Anarchistische geur pc vervliegt Zuid-Korea leert leven met falen van zonneschijnpolitiek PZC Islamitische unie breidt macht in Somalië uit PZC Kans op rechtszaak tegen Israël en Hezbollah is klein Apparaat heeft na kwart eeuw weer trekjes van oude centraal gestuurde machines Doorbraak bleef lang uit 12 augustus 1956 zaterdag 12 augustus 2006 door Karen Zandbergen In garages, zolderkamers en pakhuizen knutselden hob byisten in de jaren zeventig de eerste homecomputers in el kaar. IBM volgde, vandaag pre cies vijfentwintig jaar geleden, schoorvoetend met de eerste per sonal computer. De eerste hob byisten droomden van een anar chistische, virtuele wereld met oneindige mogelijkheden. Maar de pc heeft inmiddels alweer al le trekken van de eerdere, cen traal gestuurde apparaten. Als een bezetene rent een spor tief geklede, blondine naar een enorm scherm waarop een hoofd met een vierkante bril het volk toespreekt. In haar roze handschoenen klemt ze een me- terlange hamer. Een slag, een oogverblindende flits, en onder een dreigend gedonder spat het scherm uiteen. Met deze recla mespot wilde computerbedrijf Apple in 1984 laten zien hoe de computerfabrikant verschilde van het grote IBM. Het grote sprekende hoofd representeerde de allescontrolerende 'Big Brother'. Big Brother stond op zijn beurt voor hét bedrijf van de kamersvullende centraal be stuurde computers: IBM. „Wij laten u zien waarom 1984 geen 1984 hoeft te zijn", schalt aan het eind van de spot over het pu bliek. De makers refereren aan de bestseller van George Orwell over een door technocratie over heerste wereld. Apple is er voor de anarchistisch ingestelde com puterliefhebber, was de bood schap. Slaafsheid, controle en hiërarchie: dat waren decennia lang de associaties die compu ters bij kritische geesten oprie pen. De enorme apparaten vul den fabriekshallen en zorgden dat het werk sneller, efficiënter en beter controleerbaar werd ge daan. Dat kon anders, dachten hobbyisten in de Verenigde Sta ten in de jaren zeventig. Anar chistische hippies aan de west- In de zeventiende eeuw werd de naam computer ge bruikt voor een wiskundige. Een bedrijf huurde zo ie mand in om moeilijke bereke ningen uit te voeren. Eeuwenlang bestonden com puters vooral op papier. Theo retisch gezien hadden ze kun nen werken, maar zo ver was de techniek nog niet. Tot de eerste echte toepassin gen in de Tweede Wereldoor log. De Duitse coderingsma chine Enigma bestond uit twee machines die op elkaar moesten worden afgestemd. In Londen kwam al snel het antwoord. De Colossus redde menige Britse onderzeeër van de ondergang. De computer kon zo snel rekenen, dat het op de duur de steeds wisselen de codes van de Duitsers kon kraken. De volgende slag werd ge maakt aan de andere kant van de oceaan. Het MIT in Boston was aan het eind van de jaren vijftig de trotse bezit ter van een IBM 704. In de Verenigde Staten stonden en kele tientallen van dit soort enorme machines die met ponskaarten werkten. Het duurde weer twee decen nia voordat hobbyisten op het idee kwamen om de micro chip, die eigenlijk bedoeld was voor rekenmachines, in een computer te stoppen. Dit was het begin van de mini- computers, door IBM in de ja ren tachtig dusdanig verbe terd dat het goed werkende homecomputers werden: de personal computer. Sindsdien verschijnen de ap paraten in alle mogelijke vor men. Met platte schermen, als grote, draadloze draagbare computers en als zakcompu ters. GPD kust begonnen hun eigen 'home brew computer' clubjes in gara ges en woonkamers. In decem ber 1974 was het zo ver. Voor vierhonderd dollar kon iedere Amerikaan een bouwpakket je bestellen waarmee de eerste ech te, handzame computer te bou wen was. Wie schetste de verba zing van de initiatiefnemers in New Mexico toen de bestellin gen alleen al in de eerste maand met duizenden toestroomden. Een goed moment voor de com puterbedrijven om in te spelen op deze trend. Zou je denken. Maar IBM, veruit de grootste computerfabrikant, zag nog niets in de beweging. Het idee dat mensen zelf controle wilden hebben over een apparaat of het eenvoudigweg zelf wilden bezit ten drong pas in de jaren tachtig door. Toen kwam IBM met een personal computer die ook Ne derland snel veroverde. Verbinden Wie langs het Utrechtse gemeen tehuis loopt stuit op een zwart, rood en geel geverfd pand waar op een metersgroot anarchis tisch teken geschilderd is. Daar huist Puscii, een van de in Ne derlandse actieve, anarchis tische internetclubs. Want niet alleen de pc veroverde met haar introductie in 1981 razendsnel Nederland. De anarchistische achtergrond kwam mee. De ideo logie in het donkere gratis inter netcafé is in essentie nog dezelf de als die van de computerfana ten uit de jaren zeventig. Tech nologie moet mensen niet bin den en belemmeren, maar men sen verbinden. In de cafés wordt ook een strijd gevoerd om onge wenste buitenstaanders die wil len meekijken in de computer, buiten te houden. „Een systeem beheerder kan achteraf precies nagaan welke sites ik bekeken heb", zegt onderzoeker Koen van Turnhout van de universi teit van Eindhoven. In vrijwel al le bedrijven zijn de pc's aange sloten op een eigen netwerk. De netwerkbeheerder kan theore tisch gezien op afstand inloggen op de computer en zo alle be standen zien. Ook geheime dien sten en zelfs criminelen weten hoe ze toegang tot de pc moeten krijgen en hoe ze die computer kunnen controleren. Zitten we als in een soort Matrix inge plugd op een netwerk waarover we zelf geen controle hebben? Zijn we slechts zombies op de computer? Dat gaat wat ver, maar het is inmiddels een illusie dat we in een afgesloten, eigen omgeving ons werk kunnen doen zonder dat iemand mee kijkt GPD Een oermodel pc van IBM uit 1984. door Nona Eveleens Opnieuw is in Somalië een belangrijke en strategi sche plaats in handen geko men van de Unie van Islamiti sche Rechtbanken (UIC). Be- letuein, driehonderd kilome ter ten noordwesten van de hoofdstad Mogadishu, ligt aan de grens met buurland Ethiopië. De overname ging gepaard met een kort vuurgevecht waarbij geen slachtoffers vie len. De UIC heeft sinds juni, toen het Mogadishu verover de op de krijgsheren, gestaag zijn invloed uitgebreid. Het grootste deel van het zui den van Somalië is in handen van de Unie. Net als in andere plaatsen ver welkomde de bevolking van Beletuein de overname. Over al waar de UIC aan de macht komt, keren rust en orde te rug, een situatie die Somalië niet heeft gekend sinds 1991 toen dictator Siad Barre door de krijgsheren ten val werd gebracht. De machtsonwenteling ver liep overigens niet zonder bloedvergieten. Alleen al bij de gevechten om de heer schappij in Mogadishu vielen meer dan 350 doden. Ontbonden Ondertussen probeert de So malische premier Ali Moham med Ghedi een nieuwe en af geslankte regering samen te stellen. Het vorige kabinet bestond uit meer dan honderd leden. Het werd ontbonden omdat een groot deel van de minis ters en staatssecretarissen op stapte uit protest tegen de weigering van Ghedi om met de UIC te onderhandelen. Ghedi zei in juni nog met de Unie te willen onderhande len, maar kwam daar op te rug en beschouwt de Unie nu als een groep extremistisch? moslems. Hij heeft vooral pre- blemen met voorzitter Sjeii Hassan Dahir Aweys. Deze oud-militair leidde in het ver- leden een islamitische groepe ring die volgens de VS bar- den met Al Qaeda onderhield De Somalische regent: wordt weliswaar door de it! ternationale gemeenschap g. kend maar heeft nauwelijks enige invloed. Ghedi kwan met zijn weigering om metd, UIC te onderhandelen jh con flict met president Abdullah Yusuf. Die heeft ook bezwa ren tegen de Unie maar is wé bereid tot besprekingen Sjeik Hassan Dahir Awew wijst eveneens besprekinge af tussen zijn Unie en de rede ring zolang zich Ethiopische troepen op Somalisch grond gebied bevinden. Ethiopische, militairen zijn gelegerd ic Baidoa, de regeringszetel Ethiopië ontkent de aanwezig heid maar heeft wel openlijk gedreigd in te grijpen als isla mitische milities Baidoa aan vallen. De Ethiopische rege ring vreest dat de UIC een is lamitische staat wil mal van Somalië. Zo'n regime: islamitische rebellen kunnea ondersteunen in Ethiopië, waar de helft van de bevol king moslim is. De volgende plaats waarop de milities zich richten is Gal- kayo. Het stadje, zeshondeni kilometer ten noorden van Mogadishu, ligt in de autono me regio Puntland, de machts basis van president Yusuf. Onlusten Het is er eerder deze week tol onlusten gekomen voor- en tegenstanders van de UIC. Voorlopig lijken de aan hangers van de regering de overhand te hebben maar lo kale media maken melding van islamitische milities op de zuidelijke naar Galkayo. GPD door Emma Thomasson Israël en Hezbollah worden beschuldigd van oorlogs misdaden gedurende hun oor log die al vijf weken duurt. Toch is de kans klein dat er ooit een rechtszaak van komt. De zoon van de Libische presi dent Moammar Ghadaffi deed een beroep op het Inter nationale Strafhof om de Is raëliërs te vervolgen voor een aanval op flat in het Libanese Kana waarbij tientallen do den vielen. Maar het Interna tionale Strafhof, ingesteld om personen te berechten voor misdaden tegen de menselijk heid, oorlogsmisdaden en schendingen van mensenrech ten, verklaarde dat het niets kon uitlichten. Israël en Liba non zijn er niet bij aangeslo ten. De VN-Veiligheidsraad kan zaken van een niet-lid door verwijzen naar het Strafhof. Maar Washington spreekt waarschijnlijk zijn veto uit aangezien het mede gaat om bondgenoot Israël Ontmoedigend „Internationaal gezien is dit erg ontmoedigend. Er is in dit geval geen jurisdictie van een international strafhof", aldus Jan Wouters, professor voor international recht aan de Ka tholieke Universiteit Leuven. „Er zijn geen instrumenten en er is onvoldoende informa tie om te kunnen bepalen of er inderdaad oorlogsmisda den zijn begaan." De mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch beschul digt Israël ervan geen onder scheid te maken tussen solda ten en burgers. Hezbollah doodt opzettelijk en lukraak burgers. Mark Regev, woordvoerder voor het Israëlische ministe- - rie van Buitenlandse Zaken, stelt dat het leger conform in ternationale wetgeving han delt. Bovendien heeft het land zelf een rechtssysteem om aanklachten wegens oor logmisdaden af te handelen. „Ondanks de moeilijke situa tie hebben wij alles onderno men om zo zorgvuldig moge lijk te werk te gaan." Richard Goldstone, oud-aanklager bij het Joegoslavië-tribunaal, be treurt het feit dat het Interna tionaal Strafhof niet kan in grijpen. Overigens berechten landen maar zelden hun eigen soldaten vanwege oorlogsmis daden, zo stelt hij. Afschrikwekkend „Of de acties door Israël nu wel of geen oorlogsmisdaden zijn hangt af van het feit wat degenen die de opdrachten ga ven, wisten. Ik heb daar geen idee van. Een internationaal strafhof kan dat achterhalen door een onderzoek. Als dat gebeurt, werkt het afschrik wekkend. En het levert infor matie op, hoe in de toekomst te handelen." Hoewel optre den van een internationaal strafhof onwaarschijnlijk is, toch heeft Libanon wel een andere mogelijkheid. Het land kan compensatie van Is raël claimen bij het Interna tionaal Gerechtshof. Regev meent dat de joodse staat compensatie verdient voor de schade die de Hezbol- lah-raketten hebben veroor zaakt in het noorden: „Liba non is met de oorlog begon nen. Als er één land recht heeft op compensatie, is dat Israël." Zelfs al komt de zaak voor het gerecht, dan nog is het moeilijk de internationale wetgeving toe te passen. Juris ten menen dat de regels niet toepasbaar zijn bij conflicten waarbij niet-bestaande sta ten (Hezbollah) betrokken zijn. Nummers Alan Dershowitz, professor rechtsgeleerdheid aan de Har vard universiteit, meent dat militanten handig de kunst 'burgers als nummers' te be handelen gebruiken. Burger slachtoffers aan beide kanten zijn een middel dat het doel heiligt. „Het misbruiken van burgers als wapenschild en oorlogsinstrument vereist een herziening van bestaande oor- logswetten", aldus Dersho witz. GPD/RTR Sinds 1998 probeert Zuid-Korea met de zogenoemde 'zonne schijnpolitiek' Noord-Korea te vermurwen tot een minder oor logszuchtige houding. De Zuid-Koreaanse oud-president Kim Dae-jung kreeg er in 2000 zelfs de Nobelprijs voor Vrede voor. Maar de Noord-Koreaanse rakettesten en de daaropvolgen de crisis tonen het failliet van die politiek. door Erwin Tuil De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il is zo impopu lair dat zelfs de Venezolaanse president Chavez zijn bezoek aan Pyongyang heeft afgezegd. Waar of niet, maar de gedachte dat de held van links Latijns- Amerika de stalinistische leider niet wil zien, is voor Zuid-Kore- anen een bewijs voor de isolatie van Kim. Kim Jong-il wordt gezien als het struikelblok in de moeizame verhoudingen tussen Noord en Zuid. Sinds Noord-Korea op 4 juli zeven raketten testte - op de Amerikaanse Onafhanke lijkheidsdag - is de steun voor de zonneschijnpolitiek verder af genomen. „Vooral jongeren lo pen er niet meer warm voor", zegt Peter Beck van de Interna tional Crisis Group (ICG) in Seoel. „De generatie dertigers en veertigers die in de politiek en het bedrijfsleven carrière ma ken zien Noord-Korea als een ander land. Of een andere pla neet. De gedachte achter de zon neschijnpolitiek was sympa thiek." Voorspoed „Als we geld pompen in Noord-Korea en de leiding la ten zien dat economische hervor mingen leiden tot meer voor spoed, kunnen we ze overtuigen van het feit dat oorlog geen op tie is", vat hoogleraar Paik Haksoon van het Sejong Insti tuut in Seoul het beleid samen. Tegelijk kregen de media de op dracht terughoudend te schrij ven over_Noord-Korea en niet te provoceren. De zonneschijnpolitiek ging heel ver. Zo werd 100 miljoen dollar betaald voor de histori sche ontmoeting van Kim Dae-jung en Kim Jong-il op 13 juni 2000 in Pyongyang. Nie- schietvlak te verminderen. mand sprak er schande van. Een grootindustrieel besteedde 400 miljoen dollar aan een vakantie park voor Zuid-Koreanen bij de Noord-Koreaanse Kumgang- berg. Nu wordt aan de noord kant van de grens ook een be drijvenpark opgezet. Maar de jongeren zien vooral een oorlogs zuchtig Noord-Korea dat opge sloten zit in een zelfgecreëerde waanwereld waarin de rest van de wereld het fout heeft en Pyon gyang niet. Beek: „Klap op de vuurpijl was de Noord-Koreaan se eis dat Seoul tonnen rijst en kunstmest moest leveren als dank voor de vrede die Zuid-Ko rea had dankzij de militaire be scherming van Pyongyang." Onberekenbaar Professor Haksoon gaat verder. „We zien nu dat de zonneschijn politiek niet het verwachte re sultaat heeft gehad. Kim Jong-il is onberekenbaar gebleken. Het lijkt er op alsof Noord-Korea nog steeds lijdt onder een shock van de ineenstorting van het communisme in 1989." Sinds de Sovjet Unie, trouw bondgenoot van het regime in Pyongyang, uit elkaar viel, heeft Noord-Korea eigenlijk geen vrienden meer. China was er nog, maar dat is druk bezig met economische hervormingen. Het regime in Pyongyang heeft dan ook de overtuiging dat het op zichzelf is aangewezen om te overleven. Dat Zuid-Korea na de rakettes ten de voedselhulp even stopte bracht Pyongyang ertoe één van de speerpunten van de zonne schijnpolitiek, familiehereni ging, op te schorten „Ontzet tend jammer", zegt Hwang Jung-joo, leider van het Hereni- SUEZ - President Nasser van Egypte heeft tijdens een pers conferentie in Caïro gezegd dat hij niet naar Londen komt om de conferentie over het Su- ezkanaal bij te wonen. FEEST - Ondanks het slechte weer is de opening van de Vis serijfeesten in Breskens goed verlopen. Van heinde en verre kwamen mensen naar de Zeeuws-Vlaamse kustplaats om het festijn mee te maken. MIJNEN - In België is voor vandaag vanwege de mijn ramp in Marcinelle een dag van nationale rouw afgekon- digd. Diep onder de grond al ten nog altijd 250 mannen ge vangen, twee lijken zijn alge- borgen. De gezamenlijke kolen mijnen in Nederlands Lim- burg hebben besloten een mil joen francs beschikbaar testel len voor de nabestaanden ra de slachtoffers. ZWEMMEN - De Zeeuwse zwemkampioenschappen dss zaterdag in Sas van Gent we den gehouden, gaan niet de boeken in als bijzonder. De pu blieke belangstelling was dik ger, het weer slecht en desfee: matig. Sportief gezien wel e ook al weinig te beleven. Een Zuid-Koreaanse soldaat staat op wacht bij de Noord-Zuidgrens bij Panmunjom. Geselecteerd op lengte, uiterlijk en zwarte band taekwondo worden de militairen geacht de provocaties van Noord-Ko reaanse grenswachten tien meter verderop te minimaliseren. Ze staan half achter de barak om het foto Erwin Tuil/GPD gingprogramma binnen het Zuid-Koreaanse ministerie van Eenwording. „Zeventig procent van de mensen die zich aanmel den zijn ouder dan zeventig jaar, 27 procent is ouder dan tachtig. Voor hen betekent de opschorting dat familiehereni ging helemaal niet meer tot stand komt." Geen kans Analisten geven de zonneschijn politiek geen kans meer. De kritiek op mensenrechtenschen dingen in het Noorden wordt luider. Er komen meer vragen over de 489 Zuid-Koreanen die door Noord-Korea in de loop der jaren zijn ontvoerd. Het be sef dat Kim Jong-il het grootste obstakel is en dat hij geen sleu tel tot vrede en verzoening heeft, heeft definitief postgevat. GPD Hoofdredactie: PelerJansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@ptc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20.55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uilsluitend schriftelijk, 1 maandvoorl»' einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgeval overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgt» de Regelen voor het AdvertentieweRn Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjei): Tel. (076)5312104 Fax (076)5312340 Voor gewone ai Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Business to Business/Onro Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverterB- Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een ondei aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen In (abonnementen)admintstratle en om u te (laten) riucren van de titels en de werkmaatschappijen ducten van de titels en de werKmaaiscnappijen van de derden. Als u op deze Informatie geen prijs stelt zfirsservine. Postbus 31 44fi0 AA fines van um waaaiiui-concem.DetlW-j opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt v»">« (laten) informeren over voor u relevante diensten»^ Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4