PZC Tijd tekort in de Eifel Wil Rei Hortus Botanicus Anne Frank zaterdag 12 augustus 2006 Middeleeuws feest in Eindhoven Het historisch openluchtmuseum in Eindhoven staat zondag 20 augustus geheel in het teken van voedsel. Hoe deed men dat in de middeleeu wen? Er wordt getoond hoe je vis en vlees rookt, boter karnt en er wordt uitleg gegeven over de verschillende kruiden en specerijen. Overal in het museum wordt gebak- kenVgebraden, gestoofd en ge kookt en ruikt hét naar verse in grediënten. Voor de kinde ren zijn er aller lei gratis activi teiten te doen, zoals kettingen maken van ge- Koken in middeleeuwse stijl. droogde vruch- foto G PD ten en wafeltjes bakken op een houtvuur. De herbergier heeft het druk deze dag en zwaait de scepter over de herberg en zorgt tegelijkertijd voor veel culinai re bedrijvigheid op het marktplein. Zo is ook te zien hoe vroeger bier werd gebrouwen. www.historisch-openluchtmuseum-eindhoven.nl Dordt monumenteel 2006 Feest is het thema van de jaarlijkse monumen tendagen in september die in 2006 voor de twin- tigste keer gehouden worden. Feest is het van vrijdag 8 tot en met zondag 10 september dan ook in de historische binnenstad van Dordrecht. In eh rond de duizend monumenten in de bin nenstad is tijdens de manifestatie Dordt Monu menteel van alles te beleven. Met open monu menten, een draaiorgelfestival, kunstmarkt, fes tival historische muziek, stadswandelingen, ten toonstellingen en theatervoorstellingen biedt Dordt Monumenteel een (cultureel) evenemen- tenweekeinde voor alle leeftijden. Het evene ment wordt op vrijdagavond 22.30 geopend met vuurwerk. Informatie over het programma is te vinden op de website van de gemeente. www.dordrecht.nl Merkwaardig is dat toch. Je hebt van die gebieden in Europa waar je een vakantie doorbrengt en al snel denkt: 'Ilc heb het hier wel gezien'. In andere streken echter lijkje nooit uitgekeken te raken. Steeds opnieuw ontdek je er leuke dingen, die naar meer smaken. Dus kom je er terug, keer op keer. Gewoon, omdat je er nog lang niet uitgekeken bent. De Duitse Eifel is zo'n gebied. Bij verschillende dorpjes op de beboste oevers van de Rursee legt de boot kort aan. Mooie gelegenheid voor een tussenstop. Pelm bij Gerolstein. In het fraai op een beboste heuvel gelegen park rond om de resten van het imposante kas teel Kasselburg uit de twaalfde eeuw huilen de wolven en vliegen roofvo gels hun geruisloze vlucht. Verrassen de combinatie, die een dagdeel doet omvliegen alsof het een uurtje is. Bij binnenkomst in het park zien we bezoekers zich verzamelen rond een centrale plek aan de voet van het kas teel. De roofvogels die op stand wonen in volières in de kasteelruïne, worden 'uitgelaten'; tijd voor een van de dage lijkse demonstraties. Met de camera in de aanslag sluiten we snel aan. Ademloos volgen we de verrichtingen van de imposante steenarend, afstote lijke gieren, hautaine haviken en zien bewonderend de duizelingwekkende vlucht van de valken. Af en toe moe ten we bukken, zo laag scheren de vo gels over onze hoofden. Voor een aan tal kinderen is een nog belangrijker rol weggelegd. Zij mogen helpen bij de demonstratie. 'Wauw, dat is pas echt cool' constateren de niet-uitver- korenen een beetje zuur. Engerds Eventuele afgunst is echter snel verge ten als we de weilanden verlaten en het bos achter het slot inwandelen. Hier wonen de wolven; de grootste roedel van West-Europa heeft er zijn domicilie gevonden. Toch wel een beetje spannend; de wetenschap dat die engerds achter iedere boom kun nen opduiken. Opgewonden hard pra ten, schreeuwen zelfs, lijkt de jeugd een probaat verweer tegen deze be dreiging. Al snel blijkt de opwinding te voorbarig. Het leefgebied van de Spectaculaire toer nooien worden er in Satzvey uitgevoch ten door geharnaste ridders te paard met in hun gevolg soldaten, bedienden en natuurlijk een nar en een schone jonkvrouw. Foto's: HDC Media beeld op een van de vele strandjes. Pak je gewoon een paar uur later de draad van de rondvaart weer op. Fiet sen, varen en wandelen. Het is heer lijk, maar gezinnen met kinderen ver wachten meer. Nou, dat kunnen ze krijgen; een aanbod zo omvangrijk en gevarieerd dat het bijna moeilijk is om een keuze te maken. Afgraving Zo vinden we onszelf terug in een door bos omgeven afgraving. De kin deren blazen hun wangen bol. Ze zijn met een gloeiend brokje houtskool be zig een bakje te maken uit een blok hout. Dat brokje moet blijven gloeien., pff, pff, pff. Houtbewerking zonder modem gereedschap. Zo ge beurde dat heel vroeger ook. Erg stoer hoor, dat gepoolc in het vuur dat Uwe Belz heeft aangestoken zonder luci fers of aansteker. Wars van onnodige modernismen nemen Belz en zijn partner de bezoekers van Eifel-Scout Wildnisschule even buiten Dahlem, mee terug naar de eenvoud van de na tuur. Met overgave gaan de lcids mee, back to basics. Ze laten zich gewillig blinddoeken om langs een touw een parcours door het bos te lopen. Zo ontdekken ze dat je, behalve je ogen, nog een heleboel andere zintuigen hebt die je veilig langs laaghangende takken en om hoog gegroeide boomwortels kunnen leiden. 'Geinig wel', zo constateren ze. Ronduit 'vet' wordt het als speer werpen en pijl- en boogschieten ook tot de mogelijkheden blijken te beho ren. Zelfs papa en mama wachten gre tig hun beurt af. Anders, maar zeker zo leuk is een be zoek aan het Adler- und Wolfspark in Adler- und Wolfspark, Kasselburg Van 1 maart tot 15 november dagelijks open van 10.00 tot 18.00 uur. Entree volwassenen 4 euro, kinde ren 3 euro www.forsthaus-kasselberq.de. Burcht Satzvey in Mechernich-Satzveu, ridder spelen jaarlijks met Pinksteren en eind augustus/begin september. Entree volw. 16,50 euro, kinderen 8 euro. www.burqsat- zvev.de. Erlebnis-welt Nurburgring in Nürburg. Dage lijks open van 10.00 tot 18.00 uur. Familietick et (2 volw, 2 kinderen 6-14 jaar) 30 euro. Voor algemene informatie over de Eifel: Eifel Tourismus, Kalvarienbergstrasse 1, Prüm. Owww.eifel.info Illusionist van het jaar in Drievliet Familiepark Drievliet in Den Haag presenteert tot en met 20 augustus dagelijks de specta-culai- re Christian Farla Magic Illusions Show. Het publiek wordt getrakteerd op de nieuwste illu- Las Vegas van Chris- I tian Farla en zijn oogverblin- I dende magie iSSP girls Bianca en Vanessa. In april van dit jaar van Christian Farla bekroond met de presti gieuze Merlin De nieuwe attractie van Drie- Award, de Oscar vliet foto GPD 1 voor illusionis ten. Uit een lijst met 100 genomineerden wereld wijd werd dit jaar voor het eerst in de geschiede nis een Nederlander gekozen als 's werelds beste illusionist. Ook is in Drievliet onlangs de attrac tie Theeleut in gebruik genomen. In deze Delfts blauwe carrousel kan plaats genomen worden in 1 grote theekoppen waarmee zelfde snelheid van de Weense wals bepaald kan worden. Familie park Drievliet is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. De ingang van het park ligt aan de laan van 's-Gravenmade te Den Haag. Kilometers fietsplezier Vier fietsnetwerken in vier regio's, 5000 kilome ter fietsplezier langs de netwerken, 1500 kilome ter klassieke fietsroutes, 650 knooppunten, een investering van 1 miljoen euro en fietsarrange- menten voor korte vakanties: West-Vlaanderèn profileert zich in 2006 meer dan ooit als fietspro- vincie. In amper twee jaar tijd zijn drie fietsnet werken voltooid in de Westhoek, het Brugse Om meland en de Leiestreek. Niet alleen in de Vlaamse natuurregio's zijn fietsnetwerken toe ristische toppers. Ook in Vlaanderen-aan-Zee kan je fietsen van knooppunt tot knooppunt. Met de fietsnetwerken wordt gezorgd voor een eigentijds en toekomstgericht aanbod. Fietsen a la carte is een realiteit. Iedereen lean met de fiets- knooppunten een eigen route uitstippelen. De trajecten werden zó geselecteerd datje de au thenticiteit van de desbetreffende regio ontdekt. Wie fietst in de vier West-Vlaamse regio's ont dekt de echte couleur locale. www.toerisme-vlaanderen.nl. Hnor MIRJAM VAN TWISK I Tergend langzaam worstelen we ons langs de hectometer- paaltjes tegen de heuvel op. Pedaalslag na pedaalslag. Nog maar net op weg en nu al verlan gen naar de meet, 37,6... eh nee, 37,5 Ion voor ons uit. 'Een prachtige tocht, ook voor ongeoefende fietsers en kin deren. Slechts drie.ldimmetjes en ver der vooral veel afdalen', zo verleidde onze gastheer ons tot dit actieve avon tuur. De wetenschap dat hij zelf ook mee fietst, beslist nog ongeoefender is dan wij en vele kilo's meer mee te torsen heeft, verzacht het afzien. Dus zetten we door. En na die eerste, langste en meest steile klim van het traject be trappen we onszelf zowaar nog op ge nieten ook. Aan de schoonheid van de Eifel leun je niet met de blik op onein dig voorbij gaan. Dat weten de motorrijders allang. Die zoeken het gevarieerde heuvelland schap in groten getale op. Lekker plat door de vele bochten. Maar de Eifel is nog zoveel meer dan motorrijders- land alleen. En onwaarschijnlijk geva rieerd. Een fiets- en wandelparadijs en een eldorado voor gezinnen met kin- "deren, want in de hele streek miegeit het van de leuke kleinschalige attrac ties. En last but not least, 't is vlakbij en alleszins prettig geprijsd. Wat leun je je als Nederlandse toerist nog meer wensen? Ja, misschien dat je je niet had laten verleiden tot die Maaren-Moezelfiets- route van Daun naar Bernlcastel-Kues. Hoewel, we zijn er zelf bij als we, na •de afgesproken 40 kilometer, in Witt- lich besluiten toch nog maar door te fietsen naar het echte eindpunt van deze 58 kilometer lange tocht. Daar wachtten immers de mooie Moezel en de fietsbus, die ons in een vloek en De kinderen blazen hun wangen bol als zij bij de Eifel-Scout Wildnisschule met gloeiend houtskool een bakje maken uit een blok hout. "v Eifel-Scout Wildnisschulde in Da hlem. Meer info: www.wildnistrai- ninq.de Rursee-Schifffahrt. Rondvaart van drie uur over twee meren kost voor een familie met twee volwassenen en twee kinderen 18,50 euro www.rursee-schifffarht.de een zucht terugbrengt bij ons start punt. Ardennen Als wij Nederlanders een korte trip over de grens plannen, gaan de ge dachten al gauw uit naar de Arden nen. Veel natuurschoon en lekker dichtbij. De Eifel is het Duitse deel van diezelfde Ardennen, maar geniet aanzienlijk minder bekendheid. En dat terwijl de mogelijkheden er min stens zo groot zijn. Misschien nog wel groter. Wie haalt het immers in zijn hoofd om lekker recreatief te gaan fietsen in de Ardennen? In de Eifel is dat heel normaal. Het gebied barst van de goede fietsrou tes en die staan allemaal opgesomd in een speciale brochure: Fietsmagazine. Daarin beschrijvingen van de vele mo gelijkheden, de plekken waar fietsen gehuurd kunnen worden, de opstap plaatsen voor de fietsbussén.; route kaartjes met suggesties voor attrac ties onderweg, overnachtingadressen voor meerdaagse tochten en, je kunt er maar beter op voorbereid zijn, hoogteprofielen van de trajecten. wolven is stevig omheind. Van de roof dieren, stap je in de Eifel naadloos over naar de roofridders. Die maken twee keer per jaar (met Pinksteren en eind augustus/begin september slot Satzvey in het plaatsje Mecher- nich-Satzvey in de buurt van Euskir- chen onveilig. De ridderweekends bij het nog bewoonde sprookjesslot zijn een belevenis. Spectaculaire toer nooien worden er uitgevochten door geharnaste ridders te paard met in hun gevolg soldaten, bedienden en na tuurlijk een nar en een schone jonk vrouw. Zwaardgekletter, briesende paarden, vuur en eer zijn de ingrediën ten voor de show, die met name de jeugd in extase brengt. Aangenaam Liever varen? Kan ook. Met een salon boot op de Moezel bijvoorbeeld. Of met een dito boot op de Rursee, met zijn imposante stuwdam bij Schwam- menauel, en op de aangrenzende me ren Obersee en Urftsee. In het hoogsei zoen leun je daar ieder uur inschepen voor een rondvaart over één of meer dere meren. Bij mooi weer een bijzon der aangenaam tripje temidden van vele zeilers en andere motorloze wa tersporters. Bij verschillende dorpjes op de bebos te oevers legt de boot lcort aan om mensen af te zetten en nieuwe passa giers aan boord te nemen. Mooie gele genheid voor een tussenstop, bijvoor- Wij vervolgen onze 'Tour d'Ho rizon' met gidsen over eigen land met twee opmerkelijke wandelboelcen over Amster dam: door de Hortus Botani cus en door de stad ten tijde van Anne Frank. Nico Scheepmaker, Adriaan Morriën, Simon Vinkenoog, Anna Enquist en nog vele, vele andere schrijvers, dichters en filosofen hebben zich laten in spireren door de Hortus Bota nicus in de wijk Plantage in Amsterdam. Journalist Ko van Geemert, geboren en getogen in deze buurt wandelt door de tuin en passant ons vertellend over de ruim drie eeuwen ou de historie van de Hortus. Al wandelend komen we veel te weten over het roemrijke en soms niet altijd even rustige verleden van deze tuin, die ooit onderdeel was van de Uni versiteit van Amsterdam, be doeld voor artsen en apothe kers, en waar vele studenten, zoals Midas Dekkers, hun les sen in biologie of kruidkunde kregen. Van Geemert begint z'n voet tocht bij de halte van de tram lijnen 9 en 14 nabij het Water- looplein en leidt ons dan over de brug over de Nieuwe Heren gracht behoedzaam de Hortus binnen. Hier neemt hij ons aan de hand door de diverse tuinen en kassen - onderwijl fragmenten biedend van vers jes, gedichten en ander proza van de meest uiteenlopende auteurs over de flora, gelar deerd met feiten en feitjes uit het verleden. Via de Plantage Parklaan en het Hortusplantsoen brengt hij de lezer ten slotte naar het eindpunt op het Jonas Daniël Meijerplein. Het boek is vooral bedoeld voor liefhebbers en kenners van zowel de tuin als litera tuur. Maar die zijn er gelukkig genoeg. En inspirerend ge noeg om het zelf eens uit te proberen. De Hortus, een wandeling door de Hortus Botanicus in de Amsterdamse Plantage, door Ko van Geemert, Fontaine uit gevers, 160 blz., 19,90 euro, IS BN 90-5956-153-8, www.fontai- neuitgevers.nl Dat geldt ook voor het tweede opmerkelijke wandelboelc over Amster dam. Bob Polak, die al eerder literaire wandelin gen van Willem Frederik Hermans beschreef, be schrijft in 'Naar buiten, lucht en lachen!' drie wandelingen langs Am sterdamse locaties uit het leven en werlc van An ne Frank. Nadat Polak in zijn voor woord de diverse versies van het beroemde dag boek 'Het Achterhuis' toelicht, biedt hij drie tochten aan: rond het Merwedeplein waar de fa milie Frank van 1934 tot 1942 woonde, van het plein naar het Achter huis, waar Anne Franlc was ondergedoken en een tocht rondom het Achterhuis. Totale duur van alle tochten bedraagt een kleine vijf uur. Plek ken die te ver af liggen van de wandeltochten worden in een apart hoofdstukje beschreven. Polak beschrijft de plei nen, straten en wijken zo veel als mogelijk door de ogen van Anne Frank, daarbij dankbaar ge bruik makend van het dagboek en andere publi caties. Wie tijdens een dagje Amsterdam het Anne Frankhuis bezoekt, moet zeker een van de wande lingen maken. Alleen al het lezen van het boekje biedt een leer zame en interessante aanvulling op dat (weini ge) wat wij van Anne Frank weten, laat staan het lopend aan den lijve ondervinden. Naar buiten, lucht en la chen!, een literaire wan deling door het Amstrer- dam van Anne Frank, door Bob Polak, uitgeve rij Bas Lubberhuizen, 174 blz.,16,50 euro, ISBN 90-5937-124-0, www.lub- berhuizen.nl GERARD CHEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39