PZC Steun EU voor passagiersvaart Natte dag deert toeristen nauwelijks Eerste schooldag is altijd weer spannend Animo om mee te denken over taken gemeente valt tegen 20 Nota bene Ongeval bij Nieuwdorp eist leven Europa subsidieert aanleg steigers en promotie watersport in Zeeland Radactie: 0113-315649 SlSactieBpzc.Sl I™, 531,4460 AA Goes SSfentie-exploitatie: Nnmd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ws-Vleanderen: 0114-372770; Snaai; 020-4562500. dinsdag 15 augustus 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Bram Som heeft zijn race nog niet teruggezien editie Schouwen-Duiveland Na zes weken zomervakantie hebben de moeders heel wat bij te praten. foto Dirk-Jan Gjeltema door Andrea Bolle OOSTERLAND - Marvin (7) staat met slaperige ogen naast zijn moe der. De rugzak strak aangetrokken en zijn haar in de gel. Hij gaapt nog een keer terwijl zijn moeder druk aan het kletsen is met de andere vrouwen. Dat ze weer zo vroeg op moeten staan en de vakantie steeds sneller lijkt te gaan. De eerste schooldag op O.B.S de Ooster burcht in Oosterland gaat gepaard met een gezonde portie zenuwen. Voor de nieuwkomers, vijf kleuters en vijf oude re kinderen, is het extra spannend. Een kwartier voordat de bel gaat komt directeur Henk Snijders de eerste al te gen. Hij herkent Marianne, die verhuisd is uit Zierikzee, bukt wat voorover en vraagt naar welke klas ze gaat. Marian ne drukt zich verlegen tegen haar moe der aan. Ze geeft de directeur een hand je en zegt zachtjes „Drie". Hij glim lacht: „Nee joh. Jij gaat al naar groep vier. Kom maar mee, dan gaan we even bij de juf kijken." Moeders Voor de nieuwe kleuters is het ook wen nen, maar de moeders hebben het vaak nog zwaarder. „Het doet wel een beetje zeer hoor. Nu realiseer je je dat het hard gaat", zegt Heieen Clerx. Dochter Noa zoekt al snel een plekje op in de kring en laat geen traan als haar moe der de klas uitstapt. „Noa kan wel wen nen, nu haar moeder nog", lacht ze. In groep vier heeft nieuwkomer Marianne haar plekje gevonden en juf Heieen staat bij de deur. De moeders worden uitgezwaaid. „Geniet van jullie rust", roept ze hen na. „Rust? Nu moeten we weer poetsen", antwoorden ze in koor. Overleven op een reddingsvlot VLISSINGEN - Waaghalzen en waterratten kunnen woensdag tijdens Rescue Vlissingen hun moed testen op een reddingsvlot. Ervaren zeekenners geven een training in overleven op zee. Voor deelname aan de cursus moeten mensen zich wel op geven via een link op de website www.rescuevlissin- gen.nl. Minimale leeftijd is vijftien jaar. Meedoen kost 10 euro en gebeurt op eigen risico. Rijverbod en werkstraf na drankrit MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. K'la- renbeek veroordeelde gisteren een 48-jarige inwoner van Arnemuiden voor dronken rijden conform de eis tot vijf tien maanden rijontzegging en 36 uur werkstraf. De Arnemuidenaar had vijf keer zoveel alcohol gedron ken als is toegestaan toen hij op 9 april in Middelburg in zijn auto werd aangehouden. Een bloedproef gaf 2,51 mil ligram alcohol per liter adem aan. Slachtoffer ontkent geweld MIDDELBURG - Een 42-jarige inwoner van Kapelle is door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot vier weken celstraf, waarvan twee voorwaardelijk, wegens huiselijk geweld. Omdat de man nog in zijn proeftijd zat van een eerdere veroordeling voor geweld, kreeg hij drie maanden cel extra opgelegd. De man ontkende zijn partner te hebben geslagen. Ook het slachtoffer getuigde gisteren dat ze in afgelopen maart absoluut niet was mishandeld. De politie die des tijds aan de deur kwam, constateerde echter dat de vrouw twee blauwe ogen had. De vrouw had meteen gezegd dat ze door de verdachte was mishandeld, maar gisteren kwam ze hierop terug. „Ik was dronken. Er is een kast bo ven op mij gevallen", gaf ze als verklaring. „Ik vertrouw ook de politie niet."Haar verhaal maakte geen indruk op de officier van justitie. „De verdachte heeft vaker zijn partner mishandeld." De officier eiste een half jaar cel straf. Raadsman E. Smit achtte het bewijs te mager en zei dat er sprake was van oud letsel bij de vrouw, waardoor de politie op het verkeerde been zou zijn gezet. Hij bepleit te vrijspraak. De politierechter vond het verhaal over de gevallen kast ongeloofwaardig. Burgemeester weer aan de slag MIDDELBURG - Burgemeester K. Schouwenaar van Mid delburg is sinds gisteren weer aan het werk op het stads kantoor. Schouwenaar was de afgelopen maanden we gens ziekte afwezig. Begin mei onderging hij een operatie aan zijn hart. Aanvankelijk was het de bedoeling dat hij begin september weer aan het werk zou gaan. Onderzoeken kustversterking voldoen aan eisen door Maurits Sep MIDDELBURG - Het projectbu reau Zwakke Schakels kan verder met de versterking van Walcherse kust. De commissie voor de milieu-effectrapportage (mer) vindt dat er voldoende on derzoeken zijn gedaan en dat die goed zijn uitgevoerd. Dat zegt L. Dekker van het projectbureau. „De onderzoe ken op basis waarvan we het kustplan hebben gemaakt, zijn voldoende gedetailleerd en vol doende onderbouwd. Er zijn geen aanvullende onderzoeken nodig." Dekker is blij met het op hoofd lijnen positieve oordeel van de commissie. Dat betekent dat het projectbureau verder kan en geen vertraging oploopt bij de uitwerking van de keuzes voor zeewaartse of landwaartse ver sterking, verklaart zij. Experts De commissie bestaat uit men sen die deskundig zijn op aller lei gebieden, waaronder natuur en veiligheid, voegt Dekker daaraan toe. „Het zijn experts, dus zij weten waarover ze spre ken. Hun oordeel is waardevol voor ons." Op enkele onderdelen heeft de commissie voor de mer wel op merkingen gemaakt, zegt Dek ker. Die gaan onder meer over de voor- en nadelen die de kust versterking heeft voor de samen leving (de maatschappelijke kosten/batenanalyse)Het pro jectbureau overlegt donderdag met de commissie over de opmer ken. Dekker verwacht dat zij net daarover met elkaar eens nullen worden. Advies Later deze maand brengt ook net ministerie van Verkeer en Waterstaat advies uit over het kustplan. Dat wordt toegevoegd aan de standpunten van andere overheden, zoals de gemeente Veere en Vlissingen en Water schap Zeeuwse Eilanden, en van instanties als de Kamer van Koophandel. jn september neemt het dage- i'lks provinciebestuur een defi nitief besluit over het kustplan Walcheren. Daarna worden de keuzes verder uitgewerkt en wordt bekeken welke gevolgen de kustversterking heeft voor de ondernemers en bewoners in de kuststreek, door Melita Lanting ZIERIKZEE - Slechts vier reac ties zijn bij de gemeente binnen gekomen over de kerntakendis cussie. Het gemeentebestuur heeft via advertenties en de web site burgers en verenigingen op geroepen mee te denken over de toekomst van de gemeente. Ook de openbare discussieavond hierover werd maar matig be zocht. „Het is erg jammer", reageert wethouder A. Verseput. „Wij hadden verwacht dat er veel reacties vanuit de bevolking zou den komen." De gemeenteraad van Schou wen-Duiveland buigt zich mo menteel over de vraag welke ta ken de gemeente zelf wil blijven uitvoeren en welke taken beter door een extern bedrijf gedaan kunnen worden. In principe ko men daarbij alle gemeentelijke taken aan bod, met uitzonde ring van enkele wettelijke ta ken. Het kan dus gaan over pri vatisering van de reinigings dienst of uitbesteding van het beoordelen van bouwplannen. Het gemeentebestuur had daar over graag de mening gehoord van de inwoners. „Het is verve lend voor de gemeenteraad. Die moet straks een oordeel vellen zonder dat de burgers daar veel over gezegd hebben." Het gebrek aan belangstelling was volgens Verseput al zicht baar tijdens de openbare discus siebijeenkomst waar met name de dorpsraden en verenigingen waren uitgenodigd. Ook toen viel de opkomst al tegen. Waar het gebrek aan belangstel ling aan ligt weet Verseput niet. „In het voortraject was de inte resse er wel, al werd die vooral gevoed door één politieke par tij." Verseput doelt daarbij op de discussie die Alert! heeft aan gezwengeld over de omvang van het ambtelijk apparaat. „Bovendien blijkt uit het klant- tevredenheidsonderzoek dat men over het algemeen wel te vreden is over de gemeente. Ik denk dat de bevolking vooral wil dat het vuil wordt opge haald en dat de zaak mooi groen is." Het geringe aantal reacties is geen aanleiding om de discussie uit te stellen. „We gaan gewoon door volgens de afgesproken tijdsplanning. We kunnen het nu niet meer op z'n beloop la ten. Dat zou heel slecht zijn te genover het personeel." Op 18 september komt de kern takendiscussie aan de orde in een extra commissievergade ring. Laatste nachtmarkt BURGH-HAAMSTEDE - In Burgh-Haamstede wordt zater dag de laatste nachtmarkt van het seizoen gehouden. De markt, die wordt opgeluisterd met Zuid-Amerikaanse muziek, biedt onder meer streekproduc ten en begint om 19.00 uur. zeeuwse almanak Een heer uit Burgh-Haamste de verheugt zich zeer op de sa menzang die vrijdagavond in de eerbiedwaardige Grote Kerk in zijn woonplaats zal plaatsvinden. Zijn dorpsgemeenschap moet daar een kolossale prestatie levéren, attendeert hij de PZC. 'Alle liederen uit de bundels van Joh. de Heer, Opwekking en Psalmen worden gezon gen', luidde de aankondiging in onze kolommen afgelopen zaterdag. Dat komt, berekent hij ruw weg, op meer dan vijftienhon derd, liederen van elk ettelijke coupletten. Op één avond. Met nog wat solozang tussen door. Een forse noot om te kraken. Zeker als het hele no ten moeten zijn. NIEUWDORP - Een 25-jarige Poolse automobilist is zondaga vond om kwart over tien om het leven gekomen bij een eenzijdig ongeval op de weg Middelburg- Westerscheldetunnel bij Nieuw dorp. De man uit Krapowice verloor door onbekende oorzaak de con trole over zijn auto en kwam in de berm terecht. Hij heeft nog geprobeerd bij te sturen, waar op de wagen over de weg schoot en in de sloot belandde. De be stuurder moet uit zijn auto zijn geslingerd. Hij lag bij aankomst van de hulpdiensten levenloos in het water van de sloot. Inde wagen zat nog een 20-jari- ge Pool, afkomstig uit Skrbens- ko. Hij is met onbekende ver wondingen naar het ziekenhuis in Vlissingen overgebracht. Hnnr Maurits Sep v^RE - De passagiersvaart in Zeeland krijgt een impuls van de Europese Unie. De EU steunt de aanleg van extra voorzienin gen en de promotie van de Delta- wateren voor bijvoorbeeld ri viercruises en rondvaartsche- pen. Zeeland wil zichzelf promoten als watersportprovincie. Daar bij hoort het stimuleren van de passagiersvaart. Passagiers van charterschepen verblijven meest al een dagdeel in een stad en ge ven dan naar verhouding veel geld uit in die stad. Uit onderzoek is ook gebleken dat de Deltawateren een interes sant gebied zijn voor rondvaart- schepen. De passagiersvaart is de afgelopen jaren gegroeid, zo wel in Nederland als in Vlaande ren. Vooral de horeca en het mid den- en kleinbedrijf kunnen daarvan profiteren. En nu het toerisme in Zeeland het moeilijk heeft, kan de passagiersvaart een welkome aanvulling zijn, vinden de Kamer van Koophan del Zeeland en de Vereniging voor de Beroepschartervaart. Deze organisaties werken sa men bij de pomotie van de passa giersvaart in de Deltawateren. Zij willen zowel toeristen als aanbieders van passagiersvaart bereiken. Daarom wordt een vaargids uitgebracht waarin touroperators, charterbedrijven en schippers alle technische, nautische en toeristische infor matie over Zeeland en de Delta wateren kunnen vinden. Die ge gevens zijn geordend per aanleg plaats. Daarnaast wordt ge werkt aan een promotiefolder en een website. Om meer rondvaartboten en cruiseschepen naar Zeeland te halen, moeten bovendien de voorzieningen voor die schepen worden verbeterd. Het grootste deel van de subsidie van 140.000 euro gaat naar de ge meente Veere. Die krijgt geld voor de nieuwe passantenstei ger die onlangs bij de Campveer- se Toren is aangelegd. De ge meente Borsele ontvangt steun voor de uitbreiding van de wa tersportmogelijkheden in de oude landbouwhaven in Hoede- kenskerke. Daar is in april een steiger aangelegd. Schouwen-Duiveland heeft soortgelijke plannen met de vis sershaven van Bruinisse. Daar wordt volgend jaar een steiger gebouwd voor het fietspontje en voor de bruine vloot. De stad Antwerpen krijgt steun van de Europese Unie voor de bouw van een drijvende aanleg steiger in de Schelde bij het Steen in de binnenstad. Hoeveel geld naar de afzonderlijke pro jecten gaat, wilde de Kamer van Koophandel gisteren niet be kendmaken. door Melita Lanting SCHARENDIJKE - Wat doe je als het de hele dag regent? „Zwemmen", zegt een mede werkster van jeugdcamping Duin en Strand in Scharendij- ke. „Het lijkt wel of negentig procent van onze gasten in het zwembad van Port Zélande ligt." „Dat klopt" zegt een medewer ker van het zwembad van het va kantiepark terwijl hij ter nau- wernood boven het lawaai kan uitkomen. „Het is volledig volle bak. Mensen van ons park zelf en veel jongelui." De regen van gisteren heeft - voor zover bekend - nergens tot grote problemen geleid op Schouwen-Duiveland, maar klein leed was er voldoende. Lekkage in het gemeentehuis, de brandweerkazerne van Scha- rendijke hield het ook niet droog en veel partytenten op de jeugdcamping in Scharendijke hebben het einde van de dag niet overeind gehaald. Een groepje jongeren uit Uden ziet de lol er nog wel van in. Gie rend van de lach doen twee mei den per telefoon verslag aan hun vriendinnen. „Oooh, de bo ter ligt ook op de grond, zonder dekseltje. Nu ziet het helemaal zwart." De chaos rondom hun tenten is compleet. Halve stok broden soppen in het water, le ge blikjes knakworst vangen wa ter en overal liggen stoelen om ver. De.twee partytenten zijn to taal vernield. Stokken gebroken en doek gescheurd. „We zaten el ke keer lekker droog, maar daar valt niets meer aan te redden." Een van beide slaaptenten is overpannen met een groot blauw dekzeil uit de bouw markt. „Die was al lek toen we hier kwamen." Op de rest van de camping lijkt de schade mee te vallen. Afge zien van een enkel bijzettentje staan de meeste tenten stevig overeind. Opstopping In de kern van Renesse is het rustig. Enkele bezoekers lopen onder een paraplu op zoek naar een bak warme koffie of eten voor het avondmaal. Veel meer valt er niet te beleven. Vlak bui ten het dorp is een kleine opstop ping. De olifanten van circus Renz Berlin worden 'uitgelaten' op het gras en dat trekt veel be- In Ouwerkerk staan dikke plassen op de camping de Vierbannen. kijks. Op camping De Wijde Bliek is het animatieprogramma verplaatst naar de kantine. „En we hebben vanmiddag een extra film gedraaid voor de kinde ren", vertelt A. van Oost. Vol gens haar hebben de meeste gas ten nog geen last van de regen „Men was er op voorbereid en is in de auto gestapt naar het zwembad of het Arsenaal in Vlis singen." In Ouwerkerk staan dikke plas sen op de camping de Vierban nen. Het water op het grote veld wil niet snel genoeg weglopen in foto Dirk-Jan Gjeltema de harde grond. „Een tent is ver plaatst naar een hoger gelegen stuk. Verder is er niet veel aan de hand.", zegt een van de mede werkers. Een vaste gast maalt er ook niet om. „Ik zit lekker in mijn caravan met een goed boek en de kachel aan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29