Bezwaar tegen ontwerp Edah Technisch onderwijs zonder machines PZC VVV-directrice vertrekt naar lieflijk paradijs villi I 1k Grote belangstelling voor verhuren slaapstrandhuisj es Afghanistan blijft optimistisch Bewoners Haven Westzijde in Breskens vinden winkelcomplex te groot Ministerie bekijkt vervoer ouderen door René Hoonhorst ZUIDDORPE - Zelfs zijn vrouw heeft hem al eens gevraagd of zijn 'vakantie werk' geen druppel op een gloeiende plaat is. Maar het respect, de dankbaar heid en hartelijkheid van regeringsver tegenwoordigers en 'gewone' Afghanen tonen John Langerak dat hij het niet voor niets doet. In Afghanistan mag dan bijna geen machine meer werken, leerlingen en leraren willen wel graag weten hoe ze met een draaibank, een frees of een lasapparaat moeten om gaan. De docent werktuigbouwkunde aan het Temeuzense ROC leert het hun graag. Sinds de eeuwwisseling is hij al vijf keer in Afghanistan geweest. Dat er ge brek aan technisch onderwijs was, hoor de hij destijds van een voormalig colle ga van een scholengemeenschap uit Alp hen aan de Rijn. Nangyalay Arsala, een Afghaanse Nederlander, bracht hem in contact met diverse mensen in Afghanis tan. In juni leidde hij zelf enkele Af ghaanse onderwijsmensen - docenten, directieleden en ambtenaren van het mi nisterie - rond in Nederland, waardoor hij weer nieuwe contacten opdeed. De afgelopen maand gaf Langerak les aan docenten en studenten in hoofdstad Kaboel. Zelfs onder de docenten waren er een paar die nog nooit aan een draai bank of frees hadden gestaan. „Er is ge woon geen materiaal. De apparatuur die er nog wel is, is verouderd en vaak levensgevaarlijk. Zelfs nieuwe machi nes die door bemiddeling van hulporga nisaties beschikbaar komen, zijn vaak slecht omdat ze zijn aangeschaft door mensen die geen kennis van zaken heb ben. Ik hoop dat verschillende interna tionale organisaties de handen ineen slaan en beter inventariseren wat er echt nodig is, want anders kan het tech nisch praktijkonderwijs nooit goed van de grond komen." Het onderwijs op zich is overigens niet slecht, geeft Langerak aan. Ook leer krachten die alleen theoretische kennis van het vak hebben opgedaan, zijn bin nen de kortste keren vertrouwd met het werken aan machines, heeft hij ervaren. Langerak is de afgelopen maand alleen in Kaboel geweest. Het was te gevaar lijk om naar bijvoorbeeld Jalalabad te gaan, de plaats waar een wezensehool voor meisjes staat waarvoor hij geld bij- elkaar sprokkelt. Ook in Kaboel kon hij als westeiiing niet alleen over straat. Vorig jaar liep hij - weliswaar in Af- ghaans gewaad - nog wel eens kriskras door de hoofdstad, maar dat werd hem deze keer ten strengste verboden door vrienden. Ondanks de voortdurende strijd, de ver nielde gebouwen en het gebrek aan van alles en nog wat blijven de mensen opti mistisch. Ze geven zich niet over aan uitzichtsloosheid, maar blijven vechten voor een betere toekomst. Langerak wil zich daar graag - op eigen 'bescheiden wijze' - voor inzetten. Het draaibankje in zijn schuur werkt beter dan de enkele aftandse machine waar een hele scholengemeenschap het mee moet doen. Daarom hoopt hij ministeries en hulpor ganisaties ervan te overtuigen dat ze be ter goede tweedehandsmachines uit West-Europa naar Afghanistan kunnen sturen. Hier afgeschreven, maar goed onderhouden apparaten kunnen daar nog decennia mee. John Langerak in Afghaans gewaad achter zijn hobby-werkbank. Het draaibankje in zijn schuur werkt beter dan de aftandse machine waar in Afghanistan een hele scholengemeenschap het mee moet doen. foto Wim Kooyman zaterdag 12 augustus 2006 Middelburg wil filmhuis houden MIDDELBURG - Stichting Ci nema Middelburg en de gemeen te vinden allebei dat het film huis behouden moet blijven. Hoe en waar het een nieuwe toe komst tegemoet kan gaan, be spreken zij dinsdag. „De cinema is een absolute noodzaak voor Middelburg. Je kunt niet een belangrijke voor ziening als de Roosevelt Aca demy binnenhalen en dan alles vernietigen wat nodig is om de universiteit te bedienen", waar schuwt voorzitter W. de Pagter van Cinema Middelburg. Het filmhuis is meegezogen in het Middelburgse theaterdrama. Cinema Middelburg zou in het nieuwe theater twee filmzalen krijgen. De vraag is of er in een nieuw theaterplan nog geld en plek is voor het filmhuis. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERIMEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail; redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Frank Gijsel SLUIS - Na bijna twintig jaar gewerkt te hebben als aan spreekpunt voor toeristen in de regio zoekt Monique Gijzeis uit Cadzand andere oorden op. Eind augustus is haar rol als di rectrice van het WV-kantoor in Sluis verleden tijd. Samen met haar man trekt ze naar het zui den van Frankrijk. Maar ook daar spelen toeristen weer een hoofdrol. Het echtpaar vestigt zich in het dorpje Torderes, op een half uur tje rijden van Perpignan, aan de voet van de Pyreneeën en vlak bij de kust. „We nemen onze in trek in een 'mas', een soort Pro- vengaalse hoeve. Op het terrein zijn 105 wijnstokken en dan mag je de naam 'mas' voeren. Het heeft de naam 'Mas l'Arca- die' en dat betekent 'hemels plekje of 'lieflijk paradijs'", weet Gijzels. Genieten De twee weten nog niet precies hoe ze hun leven in Frankrijk gaan invullen. Gijzels: „Het mooie is dat we tegen de winter periode vertrekken. We hebben daar twee appartementen. In de toekomst willen we misschien ook logies met ontbijt aanbie den. Bij de mas liggen een zwem bad en een tennisbaan. Dus on ze toeristen kunnen echt komen genieten, in een schitterend ge bied met talloze mogelijkhe den." De VW-directrice stond in Sluis aan de wieg van de pro fessionele dienstverlening aan toeristen. Onder haar leiding groeide het kantoor uit tot een volwaardige vestiging. „In de be ginfase was het vooral behel pen. Het enige dat we konden bieden was een folder, in vier ta len. Alles moest nog opgebouwd worden We hebben aardig inge speeld op de vraag naar fietsrou tes. Op een gegeven moment zijn zo ook de rondleidingen ont staan." In de loop der jaren maakte Gij zels de nodige veranderingen mee. Zo werd het WV-kantoor van Retranchement een onder deel van Sluis. „In Sluis hebben we veel kooptoerisme, maar in Retranchement heb je meer ver- blijfstoerisme. Dat vergde de no dige aanpassingen. In 2000 kre gen we de fusie van Sluis en Aar denburg. Weer een uitdaging, want het betrof weer een andere doelgroep." Trots Voor de directrice is het hoogte punt ongetwijfeld de onderschei ding van beste WV-kantoor van Zeeland. „Twee jaar na el kaar kwamen we als beste uit de bus. Ja, daar ben ik best trots op." Of ze de VW zal missen? „Ik ben intussen al samen met mijn man op wereldreis geweest. Als je dan terugkomt, zie je dat er erg veel is veranderd. Zo is de fu sie van de kantoren een ingrij pende stap geweest, met veel consequenties voor het VW in Sluis. We hadden hier korte lij nen en nauwe contacten met de gemeente. De zelfstandigheid is nu grotendeels weg." door Edith Ramakers DOMBURG - De Stichting Strandexploitatie Walcheren (SSW) wordt overstelpt met aan meldingen van ondernemers die slaapstrandhuisjes willen neer zetten op de stranden bij Vrou wenpolder en Domburg. De SSW meldt dat er al 85 onderne mers hebben gereageerd voor in totaal vijftig standplaatsen. De bijzondere verblijfsaccom- modatie moet het toerisme in de gemeente Veere een impuls ge ven. De gemeenteraad van Veere heeft onlangs ingestemd met de uitbreiding van het aantal slaap strandhuisjes. De nieuwe huis jes zullen commercieel worden uitgebaat. Op dit moment staan er 265 slaap huisjes op Veerse bodem. Die zijn in bezit van particulie ren. De SSW biedt nu de standplaat sen louter aan ondernemers aan. De stichting wil dat de huisjes volledig beschikbaar komen voor toeristen, die ze per week of midweek kunnen huren. Voorwaarden De ondernemers moeten vol doen aan een aantal voorwaar den. Voor de verhuur moeten ze zich aansluiten bij de verhuur- centrale van de VW. De huisjes mogen niet worden doorver kocht aan derden om lucratieve handel tegen te gaan. Ze moeten bij verkoop worden aangeboden aan de SSW. De SSW geeft de voorkeur aan ondernemers die 'gastheer wil len zijn op de Zeeuwse stran den'. „Het houdt niet op met het bouwen en neerzetten van slaap- huisjes", zegt directeur L. Fran sen van de SSW. „De onderne mers moeten de riolering aanleg gen, nutsvoorzieningen aanslui ten en zeker ook gasten kunnen ontvangen." Het nieuwe toeristische product leidt tot extra inkomsten voor de SSW, de gemeente, lokale on dernemers en de VW. De SSW wil de inkomsten inzetten om het structurele tekort in de be groting te dichten en om de stranden schoon en veilig te hou den. SSW, de beheerder van de Veer se stranden, noemde eerder de slaaphuiSjes een nieuwe en ver-- nieuwende vorm van vakantie? vieren waar toeristen naar- op; zoek zijn. Ze mogen van 1 april; tot 31 oktober op het strandt staan. Ondernemers kunnen tot 1 okto-- ber hun belangstelling bij der SSW tonen. Les in redden met waterscooter OOSTKAPELLE - Met een flin ke dosis humor brengen twee? Amerikanen de strandwachten' van Oostkapelle en Vrouwenpol-; der de fijne kneepjes van het red-; den met een waterscooter bij. Johan (John) Jelle en zijn colle-? ga Jerry van der Meulen lef én de Zeeuwen hoe ze zonder onge lukken met de waterscooter kun nen werken. In Amerika wordt; dit voertuig niet alleen ingezet; voor reddingen op zee, maar! ook op wildstromende rivieren? en bij overstromingen. De drie-? daagse training maakt van de? Zeeuwse redders nog geen ex-T perts, legt Jelle uit. „We helpen? ze op weg, daarna is het een; kwestie van flink oefenen." Zo trainen de strandwachten? vrijdag bijvoorbeeld in het kie-T zen van een richting bij vertrek? „De Zeeuwse branding blijft lang ondiep", hebben de Amerv. kanen gemerkt. Het is een kwes-7 tie van zoeken naar het juiste; gaatje om veilig op open zee te; komen. Zelf kampen ze in Cali-.- fomië juist met korte, hoge gol ven. De brandweerlieden zijn voor» de tweede keer in Zeeland om* het evenement Rescue VUssin-T gen bij te wonen. Dat deden ze» ook in 2004. Tijdens dat bezoek^ gaven ze een eendaagse cursus"' in Vlissingen. Vandaag oefent de groep op het- strand van Oostkapelle het op-; pikken van drenkelingen. (Advertentie) i i Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com ZIERIKZEE - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat" wil weten hoe oudere inwoners van kleine dorpen op Schouwen- Duiveland zich verplaatsen. Op basis van ge sprekken met de doelgroep hoopt het departement inzicht' te krijgen in de noodzaak van het al dan niet verbeteren van het openbaar vervoer naar en van dorpen. Het onder-; zoek wordt uitgevoerd door het adviesbureau Muconsult: in Amersfoort. In de omgeving van Woerden wordt een vergelijkbare vraag neergelegd bij 65-plussers. Door bei de regio's met elkaar te vergelijken, nioet volgens project- leider R. Pieper ook duidelijk worden welke verschillen; er zijn tussen het 'stedelijke platteland' en het 'echte plat-* teland', waartoe Schouwen-Duiveland wordt gerekend. Daarnaast heeft Muconsult landelijk een representatieve? enquête uitgezet om in beeld te krijgen of veel ouderen verhuizen van de stad naar het platteland, danwel omge-^ keerd en welke overwegingen daarbij meespelen. Poging tot verkrachting MIDDELBURG - Een onbekende man heeft vrijdagoch tend tussen 5.25 en 5.45 uur gepoogd een 21-jarige Mid delburgse te verkrachten. Dat gebeurde aan de Kanaal- weg in Middelburg. Daar fietste de vrouw richting Ar- nestein. Nadat het slachtoffer bij het benzinestation de weg was overgestoken zag ze op een grasveldje tussen het spoor en de rijbaan een man staan. Ze fietste hem voorbij, maar hij trok haar van haar fiets en sleurde haar mee rich ting het spoor. Hier probeerde hij haar te verkrachten. Ook dwong hij haar tot seksuele handelingen. De vrouw bleef rustig en de man liet haar uiteindelijk gaan. Het gaat om een blan- ke man met blond tot middelblond kort haar. Hij had een" normaal postuur en een lengte van 1.82 tot 1.85 meter. Hij moet een jaar of dertig zijn geweest. De politie vraagt ge- tuigen zich te melden. Man zet twee keer wietkwekerij op MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoner van Terneuzen is gisteren in Middelburg veroordeeld tot 240 uur werk straf en vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf; wegens hennepteelt. Ook moet de man aan energiebedrijf Delta 4468 euro schadevergoeding betalen. De man zette dit jaar tot twee keer toe een hennepkwekerij op. Hij tap te beide keren stroom af. De politie trof eind februari in zijn woning 718 hennepplanten aan. Op 13 april deed.cle politie opnieuw een inval. Buren hadden geklaagd over. overlast en hadden gezien dat er mensen langs waren ge- weest om zakken wiet op te halen. Bij de inval, twee da- gen later, werd nog 116 gram hennep gevonden. De Ter neuzenaar zei gisteren dat de verleiding (door zijn schul denlast) te groot was. Hij verklaarde ook, hetzij weife lend, door anderen onder druk te zijn gezet. Celstraf na stelen biefstuk MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Rei-: narz heeft gisteren een veelpleger uit Vlissingen voor een winkeldiefstal veroordeeld tot twee weken cel. De 38-jari- ge Vlissinger stal 6 maart in de supermarkt biefstuk ter waarde van 3,39 euro. De politierechter verbaasde zich over de handelwijze van de man, die de andere boodschap pen bij de kassa afrekende, maar de biefstuk onder zijn jas had gestopt. De verdachte heeft een fors strafblad. Zonnescherm aangestoken ZIERIKZEE - Een zonnescherm van een sieradenwinkel aan de Appelmarkt in Zierikzee is in de nacht van donderdag op vrijdag in brand gestoken. Het scherm is totaal vernield. De brand werd ontdekt door een voorbijganger die de brand weer alarmeerde. De bewoners van de bovengele- gen woning werden pas wakker toen de brandweer al bezig was met blussen. Door de ramen van debovengelegen woning te koe- len, kon de brandweer voorko men dat de bovenwoning in brand vloog. De bewoners hebben aangifte van brandstichting gedaan bij de politie. jnnr Raymond de Frel BRESKENS - Bewoners van de Haven Westzijde in Breskens zijn zich rot geschrokken van de bouwtekeningen voor een nieuw winkelcomplex op het Spui- plein in Breskens. Volgens bewo ner A. Langeraert valt de bouw veel groter uit dan lange tijd is voorgehouden. De Sluise wet houder J. Provoost vindt de be zwaren onzin. „Die maten groeien of krimpen niet meer. Ze staan al vanaf dag één vast." Langeraert en een aantal andere omwonenden gingen gisteren en eergisteren naar het gemeente huisin Oostburg om de tekenin gen te bestuderen. Het dagelijks gemeentebestuur van Sluis wil supermarkteigenaar R. Lohman van de Edah in Breskens een vrijstelling van het bestem mingsplan verlenen, zodat ver huizing van de Edah, Blokker, Bruna en het postkantoor naar een nieuw winkelcomplex op het Spuiplein mogelijk wordt. Het plan ligt sinds vorige week Ier inzage, bezwaarmakers heb ben nog vijf weken de tijd om hun zienswijze in te dienen. ,JDe hoogte van het gebouw is voor onze deur nu 4,85 meter, terwijl het eerst zeventig centi meter lager zou zijn. Ook de af stand tot onze woningen is onge veer acht meter minder gewor den. Straks staat op veertien me ter van onze huizen een muur, we worden dus helemaal inge bouwd. En waar aan alle andere kanten van het complex groen is voorzien, komt er aan de Haven Westzijde geen groenstrook. We kunnen nu bezwaar maken, maar op het gemeentehuis wordt al geroepen dat de ge meenteraad geen problemen ziet. Ik voel me bedrogen. Ik maak zeker bezwaar en ga des noods door tot de Raad van Sta te. Een muur van bijna vijf me ter voor je deur... da's toch geen leefbare situatie meer?", aldus Langeraert. Schrijnend Hij benadrukt dat hij niet tegen de plannen van Lohman op zich is. „Het is voor mij dubbel las tig, omdat ik Lohman persoon lijk ken. Het gaat mij er vooral om dat ik het gevoel heb dat de gemeente een soort dwang op legt. Je hebt altijd en overal in spraak, behalve voor je eigen deur. Dat vind ik schrijnend." Lohman zei vorige week dat hij ondanks de voorgenomen vrij stelling weinig vertrouwen in de bouw van zijn nieuwe winkel heeft. Hij strijdt immers al ne gen jaar voor een nieuwe plek, liet voor verschillende locaties tekeningen maken, maar tel kens ketsten de plannen af van wege bezwaren van omwonen den. „Ik lijk een patent van tiental len bezwaren aan mijn broek te hebben", zei hij. Hij begrijpt niet waarom Langeraert nu aan de bel trekt. „Twee maanden ge leden heb ik nog met hem aan ta fel gezeten. Toen zei hij dat hij zijn bedenkingen zou intrekken. Iedereen heeft recht om be zwaar te maken, maar dit vind ik wel heel vreemd." Lucht Wethouder Provoost vindt het bezwaar van Langeraert uit de lucht gegrepen. „Dit valt me erg tegen. De maten staan al vanaf de eerste dag vast en zijn echt niet meer veranderd. Het plan voldoet aan alle eisen en gaat in september ter goedkeuring naar de gemeenteraad. Die is inder daad positief gestemd. Lohman is al zolang bezig, maar telkens valt half Breskens weer over zijn plannen. Ik snap dat hij daardoor voorzichtig is gewor den, maar wat ons betreft mag hij op de plek op het Spuiplein rekenen. Trouwens, hoe zat het tot voor kort met de dijk (die dit jaar is verlegd) voor het huis van Langeraert? Keek hij daar dan niet tegenaan?" Monique Gijzels ontvangt voortaan toeristen in Frankrijk. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 61