Wielerteam Phonak is ter ziele Koos Moerenhout wacht af PZC Wilkes was pionier in het profvoetbal £81 Van der Sar snapt er niets van wmm Via de regenpijp het nachtleven in Clausing en Nonnekes naar kwartfinales dubbelspel NK tennis Foppe de Haan heeft weer goud in handen door Ad Pertijs DEN HELDER - Liefst 197 ki lometers liggen er tussen Wel berg en Den Helder, 197 lange kilometers tussen woonplaats en werkplek. Waarbij de tele foon van Koos Moerenhout niet stil stond. „Het is weer zo'n dag", besefte de renner, wiens werkgever Phonak hem die ochtend had laten weten dat de ploeg wordt opgedoekt en dat hij kan fluiten naar het fonkelnieuwe tweejarige con tract dat hij onlangs had gete kend. Moerenhout moet dus op zoek naar een nieuwe ploeg. Giste ren reed hij echter wel weer naar zijn werk, de start van de Eneco Tour in Den Helder (van daag) dit keer. Ben je onderhand niet ontzet tend boos op Floyd Landis? „Nee, ik ben echt niet boos op hem. Zoals ik hem ken, geloof ik niet dat hij doping heeft ge bruikt. Ik merk ook dat Floyd momenteel alles op alles zet om aan te tonen dat het een groot misverstand is. Wie weet kan dat de boel op den duur nog redden. Ik weet echter ook dat de feiten momenteel tegen hem spreken. In dat licht be zien is het niet vreemd dat Rihs de ploeg heeft opgeheven. Dit zat er aan te komen. Heel jammer." Jammer? Na een geweldig jaar, waarin je zelf een nieuw tweejarig contract verdiend had, sta je alsnog met lege han den. Dankzij de actie van een man. Jammer, klinkt dan zo cy nisch. „Het is ook heel wrang alle maal. Maar het is nu eenmaal zo dat de ploeg ophoudt te be staan. Ik had het goed naar mijn zin bij dit team, ik dacht een stukje zekerheid te heb ben, maar ik weet dat je hier nu niet te lang over moet blij ven jammeren. Anders gaat het ten koste van jezelf. Je moet ook door." Als echt blijkt dat Landis fout zit en je geen nieuwe ploeg vindt, kun je hem aanklagen en een schadevergoeding ei sen? „Dat zal ik nooit doen." Voorlopig blijven het onzekere tijden. „Het is goed dat er nu duide lijkheid is vanuit Phonak. In Den Helder zie ik onze teamma nager John Lelangue. Hij wil een deel van de ploeg mogelijk elders onderbrengen. Ik wacht af. Voorlopig is het morgen weer gewoon koers. En ga ik mijn best weer doen." GPD woensdag 16 augustus 2006 Dopingz.aak is doodsteek van der Kooy ZÜRICH - De wielerploeg Phonak houdt na dit seizoen op bestaan. De hoofdsponsor bad al aangekondigd te stoppen (jzou door co-sponsor iShares norden opgevolgd. Dat bedrijf bankte echter na de affaire-Lan- feaf, De ploegleiding kon geen nieuwe geldschieter vinden. Volgens eigenaar Andy Rihs tft de dopingaffaire rond j Hoyd Landis tot de doodsteek ^eid. Na de eindzege van de Amerikaan in de Ronde van frankrijk werd bekend dat hij a afloop van de zeventiende gappe, die hij glorieus won, po- atief had getest op doping. Na jet positieve resultaat van de (ontra-expertise werd Landis door Phonak ontslagen. ,\Ve zijn bij meerdere zaken be irokken geweest, maar dit was ir één te veel", aldus Rihs. „Ik betreur deze ontwikkeling ten zeerste, want het heeft mij ge- kongen met de ploeg te stop ten. Ik heb nog lang geprobeerd jen oplossing te zoeken, maar lei is niet gelukt." Bi] Phonak staat ook Nederlan der Koos Moerenhout onder con- tract. Phonak-manager Lelan- jne kondigde aan zijn renners te willen bijstaan in hun zoek tocht naar een nieuwe ploeg. Phonak kwam in 2004 voor het srst in een slecht daglicht te üaan wegens de positieve test van de voormalig wereldkampi oen Oscar Camenzind. Daarna werden de Amerikaan Tyler Ha milton, olympisch kampioen op de tijdrit in 2004, en Santiago Perez beschuldigd van het ge bruik van illegale bloedtransfu sies, De Spanjaard Jose Enrique Guttierrez en de Colombiaan Santiago Botero werden ge- Van Basten: Wilkes was een grootheid DUBLIN - Bondscoach Marco van Basten stond gisteren in de aanloop naar de oefenwedstrijd tegen Ierland stil bij het overlij den van oud-international Faas Wilkes. noemd in de Spaanse dopingaf faire 'Operation Puerto'. Daarna volgde de positieve test van Landis in de Tour. Rihs: „Drie weken geleden stonden de sponsors nog in de rij. Dit is een ongelooflijke klap." ANP Holland-België in het Feijenoord-stadion in Rotterdam, uitslag 9-1. Faas Wilkes brengt de Belgische achterhoede in verlegenheid. Hij maakt het zesde doelpunt voor Neder land. foto De Arbeiderspers/GPD -Hij is een grootheid geweest in het Nederlandse voetbal, die look internationaal het nodige heeft betekend. Ik weet dat hij bij Valencia en Interna- jaotiale, Hij was bovendien het idool van Cruijff, dat is wel apart." |Van Basten heeft Wilkes nooit zien voetballen. „Maar ik kb wel beelden van hem ge zien. Hij was een sierlijke spe ler, met veel techniek. Hij was ook lang. Tenminste, langer dan de meeste dribbelachtige spe- lérs." ANP Oranje speelt met rouwbanden DUBLIN - Het Nederland se elftal speelt vanavond in het oefenduel met Ierland in Dublin met rouwbanden om de arm ter nagedachte nis van Faas Wilkes. (De oud-international over leed gisteren op 82-jarige leeftijd. De KNVB heeft bij de Ierse voetbalbond bo vendien het verzoek in gediend voor aanvang van -de wedstrijd een minuut stilte in acht te nemen. ANP door Eric de Jager DEN HAAG - Faas Wilkes is gis teren op 82-jarige leeftijd overle den. Hij was een idool van velen in de jaren vijftig - zo noemde Johan Cruijff Wilkes altijd als zijn grote voorbeeld - en pionier in het profvoetbal. De bij Hion als junior begon nen, maar al snel naar Xerxes (van 1937 tot 1949 en van 1962 tot 1964) vertrokken Faas Wil kes stond bekend om zijn snelle dribbels en zijn stijlvolle manier van passeren, waarbij de bal als het ware aan zijn voeten kleef de. Hij kwam uit voor Xerxes', Inter Milaan, Torino, Valencia, VW, Levante, Fortuna '54 en weer Xerxes. Hij speelde in totaal 38 inter lands - waarin hij 35 maal doel trof - hoewel hij als professional tussen 1949 en 1955 door de KN VB was uitgesloten voor inter landvoetbal. Lange tijd was hij de topscorer van Oranje. Alleen Dennis Bergkamp (37) en Pa trick Kluivert (40) overtroffen recent Wilkes' score. Wilkes debuteerde op 14 april 1941 op 17-jarige leeftijd bij Xerxes in een wedstrijd tegen CW (6-0). Vijf jaar later speel de hij zijn eerste interland. In die wedstrijd tegen Luxemburg maakte de Rotterdammer liefst vier doelpunten. Hij bleef sco ren en dat leverde hem op 4 no vember 1959 de titel Topscorer van Oranje op, toen hij tegen Noorwegen zijn 34ste doelpunt maakte, in zijn 35ste interland. In de tussenliggende periode ver oorzaakte Wilkes (van 13 okto ber 1923 te Rotterdam) opschud ding door het in Nederland toen nog heilige amateurisme de rug toe te keren. Al in 1947 proefde hij van de mogelijkheden die het profvoetbal in het buiten land bood. Tijdens een wed strijd van een Europees elftal te gen een selectie van Groot-Brit- tannië ontmoette hij sterspelers als Parola, Gren en Nordahl en dat smaakte naar meer. De huis bezoekjes van KNVB-voorzitter Karei Lotsy, die hem regelmatig wees op de slechte kanten van het profvoetbal, veranderden daar niets aan. Plet sobere ama teurisme was aan de artiest Wil kes, zowel binnen als buiten het veld een opvallende verschij ning, niet besteed. In 1955 be haalde hij zijn overwinning: als speler van Valencia werd hij de eerste prof in Oranje. In 1949 tekende de zelfverzeker de Faas Wilkes een profcontract bij Inter Milaan. Via Torino (één seizoen) kwam hij terecht bij het Spaanse Valencia. Daar speelde hij vier seizoenen, waar van vooral de eerste drie succes vol waren. Gehinderd door bles sures koos Wilkes in 1956 voor een terugkeer naar Nederland. Bij Valencia werd hij bij zijn af scheid tot erelid benoemd. Wil kes speelde een oefenwedstrijd voor Sparta, maar tekende geen contract. Ook de belangstelling van Alk maar, Noad, Blauw Wit en Ajax draaide op niets uit. Het werd door Mare Kok HAARLEM - Nachtelijke escapades van voetbal internationals, de buitenwacht smult ervan. Maar of Patrick Kluivert en Edgar Davids in 2001 nou echt iets met het Deense blootmodel Kira Eggers hebben uitgespookt, is nooit helder geworden. En ook het beruchte zwembadincident vlak voor de WK-finale van 1974 tegen West-Duitsland is nog immer in mysterieuze nevelen gehuld. Wat er op de avond van 26 mei 1947 gebeurde, is echter glashelder. De gisteren overleden Faas Wil kes wilde met zijn kamergenoot, keeper Piet Kraak, na de verloren interland tegen Frankiïjk (4-0) het nachtleven van Parijs in. „Maar die gas ten van de KNVB, die Karei Lotsy en die Henk Herberts, verboden ons te gaan. Die zaten bij de ingang van het hotel. Het leek wel een gevangenis", vertelde Faas Wil kes ooit bulderend van de lach. „Nou, dan hadden ze aan ons een mooie. Zijn we op het balkon ge klommen en via de regenpijp naar beneden gegle den. Wat dacht jij dan! Parijs is 's nachts gezellig en wij wilden een borreltje drinken. Dat soort geintjes haalden we wel vaker uit." De Keuze Commissie, een panel wijze mannen dat tot 1957 verantwoordelijk was voor de selectie van Oranje, had de uitbraak echter door. Want tij dens de glijvlucht van Wilkes raakte de regenpijp los. Toen vervolgens Kraak omlaag zeilde, kletter de hij met pijp en al tegen de grond. Wilkes: „Nou, dat heeft een hoop tumult gegeven, haha. We hebben snel de benen genomen. Maar bij te rugkeer in het hotel zaten de hoge heren op ons te wachten. Of we straf hebben gekregen? Ach, een berisping ofzo. Maar wij hadden mooi ons lolletje gehad." GPD uiteindelijk - via bemiddeling van de Rotterdamse fruithande laar Jas van den Brink - VW. In Venlo bleef hij twee jaar, waarvan het eerste grotendeels verloren ging door blessures, voor hij terugkeerde naar Span je. De tweede-divisieclub Levan te strikte hem, na een toevallige ontmoeting tussen Wilkes en de voorzitter in een Spaans restau rant. Het tweede verblijf in Spanje duurde maar één seizoen. De voetbalbond had voor zijn ver bintenis met Levante een uitzon dering moeten maken, omdat buitenlanders niet in de tweede divisie mochten uitkomen. Lev ante had een jaar respijt gekre gen vanwege de naam Wilkes, maar moest dan wel in een jaar promoveren naar de eerste divi sie. De promotie werd op een haar na gemist. Typerend voor Faas Wilkes, die in zijn loop baan nooit kampioen is gewor den - op een seizoen bij de junio ren van Hion na. Nadat hij definitief een streep onder zijn Spaanse avonturen had gezet, keerde hij terug in Ne derland, waar hij nog drie jaar bij het sterrenelftal van Fortuna '54 en in het Nederlands elftal actief was. Op 26 mei 1964 nam hij als 40-jarige in de uitwed strijd tegen Roda JC afscheid van Xerxes, dat juist was terug gekeerd in de tweede divisie van het betaalde voetbal. GPD food-eon ten VoorHp. DUBLIN - Als Edwin van der bondscoach was, dan wist Ui bel wel. „ik had Van Nistel- 0|Jen Van Bommel gewoon ge selecteerd." Met een mengeling ran verbazing en teleurstelling de aanvoerder van Oranje verbanning begroet. dwht je, toen je maandag L..,el sPe^e,'shotel om je heen jonge jongens, maar ik Je miste Ruud van Nistelrooij en Mark van Bommel. „Ja." Was je net als de meeste voetbal liefhebbers in Nederland ook zo verbaasd toen de bondscoach vrijdag meldde hij die twee niet meer nodig had? „Ik had dit niet verwacht. Ik was dus ook verrast, ja." Heb je nog met Marco van Bas ten gesproken over deze beslis sing? „Ja en ik heb mijn mening gege ven. En dan is het aan hem om conclusies te trekken. Ik vind dat het Nederlands elftal uit de beste spelers van het land moet bestaan en in mijn ogen horen Van Nistelrooij en Van Bommel daarbij. Ik denk dat wij ze nog heel goed hadden kunnen ge bruiken." Met wat voor gevoel sla je nu hier in Ierland? „Ik heb een tweeledig gevoel. Aan de ene kant verdienen de jonge spelers die er nu bij zijn mijn vertrouwen, maar ik had Ruud en Mark er gewoon dol graag bij gehad. Want dat zijn in mijn ogen twee topspelers." Als je dit eerder had geweten, was je dan wel doorgegaan bij Oranje? „Wie weet." Heb je het nog wel naar je zin bij Oranje dan? „Ik ben nog steeds goed gemoti veerd. We zullen vanaf nu met zijn allen de schouders er onder moeten zetten." Hoe schat je de kwaliteit van de huidige selectie eigenlijk in? „Ik vind dat we nog steeds een goede groep hebben. Ik verbaas me er alleen over dat iedereen roept dat we zo'n eenvoudige Edwin van der Sar kwalifica liegroep hebben. Ik vind het juist een heel lastige poule met al die Oostblok-lan- foto Juan Vrijdag/ANP den. Belangrijk is dal we een goede start maken en dat begint hier in Dublin. GPD Ierland ook zonder Duff DUBLIN - De Ierse aanvaller Damien Duff speelt van avond niet met Ierland tegen Nederland. Hij is de achtste Ierse voetballer die zich bij bondscoach Staunton heeft af gemeld. Eerder meldden doelman Shay Given, aanvoer der Robbie Keane, Richard Dunne, Ian Harte, Alan Lee en Stephen Ireland en Terry Dixon zich af, GPD/RTR Nedved stopt als international PRAAG - Pavel Nedved stopt als international. De 33-ja- rige middenvelder verklaarde gisteren in Praag dat hij niet meer uitkomt in het EK-kwalificatietoemooi dat vol gende maand begint. Hij speelt vanavond tegen Servië en Montenegro zijn laatste interland. Nedved kondigde twee jaar geleden ook al zijn vertrek als international aan. Hij kwam toen op die beslissing terug. De middenvelder haal de in 1996 met Tsjechië de finale van het EK in Engeland. Duitsland bleek in de eindstrijd te sterk. ANP Buffon blijft Juventus trouw TURIJN - Gianluigi Buffon blijft bij Juventus. De beste doelman van het wereldkampioenschap in Duitsland heeft zijn zinnen op de titel van de Serie B gezet. „Juven tus is een fantastische club. Een jaartje in de Serie B is voor mij acceptabel", verklaarde de keeper tegenover Ita liaanse journalisten. Juventus speelt komend seizoen in cle Serie B, omdat het betrokken was bij een grootscheeps omkoopschandaal. Fabio Cannavaro, Emerson verruilden hun club voor Real Madrid. Zambrotta en Lilian Thuram kozen voor Barcelona en Patrick Vieira en Zlatan Ibrahi- movic weken uit naar Internazionale. ANP Goud Boekelman op WK PEKING - De Nederlandse kogelstootster Melissa Boekel man heeft gisteren tijdens de wereldkampioenschappen voor junioren in Peking goud gewonnen. De atlete van de Vughtse club Prins Hendrik haalde bij haar beste poging een afstand van 17,66 meter en was daarmee een klasse apax't. Hirrrichs uit Duitsland werd tweede (17,35). ANP Oude Kamphuis terug bij Twente ENSCHEDE - Niels Oude Kamphuis keert terug bij FC Twente. De middenvelder, die vorig seizoen bij Borussia Mönchengladbach onder contract stond, speelde vijf jaar (1994-1999) bij de club uit Enschede. Daarvoor had hij ook al de jeugdopleiding bij FC Twente doorlopen. De 28-jarige speler verkaste in 1999 naar Schalke 04. Nadat hij vorig seizoen voor Borussia Mönchengladbach uit kwam, besloot de Nederlander twee weken geleden daar zijn contract in te leveren. ANP Wereldrecord kogelslingeren TALLINN - De Russische atlete Tatjana Lisenko heeft gisteren bij wedstrijden in Tallinn haar wereldrecord ko gelslingeren verbeterd en het gebracht op 77,80 meter. Ze haalde die afstand, 39 centimeter verder dan op 24 juni, bij haar vijfde poging. De 22-jarige Lisenko werd vorige week in GÖteborg Europees kampioene met 76,67. ANP/SID door Sven Bakker DEN HAAG - Frank Clausing en Alexander Nonnekes hebben bij het Nederlands kampioen schap tennis beiden de kwartfi nales gehaald in het dubbelspel. In het enkelspel werden beide spelers in de kwalificaties uitge schakeld. Frank Clausing uit Wemeldinge versloeg met zijn dubbelpartner Boy Wijnmalen Paul Logtens en Wouter Standaart. Het als twee de geplaatste duo stond met 6-2 en 4-1 voor, toen Logten en Standaart opgaven. Vandaag spelen Clausing en Wijnmalen in de kwartfinales tegen de ta lenten Thiemo de Bakker en An- tal van der Duim. Clausing en Wijnmalen stonden in de kwali ficaties van het enkelspel tegen over elkaar. Wijnmalen won in twee sets. Alexander Nonnekes is met Mi ehei Koning als vierde ge plaatst. Zij wonnen in twee sets van Peter Lueassen en Jesse Hu- ta Galung: 6-3 7-5. Vandaag ne men de Goesenaar en Koning het op tegen Eric Reuijl en Mar cus Hilpert. In de eerste wedstrijd van het en kelspel was Nonnekes met twee maal 6-3 te sterk voor Jasper Hunting, maar daarna bleek Flo- ris Kilian in drie sets de meerde re: 6-1 2-6 6-3. door Barry van der Hooft DEN HAAG/MEPPEN - Jong Oranje zette gisteravond de eer ste stappen op het pad dat naar de Olympische Spelen moet lei den. De regerend Europees kam pioen mag komende zomer in ei gen land de in Portugal verover de titel verdedigen en kan zich dan meteen plaatsen voor Pe king 2008. Het oefenduel met Jong Duitsland (2-2) maakte al vast één ding duidelijk: Foppe de Haan heeft opnieuw goed ma teriaal tot zijn beschikking. Na het succesvolle EK heeft de bondscoach vanwege de vastge stelde leeftijdsgrens van 1 janua ri 1984 van heel wat spelers af scheid moeten nemen. In het goed gevulde stadion in Meppen verscheen daardoor een totaal ander elftal binnen de lijnen dan tijdens de finale in Porto. Van de elf die destijds op 4 juni aan de aftrap stonden, waren er gisteren nog drie over: Kenneth Vermeer, Dwight Tiendalli en Is mail Aissati. Toch hoeft Foppe de Haan niet te vrezen dat het EK in eigen land op een flop uit zal draaien. De Fries heeft kwaliteit, erva ring en scorend vermogen moe ten inleveren, maar kan deson danks over tien maanden op nieuw een sterke selectie samen stellen. Stijn Schaars en Urby Emanuelson, die vandaag tot de selectie van het Nederlands elf tal behoren, zijn nog speelge rechtigd voor Jong Oranje. Ook de geblesseerden Ron Vlaar, Ibrahim Afellay, Haris Medunjanin en Daniël de Rid der kunnen een uitnodiging tege moet zien. Julian Jenner, die werd gepas seerd voor het EK, zag een sterk optreden bekroond met de ope ningstreffer. Na zeventien minu ten schoot hij hard binnen. Jong Oranje verzuimde de score ver der uit te bouwen. Het gaf de voorsprong op slag van rust zelfs uit handen toen Stefan Kiessling van dichtbij gelijk mocht maken. Na rust lokte Feyenoorder Tim Vincken een strafschop uit, de jonge Eljero Elia (ADO Den Haag) schoot onberispelijk raak (1-2). In blessuretijd gaf Jong Oranje de zege echter alsnog uit handen. Jeroen Drost maakte hands, kreeg rood en zag Trochowski vanaf elf meter in twee instanties gelijk maken: 2-2. Desondanks kon Jong Ox-an- je kon tei-ugkijken op een hoop volle herstart. Dat moet Foppe de Haan het gevoel hebben gege ven dat hij weer een mooie zo mer gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17