Kans op luxe hotel aan Hogeweg PZC PZC Liefst wel een boot met een verhaal Nieuwe kliniek specialist in paarden Groene schil Zierikzee weer onder de loep .13' Dumpen huisvuil in afvalbakken blijft probleem Snel duidelijkheid over lot voormalig asielzoekerscentrum Burgh-Haamstede Expositie Ultramar zaterdag 12 augustus 2006 ZIEBIKZEE - Burgers dumpen (leeds grote hoeveelheden Wsboudelijk afval in gemeente lijke prullenbakken. Dat blijkt jl ,1e tussentijdse rapportage un de afdeling handhaving van j, gemeente Schouwen-Duive- land. „Daar hebben we veel last van", zegt G.J. Benou van de gemeen te. Het gaat dan niet alleen om huishoudelijk afval, maar ook om bedrijfsafval en grote sta pels reclamefolders. Handhaven is lastig, zegt Benou. „Dat is op heterdaad betrappen of niet." Het dumpen van afval is hinder lijk omdat daardoor de prullen bakken regelmatig overstromen met vuil. Het gevolg is zwerfvuil op straat. De dienst heeft wel een oplossing gevonden voor grof vuil wat op de verkeerde manier wordt aangeboden. Dat wordt sinds 1 april gewoon niet meer meegenomen en blijft langs de weg staan. Het blijkt dat bewoners het daarna zelf op ruimen. Uit de rapportage blijkt verder dat de gemeente de con troles op de campings verder heeft opgepakt. Met het oog op de nieuwe nota Kamperen wordt de huidige situatie in kaart gebracht. Daaruit blijkt dat met name de vrije ruimte tussen de eenheden nog een punt van zorg is en ook schuur tjes staan regelmatig te dicht bij caravans. In het komende half jaar komt de afdeling handha ving nog met nieuwe beleidsnoti ties, onder meer over het hou den van paarden binnen de be bouwde kom en illegale huisves ting buitenlandse werknemers. Hhnr Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Op de plek waar nu nog het voormalig asielzoekerscentrum (azc) Burgh-Haamstede staat komt mogelijk in de toekomst een luxe hotel. Plannenmaker Delta Projectpartners hoopt in een ge sprek met eigenaar Centraal or gaan Opvang Asielzoekers (COA) binnenkort de puntjes op dei te kunnen zetten. Het werd in 1979 aan de Hoge weg bij Burgh-Haamstede neer gezet als motel en in 1980 aange kocht door Stichting De Burght die'er een christelijk toerustings oord van maakte. Dat hield elf jaar stand. Na vergeefse pogin gen het hoofd boven water te ha- fenging De Burght in 1991 ten onder. Het COA kocht het com plex op en maakte er een asiel zoekerscentrum van. In maart dit jaar viel het doek voor het azc, Overname Projectontwikkelaar Delta Pro jectpartners uit Zierikzee wil iiet complex graag overnemen, slopen en op de vrijgekomen plaats een luxe hotel neerzetten. „We hebben al geruime tijd daarover een principeafspraak met de vastgoedtak van het COA, maar officieel is het nog met honderd procent rond. (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans All Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail; redaetie@pzo.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Binnenkort hebben we weer een gesprek met de COA en dan hopen we duidelijkheid te krijgen", vertelt M. Jongerius van Delta Projectpartners. Jon gerius gaat ervan uit dat de ge sprekken positief resultaat heb ben en Delta Projectpartners en het COA met elkaar overeen stemming kunnen bereiken. „En pas dan gaan we verder met plannen ontwikkelen", aldus Jongerius. „We willen eerst ze kerheid." Jongerius voegt er aan toe dat de mogelijkheden beperkt zijn. „We kiezen ervoor om binnen de grenzen van het bestemmings plan te blijven. Stel dat je een plan zou maken waarvoor het bestemmingsplan veranderd moet worden, dan ben je zo een paar jaar verder. Daarom zoeken wij naar manieren om binnen de bepalingen van het bestemmingsplan toch een plan te kunnen ontwikkelen voor een gebouw dat echt iets toevoegt." Niet zomaar een hotel dus, maar iets aparts. Jongerius: „We wil len niet nog meer van hetzelfde neerzetten." Op welke termijn er daadwerke lijk gesloopt en gebouwd kan worden is volgens Jongerius on mogelijk te zeggen. Bang dat Den Dekker pkMuziek Middelburg wil filmhuis bouwen MIDDELBURG - Stichting Ci- nema Middelburg en de gemeen - le vinden allebei dat het film huis behouden moet blijven. Hoe en waar het een nieuwe toe komst tegemoet kan gaan, be spreken zij dinsdag. „De cinema is een absolute noodzaak voor Middelburg. Je kunt niet een belangrijke voor ziening als de Roosevelt Aca demy binnenhalen en dan alles vernietigen wat nodig is om de universiteit te bedienen", waar schuwt voorzitter W. de Pagter van Cinema Middelburg. Het filmhuis is meegezogen in het Middelburgse theaterdrama. Cinema Middelburg zou in het nieuwe theater twee filmzalen krijgen. De vraag is of er in een nieuw theaterplan nog geld en plek is voor het filmhuis. Voor vader Cees en zoon Nils Dogger is het restaureren van oude scheepjes een uit de hand gelopen hobby. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Ze willen best uren schuren, ook al is dat zwaar en stoffig. Hakken, breken, zagen en schaven is evenmin een probleem. Niets is Cees en Nils Dogger te veel als het om het in oude glorie herstellen van oude houten schepen gaat. Er is maar één voorwaar de: een te restaureren boot moet wel een boot met een verhaal zijn. Het begon allemaal met de Colinda, een loodsboot uit 1908. Totaal 12.500 kilo eikenhout. Het idee was de boot naar Renesse te halen om de gasten van con grescentrum De Zeeuwse Stromen 'ont- haasting' op het water te kunnen bie den. Het idee om met het schip van zijn Scandinavische thuishaven naar Zee land te varen moesten Cees en Nils noodgedwongen laten varen. Dat bleek te riskant. Dus werd de Colinda over land naar Scharendijke gebracht, kwam in de loods van de Doggers te recht en werd daar met veel liefde, ge duld, vallen en opstaan gerestaureerd. Nils: „Tja, hoe begin je? Je haalt er boe ken bij, vraagt aan vaklui hoe het moet en gaat aan de slag. Zo gezegd zo ge daan. Minstens vierduizend uur zit er in het stoere zeilschip, schat Cees Dogger. Vierduizend uur zwaar werk. Maar wel met als i-esultaat een boot die op grote afstand tussen al het witte kunststof van peperdure moderne zeiljachten en motorkruisers te herkennen is als een klassieker. Ambachtelijk 'Plastic' komt er bij de Doggers niet in. Vader en zoon Dogger gaan voor eerlijk hout, op een ambachtelijke manier ver werkt. En door het duo op een moderne manier behoed voor verval. Het hout werk wordt na schoon te zijn gemaakt en geschuurd behandeld met glasvezel- matten en speciale epoxy. Spul wat na uitharding een keiharde, waterdichte én doorzichtige laag vormt op het hout. Cees Dogger: „Vocht kan er dan niet meer bij. Het krimpt niet meer, het zet niet meer uit. En het mooiste is dat je klassieker er ook uit blijft zien als een klassieker. "Een dergelijke behandeling is zeer tijdrovend én arbeidsintensief. Want ook alle kiertjes - die in vroeger tijden met vlas en teer werden ge breeuwd - moet worden opgevuld met epoxy. Dogger: „Maar je krijgt er wel een onderhoudsarm schip voor terug. Die epoxy gaat heel lang mee. De Colinda ligt in de haven. tiaar plaats in de loods is al lang weer door andere schepen ingenomen. Projecten in diverse stadia. De houten salonboot uit 1926 glimt je tegemoet. Net als de meeste andere boten van de Doggers komt ook deze uit Scandinavië. „Echt een boot die gebruikt werd door de ge goede burgerij om te spelevaren. Zien foto Dirk-Jan Gjeltema en gezien worden." Voorlopig hoeven Cees en Nils Dogger zich nog niet te ver velen. In een afgeschut deel van de loods ligt een ranke, slanke zeilboot te wachten op restauratie. De snelheid druipt er werkelijk van af. Niet zo vreemd want het schip in kwestie werd begin vorige eeuw gebouwd als wed strijdboot. Ontwerpers droom Dogger diept een boekwerk op met daar in onder meer een verslag van een zeilra ce. „Deze heeft het toen heel goed ge daan. Maar het is ook een ontwerpers droom. Echt een heel snelle boot." Op de vraag wanneer dit klassieke ju weel weer in volle glorie te zien is rea geert Dogger met enkele slagen om de arm. „Over drie, vier jaar. Maar dat zei ik drie, vier jaar geleden ook al." Dat het restauratiewerk zwaar werk is zullen Cees en Nils niet ontkennen, maar het is voor hen alleszins de moeite waarde. „Wat het leukste is? De eindfa se, als je ziet hoe het uitpakt. Dan weet je weer waar je het allemaal voor doet." door Andrea Bolle NOORDWELLE - Het is geen doorsnee praktijk. Diergeneeskundigen b. Komijn en J. van Ardenne zijn gespecialiseerd in chirurgie en het maken van röntgenfoto's en echo's. In hun kliniek in Noordwelle kunnen zelfs paarden worden geopereerd en dat is uniek op Schouwen-Duiveland. De kliniek in Noordwelle is nog niet af, daarom werken de twee artsen nu vanuit een keet naast het gebouw. Af en toe wor den er wel patiënten gebracht. „We kun nen iedereen wel helpen, maar men moet er wel begrip voor hebben dat de bouw nog niet klaar is", aldus B. Romijn. De twee dierenartsen willen het voorma lige pand van Rijkswaterstaat aan de Zuidwelleweg bij voorkeur aan het einde van het jaar al af hebben. Lukt dat niet, dan staat de officiële opening begin vol gend jaar gepland. Het diergeneeskundige centrum is als het ware in tweeën gesplitst; één deel is voor de behandeling van paarden en het ande re deel is ingeruimd voor de gezelschaps dieren. Ook is er een röntgenkamer en een donkere kamer om foto's te ontwikke len. De kliniek onderscheidt zich in die zin van bijvoorbeeld de dierenartspraktijk in Zierikzee. „Elke dierenarts is alge meen bevoegd om alles te doen, maar neemt vaak het risico niet om gecompli ceerde behandelingen uit te voeren. Wij hebben onszelf wel gespecialiseerd en zijn daardoor uniek op Schouwen-Duive land", aldus Romijn. Naast de mogelijkheid om zowel in de kli niek als op locatie röntgenfoto's te ne men, noemt de arts ook ingrepen bij paar den als een gewrichtpunctie en castratie via de lies. Hiervoor wordt het dier onder narcose met behulp van een lier aan een balk op de operatietafel gelicht. Qua dier vriendelijkheid is er volgens Romijn aan alles gedacht. „Als paarden uit hun nar cose komen, kunnen ze nogal wild zijn. Speciaal daarvoor is de uitslaapkamer af gedekt met rubberen tegels." Door deze specialismen hier uit te oefe nen, wordt voorkomen dat patiënten naar een kliniek in Roosendaal of Utrecht worden doorverwezen. Hoewel Van Ardenne al erkend paardenarts is, willen beide dierengeneeskundigen zich nog verder bekwamen in hun vak. Ro mijn: „Als we iets niet kunnen, halen we er iemand bij van wie we het kunnen le ren, of we gaan zelf cursussen volgen. De ontwikkelingen staan niet stil. Jongen valt door dakplaat het met het voormalig azc dezelf de kant opgaat als het al meer dan twintig jaar gapende Gat van Nieuwerkerk of de ook al ja ren leegstaande en zwaar verval len toeristenkerk De Ark in Re- nesse is Jongerius niet. „Als wij de nieuwe eigenaar worden la ten we dat niet gebeuren." OUWERKERK - Een veertienjarige jongen uit Sint-Oe- denrode is gistermiddag gewond geraakt toen hij in Ou- werkerk door het dak van een schuur zakte. De jongen 1 viel vijf meter naar beneden en is met vermoedelijk een ge- broken of zwaargekneusd been naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Het ongeval gebeurde rond kwart over vier aan cle Noord Achterweg. Toen het radiografisch be- j stuurbare vliegtuigje van de jongen op de schuur beland- - de, klom hij via enkele andere schuurtjes het dak op. Daar leunde hij op een doorzichtige dakplaat en viel er - doorheen. Man zet twee keer wietkwekerij op MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoner van Terneuzeh is gisteren in Middelburg veroordeeld tot 240 uur werk- straf en vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf wegens hennepteelt. Ook moet de man aan energiebedrijf Delta 4468 euro scha- devergoeding betalen. De man zette dit jaar tot twee keer toe een hennepkwekerij op. Hij tapte beide keren stroom af. De politie trof eind februari in zijn woning 718 hennep planten aan. Op 13 april deed de politie opnieuw een inval. Buren had den geklaagd over overlast en hadden gezien dat er men sen langs waren geweest om zakken wiet op te halen. Bij de inval, twee dagen later, werd nog 116 gram hennep ge vonden.. De Terneuzenaar zei gisteren dat de verleiding (door zijn schuldenlast) te groot was. Hij verklaarde ook, hetzij wei felend, door anderen onder druk te zijn gezet." Celstraf na stelen biefstuk MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Rei- narz heeft gisteren een veelpleger uit Vlissingen voor een winkeldiefstal veroordeeld tot twee weken cel. De 38-jari- ge Vlissinger stal 6 maart in de supermarkt biefstuk ter waarde van 3,39 euro. De politierechter verbaasde zich over de handelwijze van de man, die de andere boodschappen bij de kassa afreken de, maar de biefstuk onder zijn jas had gestopt. De ver dachte heeft een fors strafblad. Drankrijder verliest baan en huis MIDDELBURG - Een 42-jarige drankrijder uit Klooster-- zande zag gisteren in Middelburg zijn wereld instorten. Het langdurige rijverbod (achttien maanden waarvan drie voorwaardelijk) dat de politierechter hem oplegde, had verstrekkende gevolgen. „Ik heb geen werk meer. Dat betekent.dat ik mijn huis- moet verkopen." De man werd ook nog tot 36 uur werk straf veroordeeld. „U heeft pure mazzel gehad dat er geen doden zijn gevallen. U bent door het oog van de naald ge kropen", repliceerde de politierechter. De man was 19 februari na cafébezoek in zijn auto ge stapt en op een kilometer van zijn woning gestrand. „Ik had de heuvel niet goed gezien." De auto kwam vast te zit ten. De verdachte ging te voet hulp halen. Samen met zijn buurman probeerde hij de auto van zijn plaats te krijgen, toen de politie arriveerde. De man bleek vijf keer zoveel alcohol gedronken te hebben als is toegestaan. Hij vertel de dat hij enkele schrikborrels bij de buurman had ge dronken, maar de politierechter geloofde dat niet. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland trekt 40.000 euro uit voor een studie naar wat er allemaal anders en beter kan in de groene schil rond Zierikzee. Met name wordt bekeken wat er moet gebeuren met ruimte die vrijkomt als be drijven verhuizen naar het - nog te realiseren - Business Park. Het gaat bij de studie niet om de complete groene zone rond Zie rikzee, maar over het 'kwadrant west', het gebied begrensd door Havenkanaal, Grevelingen- straat, Nieuwe Kooiweg en Laan van Saint Hilaire. Ge noemd gebied is een min of meer groene buffer tussen de his torische binnenstad van Zierik zee en buitenwijk Poortam bacht. In het in 2002 opgestelde toekomstplan Structuurvisie Zierikzee is de groene schil de status van 'stedelijke campus' toegedichtUitgangspunt in de structuurvisie met betrekking tot het gebied is dat het groen en open moet blijven maar niet helemaal op slot mag. Er mag wel wat gebouwd worden maar de omgeving moet 'parkachtig' blijven. In de groene schil zijn voorzie ningen als de Pontes scholen- groep Pieter Zeeman en zorgcen trum Borrendamme maar er is ook een aantal bedrijven geves tigd. De gemeente hoopt en ver wacht dat op termijn een aantal bedrijven uit die groene schil verhuist naar het nog in ontwik- Expositie In een keet naast de toekomstige nieuwe praktijk helpen dierenartsen B. Romijn en J. van Ardenne al patiënten. foto Marijke Folkertsma WESTENSCHOUWEN - Neel- tje Meerman uit Brouwershaven exposeert in de excursieschuur van Staatsbosbeheer in Westen- schouwen. In de ruimte hangen tien klem- rijke schilderijen met als thema 'natuur'. De expositie is in de vakantie periode dagelijks te bekijken van 13.30 tot 16,30 uur. Buiten de vakantieperiode is de excur sieschuur alleen in het weekein de open tussen 13.30 en 16.30 uur. De expositie duurt tot en met 1 oktober. keling zijnde bedrijventerrein^ i Business Park. \Ten behoeve van de plannen f Voor Business Park is pasgele-'i den een zogeheten 'quick-scan'; uitgevoerd naar de mogelijkhe-'; den tot bedrijfsverplaatsing. De.) nu door het college voorgestelder studie is een nadere uitwerking;; daarvan en moet antwoord ge-; ven op de vraag wat de mogelijk-; heden zijn voor wat betreft de» dan vrijkomende ruimte .in de» groene schil. Het is de bedoeling dat de stu die wordt uitgevoerd door del' projectgroep Business Park en; aangestuurd vanuit de afdeling;; ruimte en milieu. Het voorstel; om 40.000 euro uit te trekken! voor verdere uitwerking van; plannen voor de groene schil" komt donderdag 31 augustus! aan de orde tijdens de vergade ring van de Schouwen-Duive- landse gemeenteraad. De verga-;- dering wordt gehouden in de; burgerzaal van het gemeente-! huis. Aanvang 19.30 uur. BROUWERSHAVEN - Ultra mar, een samenwerkingsver band van beeldend kunstenaars' uit verschillende windstreken, houdt tot en met 25 augustus-. een expositie in de Sint Niep--; laaskerk in Brouwershaven. De deelnemers zijn afkomstig? uit Zoetermeer, Zutphen, Bent-;; huizen, Brouwershaven en uit;; Spanje. Marijke Lamboo en! Neeltje Meerman zijn twee! Schouwen-Duivelandse deel-;, neemsters. Doel van de samen-; werking binnen Ultramar is van; elkaar te leren en inspiratie"óp" te doen. De kunstenaars binnen de groep maken schilderijen,! keramiek, collages, etsen, foto's! en ruimtelijk werk. De tentoonstelling in de Sint-Ni-; colaaskerk wordt morgenmid-i; dag om 16.00 uur geopend dqois prof. dr. H. Klimmerle. De GB| Band zorgt voor de muzikale om-* lijsting. De expositie is tot enj- met 25 augustus dagelijks ge-t opend van 13.30 tot en met! 16.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 55