PZC Brede school lijkt kat in de zak Steun voor ouders van allochtone scholieren Eerste schooldag is eigenlijk best leuk Camera waakt over camera Wateroverlast na hevige regen valt mee op Bevelanden Goese raad krijgt hoofdpijn van waslijst aan gebreken in Symfonie Aanrijding met nekletsel in Ritthem 20 Slachtoffer ontkent geweld Overleven op een reddingsvlot Zorgen over voetgangersbrug Ongeval bij Nieuwdorp eist leven Nota bene Redactie: 0113-315649 fiildactBjzc.n1 Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: !lo d en Midden-Zeeland: 0113-315520; feeuws-Vlaanderen: 0114-372770; gionaal: 020-45625 00. 15 augustus 2006 editie Bevelanden-Tholen ifrinr Frank Balkenende GOES - Het lijkt erop dat Goes met de brede school Symfonie inde wijk Ouverture een kat in de zak beeft gekocht. Er is een waslijst aan (deels al gerepareer de) gebreken, maar sinds gister morgen blijkt ook het dak van dePrbises Beatrixschool lek. De Goese gemeenteraad maakt zich grote zorgen over de algehe- ie kwaliteit van het vier j aal oude gebouw, waarin twee scho len en de kinderopvang huizen. Dat bleek gisteren in een gecom bineerde vergadering van de commissies grond en maatschap pelijke ontwikkeling. Die sprak over een investering van 2,2 ton ombel; ventilatiesysteem te ver beteren. Dat is niet het enige mankement aan de brede school, waar bijna zevenhonderd kinderen leskrij- gen. De cv haperde, zodat de leerlingen afgelopen winter za ten te blauwbekken. De water leiding lekte, wat weer tot ver zakkingen op het schoolplein leidde. Deels door heiwerk van palen voor het aangrenzende speeleiland en deels door onbe kende oorzaak zijn de gietvloe- ren in de sanitaire ruimten ge scheurd. Verder bladdert op sommige plaatsen de verf van het houtwerk. Daarnaast is het waterleidingsysteem niet goed aangelegd, waardoor het risico van een legionella-besmetting toeneemt. Een deel van de gebreken is in middels verholpen, maar nu lekt het dak weer. De raad houdt zijn hart vast, bang voor nieu we, dure reparaties. „Je kunt er vergif op innemen dat er nog meer mankementen zullen op- RITTHEM - Op de Ritthem- scstraat in Ritthem is gistermid dag rond kwart over vier een aanrijding gebeurd. Een 42-jarige bestuurder van een bedrijfsauto, afkomstig uit Temeuzen, remde met zijn voer tuig. Dit werd te laat opgemerkt dooreen 25-jarige automobi list uit Vlissingen, die achterop de auto van de Terneuzenaar reed. De man uit Terneuzen is overge bracht naar het ziekenhuis met duiken", zei WD'er A. Wevers gisteren. „We beginnen ons echt zorgen te maken over de kwali teit van dit gebouw." Met hem de gehele commissie. De gemeente bekijkt momenteel in hoeverre de waslijst aan ge breken kan worden verhaald op de hoofdaannemer, de Walcher- se Bouw Unie, of onderaanne mers. Daarover lopen gesprek ken. Wethouder S. van 't Westeinde (WD, ondei-wijs) krijgt pijn in haar buik van De Symfonie. „Het aantal gebreken beslaat twee pagina's. Het kan niet op." Besparingen Het fenomeen brede school en Goes lijkt niet zo'n gelukkige combinatie. Zo moet er zes ton worden bezuinigd op de nieuw te bouwen brede school in de Goese Polder, omdat de aanbe steding hoger is uitgevallen dan was gedacht. Wethouder Van 't Westeinde ziet daartoe wel kans, zonder op ruimte en bouw- kwaliteit te beknibbelen, liet ze gisteren weten. Wel wil de gemeente eerst nog (eind deze maand) overleg voe ren met de gebruikers over mo gelijke besparingen. Dat leidt tot vertraging in het toch al kor te bouwtraject, waardoor de op- leverdatum (1 september 2007) waarschijnlijk niet wordt ge haald. F. Köhlen van GroenLinks deed de suggestie dan eerst de school ruimten gereed te maken, zodat 't Noorderlicht en de Holtkamp- school er met het nieuwe school- seizoen in kunnen trekken. Van 't Westeinde beloofde dat te on derzoeken. door Cornelleke Blok GOES - De eerste schooldag na de zomer vakantie is altijd weer spannend. Nieu we schooltas, nieuwe juf of meester en een nieuw klaslokaal. Vaders en moeders zwaaien hun kroost maandagochtend uit bij het hek van openbare basisschool de Tweemaster in Goes. Geen hordes huilende kinderen bij de school. De allereerste schooldag vindt te genwoordig niet na de zomervakantie, maar op de vierde verjaardag van de kleuters plaats. Gewend zijn de kinderen dus al lang. Wat niet veranderd is, zijn de plantjes, die de kinderen thuis hebben verzorgd tijdens de vakantie. Ze worden goed onderhouden weer teruggebracht. „Ja, wij hadden er ook twee thuis. Ik ben helemaal niet goed met planten, maar ze hebben het overleefd", lacht Petra Hoo- gerland, als ze haar dochter Lavianne (5) om half twaalf weer komt ophalen. „Of ze het jammer vond dat de vakantie voor bij is? Nee hoor, ze had er echt weer zin in". Cindy Poortvliet, die samen met Hoo- gerland onder een paraplu in de stromen de regen op dochter Mellanie (6) wacht, is het er helemaal mee eens. „Ja, eigen lijk zou vier weken vakantie beter zijn." Even na half twaalf komen de kinderen vrolijk naar buiten gerend. „Het was heel leuk op school. Ik heb let ters geschreven en met lego gespeeld", zegt Mellanie blij. Lavianne is wat verle- door Rob Paardekam GOES - Ouders van allochtone scholieren zijn vaak niet of in mindere mate betrokken bij de ontwikkeling van hun kind op school. Het Ouder Informatie Puilt (01P) in Goes probeert daar sinds vorig jaar november verandering in te brengen. „Met succes", stelt coördinator Astrid Ton. „We komen bijna om in het werk." Het Ouder Informatie Punt is on derdeel van welzijnsorganisatie SMW0 en wordt gerund door twee krachten, die samen één volledige baan invullen. Astrid Ton staat boven hen als project leider. Vera Rachad, één van de twee medewerkers, legt uit dat gemakzucht niet de reden is waarom veel ouders van allocht one kinderen zo weinig bij de school betrokken zijn: „Het is veel meer een kwestie van cul tuur", stelt ze. „Voor Nederlan ders is liet heel gewoon om de le raar of de directeur aan te spre ien, maar voor moeders van al lochtone afkomst is zo iemand echt een autoriteit, die ze niet zo maar een vraag durven stellen. Het feit dat ze de taal niet mach- "g zijn en zich daarvoor scha men is ook vaak reden om niet °pschool te komen." Moeders Ü°cliis het van groot belang dat contact tussen ouder en school tot stand wordt gebracht. «Het mes snijdt aan twee kan- ju vindt Rachad. „Niet alleen ue moeders worden uit hun isole ment gehaald. De prestaties van de kinderen zullen er door verbe teren." Het OIP heeft de afgelopen ne gen maanden taalcursussen, computerlessen en koffieochten den voor de ouders opgezet. Voor moeders, beter gezegd. „Ze ker in deze culturen zijn zij toch vaak degenen die zich met de kinderen bezig houden", legt Rachad uit. „Bovendien loopt de helft van de moeders weg als we een vader toe zouden laten bij de les. Bijvoorbeeld, omdat ze van hun eigen man niet naar bijeenkomsten mogen gaan als er andere mannen zijn." Om die reden worden de taai en computercursussen ook gege ven door vrouwen. Zo komt de drempel weer wat lager te lig gen. Laagdrempeligheid is so wieso het toverwoord voor het OIP. Daar valt of staat het suc ces mee. „Zo hebben we bewust gekozen voor twee medewerk sters, die zelf van allochtone af komst zijn", vertelt coördinator Ton. „Dat wekt wat meer ver trouwen bij de doelgroep." Tussenpersoon Behalve het organiseren van de genoemde activiteiten, leggen de medewerksters van het OIP ook huisbezoeken af en funge ren ze als tussenpersoon voor ouders die nog niet direct naar de leraar durven stappen met hun vraag. Het is dan zeker niet zo dat het OIP naar de school belt en het antwoord vervolgens aan de ouders doorgeeft. „Dat zou iets te gemakkelijk zijn", zegt Rachad. „We proberen in zo'n geval een echt contact tot stand te brengen." De koffieochtenden en taal- en computerlessen worden tot nu toe vooral in openbare basis school De Tweemaster gehou den, omdat daar veruit de mees te allochtone leerlingen zitten. Toch participeren ook de twee andere scholen in de Goese Pol der in het project. De medewerksters van het OIP vinden het tot nu toe een groot succes, omdat de bijeenkomsten goed worden bezocht en ze mer ken dat sommige moeders min der schroom hebben om de school binnen te stappen en te vragen naar de prestaties van hun kind. Het project heeft een looptijd van twee jaar en zou dus in no vember 2007 aflopen. „Toch zou het doodzonde zijn als we moe ten stoppen", zegt Ton. „Het OIP wordt nu voor een deel gefi nancierd door het Oranje Fonds, maar dat geeft vaak maar een eenmalige bijdrage. Daarom hoop ik dat de gemeente er in de toekomst aan mee wil betalen. Ik heb daar goede hoop op, om dat we volgens mij gemakkelijk door Cornelleke Blok WILHELMINADORP - Een camera houdt de flitspaal op de kruising van de Deltaweg en de Langeweg bij Wilhel- minadorp sinds enkele weken nauwlettend in de gaten. Vandalen vernielden de flits paal al zo vaak, dat het Bureau Verkeershandhaving van het Openbaar Ministerie (BVOM) cameratoezicht noodzakelijk vond. Met de camera hoopt het BVOM erachter te komen wie de flitspaal steeds vernielt. Vo rig jaar trokken onbekenden de betreffende flitspaal enkele keren omver. „De flitspaal is een aantal keren dusdanig ver nield dat hij in zijn functione ren beperkt werd. Daarom heb ben we een camera opgehan gen. De Deltaweg heeft een heel hoog percentage overtre dingen, dus we willen dat de flitspaal daar blijft staan", aldus woordvoerster M. Du Pon van het Bureau Verkeers handhaving. Alhoewel het BVOM de flitspaal beheert, is de camera in overleg met de po litie Zeeland opgehangen. „We hebben op andere plaatsen in het land ook ca mera's opgehangen om flitspa len te bewaken. Er zijn geval len waar de daders van de ver nielingen ook echt gepakt zijn." De flitspaal op de kruising van de Deltaweg en de Langeweg bij Wilhelminadorp wordt be waakt. foto Willem Mieras De commissie steunde het voor stel eerst naar besparingen te zoeken, maar voor een aantal fracties (PvdA, GroenLinks, CDA) mag dat niet ten koste gaan van het aantal vierkante meters en de bouwkwaliteit. E. van Waveren (CDA): „Bekijk wat je kunt schrappen. Wel moe ten we lering trekken uit Symfo nie." Waarmee ze wilde zeggen dat goedkoop duurkoop is. Bram Som heeft zijn race nog niet teruggezien MIDDELBURG - Een 42-jarige inwoner van Kapelle is door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot vier weken celstraf, waarvan twee voorwaardelijk, wegens huiselijk geweld. Omdat de man nog in zijn proeftijd zat van eerdere veroordeling voor geweld, kreeg hij drie maanden cel extra opgelegd. De man ontkende zijn part ner te hebben geslagen. Ook het slachtoffer getuigde giste ren dat ze in afgelopen maart absoluut niet was mishan deld. De politie die destijds aan de deur kwam, constateer de echter dat cle vrouw twee blauwe ogen had. De vrouw had meteen gezegd dat ze door de verdachte was mishan deld, maar gisteren kwam ze hierop terug. „Ik was dron ken. Er is een kast boven op mij gevallen.", gaf ze als ver klaring. „Ik vertrouw ook de politie niet." Haar verhaal maakte geen indruk op de officier van justitie. „De ver dachte heeft vaker zijn partner mishandeld." De officier eiste een half jaar celstraf. Raadsman E. Smit achtte het bewijs te mager en zei dat er sprake was van oud letsel bij de vrouw, waardoor de politie op het verkeerde been zou zijn gezet. Hij bepleitte vrijspraak. De politierechter vond het verhaal over de gevallen kast ongeloofwaardig. VLISSINGEN - Waaghalzen en waterratten kunnen woensdag tijdens Rescue Vlissingen hun moed testen op een reddingsvlot. Ervaren zeekenners geven een training in overleven op zee. Voor deelname aan de cursus moeten mensen zich wel opgeven via een link op de website www.rescuevlissingen.nl. Minimale leeftijd is vijftien jaar. Meedoen kost tien euro en gebeurt op eigen risico. MIDDELBURG - De stichting Vrienden van Middelburg is bezorgd over de toekomst van de monumentale voetgan gersbrug die naast het station van Middelburg stond. De vrienden vrezen dat de brug nooit meer terugkomt.De res tauratie van de brug' wordt de komende vier jaar niet op genomen in de gemeentelijke begroting. De restauratie kost vermoedelijk acht ton. Begin dit jaar vond een meer derheid van de gemeenteraad nog dat de brug terugge plaatst moest worden. Maar bij de verdeling van het geld voor de komende jaren, tijdens de raadsvergadering van juni, is besloten om het geld niet voor de brug te i'eserve- ren. De vrienden van Middelburg willen zelf onderzoeken wat de restauratie kost. „Zes jaar geleden is de brug weg gehaald met de belofte aan de Rijksdienst voor monumen tenzorg en de Middelburgse bevolking dat hij terug zou komen. Belofte maakt schuld", zegt bestuurslid P. Ingel- se. Volgens hem is de Middelburgse brug de laatste nog be staande voetgangersbrug' uit die tijd in Nederland. „Het is een beeldbepalend en karakteristiek element in Middel burg geweest. gener, maar niet minder enthousiast. „Ben je lief geweest?", vraagt haar moe der. Een instemmende knik volgt. „Jullie hebben zeker vakantieverhalen vertelt in de lering?". Laviannes glinsterende ogen verraden dat die vakantie toch ook wel erg leuk was. „Ik ben op de camping ge weest." Zwaaiend met haar splinternieu we Barbie-schooltas gaat ze met haar moeder mee naar huis voor een welver diende boterham. foto Willem Mieras kunnen aantonen dat er behoef te is aan ons steunpunt." Rachad knikt: „We krijgen soms bizarre vragen, waaruit blijkt dat ouders echt totaal niet we ten hoe hun kind het doet op school. Iemand hep rond met de gedachte dat zijn kind was blij ven zitten, maar daar was abso luut geen sprake van. Dat moet toch niet kunnen?" door Cornelleke Blok GOES - De wateroverlast als ge volg van de zware regenval van gisteren viel op de Bevelanden alleszins mee. De brandweer hoefde alleen uit te rukken voor een plas water in de parkeerkel der van het Goese stadskantoor en een ondergelopen kelder van een woonhuis in Kruiningen. Ook bij Pechiney in Vlissin- gen-Oost hadden ze enige wa teroverlast. De bedrijfsbrandweer van Pechi ney moest gistermiddag uitruk ken om water weg te pompen op het bedrijventerrein. „Door de zware regenval konden de af voersystemen het water niet meer aan", meldde directielid O. Dusseljee. „Het water heeft eventjes hoog gestaan en voor wat overlast gezorgd. De brand weer kon het vrij snel wegpom pen. Het viel best mee." Het bezoekje van de brandweer aan het Goese stadskantoor was eigenlijk overbodig. „In de parkeerkelder stond twee centimeter water rondom de lift. Het was via het putdeksel van de riolen naar boven gekomen. De brandweer hoefde niets weg te pompen. In het ge bouw hadden we ook wat lek kage, maar dat is een oud probleem. We hopen dat het snel opgelost wordt", aldus een voorlichtster van de gemeente Goes. In een woonhuis aan de CapeLle- weg in Kruiningen had de brandweer wel wat water weg te pompen. In de kelder van de woning stond zo'n vijftig centim- ter water. „De koelkast en de ijs kast staan in het water", meld de de ongelukkige bewoner W. Nierop. „Toen heb ik de brand weer maar gebeld. Die pompen het er zo uit." En inderdaad: bin nen een half uur was de kelder weer droog. NIEUWDORP - Een 25-jarige Poolse automobilist is zondaga vond om kwart over tien om het leven gekomen bij een eenzijdig ongeval op de weg Middelburg- Westerscheldetunnel bij Nieuw dorp. De man uit Krapowice verloor door onbekende oorzaak de con trole over zijn auto en kwam in de berm terecht. Hij heeft nog geprobeerd bij te sturen, waar op de wagen over de weg schoot en in de sloot belandde. De be stuurder moet uit zijn auto zijn geslingerd. Hij lag bij aankomst van de hulpdiensten levenloos in het water van de sloot. In de wagen zat nog een 20-jari- ge Pool, afkomstig uit Skrbens- ko. Hij is met onbekende ver wondingen naar het ziekenhuis in Vlissingen overgebracht. zeeuwse almanak Een heer uit Burgh-Haamste- de verheugt zich zeer op de sa menzang die vrijdagavond in de eerbiedwaardige Grote Kerk in zijn woonplaats zal plaatsvinden. Zijn dorpsgemeenschap moet daar een kolossale prestatie leveren, attendeert hij de PZC. 'Alle liederen uit de bundels van Joh. de Heer, Opwekking en Psalmen worden gezon gen', luidde de aankondiging in onze kolommen afgelopen zaterdag. Dat komt, berekent hij ruw weg, op meer dan vijftienhon derd liederen van elk ettelijke coupletten. Op één avond. Met nog wat solozang tussen door. Een forse noot om te kraken. Zeker als het hele no ten moeten zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25