Toerisme Zeeland krabbelt op PZC Zeeuwse Volksuniversiteit geeft les in moderne vakken Vlaams draaiboek voor bestrijding van olievervuiling Z00 Crime Kermiskinderen gaan de hele zomer naar school 15 CDA Goes wil levendiger 4 mei-herdenking flink meer gasten in eerste vier maanden dan in zelfde periode vorig jaar Investigation zaterdag 12 augustus 2006 GOES - De Goese CDA-fractie wenst een levendiger dodenher- denking op i mei. Volgens de fractie is de huidige opzet, met ten toesprank door de burge meester, orgelmuziek en kransleggingen, nogal ecnto- nig. Ze wil de schooljeugd meer bij de herdenking van gesneu velden betrekken, bijvoorbeeld door de inzet van jongerenko ren en voordrachten van scho lieren. Dat trekt volgens de fractie meer belangstellenden. Dat schrijft ze in een brief aan bur gemeester D. van der Zaag. Die meent dat de CDA-fractie niet goed op de hoogte is van de wijze waarop de dodenher denking wordt en, in het verle den, is vormgegeven. „Gedichten voorlezen door scholieren en optredens van jon gerenkoren hebben we al eens gehad. Bovendien is de school jeugd elk jaar betrokken bij de herdenkingen. Ze leggen kran sen en kunnen als school ook een herdenkingsmonument adopteren. Daarnaast wordt in geschiedenislessen aandacht be steed aan de Tweede Wereldoor log en andere conflicten waarin Nederlanders zijn omgeko men." Van der Zaag wil overigens best met de CDA-fractie praten over de invulling van de herden king. Werkstraf voor uitgaansgeweld MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Rei- narz heeft gisteren een 36-jarige inwoner van Westdorpe voor uitgaansgeweld conform de eis veroordeeld tot der tig urn* werkstraf. De Westdorpenaar raakte 12 maart in het uitgaanscentrum van Terneuzen gepikeerd, omdat hij vanwege zijn kleding, die niet netjes zou zijn, door een portier de toegang tot een café werd geweigerd. De man drukte de portier hardhandig tegen de gevel. „Ik wilde de eigenaar spreken. Toen ik niet naar binnen mocht heb ik de portier opzij geduwd", vertelde hij. Het slachtoffer had verklaard dat hij tegen de muur werd gedrukt en klappen had geïncasseerd. Daarbij was een tand door zijn lip gegaan. Ook zei de portier voor vuile aap te zijn uitge scholden. De verdachte verzette zich na het incident he vig bij zijn aanhouding toen de politie hem geboeid wil den afvoeren naar het politiebureau. Agenten moesten pepperspi'ay gebruiken, maar dat bleek nog niet afdoende te werken. Pas toen de politiehond in zijn been beet werd de verdachte rustig. Officier van Justitie J. Zondervan probeerde de Westdorpenaar duidelijk te maken dat een horeca-ondernemer bepaalt wie er naar binnen mag. De man heeft een strafblad met geweldsdelicten. De politie rechter wees in dat verband op het (nieuwe) beleid van de gemeente Terneuzen, waarbij vechtersbazen een uitgaans verbod worden opgelegd. „U bent gewaarschuwd." Mishandeling moeder bestraft MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Rei- narz veroordeelde gisteren een negentienjarige inwoner van Zierikzee voor mishandeling van zijn moeder tot 26 uur leerstraf agressiebeheersing en 20 uur voorwaardelij ke werkstraf. Ook dient hij zich te houden aan de voor waarden van de reclassering. De jongeman sloeg 13 janua ri in Zierikzee.zijn moeder tijdens een van zijn driftbuien. Ook had hij haar thuis bedreigd. De verdachte zorgt voor veel problemen binnen het gezin, maar hij wil niet gehol pen worden. Hij weigert hulp van Emergis en hij komt af spraken met de reclassering niet na. Ook liet hij gisteren voor de tweede keer verstek gaan op de zitting van de Middelburgse politierechter. Boete voor doorrijden na ongeval MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof veroordeelde gisteren een 64-jarige inwoner van Bres- kens voor doorrijden na een ongeval tot 220 euro boete. Een fietser kwam vorig jaar 15 augustus in Breskens op de Grote Kade tijdens de visserijfeesten op de motorkap van de auto van de verdachte terecht. „De fietser was schuldig", zei hij. Een getuige vroeg om zijn papieren, maar hij had gezegd: „Noteer het kenteken maar," De Bressiaander had volgens de politierechter de fout ge maakt door in zijn auto te blijven zitten in plaats van uit te stappen om zich te vergewissen over de schade. Omdat hij daarna was doorgereden was hij strafbaar. Brandje in Scheldehal VLISSINGEN - In een hal op het KSG-terrein in Vlissin- gen heeft gisterochtend even na half tien een ijzeren bak ter grootte van een dubbele container in brand gestaan. Het was een kleine brand, die binnen een half uur door de brandweer kon worden geblust. De brand ontstond tij dens het slopen van de bak. we proberen soortgelijke ram pen voortaan te vermijden of in elk geval de schade aan de fau na en de kust zoveel mogelijk te beperken", aldus Landuyt. Sinds de ramp met de Tricolor heeft de Belgische overheid voor J zo'n veertig miljoen euro geïn- vesteerd in materieel dat kan worden ingezet bij de bestrij-.T ding van olievervuiling. Is er sprake van een olieramp,; dan treedt voortaan direct hetf. Rampenplan Noordzee in werking, waarna eventueel nog-' een beroep kan worden gedaan op bestrijdingsvaartuigen en an-. der materieel uit het buiten-', land. Gouverneur P. Breyne van West-Vlaanderen denkt daarbij y aan Britse en Nederlandse hulp. door Wout Bareman OOSTENDE - België beschikt sinds gisteren over een draai boek voor de bestrijding van olieverontreiniging voor de Vlaamse kust. Daarin zijn de coördinatie en samenwerking van de verschillende hulpdien sten vastgelegd. Directe aanleiding voor de op stelling van het draaiboek Pro pere Zee is de ramp met het Noorse autoschip Tricolor in de cember 2002 voor de kust van Duinkerke. Het schip kapseisde na een aanvaring en verloor de weken daarna grote hoeveelhe den olie, die niet alleen de zeevo gels bedreigde maar ook de Vlaamse en Zeeuwse stranden verontreinigde. Het draaiboek werd gisteren ge presenteerd door minister van de Noordzee R. Landuyt. „Door een goede samenwerking tussen de verschillende diensten willen Rommelmarkt in Kerkwerve KERKWERVE - De PKN-kerk Kerkwerve houdt zaterdag 19 augustus de tweejaarlijkse rom melmarkt. Naast de gebruikelijke artikelen die op een rommelmarkt te vin den zijn, worden ook zelfge maakte kaarten, antiek, noten, groenten en planten en bloemen voor binnen en buiten verkocht. Voor de kinderen is een spring kussen en er zijn optredens van 'Ons Boerengoed' en het jeugdor kest van Kunst en Eer. In de kerk in een expositie van kunstenares Anje van de Boo- gert. De rommelmarkt in Kerk werve is op de Ring en duurt van 9.00 uur tot 16.00 uur. Samenzang BURGH-HAAMSTEDE - De Grote kerk van Haamstede is vrijdag 18 augustus vanaf 20.00 uur het decor voor een samen- zangavond. Alle liederen uit de bundels van Joh. de Heer, Op wekking en Psalmen, worden ge zongen. Tussendoor zingt Hei- ma Kot enkele solo-nummers. Aart Kot bespeelt het orgel. (Advertentie) Diergaarde Blijdorp heeft dringend hulp nodig bij het oplossen van een mysterieuze moord op een neushoorn. Speur mee. Bij de entree ligt een dossier voor je klaar met aanwijzingen. Kijk op www.diergaardeblijdorp.nl Elke dag open vanaf 9.00 uur! u j Diergaarde BLIJDORP Marja Bekker geeft in rijdende scholen les aan kinderen van kermisexploitanten. door René Schrier GOES - Terwijl al hun leeftijds genootjes in Zeeland nog wat proberen te maken van de laat ste dagen van de vakantie, zit ten de kinderen van de kermis gewoon op school. In de rijden de school in Goes, om precies te zijn. Het mobiele klaslokaal staat zolang de kermis duurt op het Molenplein. Ook in Bres kens staat nu trouwens enkele dagen een schoolwagen. Juffrouw Marja Bekker heeft zeven kinderen in haar klas in Goes, in leeftijd variërend van 4 tot 12 jaar. En als ze volgen de week op weer een andere kermis is met haar rijdende klaslokaal, staat ze zeer waar schijnlijk voor heel andere kin deren. In totaal zijn er vijftien school- wagens van de stichting Rijden de School. Daarnaast heeft de stichting twee minibussen voor kleine klasjes en een lesbus voor onderwijs aan één of twee kinderen. De stichting verzorgt het onderwijs aan kinderen van kennisexploitanten en cir cusmedewerkers. Ieder kind heeft een zogenaamde blauwe map waarin precies staat geno teerd met welke leerstof de kin deren bezig zijn geweest en wanneer dat is geweest. Daar naast kunnen de leerkrachten van de stichting via de compu ter het leerlingvolgsysteem raadplegen. „Dat je steeds an dere kinderen voor je hebt, wil niet zeggen dat je niets met de kinderen opbouwt. Want je ziet ze toch regelmatig weer te rug in de klas", vertelt Marja Bekker. Winter De rijdende school houdt zich niet aan de schoolvakanties. Het seizoen loopt van maart april tot oktober/november. In de winter gaan de kinderen naar het reguliere basisonder wijs. Maar het komt wel eens voor dat de kermiskinderen een weekje school missen, door dat er net geen rijdende school in de buurt is. Toch doet de stichting er alles aan om de kin deren les te kunnen geven. Zo is het juffrouw Marja al eens gebeurd dat ze in een woonwa gen bij een van de leerlingen 'thuis' het huiswerk zat na te kijken. Overigens kunnen kin deren ook met behulp van de computer onderwijs volgen. Marja Bekker woont zelf niet in een woonwagen of caravan. Als het enigszins aan te rijden is gaat ze elke dag naar huis in Zwijndrecht. In de winterperio de is ze net als haar collega's van de stichting consulent van een aantal kermiskinderen. Dan onderhoudt ze contacten met de scholen waar kermiskin deren opzitten, met de leerlin gen en de ouders, om een zo goed mogelijke aansluiting met foto Willem Mieras het onderwijs in de zomerperio de te bevorderen. De stichting heeft zelf ook twee winterscho- len, één in Bergen op Zoom en één in Apeldoorn. In de wagen die als klaslokaal fungeert ziet het er gewoon schools uit. Er staan twee computers, er is een televisie en er zijn de schools pulletjes zoals die in elke Idas te vinden zijn. Alleen wat min der dan in één regulier lokaal, voegt juffrouw Marja er aan toe. Ze reageerde 22 jaar geleden op een advertentie en sinds dien zit ze in een rijdend klaslo kaal. Soms met een collega, als er meer dan 10 kinderen zijn. Daarvoor werkte ze in het regu liere basisonderwijs. doorMartiin de Koning MIDDELBURG - De Zeeuwse Volksuniversiteit gaat met haar lijd mee. Naast traditionele les- ien in taal, kunst en vrijetijdsbe stedingen kunnen cursisten ko- 1 seizoen ook nordic wal- cn digitaal stamboomon- derzoek onder de knie krijgen. De onderwijsinstelling verzorgt vanaf komende maand ruim 150 sen, workshops en lezin gen op verschillende locaties in land. Een aantal onderwer- zijn nieuw. Wie op zijn of r gezondheid let, kan een cursus nordic walking of (hard)lopen doen. Verder zijn er excursies naar Canterbury, le per en Parijs. Typisch 2006 is de aandacht voor schilder Rem brandt (die werd vierhonderd jaar geleden geboren) en auteur Samuel Beckett (hij zag een eeuw geleden het levenslicht). Ook de vierhonderdste geboorte dag van Michiel de Ruyter in 2007 laat de Volksuniversiteit niet onopgemerkt voorbij gaan. Typisch Zeeuws is het leren ko ken met Zeeuwse producten en het maken van bolussen en pap taarten. Ook de 'groene geschie denis' van Walcheren komt uit gebreid aan bod. Aan de kinde ren wordt ook gedacht: voor hen staan een cursus Spaans en een workshop koken op de rol. De rest van het programma ziet er vertrouwd uit. De Volksuniversi teit biedt een enorme keus aan talencursussen op allerlei ni veaus. Niet alleen de bekende, maar ook Hongaars, Noors, Zweeds, Tsjechisch en Slo- waaks. Literatuurliefhebbers kunnen hun hart ophalen, net als mensen die iets hebben met filosofie of computers. Geschie denis komt ook op allerlei ma nieren aan bod: van het leven van de Maya's tot het via inter net uitzoeken van de eigen stam boom. Voor degenen die liever actief bezig zijn: er zijn cursus sen goud smeden, tekenen en schilderen, fotografie, koken en de tuin onderhouden. Verder op vallend: bridge op drie niveaus, yoga op allerlei wijzen en de mo gelijkheid een vaarbewijs 1 of 2 te halen. En misschien minder leuk, maar wel handig: hoe run je een huishouden en op welke wijze krijg je plezier in je werk. Naast cursussen en workshops organiseert de onderwijsinstel ling ook lezingen. De onderwer pen lopen uiteen van bloemstille- vens in de zeventiende eeuw tot de het boek de Da Vinci Code van Dan Brown. Het aanbod van de Zeeuwse Volks universiteit is te vinden op inter net: www.zeeuwsevolksuniversi- teit.nl ffrm-Martijn de Koning GOES - Hel toerisme in Zee land krabbelde de eerste vier maanden van dit jaar uit het dal. Er kwamen 22 procent meer gasten dan in dezelfde pe riode van het bijzonder slechte 2005 en iets meer toeristen dan in het eerste deel van 2004. i Dat blijkt uit cijfers van het Cen- Iraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Landelijk steeg het aan- ral toeristen vergeleken met vo rig jaar met elf procent naar bijna 7,3 miljoen. j Tussen 1 januari en 30 april vier- den bijna 309.000 mensen twee of meer dagen vakantie in Zee- land. Ruim veertig procent van hen kwam uit het buitenland. De cijfers zijn iets hoger dan in 2004 (284.000) en veel hoger dan 1 vorig jaar (253.000). Toen lieten vooral de buitenlanders het af- weten; er kwamen er dit jaar dertig procent meer dan in 2005. WV Zeeland zag vooral een stij- gend aantal Belgen, Fransen en Engelsen de weg naar Zeeland vinden. „We maken in die lan- j. den actief promotie voor onze provincie", verklaart C. Schön- knecht. „Dat lijkt te helpen." I, Wegman van Recron Zeeland, vertegenwoordiger van Zeeuwse recreatieondernemers, herkent ach in dat beeld. „De toeristen uit die streken komen graag l naar hier voor de culinaire extra's. Bovendien hebben we igoad'e voorzieningen: voor elke prijsklasse wat." Ook de aan- itrekkende economie speelt vol- gens hem een rol. „Daardoor zien we ook weer meer Duit- sers." Papiercontainer Sint-Jansteen weer vernield SINTJANSTEEN - Het bestuur en de vrijwilligers van voetbal vereniging Steen zijn het meer dan zat. Voor de achtste keer in evenzoveel maanden tijd is gis ternacht brand gesticht in de pa piercontainer op het parkeerter rein bij het voetbalveld aan de Badhuisweg. Op het moment van de brand was de container volledig vol, zo'n negenduizend kilo, en ook buiten stond er het nodige pa pier opgestapeld. Het is een enorme domper voor ons als ver eniging, maar zeker ook een slag in het gezicht voor de vrij willigers die zich met hart en ziel inzetten om het papier elke dag netjes op te bergen", aldus secretaris P. Piemelaar van Steen. De club zal binnenkort ook bij de gemeente Hulst aan kloppen om oplossingsgericht om de tafel te gaan. Op zaterdag tseptember wordt weer oud pa pier opgehaald. Dat laatste heeft de VVV nog niet kunnen ontdekken. Schön- knecht: „De stijging van het aan tal Duitse gasten is niet groter clan die van Nederlanders en toe risten uit andere landen." Dat is opvallend. Het Neder lands Bureau voor Toerisme Congressen (NBTC) geeft juist aan dat het aantal Duitse toeris ten in Nederland de eerste vier maanden van dit jaar fors steeg. Als reden geeft de instantie voor al de campagnes die het in Duits land voert. Daarin speelt ook Zeeland een belangrijke rol. „We zetten de provincie neer als maritiem en culinair aantrekke lijk", vertelt L. Peters van het NBTC. „Water en eten zijn toch zaken waar Duitsers naar zoe ken." Volgens Peters is de cam pagne succesvol. „We hebben een radiospotje speciaal aan Zee land gewijd. Dat wordt positief ontvangen." De uitspraken van Schönknecht baren hem geen zorgen. „Dat zijn cijfers over de eerste vier maanden. Mogelijk zijn er de afgelopen periode wél veel Duitsers naar Zeeland ge gaan." Ook daarover zijn Wegman en Schönknecht het niet eens. Re cron zag ze wel, de VVV niet. toklJARA/l YttHEBvnwsenes''. HKAH P/EZW uw ZUP^EVELWD rnai<eezziertL.c)romx&a<gFKn tevEHKEN &j TEkeH/HeeM vm mee. VHrstfm&i, 0W HOZPT EEN M&ISlXK ÜiFJ VPO.IJK 1 COR DE JONGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 57