Je hóeft niet naar links te kijken Schakel dinsdag 15 augustus 2006 De toeristische veerdiensten bestaan tien jaar. Fiets een rondje met een pontje is nu ook: loop een rondje met een pontje. Bij de aanlegplaatsen van de boten zijn wandelroutes uitgezet. De PZC verkent ze. Vandaag: Sint-Annaland-Sophiahaven. Lopen langs de kust is altijd leuk, vooral als je het over een dijk doet. Je hebt dan twee heel verschillende uit zichten. Aan de ene kant het water; aan de andere het land. Dat is ook het geval bij de twee wandelingen van van daag. Bij Sophiahaven (bij de Roompot op Noord-Beve land) kun je uitwaaien langs de Oosterschelde én genieten van de stilte in de inlagen aan de landzijde. En bij Sint-An- naland snuif je op de zeedijk de zilte lucht van de Krabben- kreek op terwijl je aan de andere kant uitkijkt over kleuri ge bloemzaadvelden. Bloemzaadvelden bij Sint-Annaland, Tholen. Wie de wandelingen bij Sint-Annaland en Sophia haven wil combineren met de overtocht met een pont, moet het geen bezwaar vinden dat de dagindeling bepaald wordt door die pont. Trouwens, de wande lingen zijn alleen te combineren op donderdag, de enige dag in de week dat de boot Sint-Anna land-Sophiahaven vaart, en dan ook nog alleen in juli en augus tus. Wie dit jaar nog wil, heeft dus nog drie kansen. Een donderdag Sint-Anna- land-pont-Sophiahaven is een uitermate geschikte activiteit als het warm weer is. Om 8.30 uur vertrekt het ms Frisia van uit de haven van Sint-Anna land. De pont vaart via Krab- benkreek en Mastgat de Ooster schelde op. Na anderhalf a twee uur (afhankelijk van het tij) legt het schip aan in de Sophiaha ven, bij recreatiepark de Room pot bij Kamperland. Bij de aanlegsteiger in de Sop hiahaven (voormalige werkha- ven uit de tijd van de bouw van de Stormvloedkering) begint een wandeling van 8,5 kilome ter. De tocht voert eerst langs de grote jachthaven en het bunga lowpark van de Roompot. Het is druk in deze tijd van het jaar. De haven ligt vol en alle vakan tiewoningen zullen wel bezet zijn. De bungalows vlak bij de aanlegsteiger zijn ruim en heb ben een mooi uitzicht op het wa ter. De vakantiewoningen in het wat verderop gelegen park lij ken ook groot, maar het blijken er vier onder één dak te zijn. De wandeling gaat richting de inlagen van Noord-Beveland. Deze kun je bereiken door het strand bij de Roompot te volgen of door iets landinwaarts via de hoge dijk langs de camping te lopen. En ineens sta je dan bij zo'n inlaag. Wat een rust verge leken bij de drukte van de Room pot. Deze eerste inlaag heet de Thoornpolder. Zoals alle inla gen hier aan de noordkant van Noord-Beveland is ook dit pol- dertje achter de zeewerende dijk ontstaan door afgravingen ten behoeve van de iets verder op gelegen binnendijk. Het ge bied is daardoor laag en drassig en niet geschikt voor landbouw. Gelukkig voor vogels, planten en insecten; zij leven hier in een paradijsje. Vogelkijkhut Waar inlaag de Thoornpolder eindigt, begint de volgende in laag, de Keihoogte. Vanaf hier heb je mooi zicht op Wissenker- ke. Op de voorgrond goudgele akkers met graan en daarachter het silhouet van het dorp met een draaiende molen. Inlaag de Keihoogte is wat groter dan de Thoornpolder. Vanuit de vogel kijkhut kun je over het water gluren zonder gezien te worden. De tocht voert om de Keihoogte heen en daarna verder in ooste lijke richting langs de binnenzij de van de Oosterscheldedijk. Ter hoogte van de Zuiddijk is het keerpunt van deze wande ling. Vanaf hier kim je over de dijk terug naar de Roompot. De eerste wandeling zit erop. Het is nu rond half één en de pont vaart pas om 17.30 uur te rug naar Sint-Annaland. Maar niet getreurd, aan deze kant van campingwinkel en vervolgens gaan picknicken op het strand. Sowieso is het strand deze war me middag de beste plek om te vertoeven. Terugreis Om half zes vertrekt de pont voor de terugreis naar Sint-An naland. Als je hier aankomt is het inmiddels zeven uur, half acht. Voor je gaat wandelen kun je het beste eerst weer wat gaan eten in een cafeetje in het dorp. De tocht begint in de haven - ui teraard - bij de aanlegplaats van de Frisia. Net als bij de Roompot is het ook hier druk; veel boten in het water, veel au to's op de kant. Als je de haven en het strandje van Sint-Anna land voorbij bent, kom je op de dijk langs de Krabbenkreek. Er waait een lekkere westenwind, pal in het gezicht, die zilte lucht meebrengt vanaf het water. De horizon aan de overkant lijkt wel geschilderd; een rechte streep met hier een daar een plukje bomen. Daar aan de over-. kant moeten Zijpe, Anna Jacoba- polder en - iets verder in oostelij ke richting - Sint-Philipsland liggen, maar van deze plaatsen is niets te zien. Alleen de brug bij Sint-Philipsland (over het Schelde-Rijnkanaal) is in de ver te zichtbaar. Op het water van de Krabbenkreek is het rustig. Maar dan de andere kant. Dat is even schrikken. Aan de linkerzij de van de dijk ligt een parkje met vakantiewoningen. Het zijn niet van die mooie huisjes en ze staan ook nog eens erg dicht op elkaar. Toppunt is het houten huis met rieten dak en neplui- ken (op de wanden geschilderd). Op het oprijlaantje staat een ro de sportwagen en daarnaast een quad; als vlaggen op een mod derschuit. Maar goed, het park je is misschien niet alles, de plek is prachtig, zo achter de dijk vlak bij de Krabbenkreek. En je hóeft niet naar links te kijken. Hoewel, toch maar doen, want iets verderop heb je aan de land zijde van de dijk mooi uitzicht over kleurige bloemzaadvelden. foto's Willem Mieras Deze komen op Tholen veel voor. Het eiland is bekend in Ne derland vanwege de bloemzaad teelt, meldt een informatiebord. De verschillende velden met bloemen vormen kleurige vlak ken in het landschap. Van knal- paars tot knalgeel. De wande ling gaat maar door over de dijk. Na een bocht heet het rechtsgelegen water niet meer Krabbenkreek maar Mastgat. Hier is het drukker met scheep vaart. Binnenvaartschepen en zeilboten passeren tijdens hun route Oosterschelde - Mastgat/ Zijpe - Krammer/ Volkerak w. Op de kruising van de dijk met de Moggershilseweg is het keer punt van deze wandeling. Er is nog een eind te gaan door de pol ders en het dorp. Na deze wande ling van 9 kilometer is het mooi geweest voor vandaag. Het is in middels een uur of half 11 en al donker. Het was een schone dag. Carla van de Merbel De wandeling bij Sophiahaven (Roompot/Kamperland/Noord- Beveland) is 8,5 kilometer lang, die bij Sint-Annaland (Tholen) 9 kilometer. Het ms Frisia vaart op donderdagen in juli en augus tus, afvaarten om 8.30 uur in Sint-Annaland en om 17.30 uur in Sophiahaven. Inlaag bij Wissenkerke, Noord-Beveland. het water is nog van alles te doen. Je kunt eerst gaan lun chen in café-restaurant Beste- vaer op het terrein van recreatie park Roompot, met vanaf de tweede of derde verdieping mooi zicht op het water. Of je gaat naar het restaurant op de nabijgelegen camping. Je kunt ook boodschappen doen in de foto Ludo Goossens Langs de Nederlandse kust is een grote verscheiden heid aan zeewieren te vinden. Vooral in de Delta is een rijke wierflora aanwezig op dijken met ruwe steensoorten als glooiing. We kennen drie hoofd groepen: groen-, bruin- enrood- wieren. Er zijn ook blauwwie- ren, maar die horen tot de bacte riën. Wieren vormen een belang rijke schakel in de voedselke ten. Bovendien bieden ze in voorjaar en zomer een schuil plaats aan jonge visjes en week dieren. Wieren beginnen al vroeg in het voorjaar weer te groeien. Hoe warmer het water, hoe beter dat gaat. Ze komen in allerlei verschijningen voor, draad- en biadvormig, vertakt. Knots- en blaaswier hebben blaasjes. Leuk om wat mee te spelen. En met je blote voeten erover te lopen; dat geeft een glibberig gevoel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24