Pionier zoekt kaal gebied PZC In het grote huis woonde kunstenaar Abeleven As 't geluk verbie komt, dan moet 't toch binnen kunnen Nieuwe raadkaart 22 dinsdag 15 augustus 2006 De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. De tureluur voelt zich thuis in een nat gebied zoals de Welhoek bij Sint Laurens. foto Het Zeeuwse Landschap men en heeft er een behoorlijke dichtheid aan weidevogels ge broed. In West Zeeuws-Vlaanderen zijn inmiddels al heel wat van deze open graslandgebieden met naastliggend oppervlakte water. Om het voor planten en vogels aantrekkelijk te maken, is het erg belangrijk dat er een natuurlijk waterpeil gehanteerd wordt. Dit houdt in dat het wa terpeil in de winter vrij hoog staat en de ondiepe delen in de zomer langzaam uitdrogen, zo dat alleen de diepste delen wa ter behouden. Om dit peil te rea liseren, moet de waterhuishou ding van een gebied losgekop peld worden van de omliggende landbouw want daar wordt veel al een 'omgekeerd peil' gehan teerd. De Sint Laurense Weihoek is een heel ander gebied dan bij voorbeeld Oranjezon of de Cling- se bossen. Daar kun je flinke wandelingen maken en vooral zangvogels horen, zonder ze echt te zien. Leuk voor de specia list, maar vrij lastig om daar nu bijzondere soorten vogels te ont dekken. De natte weidegebie den zoals de Weihoek, zijn niet de moeite om doorheen te lopen, je zou alles opjagen en zelf niets echt goed kunnen bekijken. Bij dit soort gebieden is het juist leuk om er omheen te lopen met een verrekijker. Als je geregeld stilstaat en goed de tijd neemt, ontdek je steeds meer en met be hulp van een vogelgids kan ie dereen al vrij snel een aantal sierlijke en soms zelfs bijzonde re vogels op naam brengen zoals lepelaars, kluten, grutto's, wul pen en verschillende soorten een den en ganzen. Gedrag Naast het determineren van vo gelsoorten, zijn deze gebieden uitermate geschikt voor het be studeren van het gedrag. Als vo gels eenmaal aan verkeer en voetgangers gewend zijn, trek ken ze zich nergens meer iets van aan, zolang er maar niets aan de situatie verandert. Zodra je tien stappen in hun richting zet, vliegt alles op. Hoe langer je naar een vogel kijkt, hoe meer je ontdekt. Bij voorbeeld hoe het voedsel zoekt. Of waar de vetklier zit die ze tij dens het poetsen steeds met de snavel aanraken om de veren in te vetten, zodat hun verenpak waterdicht blijft. Bij vogels die in groepen leven zie je bijvoor beeld dat er altijd afwisselend wakende vogels zijn en voedsel zoekende (foeragerende). Dit jaar heeft Het Zeeuwse Landschap daar zelf ook vogels geobserveerd, en vooral' geïnven tariseerd. Er hebben dit jaar een twintigtal kieviten en ongeveer net zo veel kluten gebroed, daar naast tiental grutto's, elf ture luurs, twee krakeenden, negen graspiepers, zeven slobeenden en maar liefst vijf paar kleine plevieren, zestien veldleeuweri ken en een patrijs. In het totaal 125 paar weidevo gels in een gebied van 75 hecta re, dat zit dus echt hutje-mutje naast elkaar. Hieruit blijkt dat natuurontwikkeling werkt voor deze soorten. Zolang het gebied maar kaal en open is, trekt het pioniervogels aan. Het woord pionier zegt het eigenlijk al, ze hebben een voorkeur voor nieuw gebied. Dat is vaak nog niet of schraal begroeid, zoals een strand, een geploegd akker of een nieuw aangelegd natuur gebied. De natuurlijke gang van zaken is dat na aanleg de aantallen ie der jaar een beetje afnemen. In het kielzog van de vogels komen ook hun natuurlijke vijanden, zoals wezels, kraaien en meeu wen. Zo ontstaat er geleidelijk een nieuw evenwicht, waarin de levensgemeenschap steeds com pleter wordt. Begrazing Dankzij begrazing en hoge wa terstanden neemt de begroeiing op een gegeven moment niet ver der toe en ook dat werkt mee aan stabilisatie van het aantal broedvogels. Het aantal waarop het zich stabiliseert zal nog al tijd aanzienlijk hoger zijn dan in de omgeving en zeker het broedsucces, omdat dit soort ge bieden niet gemaaid worden zo lang er nog jongen zijn. Omdat de Sint Laurense Wei hoek vanaf het begin is geïnven tariseerd, is mooi te zien hoe die nieuwe levensgemeenschap zich evolueert en uiteindelijk stabili seert. Wannes Castelijns Achter in de speelgoedwin kel staat hij er wat bedrem meld bij. Een jongen van een jaar of tien. Voorzichtig gaan zijn handen over de toetsen van het keyboard. Hij kijkt de win kel in. Dan is het net of er grijns over zijn gezicht komt van: 'Alli joengen, noe moe je 't doen'. Z'n hand gaat langzam naar een zwart knopje aan de achterkant van het instrument. Nog eens kijkt hij in onze richting, 't Is noe ofnööit ee. En nog geen drie tellen later klinkt uit zijn hoek van de winkel de melodie van Berend Botje gieng uut vaoren, mee z'n scheepje nao Zuudlaor- en. Zuid-Laren, denk ik, 'êêle- mao bie Groniengen'. Het jonge tje bladert wat verlegen in een boekje en doet of z'n neuze bloeit. Hij bloost wel een beetje. Voelt hij zich betrapt? Wat 'n kuufel, denk ik. We zijn in Goes, precies een week geleden. De Goese Markt. Bewolkt, maar toch komt de zon zo nu en dan ruimschoots tussen de wolken kijken. Veel toeris ten, maar ook veel mensen van Beveland. Twee vrouwen in de straat wis selen hoorbaar hun vakantiege- voelens uit. Jae, vee 'ezwomme en 't was 'r ook vrêêd werm. Nou, dacht ik, daar hoef je toch niet helemaal voor naar het bui tenland af te reizen? En of ze ge dachten kon lezen, hoor ik ze bots d'r na zeggen: Mae noe ziin me gelokkig wee tuus. Doei. Tussen de kraeme op de Goese Markt is het een drukte van be lang. Bandenplaksel, denk ik bij mezelf, bandenplaksel joengen, da's altied gemakkelijk. As j's met een platte band staat, mid den in de polder, dan kan je die altijd nog lappen. Bandenplaksel Nu is het al jaren geleden dat ik een lekke band had, maar je weet maar nooit. Of is het een onheil over jezelf afroepen? Op pad gaan met een doosje gereed schap voor het geval dat? Maar 's avonds doe je toch ook de ach terdeur op slot? Dan zeg je toch ook niet: 'Da 's vraogen om on- heid'1 Hoewel. Een poosje geleden hoorde ik iemand uit de straat zeggen: 'De deure op slot? Nóóit nii ee'. Wat ongelovig keek ik 'm aan. Allicht nii joengen, as 't ge luk verbie komt, dan moet 't toch binnen kunnen? Terug naar de kraam. Het doos je met bandenplaksel toch maar gekocht. Een man met een Zuid-Bevelands accent, ik denk uit de buurt van 's-Heerenhoek zag dat ik belangstelling had voor een vorkenspreider. Dat is een stuk gereedschap dat je no dig hebt om banden te wisselen op het achterwiel. Als je twee jaar geleden over de Zandvoortse weg tussen Middelburg en Sint Laurens liep zag je niet meer dan een enkele kievit of scholekster en als je ge luk had nog een grutto. Dat was dit jaar wel anders. Tal loze paren waren er te zien en te horen. Eén van de belangrijkste functies van Het Zeeuwse Landschap is het beschermen en ontwikkelen van natuurwaar den in gebieden in Zeeland. Sommige gebieden lijken bij aankoop weinig natuurkwaliteit te hebben, maar bezitten vaak wel een potentiële natuurwaar de. Op basis van ligging en geschie denis is vaak op te maken of een gebied natuurwaarde in zich heeft, bijvoorbeeld wanneer het vroeger een bepaalde kwaliteit had of dat het nauw aansluit aan een al bestaand natuurge bied. Voorbeeld daarvan is een Walchers gebied, op het mo ment van aankoop nog een inten sief landbouwgebied, na herin richting is het een nat weidege bied geworden. Afgelopen voor jaar zijn hier al een aantal bij zondere doortrekkers waargeno- Dat is trouwens nog een inge wikkeld zaakje. Hij ontraadde me die koop, zeer tegen de zin van de man in de /craem. Die had schijnbaar toch meer ver trouwen in m'n technisch kun nen. Of was dat nu juist zijn ver kooptechniek die mij streelde? Die man uit 's-Heerenhoek zei tegen me: 'Nii koape, as je die gebruukt is 'êêl je fiets nae de donder'. Ik keek 'm ongelooflijk aan. 'M'n fiets nae de mieter'? En vol enthousiasme ging tie verder: 'As die vurke meer as 'n menuut uut mekaere stae, is 't gebeurd. Dan bluuve ze uut me kaere stae'. En om het geheel te verduidelijken ging tie ook met z'n beide benen uit de mekaar staan. Wel 'n halve meter uit me kaar. (Geen minuut natuurlijk!) 'En dan past je wiel d'r nii meer in', ging tie verder. Buuze De man van het kraem zag z'n koop al in rook opgaan. De vor kenspreider, die ik nog steeds in m'n handen had, ging terug naar zijn plaatsje van herkomt. Mae, ging ons mannetje 'uuut Seeren'oek verder, da 's allêêne mae voo fietsen van aluminium. Die buuze buuge nii terug'. En met een Doei verdwijnt hij tussen de mensen met tassen en plastic zakjes. Ik besluit de vor kenspreider toch maar te laten liggen. 'Die kérel eit 'r mêêr ver stand van dan ikke, mijmer ik, wan vinters uut 's-Heerenhoek weten toch wel iets van fietsen. Dao kwaomen toch ommerst die goeie koereurs vandaon? Of daor uut de buurte?' Als we even later in een andere rij kramen lopen, hoor ik een mannetje tegen z'n moeder zeg gen: 'Moeder, gaon me 'n ijsco kööpen?' Het dialect klinkt me als muziek in m'n oren. Zo'n ventje, dat nog lekker rechtuut praat. Niet rijp voor het streek museum, ook al spreekt hij dia lect. Als het mannetje zich een paar meter verder omdraait, zie ik het: Het is het jongetje van Be rend Botje. Diaolect, denk ik, daovoo moe je toch nii 'êêlemao nao Zuudlaoren te gaon? Dat 'óór je gelukkig ook nog in Hoes. Op de Mart. Rinus Willemsen 4* V De raadkaart laat een deel van het gehucht Groot-Ab- eele zien, gelegen aan de oude (Napoleontische) weg van Vlis- singen naar Middelburg, staat in de reactie van M. A. van Dui venvoorde uit Middelburg. „Als ik me niet vergis", schrijft deze inzender er veiligheidshalve bij. Geen vergissing, het is wel dege lijk Groot-Abeele, overigens al lesbehalve groot, maar ter onder scheid van Klein-Abeele, bij West-Souburg. De foto op de kaart is van omstreeks 1900. „Het grote huis op de achter grond moet het Huis Abeele zijn, bijna zeventig jaar geleden het woonhuis van de kunstenaar Wim Abeleven en zijn vrouw, de schrijfster Mien Labberton", al dus Van Duijvenvoorde. „Op de plek waar de vrouw in kleder dracht te zien is, kwam een smal le weg uit, de Oost-Abeelseweg. Die voerde via een onbewaakte spoorwegovergang en een dijk- coupure naar een roeibootveer, waar veerman Vuijst je voor een luttel bedrag over het Kanaal door Walcheren zette. Zo bereik te je het gehucht Nieuwe Abeele aan de Nieuwe Vlissingseweg. Desgewenst kon je dan je reis vervolgen over de Abeelse Zand weg naar Middelburg." Ook C. P. Fase uit Sint-Anna- land wijst op het Huis Abeele, volgens hem een 19e eeuws he renhuis uit 1848 en een populai re pleisterplaats voor dagjesmen sen uit Vlissingen en Middel burg. Hij gaat in op de naam van het gehucht. „De oorsprong is de Latijnse vorm van de wite populier, populus alba. De witte boom of abellus. De familie naam Van den Abeele betekent daarom afkomstig van de plaats met de witte boom." J. Hoogesteger uit Vlissingen is geboren in de Groote Abeele (zo als kenners zeggen). „In het mid den, waar je tegenaan kijkt, dat is café Bellevue van de familie Theune. Daarnaast Huize Abee le van de familie Imanse." Ande re inzenders noemen Bellevue eveneens, daaraan toevoegend dat er ook een speeltuin aan het café verbonden was. „Bij het hekwerk is volgens mij nu een paardenmanege", meldt R. van der Weele uit Middelburg. B. Verijzer uit Kruiningen da teert de kaart in 1905. Voor C. F. Stevense uit Middelburg was de streekdracht van de boerin op de kaart een belangrijke aan wijzing om de regio te vinden. Hij geeft aan dat 'Den Grooten Abeele' aanvankelijk een afzon derlijke heerlijkheid was, gele gen aan de Oude Vlissingseweg tussen Oost-Souburg en Middel burg. „Deze Vlissingseweg, die al heel oud was en al vanaf 1540 bestraat was, vormde een be langrijke verbinding tussen Vlis singen en Middelburg. Voor de komst van de stoomtram was Abeele de pleisterplaats van de postwagen die dagelijks de dienst onderhield tussen de twee steden. Door de komst van de tram, werd de dienst in 1882 opgeheven." J. Kaljouw uit Oost-Souburg (in 1928 in het grote huis geboren) herinnert zich dat er maar liefst drie herbergen waren, een bak ker, een kleermaker, een wagen maker en een smid. Het huisje vooraan was een eenkamerwo ning, met bedsteden. „Daar heb ben mijn ouders ook nog ge woond en ik heb er als kind over de vloer gekropen. Na de inunda tie in de oorlog is alles afgebro ken en zijn er drie nieuwe wonin gen voor in de plaats gekomen." Het huis met het zijraam rechts was de kruidenierswinkel van De Grave. Stevense: „Later was mevrouw Haeck-Tange er win kelierster, samen met haar man die een timmermanswerkplaats had. Aan de gevel werd reclame gemaakt voor de verzekerings maatschappij De Nederlanden van 1845." Hij attendeert ook op het veer over het kanaal, dat in 1945 als noodveerpont ont stond omdat de Souburgse brug in 1944 door de Duitsers was op geblazen. De dienst werd pas in 1948 opgeheven. Aan de Oost-Abeelseweg lag de afgebro ken boerderij De Kersenboom gaard van Thijs Vos. Waar Klein Abeele was (met de in 1943 weg gebombardeerde hofstede van de familie Jasperse), ligt nu woonwijk Reijershove. Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: J. Sinke, A. Jobse, beiden Oost-Souburg en R. van der Weele, Middelburg. Als nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh een afbeelding van een plaats die meestal in één adem met een andere wordt genoemd. Hoe luidt de naam ervan? Nadere bijzonderheden over de situatie toen en nu (bijvoorbeeld over de afgebeelde kar), zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 19 augustus worden gezonden aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669- e-mail redactie@pzc.nl (graag adres erbij vermelden). Onder inzenders van een goede oplossingen wor den drie waardebonnen verdeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22