PZC Zorgen over voetgangersbrug m De Frans Naereboutschool is terug Geen waterdrama's, toch angst Onderzoeken voor kustversterking voldoen aan eisen Stichting Vrienden van Middelburg wijst gemeente op beloofde terugkeer Ongeval bij Nieuwdorp eist leven n mM I i 20 Nota bene pedactie: 0113"-315649 &31,4460MGoes KSw^nieelandiO^B-iiSteÓ; «•Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. 15 augustus 2006 editie Walcheren ■jjnnr Madia Berkelder MIDDELBURG - De stichting Vrienden van Middelburg is be zorgd over de toekomst van de monumentale voetgangersbrug die naast het station van Middel burg stond. De vrienden vrezen dal de brug nooit meer terug komt. De restauratie van de brug wordt de komende vier jaar niet in de gemeentelijke De restauratie kost vermoedelijk acht ton. Begin dit r vond een meerderheid van gemeenteraad nog dat de brug teruggeplaatst moest wor- Maar bij de verdeling van ;eld voor de komende jaren, 'ns de raadsvergadering van juni, is besloten om het geld niet voor de brug te reserveren. vrienden van Middelburg willen zelf onderzoeken wat de uratie kost. „De wethouder gewoon dat er geen geld voor is", zegt bestuurslid P. In- gelse. „Daar hebben wij als slichting, en ik als Middelbur ger, geen boodschap aan. Zes jaar geleden is de brug wegge- met de belofte aan de voor monumenten en de Middelburgse bevol- dat hij terug zou komen. Belofte maakt schuld." Roest is zondag in de loods ge weest waar de brug ligt opgesla- Hij trof 'een hoop roest' vertelt hij. „Je kunt zien dat er gewoon de zaag is inge zet. Terwijl de onderdelen aan elkaar geklonken waren. Als ze de klinknagels hadden uitge boord, hadden ze de brug zo weer in elkaar kunnen zetten. NIEUWDORP - Een 25-jarige Poolse automobilist is zondaga vond om kwart over tien om het leven gekomen bij een eenzijdig ongeval op de weg Middelburg- Westerscheldetunnel bij Nieuw dorp, De man uit Krapowice verloor door onbekende oorzaak de con- over zijn auto en kwam in de berm terecht. Hij heeft nog geprobeerd bij te sturen, waar op de wagen over de weg schoot en in de sloot belandde. De be stuurder moet uit zijn auto zijn eslingerd. Hij lag bij aankomst fan de hulpdiensten levenloos in het water van de sloot. 'agen zat nog een 20-jari- ge Pool, afkomstig uit Skrbens- ko. Hij is met onbekende ver wondingen naar het ziekenhuis te Vlissingen overgebracht. Vlissingse dieven vast na aanrijding VL1SS1NGEN - Twee Vlissin- 8ers zijn zondagavond rond elf uur aangehouden op verdenking van diefstal. Dat gebeurde na dat het duo betrokken was ge raakt bij een aanrijding in de Paul Krugerstraat. Eén van de lantaarns die boven op de brug stond, is eraf geval len. Er is vanaf het begin niet zorgvuldig met de brug omge gaan." Volgens Ingelse is de Middel burgse brug de laatste nog be staande voetgangersbrug uit die tijd in Nederland. „Het is een beeldbepalend en karakteristiek element in Middelburg geweest. Nu wordt er gezegd dat hij niet meer in het Stationsgebied past, of dat hij geen nut heeft. Dat laatste is onzin. Heel veel monu menten hebben geen nut, maar ze horen er wel bij Zoals het er nu naar uitziet, is er tot 2010 geen geld voor de res tauratie. „Tegen die tijd is de brug al tien jaar weg", zegt In gelse. „Ik vind dat de Middelbur gers daar wel eens over geïnfor meerd mogen worden. Een aan tal partijen had de restauratie opgenomen in hun verkiezings programma. Dus daar gaan we ze de komende tijd op aanspre ken." De voetgangersbrug stond tot zes jaar geleden naast het sta tion. Hij is weggehaald toen het Stationsgebied opnieuw inge richt is. De brug is gebouwd in 1870 en is gemaakt van gietijzer en hout. Het is niet mogelijk om de brug terug te zetten op de plaats waar hij eerst stond, om dat daar nu een fietstunnel is. De gemeente heeft eerder voor gesteld om de brug terug te plaatsen in het verlengde van de Kruitmolenlaan. De stichting Vrienden van Mid- Kinderen houden zichzelf droog met paraplu's. foto Lex de Meester door Wendy van den Hurk OOSTKAPELLE - De hoosbui en van gistermiddag hebben ein delijk eens geen zware watero verlast veroorzaakt op Walche ren. Dat was vorig jaar wel an ders. Nu moest alleen de Duin weg in Oostkapelle even dicht. Bij de brandweer klinkt het van nee. Geen meldingen en geen uit rukken; brandweerlieden kon den in de kazerne blijven. „Als het weer flink gaat plenzen voor zie ik wel problemen", voorspel de E. Hol, officier van dienst in de gemeente Veere, halverwege de middag. Het bleef echter rus tig in zijn aandachtsgebied. Alleen moesten in Oostkapelle dranghekken voor de dag wor den gehaald, om de Duinweg af te sluiten. S. van de Vreugde, voorlichter bij de gemeente Veere, legt uit waarom: „Om te voorkomen dat auto's watergol ven veroorzaken, die de huizen doen onderlopen. Dat gebeurt daar vaker. De straat is uiteinde lijk maar een paar uur afgeslo ten geweest. Toen de ergste buien voorbij waren, hebben we de hekken weer weggehaald." Toch is het maar goed dat ze er hebben gestaan, vindt een oude re bewoonster van de doorgangs weg. Zij maakte zich al zorgen. „Mijn huisje ligt heel laag. Som mige automobilisten vinden het leuk om een zo groot mogelijke watergolf te maken. Maar ik zit elke keer met een natte keuken te kijken. Vorig jaar zeker; toen was het dweilen, dweilen, dwei len. Gelukkig word ik geholpen door de buren. Een buurvrouw had voor mij de brandweer ge beld en de loodgieter van de overkant is toen nog langsgeko men met zijn waterzuiger." De gevarenzones in Zoutelande en Oost-Souburg waren gister middag prompt veilig terrein. „Mijn man heeft gemeten dat er 23 milimeter regen is gevallen. Dat is buiten gebleven", zegt me vrouw Rooze opgelucht vanuit de Ooststraat in Zoutelande. „Wel sta ik de hele dag voor het raam om de regen in de gaten te houden. Maar die komt geleide lijk en niet in één keer, zoals vo rige zomer. Er staan alleen wat jers, twintig en zes- ten jaar oud, botsten tegen een andere auto na een voorrangssi- 'Uatie. Wie er fout was, was gis teravond niet.duidelijk. Een getuige had gezien dat één 'le Vlissingers na de aanrij- een rol isolatieschuim uit te kofferbak van de auto pakte wegzette. De ingeschakel- te politie vroeg de Vlissingers la- om duidelijkheid, maar een tere verklaring bleef uit. y gingen de agenten tot aanhouding over op verdenking van diefstal, De verdachten wer- <tej overgebracht naar Toren ten waar zij nu nog vastzitten worden verhoord. De rol schuim is mogelijk weggenomen °P de Edison weg in Vlissingen. Nekletsel fTHEM - Een 42-jarige be stuurder van een bedrijfsauto If1 j-erneuzen heeft gistermid- aüm Ritthem nekletsel opgelo- rn 'oen hij werd geramd door een 25-jarige automobilist uit door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Frans Naere boutschool is terug in Vlissingen. Basis school De Branding aan de Grote Markt heeft gisteren haar oude naam, die ze in 1883 kreeg, terug. De Frans Naereboutschool was in 1995 te klein geworden om zelfstandig te blij ven bestaan. Een administratieve fusie met de Bouwen Ewoutschool was de eni ge optie om te kunnen blijven bestaan. Bij die fusie hoorde ook een andere naam, werd toen gedacht. Beide scholen werden omgedoopt tot De Branding. „Die naam heeft altijd veel verwarring gezaaid", zegt directeur J. de Wilde. „Re gelmatig stonden ouders, als er iets spe ciaals te doen was, voor de verkeerde school." Enkele jaren later kwamen beide scholen onder dezelfde paraplu als alle andere Walcherse openbare basisscholen. Ze werden Archipelscholen. Daarmee ver vaagde de noodzaak van de fusieschool. Oude naam Aan het einde van het afgelopen school jaar ontstond op de school aan de Grote Markt het idee om de oude naam weer aan te nemen. De school aan de Bouwen Ewoutstraat blijft vooralsnog gewoon De Branding heten. „Over een andere naam dan de Frans Naereboutschool hebben we geen mo ment gedacht", zegt De Wilde. „Deze naam is zo vanzelfsprekend. De afgelo pen elf jaar hebben we ook steeds ge merkt dat echte Vlissingers maar niet aan de naam De Branding konden wen nen. Het bleef voor hen altijd de Frans N aereboutschool Om de 95 kinderen van de basisschool Het nieuwe bord aan de gevel van de Frans Naereboutschool wordt onthuld. duidelijk te maken naar wie hun school vernoemd is, kregen ze gisteren op de eerste ochtend van het nieuwe schooljaar les over de voormalige Vlissingse loods en mensenredder die leefde van 1748 tot 1818. Aan het einde van de ochtend kwam 'Frans Naerebout' in hoogsteigen persoon samen met het Scheldeloodsen- Bram Som heeft zijn race nog niet teruggezien delburg heeft zich vanaf het begin bemoeid met de herin richting van het Stationsgebied. De stichting heeft er onder meer voor gezorgd dat het seinhuisje dat naast het spoor stond behouden is gebleven. Dat is - in zijn geheel - verhuisd naar het terrein van de stichting Stoomtrein Goes Borssele in Goes. Rijverbod en werkstraf na drankrit MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een 48-jarige inwoner van Arne- muiden voor dronken rijden conform de eis tot vijftien maanden rijontzegging en 36 uur werkstraf veroordeeld. De Arnemuidenaar had vijf keer zoveel alcohol gedron ken als is toegestaan toen hij op 9 april in Middelburg in zijn auto werd aangehouden. Een bloedproef gaf 2,51 mil ligram alcohol per liter adem aan. Slachtoffer ontkent geweld MIDDELBURG - Een 42-jarige inwoner van Kapelle is door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot vier weken celstraf, waarvan twee voorwaardelijk, wegens huiselijk geweld. Omdat de man nog in zijn proeftijd zat van een eerdere veroordeling voor geweld, kreeg hij drie maanden cel extra opgelegd. De man ontkende zijn part ner te hebben geslagen. Ook het slachtoffer getuigde giste ren dat ze in afgelopen maart absoluut niet was mishan deld. De politie die destijds aan de deur kwam, constateer de echter dat de vrouw twee blauwe ogen had. De vrouw had meteen gezegd dat ze door de verdachte was mishan deld, maar gisteren kwam ze hierop terug. „Ik was dron ken. Er is een kast boven op mij gevallen.", gaf ze als ver klaring. „Ik vertrouw ook de politie niet." Haar verhaal maakte geen indruk op de officier van justitie. „De ver dachte heeft vaker zijn partner mishandeld." De officier eiste een halfjaar celstraf. Raadsman E. Smit achtte het bewijs te mager en zei dat er sprake was van oud letsel bij de vrouw, waardoor de politie op het verkeerde been zou zijn gezet. Hij bepleitte vrijspraak. De politierechter vond het verhaal over de gevallen kast ongeloofwaardig. Overleven op een reddingsvlot VLISSINGEN - Waaghalzen en waterratten kunnen woensdag tijdens Rescue Vlissingen hun moed testen op een reddingsvlot. Ervaren zeekenners geven een training in overleven op zee. Voor deelname aan de cursus moeten mensen zich wel opgeven via een link op de website www.rescuevlissingen.nl. Minimale leeftijd is vijftien jaar. Meedoen kost tien euro en gebeurt op eigen risico. Morgen staat in de PZC een overzichtskaart van het red dingsevenement op en voor de boulevards van Vlissingen. Burgemeester weer aan de slag MIDDELBURG - Burgemeester K. Schouwenaar van Mid delburg is sinds gisteren weer aan het werk op het stads kantoor. Schouwenaar was de afgelopen maanden we gens ziekte afwezig. Begin mei onderging hij een operatie aan zijn hart. Aanvankelijk was het de bedoeling dat hij begin september weer aan het werk zou gaan. plasjes. Dat scheelt. Maar ik ben nog steeds bang als onze gas ten in het zomerhuisje het toilet doortrekken. Dan komt het bij ons binnen naar boven." Ook de familie Geluk in de Mid denhofsingel in Oost-Souburg blijft voorzichtig. „Het is droog, er staat zelfs geen plasje water, maar het rioolsysteem vertrouw ik nog steeds niet. Ook al weet ik dat de nieuwe pompen wer ken en dat ik eigenlijk helemaal niet bang hoef te zijn. Ik sta nog steeds voor het raam te kijken. De kriebels, die blijven." door Maurits Sep MIDDELBURG - Het projectbu reau Zwakke Schakels kan ver der met de versterking van de Walcherse kust. De commissie voor de milieu-effectrapportage (mer) vindt dat er voldoende on derzoeken zijn gedaan en dat die goed zijn uitgevoerd. Dat zegt L. Dekker van het pro jectbureau. „De onderzoeken op basis waarvan we het kustplan hebben gemaakt, zijn voldoende gedetailleerd en voldoende on derbouwd. Er zijn geen aanvul lende onderzoeken nodig." Dekker is blij met het op hoofd lijnen positieve oordeel van de commissie. Dat betekent dat het projectbureau verder kan en geen vertraging oploopt bij de uitwerking van de keuzes voor zeewaartse of landwaartse ver sterking, verklaart zij. De commissie bestaat uit men sen die deskundig zijn op aller lei gebieden, waaronder natuur en veiligheid, voegt Dekker daaraan toe. „Het zijn experts, dus zij weten waarover ze spre ken. Hun oordeel is waardevol voor ons." Op enkele onderdelen heeft de commissie voor de mer wel op merkingen gemaakt, zegt Dek ker. Die gaan onder meer over de voor- en nadelen die de kust versterking heeft voor de samen leving (de maatschappelijke kos- ten-batenanalyse). Het project bureau overlegt donderdag met de commissie over de opmerkin gen. Dekker verwacht dat zij het daarover met elkaar eens zullen worden. Later deze maand brengt ook het ministerie van Verkeer en Waterstaat advies uit over het kustplan. Dat wordt toegevoegd aan de standpunten van andere overheden, zoals de gemeente Veere en Vlissingen en Water schap Zeeuwse Eilanden, en van instanties als de Kamer van Koophandel. In september neemt het dage lijks provinciebestuur een defi nitief besluit over het kustplan Walcheren. Daarna worden de keuzes verder uitgewerkt en wordt bekeken welke gevolgen de kustversterking heeft voor de ondernemers en bewoners in de kuststreek. Auto's botsen op nat wegdek TERNEUZEN - Op de rotonde op de N252 bij Terneuzen zijn gistermiddag rond drie uur twee auto's tegen elkaar gebotst. Een 26-jarige Belgische automo biliste uit Blankenberge kon ver moedelijk doordat er zoveel wa ter op de weg lag haar auto niet tijdig laten stoppen. Hierdoor kwam zij in aanrijding met een personenauto die bestuurd werd door een 27-jarige man uit de ge meente Terneuzen. De auto's raakten beschadigd, er vielen geen gewonden. foto Lex de Meester koor de school heropenen. Ook tijdens de viering van het Michiel de Ruyterjaar in 2007 zal op school regelmatig aandacht worden besteed aan de naamgever. zeeuwse almanak Een heer uit Burgh-Haamste- de verheugt zich zeer op de sa menzang die vrijdagavond in de eerbiedwaardige Grote Kerk in zijn woonplaats zal plaatsvinden. Zijn dorpsgemeenschap moet daar een kolossale prestatie leveren, attendeert hij de PZC. 'Alle liederen uit de bundels van Joh. de Heer, Opwekking en Psalmen worden gezon gen', luidde de aankondiging in onze kolommen afgelopen zaterdag. Dat komt, berekent hij ruw weg, op meer dan vijftienhon derd liederen van elk. ettelijke coupletten. Op één avond. Met nog wat solozang tussen door. Een forse noot om te kraken. Zeker als het hele no ten moeten zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11