Onderzoek naar effect inentingen Een Thomashuis is net als thuis PZC Ad Koppejan (CDA) kandidaat opvolger Buijs als Kamerlid 15 Enquête in Reimerswaal en Tholen Vrachtwagen gekanteld bij Kerkwerve Groot onderzoek naar fraude bij onderhoud schepen in Zeeland dinsdag 15 augustus 2006 jpnrClaudia Sondervan liUM - Achthonderd mensen pit Reimerswaal en Tholen krij- eneen uitnodiging voor onder- 0ek naar hun weerstand tegen mfectieziekten. Zij maken deel uit van de onderzoeksgroep die moet laten zien hoe succesvol hel Rijksvaccinatieprogramma is. Tholen en Reimerswaal zijn de enige Zeeuwse gemeenten in het landelijke onderzoek van de GGD's en het Rijksinstituut Volksgezondheid en Mi lieu. gemeenten zijn uitgezocht ÜU,dat bekend is dat weinig in woners hun kinderen laten inen- len tegen de tien besmettelijke ziekten waartegen het inentings programma van het Rijk be schermt. Dat zijn ondermeer polio, rode hond, bof, mazelen en andere Virus- en bacterieziekten die ge gevolgen als lever- iumue. onvruchtbaarheid, bloedvergiftiging en hersen- vliesonstekingen kunnen heb ben. Landelijk doen 20.000 inwoners in 48 gemeenten mee aan het zo- Natuurexcursie in 't Zwin RETRANCHEMENT - Natuur liefhebbers kunnen donderdag morgen meedoen aan een excur sie naar natuurgebied 't Zwin. e excursie, die circa 2,5 uur duurt, begint om 10.00 uur in het bezoekerscentrum aan de Hoekestraat in Retranche- jnent. Deelnamekost 3,50 euro per per soon, inclusief een bezoek aan ie expositie in het bezoekerscen trum; kinderen tot zestien jaar eeuro. Folkloristische dag Zeeuwse Ringrijders MIDDELBURG - Komende don derdag is op het Molenwater in Middelburg de tweede folkloris- iag van de Zeeuwse Ring rijders Vereniging. één van de belangrijkste ivedstrijden van het ringrijders- Seizoen is een nieuwe titel te ver benen. De dagwinnaar die voor- ';omt uit de deelnemers die op leze dag alle dertig ringen ste- ag zich voortaan Zeeuws pnploen ringrijden noemen, jud-voorzitter Simon Lous eeft een nieuwe prijs beschik- aar gesteld voor de winnaar, aast het Zeeuws Kampioen- hap gaan zo'n tweehonderd lelnemers, verdeeld over zes anen donderdag ook weer een jooi doen naar de drie Konink- jke bekers. bronzen beeldje van konin gin Beatrix is daarbij een van de mooiste prijzen die je als ringrij- der kunt winnen. Daarnaast zijn er nog dertien andere be kers te vergeven, die allemaal even geliefd zijn bij de ringij- fes. Om mee te kunnen doen voor deze bekers, moeten de laatste tien beurten in het dag klassement worden ingestoken. Rond de dertig deelnemers slaagt daar normaal gesproken ui en dan begint de afvalrace op Re kleine ringen. De 10 mm. fing moet vaak uitkomst bren gen over wie welke beker mee geheten Pienterproject. Daar van zijn acht gemeenten uitge zocht omwille van hun lage vac cinatiegraad. Dat onderzoek werd ook in 1995 en 1996 gehou den. Toen werden bloedmon sters verzameld in Kruiningen, Tholen en op Schouwen-Duive- land. Dat onderzoek leverde veel aanvullende informatie op over ziekten waarmee Nederlan ders in aanraking komen, weet L. van de Berge van de GGD Zeeland. Hepatitis Zo bleek onder meer dat een veel geringer aantal mensen in contact kom met hepatitis-B bui ten de hoogrisicogroepen van druggebruikers en mensen met wisselende, onbeschermde sek suele contacten. Het Pienteronderzoek wordt nu herhaald omdat het vaccinatie programma intussen sterk is uit gebreid met nieuwe vaccins en combinatievaccins. De laatste aanvulling stamt uit juni dit jaar en bestrijdt de pneumokok- bacterie. Om de invloed van die vaccinatie te peilen komt dit on derzoek echter te vroeg, zegt Van den Berge. De onderzoekers willen van de deelnemers ouder dan vijf jaar drie buisjes bloed. Bij kinderen beneden de vijf worden twee buisjes afgenomen en met een wattenstaaf langs de binnen kant van de wang geveegd. Elke deelnemer krijgt een cadeaubon van tien euro van het RIVM. De deelnemers moeten lang wachten op de resultaten van het onderzoek: de wetenschappe lijke analyse van de gegevens is pas in 2009 of 201Ö klaar. KERKWERVE - Op de N59 ter hoogte van Kerkwerve is gisteravond rond acht uur een vrachtwagen gekanteld. De vrachtwagen is in de berm gevallen en het verkeer moest worden omgeleid via de polder. De vrachtwagen reed in de richting van Burgh-Haamstede en kwam uit de richting Zierikzee. Hij was geladen met stenen en grind. De chauffeur van de vrachtwagen, over wie gisteravond nog geen verdere gegevens bekend waren, zat bekneld en is met een ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. foto Marijke Folkertsma -b: Hans en Marjolein Rademaker met tussen hen in bewoner Raphaël. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBLTRG - Het eerste Thomashuis in Zeeland is open. Gisteren trok de eerste bewoner in Villa Veldzicht in Middelburg. Bezoekers schuiven aan de keu kentafel, precies zoals Hans en Marjolein Rademaker het heb ben bedoeld. Hond Jamie be delt om een knuffel terwijl be woner Raphaël een koekje eet. Een Thomashuis is niet zomaar een instelling voor gehandicap tenzorg. Bewoners leven er als in een gezin, met elkaar en met de verzorgers. In Nederland zijn nu bijna dertig Thomashui zen. Ze zijn vernoemd naar de - inmiddels overdeden- zoon van initiatiefnemer Hans van Putten. Hij begon het eerste huis uit onvrede met de regulie re zorg. Het persoonlijke con tact met de bewoners was voor Hans en Marjolein de reden om voor deze manier van werken te kiezen. „Het is mooi dat we dit mogen doen", zegt Hans, terwijl hij een rondleiding geeft door de Villa. Elke bewo ner heeft zelf zijn kamer inge richt. En daarom zijn ze alle maal anders. Van hip roze mu ren in de kamer van een twinti ger tot rustiek eiken meubelen in die van een vrouw van zes tig. Eind deze week heeft Villa Veldzicht vijf bewoners. Daar na is er nog plaats voor twee extra mensen. „We willen rus tig kijken hoe het gaat", vertelt Marjolein. „Het zal wel begin volgend jaar worden voordat we helemaal vol zitten." Altijd Het grote voordeel van een Tho mashuis is dat de omgeving sta bieler is, vindt Marjolein. „In de reguliere zorg heb je veel wisselingen. Van personeel, maar ook van bewoners. Wij zijn er in principe altijd." Het stel heeft een eigen verdieping in de Villa. Ze wonen letterlijk boven hun werk. „Als je echt vrij wilt zijn, moet je even weg gaan", zegt Hans. „En als je al les ervaart als werken, ook kof fiedrinken of boodschappen doen met bewoners, dan moet je er niet aan beginnen." Af en toe zullen ze bewust af stand moeten nemen van het Thomashuis, weten ze. Aan de andere kant: het is wél hun be drijf. „Als je een ander soort ei gen zaak hebt, ben je ook niet klaar na acht uur werken. De één wordt groenteboer, de an der it-er en wij doen dit." Voorlopig hebben ze één personeelslid in dienst. De rest van de tijd zorgen zij voor de bewoners. De meesten zijn trou wens weg overdag, naar hun werk. Maar niet iedereen is in staat om te werken. Marjolein; „We hebben er bewust voor ge kozen om mensen van verschil lende leeftijden en verschillen de niveaus bij elkaar te zet ten." Hans: „Vaak zie je dat mensen met een lager niveau zich optrekken aan een ander. Dat mis je als een groep eenzij dig is samengesteld." Buren Vorige week hebben de nieuwe bewoners van de villa kennis gemaakt met de buren. „Eén van de bewoners heeft de buurt bewoners een rondleiding gege ven", vertelt Marjolein. „Geluk kig zijn we hier geweldig ont vangen." mag nemen. De wedstrijden beginnen om l'OO uur. Rond halfvijf zal de strijd om het Zeeuws Kampioen schap beginnen. De huldiging volgt direct na de kamp rond 1100 uur, Aansluitend begint oe kamp om de zestien bekers. Rond 19.00 uur zal daarvan de prijsuitreiking plaatsvinden. Ouders kinderen •net kanker hijeen in Goes GOES - De Vereniging Ouders, Kinderen en Kanker (VOKK) noudt woensdag 30 augustus in Goes een bijeenkomst. Det thema is 'wat verwacht je van je omgeving en wat ver acht de omgeving van jou'. De bijeenkomst begint om 20.00 's 'n hri gebouw van de GGD aan de Westwal 37. De avond is bedoeld voor ouders van kinderen die kanker hebben "fhebben gehad. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Ad Koppejan (43) uit Zoutelande is door het CDA-Zeeland naar voren ge schoven als kandidaat Tweede Kamerlid. Hij volgt na de verkie zingen van 22 november vrijwel zeker Siem Buijs uit Wissenker- ke op die mikt op een plek in de Eerste Kamer. Het CDA-bestuur vergaderde gisteravond laat nog over de sa menstelling van de kandidaten lijst. Koppejan verwacht bij de eerste dertig te staan. In de jong ste peilingen staat het CDA op 42 Kamerzetels. Koppejan denkt dat de partij minimaal het huidige aantal van 44 Ka merzetels haalt. Koppejan is op het ogenblik di recteur van Swinth en E-grant, door hem opgerichte onderne mingen die bedrijven en overhe den helpen bij het; gebruik van internet. Als hij wordt gekozen, verlaat hij de directie van beide bedrijven. Vanaf vandaag wijdt hij zich al wel aan zijn werk als toekomstig Kamerlid, onder meer door het openen van een ei gen website (www.adkoppe- jan.nl). Politieke ervaring heeft de in Zoutelande geboren en getogen Koppejan opgedaan als voorzit ter van de jongerenorganisatie CD JA. Tijdens zijn studie politi cologie werd hij lid van het CDA. Van 1988 tot 1992 was hij voorzitter van de christen-demo cratische jongeren. Vóór hij zijn eigen bedrijven begon, werkte Koppejan als bestuurder bij de Vervoersbond CNV en als hoofd communicatie bij het Gemeente lijk Havenbedrijf Amsterdam. Hij is getrouwd met het CDA-Statenlid Annemiek Kop- pejan-Elsen. Hoewel Koppejan nu in Zoute lande en Amsterdam werkt, be nadrukt hij in de Kamer vooral als volksvertegenwoordiger voor Zeeland te willen opereren. Koppejan noemt economische en sociale ontwikkeling, recrea tie, haven en industrie als zijn belangrijkste aandachtsgebie den. Als Kamerlid hoopt hij de kansen van jongeren op werk in Zeeland te vergroten. „In het licht van de vergrijzing is het van het grootste belang om jon geren voor de provincie te be houden." Gezicht Koppejan is door de afdeling Zeeland van het CDA benaderd voor een plek op de kandidaten lijst. Volgens voorzitter Lous Coppoolse zouden nog tien Zeeuwen hebben gesolliciteerd, maar hij weet niet wie dat zijn. Voor het CDA was het zaak een nieuw Zeeuws gezicht op de lijst te krijgen, nadat Buijs dui delijk had gemaakt het na ruim acht jaar Kamerlidmaatschap welletjes te vinden. „Niet uit af keer van de politiek", zegt hij. „Ik heb het straks bijna negen jaar gedaan. Daarvoor was ik lid van Provinciale Staten. Het Kamerlidmaatschap is een inten sieve job. Ik zag er een beetje te genop dat nog vier jaar te doen." Buijs is wel beschikbaar voor an dere functies in het CDA. Reden voor de afdeling Zeeland hem naar voren te schuiven als kandi daat voor de Eerste Kamer, die op 28 mei wordt gekozen door le den van Provinciale Staten. In de senaat zitten nu geen Zeeuwen. Tweede op de Zeeuw se voordracht voor de Eerste Ka mer staat huidig commissaris van de koningin Wim van Gel der, derde is directiesecretaris Frank van den Heuvel van Del ta. Aan het eind van het jaar zal duidelijk zijn welke plek zij eventueel krijgen op de kandida- Ad Koppejan tenlijst voor de senaatsfractie van het CDA. Op het ogenblik hebben de christen-democraten 23 zetels in de Eerste Kamer. Hoewel Buijs nadrukkelijk als eerste Zeeuwse kandidaat naar voren wordt geschoven, is ook het specialisme van de gegadig den belangrijk. Buijs is goed in gevoerd in volksgezondheid, de portefeuille van vertrekkend CDA-senator Hannie van Leeu wen. Van Gelder houdt nog niet te veel rekening met een senator schap. „Ik vind het wel eervol dat Zeeland mij voordraagt." Hondenhaltes op proef in Kapelle KAPELLE - Op de zes beruchtste honclenuitlaatplekken in de gemeente Kapelle verschijnen eind deze week bij wijze van proef hondenhaltes. Hondenbezittex's kunnen daar hondenpoepzakjes vinden en gebruikte zakjes in een afvalbak stoppen. De haltes komen aan de Langegracht en Bruëlisstraat in Kapelle, de Oosterscheldestraat en Wemeldirigse Zand weg in Wemeldinge, de Blaaspoort in Biezelinge en het Nieuwe Kerkplein in Schore. De gemeente Kapelle gaat in de proeftijd van een halfjaar na hoeveel gebnrik ge maakt wordt van de haltes. Slaat de voor Kapelle nieuwe voorziening aan, dan gaat de gemeente op meer plekken een hondenhalte wegzetten. Rijden na roken joint bestraft MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een 28-jarige inwoner van Nieu- werkei'k voor het rijden onder invloed van cannabis con form de eis veroordeeld tot zes maanden rijontzegging en 650 euro boete. Bij de bestuurder van een auto werd vorig jaar 15 oktober in Zierikzee een te hoge concentratie hasj, hetgeen over eenkomt met een alcoholgehalte van 1,1 promille (twee keer de toegestane hoeveelheid), aangetroffen. Dat was het resultaat van het onderzoek van het Nederlands Fo rensisch Instituut. Jongen geschept op Brouwersdam SCHARENDIJKE - Een 16-jarige voetganger uit 's-Gra- venzande is maandagochtend op de Brouwersdam aange reden door een auto. Het slachtoffer is met ernstig hoofd letsel naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam gebracht. De jongen stak kort voor vijf uur ter hoogte van de spuis- luis vanuit de berm plotseling de rijbaan over. De 61-jari ge automobilist die in de richting van Scharendijke reed, kon een aanrijding niet meer voorkomen. De man, een in woner van Stellendam, liep door de klap wat snijwonden op aan zijn arm en moest voor behandeling naar de huis artsenpost. Werkstraf voor agressieve man MIDDELBURG - Een 24-jarige Vlissinger werd vorig jaar juli door de rechtbank voor het plegen van ernstig ge weld tegen zijn toenmalige vriendin veroordeeld tot een gevangenisstraf. Volgens officier van justitie E. Bethle hem heeft de verdachte niets van dat vonnis geleerd, om dat hij zijn (ex-)vriendin op 20 maart dit jaar weer heeft mishandeld. „U moet het maar eens voelen", zei de officier gisteren in Middelburg. Ze eiste vier maanden gevangenisstraf, waar van de helft voorwaardelijk, en reclasseringstoezicht. Daax-naast vorderde ze de vier maanden celstx-af waarvan de man nog in zijn px'oeftijd zat. Politierechter M. Klaren- beek gaf de verdachte nog een kans om een werkstraf van 240 uur te doen. De pi'oeftijd van de vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf werd door de rechter met een jaar verlengd. De Vlissinger had op 20 maart in zijn woonplaats tijdens een autoritje zijn vriendin geschopt en geslagen. Het slachtoffer erkende ook een klap te hebben uitgedeeld. De man zelf zag zijn optx-eden als zelfverdediging. door Emile Calon VLISSINGEN - Er komt een grootscheepse controle naar fraude bij het onderhoud aan zeeschepen in de Zeeuwse havens. De arbeidsinspectie ver moedt dat reders onder houdswerk laten uitvoeren door ingehuurde buitenlandse werk nemers die ten onrechte worden opgevoerd als bemanningslid. Deze fraude zou volgens die dienst de Nederlandse Staat en bonafide onderhoudsbedrijven jaarlijks miljoenen euro's kos ten. De controle wordt uitgevoerd door medewerkers van Ar beidsinspectie, Belastingdienst, Koninklijke Marechaussee en de Sociale Verzekeringsbank. Aanleiding vormt het onderzoek dat al enkele maanden wordt uitgevoerd naar de handels wijze van het Vlissingse mari tieme uitzendbureau Oceanwide en moederbedrijf Humares. Dat bureau zou met behulp van valse papieren ruim twee honderd Poolse vaklieden schepen hebben laten verbou wen. Bewijzen In maart vielen de opsporings diensten Siod (Sociale Zaken) en Fiod (Financiën) kantoren van Oceanwide en Humares bin nen op zoek naar bewijzen voor die fraude. Dat onderzoek is vol- Tentoonstelling fruit verlengd KAPELLE - De expositie Fruit op zijn kant in het fruitteeltmu seum in Kapelle is met twee maanden verlengd tot 18 novem ber. De tentoonstelling van allerlei creatieve werken met als cen traal thema 'fruit' is een succes, niet in het minst dankzij de de monstraties naaldkant en kant klossen door kantklosgroep De Ortelaan uit Kapelle elke woens dag- en zaterdagmiddag. Het fruitteeltmuseum, gevestigd aan de Biezelingseweg 10, is ge opend van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. gens een woordvoerder van hèt Openbaar Ministerie nog niet af gerond. Het onderzoek en andere sig nalen vormen voor de Arbeids inspectie (AI) wel reden ook elders in het Zeeuwse te gaan kijken. Volgens projectleider M. van Heijningen van de AI kan per schip de fraude wel een ton bedragen. De fi'auduleuze scheepseige naars gaan volgens Van Heijnin gen inventief te werk: „Er wor den bemanningsleden op- gevoerd die geen deel uitmaken van de bemanning, maar alleen voor weinig geld onder houdswerk doen: schildex*werk en revisie van motoren. De nieuwste methode is dat ze er gens aan boord gaan en een stukje meevaren om de indruk te wekken dat ze tot de beman ning behoren, teiwijl ze alleen onderhoudswerk doen." Vol gens de projectleider gaat het om Polen, Russen, Bulgaren en Chinezen. Beveiliging Ze geeft ook aan dat werk nemers het niet zo nauw nemen met de arbeidsomstandigheden: „We hebben foto's gezien van mensen die zonder be scherming in het ruim van een schip verf stonden te spuiten of op grote hoogte zonder beveili ging op een randje stonden te lassen." Verschillende directieleden van Zeeuwse scheepswerven weten van het bestaan van deze ma nier om de regels voor onder houd en reparatie aan schepen te omzeilen. Geen van hen kan echter aangeven in hoeverre die methode nadelig voor hen is. „Dat soort herstelwerkzaamhe den wordt natuurlijk niet bij ons aan de kade gedaan", aldus een bedrijfsleider van Scheeps werf Reimerswaal. Opgetreden D. Nedexiof van Scheldepoort in Vlissingen-Oost vindt dat er op getreden moet worden tegen zul ke reders omdat die alle wetten aan hun laars lappen. Hij geeft aan dat zijn bedrijf aan alle re gels voldoen, zowel op het ge bied van milieu als veiligheid en sociale zekerheid. „Die reders negeren die regels. Dat kan niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15