Alternatief ontpolderen nodig PZC Minister Peijs stopt met havensubsidies Scholing nodig nu aantal vacatures groeit Trimbos spoort dak- en thuislozen op Besluit over aanleg Tweede Maasvlakte nog even uitgesteld 13 Commissie voor Milieueffectrapportage tikt provincie op de vingers Werkstraf voor verzet tegen politieagenten woensdag 16 augustus 2006 gr Claudia Sonden/an IIIDDELBUEG - Het Trim- bos-instituut moet de Zeeuwse zwerfjongeren en dak- en thuis- i,i,n opsporen. De provincie en „meenten willen weten hoeveel mensen in Zeeland geen vast jjres hebben of in een opvang wonen. o is nodig omdat de ge en instellingen minder krijgen voor de maatschappelijke opvang. Het onderzoek moet duidelijk ma ken hoe het resterende geld het best besteedt kan worden. Het is voor de gemeenten tot nu toe erg lastig gebleken om vooral de groep zwerfjongeren goed in beeld te krijgen. Schattingen bleken niet goed te maken omdat hulporganisaties als het Leger des Heils bij lokale projecten maar een klein deel van de jongeren bereikten. Veel zwerfjongeren redden zich door bij bekenden te logeren en blij ven zo uit zicht van hulpverle ners. Uit het onderzoek moet blijken wat voor achtergrond de zwer vers en daklozen hebben, hoe ge zond ze zijn, welke zorg ze no dig hebben en wat in Zeeland aan zorg geboden wordt. De onderzoekers worden bijge staan door ambtenaren van de provincie en de centrumgemeen te Vlissingen, het Rode Kruis, GGD, Emergis en de stichting DOOR, die in Vlissingen ex-ge detineerden resocialiseert. De Zeeuwse gemeenten hebben het onderzoek voor een budget van ten hoogste tachtigduizend euro opgedragen aan de Trimbosonderzoekster en Nij meegse hoogleraar maatschappe lijke- en vrouwenopvang prof. dr. J. Wolf. De provincie Zee land draagt daar veertigduizend euro aan bij uit het sociale be leidsprogramma Niemand aan de Zijlijn. Het Zeeuwse kennisinstituut Scoop loopt de opdracht voor dit onderzoek mis. De provincie vroeg Scoop wel om offerte, maar de gemeenten bleken op voorspraak van Emergis het Trimbos-instituut benaderd te hebben met dezelfde onderzoek sopdracht. De reputatie van het Trimbos, dat ook het ministerie van Volksgezondheid adviseert, gaf de doorslag. finnr Rinus Antonisse UTRECHT - Nederland en Vlaanderen moeten helder aan- lonen waarom ontpoldering van dclledwigepolder en het noorde lijk deel van de Prosperpolder dé oplossing is voor natuurher- slel in het oostelijk deel van de Westerschelde. Dit stelt de Com missie voor de Milieueffectrap- portagc. Volgens de commissie zijn her en der in verschillende rappor- len wel onderbouwingen gege ven voor de noodzaak tot ontpol deren (meer ruimte geven aan de rivier). In het milieu-effecton- derzoek voor de Hedwigepolder en de Prosperpolder moet een lo gisch opgebouwde samenvat- iing worden opgenomen, aldus de commissie. Die mag zich niet beperken tot maatregelen in het oostelijk deel van de rivier, maar moet ar gumenten geven waarom ook el ders in het Scheldebekken maat regelen voor natuurherstel ge wenst zijn, aldus de commissie. De argumenten vóór ontpolde ren van de Hedwigepolder die nen meteen duidelijk te maken dat andere maatregelen dan ont- geen kansrijke oplos- afpersing door Niels Juist nen voor ontpolderen laten be oordelen door een drieman schap van deskundigen. Fijntjes merkt de commissie op dat alternatieven onafhankelijk beoordeeld worden in het kader van een milieu-effectonderzoek. Het is de commissie dan ook niet duidelijk waarom de provin cie zonodig nog eens drie profes soren wil inschakelen. Veel van de alternatieven zijn naar voren gebracht via de 38 ingediende in spraakreacties en adviezen. Vraagtekens zet de commissie bij de bewering dat er met het ontpolderen van de Hedwige- en de Prosperpolder-noord een aaneengesloten natuurgebied Groot-Saeftinge ontstaat. „Tus sen Saeftinge en het nieuwe na tuurgebied ligt echter nog een dijk met diverse leidingen." De commissie acht het gewenst dat wordt aangegeven waarom het afgraven van deze leidingen- dijk (met onder meer een gas buis) en dus het verplaatsen of ingraven van de leidingen, niet mogelijk is. Waarschijnlijk te duur. Maar het verwijderen van de leidingendijk heeft ook be langrijke voordelen voor natuur ontwikkeling, stelt de commis sie. Tegenover de kosten staan ook besparingen. Als het tot uitvoering van de ont poldering komt, wil de commis sie dat wordt beschreven welke gevolgen dat voor de mensen heeft. Zoals grondverzet en an dere inrichtingsmaatregelen, verwijderen van bebouwing en beplanting. Dat betekent dus ook melden hoeveel en welke woningen en bedrijfsgebouwen gesloopt zullen worden, hoe het recreatieve gebruik van het gebied verandert en wat met de bestaande jachthaven zal gebeu ren. Erfgoed Met cultuurhistorisch erfgoed hoort rekening gehouden te wor den. De commissie doelt onder meer op het in 1584/85 door mili taire inundaties overstroomde dorp Casu(w)ele en het Luysfort ten noorden van Ouden Doel. commissie (waaraan spe ciaal enkele Vlaamse leden toe gevoegd zijn) bracht advies uit over het op te stellen milieu-ef fectonderzoek voor de ontpolde- ringsplannen. Daarin wordt het dagelijks provinciebestuur van Zeeland op de vingers getikt. De provincie wil alternatieve plan- Hogere straf geëist wegens DEN HMG - Een 59-jarige Am sterdammer vindt dat hij dooi de politierechter in Middelburg onterecht is veroordeeld nadat liij bij een Koudekerker op ei gen houtje deurwaarder was gaan spelen. Het hoger beroep dat hij aanspande tegen dat von nis diende gisteren in Den Haag bij het gerechtshof. De verdachte zou begin vorig jaar zijn voormalige zakenpart ner in Koudekerke hebben be dreigd, opdat de laatste zijn schulden zou voldoen. De poli tierechter veroordeelde hem daarvoor tot vijftig uur werk straf waarvan vijfentwintig uur voorwaardelijk. Maar volgens de Amsterdammer had hij het vermeende slachtoffer niet ge welddadig benaderd. De aankla ger bij het hof vond de straf ech ter te laag en eiste honderd uur werkstraf waarvan vijftig uur voorwaardelijk. De man uit Koudekerke zou hem nog 13.000 euro schuldig djn. Hij zou antieke meubelen van de Amsterdammer hebben overgenomen om die door te ver kopen. Toen hij geen geld zag, besloot de verdachte op 2 janua ri 2005 zelf bij de man langs te gaan om zijn geld te innen. Een maal zou de Amsterdammer het slachtoffer de huid hebben vol gescholden en hebben geroepen 'lat hij 'allebei zijn benen zou breken' als hij niet met geld over de brug kwam. De verdachte liet het slachtoffer en zijn vrouw een schuldbeken tenis ondertekenen. Vervolgens §>ng de echtgenote van het slachtoffer mee om in Vlissin gen een bedrag voor de verdach te te pinnen. Zij deed een aanbe taling' van vijfhonderd euro. Twee weken later keerde de ver achte terug. Op de huisdeur van het slachtoffers spoot hij nat getal 12.500. Dat was het be- tn'ag dat het slachtoffer hem, naar zijn mening, nog schuldig was. Vervolgens spoot hij ook n°g met zijn spuitbus door de brievenbus, waardoor hij de deurmat en een antieke lijst van aen schilderij besmeurde. .{je aanklaagster bij het hof, mr. ™gge, achtte de Amsterdam mer schuldig aan afpersing. Zij Vond dat de politierechter een te 'age straf had opgelegd en eiste nonderd uur werkstraf waarvan vijftig voorwaardelijk. Uitspraak over twee weken. De etalage van uitzendbureau Vedior in Vlissingen hangt vol vacatures. De verwachting is dat het voor werkgevers steeds moeilijker zal worden om aan geschikt perso neel te komen. foto Lex de Meester door Emile Calon MIDDELBURG - Scholing van perso neel wordt steeds belangrijker nu het aantal vacatures weer aan het stijgen is. Districtsmanager J. Stoffels van uit zendorganisatie Vedior stelt samen met secretaris L. Beduwe (Midden- en Klein bedrijf) en II. van Tilborg (CWI) dat werkgevers zeer creatief moeten zijn om in de toekomst verzekerd te zijn van goed geschoold personeel. Stoffels voorziet dat Zeeuwse werkge vers de komende tien jaar jaren reke ning moeten houden met vacatures die moeilijker te vervullen zijn. Van Til borg durft niet zo ver vooruit te kijken maar voorspelt wel dat werkgevers die weinig aandacht geven aan scholing in de nabije toekomst te maken krijgen met vacatures die kwalitatief niet of te gen hoge kosten zijn op te vullen. Beduwe merkt nu al dat werkgevers alli anties aangaan met allerlei partijen om verzekerd te zijn van instroom van ge schoold personeel. Van Tilborg raadt dat ook aan. Hij denkt dat de tijd niet ver is dat werkgevers allerlei slimme constructies gaan bedenken om bijvoor beeld ook wao'ers binnen te halen. „Met wat creativiteit is het mogelijk om veel wao'ei's op te nemen in het arbeids proces." Het Centraal Bureau voor de Statistiek meldde gisteren dat eind juni 2006 er landelijk 189.000 vacatures waren. Dit zijn er 17.000 meer dan aan het einde van het eerste kwartaal. De afgelopen vijf jaar is het aantal openstaande va catures niet meer zo groot geweest, al dus het CBS. In alle bedrijfstakken ston den meer vacatures open dan in het eer ste kwartaal, maar de stijging is het sterkst in de commerciële dienstverle ning. Vergeleken met een jaar geleden is het aantal vacatures bij de Zeeuwse uit- zendbranche met zo'n twintig procent toegenomen, vult Stoffels aan. „Die toe name geldt voor alle sectoren." Volgens hem lukt het nog wel de vacatures op te vullen. „Vorig jaar hadden we nog tien kandidaten voor één vacature, nu twee tot drie." Technisch Het wordt echter steeds moeilijker om goed personeel te vinden voor technisch geschoolde banen en voor de zakelijke dienstverlening, vervolgt hij. Om die re den probeert zijn bedrijf tijdig mensen om- en bij te scholen. Hij wijst ook naar de procesindustrie. Naar bedrijven als Dow Benelux en Ce- restar in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzo ne. Binnen enkele jaren zullen heel wat oudere werknemers die bedrijven verla ten. Samen met die ondernemingen is Vedior nu al mensen aan scholen om die uitstroom op te vangen. Volgens Van Tilborg is in Zeeland het aantal vacatures in een jaar tijd met ne gen procent toegenomen. Op basis van de jongste gegevens voorziet hij een groei, volgend jaar, met nog eens acht procent. Verder vooruitkijken durft hij niet. Maar als er wereldwijd niets geks plaats vindt, zet die groei door, zo ver wacht hij. Wel steun voor maritieme toegang en achterlandverbindingen door Wout Bareman DEN HAAG - Minister Peijs van Verkeer en Waterstaat wil stoppen met het verstrekken van stimuleringssubsidies voor de infrastructuur in de Neder landse havens. In een brief aan de Tweede Kamer stelde ze giste ren vast dat negen van de tien projecten ook zonder dat finan ciële steuntje in de rug wel van de grond zouden zijn gekomen, zij het misschien iets trager. En bovendien is ze teleurgesteld in de extra werkgelegenheid die het subsidiebeleid heeft opgele verd. Uit berekeningen van het onder zoeksbureau Twynstra Gudde blijkt dat de in totaal 28 projec ten, die in het kader van de zoge noemde Regeling Haveninterne Projecten II (PIIP) konden reke nen op twintig procent staats steun, gemiddeld niet meer dan tien tot vijftig extra arbeids plaatsen opleverden, veel min der dan verwacht. Peijs voelt dan ook niets voor een nieuwe subsidieronde. Ze is van oordeel dat de concurrentie positie van de Nederlandse ha vens vooral baat heeft bij rijks- steun voor de verbetering van de maritieme toegang én van de achterlandverbindingen. Dat biedt meer soulaas dan onder steuning van investeringen in de havens zelf. De minister wijst op het belang van de uitdieping van de IJgeul (IJmuiden/Amsterdam), de in vesteringen in de Tweede Maas vlakte en de financiering van de Betuweroute en de inhaalslag bij het onderhoud van de vaar wegen, zoals het Kanaal Gent-Ter neuzen. „Dit type in vesteringen komt de internatio nale concurrentiepositie van de havens zeker ook ten goede. En dat is hét doel van het zeehaven- beleid", schrijft Peijs. Ze voelt wel voor financiële steun aan vernieuwende projec ten. Volgens de minister sluit haar visie aan bij die van de Eu ropese Commissie, die momen teel een onderzoek uitvoert naar overheidsfinanciering in de Eu ropese zeehavens. Teleurstelling Peijs' standpunt wijkt af van een advies van de Nationale Pla- venraad. Die pleit al sinds vorig najaar vurig voor voortzetting van de subsidieregeling voor nieuwe haveninfrastructuur. In twee opeenvolgende brieven aan de minister ventileerde de havenraad de afgelopen maan den zijn teleurstelling over de door haar gehanteerde argumen ten. Concurrentie Volgens de raad werd de rijks- steun in 1996 in het leven geroe pen om de concurrentie van bui tenlandse havens het hoofd te kunnen bieden. „De omstandigheden zijn sinds die tijd weinig veranderd. Nog altijd zijn de bijdragen aan in vesteringen ten behoeve van ha veninterne infrastructuur in de ons omringehde landen een veel- vouw van de bescheiden bijdra gen van gemiddeld elf miljoen Bedrading kerncentrale in orde BORSSELE - De elektrische bedrading van de kerncen trale in Borssele is in orde. De Kernfysische Dienst van het ministerie van milieubeheer (Vrom) heeft noch op de tekeningen noch in de installaties onregelmatigheden aan getroffen. Het onderzoek is uitgevoerd naar aanleiding van de problemen, begin deze maand, met de noodstroom- voorziening van een Zweedse kerncentrale. De milieuor ganisatie Greenpeace had om een snel onderzoek naar de veiligheid van de kerncentrale in Borssele gevraagd. Het Zweedse onderzoek duurt nog voort. Als de definitieve' rapportage daarvan beschikbaar is, zal de Kernfysische! Dienst opnieuw kijken of vergelijkbare storingen in Ne derlandse installaties mogelijk zijn en welke maatregelen daartegen moeten worden genomen. Gemeente verhuist Thoolse ganzen THOLEN - De gemeente Tholen heeft gisterochtend der tien ganzen, die voor overlast zorgden rond de Molensin gel in Tholen-stad, laten verhuizen. Een gespecialiseerd, bedrijf heeft de ganzen naar kinderboerderijen en particu-: lieren ganzenopvang gebracht. De ganzen zorgden de laatste tijd voor flink wat overlast bij omwonenden en voorbijgangers. Ze gedroegen zich agressief en deden hun behoefte op onhygiënische en on gewenste plaatsen. Het aantal ganzen was dit jaar ge groeid van drie naar dertien. Waarschijnlijk hebben parti culiere eigenaren de ganzen na de ophokplicht in openba re wateren uitgezet. Echtelijk geweld om geloofskwestie MIDDELBURG - Geloof en alcohol speelde gisteren in Middelburg een grote rol in de strafzaak tegen een 41-jari- ge inwoner van Vlissingen. De verdachte is moslim, ter wijl zijn vrouw katholiek was maar zich inmiddels heeft aangesloten bij de Jehova's Getuigen. De geloofskwestie leidde tot grote spanningen binnen het huwelijk. Omdat de man ook nog eens alcoholist is, werd de situatie er niet beter op. Dat leidde 25 mei in Vlissingen tot een gewelds- uitbarsting. De man bedreigde in de woniixg zijn vrouw met een keukenmes. Zij wist naar buiten te rennen en zich in de tuin te verstoppen. Zij dook onder bij de buur vrouw. Toen verdachte bij de buurvrouw aan de deur kwam werd hij niet binnengelaten. Hij kon zijn emoties niet de baas en gooide een vuurkorf door de ruit van haar woning. Ook smeet hij met planten en besmeurde hij ter rastegels met olie. Sinds 26 mei zit de illegale verdachte in Vreemdelingenbe waring om tezijnertijd terug te kunen keien naar Bosnië. Officier van Justitie R. Jeuken paste zijn eis aan na het verweer van raadsman F. te Braake. Hij eiste vier maan den voorwaardelijke gevangenisstraf. Politierechter I. Woltring veroordeelde de man conform de eis. Werkstraf voor verslaafde dief MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol tring veroordeelde gisteren een 47-jarige inwoner van Ter- neuzen voor het bestelen van een vrouw bij verstek tot veertig uur werkstraf. Verdachte nam tussen 23 en 28 mei in Terneuzen 260 euro bij het slachtoffer weg. Aan de ge dupeerde moet hij de schade terugbetalen. De Terneuze- naar heeft een drank- en drugsprobleem en kan zodoende niet rondkomen van een uitkering. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeenten in de Zeeuws/Zuid-Hollandse Del ta hebben langer de tijd gekre gen om de gevolgen van de aan leg van Tweede Maasvlakte te bestuderen. Aanvankelijk zou de projector ganisatie PMR volgende maand met een concept-besluit komen over de inrichting van een zeere servaat als natuurcompensatie. Die termijn is na overleg opge schoven tot eind december, maakte wethouder A. Verseput van Schouwen-Duiveland giste ren bekend. Het uitstel geeft de drie kustge- meenten meer armslag om de verwachte gevolgen van het zee reservaat voor hun deur op rij te zetten. Binnen dat kader moet ook duidelijk worden welke compensatie van het Rijk rede lijk is, wanneer kan worden aan getoond dat het reservaat toe komstige toeristische ontwikke lingen dwarsboomt. De gemeenten en vertegenwoor digers uit de recreatiesector en de visserij praten 30 augustus met minister Peijs van Verkeer en Waterstaat over de ontwikke lingen rond de Tweede Maas vlakte. Die bijeenkomst vindt plaats in strandcafé De Kous op de Brouwersdam. Verseput: „Dan hebben we de minister precies waar we haar graag willen hebben, want juist de Brouwersdam is in dit verhaal een hele gevoelige lo catie. Zoals het er nu voor staat, kunnen we behouden wat er is, maar uitbreiding van activi teiten in die omgeving staat serieus onder druk. Daar zijn we helemaal niet gelukkig mee", verwijst de wethouder naar de onlangs gepresenteerde ambities van het Natuur- en ±Recreatieschap De Grevelin- gen. Iiet. schap wil onder meer een ge tijdecentrale in de Brouwers dam bouwen. Ook wordt de haalbaarheid van een surfhotel onderzocht, alsmede de aanleg van een futuristische jachtha ven. Envelopje Verseput gaat er vanuit dat de minister de belanghebbenden te gemoet komt. „Of dat een enve lopje met inhoud zal zijn, of iets heel anders, we wachten maar af. Het zal hoe dan ook de moei te waar moeten zijn, willen we geen bezwaar indienen tegen de ontwikkeling van de Tweede Maasvlakte en daarmee feitelijk de uitvoering vertragen. We rea liseren ons heel goed dat het pro ject van groot economisch be lang is, maar het economisch be lang voor Schouwen-Duiveland, Goedereede en Oost-Voorne is naar onze beleving minstens zo groot." euro per jaar, die de Nederland se rijksoverheid verleent", con stateert de Nationale Plaven- raad. Het beste voorbeeld daarvan is België, waar het Deurganckdok op de linker Scheldeoever bij Antwerpen en het Kluizendok aan het Kanaal Gent-Terneuzen bij Gent werden aangelegd met 'royale' financiële steun van de overheid, die de vier belangrijk ste havens (Antwerpen, Gent, Zeebrugge en Oostende) boven dien jaarlijks 6,2 miljoen euro subsidie toestopt en ook flink in vesteert in de binnenvaart en het vervoer per- spoor. Peijs op haar beurt wijst erop dat het gaat om 'oude' toezeggin gen en dat de Belgische en Ne derlandse subsidieregelingen af wijken. ding vormde huiselijk geweld. Hij kreeg die zondag ruzie met zijn vriendin. Dat escaleerde in een handgemeen. Hij zette zijn partner op straat en draaide de buitendeur op slot. Daarna kwam de politie ter plaatse. Van de mishandeling van zijn vriendin werd hij gisteren vrijge sproken. Zij had in een brief la ten weten dat ze allebei schuld hadden. De verdachte betreurde de vechtpartij met de agenten. Officier van justitie R Jeuken eiste 140 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. Raadsman D. Olie vroeg rekening te houden met de omstandigheden. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol tring heeft gisteren een 37-jari- ge inwoner van 's-Heer Hen drikskinderen voor geweld te gen de politie 100 uur werk straf, twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf en 250 euro boete. De man verzette zich 11 juni in Goes hevig tegen zijn aanhou ding door agenten, die hij schop te en sloeg. Een verbalisant raakte gewond. Verdachte werd zelf ook fors aangepakt door de agenten.„Ik heb de meeste klap pen gehad en een week niet kun nen werken", zei hij. De aan!ei-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13