Evolutie in de war Kei ze# KRETA 0 www.skytours.nl m Reis in 5 clicks Kedaotie bijlagen: 0113-315680 Www.pzc.nl wail: redactie@pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes toórf-wMTddén'-lelland: 0113-315520 "i-Vlaanderen: 0114-372770 Snaai: 020-4562500 zaterdag 12 augustus 2006 jÊÊk ®®aiSr ^-^.International Tours De Galapagos-eilanden en de mens hebben een haat-liefde verhouding. Het eiland gaf de mens inzicht in de evolutie-theorie en is een paradijs voor natuurliefhebbers. Maar diezelfde mens zorgt voor veel problemen, zoals huisdieren als honden, geiten en konijnen die een plaag worden. Waardoor de mens nu de evolutie een handje moet helpen. Vraag antwoord Ergernissen op luchthavens Op luchthavens kunt u tegen- woordig veel zien, kopen en beleven. Toch zijn er ook minder aangename aspecten. Dure, J?S drankjes, drukte, wachtrijen, nachtvluchten. Waar ergert u zich wel eens aan op luchthavens? g® Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. De uitslag: (Jj) Shoppen 31% (2| Geen uitje 27% Stedentrip 14% Iets anders 13% Dierentuin 6% Museum 5% Attractiepark 4% Koel shoppen Nu het weer is omgeslagen willen we het liefst shoppen. Bijna eenderde geeft dat aan in de Graadmeter van vorige week. In totaal geeft 73 procent aan er weer op uit te willen. De rest laat zich niet beïnvloeden door het weer. Op de Galapagos komen veel zeldzame vogels voor, waaronder drie soorten jan van genten, (foto's Corno van den Berg) rinorCORNOVAN DEN BERG I Tijdens het ontbijt komen Dar- win-vinlcen nieuwsgierig kijken wat er op mijn bord ligt. Deze vogeltjes zijn ver noemd naar de Engelse wetenschap per Charles Darwin. Tijdens zijn be lt in 1835 zag hij talloze zwarte vogeltjes die erg op elkaar leleen, maar kleine verschillen vertoon den. De snavel van de een was dik en klein, terwijl een andere een lan ge smalle snavel had. Enzovoort. Bij vérdere bestudering viel hem op dat de één op de grond naar zaadjes zocht en de ander in een boom naar in secten. Door de ligging van deze eilanden concludeerde hij dat dit door de jaren heen zo gegroeid moet zijn. De sterkste (lees: diege ne die zich het best kon aanpassen) overleefde en zorgde voor nageslacht. En nieuwe soorten. De evolutieleer was geboren. Dino-fïlm Even bekruipt me het gevoel dat ik in een le vensechte dino-fïlm zit. In een bizar landschap. Op de rotsen staan her en der Opuntia-cactus- sen met ertussen gedrapeerd rood ijskruid. Twee geelgekleurde landleguanen van ruim een nieter elk vechten met elkaar. Alsof hun le ven ervan afhangt. Stofwolken verdringen de bijtgrage tanden. Sissende geluiden worden afge wisseld met oerlcreten. Ze rollebollen op me af; aan de kant gaan is zeer verstandig. Na een kwartier is het plotseling, beslist. De win naar klimt als triomf over de verslagene heen. En gaat rustig eten van een omgevallen cactus. Waar het gevecht om ging blijft vaag, maar het is wel duidelijk waarom deze dieren niet aan de kant gingen toen ik aan kwam lopen. Hoezo, recht van de sterkste? Zeeleeuwen Las Plazas bestaat uit twee eilandjes van elk 500 meter lang, maar je struikelt hier letterlijk over de dieren. Angst voor mensen kennen ze niet, om dat er nooit op ze is gejaagd. Sterker nog, jonge zeeleeuwen komen je van top tot teen besnuffe len als je aankomt met de boot. Er tussendoor lo pen honderden zeeleguanen, de enige leguanen- soort ter wereld die zijn maaltijd onder water zoekt. Op de kliffen leven talloze vogelsoorten die alleen op de Galapagos voorkomen. Waaron- Marchena Genove GALAPAGOS EILANDEN IDe Galapagos beslaan dertien vulkanische eilanden. Ze liggen 960 kilometer ten oosten van Zuid-Amerika en behoren bij Ecuador. Met KLM of Iberia vliegje in twaalf uur van Amsterdam naar de hoofdstad Quito of Guayagui!> maar de eilanden zijn met een directe vlucht ook vanuit Peru te bereiken. De eilanden zijn het gehele jaar te bezoeken. Februari en maart levert meestal een rustige zee op, waardoor snorkelen met zeeleeuwen, zeeleguanen en zeeschildpadden mogelijk is. - www.qalapaqos.nl Diverse reisorganisaties bieden rondreizen aan, waaronder www.chalinqa.nl/qalanaqos reizen, www.snp.nl,www.baobab.nl en www.anderlicht.nl Espanola der drie soorten jan van genten en de enige nacht meeuw ter wereld. Ook al ziet het er paradijselijk uit, de hand van de mens is ook hier zichtbaar. Op het eiland Santiago is het eerste datje tegenkomt een schedel van een geit vastgeklemd op een stok. Ook al is het eiland onbewoond, nog geen tien jaar geleden liepen hier 100.000 geiten, ezels en varkens rond. Ooit meegenomen voor het vlees en melk, maar uitgegroeid tot een ware plaag die alle bijzondere planten opaten. Het is één van de vele voorbeelden, op andere ei landen lopen verwilderde honden, katten en paar den. Deze dieren richtten enorme schade aan aan de vegetatie. Zelfs voor de wereldberoemde reu- zenschildpadden, het slow motion visitekaartje van de Galapagos. Jagers De overheid greep acht jaar geleden in. Met drasti sche maatregelen. Helikopters met links en rechts jagers richtten een ware slachting aan. Met vier miljoen euro steun van de Verenigde Naties. Nu nog worden geregeld onvruchtba re geiten losgelaten om te kij ken of er nog dieren zijn die zich verscholen houden. Maar een kogel is niet altijd de oplos sing. De 720 geïntroduceerde planten soorten overvleugelen inmiddels de 500 inheemse soorten. Zoals tuin planten en functionele bomen voor hout of vruchten bijvoorbeeld. Maar ook onkruid dat inmiddels de mees te overlast bezorgt. Door de toeris ten, die de plantenzaden onbedoeld van het vasteland meenemen. Met opnieuw grote schoonmaakacties tot gevolg. Zandstrandjes Het eiland Bartholomé wordt het meest bezocht en gefotografeerd. Het heeft diverse zandstrand- jes; erg bijzonder in het lavalandschap. Hier zie je duidelijk dat de vegetatie zich heeft aangepast aan de lokale omstandigheden. Zoals wind, heu vels en dieren. De diversiteit aan landschappen per vierkante ki lometer is extreem. Niet alleen in landschappen overigens. De gids neemt ons mee naar een mooi strand. Maar in het water zie je voortdurend vin nen driftig bewegen. Zo'n 200 witpuntrifhaaien jagen hier achter scholen vissen aan. 'Levensge vaarlijk', zegt mijn gids totaal overbodig. Het eiland is hier slechts 100 meter breed en we lopen via enkele duinen naar de andere kant. Daar palet hij tot ieders verbazing de snorkelspul len. 'Om de fascinerende onderwaterwereld te Natuur beter leren begrijpen op Galapagos zien', houdt hij vol. 'Zonder gevaar.' En die haaien dan, vraag ik mezelf af. Maar de paartijd voor de zeeleeuwen levert veel meer problemen op. Hitsige mannetjes laten duidelijk merken niets of niemand in hun buurt te dulden. Dus gaan we verderop het water in. Maar het maakt niet uit waar je het water ingaat. Grote groene zee schildpadden zie je overal. En die schrapen op hun dooie gemak algen van de rotsen af. Een witpuntrifhaai zwemt onder me door. Snel speur ik het water af of hij al zijn vriendjes heeft meegenomen. Hij is gelukkig alleen en verdwijnt net zo onopvallend als hij kwam. Zijn honger was al gestild. Of mijn witte lichaam met felgekleurde flippers en snorkel deden hun werk. Iets verderop zwem men vier Galapagos-pinguins, de enige soort die de koude zuidpool heeft verruild voor de warme evenaar. Oorzaak; de botsing van de koude en warme golfstroom. Met massa's vis in hun kiel zog. Waardoor de aalscholvers hier niet hoeven te vliegen voor een maaltje. Hun vleugels verande ren langzaam in stompjes, zodat ze sneller kun nen zwemmen. Volgens kenners het beste voor beeld van de evolutieleer ter wereld, voor veel be zoekers het hoogtepunt van hun vakantie. Vragers Na een week eilandhoppen snap je de evolu tie-theorie meer en meer. Althans, een deel er van. Want een bezoek roept wel nieuwe vragen op. Zelcer over de rol van de toerist. De komst van de mens heeft (tot nu toe) vijf procent van alle die ren en planten de das om gedaan. Moeten toeris ten één van de meest bijzondere plekken kunnen bezoeken om de natuur beter te begrijpen? Of moet er een hek om de eilanden om de invloed van de mens te beperken? Ik twijfel; nu al komen door de afstand allleen fer vente natuurliefhebbers naar de eilanden. Maar het worden er steeds meer. Dus zal diezelfde mens uiteindelijk ook in die evolutie moeten in grijpen. Reuzenschildpadden. Zeeleeuw. Landleguaan. In het vliegtuig moet technische apparatuur altijd worden uitgeschakeld. Waarom is dat? Yvonne Hof van Platform Nederlandse Lucht vaart: 'Elektronische apparaten wekken een elektromagnetisch veld op en kunnen daar door een kleine hoeveelheid radiogolven uit stralen. Er is een kleine kans dat die radiogol ven de coclcpitapparatuur beïnvloeden. Vlieg tuigen zijn de laatste vijftien jaar van steeds meer en steeds verder geïntegreerde compu ters voorzien. Een modern vliegtuig is eigen lijk één grote computer met vleugels. Als daar iets mis mee gaat, vooral met de navigatieappa- ratuur die met hele zwakke signalen werkt, kunnen de gevolgen groot zijn. Daarom moet uit voorzorg alle apparatuur met een antenne, zoals een mobiele telefoon, de gehele vlucht uitstaan. Tijdens het opstijgen en landen mag ook overige elektronische apparatuur niet aan- istaan.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van de ze" krant en klik op de rubriek Reizen. Gewapend met een motortje en vleugels op de rug een sensationele vlucht maken met een deltavlieger? Of eerst opstijgen in een luchtbal lon en er vervolgens met een parachute uit springen. Wat gedacht van een mooie helikop- tervlucht? Ook zweven in een klein zweefvlieg tuigje is een optie dankzij de thermiek. Leuk, maar te duur? Een aantal van deze 'luchtige' uitjes is al te boeken voor minder dan honderd euro. Verschillende hiehtuitjes: www.superidee.nl/products Zweefvliegen: www.venlosezweefvlieqclub.nl Vliegles: www.certificaat.info/Vlieqlessen Parachutesprong: www.qood-event.info/parachutespronq Helilcoptervlucht: www.helïkoptervluchten.nl Deltavliegen wordt steeds populairder. Wetland op Guernsey Kanaaleiland Guernsey mag zich sinds kort ver heugen op het bezit van een wetland. Het is een gebied van 427 hectare en een van de grootste getijdengebieden van West-Europa. De status wetland is toegekend door de inter nationale wetlandsorganisatie Ramsar. Wet lands zijn waterrijke gebieden die onmisbaar zijn in het ecosysteem. Ze vervullen een be langrijke functie voor trekvogels en gelden ook als kraamkamer voor vissen en zeedieren. In het wetland op Guernsey is dan ook bijzon dere flora en fauna te vinden. Een deel van het wetland heeft een stenen pad dat bij laag wa ter Guernsey met het onbewoonde vogeleiland Lihou verbindt.www.visitquernsev.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37