Kwalificatie is nu eerste doel Oranje Voedselvergiftiging nekt Vroemen The Hunter en Co doen niet aan politiek PZC De tijd dat de beste voetballers in Oranje speelden, is allang voorbij Binnen vijf minuten twee titels voor België Huntelaar brengt fans tot kookpunl 2( Van Basten stelt ambitie bij zaterdag 12 augustus 2006 door Leon ten Voorde ZEIST - Europees kampioen worden in 2008: dat was het doel toen Marco van Basten twee jaar geleden aantrad als bondscoach. Maar gisteren stel de de bondscoach de ambities opeens bij. „We moeten wel reëel blijven, het getuigt van weinig realiteitszin om nu te denken dat we zomaar even kampioen worden. Laten we ons eerst maar eens kwalificeren." Die voorzichtigheid vindt onge twijfeld zijn oorsprong in het te leurstellend verlopen WK, waar op Oranje niet meekon met de grote landen in de wereld. „Een van de belangrijkste conclusies die we uit het WK hebben ge trokken, is dat we op het mid denveld fysiek wat missen", al- - dus Van Basten. „Of we dat vooraf al niet hadden kunnen in schatten? We hadden gehoopt om daar voetballend een oplos sing voor te kunnen vinden, maar dat is niet gelukt. Het kan - best zijn dat we daarom nu met een controleur gaan spelen voor de verdediging." - Hoewel Van Basten dus vindt - dat zijn selectie op het midden- veld kracht tekort komt, selec teerde hij voor de oefenwed strijd van woensdag louter licht gewichten. Maduro Eén van die middenvelders is Stijn Schaars, die net als Klaas-Jan Huntelaar en Urby Emanuelson de overstap van Jong Oranje naar de A-selectie heeft gemaakt. Ryan Babel en Hedwiges Maduro hebben de omgekeerde weg moeten maken. Toch zal Maduro dinsdag niet met Jong Oranje in actie komen tegen Duitsland. De vermoeide Bram Som enige lichtpuntje op vijfde dag EK GÖTEBURG - Bram Som heeft zich gisteravond eenvoudig ge kwalificeerd voor de finale van de 800 meter op het Europees kampioenschap atletiek in Göte- burg. De atleet uit Arnhem werd tweede in zijn serie in een tijd van 1.49.15 minuten. Som (26) liep een gecontroleer de race en zal morgen aan de bak moeten om een medaille bin nen te slepen. „Ach", zo blikte hij vooruit, „ik kan iedereen pakken, niet iedereen kan mij pakken." Hij verwacht morgen een tactische race. „We gaan sa men met de trainer Honoré Hoedt, Ellen van Langen (voor malig olympisch kampioene op de 800 meter) en mental coach Marco Hoogerland wat scena rio's op een rij zetten en dan pro beren zo rustig mogelijk naar de race toe te leven." Voor Jacqueline Poelman ver liep de halve finale van de 200 meter teleurstellend. Ze finishte als laatste in haar race in 24.01 seconde. Karin Ruckstuhl kwam met 6.29 niet door de kwa lificaties van het verspringen. Ook Adrienne Herzog (1500 me ter) miste de eindstrijd. Ze liep wel een pr: 4.11.16 minuten. Voor hordensprinter Marcel van der Westen zat het toernooi er op na 13.73 seconden op. Op een honderdste van een seconde viel hij naast de halve finale van de 110 meter horden. Zijn trai ningsmaatje Gregory Sedoc deed het beter. Hij werd tweede in zijn serie, was dus automa tisch gekwalificeerd. „Het moet natuurlijk wel sneller in de vol gende ronde, maar ik heb er zin in." GPD Ajacied krijgt rust. Giovanni van Bronckhorst en Khalid Bou- lahrouz ontbreken, omdat ze ge schorst zijn voor de eerstvolgen de EK-kwalificatiewedstrijd op 2 september tegen Luxemburg. Wat ook opvalt, is dat Henk Tim mer tweede keeper is ten koste van Maarten Stekelenburg. Op het WK waren die rollen omge draaid. Selectie Oranje: Doel: Van der Sar, Timmer. Verdediging: lieitinga, Ja- liens, Mathijsen, De Cler, Ema nuelson, Ooijer. Middenveld: Land zaat, Schaars, Sneijder, Van der Vaart' Aanval: Huntelaar, Kuijt, Van Persie, Robben, Vennegoor of Hesselink. GPD Met een verklaring die nauwelijks geloof- toaardig ivas, maakte Marco van Basten gisteren een einde aan de interlandcar rière van Ruud van Nistelrooij en Mark van Bommel. Het beleid van de bonds coach begint langzamerhand bizarre trek jes te vertonen. door Leon ten Voorde ZEIST - Na Clarence Seedorf, Edgar Da vids en Roy Makaay zijn Ruud van Nistel rooij en Mark van Bommel de twee volgen de prominente slachtoffers die onder Mar co van Basten hun interlandloopbaan zien stranden. Zo langzamerhand valt er al een aardig schaduwelftal te maken van spe lers die niet meer welkom zijn bij Van Bas ten. De vraag is ondertussen zelfs gerecht vaardigd welk Oranje eigenlijk meer heeft te bieden. Van Basten liet er gisteren bij het bekend maken van de selectie voor de oefenwed strijd van komende woensdag tegen Ier land geen misverstanden over bestaan: de verwijdering van Van Nistelrooij en Van Bommel is niet van tijdelijke aard, maar heeft een definitief karakter. „Met de spe lers die we nu hebben geselecteerd gaan we de komende tijd door", aldus de bonds coach. Op de vraag waarom hij Van Nistel rooij en Van Bommel niet meer nodig heeft, antwoordde Van Basten dat hij an deren beter acht. „Deze beslissing is puur gebaseerd op voetbalkwaliteiten." Met andere woorden: Van Basten vindt Jan Vennegoor of Hesselink en Dirk Kuijt beter dan Van Nistelrooij en is van me ning dat Denny Landzaat, Wesley Sneij der en Nigel de Jong meer kunnen beteke nen voor Oranje dan Van Bommel. Het was een conclusie waarbij je op zijn zachtst gezegd nogal wat vraagtekens kunt plaatsen. In de ogen van Van Basten zijn de concur renten van Van Nistelrooij en Van Bom mel op dit moment beter in vorm. Die con statering viel nauwelijks serieus te nemen, omdat alle grote competities in Europa nog moeten beginnen en er daardoor nau welijks wedstrijden van importantie zijn gespeeld. Bovendien: alsof Van Basten weet hoe Van Nistelrooij tot dusverre heeft gespeeld in de vriendschappelijke potjes van Real Madrid. En hoe vaak zou hij Vennegoor of Hesselink eigenlijk heb ben zien spelen in de voorbereiding? En hoe kan het dat hij Van Nistelrooij voor het WK nog bombardeerde tot zijn absolu te nummer één voor de spitspositie, maar diezelfde speler een paar maanden later opeens niet meer goed genoeg vindt? Van Basten probeerde overal een draai aan te geven, maar kon geen moment over tuigen. De waarheid is namelijk dat de ver banning van Van Nistelrooij en Van Bom mel niets meer en niets minder is dan een persoonlijke afrekening. Van Basten botste tijdens het WK met Van Nistelrooij en met Van Bommel heeft het nooit ge klikt. Door nu een streep te halen door het gelou terde duo bevestigt Van Basten nog maar eens dat hij als coach grote moeite heeft om met sterke karakters om te gaan. Hij heeft liever jaknikkers om zich heen, volg zame types die geen tegengas geven. De tijd dat de beste voetballers van Neder land ook daadwerkelijk in Oranje speel den, ligt allang achter ons. GPD GÖTEBORG - De Belgische atletiekwereld is binnen vijf minuten twee Europese titels rijker geworden. Na de titel voor Tia Hellebaut bij het hoogspringen kroonde Kim Gevaert zich gisteravond tot sprintkoningin van de EK in Göteborg. Gevaert (rechts) won de 200 meter in 22,68 seconden. Eerder in de week was ze ook al de beste op de 100 meter. Hellebaut wachtte haar landgenote Gevaert op met de Belgische vlag. Ze liepen met z'n tweeën een ereronde. foto Kai Pfaffenbach/RTR door Wilko Voordouw GÖTEBURG - Dit had zijn laat ste grote finale moeten worden. Simon Vroemen (37) wilde af scheid nemen met een medaille, liefst goud. Want zilver had hij vier jaar geleden in München al omgehangen gekregen. Maar en kele toastjes met vis, woensdag nadat hij zich met groot gemak had gekwalificeerd voor de fina le, waren noodlottig voor zijn sportieve aspiraties. Voedselver giftiging. Vroemen keek gisteravond machteloos toe, hoe de Fin Juk ka Keskisalo de Europese titel opeiste, Spanjaard José-Luis Blanco het zilver pakte en Frans man Bouabdellah Tahri het brons. „Een van die medailles had van mij moeten zijn." Enkele uren voor de wedstrijd gaf de man uit Gieten tekst en uitleg. Met een strak gezicht, de ogen diep in de kassen, nam hij plaats achter een tafeltje. In de ochtenduren had hij besloten om de finale te laten schieten. Met bloedend hart. „Ik kwam hier voor een medaille. In deze conditie win ik zeker niet. En zo kort na koorts - ik had woens dagavond 39,8 - te proberen een topprestatie te leveren, is niet bevorderlijk voor je gezond heid." 's Ochtends had hij het nog ge probeerd. een beetje hardlopen. Maar na 100 meter had hij al op gegeven. „Ik had bij iedere stap koppijn. Toen wist ik dat het on mogelijk was." Weerstand Terug naar woensdag, de dag dat het helemaal fout ging. In de ochtenduren had Vroemen een prima halve finale gelopen. In 8.29.62 minuten, de achtste tijd. Daarna ging Vroemen met een vriend een hapje eten in de stad. „We vonden een leuk tentje. Hadden wat toastjes met vis en pasta, 's Avonds om half acht werd ik rillerig, misselijk, begon Sebrle wint tienkamp, elfde plaats Martineau GÖTEBORG - Roman Sebrle heeft zijn favorie- tenrol bij de Europese titelstrijd op de tienkamp volledig waargemaakt. De Tsjechische titelver dediger, ook Olympisch kampioen, won het zwaarste onderdeel van de baanatletiek met 8526 punten. De Nederlander Eugene Martineau (foto) eindig de als elfde met 8035 punten. De 26-jarige Lim burger bleef tijdens de zware dagen in Göteborg onder zijn persoonlijk record van 8114 punten. Op de afsluitende 1500 meter bleef Martineau met 4.24,59 maar net boven zijn persoonlijke toptijd. Zilver en brons gingen naar respectievelijk de Hongaar Attila Zsivoezky (8356) en dé Rus Alek- sei Drozdov (8350). ANP foto Olivier Hoslet/EPA te braken en kreeg diarree en koorts. Voedselvergiftiging, wist ik meteen." De vriend had er ook last van. „Maar topsporters hebben min der weerstand. Bij ons hakt het er harder in dan bij gewone men sen." Donderdag was hij zo ziek als een hond. Pas gisteren voel de Vroemen enige verbetering. „Maar dat is niet voldoende voor een medaille." De enorme domper maakt niet dat Vroemen zijn carrière nog met een jaartje verlengt. „Nee, ik neem afscheid bij de 4 mijl van Groningen. Ik ga nog een paar Grand Prixwedstrijden lo pen. Te beginnen bij die over twee weken in Brussel." Dan glimmen de ogen even, er verschijnt een glimlach op zijn gezicht. „Misschien dat ik dan, als goedmakertje, daar nog maar mijn Europees record moet aanscherpen. Neem ik toch met een hoogtepunt af scheid. Nee, dit is vervelend. De wereld vergaat niet. Misschien dat mijn wereld een beetje ver gaat." GPD Het plegen van plagiaat is streng verboden. Een goede zaak natuur lijk, maar zo nu en dan toch ook jam mer. Anders had hierna zomaar een let terlijk uit het juninummer van voetbal tijdschrift Hard Gras overgenomen ode aan Klaas-Jan Huntelaar, de fenomena le spits van Ajax, kunnen staan. Veel treffender dan in Vanuit het niets, van de meesterlijke hand van Theun de Winter, is de voetballiefde voor de geboren Dremptenaar nimmer aan het papier toevertrouwd. Misschien ge beurt dat ook nooit meer. Al zal Klaas-Jan, tegenwoordig getooid met de hem als een maatpak passende bij naam The Hunter, nog jarenlang volop aanleiding geven voor prozaïsten en poëten om hun onbegrensde bewonde ring voor de aanvaller om te zetten in letters waar de adoratie en passie van af druipt. Het was woensdagavond tegen FC Ko penhagen natuurlijk ook weer ronduit fantastisch wat de ooit door PSV afge- serveerde Achterhoeker liet zien. Voor de ware liefhebbers van voetbal. Maar ook voor de penningmeester van Ajax, die zich dankzij de als piekharige pu ber vermomde doelpuntenfabriek al zo goed als zeker waant van de inkomsten van de lucratieve Champions League. Het maakte ook weer pijnlijk duidelijk welk een vergissing Marco van Basten deze zomer maakte. Nou ja, vergissing. Er is veel gezegd en geschreven over het niet-selccteren van Huntelaar, maar niet dat het louter een politieke keuze was. Voor de bondscoach was het een uitgemaakte zaak dat Ruud van Nistelrooij en Dirk Kuijt de onbetwiste nummers één en twee als Oranje-spits waren en Van Basten ging er vanuit dat een derde man louter zitvlees hoefde te kweken. En, zo zal het orakel van Bar celona hem hebben ingefluisterd, dan kun je als coach die wordt verdacht van een overdosis aan Ajax-sympathie maar beter een PSV'er meenemen. Vergezocht? Absoluut niet. Sport, en voetbal al helemaal, was altijd al voor een groot deel óók politiek. En het gaat daarbij niet slechts om de vraag wie de snelste, beste, meeste getructe of slimste is. Maar het fenomeen Klaas- Jan Huntelaar is hard op weg zich aan die wetmatigheid te onttrekken. Tegen zijn stortvloed aan goals zal geen ach terkamertje nog langer bestand blij ken. Net zomin als politiek gekonkel in de sport vat lijkt te hebben op Co Adriaan- se. De voetbaltrainer verraste deze week door plotseling op te stappen bij FC Porto. De mooipraterij, de loze be loften en het gewauwel van onbetrouw bare bestuurders meer dan beu. Hulde. Ach ja, Klaas en Co. Dat zou toch een drooincombinatie zijn voor 2010. Om in Zuid-Afrika op te halen wat Marco van Basten deze zomer in Duitsland liet liggen en dat over twee jaar in Zwit serland en Oostenrijk weer doet. Met Co aan het trainersroer en The Hunter als ongrijpbare en onnavolgbare spits pakt Oranje dan eindelijk weer eens een titel die telt. Een aanlokkelijk scenario, zeg nu zelf. Al is Co wellicht wat te (vermeend) ar rogant voor de KNVB. En doorkruist hij met zijn eigenzinnige gedrag de poli tieke spelletjes van voetbalbondbobo's. Wees gerust, in dat geval doet The Hun- ter het wel met co. Bauke Boersma McCLaren laat Beckham thuis LONDEN - De nieuwe Engelse bondscoach Steve McC- ren heeft David Beckham niet opgeroepen voor de viJ' schappelijke interland van woensdag tegen Grieken!^ Ook de ervaren verdediger Sol Campbell en doelmanh vid James werden niet geselecteerd. De 31-jarige Beckham was tijdens het voorbije were'; kampioenschap in Duitsland nog aanvoerder onder V, ding van de Zweedse trainer Sven-Göran Eriksson t het WK stond de speler van Real Madrid zijn aanvoerde band af. Beckham, die tot dusverre 94 keer in actie kwam voor h geland, zegt het besluit van McClaren te kunnen \va-^ ren. Zelf gaat hij er al vanuit helemaal niet meer ge teerd te worden. „Ik begrijp dat de nieuwe trainer® team wil bouwen met het oog op het wereldkamp^ schap in 2010. Ik ben trots dat ik tien jaar lang voor® land heb mogen spelen." ANP/RTR Poolse concurrent Van der Sar MANCHESTER - De Poolse doelman Tomasz Kuszezaj verruilt West Bromwich Albion voor Manchester United Hij heeft gisteren een contract voor vier seizoenen kend. Kuszczak speelde twee seizoenen bij het naar de Firstft,' vision gedegradeerde West Bromwich. Daarvoor sptój hij in Duitsland bij Hertha BSC. De doelman maakte® deel uit van de Poolse WK-selectie, maar kwam op toernooi niet in actie. Kuszczak moet bij Manchester® der meer de concurrentie aangaan met Oranje-kee» Edwin van der Sar. ANP - Manchester wil Rooney voor altijd MANCHESTER - Manchester United wil Wayne Rooi?, een contract voor het leven geven. De huidige verbintea met de populaire spits loopt tot en met de zomer v 2010. „We weten dat Rooney voor altijd wil blijven",, dus trainer Alex Ferguson. „Wij willen zo'n spelergra houden. Rooney kwam twee jaar geleden over van Everton.Ms Chester United betaalde ruim veertig miljoen euro voord spits. ANP Léonard komt naar Feyenoord ROTTERDAM - Philippe Léonard heeft een principal® eenkomst bereikt over een tweejarig contract bij Fer- noord. Dat maakte de 32-jarige Belg gisteren zelf bekêc De verdediger is transfervrij, nadat hij zijn aflopendee- tract bij Standard Luik niet wilde verlengen. De 21--, dig international trainde de afgelopen tijd voor zich in zijn woonplaats Monaco, maar verkondigde onk» wel dat hij topfit is. „Ik mis alleen wedstrijdritme." Met Léonard haalt Feyenoord een ervaren linksback; huis. Die positie leek voorbestemd voor Royston Drenti maar het talent brak afgelopen dinsdag in het oefencj met Chelsea zijn neus. In zijn logische vervanger Pas Bosschaart lijkt de technische staf weinig vertroire meer te hebben. Erwin Koeman sprak gisteren zijn vertrouwen uit: Henk Timmer. De van AZ overgekomen doelman beg het seizoen als eerste keeper. Dat zou ook het geval geweest als zijn concurrent Patrick Lodewijks tegen Ck sea niet geblesseerd was geraakt. GPD door Thomas Rijsman AMSTERDAM - In zijn eerste persconferentie, begin juli, ver telde de nieuwe Ajax-trainer Henk ten Cate dat de zon weer scheen boven de Amsterdam Arena. De komst van onder an dere Jaap Stam, Kenneth Perez en de Spanjaard Gabri heeft het nodige vertrouwen gebracht. Gisteren kreeg het grote publiek tijdens de jaarlijkse open dag de kans om kennis te maken met het nieuwe Ajax. Alleen was er van zonneschijn geen sprake. Ajax had gehoopt op een vol sta dion, getuige ook de rood-witte vlaggetjes die op de stoeltjes van de tweede ring waren neer gelegd. Ze werden halverwege de dag weer netjes opgeruimd, ook al had de stadion-speaker net daarvoor omgeroepen dat de snelweg naar het stadion volge pakt stond met auto's. Dat had echter meer te maken met de op gebroken ringweg rond Amster dam en de hagelbuien. Er was maar één iemand die gis teren de fans, op een verder lau we dag, tot het kookpunt kon brengen: Klaas-Jan Huntelaar. „Hij is gewoon de beste", klonk de kinderlijk eenvoudige reden die het jeugdige publiek opvoer de om hun opwinding om Hun telaar te verklaren. Moeders zien in de superspits vooral de ideale schoonzoon. „Ik las in de krant dat hij als enige van alle spelers een das kan strikken," zei een moeder met twinkelende oogjes. Ouders prijzen zich gelukkig met de nieuwbakken held van hun kroost. Huntelaar kan wei nig fout doen. Sterker nog, hij zou zelfs een voorbeeldfunctie hebben. „Hij is zo bescheiden", vond een vrouw die ondanks de regen toch helemaal uit Limburg was gekomen. Of: „Ik zie hem geen vlieg kwaad doen en toch vind ik hem geen miet je", aldus een vader met meer ringen aan zijn hand dan vin gers. Wachten Het publiek moest lang wachten om Huntelaar in levenden lijve te zien. Eerst speelde Jong Ajax een wedstrijd tegen de amateurs van Hoofddorp. Daarna speelde Lucky Ajax tegen een elftal vol soapsterren, rappers en presen tatoren. Televisietuinman Lode- wijk Hoekstra van het program ma Eigen Huis en Tuin, gras van de Arena een 7,5 i gazonnetje is het echter nis zei hij, maar hij vond hetmu al te mooi om op het veld ter gen staan. Tromgeroffel en p te vlammen vuur kondigdené delijk de komst van de seks tiespelers aan. Rapper AL' Bri de ze met een kort rijmpje?. voor stuk voor, waar! overdrijving hem niet vree was. „Grygera, zo snel;' Porsche Carrera" en „i dat hij oké was, hier is Angri Charisteas." Applaus Natuurlijk klonk er plaus, waarbij de opkomst Sri der, Stam en Heitinga ne: meer decibellen opleven Maar toen Huntelaar het oprende - onder een alles oe treffende orkaan van gejuich gegil - en hem door Ali 3? vraagd werd hoe hij dit tó voor elkaar krijgt, was zijn woord typisch: „Ik probeer? woon te scoren." Het publiek stapte vervolg zonder morren terug de res in. GPD Ten Cate: PSV favoriet in duel Cruijff Schaal ZEIST - Ajax-trainer Henk la Cate vindt PSV de favoriet wj het winnen van de Johan Cwf Schaal morgen. „PSV ziet er»' menteel goed uit," aldus Ten te. Ronald Koeman, trainer rê PSV, voelt zich zeker niet des voriet. „Ajax heeft al eenserifi ze wedstrijd gespeeld (wo® dag, tegen FC Kopenhagen).' hebben een klein streepje vos PSV kan morgen geen bei« doen op de geschorste JasonC.- lina en doelman Gomes. N® die twee spelers zijn ook P him Afellay en DaMarcusS" asley in de Arena niet var; partij. Zij zijn geblesseerd- kans dat André Ooijer sps- die in onmin leeft met de du» ding - is nihil. De verdeer? heeft zich ziekgemeld pf hem vooralsnog een tisiö naar Blackburn Rovers onthouden. Bij Ajax J Klaas-Jan Huntelaar onP ken, eveneens wegens eens-' sing. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 66