Wandelen langs een unieke lijn PZC De Uniemog zorgt voor veel genoegen Een museum vol krijgertjes 23 De Collectie ONDERWEG dinsdag 15 augustus 2006 WÊÊÊÊ~ mm - ■*-- -» *9? 'At De Verdronken Zwarte Polder. foto Peter Nicolai Bij Zoutelande ligt het hoogste duin van Nederland. foto Het Vroege Vogelspad Zo langzamerhand is er een flinke boekenkast mee te vullen. En de stroom boeken over wandel- en fietstochten en andere re creatieve informatie over het platteland, lijkt nog lang niet opgedroogd. Met de grote oppervlakte aan buitengebied neemt Zee land in de boeken dikwijls een opvallende plaats in. Doemdenkers hebben het over Amersfoort aan zee. Dat is het geval als er geen zee weringen meer zijn om het wa ter tegen te houden. Want het hele westen van ons land ligt on der de zeespiegel. Nederland is het enige land ter wereld waar de grens tussen hoog en laag - de nulmeter-hoogtelijn ge naamd - niet samenvalt met de kustlijn. De lijn loopt voor een belang rijk deel door het binnenland, soms wel 75 kilometer van zee af. Het Vroege Vogelspad - de naam verwijst naar het gelijkna mige Vara-radioprogramma op zondag - volgt de natuurlijke kustlijn, zeg maar de grens van water en land. Van Zwin tot op In een verre hoek van de Vroonlandseioeg in Kapelle telen Ivo van Gaaien (39) en Janette van Gaalen-Doppen- berg (37) aardbeien on der ruim een halve hec tare glas. Ze telen ook kersen, frambozen en bessen en verderop in het dorp peren en ap pels. De kinderen, Wil- co, Lilian, Jan, Anne- mieke, Miranda en René helpen af en toe ook een handje. In On der glas volgen we het gezinsbedrijf van week tot week. Schiermonnikoog toch zo'n 600 kilometer wandelen. Alphons van Winden en Keesjan van den Herik, samenstellers van Het Vroege Vogelspad, noe men de nulmeter-hoogtelijn een unieke rode draad door Neder land én door de vaderlandse ge schiedenis. „Alle bijzondere ver halen over water en land zijn aan de hand van deze lijn te ver tellen." Het boek bestaat uit wandel- kaarten en achtergrondinforma tie. Bij het uitstippelen van de route is het wiel niet opnieuw uitgevonden, dat wil zeggen er wordt gebruikgemaakt van het bestaande net van langeaf- standswandelingen en streekpa- den (gemarkeerd met roodwitte en roodgele tekens). Op drie plekken, onder meer van Brui- nisse tot het Hellegatsplein, ont breken deze markeringen en moet de wandelaar zelf even puzzelen. Gegevens over over nachtingsplaatsen, natuurgebie den en openbaar vervoer zijn be wust niet opgenomen. Internet is completer en actueler (onder meer www.vroegevogels.nl). De achtergrondinformatie in het boek gaat in op de geschiedenis van natuur en landschap en het waterbeheer. Ook worden ken merkende plant- en diersoorten De klapsen zijn binnen. Mooi groen met roze blos jes, liggen ze te glanzen in het winkeltje.Het grootste deel is echter al lang naar de veiling. Janette en Ivo kijken, tijdens een wolkbreuk, in de kantine te rug op een productief weekje. De kwaliteit van de peren is goed, de opbrengst heel redelijk en op de prijs is het nog even wachten. De klapsen zijn nog niet geveild. De maatschap heeft zelfs even tijd om op vrij dagmiddag naar een sorteerma- chine te gaan kijken in Nieuwer- kerk aan de IJssel. Dat het allemaal zo soepel is ver lopen is mede te danken aan de laatste aanschaf: de Uniemog. De tweedehands trekker in vrachtwagengedaante bezorgt Ivo nog altijd een prima hu meur. Het voertuig is zelfs aan belicht. Het Vroege Vogelspad begint op de-grefis van Vlaande- reireh'Zeeland, in het Zwin, waar zo'n 5000 jaar geleden de strandwal door de zee werd doorbroken. Van de zeearm rich ting Brugge resteert een verzan de slufter. Die is ook te vinden in de Verdronken Zwarte Polder nabij Nieuwvliet, een kleine va riant van het Zwin. Actueel In hun beschrijving zijn de sa menstellers zeer actueel. Ze gaan in op de aanpak van de zwakke schakels in de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen en het plan voor aanleg van Water- dunen, natte natuur in combina- te met recreatie. Echt helemaal veilig zal het in Zeeuws-Vlaan- deren nooit worden, stellen Van Winden en Van den Herik. „Een bijzonder probleem is dat België er veel lagere veiligheidsniveaus op na houdt en de duinen daar navenant lager of smaller mo gen zijn dan in Nederland." De monding van de Westerschel- de overstekend, passeert de wan delaar zonder het te zien het laagste punt van Nederland. Dat ligt iets ten oosten van Vlis- singen, waar de zeearm zestig meter diep is. Zelfs de Noordzee tussen Enge- leiding tot een min of meer ro mantische dialoog, waarvan we de dankbare getuigen mogen zijn. Janette begint: „Ik heb van de week de kisten opgehaald met de Uniemog. Nou, 't zweet in mijn handen." „Ja, en als ik dan in de boom gaard sta, en ik zie dat ding daar wegrijden met een lading peren, dan ben ik toch een beet je groots." „Wat groots? Op dat ding of op de chauffeur?" „Nou ja, zo'n zwaar ding, waarin je moet dubbel klutsen en zo. Wie heeft er een vrouw die dat wil, kan en doet?" „En zich daartoe laat dwingen", zegt Janette, die er echter niet in slaagt een bre de glimlach te onderdrukken of zelfs maar wat smaller te krij gen. Het gaat weer een stuk drukker worden, ook voor de kinderen. land en Nederland is nergens dieper dan vijfendertig tot veer tig meter. Zeer actueel: ook aandacht voor ontpolderen. De samenstellers doen alsof dat al een gelopen ra ce is. „Twintig jaar geleden werd je meteen opgesloten als je in Zeeland zou voorstellen land te ontpolderen, maar nu is het er na een soms emotioneel be sluitvormingsproces, toch van gekomen." Behalve het laagste punt ook het hoogste duin van Neder land: bij Zoutelande met ruim 54 meter. Als een van de hoogte punten op de nulmeterlijn geldt de Oosterschelde, die uitvoerig behandeld wordt. Met delta plan, aanleg stormvloedkering, verdwijnen platen, slikken en schorren (zandhonger), de Neha- lennia-altaren. De naam van voormalig eiland Neeltje Jans is een verbastering van die van de godin Nehalennia, beweren de samenstellers. Zeeland uit over Schouwen-Dui- veland, door de nieuwe natuur Ze moeten de kistjes bekleden en stapelen, zodat die klaar staan voor de aardbeien. Volwas sen handen moeten de aard beien 'doorhalen', oftewel de trosjes met bloemetjes en groene vruchtjes onder het blad door trekken, zodat ze vrijhangend kunnen rijpen. En dan zijn er na tuurlijk de triumph-peren. „Dat zijn die dingen die je met een theedoek op schoot moet op eten", zegt Janette. Met de kinderen in de laatste va kantiedagen nog even bij hun respectievelijke vader en moe der en een Poolse werknemer die op de winkel past, neemt het echtpaar Van Gaaien dus de kans waar om „naar een hele grote loods vol met oud ijzer", te gaan, zoals Ivo het om schrijft. Op internet heeft hij uit gevogeld dat daar een sorteerma- van plan Tureluur in het Prunje- gebied (vanaf Schelphoek tot Zierikzee). Vanaf Bruinisse de Grevelingendam op, richting Zuid-Holland. Beetje verwar rend is de benaming Krammer- dam voor de Philipsdam (met daarin de Krammersluizen). De andere gebieden langs de nul meterlijn worden op vergelijkba re wijze beschreven. Met extra nadruk op de Biesbosch, Kinder dijk, de Hollandse waterlinie en Naardermeer, de Oostvaarders- plassen, de Wieden en Weerrib- ben in de Kop van Overijssel, het terpenlandschap tussen Har- lingen en Delfzijl en de Wad den. De oversteek naar Schiermonni koog is uitgezet als wadloop tocht: 17 kilometer over slikken. De veerboot nemen kan natuur lijk ook. Rinus Antonisse Het Vroege Vogelspad. Door Alphons van Winden en Keesjan van den Herik. Uitgeverij El- mar, Rijswijk. Prijs 19,50 euro. chine voor peren staat. „Dertig jaar oud en precies wat ik nodig heb." Ivo heeft wel een sorteer- machine, maar die is voor ap pels. „Bovendien is die écht an tiek." Gevaarte Het gevaarte waarop Ivo nu zijn oog heeft laten vallen, vindt in middels ook weinig aftrek bij fruitboeren want de nieuwe ma chines zijn computergestuurd en behandelen het fruit alsof het eieren zijn. „Voor ons hoeft dat niet want wij bewaren de pe ren toch niet tot in de winter. Als je zelf opslaat, en je wilt in de winter sorteren, moet je zo'n voorzichtige machine wel heb ben. Als het koud is, is fruit ui terst gevoelig. Maar zo'n ding kost een ton en er zit allerlei elektronica op, wat heel goed ka Het Toverkot wordt het dorp wel eens genoemd. Vreeswekkende taferelen moe ten zich er hebben afgespeeld. Tal van verhalen deden daar over destijds de ronde. Over dui velbanners die tot in de jaren dertig van de vorige eeuw druk waren beklant; over de betover de molen van mulder Kodde die plots weigerde te malen; over vrouw Van der Klooster die weg kwijnde nadat zij het slachtof fer was geworden van hekserij; over een toverkol die de gedaan te van een hommel had aangeno men, de mond van een mooie boerendochter binnenkroop en vervolgens in haar lichaam ver dween. Intrigerende gebeurtenissen. En toch - toch is daar in het mu seum De Meestoof in Sint-Anna- land weinig of niets van terug te vinden. Hoe dat komt? „Mis schien", veronderstelt Wil Nelis- se, „heeft dat iets met religie te maken. Daar moet je een beetje voorzichtig mee zijn, we willen hier graag iedereen te vriend houden." Wil Nelisse is een van de vele vrijwilligers die De Meestoof draaiende houden. En hoe! Het streekmuseum, dat kort na de gemeentelijke herindeling op het eiland Tholen in het voorma lige gemeentehuis van Sint-An- naland werd ingericht, is in de loop der jaren aanzienlijk uitge breid, trekt jaarlijks ongeveer vijfduizend bezoekers en sinds kort prijkt bij de ingang een schildje 'erkend museum'. Ze zijn trots op die erkenning. „Ver gelijk het maar met een Miche- linster." Wees lief en wees aardig Dat maakt u bemind Want iedereen houdt Van een lief aardig kind. Daar, in het zaaltje waar ooit burgemeester W. Baas, die zich tijdens officiële gelegenheden graag in ambtskostuum (com pleet met steek en sabel) hulde, soepeitjes de gemeenteraadsver gaderingen in sneltreinvaart naar een einde toe hamerde, lig gen nu- ongeveer honderd poëzie albums. Binnen de kortste tijd bijeengegaard. Via familieleden, vrienden, kennissen, buren. Mooie exemplaren zitten er bij. Het oudste is ruim tweehonderd jaar oud: een album amicorum, dat zo rond 1770 toebehoorde aan Levinus Catshoek, predi kant te Scherpenisse. Ze hebben het album, zegt Wil Nelisse met onverholen trots, aan deskundi gen van het programma Kunst Kitsch laten zien en die toon den zich zeer verrast: de waarde van het album wordt op onge veer 3500 euro geschat. Museum De Meestoof wil vooral een beeld bieden van het leven pot kan. Zo'n oude machine is helemaal mechanisch, daar kan ik zelf veel aan doen. Het moet natuurlijk geen kapitalen kos ten om hem in orde te krijgen, maar als het met wat eigen ar beid te doen valt, is hij voor ons." ,Ach, voegt Janette toe, „Ivo is nou eenmaal gek op oud ijzer. Het is ook best een beetje z'n hobby." Instemmend geknik van Ivo's kant, maar als het niet rendabel en bruikbaar was, zou hij er niet aan beginnen. En ja, dan is er nog het rijbewijs om met de kar te rijden. Ivo moet examen doen en hij ziet er tegen op. „Je wordt zo uit je normale doen gehaald. Bij de tandarts heb ik dat ook, al ben ik daar niet bang van." De grootste grief wil Janette wel verklappen: „Hij moet op het Thoolse en Sint-Philip- landse platteland in vroeger tij den. Maar daarnaast ('We wil len het museum tenslotte ook voor de mensen uit het dorp zelf leuk houden') worden regelma tig wisseltentoonstellingen inge richt. De expositie van poëzieal bums is er daar één van. Er zijn er op dit moment meerdere te zien. Zo zijn er tijdelijke ten toonstellingen opgebouwd rond de j ubilerende plaatselijke voet balclub WHS (75 jaar) en de 125-jarige muziekvereniging Ac celerando. Het accent blijft echter op de In De Collectie staat wekelijks een museum in Zeeland centraal. De collec ties van de kleinere musea in de provincie worden in deze serie belicht. Deze week: museum De Mees toof in Sint-Annaland. streekgeschiedenis liggen. In De Meestoof ruikt het zoals het er behoort te ruiken: naar vroeger. In het winkeltje, de dokterska mer, het schoollokaaltje, het sjie- ke woonvertrek van de welge stelde boerenfamilie, het sobere kamertje van het arbeidersge zin, de wagenmakerij, de smede rij - overal hangt de geur van nostalgie. Vrij recente aanwinst is een zogeheten Noorse woning; één van de vele houten noodwo ningen die kort na de waters noodramp door Scandinavische landen aan het getroffen Zee land werden geschonken. Een paar jaar geleden verhuisde de woning van Stavenisse naar het museumterrein in Sint-Anna- land, waar zij geheel in de stijl van de jaren '50 werd ingericht. De collectie van het streekmu seum is in de loop van de jaren stevig gegroeid. Veel voorwer pen die er in de vitrines liggen uitgestald zijn krijgertjes. Vaak wordt de aangeboden waar in dank aanvaard, soms wordt er zeer beslist 'nee' geschud. De betrokkenheid van de dorps bevolking bij het museum is groot, zegt Wil Nelisse. „Ieder een is toch geïnteresseerd in hoe oma leefde." Ongeveer dertig vrijwilligers houden De Mees toof overeind. Ze fungeren als gids, suppoost, tuinman; ze rich ten tentoonstellingen in, zorgen voor de kaartverkoop. En hun beloning? Eén keer per jaar een maaltijd in de koffiekamer van het museum. Door hen zelf be reid. Willem van Dam schoenen aan en zijn klompen uit. Normaal schopt hij in de auto zijn klompen uit en rijdt met zijn sokken. Maar dat mag niet. Dus moeten zijn sandalen uit de kast, want gewone schoenen vindt hij ook te glad. Die gaan ook altijd uit in de auto." „Als ik zak", overweegt Ivo, „doe ik het niet opnieuw. De noodzaak is er niet meer, met de Uniemog voor de pak. Daarin kun je zonder rijbewijs met een kar gaan rijden." Maar Janette is het er niet mee eens. Ze weet dat Ivo net zo goed met een kar kan rijden als zij zelf, en dat hij dus gewoon kan slagen. „Boven dien: ik wil een man met een rij bewijs voor een aanhanger. Dat lijkt me nou eens fantstisch." Mieke van der Jagt De afdeling Walcheren van de IVN houdt vanavond twee excursies. Onder leiding van een gids wordt een excur sie door het Veerse Bos gehou den. Vertrek om 19.00 uur bij het kamphuis Het Veersegat aan de Landschuurweg in Veere. De wandeling duurt on geveer anderhalf uur en kaart jes zijn verkrijgbaar bij de gids. Vanaf 19.30 uur vanavond en zondag vanaf 14 uur is er een excursie door het natuurge bied Rammekenshoek en fort Rammekens. Opgeven kan ter plekke. De ex cursie duurt anderhalf uur en begint aan de ingang van het fort op de dijk. Woensdagmiddag is er een ex cursie op de Haringvreter in het Veerse Meer. Vertrek op de boot van met rederij Dijkhui zen vanaf de steiger bij de Kamp veerse toren in Veere om 14 uur. Informatie bij staats bosbeheer 0118-597262. Maandag is er vanaf 19.30 uur een natuurwandeling door het Nolleb os langs duinen en zee dijk onder leiding van een IVN-gids. Vertrek vanaf de Vlissingse boulevard Evertsen bij het me talen kunstwerk van Wessel Couzijn aan het begin van de Nolledijk, schuin tegenover het Wooldhuis. Wil Nelisse, vrijwilligster in De Meestoof: „Iedereen is toch geïnte resseerd in hoe oma leefde." foto Willem Mieras *4'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23