PZC Hinder drugstoerisme aangepakt Nachtelijke luchtacrobaten in beeld 20 farkeerverwijssysteem, duidelijke oversteekplaatsen, meer afvalbakken en piaszuil Maaibeieid blijft ongewijzigd Eerste schooldag met paard en wagen Extra maatregelen tegen sluipverkeer door Draaibrug Nota bene Bedactie: 0113-315649 - SPrei=@p;c'nl &us31,4460AAGoes Kmffin-zeeïand: 0113-315520; •"«-Vlaanderen; 0114-372770; j£..l: 020-4562500. dinsdag 15 augustus 2006 Bram Som heeft zijn race nog niet teruggezien jnnrRené Hoonhorst TERNEUZEN - Begrijpelijke verwijzingen naar parkeergele- ffliiheden in het Nederlands én in het Frans; opheffing van een parkeerstrookje voor koffieshop Checkpoint; duidelijke over steekplaatsen op de Binnen- yaartweg; meer afvalbakken en Mn piaszuil (openbaar urinoir). De gemeente Terneuzen neemt nog deze maand maatregelen om de overlast rond de twee kof fieshops zoveel mogelijk te be perken. Het Leger des Heils klaagde vo rige week over de overlast die bezoekers van de twee koffie shops Checkpoint en Miami zou den veroorzaken. Ze parkeren ta auto's overal, plassen en poepen in parkjes, stegen en nis sen en zorgen voor veel zwerf af- i val. Bovendien zouden de kof fieshophouders en de gemeente zich weinig gelegen laten liggen aan hun maatschappelijke ver antwoordelijkheid. Reden waar om het heilsleger afgelopen za terdag klanten van koffieshops via folders waarschuwde voor rde gevaren van softdrugsge- ibruik. tie voor Checkpoint willen we snel wat doen. De plaatsing van een paar grote rood-witte blok ken moet er voor zorgen dat ex- niet langer auto's vlakbij de kof fieshop parkeren. De wagens ontnemen het uitzicht van auto mobilisten en van mensen die oversteken." Het duidelijker aangeven van oversteekplaatsen moet de ver keersveiligheid ook ten goede komen. Of Ter-neuzen echt par keerplaatsen te weinig heeft, is pas goed te beooi'delen als de parkeergarage onder de West- kolk af is en de 25 plaatsen bij de koffieshops in gebruik kun nen worden genomen. De ope ning van de bioscoop zal ook extra parkeerruimte vergen, maar door ook de bestaande par keergarage onder de Oostkolk goed te gebruiken moet meestal aan de behoefte kunnen worden voldaan, verwacht Lonink. Het voorstel van de CD A-fractie om een onderzoek naar verplaat sing van de koffieshops zo snel mogelijk te beginnen, wordt daarom door de burgemeester afgeraden. Pas als duidelijk is of de parkeeroverlast blijvend is, kan een gedegen onderzoek plaatsvinden. „Mocht dan nog blijken dat verhuizing van koffieshops gewenst is, dan zal dat overigens - planologisch én financieel - nog een heel probleem worden." De klacht van het Leger des Heils dat Miami en Checkpoint hun maat schappelijke verantwoordelijk heid ontlopen, ondersteunt Lo nink gedeeltelijk. De twee kof fieshops betalen een bijdrage voor preventie (lessen op school) en onderhandelen nog over de aankoop van parkeerplaatsen. „Maar ze mogen wel wat meer doen aan voorlichting van hun klanten." Woordvoerder H. van As van Miami stelt dat koffieshopklan ten zich moeten houden aan strenge gedragsregels. „Behalve dat elke onbekende klant zich moet identificeren - aan de leef tijdsgrens van achttien jaar wordt streng de hand gehouden - wijzen medewerkers klanten er ook op dat ze niet overal mo gen parkeren. De kritiek op de koffieshops is een beetje over trokken." Burgemeester J. Lonink meldt dat de gemeente regelmatig over legt met de koffieshops, het Le ger des Heils, de wijkraad en ne ringdoenden in de binnenstad. Hij kan wel enig begrip voor de actie van het heilsleger opbren gen, maar zegt dat al langer aan oplossingen wordt gewei-kt. Zo komt het college al tegemoet aan een suggestie die het CDA afgelopen weekeinde deed. „Aandeverkeersonveilige situa- Blaauwe Hoeve in Hulst is zeer alert op diefstal door Frank van Cooten HULST - De directie van zorg- cenlrum De Blaauwe Hoeve in Halst is zeer alert op beroving van bewoners in het verpleeg huis, „Deze kwetsbare groep moet je beschermen. Kom niet aan onze mensen. Daar gaan wij verin", zegt directeur L. Janse vanzorgstichting Curamus. Janse zegt dit naar aanleiding van een recent voorval, waarbij kleding is gestolen van een be jaarde man in het verpleeghuis. Van deze diefstal is overigens geen aangifte gedaan bij de di rectievan De Blaauwe Hoeve. „Wij raden mensen aan dit wel te doen. Wij zijn daar heel alert en ondernemen altijd actie. Het kan zijn dat kleding is ver dwenen in de was. Wij vergoe den dat natuurlijk. Als er echter sprake is van diefstal moet dat zeker bij ons worden gemeld. Het gaat om een zeer kwetsbare groep." Volgens Janse komt diefstal in De Blaauwe Hoeve incidenteel voor. „Ongeveer een keer per jaar. Wij zijn een open organisa tie. Iedereen kan bij ons in- en uitlopen." Om diefstal van geld adequaat dan te pakken, heeft de directie van De Blaauwe Hoeve afspra- pi'gemaakt met de politie. „Er wordt altijd proces-verbaal op- gemaald en altijd onderzoek ge daan. Dit heeft steeds verstrek kende gevolgen. Eerder dit jaar is geld gestolen van bewoners. De dader bleek een medewerker te zijn die pas bij ons dienst was. Die medewerker is direct ontslagen." Sieraden Om diefstal te voorkomen, raadt de directie van De Blaauwe Hoe ve .bewoners en hun familiele den aan voorzorgsmaatregelen te treffen. „Zo adviseren we be woners zo weinig mogelijk geld m de portemonnee te hebben en 20 weinig mogelijk sieraden bij Mi te hebben. Als er plotseling tech geld nodig is, zijn we altijd bereid het bedrag voor te schie ten." Elk risico uitsluiten is volgens anse onmogelijk. „Bij onze technische dienst is onlangs een dure gereedschapskist ver- Dat kan iemand van Dat is wel een héél speciale eerste schooldag: basisschool De Esdoornveste in Sas van Gent liet de kleuters gisteren met paard en wagen van huis halen. foto Wim Kooyman door René van Stee SAS VAN GENT - Het gros van de kleu ters dat voor het eerst naar de basis school gaat, huilt allang geen tranen met tuiten meer. Want voordat ze vier jaar worden, is het tegenwoordig de gewoon te dat ze een dag of vijf meedraaien in hun nieuwe klas. „Bij het begin van het nieuwe schooljaar zijn de meeste kleintjes het eigenlijk al meteen gewend. En veel van onze kinde ren hebben een grotere broer of zus op school. Dat is ook weer een reden om ner gens bang voor te zijn", zegt adjunct-di rectrice Mia Fermont-Barbé van basis school De Esdoornveste in Sas van Gent. In het handenarbeidlokaal zitten de kleu ters achter een glaasje prik. Laszlo kijkt alles stilletjes en gelaten aan. Toch heeft hij naar eigen zeggen best wel zin in het nieuwe schooljaar. „Kleuren", is het kor te en bondige antwoord op de vraag wat hij het liefste doet. Stijn praat daarentegen honderduit. Hij is vierenhalf, dus ook al een grote jon gen. Op de camping in Frankrijk had hij het tijdens de vakantie reuze naar zijn zin, maar hij is blij dat hij nu eindelijk echt op school aan de slag kan. De zand bak en spelen met lego staan met stip op nummer één. „En spelen met Rody en Ja- maieo. Dat zijn hier mijn beste vriend jes." De Esdoornveste maakte gisteren van het begin van de eerste schooldag een groot spektakel. Want alle kinderen wer den thuis opgehaald. De kleuters konden meerijden met paard en wagen. Een ge luidswagentje met vrolijke muziek, voort getrokken door het als Teigetje verklede ouderraadlid Jeroen van Eijk, maakte de stoet compleet. Stunt Weliswaar liet de geluidsinstallatie het tijdelijk afweten, maar dit kon de pret niet drukken. „We wilden er vandaag ge woon iets leuks van maken. Dat is dus ge lukt. En natuurlijk is deze stunt ook be doeld als promotie van onze school", legt Van Eijk uit. De veiwroegde caravalsstoet trok in de Sasse straten veel bekijks. Een zware re genbui gooide het draaiboek enigszins in de war. De kinderen die zich al hadden aangesloten, verlieten de stoet en haast ten zich in sneltreinvaart naar school. Traditiegetrouw was er ook veel aan dacht voor de verkeersveiligheid. De kin deren liepen zo veel mogelijk op de stoep en de leerkrachten droegen felle hesjes. Natuurlijk hing ook het spandoek met de tekst 'De scholen zijn weer begonnen' aan de gevel van de school. Achter deze tekst schuilt de vraag aan automobilisten en andere wegge bruikers: houdt rekening met de kinde ren die na de zomervakantie weer naar de basisschool en het voortgezet onder wijs gaan. buiten zijn geweest. Dat weet je door Frank van Cooten AXEL - Ze zijn er wereldwijd in 977 verschillende soorten en ma ten. Vleermuizen. Zo'n twintig soorten, waargenomen in Vlaan deren, zijn momenteel op foto materiaal te zien in de waterto ren in Axel. De tentoonstelling heet toepasse lijk 'Acrobaten in de nacht'. Aan de hand van infopanelen, silhouetten, modellen en een vi deofilm wordt een beeld ge schetst van het leven van de in heemse vleermuizen. Aandacht wordt onder meer gegeven aan de bouw en levenswijze, voed sel, voortplanting, bescherming en bedreigingen en uiteraard de mythen en roddels over vleer muizen. Zo is het lang een gebruik ge weest vleermuizen tegen staldeu ren te timmeren. Zo werd het vee tegen het kwade beschermd. Ook wordt een handige tip gege ven om diarree te bestrijden. Maak een heldere vleermuis bouillon, giet deze in wolfsdar- men en slurp het naar binnen. De vleermuis die het meeste tot de verbeelding spreekt is de vampiervleermuis maar die komt alleen in Zuid-Amerika voor. De beesten die op de ten toonstelling in de Axelse water toren op beeldmateriaal zijn te zien, zijn onder meer de baard- vleermuis, de kleine hoefijzer- neus, de watervleermuis en de mopvleermuis. De meeste soorten eten insecten. Zo verorbert een dwergvleer- muiskolonie van dertig dieren gemiddeld 22,5 kilo insecten per jaar. Dat is te vergelijken met ongeveer twaalf miljoen mug gen. De expositie leert ook dat de meeste soorten in Europa overwinteren. Toch trekken en kele exemplaren tegen het einde van de zomer naar zonniger ooi'- den om de kou te ontlopen. Ze vliegen mee met zwaluwen en leggen soms een afstand af van meer dan vijfhonderd kilome ter. Batman Een filmposter van een van de afleveringen van de reeks Bat man, de creatie van Bob Kane uit 1939, ontbreekt uiteraai'd niet op de tentoonstelling. En Dracula is ook te zien tussen de tientallen vleennuiskoppen. De tentoonstelling 'Acrobaten in de nacht' is tot en met zater dag 2 september te zien, woens dag tot en met vrijdag van 13.30 TERNEUZEN - Bewoners in het buitengebied moeten ma chines die sloten schoonmaken en maaien op hun grond toelaten. Ze moeten ook toestaan dat het maaisel op hun terrein wordt gedumpt. Het Waterschap Zeeuws-Vlaande- ren laat dat weten, nu naar aanleiding van een geschil in Koewacht allerlei mensen naar het waterschap bellen, E. Suij uit Koewacht weigert het watexrschap elk jaar (in plaats van eens per twee jaar) op zijn perceel toe te laten voor het maaien van de sloot. De Raad van State stelde de Koewachtenaar vorige week in het gelijk. Dat blijkt vele vragen op te roepen. Bellers willen weten of ze nu nog verplicht zijn de maaimachines van het wa terschap op hun land toe te laten. Maar: „Deze zaak staat op zichzelf en is niet van invloed op het maaibeleid", be nadrukt het waterschap. Eigenaren en gebruikers van per celen die aan oppei'vl akte water grenzen, zijn verplicht machines en materialen toe te laten ten behoeve van het ond'erhoud op hun percelen. Ook moeten ze maaisel op hun terrein dulden. Ze zijn verplicht het spul te versprei den of op te ruimen. Deze week is het waterschap begonnen met het maaien van in totaal 3400 kilometer wateidopen. Achte regionale aannemers nemen het gros hiervan voor hun rekening. De resterende 120 kilometer worden in eigen beheer gemaaid met een maai- of veegboot. Na het maaien woi'den diverse slootbodems ontdaan van de sliblaag. Ongeval bij Nieuwdorp eist leven NIEUWDORP - Een 25-jarige Poolse automobilist is zon dagavond om kwart over tien om het leven gekomen bij een eenzijdig ongeval op de weg Middelburg- Westerscheldetunnel bij Nieuwdorp. De man uit Krapowice verloor door onbekende oorzaak de controle over zijn auto en kwam in de berm terecht. Hij heeft nog geprobeerd bij te sturen, waardoo® de wa gen over de weg schoot en in de sloot belandde. De be stuurder moet uit zijn auto zijn geslingerd. Hij lag bij aan komst van de hulpdiensten levenloos in het water van de sloot. In de wagen zat nog een 20-jarige Pool, afkomstig uit Skrbenslco. ITij is met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. Overleven op een reddingsvlot VLISSINGEN - Waaghalzen en waterratten kunnen woensdag tijdens Rescue Vlissingen hun moed testen op een reddingsvlot. Ervaren zeekenners geven een training in overleven op zee. Voor deelname aan de cursus moeten mensen zich opge ven via een link op de website www.rescuevlissingen.nl. Minimale leeftijd voor deelnemers is vijftien jaar. Mee doen kost tien euro en gebeurt op eigen risico. door Frank van Cooten DRAAIBRUG - Ondanks de rondweg rijdt nog steeds te veel sluipverkeer door Draaibrug. Zo'n achthonderd automobilis ten vanuit België en Aarden burg rijden dagelijks door het kleine dorpje richting Oostburg. Om dit sluipverkeer minimaal te halveren, worden vandaag bij twee rotondes op de weg van Oostburg naar Sluis verwijsbor den geplaatst. „Veel mensen, met name Bel gen, rijden uit gewoonte nog steeds door Draaibrug. Ze den ken er niet bij na om de rond weg te gebruiken", zegt R. Oos- se van het projectbureau Duur zaam Veilig Verkeer West- Zeeuws-Vlaanderen. „De nieu we borden wijzen de weg aan richting Oostburg. Het lijkt sim pel, maar we proberen hiermee het gewoontegedrag van veel weggebruikers te doorbreken." De route door Draaibrug vanuit België en Aardenburg richting Oostburg is in kilometers iets koi'ter, maar door de geplaatste snelheidsremmers zeker niet sneller. Automobilisten veroor zaken wel overlast voor omwo nenden en zorgen voor een on veilige verkeerssituatie. Tellingen Eerdere plaatsing van snelheids remmers in Draaibrug heeft slechts tot een kleine veiminde- ring van het sluipverkeer geleid. Na het plaatsen van de verwijs borden en vooiiichting vinden nieuwe tellingen plaats. „Als uit die metingen blijkt dat Draai brug nog steeds sluipverkeer kent, zijn extra maatregelen no dig om dit te ontmoedigen of zelfs te belemmeren", zegt Oos- se. „Omdat het project Duur zaam Veilig eind dit jaar is afge lopen, is het nodig eventuele aanvullende maatregelen nog dit najaar uit te voeren." Wat die aanvullende maati-egelen precies zijn, kon Oosse gisteren nog niet aangeven. „Er zijn al zo veel snelheidsremmers ge plaatst. Wellicht zijn extra as- verspringingen nodig." Terhole Het projectbureau gaat er voor alsnog van dat uit de verwijsbor den wei'ken. Als voorbeeld wordt de Havendijk bij Terhole aangehaald. Deze dijk werd ook als populaire sluiproute ge- bi-uikt. Ook toen de rondweg om Terhole klaar was, bleef veel ver keer over de Havendijk rijden. „Dat bleek vaak macht der ge woonte te zijn. Door aanvullen de maatregelen is het sluipver keer over de Havendijk aanzien lijk afgenomen." Ten zuiden van Draaibrug sfer- bindt een elliptische rotonde de rondweg met de N251 richting Aardenburg. Automobilisten vanaf Aardenburg gaan op dit punt nu nog vaak rechtsaf, naar de weg door het dorp. De nieu we bewegwijzering komt ook op de rotonde aan de andere kant van de rondweg. De watertoren in Axel biedt onderdak aan een expositie over vleermuizen onder de titel 'Acrobaten in de nacht'. foto Wim Kooyman tot 17.00 uur en zaterdag van 10,00 tot 17.00 uur. Bezoekers kunnen dan ook een wandeling maken door de naast de waterto ren gelegen heemtuin en/of de klim naar boven wagen en genie ten van een uitzicht op de wijde omgeving van bijna zestig meter hoogte. zeeuwse almanak Een heer uit Burgh-Haamste- de verheugt zich zeer op de sa menzang die vrijdagavond in de eerbiedwaardige Grote Kerk in zijn woonplaats zal plaatsvinden. Zijn dorpsgemeenschap moet daar een kolossale prestatie leveren, attendeert hij de PZC. 'Alle liederen uit de bundels van Joh. de Heer, Opwekking en Psalmen worden gezon gen', luidde de aankondiging in onze kolommen afgelopen zaterdag. Dat komt, berekent hij ruw weg, op meer dan vijftienhon derd liederen van elk ettelijke coupletten. Op één avond. Met nog wat solozang tussen door. Een forse noot om te kraken. Zeker als het hele no ten moeten zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35