Adviseurs grijpen de macht Sonarphonic maakt de juiste keuze Veel animo voor Nazomerfestival Goes in concert Concert van El Combo bij strandpaviljoen Vlissingen woensdag 16 augustus 2006 Koppejan 24ste op CDA-lijst DEN HAAG - Ad Koppejan uit Zoutelande staat 24ste op de kandidatenlijst van het CDA voor de Tweede Kamer. Dat betekent dat hij vrijwel zeker na de verkiezingen van 22 november aan de slag kan in Den Haag. In de peilin gen staat het CDA op 42 Kamerzetels, nu telt de Kamer fractie 44 leden. Koppejan volgt Siem Buijs uit Wissenker- ke op als Zeeuws Kamerlid voor het CDA. Buijs heeft zich niet verkiesbaar gesteld. Hij hoopt in mei volgend jaar namens het CDA in de Eerste Kamer te komen. Op de 57ste plaats van de lijst staat schooldirecteur Titus. Frankemölle uit Axel. Of hij daadwerkelijk in de Kamer komt hangt in de eerste plaats af van de uitslag van de verkiezingen en daarna van de vraag of het CDA in de re gering komt. Als dat het geval is, zal een aantal gekozen CDA'ers doorschuiven naar het kabinet, waardoor de kan sen voor Frankemölle om in de Kamer te komen stijgen. Frankemölle is momenteel voorzitter van de centrale di rectie van het Zeldenrust Steelant College in Terneuzen. Geld voor museumspoor SCHARENDIJKE - Het RTM-museum op de Brouwers- dam krijgt 17.500 euro subsidie van de provincie Zeeland. Met het geld wordt het tramspoor van de Punt naar Port Zélande in zuidelijke richting uitgebreid naar de Middel- plaathaven. Het gaat om een bijdrage in de totale kosten van ruim 100.000 euro. De werkzaamheden zijn al enkele maanden aan de gang. Het stichtingsbestuur verwacht dat het nieu we traject met Pasen volgend jaar in gebruik kan worden genomen. GS beschouwen de uitbreiding als een 'aanzien lijke vergroting van de toeristische meerwaarde van de stoomtram'. De lijn stopt straks bij de opstapplaats van de rondvaartboot over de Grevelingen. Boekje met liturgiesuggesties ZIERIKZEE - Onder de titel 'Laten vieren' is een boekje verschenen met liturgiesuggesties voor mensen die de dood voelen naderen. Het boekje is samengesteld door pre dikant Michiel de Zeeuw uit Zierikzee. In het boekje zijn tien meditatieve teksten opgenomen die alleen of samen met anderen gelezen kunnen worden. Het boekje is ge schreven voor gebruik in het Hospice in Zierikzee, maar ook anderen in deze situatie kunnen het gebruiken. In het Hospice kunnen mensen de laatste levensdagen doorbren gen en het boekje kan een hulpmiddel zijn om tot wezen lijke gesprekken te komen. 'Laten vieren' is verkrijgbaar bij boekhandel De Vries in Zierikzee. Racoon neemt Lennon-nummer op GOES - De Zeeuwse band Racoon gaat het nummer Wor king class hero van John Lennon opnemen voor Amnesty International. Dat gebeurt in het kader van het mondiale project Make Some Noise, waarbij artiesten belangeloos meewerken aan de uitvoering van Lennon-nummers, om aandacht te vragen voor discriminatie en de schending van mensenrechten. Het project is ontstaan nadat Yoko Ono, de weduwe van Lennon, de rechten van de songtek sten aan Amnesty had geschonken. Racoon neemt het nummer waarschijnlijk in september op in The Red Room, de recent geopende studio van de broers Mithat en Huseyin Dogan in Goes. De band levert de eerste Nederlandse bijdrage aan Make Some Noise. Zeeland telt inmiddels enkele houderden (organisatie)adviesbureaus. Veelal betreft het eenmanszaken als het Adviesbureau Second Opinion in Noordwelle. Direc- teur-eignaar Gerard Willemse: „Er is steeds meer behoefte aan specialistische kennis." Maar dat het vaak veelvouden zijn van de bedragen die de eigen ambtena ren kosten, is zeker. Kleine oppositie partijtjes willen er nog wel eens een slag naar slaan. Zoals het D66-Staten- lid Jikkie van der Giessen onlangs nog in deze krant. De topsalarissen bij de provinciale instellingen, oordeelde ze, vallen in het niet bij de bedragen die het provinciebestuur betaalt aan de- adviesbureaus en andere extern des kundigen. „Neem de procedures voor de Westerschelde Container Terminal. Wat die al niet hebben gekost aan ver goedingen voor externe adviezen... Ik heb het laatst, met de fractieleider van GroenLinks, nog eens op een bier viltje uitgerekend. We kwamen al gauw op twintig tot dertig miljoen eu ro." Dat is heel wat minder dan het Adviesbureau Berenschot opstrijkt voor een zoektocht naar een 'merkt- concept', dat Zeeland een 'breinposi tie' moet opleveren, voordat met een nieuwe imagocampagne kan worden gestart.,Maar grote bureaus als dat van Berenschot eten ook nog uit ande re provinciale ruiven. Zoals bij de aan maak van een 'plan van aanpak' voor het 'profileren van Zeeland als een provincie waarin kinderen de beste kansen hebben probleemloos op te groeien. Dat zijn geen zaken die Zeeuwse overheden of instellingen zelf kunnen doen. Alleen extern des kundigen zijn nog in staat over het welzijn in deze provincie te waken, zo luidt de boodschap die door de be stuurders wordt uitgedragen. Op Schouwen-Duiveland wordt daar inmiddels wat genuanceerder over ge dacht. Daar bood een burgerpanel de bestuurders bezuinigingsvoorstellen aan. Met het inhuren van dure advies bureaus moet het nu maar eens afgelo pen zijn, luidde de boodschap. Niette min is de samenleving ook daar derma te ingewikkeld geworden, dat niet al leen bestuurders en ondernemers, maar ook de gewone burgers, boeren en buitenlui zo nu en dan heel goed een adviesje kunnen gebruiken. Daar voor kunnen ze bijvoorbeeld terecht in Noordwelle, waar horeca- en onroe- rend-goeddeskundige Gerard Willem- se nu al zo'n acht jaar zijn eenmansad- viesbureau Second Opinion runt. „Er is steeds meer behoefte aan specialisti sche kennis", verklaart hij de groei van de adviesbranche. Willemse heeft de indruk dat die branche vooral ook aantrekkingskracht uitoefent op vijf tigplussers die in het bedrijfsleven car rière hebben gemaakt. „Een advies van een meneer met grijze slapen, zal doorgaans wat meer vertrouwen wek ken, dan de mening van een jongen van 23 jaar." jnnrHenk Postma Ooit heette het dat Nederland door ambtenaren werd geregeerd. Te genwoordig maken adviesbureaus de dienst uit. Bestuurders, zowel bij over heid als bedrijfsleven, vertrouwen he den ten dage vooral op hun 'extern ad viseurs'. Zelfs de afgelopen jaren, toen de economie in een dip zat, groeide de organisatieadviesbranche als kool. Ook in Zeeland. Extern deskundigen lopen er af en aan, op zoek naar 'merk concepten' die de provincie 'breinposi- lics'moeten geven. Er kan tegenwoordig geen spa meer de grond in alvorens een leger specia listen alle voor en tegens in dikke rap porten hebben vastgelegd. Zowel de overheden als het bedrijfsleven opere ren in een web van regels waarbinnen de koers louter nog uitgezet lijkt te kunnen worden door consultants, ana listen, interimmanagers en andere raadgevers met gewichtige namen. De afgelopen tien jaar, meldde maan dag het Centraal Bureau voor de Sta- Organisatiebureaus Mek, is het aantal organisatieadvies bureaus verdrievoudigd. En die groei zet door. Dagelijks komen er vijf nieu we bureaus bij. Al met al telt Neder land nu al zo'n 27.000 organisatiead viesbureaus. Dat klinkt overigens in drukwekkender dan het is, want het gaat voor tachtig procent om eenmans bedrijfjes. Hun aantal is de afgelopen tien jaar bijna verviervoudigd. In Zeeland al leen al kwamen er de afgelopen ander half jaar 54 bij. En dat terwijl deze provincie nog het minst met het virus is besmet. In Utrecht is één op de vijf tien bedrijven een organisatieadvies bureau. Zeeland loopt 1 op 74. Maar dat wil niet zeggen dat hier minder vaak extern adviseurs worden inge huurd. De bestuurders in Zeeland we ten zelf niet eens hoeveel geld ze aan al die hand- en spandiensten uitgeven. door Rolf Bosboom GOES - De Zeeuwse band So narphonic stelde zichzelf een jaar geleden voor de keuze: er mee stoppen of er voortaan écht de schouders onder zetten. Het werd het laatste. Dat lijkt een wijs besluit te zijn, want sinds dien gaat het met de groep hard vooruit. Zondag staat zij voor een groot publiek op de Grote Markt in Goes, als opening van het muziekevenement 'Goes in concert'. De historie van Sonarphonic gaat enkele jaren terug. Sin ger-songwriter Patrick Schip per, winnaar van de Zeeuwse Unplugged Competitie 1999, vormde met onder andere bas sist Jordy de Werd de Walcherse band Bruno, die dezelfde wed strijd in 2001 op haar naam schreef. Bruno werd later, bij het aantreden van gitarist Mi- chaël Coomans, voortgezet als Sonar. Inmiddels is de drummer vervan gen door Johan Rietjens en is de naam omgezet in Sonarphonic. „Daar zit geen diepere beteke nis achter", zegt Coomans. „We vonden het vooral beter klin ken. Bovendien is het een wat uniekere naam. Als je Sonar in tikt bij Google, krijg je miljoe nen hits. Met Sonarphonic vind je ons meteen." De groep leek lange tijd te blij ven hangen. Er werd in elk ge val weinig van vernomen. „We zijn wel blijven doorspelen en re peteren, maar er zat inderdaad weinig progressie in. Het schoot niet echt op", zegt Coomans. „Om die reden hebben we een jaar geleden gezegd: willen we er nu echt iets van maken of kap pen we ermee? Toen besloten we nieuwe nummers te gaan schrij ven, een nieuwe website te ma ken en een cd op te nemen. Dat hebben we gedaan. Nu pas zijn we goed bezig, vinden we zelf. Veel bewuster ook, omdat we onszelf een aantal doelen heb ben gesteld." Recent verscheen de voorgeno men demo-cd: Picture this, met daarop vier nummers. „En we hebben nu al weer heel veel nieuw materiaal. Het is daarom de bedoeling nog dit jaar een complete cd op te nemen, met ongeveer tien nummers. De afgelopen tijd heeft Sonar phonic ook behoorlijk wat optre dens gedaan. Al met al heeft de groep in korte tijd een flinke stap voorwaarts gemaakt. Coomans: „Dat was ook nodig, om de motivatie hoog te hou den. Het gaat nu inderdaad in sneltreinvaart. Als alle neuzen dezelfde kant op staan, blijkt het ineens heel hard te kunnen gaan." Het kwartet duidt zijn stijl zelf, nogal neutraal, aan als 'stevige rock en zwoele ballads'. Opval lend is vooral het gitaarwerk - zoals de lange solo in Only for the money - dat op veel num mers nogal funky aandoet. „Ik ben me daar zelf niet zo van be wust, maar omdat ik ook pure funk heb gespeeld, neem je dat toch mee", zegt Coomans, die ook de muziek schrijft voor de band. „Ik hou er nu eenmaal van als er een lekkere groove in zit." Sonarphonic trad de afgelopen tijd vooral in cafés op. Dat is nogal een verschil met optreden voor duizenden mensen op de Grote Markt in Goes. Er is daar om de laatste weken hard ge werkt om vooral het jongste re pertoire er goed in te krijgen. „Deze week repeteren we zelfs drie keer." Als ervaren muzikant ligt Coo mans zelf niet echt wakker van zo'n groot concert. „Op zich maakt het ook niet uit of je voor vier of voor 8000 man speelt. Toch is het wel spannend. Het zou gaaf zijn als onze muziek aanslaat." Het Goese optreden kan een mooie gelegenheid zijn om ver der te komen. „We zien het als een goede promotie. Je weet nooit waar het toe leidt." Want Sonarphonic is de laatste maan den ook ambitieus geworden. „We willen er alles uithalen wat erin zit." Zie ook www.sonarphonic.com. GOES - Onder de naam 'Goes in concert' treden zondag vier bands op de Grote Markt in Goes op. Sonarphonic opent het programma om 18.00 uur. Vanaf 19.15 uur speelt Krezip, om 20.45 uur gevolgd door Racoon. Guus Meeuwis is vanaf 22.15 uur de afsluitende act. Voor het mu ziekevenement zijn nog voldoende kaarten beschikbaar. Deze zijn verkrijgbaar bij de VW/ANWB (0900-1681666) en de ho recagelegenheden aan de Grote Markt. Maximaal 8000 mensen kunnen het concert bijwonen. Het is de derde keer dat Goes Promotie een grootschalig popevenement op het plein organi seert. Het eerste was in 2003, met Blof en Racoon. Vorig jaar traden Blof, Guus Meeuwis, Di-rect en de Zeeuwse band Pil lars op. Zie ook: wivw.goespromotie.nl. Sonarphonic, met (vlnr) Patrick Schipper, Johan Rietjens, Michaël Coomans en Jordy de Werd. Koen De Cauter van het orkest Radio Lume. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De publieke belangstelling voor het Zeeland Nazomerfestival is dit jaar op vallend groot. Dat geldt niet al leen voor de locatievoorstellin gen, maar ook voor het program- Ba op het Abdijplein in Middel- wig, het festivalhart. Directeur Ruud van Meij el con stateert dat de kaartverkoop al sinds het begin ervan, eind juni, voorspoedig verloopt. „Ieder jaar gaat het wat beter. Je denkt nat het een keer stagneert, maar dit jaar gaat het wéér zoveel be ter," he omzet van de kaartverkoop bgt nu al hoger dan vorig jaar bjdens het hele festival. Dat is neels ook het gevolg van de hoge- re toegangsprijzen, als gevolg jP omvang van de produc ties (de Wagner-opera Der flie- jwde Hollander in Terneuzen) I de maaltijden die bij voorstel en horen (de varende voor telling De ondergang van de Ti me en het Marcel Pagnol-stuk ««nw, Fanny en César bij de vismijn in Vlissingen). De Titame-opvoering (negen maal, met telkens 120 bezoe kers) was binnen de kortste ke ren uitverkocht. Van Marius, Fanny en César zijn voor drie van de vijf voorstellingen (capa citeit: 200 mensen per keer) al geen kaarten meer beschikbaar, terwijl ook de verkoop voor Der fliegende Hollander (met ruimte voor vijf keer duizend belang stellenden) gesmeerd loopt. Van Meijel: „Die zullen ook wel uit verkocht raken." De vrouwen van Kamp Westka- pelle is de enige locatieproduc tie die wat achterblijft in de pu- VLISSINGEN - De Walcherse band El Combo geeft vanmid dag een concert bij strandpavil joen Panta Rhei in Vlissingen. Het optreden is de afsluiting van de Rescue-dag, die vandaag op en rond het badstrand en de boulevard wordt gehouden. blieke animo. „Dat loopt op zich wel goed, maar minder dan de andere drie. Dat is wel verras send, want het is onze meest Zeeuwse voorstelling, maar ook heel moeilijk te communiceren. We hebben er zelf hoge verwach tingen van. Het zou wel eens de grote verrassing van het festival kunnen worden." Voor het Abdijplein-program ma, waar deels entree wordt ge heven, kwam de kaartverkoop in voorgaande jaren pas tijdens het festival echt op gang. Des te opmerkelijker vindt Van Meijel het dat ook daarvoor al volop El Combo bestaat uit Jaap van Boven (gitaar, zang), Hans Wal- rave (drums, zang), Mark Verbo- ven (bas) en Carlo Smolders (gi taar). De vier maken Neder landstalige pop. In april ver scheen hun cd Zoveel kleur. Het concert begint om 20.00 uur. wordt verkocht. Favorieten zijn de bands dEUS en Bettie Ser veert, maar ook de Belgische dance-act Arsenal (al achthon derd kaarten verkocht) en het or kest Radio Lume, dat zigeuner- muziek, jazz en flamenco combi neert, blijken in trek te zijn. De laatste jaren telde het festi val rond de 32.000 bezoekers. Dit jaar is als streefgetal 35.000 genoemd. Gezien de huidige stand van zaken verwacht Van Meijel dat aantal zonder meer te halen. De zesde editie van het Zeeland Nazomerfestival wordt dinsdag 29 augustus ingeluid met de pre mière van Der fliegende Hollan der. In de daarop volgende da gen beginnen ook de andere lo catieproducties. Het program ma op het Abdijplein - met ook onder meer Wouter Hamel, de dansvoorstelling The Recital, een hommage aan Louis Neefs, Flat Earth Society, de literaire manifestatie Gekrulde Zinnen en Zeeuws muziektalent - loopt vanaf vrijdag 1 september. Het festival wordt zaterdag 9 sep tember afgesloten met een optre den van dEUS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15