KRAS.NL Verbazing over kritiek in Kats Klimmen met warme handen MEGA-UITVERKOOP! Programma Rescue Vlissingen zit propvol PZC CARIBISCH TOPVOORDEELÜ Expeditie naar Nepal war-;: DOMINICAANSE iter.— Raadsleden snappen niets van bezwaren tegen monument verdronken dorpen DOMINICAANSE CUBA**** (Advertentie) Nu of nooit! Want alleen de snelste beslissers kunnen nog boeken voor deze spectaculaire actie naar het Caribisch gebied vanaf luchthaven Brussel! Méér dan 500 mensen hebben reeds geboekt, waardoor er nog slechts enkele plaatsen beschikbaar zijn tegen deze messcherpe prijzen. Een luxe 9-daagse all inclusive strandvakantie boekt u nu al vanaf slechts 499! U heeft de keuze uit de tropische strandbestemmingen Dominicaanse Republiek, Mexico en Cuba. Maak snel uw keuze uit onderstaande tropische topaanbiedin gen en boek via www.kras.nl, want vol echt vol! 9-/11-/12-/13-/14-/16-daagse strandvakantie Punta Cana 9-/12-/16-daagse strandvakantie Puerto Plata Diverse data van 13/9 t/m 14/10 verblijf in het 4-sterren Tropical Beach Resort Spa meest luxueuze hotel van het Lifestyle Hacienda Resort direct aan het strand van Cofresi op ca. 7 km van het gezellige centrum van Puerto Plata diverse zwembaden 3 buffet- en 4 a la carte restaurants fitness beautycenter winkeltjes kidsclub diverse (water)sporten aan het strand discotheek kamers met uitzicht over zee en o.a. airco, koelkast en balkon Reisnummer SUNZ 19.431, zie www.kras.nl/19431 9-/11-/12~/13-/14-/16-daagse strandvakantie Punta Cana 9-/12-/13-/16-daagse strandvakantie Cancun Diverse data van 119 t/m 13/10 verblijf in het luxe 4-sterren Occidental Allegro Playacar direct aan het hagelwitte strand op ca. 3 km van het centrum van Playa del Carmen 2 zwembaden met kinderbad buffetrestau rant 2 a la carte restaurants pizzeria bars winkeltjes kids- club vele (water)sportfaciliteiten aan het strand dagelijks entertainment discotheek golfbaan in nabije omgeving superior kamers met o.a. airco, kluisje en balkon/terras Reisnummer SUNZ 19.437, zie www.kras.nl/19437 Informatie, voorwaarden en boekingen: KBAsi«&.& www.kras.nl BIEZELINGE - Waardekenstraat 47, 20,00 uur: Schrijfactiviteiten Amnesty International; GOES-Ambachtscentrum Hollandsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: Demonstratie ambachten; Wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: 8iljart ouderen, buurtwerk Goese Pol- dar; Oe Pit, 14.00 uur: activiteiten voor alle WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; NANSWEERT - Kaj Munk," 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE -Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.00 uur: Soos, biljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor; 14.00 uur: Sjoelen. 14.00: Koersbal (gymzaal); K0RTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE Gymnastiekzaal flieulandestraat, 15.30-16.30 uur: Bewe gen voor senioren; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en vijftigplussers; 14.00 uur: Koersbal voor vijftigplussers; KRUININGEN - 't Molenhof, 10.00 - 17.00 uur; Agapanthusdag; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur. Koersballen ANBO; SCH0RE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter nationaal dansen; TH0LEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur; Digitaal lokaal, Compu terochtend; 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten 15.00 uur: Interna tionaal dansen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 Hun Biljarten; Beatrixhaven, 13,30 uur: Afvaart rond vaart. Reservering 06-22089393; yw Kantoor, 13,30 uur: Rondleiding Meen gids door oude Yerseke; Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur: Zin gen met ouderenkoor Vredelust. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen 1460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Eric de Waard uit Middelburg werkt mee aan een onderzoek van TNO naar de bloedcirculatie in koude handen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Alsof het op de flan ken van de Ama Dablam in Nepal al niet koud genoeg zal zijn, gaat Eric de Waard er ook nog eens met zijn vingers in een beker ijswater zitten. Nee, niet voor de lol, voor wetenschappelijk on derzoek. Het plezier haalt hij uit het klimmen*naar de top, op 6856 meter. De Middelburger (27) vertrekt op 22 sep tember naar de Himalaya. Hij is een van de elf deelnemers aan een volledig Nederlandse expeditie onder leiding van Robert Steenmeijer. Een van zijn collega-klimmers is Mark Stoop, onder zoeker bij TNO in Soesterberg. Hij kwam met het idee om niet alleen te gaan klimmen, maar vooraf en onder weg onderzoek te doen naar de bloedcir culatie in de vingers. Het bloed komt via de haarvaten in de vingertoppen. Bij koude handen sluiten de haarvaten zich. Daardoor gaat min der warmte verloren. Het bloed stroomt via de grotere aders naar de vingers en weer terug. Omdat er dan meer bloed stroomt en omdat het harder stroomt, worden de koude vingers weer warm, legt De Waard uit. Hij brengt het tinte lende gevoel in herinnering van koude vingers die weer warm worden. „Het idee is dat als je dit proces in je vingers kunt trainen voordat je gaat klimmen, je minder kans hebt op bevriezing en dus op koudeletsel." Maar hoe train je dit? De expeditiele den moeten twee weken voor vertrek el ke dag één hand een half uur lang in ijs- water leggen. Eén hand, omdat dan het verschil te meten is tussen de wel en de niet getrainde hand. Tijdens de beklim ming van de Ama Dablam moeten zij van elke hand een vinger in een beker ijswater stoppen. Dan wordt opnieuw gemeten hoe snel de bloedsomloop ver andert en hoe snel de vingers dus weer warm worden. De resultaten moeten aangeven of trai nen voor vertrek helpt. En of de hoogte waarop de klimmer zich bevindt, van invloed is. Want, merkt De Waard op, op grote hoogte is de lucht ijler. „Er zit minder zuurstof in je bloed. Dat gaat dan meer rode bloedlichaampjes aanma ken. Daardoor wordt het bloed dikker en dus stroomt het langzamer. Ik denk dan ook dat het effect van de training daar snel zal afnemen." Dat zal de prak tijk moeten uitwijzen. En de waarde van dit onderzoek? Zoals gezegd: min der letsel door extreme kou. Dat het echt helpt, bewijzen mensen als visfi- leerders op de vismijn, zegt De Waard. „Die werken met bijna bevroren vis. Zij zijn gewend aan de kou en hebben er minder last van." Overigens is hij helemaal niet bang voor bevroren handen. Zo hoog is de Ama Dablam niet, glimlacht hij. Het is geen achtduizender zoals de Mount Everest. Uitdaging Toch vindt hij de Ama Dablam een veel grotere uitdaging. „De Mount Everest is vooral mentaal doorgaan. De beklim ming is minder steil. Je kunt naar bo ven lopen. Bergen die je lopend op kunt, gaan me sneller vervelen. Op de Ama Dablam moet je echt klimmen. We moeten ook een ijsroute van 120 meter overbruggen om bij de top te komen. En dat op die hoogte. Da's moeilijk. En dus leuk." foto Ruben Oreel Om te onderstrepen hoe taai de expedi tie gaat worden, vergelijkt De Waard in klimmerstaai de moeilijkheidsgraden van de twee bergen. „De Mount Everest is een 2c-berg: 2 duidt de techniek aan, c de conditie die je nodig hebt. De Ama Dablam is een 5d-berg." Het klinkt allemaal heel professioneel en ervaren. Toch is de Middelburg een amateur en een 'broekie'. „Ik ben 2,5 jaar geleden voor het eerst in Nepal ge weest voor een trektocht. Dat was mijn eerste keer buiten Europa en ook mijn eerste keer in de bergen. Daar heb ik wel een flinke klap van het klimmen meegekregen. Ik heb een flinke inhaal slag gemaakt. Ik klim nu elke week op een klimmuur en zo veel mogelijk bui ten." De klimsport heeft hem volledig in de greep. 'Ballet op een muur' noemt hij het. „Het is niet alleen kracht. Techniek is veel belangrijker. Je grijpt met je hand een richel, je draait je lichaam in, trekt je voet bij. Het gaat niet recht om hoog, maar van links naar rechts en schuin. Geweldig." De expeditie (die te volgen is op www.amadablam.nl) duurt vijf weken. De Waard hoopt op 10 oktober de top te bereiken. Op 27 oktober keert hij terug in Middelburg. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Vandaag draait het in Vlissingen maar om twee dingen: propellers en motoren. Bezoekers hoeven niet eens roerloos op de boulevards te staan. Zij mogen meerijden, mee varen, meevliegen en meedobbe- ren. Het programma van Rescue Vlis singen zit propvol. Vanaf het moment dat om elf uur de vlie gende deelnemers achter de Zee vaartschool zijn geland, hoeven bezoekers zich niet te vervelen. Nadat burgemeester Anneke van Dok het reddingsevenement opent, betreedt de PC-7 van de Koninklijke Luchtmacht als eei'- ste het Vlissingse luchtruim met een demonstratie boven zee. Een halfuur later volgt het oudste nog vliegende toestel van Nederland, dubbeldekker Tiger Moth uit 1934, en weer een half uur later gaat een reddingsheli kopter van de brandweer in Ter- neuzen de lucht in. Intussen bestiert een optocht aan politievoertuigen de boule vards en maakt kustwachtvaar tuig Frans Naerebout zich op voor een demonstratie op zee. Vanaf twee uur is het druk in de lucht. Dan zijn er demonstraties van de reddingshelikopter van de KNRM in Cadzand en West- kapelle, een crash-tender van de Koninklijke Luchtmacht en het eenpersoons sportvliegtuigje Tipsy Nipper. Verder vliegen een patrouillevliegtuig van de Nederlandse kustwacht en het straalvliegtuig j e Yak Jan Pfundt voorbij. Sommige pilo ten vliegen even over, maar som mige blijven langer 'hangen'. Op het Badstrand landt een zweefvliegtuig, boven zee is een aerobatische demonstratie vlucht te zien en het Nederland se loodswezen laat zien hoe heli- kopterbeloodsing werkt. Op het heliplatform mogen bezoekers bij een vliegtuig naar binnen klimmen, om te kijken. Aan het einde van de middag keert de rust in de lucht terug. Dan is het tijd voor politiebi- kers, de Borselse brandweer en het fanfarekorps van de Natio nale Reserve. Muziekgroep Pla giaat sluit de dag om negen uur af met een optreden op het Frans Naereboutplein. Je vergapen vanaf een afstandje hoeft niet. Bezoekers mogen zelf ook trucs uitvoeren. Brandjes blussen, bijvoorbeeld, of auto's open knippen. Dat kan de hele dag op Boulevard Evertsen. Kinderen kunnen hun energie kwijt in een bungee-run, soort luchtkussens, op het strand. In de Zeevaartschool kun je leren reanimeren volgens de nieuwste richtlijnen. De reddingsboten nemen geregeld bezoekers mee de zee op, behalve wanneer vliegtuigen toeren uithalen. De lucht in kan ook, met een heli kopter vanaf de Nolledijk. Zes minuten vliegen boven de Wal- cherse kustlijn kost 25 euro per persoon. Bovendien geven erva- i'en zeekenners een training in overleven op zee. Bezoekers gaan daarvoor in een reddings vlot de zee op. Hierbij is het noodzakelijk je vooraf op te ge ven via de Rescue-website: www.rescuevlissingen.nl Organisator Albert Dijkstra ver wacht minstens een even grote drukte als twee jaar geleden, toen vijftigduizend mensen op en voor de boulevards stonden. „Onze website wordt al weken flink bezocht. Alle reacties zijn razend enthousiast. En als ik de weerberichten moet geloven, hebben we nog de mooiste dag uitgekozen." De organisatie verwacht minstens een even grote drukte als in 2004 toen vijftigduizend mensen kwamen kijken. foto Ruben Oreel [STREEKACTIVITEITEN woensdag 16 augustus 2006 Diverse data van 9/9 t/m 16/10 verblijf in 5-sterren super-de-luxe Majestic Colonial Punta Cana aan het mooie Bavaro Beach zwembaden en jacuzzi's apart kinderbad 2 buffetrestaurants 5 a la carte restaurants 8 bars winkeltjes spacenter met Turks bad sauna en massage diverse (water)sporten waaronder zeilen, surfen en snorkelen casino entertainment voor jong en oud moderne junior sui tes met o.a. airco, minibar en ruim balkon of terras Reisnr. SUNZ 19.434, zie www.kras.nl/19434 073 - 5 999 999 ma m vr08.30-18.00 uur, za.. 10.00-15-00 uur Of boek bij één van onze 20 reisbureaus! Diverse data van 9/9 t/m 11/10 verblijf in 4-sterren-deluxe-Canoa Coral by Hilton aan het hagelwitte zandstrand nabij Bayahibe vlakbij één van de top duikplekken van het eiland 4 restaurants en 5 bars groot zwembad met zonneterras casino fitnessruimte spa en schoonheidssalon 9 holes minigolfbaan tennisbanen kids club watersportcentrum regelmatig (live) entertainment voor jong en oud kamers met o.a. airco, kluisje en een ruim balkon Reisnr. SUNZ 19.433, zie www.kras.nl/19433 ^nb Paardekam RATS - Raadsfracties in de ge meente Noord-Beveland hebben met grote verbazing kennisgeno men van de kritiek die in Kats is gerezen op de komst van een mo nument voor de verdronken dor pen in Zeeland. Ze hebben daar niet allemaal begrip voor. In Kats is beroering ontstaan 'óver het kunstwerk van de Am sterdamse kunstenares Lydia Schouten, dat op initiatief van ie Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland op de dijk geplaatst gaat worden. Het ziet eruit als een torenspits met daaraan een soort toeters. Uit die toeters klinken op gezette tijden klan ken die herinneren aan de wa tersnoodramp. Tegenstanders noemen het kunstwerk een ker misattractie en vinden de gelui den smakeloos. Bijna het hele dorp heeft getekend toen twee dorpelingen langs de deur hand- lekeningen tegen de komst van het monument verzamelden. „Ik snap helemaal niets van de commotie", zegt CDA-fractie- voorzitter G. Geelhoed. „Het is voor mij een groot raadsel, om dat de komst van het monument op talloze momenten aan de or de is geweest en ik nooit veel kri tiek heb gehoord." Geelhoed vindt niet dat de ge meente de vergunning voor het monument nu moet intrekken, ómdat hij er niet van overtuigd is dat alle inwoners van Kats er Werkelijk zo'n groot probleem mee hebben. „Als iemand met een mooi verhaaltje aan je deur komt, teken je misschien al heel snel." De CDA'er is wel van mening dat nog eens goed gekeken, of beter gezegd geluisterd, moet worden naar de geluiden die het monument straks moet produce ren. „Als die echt overlast ver oorzaken, moet er wat aan ge daan worden." Al met al vind Geelhoed de commotie een bla mage voor Kats en Noord-Beve land. „Het is heel erg sneu voor de initiatiefnemers, die dit met de beste bedoelingen en erg zorg vuldig hebben voorbereid." Goed idee Ook A. Oudshoorn (NBB) heeft met gefronste wenkbrauwen kennisgenomen van het plots op gekomen verzet. „Ik dacht dat de bewoners van Kats achter het initiatief stonden", zegt hij. Die gedachte leefde ook bij R. Meuldijk (PvdA). „Ik ga ervan uit dat een dorpsraad de bevol king vertegenwoordigt. Dus als de dorpsraad iets een goed idee vindt, moet je er van op aan kun nen dat de bevolking daar ook zo over denkt. Dat is hier duide lijk niet het geval." Oudshoorn vindt de kritiek op de dorpsraad niet terecht. „Natuurlijk moet zo'n orgaan overbrengen wat de bevolking vindt, maar op de bij eenkomsten in Kats is nauwe lijks kritiek op het kunstwerk geuit." Meuldijk zegt dat hij zich best iets kan voorstellen bij de be zwaren. Zeker als het gaat om de geluiden, die straks uit de luidsprekers schallen, zoals het beuken van golven op de dijk en het geloei van de wind. „Bij men sen die de ramp hebben meege maakt, kan dat nare herinnerin gen oproepen. De gemeente, de initiatiefne mers en de klagers moeten vol gens de PvdA'er nog maar eens bekijken of op dit punt iets te schipperen valt. Dat kan wel licht vandaag, als burgemeester C. van Liere de partijen in een gesprek nader tot elkaar pro beert te brengen. 9-/12-/13-/16-daagse strandvakantie Varadero Diverse data van 5/9 t/m 13/10 verblijf in het 4-sterren Hotel Hotetur Palma Real het hotel is geheel in Cubaanse stijl gebouwd gelegen in het centrum van Varadero met gezellige bars en restaurants op slechts enkele minuten van het strand receptie restaurant pizzahuis 2 bars zwembad met zonneterras en ligstoelen danslessen en aerobics nachtclub regelmatig entertainment diverse (water)sporten kamer met o.a. airco en balkon Reisnummer SUNZ 19.436, zie www.kras.nl/19436

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31