PZC Pakistaanse Britten beraamden aanslagen Senegal boycot kustpatrouilles EU Srilankaanse leger bombardeert Tijgers Brand in magneettrein China Tsjechië worstelt met moord op Duitsers Spanje slaat aanbod hulp Nederland af /[I Qaeda zou achter de plannen zitten Indonesië stelt excecutie christenen uit Doodgewaande Vietnamees duikt weer op zaterdag 12 augustus 2006 Van onze redactie buitenland LONDEN - Het verijdelde plan om een groot aantal vanuit Groot-Brittannië vertrokken Amerikaanse vliegtuigen met vloeibare explosieven op te bla- zen, is beraamd door een groep Britten van Pakistaanse af komst. De Britse autoriteiten maakten 1 gisteren de namen bekend van negentien van de donderdag aangehouden verdachten. In to- laal zijn 31 mensen aangehou den, 24 in Groot-Brittannië (waarvan er drie zijn vrijgela ten), en zeven in Pakistan. De Pakistaanse regering gaat er van uit dat de terreurorganisa tie Al Qaeda achter de plannen plan zit. De terrorismedreiging in Groot-Brittannië blijft volgens minister van Binnenlandse Za ken John Reid voorlopig op het gste niveau, 'zeer ernstig', 'vliegverkeer van en naar Groot-Brittannië is voor onge veer 70 procent weer op gang ge- komen, maar er waren ook giste- j ren nog vertragingen. De maat regelwaarbij het passagiers ver boden is vloeistof aan boord te brengen of handbagage mee te nemen, blijft voor onbepaalde lijd van kracht. De financiële be zittingen van negentien van de verdachten zijn gisteren geblok keerd. Hun namen werden dooi de Bank of England publiek ge maakt. De jongste verdachte is 17 jaar, de oudste 35. Zij wer den gearresteerd in Londen, Bir mingham en High Whycome. Topterroristen ns politiekringen zouden ||e hoofdverdachten van het eomplot nu achter de tralies zit ten, maar Amerikaanse inlich tingenbronnen spreken dat te gen. Vijf tot tien topterroristen zouden nog op de vlucht zijn waaronder de hoofdverdachte, |V. Bomexplosie op graf Bosnische oud-president lijoorMarloes de Koning door Pakistan aangeduid als Ma- tiur Rahman (29). Er zouden bij minstens twee arrestanten vi deo's zijn gevonden waarin zij opscheppen over hun plan. Ruim een week geleden zijn al twee Britten van Pakistaanse af komst in Pakistan aangehou den. De Britten, Amerikanen en Pakistani werken in de zaak nauw samen. Bij de plannen zou den totaal vijftig mensen betrok ken zijn geweest. Een Brits agent wist in de groep te infiltre ren. Hij gaf de tip dat opgetre den moest worden, omdat de groep een 'proefvlucht' wilde gaan maken, waarbij een aan slag zou worden geoefend. Onder de gearresteerden is een moslim die voor een liefdadig heidsinstelling werkte en een werknemer van Heathrow Air- port bij Londen met een toe gangspas voor het hele vliegveld terrein. De groep werd al sinds december 2005 in de gaten ge houden, na een tip uit de Britse moslimgemeenschap dat deze mensen aanslagen aan het voor bereiden waren. Pas drie weken geleden zou de Britse geheime dienst MI5 duidelijk zijn gewor den wat de groep precies in de zin had. Volgens Amerikaanse bronnen zouden de aanslagen op vliegtuigen van de Ameri kaanse maatschappijen United, American en Continental, die onderweg gingen naar New York, Washington en Californië, 'binnen enkele dagen' hebben moeten plaatsvinden. Volgende week komen op ver zoek van EU-voorzitter Finland in Brussel antiterrorismedeskun digen bijeen om zich te beraden over gemeenschappelijke maat regelen in EU-verband om de veiligheid van het vliegverkeer te verbeteren en eventuele knel punten weg te nemen. Neder land wil dat afspraken gemaakt worden over de inzet van röntge napparatuur om handbagage be ter te controleren. In een later stadium zouden ook de EU-mi- nisters van Binnenlandse Zaken en Justitie zich hierover kunnen buigen. GPD door Akijn Viseer COLOMBO - De luchtmacht van Sri Lanka heeft gisteren een belangrijk militair kamp van de opstandige Tamil Tijgers gebombardeerd. Daarbij zijn veel slachtoffers gevallen, meld de een rebellenwoordvoerder. Met het luchtbombardement lijkt het leger een nieuw front te willen openen. De getroffen basis ligt in het dis trict Batticaloa in het noordoos ten van Sri Lanka, ongeveer 90 kilometer zuidelijk van het ge bied in het district Trincomalee waar donderdag zwaar werd ge vochten tussen het regeringsle ger en Tijger-strijders. Daarbij zouden zeker vijftig burgers om hef leven zijn gekomen. Het Srilankaanse leger en de re bellen waren de afgelopen we ken verwikkeld in een strijd om de stad Muttur en een nabijgele gen sluis van een belangrijke wa tertoevoer in Trincomalee. Bij de gevechten kwamen al honder den mensen om. De rebellen leken zich eerder vrijwillig terug te trekken ach ter een in 2002 afgesproken be standslijn, maar de strijd om het beheer van de sluis is weer opgelaaid. Ook gisteren voerde het leger weer zware artilleriebe schietingen uit op stellingen van de rebellen. Door de gevechten zijn er meer dan 40.000 vluchtelingen in de gebieden die onder controle van de Tijgers staan, meldden de re bellen. Ruim 30.000 zijn naar door de regering gecontroleerde gebieden gevlucht. Bestand De Tamil Tijgers strijden al sinds begin jaren tachtig voor een eigen Tamilstaat in het noor den en oosten van Sri Lanka. Het geweld heeft aan tienduizen den mensen het leven gekost. Sinds 2002 geldt een bestand, maar in de praktijk houdt het ge weld aan. ANP/AFP/DPA BELGRADO - Op het graf in Sa rajevo van de Bosnische moslim leider en oud-president Alija Izetbcgovic is donderdagnacht een bom ontploft. De ingang van het grafmonument is zwaar beschadigd, maar het lichaam van de oorlogspresident is nog intact. De politie is op zoek naar de da ders, maar houdt rekening met politieke motieven. Begin okto ber worden in Bosnië-FIerzegovi- parlementsverkiezingen ge iden, De bom ontplofte even na drie ifl 's nachts op de erebegraaf- 's Kovaci in het centrum van Sarajevo. Op Kovaci liggen soldaten die sneuvelden in de joorlog tussen 1991 en 1995. Izet- ibegovic overleed in 2003 na een Slang ziekbed en werd op zijn ver doek tussen de militairen ge- Afrikaanse vluchtelingen wachten in een bootje tot ze aan wal kunnen in Los Cristianos op Tenerife. Een legervliegtuig lokaliseerde het scheepje gisteren 54 mijl uit de kust. foto Manuel Leridaepa s omstreden in Bosnië-Herzegovina. Voor de meeste moslims in het verdeelde jand geldt hij als een held, maar bij wordt gehaat door veel van de Kroaten en Serviërs die te gen hun wil ook deel uitmaken van de jonge republiek. De staat Bosnië-Herzegovina werd gevormd met het tekenen Van het Akkoord van Dayton in 1995. Het land bestaat uit een fe deratie van Bosnische moslims ffl Kroaten en de Servische 'enti teit'Republika Srpska (RS). De internationale gemeenschap probeert deze twee delen zoveel mogelijk te laten samensmelten, maar dat lukt slecht. Do gemoederen in de regio lie pendeze week nog hoog op door dat nieuwe video's opdoken Waarop bewijzen zouden staan Van oorlogsmisdaden, ditmaal egen Servische burgers in Kroa tië. GPD door Henk van den Boom DAKAR - Senegal, het belang rijkste vertrekpunt van de Afri kaanse bootvluchtelingen, wei gert vooralsnog mee te werken aan de bewaking van de West-Afrikaanse kust door Eu ropese patrouilleschepen. Onder de vlag van de Europese Unie ging gisteren de operatie van start die een halt moet toe- JAKARTA - De Indonesische au toriteiten hebben de executie van drie veroordeelde christe nen met zeker zes dagen uitge steld. Dat heeft het hoofd van dè Indonesische politie meege deeld. De doodstraf die de drie opge legd hadden gekregen, had van ochtend plaatselijke tijd (gister avond Nederlandse tijd) moeten worden voltrokken. Paus Benedictus XVI had al eer der om clementie voor de drie ge vraagd. Zij zijn veroordeeld we gens het aanzetten tot geweld tij dens de ernstige in ter-religieuze rellen tussen christenen en mos lims op het eiland Sulawesi in 2000. ANP/AFP roepen aan de duizenden illega le emigranten die in vissersprau wen oversteken naar de Canari- sche Eilanden. Op aandringen van Spanje gaat een Europese politiemacht de komende maan den patrouilleren voor de Afri kaanse kust om de vluchtelin gen terug te sturen. Behalve twee helikopters en twee boten van de Spaanse kust wacht doen aan de operatie een vliegtuig en een patrouilleboot van de Italiaanse kustwacht, een Portugees schip en een Fins vliegtuig mee. De kosten, vier miljoen euro, worden betaald door Frontex, de EU-organisa- tie belast is met de bewaking van de buitengrenzen. De pa trouilles worden aangestuurd vanuit een commandopost op Te nerife, die door Spanjaarden, Italianen en Portugezen wordt bemand. Spanje had al eerder afspraken gemaakt met Marokko en Mauri tanië over het terugsturen van il legalen. De onderhandelingen met Senegal verlopen echter stroef. De commandant van de Guardia Civil, die de patrouilles coördineert, verwacht echter dat ook dit land snel mee gaat doen. Het is de bedoeling dat de boten met vluchtelingen worden opge spoord als ze nog maar net zijn vertrokken. Met de Afrikaanse staten is afgesproken dat ze dan worden terug gestuurd naar het land waar ze zijn vertrokken. Dat betekent dat Senegal met duizenden economische vluchte lingen uit allerlei landen wor den opgescheept. De Senegalese regering wil daarvoor een stevi ge compensatie van de EU. Spanje hoopt dat de patrouilles vooral een afschrikwekkende werking hebben. De laatste da gen is de toestroom van illega len weer enorm toegenomen. Al leen al in het vorige weekeinde kwamen meer d'an vijfhonderd immigranten aan op de Canari- sche Eilanden. In één vissers boot zaten 17.2 vluchtelingen, een record. Dit jaar zijn in totaal al meer dan vijftienduizend immigran ten opgepakt op de eilanden. Een deel van hen wordt terugge stuurd. Wanneer de herkomst niet kan worden vastgesteld, moeten ze na veertig dagen wor- (Advertentie) het alfabet van Zeeland SHANGHAI - Chinese brandweerlieden inspecteren een deel van Maglevtrein, de zwevende ultrasnelle magneettrein, waar door nog onbekende oorzaak brand uitbrak. De trein rijdt tussen Shanghai en het vliegveld van de stad. Er vielen voor zover bekend geen ernstig gewonden. De oorzaak van de brand wordt nog onderzocht. foto RTR den vrijgelaten en verdwijnen ze in de illegaliteit. Hoeveel dodelijke slachtoffers dit humanitaire clrama al heeft gevergd, is niet bekend. Maar al leen al de afgelopen maand zijn voor zover bekend minstens vijf tig Afrikanen verdronken. Giste ren werd een boot ontdekt die uit Senegal was vertrokken, en waarvan zeventien Afrikaanse opvarenden waren omgekomen van honger en dorst. Elf licha men waren overboord gegooid. Onder de vluchtelingen zijn ook steeds meer jongeren en zelfs kleine kinderen. In opvangkam pen op de Canarische Eilanden zitten momenteel vierhonderd jeugdigen. Elk half jaar komen er honderd bij, aldus een woord voerder van de Canarische rege ring. De Spaanse regering is vol gens het internationaal recht verplicht om voor hen een men selijke oplossing te vinden en doet een beroep op andere lan den om een deel van deze last over te nemen. GPD HANOI - Een doodgewaande visser in Vietnam is twee maan den na zijn symbolische begrafe nis door zijn familie weer opge doken. Zijn vrouw dacht dat hij op zee tijdens een tyfoon was verdron ken, maar plotseling stond de man weer voor de deur, meld den Vietnamese media. Achteraf blijkt dat de 34-jarige Vietnamees zich twee weken lang heeft vastgeklampt aan een waterblik, nadat zijn vissers boot in de hoge golven verging. Hij werd uiteindelijk opgepikt door een boot, maar het duurde nog weken voordat de man weer thuis was. Kennelijk was hij niet in staat zijn gezin eerder te informeren. ANP/DPA Eerlijke vinder bijt in het stof PODGORICA - Een veiligheidsbeambte die op het strand bij de Montenegrijnse plaats Milocer twee tassen met daarin 500.000 euro vond en het geld aan de eigenaren te ruggaf, heeft voor zijn eerlijkheid geen beloning gekre gen. Montenegrijnse media berichtten gisteren veront waardigd dat het Amerikaans-Britse stel, van wie de tas sen bleken te zijn, de vinder niet eens bedankte. In de tasjes die om onduidelijke redenen op het strand wa ren achtergelaten bevonden zich behalve het geld ook nog mobieltjes, digitale camera's en verscheidene creditcards. Nadat het stel had" gecontroleerd of al hun bezittingen- nog in de tassen zaten, gingen zij zonder beloning of be-, dankje weg. ANP/DPA Vetzucht tegen aids imago JOHANNESBURG - Steeds meer Zuid-Afrikaanse vrou wen lijden aan overgewicht. Ze eten bewust te veel, om dat ze bang zijn te worden aangezien voor een aidspa- tiënt, zei een Zuid-Afrikaanse obesitasdekundige Tessa.; van der Merwe gisteren. Een derde van de Zuid-Afrikaanse vrouwen lijdt aan ern stig overgewicht. „Helaas heerst het beeld dat als een zwarte vrouw dun is, ze waarschijnlijk aan aids lijdt al dus Van der Merwe. Naar schatting vijf miljoen van de 45. miljoen Zuid-Afrikanen is besmet met hiv. ANP/RTR Voedselpakket voor Belgische prins BRUSSEL - Leden van de jeugdafdeling van de Vlaams-nationalistische partij N-VA hebben gisteren ge probeerd een voedselpakkket te overhandigen aan de Bel gische prins Laurent, het enfant terrible van de koninklij ke familie. Zij wilden daarmee protesteren tegen het feit dat Laurent zegt niet rond te kunnen komen van zijn jaar- lijkse toelage van 295.000 euro. Volgens de partijleden is de opmerking van Laurent 'een slag in het gezicht van al- le hardwerkende Vlamingen'. De prins was overigens niet 1 thuis. ANP/BELG A Weer arrestaties roof Hermitage MOSKOU - De Russische politie heeft een vierde verdach- te gearresteerd van de opzienbarende reeks kunstdiefstal- len uit het wereldberoemde museum Hermitage in Sint-Petersburg. Dat heeft de Russische politie gisteren; gemeld. De vierde verdachte is een 38-jarige man. Eerder werden al de man en de zoon van een voormalige conservatrice van het museum en een antiquair gearresteerd. De gesto len kunstvoorwerpen zijn zeker 78 miljoen euro waard. ANP/AFP Vondst skeletten op plek vliegramp ATHENE - Op de plaats ten oosten van Athene waar vo- rig jaar een Cypriotisch vliegtuig neerstortte, hebben on derzoekers drie skeletten aangetroffen. Volgens de Griek se autoriteiten betreft het de stoffelijke overschotten van drie passagiers die nog altijd werden vermist. De Boeing 737 van Helios Airways vloog op 14 augustus tegen een berghelling, waardoor alle 121 inzittenden om het leven kwamen. Slechts 118 lichamen konden worden geborgen. ANP/RTR, van onze redactie buitenland PRAAG - De moord op 767 Duit sers, kort na de Tweede Wereld oorlog, houdt de gemoederen in Tsjechië opnieuw bezig. Aanlei ding vormt een toneelstuk over het gebeuren van de Tsjech Mi- roslav Bambusek (30), dat in Praag wordt gespeeld, en een tentoonstelling over de gebeurte nis die door de schrijver Eduard Vacek is ingericht. Het bloedbad was in juni 1945 bij het dorp Postoloprty, in het noord-westen van het land. Dat gebied werd bewoond door Su- deten-Duitsers die van de Tsjechoslowaakse regering te ho ren kregen dat zij maar beter het land konden verlaten. Op last van de militaire inlich tingendienst werden in Zatec, met hulp van de volksmilitie, al le mannen ouder dan vijftien jaar bij elkaar gebracht. Zij moesten vijftien kilometer naar Postoloptry lopen. Zij werden vastgezet in een kazerne en la ter in de omliggende bossen zon der vorm van proces doodge schoten. Onder de communistische machthebbers is de zaak in 1947 onderzocht. Het onderzoek was alleen bedoeld om onrust in de regio de kop in te drukken en de zaak op 'buitenlandse propagan da' af te kunnen schuiven. De lij ken werden stiekem opgegraven en 'verdwenen', zodat moeilij ker werd aan te tonen dat het drama zich had voltrokken. Sinds de val van de communis ten in 1989 ijverde een overle vende Duitser, Peter Klepsch, voor een gedenkteken in Postol optry. De verantwoordelijke burgemeester, die er wel voor voelde, werd door de dorpsbewo ners weggestemd. Sindsdien wil len de Tsjechische autoriteiten niets meer van de zaak weten. Volgens parlementslid Jan Zah- radil is het beter een streep on der de zaak te zetten. „Er wor den alleen oude wonden openge reten. Wat heeft dat nog voor zin?" GPD van onze redactie buitenland MADRID - Spanje heeft het Ne derlandse aanbod om te helpen bij de bestrijding van de enorme bosbranden in het Spaanse Gali- cië gisteren afgeslagen. De Spaanse autoriteiten hebben het ministerie van Buitenlandse Zaken geen reden gegeven om van de hulp af te zien. Ook hulp uit België, Duitsland en Tsje chië was niet nodig. Het ministerie liet in een reactie weten te begrijpen dat Spanje het aanbod heeft afgeslagen. „Wij hebben geen zicht op de si tuatie. Het heeft geen zin om ma teriaal te sturen als dat niet no dig is", aldus een woordvoerder. Hij sluit niet uit dat Spanje als nog Nederlandse hulp nodig heeft. Spanje liet eerder deze week via cle Europese Commissie weten behoefte te hebben aan drie blusvliegtuigen, vijf helikopters en twintig brandweerauto's. Mogelijk dat hulp uit omliggen de landen als Portugal, Frank rijk en Italië voldoende is. In Spanje woeden al dagen enorme bosbranden. Gisteren waren dat er zeker 144. Ondanks de inzet van duizenden brandweerlie den, voertuigen en blusvliegtui gen waren daarvan slechts 35 onder controle. De Spaanse politie verdenkt een brandweerman van brandstich ting in het noordwesten van het land. De 31-jarige man, die bij de vrijwillige brandweer werkt, wordt ervan verdacht eind juli drie branden te hebben aange stoken bij de stad Malpica in Ga-i licië. Rechercheurs willen weten of hij ook betrokken is bij andere branden. Leden van de vrijwilli ge brandweer worden per klus betaald. De autoriteiten hebben nu achttien personen aangehou den in verband met brandstich ting. In het noordoostelijke Catalonië kwam een boer om toen tijdens het bestrijden van een brand zijn trekker omsloeg. Hij is het vierde slachtoffer van branden deze zomer in Spanje. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5