Antiterreuraanpak is versnipperd Minister Zalm deelt na tien jaar zijn laatste miljarden uit PZC DSI in detail Fruithof zal weer moeten werken VN-resolutie zet aan tot burgeroorlog Het rekenwerk van koopman Gerrit Kritiek op inrichting nieuwe stelsel van speciale politie-eenheden te gast 15 augustus 1956 De DSI is ondergebracht bij het Korps Landelijke Poli tie Diensten en opereert onder gezag van het Openbaar Minis terie. Minister Donner van Justitie beslist over inzet van de dienst. Onder de DSI valt de Unit Interventie, de vroegere Bijzondere Bijstandseenheid voor Snelle Interventie, beter bekend als de BBE-SIE, die is gespecialiseerd in kleinschali ge operaties met een hoog risi co. Die unit wordt aangevuld met een groep scherpschutters. Om het nog wat ingewikkelder te maken: de DSI kan bij grote calamiteiten worden uitge breid met arrestatieteams van regionale politiekorpsen en Ko ninklijke Marechaussee. Of, als dat nodig is, met de Unit In terventie Mariniers, de voorma lige Bijzondere Bijstandseen heid Mariniers (BBE-M). Om die unit in te zetten heeft minister Donner wel toestem ming nodig van zijn collega Kamp van Defensie. GPD dinsdag 15 augustus 2006 door Michiel Couzy Rob Fruithof is een van de meer dan duizend gedu peerden van tennismecenas René van den Berg. De acteur en voormalig presentator van tv-quiz Waku Waku raakte een aanzienlijk bedrag kwijt en zag zijn droom van een rus tig bestaan in Zuid-Afrika in rook op gaan. Fruithof (54) vertrok twee jaar geleden met zijn gezin naar Zuid-Afrika. De acteur, die bekendheid kreeg door ja renlang dierenquiz Waku Wa ku te presenteren op tv, droomde van een rustig be staan aan de andere kant van de wereld. Financieel was het haalbaar, dacht hij. Een paar jaar geleden had hij nog een paar gaten in zijn begroting, maar via een vriend was hij in contact gekomen met René van den Berg, organisator van een tennistoernooi in Hil versum, maar bovenal ie mand met verstand van geld. „René zei dat hij goed was in valutahandel", zegt Fruithof. „Hij kon mijn gaten wegwer ken, als ik bij hem geld zou in leggen. Hij beloofde rende menten tot 42 procent." Fruit hof ging voor de bijl. „Renè is een heel aimabele man, niet iemand met gouden sieraden en een vlotte babbel. Hij ver telde bij mij thuis een simpel verhaal en kwam ook met schuldbekentenissen aanzet ten. Bovendien was hij spon sor van tennistoernooien, ie dereen kende hem. Dat wekte vertrouwen." Het begin was veelbelovend. „Ik had vijftig duizend euro ingelegd en René had dit bedrag in drie maanden verdubbeld. Ik kon die ton krijgen of opnieuw in leggen. Ik koos voor het laat ste." Uiteengespat Later investeerde de acteur nog 'een fiks bedrag' in de ten nismecenas. Toen Fruithof ge setteld was in Kaapstad, spat te zijn droom uiteen. Hij kreeg een telefoontje van een contactpersoon. De financiële autoriteiten hadden Van den Berg in de smiezen. Uitbeta ling kon even op zich laten wachten. „Tot die tijd kree» ik elke maand keurig drie pro- cent rendement uitbetaald. In-1 eens hield het op." Van den Berg belandde in voorlopige hechtenis en al snel was dui delijk dat hij een piramide- constructie had opgezet waarin beleggers 85 miljoen euro hadden gestoken. Een klein deel van de deelnemen streek samen 79 miljoen op. Meer dan duizend mensen wa ren alles kwijt. Ook Fruithof. „Mijn toekomstplannen in Zuid-Afrika vielen in duigen. Achteraf vond ik mijzelf een grote sukkel dat ik er me; open ogen was ingetrapt. Maar als je René kent, begnjp je waarom zoveel mensen erin zijn getuind." Fruithof moet zijn rustige bestaan opgeven - en ging weer als een razende aan de slag. Hij heeft twee rol letjes gehad in Engelstalige komedies in Zuid-Afrika. Daarnaast heeft hij zich omge schoold tot makelaar en ver huurd hij appartementen aan toeristen. Verder loopt de ac teur met plannen rond om met een touroperator Waku Waku-safaris te organiseren, i Fruithof is gisterochtend niet naar de rechtbank gegaan om de uitspraak tegen Van den Berg bij te wonen. „Natuur lijk moet hij worden gestraft, maar de strafmaat boeit mij niet. René is niet het type cri- mineel dat de boel belazert om er zelf beter van te wor den. Hij lijdt aan grootheids waanzin. Je moest eens weten hoeveel bekende Nederlan ders tot zijn slachtoffers beho ren. Fruithof koos er als enige voor om zijn verhaal te vertel- j len. „Ik ga niet de moraalnd- der uithangen, maar wil wel mensen waarschuwen hoe makkelijk je in dit soort situa ties kunt belanden. Misschien was ik wel te hebberig. Maar ik dacht dat deze man goed was." GPD door Rudi Buis Bestrijding van een vliegtuig kaping of uitschakeling van terroristen met kwade plannen ligt vanaf gisteren in handen van de Dienst Speciale Interven ties (DSI). Kritiek klinkt al. „De dienst ziet er versnipperd uit." Vlaardingen, medio juni. Zwaar bewapende mannen in witte dje- llaba's houden een school bezet. Het roept beelden op van het drama in het Russische Beslan, waar Tsjetsjenen in 2004 een school met honderden leerlin gen dagenlang gijzelden. De be vrijding van de kinderen liep uit op een bloedbad met 344 doden. De oefening van de nieuwe Dienst Speciale Interventies (DSI) in Vlaardingen is bedoeld om een dergelijke afloop in Ne derland te voorkomen. Dat Nederland behoefte heeft aan een overkoepelende organi satie om extreem geweld en ter rorisme aan te pakken, schreef criminoloog Cyrille Fijnaut en kele jaren geleden al in een rap port dat minister Donner van Justitie direct tot staatsgeheim verklaarde. De diverse eenhe den van politie en leger waren afzonderlijk niet in staat om bui tensporig geweld van bijvoor beeld terroristen snel en goed te bestrijden, was Fijnauts conclu sie. Na de bloedige aanslagen in de metro van Madrid in 2004 maak te de politiek plotseling haast met een nieuwe opzet. Want waarom zou Nederland gevrij waard blijven van terreur na in menging in de strijd tegen terro risme in Irak en Afghanistan? Met de schrik van de verijdelde aanslagen vorige week op vlieg tuigen in Groot-Brittannië voor ogen, wordt vandaag de DSI of ficieel gepresenteerd in Drieber gen. Machtsstrijd In de nieuwe opzet werken poli tie en krijgsmacht nauwer sa men. Dat zorgt al voor een voor zichtige machtsstrijd. Het hoofd van de DSI is nu een politieman, De oprichting van de DSI is een verbetering bij grootschalige in cidenten, zegt hoofddocent poli tie- en veiligheidsstudies Jaap Timmer van de Vrije Universi teit in Amsterdam. „De leiding bij een grote operatie ligt nu in één hand en de eenheden zijn be ter op elkaar afgestemd. Dat is winst." Voorheen kon een arrestatie team van de politie wel snel ter plekke zijn, maar kon grootscha lig geweld niet aan. En de Bij zondere Bijstandseenheid Mari niers kon wel grote incidenten aan, maar was weer niet snel ter plaatse. Dat gat is nu gedicht met de nieuwe Unit Interventie van de DSI, die uit politie- en defensiepersoneel bestaat. Afdingen Toch valt op de manier waarop het nieuwe stelsel van speciale politie-eenheden is ingericht nog wel wat af te dingen, vertelt Timmer. Zo vallen de precisie- schutters wel onder de dienst, maar de arrestatieteams (AT's) alleen op oproepbasis. Ook laat de noodzakelijke reorganisatie en uitbreiding van de AT's nog op zich wachten. Ze hangen er nu een beetje bij, aldus Timmer. „Ook deze nieuwe opzet ziet er versnipperd uit. Dat is een ge miste kans." Naast een gemiste kans is dat ook een probleem, omdat juist arrestatieteams behoefte heb ben aan 'arendsogen' in eigen ge lederen. „Gijzelingen en ontvoeringen zijn bijna aan de orde van de dag in Nederland en dan heb je soms behoefte aan scherpschut ters. Nu moet een arrestatie team voor die schutters een be roep doen op de DSI, terwijl dat helemaal niet nodig hoeft te zijn." Dat brengt het risico met zich mee dat de AT's de klus toch zelf proberen te klaren met min der adequate middelen, dus zon der precisiewapens. „Daarmee wordt aan de slagkracht van de regiopolitie om snel en ade quaat recht en orde te handha ven regelrecht afbreuk gedaan", aldus Timmer. GPD foto Phil Nijhuis/GPD cussie 'gekissebis' en ziet niet in waarom een militair de DSI niet zou kunnen leiden. „Veel lei dinggevenden bij defensie heb ben een politieverleden. Als je een hond wilt slaan, vind je al tijd wel een stok." In Driebergen gaf de Dienst Speciale Interventies (DSI) een demonstratie van hun kunnen. maar in de toekomst zou dat ook een militair kunnen zijn. Dat valt niet lekker bij de poli tiebonden. „Als er ooit een mili tair aan het hoofd komt te staan, moet-ie veel gevoel voor politiewerk hebben", zegt voor zitter Hans van Duijn van de Ne derlandse Politiebond. Immers, een agent is vooral ge traind om verdachten aan te houden, een militair om vijan den uit te schakelen. „Dat is een wezenlijk verschil als je snel een afweging moet maken." De poli tiebond wil dat de betrokken mi nisters een eisenpakket opstel len, waaraan een eventuele mili taire roerganger moet voldoen. Voorzitter Jan Kleian van de mi litaire vakbond noemt die dis- De VN-Veiligheidsraad, schaarde zich vrijdag op za terdagnacht eensgezind ach ter een resolutie die een eind moet maken aan de oorlogs- handelingen tussen Israël en Hezbollah. Of de resolutie bij draagt aan herstel van de rust in Libanon is nog maar de vraag. door Robert Soeterik De voortekenen voor her stel van de rust in Liba non zijn niet gunstig, de vrij dag aanvaarde VN-resolutie draagt daar in elk geval niet aan bij. Want via deze resolu tie probeert Washington, dat zo ongeveer het laatste woord heeft binnen de Veilig heidsraad, alsnog te bereiken wat Israël de afgelopen we ken met grootschalig militair geweld niet is gelukt: het mar ginaliseren van Hezbollah. Er wordt op Libanees grond gebied een bufferzone inge steld, die zich uitstrekt van de Israëlische grens tot aan de rivier de Litani. Dit ge bied wordt overwegend be woond door sjiieten en is een Hezbollah-bolwerk. In deze zone moeten uitsluitend de Libanese strijdkrachten het voor het zeggen krijgen. Hez bollah moet haar posities daar opgeven. Aangezien de Libanese strijdkrachten niet bij machte zijn Hezbollah daartoe te dwingen, worden zij bijgestaan door een ver sterkte Unifil die het man daat krijgt gewapenderhand op te treden. Bewaking van de landsgrenzen moet nieuwe wapenleveranties en andere steun aan Hezbollah verhin deren. Overeind Hezbollah is de afgelopen we ken in haar confrontatie met een van de sterkste strijd machten in de wereld over eind gebleven en heeft daar mee in Libanon en daar bui ten politiek gescoord. Is het aannemelijk dat de organisa tie deze VN-voorwaarden zo maar over haar kant laat gaan? Durft de Libanese rege ring het risico te nemen haar strijdmacht tegen Hezbollah in te zetten, terwijl ruim een derde van de militairen een sjiitische achtergrond heeft en in veel gevallen met Hez bollah zal sympathiseren? Wil Unifil in een gewapende confrontatie terecht komen die de Israëlische strijdkrach ten niet konden winnen? Her stel van de rust is afhankelijk van de positie die de sjiieten in Libanon weten te behou den. Ondanks dat zij het grootste bevolkingsdeel vor men (40 procent), hebben de sjiieten altijd een onderschik te positie ingenomen in de sa menleving. Velen zochten daarom hun geluk elders in de wereld: West-Afrika, de Golfstaten en Amerika. De band met het moederland hebben zijn evenwel nimmer verloren; in de diaspora ver worven kapitaal hebben zij veelal in Libanon geïnves teerd. Vanaf het eind van de jaren zestig is de geleidelijke versterking van de so ciaal-economische positie van het sjiitische deel van de bevolking gevolgd door haar politieke emancipatie. Zo kwam midden jaren zeventig de Amal-beweging op, tien jaar later gevolgd door Hez bollah. Beide organisaties ge nieten een brede steun onder de sjiieten. Met deze ontwik keling in gedachten zal een politiek die erop gericht is Hezbollah te marginaliseren worden gezien als een poging het sjiitische deel van de be volking te marginaliseren. Die marginalisatie dreigt toch al, aangezien de Israëli sche luchtmacht de afgelopen weken vooral in die delen van Libanon waar sjiieten wonen de meeste bruggen, wegen en andere voorzieningen ver woestte. Wie levert de fond sen om deze schade te herstel len? Marginaliseren van Hez bollah leidt tot marginalisa tie van de sjiieten in Libanon en zet de deur open naar een nieuwe burgeroorlog. In een regio die volgestopt is met wa pens gaat het bovendien niet aan eenzijdig te ontwapenen. Robert Soeterik is verbonden aan Middle East Research Asso ciates (Mera) in Amsterdam door Erwin Buter en Peet Vogels Deze week barst het spel om de miljarden weer los op het Binnenhof. Welke minister wordt de held van zijn ministe rie, met veel extra geld en wie is de sukkel die met een fooi wordt afgescheept? Uiteindelijk is er één man die daarover be slist, minister van Financiën Gerrit Zalm. Het zijn de leukste, maar ook de zwaarste weken van het jaar voor een minister van Financi ën. Bij de onderhandelingen over de begroting moet elke mi nister bij Zalm te biecht. De WD-minister weet als enige hoeveel geld er te verdelen is en wat elke minister wenst. Voor de ministers is het daaren tegen een duivels dillema. Ie mand die te weinig vraagt is de sukkel van het kabinet. „Maar als ministers teveel vragen prikt Zalm daar zo doorheen", weet een ingewijde. „En dan heb je het verbruid." Want na meer dan tien jaar begrotingsonder handelingen kent Zalm elke truc. „Zalm en zijn ambtenaren zijn een onverslaanbaar team", aldus een oud-medewerker. Zielige verhalen ophangen dat je geen geld hebt om de grote problemen op te lossen, werkt dus niet. „Als je extra geld van Zalm wilt, kun je het beste ze gen dat je een probleem hebt en dat je zijn expertise nodig hebt om er uit te komen", aldus een ingewijde. „Dan zal Zalm alles doen om het geld op je begro ting te vinden, en anders krijg je extra geld." Dat merkte ook Ti neke Netelenbos toen zij nog staatssecretaris was op Onder wijs. Soms moest zij mee met haar baas, Jo Ritzen, als hij zijn zin niet kreeg. „Ritzen wist pre cies wat goed was voor hem en vertelde dat ook aan Zalm. Ver keerde keuze. Als het vervol gens mis ging, moest ik mee om alsnog geld los te krijgen. Je moet Zalm de oplossing laten vinden." etelenbos nam altijd haar hoogste financiële ambte naar mee. Oud-minister van Fi nanciën Onno Ruding (CDA) vindt dat 'een teken van zwak te'. „Een minister hoort zijn ei gen begroting te kennen. Ja, dat ik ambtenaren van mijn departe ment om me heen had is logisch. Je kunt niet alle 14 begrotingen tot in de puntjes beheersen." Speel bij de onderhandelingen open kaart, zegt Willem Ver meend. „Gerrit kan niet tegen conflicten", aldus de voormalig staatssecretaris van Financiën. „Als hij denkt dat hij belazerd wordt, gaat het hard tegen hard. Dan wordt hij emotioneel. Dat is het aardige van zijn persoon lijkheid." Volgens Vermeend (PvdA) moest je het als minister niet zo ver laten komen dat je nog in de afsluitende minister raad moest soebatten over je ei gen begroting. „Dat gebeurde wel eens bij een collega. Daar maakte je geen vrienden mee. De premier was dan 'not amu sed'", zegt Vermeend, tegen woordig hoogleraar economie in Maastricht. Zalm wil dit jaar nauwelijks extra geld uitgeven. „Een feest- begroting zal het niet worden. Zalm wil dolgraag zijn laatste begroting luister bijzetten met een overschot", weten ze op zijn Zalm heeft de teugels de af gelopen jaren steeds strak ker aangetrokken. In de eerste twee jaar van het kabinet Bal kenende (I en II) was zijn posi tie duidelijk. De tekorten re zen de pan uit en er moest 18 miljard euro worden bezui nigd. Dat heeft het kabinet voortvarend aangepakt. In 2005 begon het tij te keren. De economie begon langzaam aan op te krabbelen en de eer- ste geluiden over lastenverlich ting staken de kop op. Zalm hield in dat jaar nog vrijwel al le verzoeken om extra geld te gen, omdat het economisch her stel naar zijn zeggen nog veel te pril was. Ook bij de begro tingsonderhandelingen voor 2006 hield hij de hand op de knip door te wijzen op het nog steeds hoge financieringste kort. In 2006 werd echter dui delijk dat de tekorten van het rijk veel lager uitvielen dan eer der gepland. Dat was voor de regeringspartijen het sein om extra lastenverlichting te ei sen' het zoet na het zuur van ja ren bezuinigen. Zalm wist uit eindelijk 1,2 miljard euro te vinden, grotendeels pas te ge- bruikerx in 2007. Nadat de rege ringspartijen hiermee akkoord gingen, bleek dat het tekort nog veel harder terugliep. Maar toen stonden de handte keningen al onder het doku- ment. GPD VEERDIENST - Rijkswater staat treft in Vlissingen voorbe reidingen voor de bouw van een nieuwe aanleginrichting voor de veerboten van de Pro vinciale Stoombootdienst. De inrichting zal gelijk zijn aan de aanlegplaats die in Bres- kens wordt gebouwd. De nieu we inlichting moet ongeveer te gelijkertijd klaar zijn met de indienstneming van de nieuwe veerboten. Verder wordt de Prins Hendrikweg in Vlissin gen verdubbeld. POLIO - In de eerste week van augustus zijn in Nederland 184 gevallen van kinderverlam ming ofwel polio geconsta teerd. In Zeeland werd in die week bij zeven patiënten kin- dei-verlamming vastgesteld; van hen hadden zes ook ver lammingsverschijnselen. ATOOMPROEVEN - Britse on derzoekex-s hebben verklaard dat Engeland binnenkort atoomproeven zal doen in de zuid-Australische woestijn De Engelsen zijn van plan m kernbommen te laten ontplof fen. Er worden talrijke weten schappelijke proeven aan de explosies verbonden, heeft de leider van het Britse kemsplit- singsonderzoek verklaard. Deze week barst het spel om de miljarden los op het Binnenhof. Welke minister wordt de held van zijn ministerie en wie is de sukkel die met een fooi wordt afgescheept? foto Cees Zorn/GPD ministerie. Ook voor Vermeend is het geen vraag meer of Zalm een begrotingsoverschot haalt. „Ik heb de cijfers bekeken. Dat gaat hij redden. Met het oog op de verkiezingen is het ook van belang met een overschot te ko men." Als het kabinet na weken onderhandelen eindelijk de be groting rondheeft, zijn de minis ters er nog niet. Dan volgen na Prinsjesdag de debatten in de Tweede Kamer. Zelfs als Zalm geld uitdeelt, zoals dit jaar, houdt het kabinet altijd een be drag achter de hand. In tijden van voorspoed zoals nu, zal de Kamer meer eisen, denkt Nete lenbos. „Dat probleem hadden we in de nadagen van Paars II ook. Toen klotste het geld tegen de plinten en werd liixks en rechts meer geclaimd." GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactle@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mall lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Slationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.ni Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening ki Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservlce@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhB einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1.25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden ultgevtëS overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgas de Regelen voor het Advertentiewezeft Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend gW Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v -w.pzc.nl/service/adveiteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een nan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen (abonnementenadministratie en om u te (laten) inforr ducten van de titels en de werkmaatschappijen van V do derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt d :e, Postbus 314460 AA Goes van het Wegonor-concorn. De do*" lestand dat wordt gebruikt voorn-' ver voor u relevante diensten en V of door ons zorgvuldig 9»ej5rf u dit schriftelijk melden bij r/v. Behoort tot 'iir WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4