PvdA herziet betwist AOW-plan Consumentorganisatie pleit voor gebruik van fietshelm Dienstregeling NS voor 2007 is rond Hevige regenval zorgt voor veel overlast Internetpartij wil systeem openbreken Partij beraadt zich op varianten fiscaliseringsoperatie Nma spreekt KPN vrij van misbruik data Heerenveen wint skütsjesilen zaterdag 12 augustus 2006 3 Hotelgasten besmet met legionella VALKENBURG - Twee gasten van Grand Hotel Monopo- le in Valkenburg zijn besmet geraakt met de legionella- bacterie. De GGD Zuid Limburg heeft dat gisteren be kendgemaakt. Het staat nog niet definitief vast dat de patiënten hun be smetting opliepen in het hotel. Wel is duidelijk dat de bac terie daar is gevonden en dat ze daar beiden zijn geweest, verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid. ANP Telefoonverkeer Limburg hersteld MAASTRICHT - Het telefoonverkeer in Maastricht en omgeving is gistermiddag helemaal hersteld. Gisteroch tend werd duidelijk dat bij de aanleg van een ondergrond se parkeergarage in het centrum van Maastricht een be tonnen bak waarin meerdere telefoonkabels lagen, dwars door midden was gezaagd. Hierdoor was mobiel bellen in Midden- en Zuid-Limburg donderdag overdag vrijwel on mogelijk. Omdat ook het transmissienetwerk van KPN uitviel, wer den ook klanten van andere belbedrijven als Vodafone en Orange getroffen. KPN onderzoekt of de schade is te ver halen op de aannemer of opdrachtgever. ANP Schadeclaim ongeluk met trap UTRECHT - Naar aanleiding van het trapongeval zondag in Utrecht is bij het gemeentebestuur een schadeclaim in gediend. Dat zei een woordvoerder gisteren. Van de ge-, wonden lag er gistermiddag nog een in het ziekenhuis. Over de aard van de claim wil de gemeente niets kwijt. Het is volgens de zegsman de bedoeling dat de gemeente dinsdag bekendmaakt welke commissie een onafhanke lijk onderzoek naar het ongeval zal instellen. ANP Ross en Peijs stappen op DEN HAAG - Staatssecretaris C. Ross (CDA) is niet ver kiesbaar bij de Tweede Kamerverkiezingen van 22 novem ber en ook niet meer beschikbaar als bewindspersoon. CDA-minister Karla Peijs van Verkeer stapt ook op. Zij wil wel graag senator worden, zei ze gisteren. Ross (1957) kwam in 1998 in de Tweede Kamer voor het CDA. In 2002 werd zij staatssecretaris voor VWS. Ze weet nog niet wat ze hierna gaat doen. Peijs (1944) werd in mei 2003 benoemd tot minister van Verkeer en Waterstaat in het kabinet Balkenende-II. Daarvoor was ze onder meer lid van het Europees Parle ment en lid van de Provinciale Staten van Utrecht. ANP Stembusfraude Weert onderzocht ROERMOND - Het Openbaar Ministerie (OM) in Roer mond is begonnen met een onderzoek naar mogelijke stembusfraude in maart bij de gemeenteraadsverkiezin gen in Weert. Dat heeft het OM gisteren gezegd. Het OM onderzoekt in het kader van de kieswet of kiezers actief benaderd zijn om volmachten af te geven. Burge meester J. Niederer deed vlak voor de verkiezingen aangif te van het ronselen van stemmen via volmacht. Kiezers zouden voorafgaand aan de verkiezingen stelselmatig zijn benaderd om hun stempas af te staan en zo een ander in staat stellen bij volmacht te stemmen. ANP r fj0Fnns Kockelmans den HAAG - De PvdA zal in |iaar verkiezingsprogramma aar omstreden AOW-plan aan passen, „We hebben goed geluis terd naar de kritiek", zei Twee de Kamerlid F. Crone gisteren. Crone is als financieel specialist 1 nauw betrokken bij het opstel len van verkiezingsprogramma, dat waarschijnlijk begin septem ber verschijnt. De PvdA kreeg het afgelopen voorjaar felle kritiek op haar 1 voornemen om de AOW te fisca- liseren, waardoor de stijgende kosten ervan beter op te vangen zouden zijn. Fiscalisering houdt jn dat de oudedagsvoorziening met langer uit premies wordt be taald, maar uit cle belastingen. 1 Vooral voormalig PvdA-minis- ter Mi van Dam (inmiddels geen partijlid meer) trok fel van leer tegen dit plan. Volgens hem zou- den 65-plussers met een smalle beurs er de dupe van worden. Na de publiciteit over het I AOW-plan daalde de PvdA flink in de opiniepeilingen. Inkomensgrens Hoe de aanpassingen er precies uitzien, staat volgens Crone nog Imet vast. „We zijn nog bezig met allerlei varianten." Maar het Kamerlid laat doorscheme- CDA Leiden wil meeuwen doden LEIDEN - Leiden moet speciale toestemming vragen om in het broedseizoen de nesten van meeuwen te verstoren, eieren weg te halen en de beschermde vogel te verjagen of te doden. Die maatregelen zijn nodig om dat de vogels een gevaar vormen voor de volksgezondheid, zo vindt althans het CDA in de ge meente. De meeuwen houden de Leide- naar stelselmatig uit de slaap en dat is 'een vorm van marteling', menen de CDA-raadsleden A. Elippo en Bleijie. GPD en n ii Kamer wil toch opvoedingskamp voor jongeren DEN HAAG - Een heropvoe dingskamp voor probleemjonge- - ren moet juridisch mogelijk wor- j;'; den. Dit stelt een meerderheid van CDA, WD en PvdA in de .3 Tweede Kamer. De partijen vin- li; den dat staatssecretaris Van li' Hoof (Sociale Zaken) hier aan 2Jj moet gaan werken. Volgens Bureau Berenschot is 111 het nu juridisch onmogelijk om hangjongeren die geen strafblad ri hebben, naar een heropvoedings- jj kamp te sturen. Ze zijn werk- lll loos, gaan niet naar school, lil maar hebben géén strafbaar feit gepleegd. Berenschot deed on- 111 derzoek naar heropvoeding in I opdracht van de staatssecreta ris. „Dwang is echter onmogelijk, ze zijn onwillig, maar niet crimi neel", licht een woordvoerster van Sociale Zaken toe. Van Hoof wil deze groep daar om met 'lichte drang' naar school sturen aan het werk krij gen. Hij stelt extra geld beschik- haar aan gemeenten die al met deze jongeren aan de slag zijn. A-kamerlid Van Hijum vindt echter dat de staatssecretaris meer moeite moet doen om de Q, verplichte opvoedingskampen rij wel mogelijk te maken. „We moeten meer grip krijgen op jon- i Êereri' zonder diploma." Van r Hijum vindt de PvdA en de WD aan zijn zijde, Het gaat om een groep van zo'n 15.000 jongeren tussen de 18 en 23 jaar die niet willen werken g én niet willen leren. GPD 'Koikarpers ziek door handelaren' I EINDHOVEN - De verspreiding van het herpesvirus onder Koi- i? karpers is het gevolg van onzorg- V1|ldigheid van handelaren. ïl 5, lij *rat zegt Theo \>an Dongen van j de Voedsel en Waren Autoriteit ln Eindhoven. „Er is steeds 1 meergeld te verdienen met deze vissen en daardoor krijg je wild- 1 groei van handelaren clie niet al- 2 «ld op het welzijn van de dieren 2ij uitzijn." 21 Van Dongen is verantwoorde- 51 bjk voor de inspectie van de v geïmporteerde dieren. Hij bena- 2! f" er ook genoeg goede |S Handelaren zijn. GPD I Peter van Straaten ls met vakantie ren dat in elk geval gedacht wordt aan een langere termijn voor de fiscaliseringsoperatie. Aanvankelijk wilde de PvdA hiervoor vijftien jaar uittrek ken, maar dat wordt meer. Ook zal de inkomensgrens waar bij ouderen moeten meebetalen aan de AOW waarschijnlijk wor den opgetrokken in het verkie zingsprogramma. Eerder sugge reerde PvdA-leider W. Bos dat 65-plussers met een aanvullend pensioen vanaf 10.000 euro zou den moeten gaan bijdragen. Van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Zware regen- en on weersbuien hebben gistermid dag in het westen, zuidwesten en noorden van Nederland voor grote overlast gezorgd. Op de snelwegen leidde het slechte weer tot lange files en vooral in Den Plaag liepen veel kelders van woningen en win kels onder. In Emmen werden een seniorencomplex en omlig gende woningen ontruimd om dat een hoge bouwkraan in de omgeving van het gebouw dreigt om te vallen, Door de stromende regen liep de Heinenoordtunnel op de A29, ten zuiden van Rotterdam, vol water. Het verkeer werd in bei de richtingen stilgelegd en de brandweer moest de tunnel leeg pompen. Ook op diverse andere wegen ondervond het verkeer veel last van de regen. De brandweer in de regio Haag- DEN HAAG - KPN maakt geen misbruik van de belgegevens van klanten van concurrenten die gebruikmaken van zijn net werk voor vaste telefonie. Wel moet het concern er beter op let ten dat deze concurrentiegevoe lige informatie intern uit han den van andere afdelingen blijft. Onderdelen van KPN die telefo- niediensten aanbieden, mogen de gegevens niet inzien omdat ze die kunnen gebruiken voor hun verkoopmethoden. Dat heeft de mededingingswaak hond NMa gisteren bekendge maakt:. De kartelautoriteit was een con trole gestart naar cle wijze waar op KPN omging met belgege vens van de concurrentie na klachten uit de telecommarkt. Die kwamen van telecombedrij- ven die het vaste net van KPN gebruiken. De communicatie is een sector waar de NMa momen teel extra scherp op let. KPN heeft de NMa toegezegd dat de interne procedures voor de omgang met belgegevens wordt aangescherpt. Ook wordt binnen het concern betere voor lichting gegeven over de schei ding van deze gegevens. ANP Volgens Crone is het zo goed als zeker dat de PvdA in het verkie zingsprogramma vasthoudt aan het plan om de aftrekbaarheid van cle hypotheekrente te beper ken. De partij wil dat de rente nog maar kan worden afgetrok ken tegen een tarief van 42 pro cent. Nu is dat nog mogelijk te gen het hoogste belastingtarief van 52 procent. Volgens Crone ondervinden de lage en midden inkomens geen nadeel van de be perking van de aftrek. Premier en CD A-leider J. P. Bal- landen kreeg ruim driehonderd telefoontjes van mensen die last hadden van de zware regenval. Vooral in Wateringen was de overlast groot. Kelders van win kels liepen gedeeltelijk onder. Ook een parkeergarage in dezelf de plaats stond blank. De brand weer moest een aantal keren uit rukken om het water weg te pompen. In de Haagse wijk Ypenburg zaten tweeduizend ge zinnen enige tijd zonder stroom door blikseminslag in een trans formatorhuisje. Tijdens het onweer sloeg in Delft de bliksem in op het dak van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Per jaar wor den 15.000 fietsers met hoofdlet sel op de Spoedeisende hulp be handeld. Dat bleek gisteren uit onderzoek van Consument en Veiligheid. De organisatie pleit daarom voor het gebruik van een fietshelm. „Van deze slachtoffers hebben 3500 mensen ernstig hoofdletsel opgelopen. Vooral kinderen in cle leeftijd van vijf tot tien jaar en jongeren in de leeftijd van 15 tot 20 jaar lopen veel hoofdlet sels op, respectievelijk bij 26 procent (1600) en 27 procent (1800) van de fietsongevallen," aldus een woordvoerder. In to taal belanden per jaar 67.000 fietsers voor enige vorm van let sel op de spoedeisende hulp. Bij de meeste fietsongevallen (47.000) is geen andere verkeers deelnemer betrokken geweest. Consument en Veiligheid zegt dat het vooral 'de beleving' is die Nederlanders ervan weer houdt een helm te dragen. „De mensen die geen helm dragen zijn de grootste barrière voor mensen die het wel willen. Het wordt in Nederland gezien als iets belachelijks om met een helm op rond te fietsen. In ande re landen is de fiets een sportat- tribuut waarbij je voorzorgs maatregelen neemt. In Neder land zien we de fiets als een ge woon vervoermiddel. Consument en Veiligheid raadt ouders van jonge kinderen aan hun kinderen toch een helm te kenende reageerde gisteren voor zichtig op cle uitlatingen van Crone. Volgens hem is het nog onduidelijk wat de PvdA pre cies zal doen met de AOW. „We moeten afwachten." Plet CDA voelt niets voor fiscalisering van de AOW, evenmin als de WD. Voorsprong De PvdA heeft deze week in de politieke barometer van bureau Interview/NSS en het tv-pro- gramma Nova zijn voorsprong op zijn belangrijkste concurrent van een eengezinswoning. De zolderverdieping brandde uit en de eerste en tweede verdieping hadden rook-en waterschade. De bewoonster bleef ongedeerd. Bouwkraan Door de enorme regenval dreigt in het Drentse Emmen een 50 meter hoge bouwkraan om te vallen. De kraan staat in een bouwput bij winkelcentrum Em mermeer aan de Iiaagjesweg. Door de regen liep de bouwput vol met water. De directe omge ving van de bouwput werd afge zet en een seniorenflat aan de laten dragen. „Juist bij jonge kinderen komt letsel vaak voor, zij zijn kwetsbaar en moeten nog leren fietsen. Voordeel van kinderen is dat ze nog niet bevat telijk zijn voor de, vaak negatie ve, mening van anderen over het dragen van een fietshelm." Van de 67.000 op een spoedeisende hulp behandelde fietsers wordt CDA vergroot. De PvdA komt in de peiling uit op 49 zetels in de Tweede Kamer, het CDA op 39. Vorige week scoorde de PvdA nog 48 zetels en het CDA 41. Bij de laatste verkiezingen in 2003 haalde het CDA 44 zetels en de PvdA 42. De WD eindigt in de politieke barometer van deze week op 28 zetels, evenveel als bij cle laatste verkiezingen. GroenLinks komt uit op zes zetels, een verlies van twee ten opzichte van de laatste verkiezingen. De SP, die in 2003 Haagjesweg werd ontruimd. Ook zijn bewoners van wonin gen binnen een straal van 100 meter om de kraan geëvacueerd. In totaal gaat het om 175 men sen die de nacht elders moeten doorbrengen. Geëvacueerden die zelf geen onderdak kunnen regelen, kunnen zich melden bij een nabijgelegen congrescen trum. De politie kreeg in Emmen onge veer zeven meldingen binnen van wateroverlast. Plet ging daarbij voornamelijk om onder gelopen straten en kelders. Het was de tweede keer in korte tijd jaarlijks 12 procent (8000 fiet sers) daadwerkelijk in het zie kenhuis opgenomen. Hoe ouder de slachtoffers zijn, des te eer der ze in het ziekenhuis worden opgenomen: bij kinderen in de leeftijd van 5 tot 10 jaar is dit 7 procent. Bij oudere fietsers tus sen de 55 en 75 jaar is dit 20 pro cent. negen zetels haalde, zou dat aan tal nu verdubbelen en er acht tien behalen. De LPF zou al haar acht huidige Kamerzetels verliezen. Voormalig regeringspartij D66 komt in de politieke barometer van deze week niet verder dan twee zetels, een verlies van vier vergeleken bij de laatste verkie zingen. De ChristenUnie gaat van drie naar vijf zetels, de SGP blijft staan op twee en de Groep Wilders zou goed zijn voor een Kamerzetel. ANP dat Emmen te kampen had met zware regenval. Vorige week vrijdag stortte daardoor een deel van het dak in van de Em mer kartbaan. Depressie In Zeeland en West-Brabant viel gisteren plaatselijk 30 tot 50 millimeter neerslag. Het weer wordt veroorzaakt door een depressie ten noorden van cle Waddeneilanden. Deze trekt maar langzaam richting het zui den, waardoor het weerbeeld nauwelijks verandert, aldus het KNMI. ANP In de top vijf van ongevallen met de fiets staat een val van de fiets met 40.000 ongevaUen op nummer een. Op de tweede plaats volgt een botsing met een personenauto (7500 ongevallen). Als derde vol gen 4800 fietsers die bekneld ra ken tussen een fietswiel of de spaken. ANP door Rudi Buis DEN HAAG - De Nederlandse Spoorwegen hebben de dienstre geling voor 2007 rond. Onder zware druk van politici en reizi gersorganisaties zijn enkele oude plannen aangepast. De NS laat meer treinen rijden in de avonduren en in de vakanties. Het spoorboekje gaat op 10 de cember in. De plannen voor eventuele sluiting van stations in Zeeland hebben betrekking op 2008 en raken deze dienstre geling niet. Op drukke trajecten blijven na 20.00 uur extra intercity's rij den, waarna geleidelijk wordt overgegaan van vier naar twee intercity's in de late avond, al dus het bedrijf. Ook wordt een aantal heel vroege en late trei nen toegevoegd aan het schema. De NS zijn gezwicht voor felle kritiek op de verbinding tussen cle Randstad en het Noorden. In door Jeroen Hoorn DEN HAAG - „In de hele histo rie is dit nog nooit gedaan." Ar no Haye, voormalig wethouder van Leefbaar Hilversum, heeft een nieuwe manier bedacht om het politieke systeem open te breken: de Internet Partij Neder land. Volgende week begint de verkiezingscampagne van 'de eerste partij ooit waar de kie zers het echt voor het zeggen hebben'. Standpunten heeft de partij nog niet. Daarvoor doen de oprich ters - onder hen ook Ton Lui- ting, een van de oprichters van het inmiddels vrijwel failliete Leefbaar Nederland - een be roep op heel Nederland: ieder een kan op de website van de partij meediscussiëren over maatschappelijke onderwerpen. Na de discussie volgt een stem ming en ziedaar: het partijstand punt is geboren. Haye: „Ook na de verkiezingen blijft het zo gaan. Bestaande partijen kun nen opeens van mening verande ren, zonder dat hun achterban de oorspronkelijke plannen zou den reizigers op dat traject lan ger onderweg zijn dan nu. maar het spoorbedrijf zal in het eerste halfjaar van 2007 een proef ne men om sneller te rijden tussen ZwoHe en het Noorden. In totaal rijden dagelijks twee honderd treinen extra. De nieu we opzet maakt een verdere groei van het aantal reizigers mogelijk, zeggen de NS. In en om de Randstad gaan intercity's en stoptreinen (sprinters) bijna overal vier keer per uur rijden, daarbuiten wordt de frequentie twee keer per uur. In 2007 komen er zeven stations bij: Helmond Brandevoort, Twel- lo, Voorst-Empe, Apeldoorn de Maten, Apeldoorn Osseveld, Tiel Passewaaij en Utrecht Zui len. Tot 2010 worden vijftien nieuwe spoorwegstations ge opend. Via de website van de NS (www.ns.nl) is de treinplanner 2007 al te bekijken. GPD het daarmee eens is, maar bij ons houden de kiezers invloed. Dankzij internet is dat moge lijk." Haye is zich bewust van de mogelijkheid dat neonazi's, pedofielen of andere controver siële types massaal cle stemmin gen zullen proberen te beïnvloe den. „Als wij straks een miljoen bezoekers hebben, maken de stemmen van allerlei gekke groe pen helemaal niets uit. Zóveel nazi's en pedo's zijn er nou ook weer niet." Lijsttrekker Playe is vast van plan mee te doen aan de verkiezingen op 22 'november. Een lijsttrekker is er nog niet: iedereen kan zich aan melden, waarna bezoekers van de website hun stem uitbrengen. De huidige lijst kandidaat-lijst trekkers bestaat uitsluitend uit bekende Nederlanders, van Sacha cle Boer via Ayaan Hirsi Ali tot Henny Huisman. Lang niet alle kandidaten weten dat zij kandidaat zijn, geeft Haye toe. „Als blijkt dat ze het niet leuk vinden, halen we ze er zo weer af." GPD SNEEK - De bemanning van het deelnemende schip uit Heerenveen heeft het kampioenschap behaald bij het skütsjesilen. De titel werd gisteren op het Sneekermeer behaald in de laatste van de elf wedstrij den. foto Jan de Vries/GPD de regio Haaglanden kreeg gisteren tientallen telefoontjes van mensen die last hadden van de zware foto Valerie Kuypers Een auto ploegt door de Herenstraat in Wateringen. De brandweer in regenval.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3