Supers weer op oorlogspad Gerepatrieerden herdenken Japanse capitulatie in Breda fr Reimerswaal vindt ringrijden op drukke mosseldag te link Nettorama en Jumbo verlagen prijzen fors Op de scootmobiel over Schouwen Weisglas verlaat de politiek DIGITALE FOTO'S Topkwaliteit Tuurlijk bij: v 7\ 248e jaargang no. 192 woensdag 16 augustus 2006 los nummer 1,25 d~i7ü) Nevelig, maar geleidelijk zonnige perio den. In de namiddag een paar buien. Maxima rond 22 graden, weinig wind. Voetballegende Faas Wilkes overleden door Dylan de Gruijl DEN HAAG - Na een korte pauze poken discounter Net torama en Jumbo Super markten de prijzenoorlog op. De ketens voeren forse prijsverlagingen door voor honderden artikelen. Nettorama heeft zijn prijzen gis teren tot 20 procent verlaagd. De keten zegt daarmee Albert Heijn op afstand te willen hou den. De Zaanse grootgrutter maakte de afgelopen maanden ook weer een serie artikelen goedkoper, waardoor ze op de discounter inliep. „Albert Heijn heeft zich behoor lijk geroerd", aldus Nettora- ma-eigenaar J. Bastmeijer. „Die is absoluut nog niet klaar met het herpositioneren. Wij volgen ze op de voet." Jumbo zet vanaf donderdag het mes in de prij zen, met verlagingen tot 60 pro cent voor twee maanden. De ke ten staat op het punt om twaalf aangekochte en verbouwde Kon- mar-filialen te heropenen. „Het is wel heel toevallig dat Nettora ma nu hiermee komt", zegt com mercieel directeur C. Clooster- man van Jumbo. „Wij zijn hun prijzen aan het checken." Al- bert Heijn, die nu zelf eens wordt uitgedaagd, beraadt zich nog op een reactie. „Wij blijven de prijzen aanpassen", aldus een woordvoerster. „Wij schui ven op naar het midden, maar de afstand met de andere super markten moet kleiner worden." Cl000 zegt wel te reageren als Nettorama inderdaad afstand neemt. Dirk van den Broek en Super de Boer voelen zich niet geroepen hun prijzen aan te pas sen. Het oplaaien van de prijzenoor log is opmerkelijk. Verwacht werd dat na de verkoop van de verliezende Laurus-formules Konmar en Edah de rust zou te rugkeren. De laatste prijsverla gingen van AH eind vorig jaar waren al bescheiden van aard. Toch verbaast de nieuwe actie van Nettorama supermarktdes- kundige G. Rutte niet. Volgens hem voelt de discounter de hete adem van de nieuwe Jumbo-fili alen. Die concurrentie wordt nog heftiger als ook EM-TÉ-su- permarkten zich vestigen in de oude Edah-panden. „Nettorama zit in dat gebied en voelt de bui al hangen", aldus Rutte. „De ke ten heeft een beperkt assorti ment dus gaan ze iets met de prijs doen. Het vuurtje wordt weer opgestookt, eerder dan ik had verwacht." GPD ROTTERDAM - Voetballegende Faas Wilkes is gistermorgen op 82-jarige leeftijd overleden aan een hartstilstand. De Rotterdammer was na Bep BaÜhuys de tweede Nederland se profvoetballer. „We nemen af scheid van een voetbalmonu- ment", reageerde Henk Kesler, directeur van de KNVB. Wilkes geldt nog steeds als een van de grootste voetballers die Nederland heeft voortgebracht. Hij was de eerste Nederlandse voetballer die naar Italië uit week. 'H Tulipano' ontving 70.000 gulden toen hij in 1949 een tweejarig contract bij Inter- nazionale tekende. ANP pagina 17 Wilkes was pionier DEN HAAG - Tweede Kamer voorzitter Frans Weisglas van de WD neemt 'met pijn in het hart' afscheid van de politiek. Hij stelt zich niet meer kandi daat voor een zetel in de Tweede Kamer bij de parlementsverkie zingen in november. Na 24 jaar Kamerlidmaatschap en een deel daarvan als voorzit ter houdt de doorgewinterde po liticus het voor gezien. Weisglas (60) zei de afgelopen weken tij dens,zijn vakantie tot dit besluit te zijn gekomen. Hij heeft zijn privéleven, waar tijdens zijn Ka- mervoorzitterschap van ruim vier jaar weinig tijd voor was, zwaar laten meewegen. Verder vindt hij Kamervoorzitterschap pen van tien jaar zoals onder Wim Deelman (CDA) en Dick Dolman (PvdA) niet meer van deze tijd. „Je loopt dan het ge vaar te ver van een vernieuwen de Kamer af te komen te staan." WD-leider Mark Rutte zei in «n reactie dat Weisglas zich als Kamervoorzitter 'met ziel en za ligheid' heeft ingezet voor het aanzien van de Kamer. ANP pagina 3 «Weisglas was populair, maar ook omstreden Vakbond MHP eist 5 procent loonsverhoging DEN HAAG - De vakcentrale voor middelbaar en hoger perso neel (MHP) eist volgend jaar 4,5 a 5 procent meer loon. Dat kon- voorzitter A. Verhoeven van de MHP aan. Met deze looneis laat de MHP de vakcentrales CNV en FNV verachter zich. Het CNV maak te vorige week bekend 1 procent (eeisen bovenop de inflatie van «rca 2 procent. De FNV wil het gematigde loonbeleid voortzet ten, Volgens Verhoeven slaat premier Balkenende de plank Ms d°°r te zeggen dat hoge lo- een de Nederlandse concurren tiepositie schaden. De scherp ge stegen productiviteit per werk nemer maakt een looneis moge- hjk zonder dat het bedrijfsleven er last van heeft. Bovendien heb- en de middeninkomens oneven redig veel last gehad van het ka binetsbeleid. GPD H5 «3HSZ3. van onze redactie binnenland BREDA - Zuid-Nederland heeft een eigen Indiëmonument voor de herdenking van de capi tulatie van Japan in 1945. Het is gistermiddag onthuld door de loco-burgemeester van Breda, M. Heerkens. Het monument van beeldend kunstenaar W. Verhagen staat in de tuin van Huize Raffy, een tehuis voor bejaarde gerepatrieerden uit het voormalig Neder- lands-Indië. Huize Raffy is de laatste jaren steeds meer het ontmoetings punt geworden voor deze groep mensen uit Zuid-Nederland. Voor velen van hen is de jaarlijk se gang naar de herdenking in Den Haag te vermoeiend gewor den. De bijeenkomst in Breda had als thema Samen herden ken, herinneringen spreken en werd bijgewoond door enkele honderden belangstellenden. Opschrijven Mensen die uit eigen ervaring of uit de overlevering door familie nog verhalen kunnen vertellen over de Japanse bezetting van onder meer Nederlands-Indië, zouden die moeten opschrijven. De voorzitter van de Stichting Herdenking 15 Augustus, Joost van Bodegom, riep er gisteren in Den Haag toe op tijdens de her denking van de Japanse capitu latie. Daarmee kwam 61 jaar ge leden een eind aan de Tweede Wereldoorlog. Als dit histori sche feit 'de pensioengerechtig de leeftijd' bereikt, zou het de verhalen als 'schriftelijk monu ment' als cadeau moeten krij gen, aldus Van Bodegom na mens de stichting. De voorzitter maakte gisteren overigens slechts zijdeling een afkeurende opmerking over het omstreden bezoek van de Japan se premier Koizumi aan de Yasu- kuni-tempel die aan de Japanse oorlogsdoden herinnert. Het was gisteren de eerste keer dat Koizumi de Yasukuni-tem- pel op een 15e augustus be zocht. Peking en Seoul verwij ten de Japanse autoriteiten met het bezoek aan de tempel voor bij te gaan aan de Japanse oor logsmisdaden in China en Zuid-Korea. In het Yasukuni-heiligdom worden 2,5 miljoen oorlogsdo den vereerd, onder wie ook veroordeelde oorlogsmisdadi gers. Sinds zijn ambtsaanvaarding in 2001 bracht Koizumi jaarlijks een bezoek aan de tempel, maar onder druk uit binnen-, en bui tenland zag hij steeds af van een bezoek op deze gevoelige da tum. ANP Het nieuwe Indiëmonument in Breda. foto Ron Machielse/GPD Michael Mann behoudt de ziel van Miami Vice Spanjaarden sparen eurobiljetten De fiscus in Spanje maakt zich zorgen over het grote aan tal biljetten van 500 euro dat in particuliere kluizen ligt. De dienst vreest dat het geld is gebruikt voor witwasprak tijken. Volgens de nationale bank is eenderde van het aantal 500-biljetten in Europa momen- |J? teel niet in roulatie. Veel belangstelling voor festival Twee weken voor het begin van het Zeeland Nazomerfesti val is een aantal voorstellingen al uitverkocht. Festivaldi recteur Ruud van Meij el verwacht dat het streefgetal van 35.000 bezoekers dit jaar zonder meer gehaald zal worden. Het festival begint op 29 augustus E? en wordt op 9 september afgesloten. Van der Sar is kritisch Als het aan Edwin van der Sar had gelegen, waren Mark van Bommel en Ruud van Nistelrooij geselec teerd voor de vriend schappelijke wedstrijd van het Nederlands elftal tegen Ierland. De doelman uitte giste ren openlijk kritiek aan het adres van coach Marco van Basten. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 19; Kunst: 21, 22, 23: Uit: 26 en 27. BURGH- HAAMSTEDE - 29 scootmobielers die ooit een cursus hadden gedaan bij de Schouwse Vereniging Sport Gehandicapten d'Antilopen reden gisteren mee in de jaar lijkse reiinietocht van de club. Doel van de rit is om de scootmobielers op plekken te brengen waar ze anders niet zo snel naartoe gaan, zoals bijvoorbeeld het strand of het Topshuis. foto Dirk-Jan Gjeltema Bevroren muis heeft postuum nakomelingen LONDEN - Dode muizen die vijftien jaar lang zijn bewaard in de diepvries hebben postuum gezonde nakomelingen gekre gen. Het sperma dat uit deze dieren na ontdooiing werd verkregen, bleek nog in staat eicellen via een reageerbuis (IVF) te be vruchten bij een op de vijf vrouwtjesmuizen. Dat berichtte de Britse omroep BBC gisteren op basis van onderzoek van Ja panse en Amerikaanse weten schappers. De proefneming biedt hoop aan collega-vorsers die al jaren dro men van de mogelijkheid om uit gestorven diersoorten weer tot leven te wekken. ANP Veel bewoners vertrekcentra de illegaliteit in TER APEL - Van de 747 uitge procedeerde asielzoekers die af gelopen twee jaar het vertrek centrum Ter Apel verlieten, be landde meer dan de helft in de gevangenis of in de illegaliteit. Slechts een op de vijf keerde op normale wijze terug naar zijn va derland. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Orgaan Op vang Asielzoekers en de Immi gratie- en Naturalisatie Dienst. De cijfers tonen dat 173 bewo ners bewoners met onbekende bestemming vertrokken; bijna net zo veel mensen werden in be waring gesteld. GPD door Rob Paardekam YERSEKE - De gemeente Rei merswaal heeft een aanvraag van de ondernemersvereniging in Yerseke om tijdens de mossel dag op het Kerkplein te mogen ringrijden afgewezen. De ge meente vindt het te gevaarlijk. Het ringrijden in Yerseke vindt altijd plaats op de vrijdag na He melvaart. Dit jaar is het evene ment verregend. „Het leek ons leuk om het tij dens de mosseldag over te doen", zegt ondememersvoorzit- ter L. Melsen. „Dan is het lek ker druk in het dorp." Die drukte is voor het college juist reden om het ringrijden te verbieden. „Normaal hebben we geen probleem met deze folklo re", zegt wethouder C. Knuit. „Maar tijdens de mosseldag, als tienduizenden mensen door Yer seke lopen en overal kraampjes staan, vinden we het niet veilig. Stel dat een paard op hol slaat. Het is gewoon te gevaarlijk bij zulke extreme drukte." Melsen is teleurgesteld. Hij vindt veiligheid ook zeer belang rijk, maar met goede maatrege len kan die volgens hem best ge waarborgd zijn. „Omdat we de vergunning erg laat hebben aan gevraagd, hadden we geen tijd om daar met de gemeente over te praten", zegt hij. I. Sinke van het comité Zeeland Presenteert, dat de mosseldag or ganiseert, kan zich vinden in het verbod. „Van ons had het ringrijden gemogen, maar als ik de argumenten van de gemeente hoor, denk ik: je moet het ge vaar niet opzoeken." (Advertentie) V O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor €14,95 Ik goaf daarbij éénmalig loestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer, Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: cd per maand met automatische incasso 20,55)*. cd per kwartaal met automatische incasso 59,75)'. cd per jaar met automatische incasso 229,20)". met gratis PZC-paraplu 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1