Systeem is heilig voor Van Basten Hippische top stelt Spelen ter discussie PZC Het begint Bram Som langzaam te dagen Hiddink en Alberda beleven vuurdoop 20 Hoe zal het middenveld eruitzien en wie wordt de nieuwe spits? Passant vindt tas met doping bij EK-hotel Taxichauffeur weigert Zambrotta mee te nemen Lehmann stopt na EK 2008 dinsdag 15 augustus 2006 door Leon ten Voorde NOORDWIJK - Ondanks het echec op het WK gaat bonds coach Marco van Basten op de zelfde voet verder. De namen zullen hier en daar wat anders zijn, maar aan het concept wordt niet getornd. 'Het sys teem' blijft overeind. Het was een opvallende op merking die Foppe de Plaan af gelopen vrijdag tussen neus en lippen plaatste tijdens de persconferentie in Zeist. Waar schijnlijk onbedoeld zette de oude leermeester wat kritische kanttekeningen bij het spel- concept van Oranje. De Haan - antwoordend op een vraag - vond het typisch Nederlands om star in systemen te denken en pleitte voor meer dynamiek en positiewisselingen in een elftal. „Op het moment dat wij op het EK de vaste posities wat loslie ten, ging het lopen", keek de coach terug op het winnen van de Europese titel van Jong Oran je- Wat de uitspraken opmerkelijk maakten, was dat De Haan zijn mening gaf, terwijl Marco van Basten in de zaal zat. Toen Van Basten even later het woord kreeg, merkte de bondscoach op dat hij geen enkele reden heeft om aan het concept van Oranje te gaan sleutelen. In tegenstel ling tot De Haan blijft Van Bas ten volharden in de bijna voorge programmeerde speelwijze, die op het WK tot niets leidde. Ja, louter tot verveling, omdat er to taal geen verrassing en tempo in het schaakvoetbal van Oranje zat. De inmiddels afgezwaaide Phil lip Cocu zei tijdens het WK nog eens dat het grote verschil tus sen zijn anonieme rol bij Oranje en zijn dominante spel bij PSV school in het feit dat hij onder Van Basten positioneel gebon den was, terwijl hij onder Guus Hiddink alle vrijheid bezat. De visie van Hiddink wordt dus ge deeld door De Haan, maar Van Basten is nog steeds van mening dat zijn koers Oranje uiteinde lijk het verst brengt. GÖTENBURG - De Zweedse po litie is een onderzoek gestart naar de herkomst van een tas met dopingmiddelen. Deze werd gistermiddag, een dag na het Eu ropees kampioenschap atletiek in Götenburg, door een voorbij ganger nabij het hotel Scandic Hotel Opalen gevonden. Het ho tel deed dienst als atletenver- blijf tijdens het EK. Diverse Oost-Europese ploegen, waaronder de Russische, had den er hun kamp opgeslagen. Volgens politiewoordvoerder Mats Glansberg ging het om een tas met een grote hoeveelheid verboden prestatiebevorderen- de middelen, alsmede injectie spuiten en andere hulpmidde len. Waar het precies om ging, wilde hij in het belang van het onderzoek niet meedelen. Opval lend was volgens hem dat de tas en de gevonden ampullen Russi sche opschriften hadden. Hij wil de niet hardop zeggen, dat de middelen ook afkomstig waren van de Russische ploeg. Later op de middag werd een tweede zak gevonden. Daarin zat appa ratuur die nodig is voor bloed transfusies. De ontdekking komt op een mo ment dat de hele atletiekwereld zich verbaast over de grote hoe veelheid medailles die tijdens het EK in Gotenborg zijn vero verd door Russische atleten. De ploeg van ruim honderd atleten vertrok uit Zweden met 34 me dailles, waaronder 12 van goud. Veel atletiekvolgers zetten grote vraagtekens bij de Russische overheersing. Het waren vooral relatief onbekende atleten die perfect piekten op het EK. En dat zorgde voor grote argwaan buiten Rusland. Diverse deskun digen houden het erop dat er in het land nieuwe vormen van epo worden gebruikt, die nog niet zijn aan te tonen. GPD Of dat echt zo is, zal de toe komst moeten uitwijzen, maar al teveel houvast lijkt Van Bas ten vooralsnog niet te hebben. De eerste toets volgt morgena vond in Dublin waar Oranje op Lansdowne Road tegen Ierland begint aan een nieuwe cyclus, die de selectie uiteindelijk naar het EK moet leiden. In het duel met de Ieren zal blij ken welke spelers Van Basten in eerste instantie in gedachten heeft om zijn speelwijze uit te dragen. Twee belangrijke kwes ties staan daarbij voorop: 1. Hoe gaat het middenveld er uitzien? 2. Wie gaat in de spits de fakkel van Ruud van Nistelrooij overne men? Hoewel Van Basten de fysieke tekortkomingen van het Neder landse middenveld in Duitsland onderstreepte, is uitgerekend die linie na het wegvallen van Cocu en het elimineren van Mark van Bommel nog lichter bezet dan tijdens het WK. Het wordt dan ook een hoogst inte ressant proces hoe Van Basten de kwetsbaarheid van de mid denlinie van Oranje denkt te maskeren nu hij met Van Bom mel het laatste beetje fysieke kracht uit de selectie heeft ge sneden. Wat dat betreft is het duel met de Ieren meteen een aardige graadmeter, want de thuisploeg zal ongetwijfeld met de nodige power te werk gaan. De waag of Van Basten vast houdt aan Wesley Sneijder als centrale middenvelder, zal niet beantwoord worden, want de Ajacied hoopt een dezer dagen vader te worden en heeft zich af gemeld. Niet te verwachten is dat zijn vervanger Theo Janssen direct een kandidaat is voor de basis. Stijn Schaars, in wie ve len de natuurlijke opvolger van Cocu zien, is dat wel. Schaars heeft het vermogen het nieuwe scharnier van de ploeg te wor den, maar het zal nog enige tijd vergen voordat hij zover is. Een ander waagstuk is wie er tussen de flankspelers Robin van Persie en Arjen Robben gaat spelen. Wordt Dublin het startpunt van het tijdperk Klaas-Jan Ifuntelaar of gunt Van Basten Dirk Kuijt nog een kans? Met Van Basten weet je het nooit. Hij blijft een man van verrassingen. Op een ding na dan: en dat is zijn onvoorwaar delijke geloof in 'het systeem'. GPD Miljardair koopt Aston Villa op LONDEN - De Amerikaanse miljardair Randy Len>- heeft de Engelse voetbalclub Aston Villa voor 62.6 joen Engelse pond (zo'n 86 miljoen euro) gekocht. Leng sloot cle deal via zijn bedrijf Reform Acquisitions Ltd te kondigde aan dat Aston Villa vanaf nu weer gaat doen om de prijzen, in Engeland en Europa. De overnam betekent dat voorzitter Doug Ellis opstapt. Villa hadi langs Martin O'Neill als manager aangesteld. Hij kr[ nu de gelegenheid om nog voor 31 augustus, de dag way op de transfermarkt sluit, nieuwe aankopen te doen. AA? Real Madrid laat Robben met rusl MADRID - Voorzitter Ramon Calderon van Real Madrid kan een belangrijke belofte niet inlossen. Hij heeft toeg^ geven dat het niet zal lukken Arjen Robben los te wektj van Chelsea. Calderon is sinds juli preses van de Konink. lijke. In de verkiezingscampagne beloofde hij tal van top. spelers te halen, onder wie vleugelaanvaller Robben vat Chelsea, Kaka van AC Milan en Fabregas van Arsenal. Plet is bij mooie woorden gebleven, want de drie club; weigerden met Calderon te onderhandelen over een tram fer. De voorzitter slaagde er wel in de Italiaan FabioCt pello als nieuwe trainer aan te stellen. ANP/RTR Mourinho geeft privé-training DEN HAAG - Er zijn weken dat Chelsea-trainer Jog Mourinho meer moeite moet doen om zijn geld te vere nenDoordat een groot deel van de selectie interlandve- plichtingen heeft en de Londense club daarnaast veelg. blesseerden kent, kan Mourinho op de training deze weg weinig anders doen dan twee tegen twee spelen. De Por. gese oefenmeester heeft slechts vier spelers tot zijn Ir. schikking. Alleen de reservekeepers Carlo Cudicimenib lario, alsmede de Portugese verdedigers Paulo Ferreiraet Ricardo Carvalho zijn present. GPD Sjöberg bekent cocaïnegebruik GÖTEBORG - De voormalige hoogspringer Patrick Sjö berg heeft het gebruik van cocaïne tijdens een feest ij Göteborg toegegeven. De 41-jarige Zweed, die in 1987we reldrecordhouder werd met 2,42 meter, werd zater dagnacht met nog vier anderen aangehouden op een para ter viering van de Europese titel van hinkstapsprinje Christian Olsson. „Een ongelooflijke stommiteit, die me zelf schade berokkent maar mijn familie en vrienden© veel meer", reageerde de oud-atleet gisteren sehuldfe wust. Hij kan rekenen op een flinke boete. ANP/DPA Krajicek snel uitgeschakeld MONTREAL - Michaëlla Krajicek is gisteren in de eer;: ronde van het tennistoernooi van Montreal uitgeschakel: De Nederlandse ging met 3-6 5-7 onderuit tegen dei- veertiende geplaatste Sloveense Katarina Srebotnikft twee speelsters stonden in Canada voor het eerst tege- over elkaar. Het was voor Krajicek ook haar eerste toernooi op te Amerikaanse hardcourt als voorbereiding op de US Ok van eind augustus. De Almeerse stond begin deze maai nog in de halve finales van het graveltoernooi in Boeè pest. ANP Bram Som wordt bij aankomst op Schiphol verwelkomd door zijn vader. foto Ed Oudenaarden/ANP door Frans van den Nieuwenhof door Marc van Veen AMSTERDAM - Een salvo sms'jes, een telefoontje van premier Balkenende en staatssecretaris Ross-Van Dorp (VWS): langzaam begon het Bram Som zondaga vond laat in Göteborg te dagen wat hij had gepresteerd. Gistermorgen was de at leet er weer vroeg bij, ondanks het late tijdstip waarop hij zijn feestje van de Eu ropese titel op de 800 meter beëindigde. „Ik zou zo graag het ererondje en de hul diging op het podium nog een keer over doen. Het was zo snel voorbij", keek de 26-jarige atleet gisterochtend terug op zijn succes. „Ik heb het in een roes be leefd." Voor vertrek naar Nederland - waai- de kersverse 800 meterkampioen, de marathonploeg (brons) en de zeven kampster Karin Ruckstuhl (zilver) op Schiphol feestelijk werden onthaald - gaf Som aan dat hij zijn bloedstollende, winnende race nog steeds niet heeft te ruggezien. „Dat zou ik wel graag willen en het zal er ook nog wel van komen, maar ik wil graag zien wat heel veel men sen hebben gezien. Ik heb gehoord dat het spannend was." De internationale titel van Som is de tweede op de baan voor de atletiekunie in een jaar. Vorig jaar augustus was het polsstokhoogspringer Rens Blom die zeer verrassend in Helsinki de wereldtitel bin nenhaalde. Som profiteert er langer van dan de Limburger. Volgend jaar moet Blom zijn mondiale troon in Osaka weer verdedigen, Som kan pas over vier jaar in Barcelona worden afgelost. „Vier jaar mag ik me Europees kampioen noemen. Dat is een lange periode. Ik was ook blij geweest met zilver, maar het is zo'n we zenlijk verschil of je tweede wordt of kampioen." Som wordt begeleid door het marketing- kantoor Global Sports Communication, van oud-atleet Jos Hermens. Vrijdag loopt de Europees kampioen de wed strijd tellend voor de Golden League in Zürich. Som kan nu de wedstrijden uit zoeken en zijn prijs is met het succes van Göteborg sterk omhoog gegaan. „Ik ga in Zürich eens rustig met Ellen van Langen rond de tafel om te kijken wat wel en niet mogelijk is de komende periode." Hapje Van Langen regelt namens Global Sports de contracten met organisatoren. Zon dagavond zat de olympisch kampioene van 1992 op de 800 meter met Som aan tafel voor een hapje. „Ze kon me mooi vertellen wat er op haar was afgekomen na haar titel in Barcelona. Prachtig. El len zei in het stadion al dat het allemaal goed zou komen en dat ik me geen zor gen moest maken", keek Som terug op het cruciale moment dat hij twee passen naast de baan maakte. „Ze zei dat als je een kampioen wilt diskwalificeren wel van erg goeden huize moet komen. Dat klopte." In de stortvloed van sms'jes zat er ook een van voormalig marathonloper Ger ard Nijboer, vóór Som de laatste Europe se kampioen uit Nederland (1982). „Blij dat je me hebt afgelost, stond er. Gewel dig van Gerard. Ik wil het nog heel lang blijven", grinnikte de nieuwe kampioen. ANP door Ger Lammerink NOORDWIJK - De hippische wereld gaat steeds meer twijfe len aan de zin van de Olympi sche Spelen in 2008, nu de orga nisatie in Peking heeft besloten de paarden in Hongkong hun disciplines te laten afwerken. Bij de Wereldruiterspelen in Aken wordt de komende weken zelfs topberaad gehouden. De verwachting is dat in elk ge val de Europese federaties met een gezamenlijk standpunt over te nemen maatregelen komen. Grofweg drie grote problemen zijn er. Het klimaat, de duur van de quarantaine voor de paarden en het gevoel 'om poli tieke redenen' te zijn wegge stuurd naar een locatie op ruim drie uur vliegen van het olym- MADRID - Barcelona-verdedi- ger Gianluca Zambrotta heeft op bijzondere wijze kennisge maakt met de rivaliteit tussen de clubs in de Catalaanse stad. Een taxichauffeur weigerde de voetballer zondag mee te nemen in zijn auto, omdat hij een harts tochtelijk aanhanger is van Es- panyol. De Italiaan zocht bij de luchthaven van Barcelona naar vervoer toen hij terugkeerde van een tour. „Ik neem niemand mee in mijn taxi die van mij eist dat ik hem ergens breng. Ik neem ook niemand van Barga mee, want ik ben fan van Espa- nyol", zei hij. ANP/RTR pisch centrum. „Afgezonderd van de rest. We horen er niet bij", zegt Frank Kemperman, de Nederlandse directeur van de Wereldruiterspelen in Aken. Bij deze volgende week te begin nen Wereldruiterspelen heeft Nederland één van de grootste afvaardigingen aan de start. Oranje is in alle zeven discipli nes vertegenwoordigd. Slechts vijf anderen landen (Oostenrijk, Groot-Brittannië, Zweden, Vere nigde Staten en Duitsland) kun nen dat nazeggen. Opvallend is dat Nederland voor het eerst sinds 1994 op een WK weer een eventingteam (mi litary) op de been heeft. Bij de WEG (World Equestrian Ga mes) doen 39 Nederlandse rui ters mee. Ze zijn verdeeld over de onderdelen springen, dres suur (onder wie Laurens van Lieren uit Schore), eventing, vierspannen, reining, voltige en endurance. Drie onderdelen zijn olympisch: dressuur, springen en eventing. Bij de Wereldruiterspelen won Nederland tot dusver vijf keer goud, drie keer zilver en drie keer brons. Bij de vorige WEG, vier jaar geleden in Jerez, waren er alleen medailles (twee keer goud) voor de vierspanners, on der aanvoering van IJsbrand Chardon. Nu gelden Chardon en Anky van Grunsven (dressuur) als favorieten voor goud. ANP BERLIJN - De Duitse doelman Jens Lehmann (rechts)wil na het Europees kampioenschap in 2008 zijn voetballoopbaan beëindigen. De keeper heeft dit in een interview met het Duitse blad Kicker gezegd. „Op 36-jarige leeftijd heb ik nu over twee jaar het EK in het vooruitzicht, daar richt ik me op. Daarna is het voor mij denk ik mooi geweest, in het nationale team en überhaupt als profvoetballer." Lehmann heeft bij zijn huidi ge club Arsenal een contract tot komende zomer. Daarna zou hij nog een keer in de Duitse Bundesli- ga willen spelen. foto Alexandra Beckstein/RTR BOR - Dat rode shirt om die Hol landse lijven, het voelde toch wel heel apart. Guus Hiddink en Joop Alberda stonden gister middag voor het eerst op het veld bij een training van de Rus sische voetbalploeg. Ver weg van Moskou, op een hermetisch afgesloten landgoed in Bor, kre gen zij hun vuurdoop. Voor Alberda was alles nieuw. Hij moet zijn contract nog teke nen. Afgelopen vrijdag sprong hij in het vliegtuig naar Mos kou, in het weekeinde zag hij drie voetbalwedstrijden en giste ren werd hij officieel gepresen teerd aan de Russische pers. Hiddink was de afgelopen we ken al een paar keer in Moskou en leek een onbeweeglijk brok routine. Rustig en met een open blik zette hij zijn visie uiteen. Dé training die volgde, verried al meer van zijn intenties. Het was in alle opzichten een lichte sessie, in voorbereiding op zijn eerste interland, morgen tegen Letland. Er werd gelachen. De schaamte dient verdreven. Het Russische voetbal verkeert in een sportieve crisis. Geld is er veel te veel, maar de nationale ploeg is allang geen baken van trots en vereenzelviging meer voor het volk. Hiddink moet het zelfbewustzijn terugbrengen, Al berda dient te zorgen voor de structuur waarin het nieuwe denken kan worden ingebed. Daarnaast zijn de ex-voetbal lers Igor Kornejev (Heerenveen, Feyenoord) en Alexander Borod- juk (Schalke) benoemd tot assis tent. Het viertal oogt relaxed, maar weet de priemende en vragende ogen van vele tientallen miljoe nen sportfanaten op zich ge richt. De scepsis die aanvanke lijk bestond rond de aanstelling van de buitenlander Hiddink verdwijnt langzaam, al is het maar omdat de coach het steeds over 'wij' heeft als hij Rusland bedoelt. „We moeten ons presti ge terugwinnen", hield hij 160 miljoen mensen gisteren voor. Alberda is er een grote onbeken de, De scheidend technisch di recteur van de volleybalbond (NeVoBo) en voormalig direc teur van NOCNSF is aangesteld als teammanager van de Russi sche ploeg en moet er als sport- coördinator tevens voor zorgen dat de opleidingen van spek en coaches in heel Rusland n- een hoger niveau worden get!: Daarnaast moet de infraslni; tuur verbeterd worden. Rusland fascineerde hem all? al, zegt Alberda. „Alles wat) als coach kunt leren over ind uing en periodisering vindt:" oorsprong in de Russische sp". De vijf boeken die daarover v-:- schenen zijn, zijn standaards- ken voor elke trainer. Het ise ongelofelijk boeiend land." Alberda gaat 82 topsporten opzetten en inrichten, verfe over negen immense regio':.; ideeën van Alberda zijn ket en uitgesproken, de prakte: bezwaren moet hij nog onifê- ken. „In alle olympischespn bestaan twee succesfactors geld en populatie. Die zijn li voldoende aanwezig, net akte nis en kunde. In een teanisp:' komen daar nog vijf variató factoren bij: leiderschap,at# tie, de aanwezigheid van tals ten, toepassing van technolopt en tolerantie oftewel nieu# righeid. Als we daaraan ee-nsr de invulling kunnen geven,k'" een grote kans van slagen." Het eerste doel is deelnamen het EK van 2008, maarHidai en Alberda willen vooral fundament leggen voor eer s zonde toekomst van het Ris- sche voetbal. „Het zou fe- tisch zijn als er over vier tots jaar veel meer toptalenten^- nen doorstromen dan nu hei f- val is", schetste Hiddink, Katalysator Alberda gelooft dat voetbal katalysator is van een nieu^ wustzijn. „Vroeger verkoel - Russische sport een idees? nu een identiteit. Het laK-! half Europees, half Aziatise- bevindt zich zowel culture economisch, historisch ak ciaal in een periode van trac tie. De sport gaat daarin kan zelfs het voortouw nc^ en het cement van de san»- ving vormen. Nationale id® teit wordt steeds belangrijk' een door internet vervagte wereld. Juist in dit land,1? sinds het communisme ahr tien jaar zoekende is, is®s boeiende missie", zei Alberdi Hiddink gelooft in succes,®* relativeerde zichzelf. geen miracle man. Maar^ er samen voor gaan, kunni' iets moois neerzetten." GW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20