PZC Onderzoek mobiliteit ouderen Ruimte maken voor de toerist 60% W °euy Amerikanen oefenen met strandwachten wv. rentes! 30 jaar 4, as Ministerie wil inzicht krijgen in mogelijkheden rond kleine dorpen SMAIII SAlll Deelgebied plan Tureluur wordt Rykels Bevang Zonnescherm in brand Laus Deo zoekt nieuwe koorleden Poging tot verkrachting Vanaf vandaag gehele damescollectie KORTING zeeuwse almanak Promotie bJll? /|l bIJ LTL'Mri Redactie: Oil 3-315649 WWW.pZC'n' E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Moord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Sws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 12 augustus 2006 Whypotheek s jggr 4 00 *de 10 jaar 4,30 www.expertfd.nl waarin opgenomen de Zierikzeesehe Nieuwsbode 1844-1998 I»H1WJMW Hnnr Marcel Modde ZIERIKZEE - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil weten hoe oudere inwoners van kleine dorpen op Schouwen- Duiveland zich verplaatsen. Op basis van gesprekken met de doelgroep hoopt het departe ment inzicht te krijgen in de noodzaak van het al dan niet verbeteren van het openbaar ver voer naar en van de dorpen. Het onderzoek wordt uitge voerd door het adviesbureau Mu- consult in Amersfoort. In de om geving van Woerden wordt een vergelijkbare vraag neergelegd bij 65-plussers. Door beide re gio's met elkaar te vergelijken, moet volgens projectleider E. Pieper ook duidelijk worden welke verschillen er zijn tussen liet 'stedelijke platteland' en het 'echte platteland', waartoe Schouwen-Duiveland wordt ge rekend. Daarnaast heeft Mucon- sult landelijk een representatie ve enquête uitgezet om in beeld te hijgen of veel oudex-en ver huizen van de stad naar het plat teland, danwel omgekeerd en welke overwegingen daarbij Het ministerie houdt dinsdag in Zierikzee een bijeenkomst met vijftien oudere dorpelingen van Schouwen-Duiveland. De wer ving daarvoor loopt echter nog niet soepeitjes, aldus M. Bom. „Tot dusver hebben we drie daadwerkelijke toezeggingen. Anderen zien er het nut niet van in, of willen 's avonds de deur liever niet meer uit." Pieper hoopt dat zich nog gesprekskan- didaten aanmelden via het tele foonnummer 06-41947549. Zo niet, dan gaat het overleg niet festiualX Ulissinger» 25 - 26 - 27 .AUGUSTUS 2006 (Advertentie) door en laat Schouwen-Duive land een kans liggen op mogelij ke vei'betering van het doel- groepvervoer. Volgens Pieper is voor de bijeen komst in Zierikzee bewust geen beroep gedaan op de ouderen bonden. „Dan krijg je de toch al actieven. In onze ogen zijn die niet helemaal representatief voor dit onderzoek. We willen liefst met mensen in gesprek ra ken die er doorgaans wat min der snel er op uit trekken. Van daar ook dat we hebben geko zen voor een persoonlijke wer ving, maar dat loopt helaas een beetje stroever dan gedacht. Een groep van vijftien is ook niet representatief, maar wel groot genoeg om inzicht te bie den in wat er op dit vlak leeft in de plattelandsregio." Auto Het ministerie is benieuwd hoe veel 65-plussers nog een eigen auto hebben waarmee ze op pad kunnen, op de fiets stappen, dan wel dat ze afhankelijk zijn van bussen of de taxi. Onderliggen de gedachte daarbij is te beoor delen of er ouderen zijn die tus sen wal en schip vallen, vertelt Pieper. In dat verband wordt ook gekeken naar de bereikbaar heid van ziekenhuis, huisarts en de mogelijkheid om de sociale contacten in stand te houden. Pieper verwacht de onderzoeks resultaten eind september te kunnen bundelen, op basis waar van een conclusie kan worden gepresenteerd. Wat het ministe rie vervolgens met die gegevens doet, weet hij niet. Ook is hem onbekend of er geld beschik baar komt voor mogelijke verbe tering van de mobiliteit van ouderen op het platteland. Jerry van der Meulen (1) en Johan Jelle uit Californië geven Walcherse strandwachten les in redden met waterscooters, foto Lex de Meester doorSelma Osman OOSTKAPELLE - Met een flin ke dosis humor brengen twee Amerikanen de strandwachten van Oostkapelle en Vrouwenpol der de fijne kneepjes van het red den met een waterscooter bij. De brandweermannen uit Cali- fornië hebben al zo'n zeven jaar ervaring met dit voor Nederland nog vrij nieuwe redmiddel. Johan (John) Jelle is hier samen met zijn collega Jerry van der Meulen om de Zeeuwen te leren 'hoe ze veilig en zonder ongeluk ken met de waterscooter kun nen werken. In Amerika wordt dit voertuig niet alleen ingezet voor reddingen op zee, maar ook op wildstromende rivieren en bij overstromingen. De driedaagse training maakt van de Zeeuwse redders nog geen experts, legt Jelle uit. „We helpen ze op weg, daarna is het een kwestie van flink oefenen." De brandweerlieden zijn voor de tweede keer in Zeeland om het evenement Rescue Vlissin- gen bij te wonen. Dat deden ze ook in 2004. Tijdens dat bezoek gaven ze een eendaagse cursus in Vlissingen. Slecht imago Redden met een waterscooter is meer dan een beetje spelevaren op kosten van de gemeenschap, proberen de Amerikanen uit te dragen. De Nedeiiandse strand wachten proberen, net als zij, het voertuig van zijn slechte imago af te helpen. „Omdat de waterscooter zo snel is zijn er al ■heel wat mensen levend van het strand weggehaald", betogen Wilco Groeneveld en Robert van de Weg. „Als het 'druk is scheur je zo met honderd kilometer per uur met een defibrillator weg. Daar kan geen auto tegenop." Vandaag oefent de groep op het strand van Oostkapelle het op pikken van drenkelingen. KERKWERVE - Deze week is begonnen met de laatste werk zaamheden aan de eerste drie deelgebieden van Plan Ture luur, de zogenoemde recreatieve maatregelen. In deelgebied één, beter bekend als De Prunje, kunnen dit na jaar-weer rondleidingen door de doorwaadplaatsen gehouden worden. Putten en vex'zakkin- gen veroorzaakt door de grazen de koeien worden weer hersteld. Daarnaast maakt men plaats vrij op de Slikweg voor een vo- gelldjkschei-m en drie parkeer- Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. De caravan verhuren we nooit Deelgebieden twee en drie, opge splitst door de Bootsweg, dra gen nog geen naam. Daar gaat volgens projectleider R. de Jon ge van Dienst Landelijk Gebied (DLG) binnenkort verandering in komen. „We willen alletwee de gebieden hét Rykels Bevang noemen, naar de bekende na tuurliefhebber en fotograaf van Schouwen-Duiveland Rykel ten Cate. Hij was namelijk vooral geïnteresseerd in dit gebied." Een officiële gedenksteen wordt bij het nog te bouwen vogeluit kijkpunt naast de Bootsweg ge plaatst. De vogeluitkijkplaats op een'eilandje, dat via twee bruggen verbonden is met de Bootsweg en Inlaagweg, moet tien meter hoog worden en uit zicht bieden op de Oosterschel- de. Voordat die bouw plaats kan vinden, worden er eerst la-eken gegraven en de voedselrijke bo venste laag grond op het land weggehaald om de groei van on kruid te voorkomen. In novem ber hoopt de DLG klaar te zijn met de werkzaamheden. (Advertentie) In Vrouwenpolder kijkt haast geen mens er vreemd van op: je huis verhuren en zelf op de camping gaan zitten. Frank en Tessa De Graer zijn beslist geen uitzondering. Van mei tot en met september maken ze ruimte voor de toerist. Op het plaatsje achter Frank Tessa's tweewielershop zitten Riet Claessens en Joop Pronk uit Nijmegen te lezen. Vorig jaar waren ze de eersten die het huis van de twee vriendelijke Belgen boekten. Deze zomer zijn ze terug. „Het is vooral fijn dat je hier op jezelf zit. Je hebt hier geen andere mensen om je heen die zich met je bemoeien én we vinden het heerlijk zo dicht bij het strand." Boven in de badkamer draait de wasma chine. „Lekker, die voorziening heb je lang niet overal. Ruim een kilometer verderop, op camping Stichting De Veerse Dam, moet Tessa (moeder van Quinten -net zes- en Carsten van vier) het zonder eigen was machine stellen. Maar ze redt het ook prima met de gezamen lijke wasmachine. En als het moet, dan draait ze op vrijdag, de wisseldag, snel thuis even een was. Vader Frank maakt lange dagen in de fietsenwinkel. Na sluitings tijd begint het bezorgen en opha len van de huurfietsen. Zodoen de zit zijn vrouw de hele dag al leen met twee kleine jongens op haar lip. „Da's niet altijd even makkelijk", geeft ze toe terwijl Carsten een keel opzet. „We tele foneren veel." Niet het geldelijk gewin, maar de kinderen zijn er de oorzaak van dat Frank en Tessa hun wo ning boven de zaak hebben ver ruild voor een krappe stacara van. „De kinderen en de zaak, dat ging echt niet samen. Ze lie pen constant in de winkel en ren den de straat op als wij met klanten bezig waren." Frank Tessa en Frank De Graer in hun stacaravan. - Wil je optimaal van je va kantie genieten, besteed de verhuur dan uit aan een bu reau. Dat neemt een hoop rompslomp uit handen. Het vakantiebudget slinkt op die manier natuurlijk wel. Wie niet van grote verande ringen houdt, doet er goed aan een zwai-e hoekbank neer te zetten. Een groepje fau teuils nodigt namelijk al snel uit tot een herschikking van het meubilair. Maak het huis gezellig voor kinderen, dan blijft het intexi- eur langer heel. Boekjes en te kenspulletjes koop je voor een habbekrats op de rommel markt. Gloeilampen gaan nogal eens stuk. Het is handig om van iedere soort een stuk of twee op voorraad te hebben. Dat verschaft de toerist een hoop gemak. Hollanders hechten aan hun gewoonten, ook als ze op vakantie zijn. Een kaas schaaf en een theepot mogen daarom in de standaarduitrus ting van de keuken niet ont- bx-eken. kreeg ondertussen steeds vaker mensen die hem vroegen of-er in het dorp nog iets vrij was. En dus verhuisden ze voor zes maanden hun eigen boeltje naar de camping. De stacaravan is eigenlijk al ja ren hun thuis. „Die verhuur ik nooit", zegt de Belgische reso luut. „Dit is echt mijn plekje." Haar ouders stonden al twintig jaar op de Vrouwenpolderse camping. In november 2002, net na de geboorte van zoon Carsten, konden ze er zelf ook een caravan kopen. „We hebben er een jaar of tien voor op de wachtlijst gestaan." Toen ze nog in Brugge woonden en werkten, was het elke vxijdag: 'Ha, weer naar de caravan'. „Hier haddexx we rust. Nog steeds bekruipt Tessa een vakantiegevoel. „Vakantie, dat is hier. We zijn eens een keer naar Kreta geweest. Dat was op onze huwelijksreis. Hier zit je dicht bij het water. Je loopt het padje uit en achter de bomen ligt het meer. Daar hebben we, toen het zo warm was vier we ken aan een stuk gezeten. Je kunt er krabbetjes zoeken." Frank De Graer merkt op dat thuiskomen op de camping veel fijner is dan thuis. „Daar blijf ik de fietsenmaker. Altijd klopt er wel weer iemand aan de deur. Op de camping ben ik gewoon Frank." Door hun huis te verhu ren hebben ze van de nood een deugd gemaakt. „Het stond toch leeg. Nu wordt het nog onder houden ook. Bij elke wisseling komt er een kuisploeg." Uit tijdgebrek besteedt het echt paar hxet verhuren uit aan de VW. Zelf kunnen ze op het in ternet volgen wanneer het huis is geboekt. „De WV zorgt voor de wisseling, de sleutels en de opkuis." Het grote voordeel vindt fietsenmaker Frank dat ze zelf geen gezeur aan hun hoofd hebben. „Als er iets is, moeten de mensen naar de VW bellen." Niet dat hij zich helemaal afzij dig houdt: de huurders krijgen ZIERIKZEE - Een zonnescherm van een sieradenwinkel aan de Appelmarkt in Zierikzee is in de nacht van donder dag op vrijdag in brand gestoken. Het scherm is totaal ver-1 nield. De brand werd ontdekt door een voorbijganger die de brandweer alarmeerde. De bewoners van de bovengele- gen woning werden pas wakker toen de bx'andweer al be zig was met blussen. Door de ramen van de bovengelegen woning te koelen, kon de brandweer voorkomen dat de bo- venwoning in brand vloog. De bewoners hebben aangifte van brandstichting gedaan bij de politie. BRUINISSE - Christelijk gemengd zangkoor Laus Deo ixit Bruinisse is op zoek naar nieuwe leden. Het koor telt nu 26 stemmen en kan nog wel wat nieuwe gebruiken. „Mannen en vrouwen",,vertelt M. Dooge van het koor. „Maar we hebben voopèl weinig mannen en dat is jam mer." Het koor staat ónder leiding van C. de Geus uit Sommelsdijk en zingt voornamelijk a capella. Het i*eper- toire bestaat uit Nederlandse liederen uit het liedboek en psalmen en gezangen en het koor treedt gemiddeld drie- maal per jaar op. Belangstellenden kunnen donderdag ko- men kennismaken tijdens de eerste x-epetitieavond in de Gereformeerde Kerk aan de Noorddijk in Bruinisse, Het koor viert dit jaar het 45-jarig bestaan. Op 30 september is een speciaal optreden in de kerk in Dreischor. Dan wordt ook de nieuwe cd gepresenteerd. MIDDELBURG - Een onbekende man heeft gisteroch tend tussen 5.25 en 5.45 uxxr gepoogd een 21-jarige Mid delburgse te verkrachten. Dat gebeurde aan de Kanaal- weg in Middelburg. Daar fietste de vrouw richting Ar- nestein. Nadat het slachtoffer bij het benzinestation dé weg was overgestoken zag ze op een grasveldje tussen het spoor en de rijbaan een man staan. Ze fietste hem voorbij, maar hij trok haar van haar fiets en sleurde haar mee xich- ting het spoor. Hier probeerde hij haar te verkrachten. Ook dwong hij haar tot seksuele handelirxgen. De vrouw bleef rustig en de man liet haar uiteindelijk gaan. Het gaat om een blanke man met blond tot middelblond kox-t haar. Hij had een normaal postuxxr en een lengte van 1.82 j tot 1.85 meter. Hij moet een jaar of dertig zijn geweest. Tijdens het vooxrval zijn onder meer een busje, een auto vanuit Amemuiden en een man op een fiets uit de rich ting van het station voorbijgekomen. De politie verzoekt hen en eventuele andere getuigen zich te melden op het politiebui-eau of via telefoonnummer 0900-8844. (Advertentie) (m.u.v. nieuwe collectie) Markt 73 M i d d e I b u r (Advertentie) Unieke cursus Aquacultuur van start! Schrijf je in vóór E4 augustus a.s. 5* Hogeschoolrfjf Zeeland foto Lex de Meester van hem een fiets te leen. Als het op de huisraad aan komt, zijn de Belgen niet pietlut tig. De toeristen eten van dezelf de borden als zij en met hetzelf de bestek. Voor Frank en Tessa De Graer maakt het niet uit. „Die spullen zijn allemaal ver vangbaar." Wel haalt Tessa elk vooxjaar de foto's van de wand en hangt ze er leuke 'sierkader- tjes' voor terug. Winterklei'en, speelgoed en persoonlijke spul len gaan naar zolder. De twee oudste poezen scharre len bij Frank in de winkel. „Die wilden we niet meer versteken." De jongere katten blijven zomer en winter op de camping. Net als het konijn en een haasje dat ze zelf hebben opgekweekt na dat het was komen aanlopen. Het verhuren van de woning be valt hun px'ima. „We hebben er nog geen dag spijt van gehad." „Of je er rijk van wordt?", lacht Frank. „Nee. Maar het is een leu ke inkomst." Selma Osman De man uit het Gooi woont sinds jaren naar zijn zin in de Zak van Zuid-Beveland. Hij geeft tegen familie en vrien den hoog op over de kwaliteit van leven op het platteland. Zijn promotiewerk leidt regel matig tot overkomst van be kenden die het Zeeuwse land van melk en honing met eigen ogen komen aanschouwen. Zo logeren dezer dagen een massa familieledeii op een Be- velandse minicamping. Een toepasselijke bijnaam heeft onze immigrant ook al onder zijn Hollandse familie leden: kampeerbroer. Bel voor de dichtstbijzijnde Intratuin-vestiging: 0900-7707700 of kijk op www.intratuin.nl (Advertentie) Kom van 10 t/m 19 augustus langs voor ongelofelijke kortingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 53