Europa steunt passagiersvaart ZegVisJA Hoe kan een 'zomerzegel' mijn oma helpen?? PZC 50 jaar Prinses Beatrix Fonds (0 Geef jonge patiënten kans op een eigen leven .14 Geld voor steigers en promotie watersport VVV-wandelingen in de regio Toch nog een fraai bruidsboeket Terneuzenaar ontkent drankrijden maar krijgt fiks rijverbod Iepziekte velt dit jaar veel minder bomen voor ziekten die de spieren verlammen www.ouderenhulp.nl FONDS Ouderenhulp dinsdag 15 augustus 2006 door Maurits Sep VEERE - De passagiersvaart in Zeeland krijgt een impuls van de Europese Unie. De EU steunt de aanleg van extra voorzienin gen en de promotie van de Delta- wateren voor bijvoorbeeld ri viercruises en rondvaartsche- pen. Zeeland wil zichzelf promoten als watersportprovincie. Daar bij hoort het stimuleren van de passagiersvaart. Passagiers van charterschepen verblijven meest al een dagdeel in een stad en ge ven dan naar verhouding veel geld uit in die stad. Uit onderzoek is ook gebleken dat de Deltawateren een interes sant gebied zijn voor rondvaart- schepen. De passagiersvaart is de afgelopen jaren gegroeid, zo wel in Nederland als in Vlaande ren. Vooral de horeca en het mid den- en kleinbedrijf kunnen daarvan profiteren. En nu het toerisme in Zeeland het moeilijk heeft, kan de passagiersvaart een welkome aanvulling zijn, vinden de Kamer van Koophan del Zeeland en de Vereniging voor de Beroepschartervaart. Deze organisaties werken sa men bij de pomotie van de passa giersvaart in de Delta wateren. Zij willen zowel toeristen als aanbieders van passagiersvaart bereiken. Daarom wordt een vaargids uitgebracht waarin touroperators, charterbedrijven en schippers alle technische, nautische en toeristische infor matie over Zeeland en de Delta wateren kunnen vinden. Die ge gevens zijn geordend per aanleg plaats. Daarnaast wordt ge werkt aan een promotiefolder en een website. Passantensteiger Om meer rondvaartboten en cruiseschepen naar Zeeland te halen, moeten bovendien de voorzieningen voor die schepen worden verbeterd. Het grootste deel van de subsidie van 140.000 euro gaat naar de ge meente Veere. Die krijgt geld voor de nieuwe passantenstei ger die onlangs bij de Campveer- se Toren is aangelegd. De ge meente Borsele ontvangt steun voor de uitbreiding van de wa tersportmogelijkheden in de oude landbouwhaven in Hoede- kenskerke. Daar is in april een steiger aangelegd. Schouwen-Duiveland heeft soortgelijke plannen met de vis sershaven van Bruinisse. Daar wordt volgend jaar een steiger gebouwd voor het fietspontje en voor de bruine vloot. De stad Antwerpen krijgt steun van de Europese Unie voor de bouw van een drijvende aanleg steiger in de Schelde bij het Steen in de binnenstad. Hoeveel geld naar de afzonderlijke pro jecten gaat, wilde de Kamer van Koophandel gisteren niet be kendmaken. TERNEUZEN - De VW Zeeuws-Vlaanderen houdt deze maand diverse wandelingen on der begeleiding van een gids. Vandaag en op dinsdag 22 en 29 augustus zijn er historische wan delingen in Sluis en Biervliet. In Sluis voert de tocht onder meer over de stadswallen en staat een een bezoek aan het belfort op het programma. In Biervliet gaat de wandeling langs de bolwerken en monu mentale panden. De start in Sluis is telkens om 10.30 uur vanaf het VW-kantoor aan de Sint Annastraat. In Biervliet be ginnen de wandelingen om 14.00 uur bij het dorpshuis aan de Hoogstraat. Op de donderdagen 17, 24 en 31 augustus zijn er avondwandelin gen langs de mooie plekjes in Aardenburg en Axel. De start is telkens om 19.00 vanaf respectie velijk het WV-kantoor aan de Markt en restaurant Het Wapen van Axel aan de Kanaalkade. Ook op donderdag 17 augustus is er een wandeling in natuurge bied Het Zwin waarbij de deel nemers op zoek gaan naar haaientanden. Het vertrek is om 19.15 uur bij het VW-kantoor op Boulevard De Wielingen in Cadzand-Bad. De zomervestingwandelingen in Hulst zijn nog op zondag 20 en 27 augustus. De wandelaars be zoeken het centrum en de wal len van Hulst. Meer informatie is verkrijgbaar bij het VW-kan toor aan de Steenstraat. In Terneuzen staan op zaterdag 19 en 26 augustus een wande ling en een Captain's Dinner met kapitein Willem van der Decken op het programma. De wandeltocht voert langs het oudste gedeelte van Terneuzen, inclusief een kijkje op de Schel- dedijk waar beeldhouwers wer ken aan de beeldenroute in het stadscentrum. Daarna is er een diner in Het Arsenaal. De start is om 18.00 uur bij het VW-kan toor op de Markt. Wie cultuur en kunst wil proe ven kan 31 augustus meedoen aan een historische lunchwande- ling in IJzendijke. Op het pro gramma staan een bezoek aan het Bolwerk (het infocentrum voor de Staats-Spaanse linies) en galerie Le Coin Couleurs. Halverwege is er een lunch in de Mauritshof. Reserveren kan bij alle VW-kantoren. Oswald de Jaeger en Mieke van Hoecke zijn zestig jaar getrouwd. foto Wim Kooyman door Eugène Verstraeten WESTDORPE - Toen ze trouw den was er geen geld voor bloe men. Maar gisteren, zestig jaar later, kreeg Mieke de Jae ger-Van Hoecke alsnog een fraai bruidsboeket van haar echtgenoot Oswald. Vanwege het huwelijksjubi leum was het huis aan de Wit te Leeuw in Westdorpe vrolijk versierd. Het was gisteren een druk dagje, maar daar zijn Mieke (79) en Oswald (82) wel aan gewend. Naast de voor deur wijst een plaatje met op schrift 'De soete inval' er op dat iedereen welkom is in hui ze De Jaeger. „We hebben al tijd volk over de vloer", zeg gen de twee. Vrienden, kennis sen en niet te vergeten hun vier dochters. Die staan ieder ochtend rond elf uur op de stoep voor een dagelijks kof- fie-uurtje. Mieke is geboren en getogen in Sas van Gent, Oswald in West dorpe. Ze kenden elkaar wel van vroeger] maar tijdens de oorlogsjaren werd Oswald ge dwongen in Duitsland te wer ken. Na de oorlog sloeg tijdens een nieuwjaarsreceptie de vonk over. „We hebben een dansje gedaan en nog een dans je gedaan en we zijn blijven dansen", zegt Oswald. Na hun huwelijk hebben ze in Sas van Gent gewoond. Later zijn ze verhuisd naar Westdor pe. „Hier ben ik echt gelukkig. Mooi en lekker rustig wonen", zegt Mieke. „Ondanks dat we veel hebben meegemaakt, ziek ten en andere tegenslagen, heb ben we toch een heel gelukkig leven gehad." Oswald werkte veertig jaar op de glasfabriek, Mieke zorgde voor de kinderen. „Geweldige dochters heb ik. Ze zijn alle maal goed terecht gekomen. Daar ben ik trots op." Luchtbuksen Samen beoefenden ze jaren lang een niet alledaagse sport, geweerschieten met zware luchtbuksen. Vooral in België, in Nederland was die sport bijna niet bekend. Mieke schoot in totaal 32 kampioens titels bij elkaar. Later ontpop te Oswald zich ook nog als ver dienstelijk handboogschutter. Het echtpaar verkeert nog in redelijke gezondheid, al wordt voor Oswald het lopen steeds moeilijker. Sinds kort heeft hij echter een scootmobiel, waar door hij weer overal kan ko men. Regelmatig zie je hem dan ook door de polder rijden. Iedere vrijdag wordt hij door een vriend opgehaald om te gaan kaarten in Zuiddorpe. Mieke heeft een passie voor muziek. Als 24 jaar is ze lid van het gemengd koor en sinds 13 jaar zingt ze ook in het ouderenkoor. Bovendien heeft ze jarenlang orgel gespeeld. Ze zit ook in de cliëntenraad van bejaardenhuis het Verlaet en doet veel aan mantelzorg. „Ik help mensen waar dat no dig, is, bijvoorbeeld met bood schappen doen." Gisterochtend schrok het jubi lerend echtpaar om half acht al wakker van de bel. Namens de kinderen werd er een uitge breid feestontbijt afgeleverd. „Een geweldige verrassing en een fantastisch begin van de dag." door Aector Dooms MIDDELBURG - Het weigeren van de blaastest, twee keer door rijden na een aanrijding en het negeren van een rijverbod. Een 44-jarige inwoner van Terneu zen moest zich gisteren in Mid delburg verantwoorden voor een serie verkeersmisdrijven. Het kon haast niet anders of daarop moest een zware sanctie volgen. Officier van Justitie E. Bethlehem eiste tegen de ver dachte zestien maanden rijont zegging en 180 uur werkstraf. „U hebt stomdi-onken in die au to gereden." Politierechter M. Klarenbeek nam de eis over. De inbeslagge- nomen auto werd verbeurd ver klaard. De Terneuzenaar moet ook de schade aan een hekwerk, betalen: vijftig euro. De man bleef gisteren volhar den dat hij op 14 maart geen druppel alcohol had gedronken. Zijn visie spoorde niet met die van de getuigen, die de verdach te wankelend, in een dronken toestand bij zijn auto zagen staan. De lege flesjes bier die in zijn auto lagen, waren de stille getuigen. Het ging een eerste keer fout toen hij niet ver van zijnwoning bij het wegrijden tegen een hek werk van een tuin aanreed „Daar heb ik niets van n. merkt", was zijn reactie.Dei tie was inmiddels ge schuwd. De man kreeg een rij. verbod van zes uur. 0mJ die middag een sollicit,, sprek had, stapte hij toch wee in zijn auto om naar het bedriji aan de Frankrijkweg te rijden. Daar ging het weer fout. BijhJ. parkeren schampte hij eenan» re auto. Toen de eigenaar van4 auto gegevens met hem vjjfe uitwisselen, werkte de verdach- te niet mee. Klem Terwijl gedupeerde auto-eg. naar naar de portier liep ome? politie te bellen, reed deTeri zenaar van het parkeertemh weg. De politie wist hemuita;. delijk klem te rijden. Hij weige- de een blaastest, hoewi er ge noeg svmptonen waren dat fe alcohol had gedronken. Voor die halsstarrige houdirg werd hij gisteren afgereker.4 De man zei zelf nog een klacht te hebben ingediend tegendepo- litie, omdat hij te hardhandig zou zijn aangepakt tijdens hjt aanhouding. door Jan Jansen TERNEUZEN - Zegge en schrij ve één iep is gerooid dit jaar, laat de gemeente Terneuzen we ten. Het is tekenend voor de toe stand van de Zeeuws-Vlaamse iep deze zomer. De boom staat er beter voor dan in voorgaande jaren, toen de iep ziekte soms honderden exempla ren velde. De schade, aangericht door een ziekmakend kevertje, blijft dit jaar waarschijnlijk be perkt tot enkele tientallen bo men. Een sluitende verklaring daarvoor is er niet. „We hebben in het verleden wel meer van zul ke jaren gehad", zegt J, v Velde van de provincie. „Mis- schien heeft de droge maand juli er iets mee te maken.'Dai oppert ook Martin Stroovante waterschap Zeeuws-Mar ren. „Maar je weet het nie' ker. Het zal wel een samenlo» van omstandigheden zijn Hij wijst ook op de puur getals matige factor: omdat in de vw- bije jaren al zoveel bomen cj: gesneuveld, blijven er steed minder exemplaren over ce ziek te worden. Ook zijn er steeds meer resists- te soorten aangeplant. En «et- licht doet het preventieve injec teren zijn werk. In Nederland lijden 200.000 mensen aan spierziekten. Meestal is dat ongeneeslijk, het zal je op jonge leeftijd maar overkomen. Het Prinses Beatrix Fonds wil met deze jubileumactie méér wetenschappelijk onderzoek en speciale woonvoorzieningen voor jonge patiëntjes mogelijk maken. Zodat ze een hebben als het thuis niet meer gaat. Help het jarige Prinses Beatrix Fonds Doe mee met een eigen actie. Word donateur. Of geef een jubileumgift. Kijk op www.beatrix.nl Telefoon: 070 - 3 607 607 Giro 969 En steun het gevecht tegen eenzaamheid en armoede onder ouderen! O.a. te koop bij postkantoor en op NATIONAAL VOOR GOEDE DOEUN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38