49-jarige man uit Zonnemaire kon zich gisteren in Middelburg niet goed meer herinneren hoeveel bier hij op de dag van zijn aanhouding had ge dronken. Hij dacht aan vier biertjes, maar gezien het alco holgehalte van 955 microgram moest het aantal consump ties aanmerkelijk hoger zijn geweest. Officier van justitie R. Jeuken eiste een jaar rijontzegging en 28 uur werk straf. Politierechter I. Woltring kwam de man tegemoet in de rijontzegging door de helft voorwaardelijk op te leg gen: een jaar rijontzegging, waarvan zes maanden voor waardelijk. Daartegenover stond dat de werkstraf werd verhoogd tot 42 uur. De erdachte werd 21 mei in Zonne maire dronken in zijn auto betrapt. Zijn rijbewijs werd in genomen. De man had door echtscheidingsproblemen zijn toevlucht gezocht in de drank. Raadsman H. Goedegebu- re pleitte ervoor de rijontzegging te matigen, omdat zijn cliënt het rijbewijs nodig heeft voor zijn werk. De politie rechter was bereid om daarvoor begrip op te brengen. Brommerdiefstal door verliefdheid MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol tring heeft gisteren een 31-jarige inwoner van Goes voor het stelen van een bromfiets conform de eis veroordeeld tot twintig uur werkstraf. De Goesenaar had op 23 mei in Zierikzee de brommer van de moeder van zijn vriendin weggenomen. Daarvoor meende hij een plausibele verklaring te hebben. „Ik heb gejat uit liefde voor mijn vriendin. Zij heeft een rotjeugd gehad. Dus is het goed." De brommer had hij niet meer. „Die is ontploft, gejat of verkocht", liet hij de waarheid ergens in het midden. door Harmen van der Werf GOES - De Deltaweg tussen Goes en Zierikzee blijft zoals die is. Provinciaal bestuurder A. Poppelaars voelt er niets voor de drukste tweebaansweg van Zeeland op te waarderen tot een vierbaansweg, zoals de gemeente Goes wil. Goes wil de Deltaweg 't liefst verbreden vanaf het kruispunt bij 's-Heer Hendrikskinderen tot voorbij de kruising met de Langeweg, waar verkeer van en naar Wolphaartsdijk en vooral van en naar Wilhelminadorp op de Deltaweg komt. In het ideaal beeld van Goes worden de twee kruisingen ook ongelijkvloers, wat zowel de verkeersveiligheid als de doorstroming van het ver keer ten goede moet komen. De grote drukte op de Deltaweg, ze ker 's zomers, is voor Goes de re den voor de forse aanpassingen te pleiten. En de verwachting is dat de verkeersdruk alleen maar zal toenemen, als op het Goese haven- en industrieterrein een woonwijk, Waterstad, wordt ge realiseerd. Maatregelen Voor de Goese wethouder M. Dieleman (CDA, verkeer) is het duidelijk wat er moet gebeuren. „We kunnen niet volstaan met het verharden van de zijkanten van de Deltaweg en het instel len van een vaste maximumsnel heid van tachtig kilometer per uur", verwijst hij naar maatrege len die de provincie voor de zo mervakantie heeft genomen. „De Deltaweg is nu al te druk. Dit probleem vraagt om een goe de oplossing." De grote drukte op de Deltaweg zorgt ook voor verkeersonveili- ge situaties. De verbinding was afgelopen weekeinde nog afge sloten na een ongeval waarbij vijf auto's betrokken waren. Een vrachtwagenchauffeur kon niet op tijd remmen en reed op een voor hem rijdende aanhang wagen. Op het kruispunt Delta- weg-Langeweg was begin juli een vergelijkbaar ongeluk. Een vrachtwagenchauffeur zag naar eigen zeggen te laat dat het ver keerslicht op rood stond en reed op twee stilstaande auto's in. Bij de ongevallen vielen 'alleen' gewonden. Reactie Provinciaal bestuurder Poppe laars (CDA, verkeer) kent de problematiek, maar hij laat in een reactie klip en klaar weten niets te voelen voor het verbre den van de Deltaweg. De provin cie wil vóór alles tegengaan dat de weg Goes-Zierikzee uitgroeit tot een grote verkeersader door het groen-blauwe hart van Zee land. De verkeersstroom moet zoveel mogelijk om Zeeland wor den geleid. Poppelaars: „Wij be talen daarom als provincie mee aan de aanleg van rijksweg A4 tussen Dinteloord en Bergen op Zoom," Minder vrachtwa genchauffeurs zullen de Delta weg nemen, als dat ontbrekende stuk A4 klaar is, vernacht Pop pelaars. Het verbreden van de Deltaweg bij Goes zal er naar zijn idee ook alleen maar toe lei den dat het probleem verschuift naar de Zeelandbrug. Een twee de verbinding over de Ooster schelde is voor Poppelaars letter lijk een brug te ver. De provin cie gaat overigens nog wel de in- en uitritten van de benzine stations aan de weg op Noord- Beveland verbeteren en bij Co- lij nsplaat komt een verkeersre gelinstallatie, met name voor busgebruikers. De bruine vloot heeft te maken met afkalving van de afmeermogelijkheden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans BRUINISSE - 'Een goed initia tief, daar zouden er meer van moeten zijn'. John van Dalsen van Zeilvloot De Zeeuwse Stro men is blij met de komst van een passantensteiger voor Brui ne schepen in de vissershaven van Bruinisse. De steiger moet om Europese subsidie niet te ver spelen voor 30 juni 2007 gereed zijn. De nieuwe voorziening biedt - afhankelijk van de grootte - plaats aan één tot twee 'bruine schepen' en het pontje waarmee in de zomermaanden een bruik van gaan maken." Haveneigenaar/plannenmaker de gemeente Schouwen-Duive land heeft lang op antwoord moeten wachten. In 2003 werd voor het eerst gewag gemaakt van plannen voor herinrichting van de vissershaven. In 2004 kwam het tot een concreet plan en werd er subsidie voor aange vraagd. Pas deze week werd be kend dat die vraag gehonoreerd is. Het is volgens beleidsambte naar A. Ghering-van Duijn van de gemeente de bedoeling om zo snel mogelijk te beginnen met realisering van de drijvende stei ger. Aanleg van de steiger vergt een investering van zo'n 50.000 euro. De gemeente heeft deze week de toezegging gekregen voor een Europese subsidie ter grootte van 25.000 euro. Er lig gen ook plannen klaar voor her inrichting van de Vissershaven maar de gemeente heeft op dit moment geen geld om de aanleg van de steiger daarmee te combi neren. Een - volgens de gebrui kers broodnodige - opknap beurt voor (viskotter)steiger en loswal staat voor 2007 op de rol. fiets-veerdienst tussen Bruinis se en Anna Jacobapolder onder houden wordt. Niet overdreven veel ruimte, maar alles is wel kom voor Van Dalsen. Hij zou dolgraag meer plaats ingeruimd willen zien voor de historische zeilschepen. „Want het wordt een steeds groter probleem. De laatste vijftien jaar zien we ge woon dat het aantal afmeermo gelijkheden voor de bruine vloot stelselmatig minder wordt. Wij roepen al vijftien jaar dat het an ders moet, maar onze roep wordt kennelijk niet gehoord." Afkalving De afkalving van de afmeermo gelijkheden voor schepen van de bruine vloot heeft meerdere oor zaken. Eén van de belangrijkste is volgens Van Dalsen privatise ring van jachthavens. Histori sche (zeil)schepen nemen veel meer ruimte in beslag dan mo derne plezierbootjes. In de mees te jachthavens is weinig tot geen plaats vrijgehouden voor bruine vloot-schepen. „En dat geldt niet alleen voor Ooster- scheldehavens als die van Zierik zee en Bruinisse maar ook voor Grevelingenhavens als die van Scharendijke. „Op dit moment kunnen de schepen van zeilvloot De Zeeuwse Stromen op Schou wen-Duiveland alleen terecht in de Nieuwe Haven in Zierikzee en de vluchthaven bij Zijpe bij Bruinisse. „Maar voor charter- vaart is het Zijpe niet aantrekke lijk. Veel te ver van het dorp Bruinisse, dus wat dat betreft zijn we wel blij met die nieuwe steiger. Wij zullen er zeker ge- door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Met een gangetje van ongeveer 12 ki lometer per uur tuften gisteren 29 scootmobielers en één hond door het landschap bij Haamste de. Ze deden mee aan de jaarlijk se reiinietocht van d'Antilopen, bedoeld voor iedereen die ooit een scootmobielcursus heeft ge daan bij de club. Ruim voor de start om 13.00 uur zitten de eerste deelnemers klaar voor de ingang van Duin oord in Haamstede. Taxibusjes rijden af en aan om de deelne mers van heel het eiland op tijd af te leveren. Dat lukt niet hele maal en met een half uur vertra ging komen de scootmobielers en hun begeleiders dan toch in beweging. De tocht gaat rich ting Topshuis op Neeltje Jans. Een plek waar scootmobielers niet zo snel naartoe rijden. En dat is nu precies de bedoeling, legt mede-organisator H. Thijs- se uit. „Mensen op plekken naar het eiland brengen waar ze zelf niet zo gemakkelijk naar toe gaan." Eenmaal op de storm vloedkering begint het behoor lijk te regenen en krijgt de lange stoet iets grappigs met al die wapperende en flapperende re genjassen. Rakker - de enige hond in het gezelschap - heeft het uitstekend voor elkaar. Hij zit lekker warm tussen de benen van zijn vrouwtje op de wagen. Alleen het koppie steekt onder de cape uit, want je moet als hond natuurlijk wel alles in de gaten houden. kilometer per uur tuften gisteren 29 scootmobielers en één hond door foto Dirk-Jan Gjeltema Met een gangetje van ongeveer 12 het landschap bij Haamstede. Was de stormvloedkering voor veel deelnemers al een plek waar ze bijna nooit meer ko men, de volgende stop is hele maal bijzonder. „Ik ben al 25 jaar niet op het strand geweest", verzucht G. Beilsma uit Nieuwerkerk als de groep is neergestreken in strandpaviljoen C'est la vie op De Punt in Westerschouwen. „Heerlijk." De plek blijkt bij veel deelnemers onbekend. „Dat is jammer", zegt H. Thijsse. „Er zijn op Schouwen-Duive land zes strandovergangen voor mensen met een beperking." „Dit had ik eerder moeten we ten", zegt J. Simons uit Haam stede. „Dan had ik hier de hele zomer gezeten." Hij is een van de mensen die voor de eerste keer meedoen aan de tocht. De meeste deelnemers gaan al voor de tweede of derde keer mee. Omdat het zo gezellig is en veel het niet zo zien zitten om een grote tocht in je eentje te ma ken. Dat geldt niet voor C. Kloet uit Noordgouwe. „Ik bezorg zelfs iedere ochtend de kranten. Dat gaat prima", zegt ze. „Ik ga vaak op pad. Als ik naar Goes wil ga ik met mijn kar naar Goes. Als ik wil kan ik zelfs met de kar naar mijn nicht in Rotter dam, dat haal ik net met mijn ac cu's." Ook G. Beilsma maakt he le tochten over het eiland, wel wat korter, want haar accu be reikt maar zo'n 30 kilometer „En je moet niet met een lege ac cu komen te staan."De jaarlijk se tocht eindigde gisteren aan het einde van de middag met een etentje in Duinoord. Vol gend jaar is er weer een nieuwe tocht. meisjesmodel leeftijd 3-4 jaar met zijwielen en stuurmandje nu., 89,- in doos meenemen voor 75,- PROFIL- W\ A_ DE FIETSSPECIALIST ^sterstraat 24, middelburg tel, (0118) 61 2410 www.prolile-vandendrlest.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33