Topbands en nieuw talent op Lowlands Aanrader voor 70's-freaks Eerbetoon aan 72-jarige Pharrell: slap in zijn eentje Aguilera gaat te hard Luie Hond doet het met liefde zaterdag 12 augustus 2006 W (j Het Californische Comets On Fire verrast met het zwaar hallucinerende Avatar, de vierde cd van het kwintet sinds 1999. Waar voorganger 'Blue Cathedral' nog wat stuur loos zwalkte, is de prachtige psy chedelische rock van de Ameri kanen nu even meeslepend als trefzeker. De improvisaties, compleet met Hammond-orgel en het bijna antieke echoappa raat Echoplex, raken ditmaal wel kant en wal. Deze trip is be slist aan te raden voor freaks die de jaren zeventig (alsnog) eens willen beleven. Het gaat, gedreven door fantastisch drum. werk, heerlijk overstuurd over de kop zonder de melodie uit het oog te verliezen. Blue Cheer, Pink Floyd, Hawkwind en Sun Ra ontmoeten elkaar op Avatar ergens jammend in de kosmos, Peter van der Heide Comets On Fire - Avatar (Sub Pop/Konkurrent), speelduur Eind 2005 verscheen Yester day's Tomorrow, een boek waarin de Belgische auteur Marc Hendrickx in eindeloos ge zever zijn idool Leonard Cohen heilig verklaarde. Veel aardser van toon was de bijgevoegde cd waarop Nits-zanger Henk Hof stede, ook een adept van de joods-Canadese dichter, sin- ger-songwriter en schrijver, Co- hen-songs ten gehore bracht. Ook een aanwinst is de sound track van de film Leonard Co- hen - I'm Your Man, een registra tie van twee concerten in Austra lië als eerbetoon aan de bijna 72-jarige zanger. Gewetensvol buigen artiesten als Martha en Rufus Wainwright, Nick Cave, Beth Orton en Teddy Thompson zich over het repertoire van de bard. Indrukwekkend is de ver tolking door Cave van I'm Your Man, wonderbaarlijk schoon de engelachtige versie die Antony met zijn hoge stem van If It Be Your Will maakt. De Wain- wrightjes doen goede zaken met maar liefst vijf liedjes. Het ge nie komt zelf ook nog aan boi In Tower Of Song lijkt zijnste- uit de diepste grotten van Han te komen. Jammer alleen dat U2-zanger Bono het zo nodig met zijn gekraai halverwege moet verpesten. Peter Kuijt Mot ion Picture Soundtrack Leo nard Cohen - I'm Your Man (Universal), speelduur 77.56 Pharrell Williams doet het op zijn solodebuut zonder Chad Hugo, zijn onafscheidelij ke maatje bij The Neptunes. Als veelgevraagde producers van r&b en hiphop waren de twee Amerikanen de afgelopen jaren artistiek én commercieel ex treem succesvol. In zijn eentje blijkt de 33-jarige artiest Phar rell tot aanzienlijk minder grote hoogten te kunnen stijgen. Het ontbreekt aan scherpte en pak kende nummers, het is slap en te monotoon, terwijl de beats geen moment echt funky klinken. Daarbij komt dat Pharrell als vocalist de kar niet trekt, Dat heeft hij gelukkig zelf ook door en het zijn de gastbijdragen van Gwen Stefani, Snoop Dogg.Ka- nye West, Nelly; Jay-Z en Lau ren die nog voor enige afwisse ling zorgen. Peter van der Heide Pharrell - In My Mind (Star Trak/EMI), speelduur 64.25 Verlos mij van mezelf, zingt Christina Aguilera op Back To Basics, Save Me From My self. Tja, dat blijft een pro bleem. Even, heel even klinkt ze verrassend subtiel, Tori Amos-achtig bijna. Ze speelt de kameleon op het aan haar kers verse 'hubby' Jordan opgedra gen dubbelalbum, waarop ze met nummers variërend van ca baretesk tot jazzy een eerbetoon brengt aan haar helden uit de muziekgeschiedenis. „Aan hen die mij voorgingen en de weg be reidden", zingt ze in het Back To Basics-intro. Ze haalt gospelkoren van stal, Steve Winwood orgelt mee, Gla dys Knight laat zich sampelen en de fotografie van het cd-boek- je is in stijl. Maar hoe gelikt ook de productie, hoe groot het hit- potentieel van nummers als Can dy Man, Nasty Naughty Boy en de eerste single Ain't No Other Man, van zichzelf komt Aguile ra maar niet af. Ze heeft een stem - dat bewijst 'Save Me' - waarmee ze alle kanten op kan. Maar ze kiest voor standaard imiSTIMAC.11LKRA 13acleta.f3aitói irrm snoeihard. Niemand die haar heeft verteld dat 'less is more' kan zijn. En zo krijgen vrijwel alle tracks die vette saus van een opgevoerde Whitney Hous ton. Dan is zo'n bluessong als I Got Trouble, waarop ze wordt gedempt a la een oude krakenc; langspeelplaat, een oprechte ver ademing. Marjolijn de Cocq Christina Aguilera - Back to Ba sics (Universal), twee cd's, speel duur 47.02 min. en 31.51 min. met bonusvideo. Anouk trad vorige maand op tijdens Bospop in Weert; volgend weekend staat ze op Lowlands. foto Harry Heuts/GPD Gitaarbandjes zijn hele maal terug, terwijl li ve dancemuziek een pas op de plaats maakt. Dit is bon dig samengevat de stand van zaken in muziekland als je het vraagt aan Eric van Eerdenburg, directeur van A Campingflight to Lowlands Paradise. Op het driedaags festival (volgend weekend) voor de liefheb ber van 'alternatieve' pop, rock en dance spelen meer dan honderd acts (dj's niet eens meegerekend) in de pol der bij Biddinghuizen. Het zijn artiesten zo divers als Iggy Pop (die komt met zijn originele Stooges) en de uit- vinders'van de triphop Massive Attack, britpop-hype Arctic Monkeys-en d<3hei-boren Urban Dance Squad, rockdiva Anouk en een kleurrijk folkpunkgezel- schap als Gogol Bordello. Maar voor de verwachte 55.000 bezoe kers, van wie het merendeel naast het festivalterrein zal kam peren, is er meer te beleven dan muziek. Politieke discussie bij voorbeeld tijdens 'Coolpolities', literatuur en - terug van wegge weest - toneel en dans. Van Eerdenburg is erg te spre ken over het programma. „We hebben bands uit de toplaag, maar ook veel aanstormende groepen die daar net onder zit ten en tot nu toe beperkt te zien zijn geweest. The Raconteurs en Arctic Monkeys bijvoorbeeld, heel veel mensen die ze willen zien. En veel opkomend talent, zoals Snow Patrol, Yeah Yeah Yeahs en Panic! At The Disco." Dat zijn weer heel veel gitaren. „Gitaarbands zijn weer hele maal in opkomst. Drie jaar gele den was het dance, dance en nog eens dance. Tegenwoordig is het weer allemaal gitaren wat de klok slaat en het aanbod is over dadig. In dance is The Knife bij voorbeeld hot, maar in dat gen re is op dit moment toch minder aan de hand. Bij de live dan- ce-acts zijn nog steeds grote na men als Chemical Brothers toon aangevend. Röyksopp, die we vo- Massive Attack met Grant Marshall (1) en Robert del Naja. foto GPD rig jaar hadden, heeft niet door gezet. Verder weinig nieuws van dat front, al is er zoveel vraag dat er vast wel weer iets gaat ge beuren." Pinkpop draaide een fantastisch jaar. Zal Lowlands daar iets van merken? „Alle festivals hebben goed ge draaid, al heb ik wel het gevoel dat Dance Valley een tik heeft gehad. Je kunt zien dat we de re cessie te boven zijn en de jeugd werkloosheid afneemt. Boven dien is de belangstelling voor li vemuziek gigantisch." En een festival als Pukkelpop in Hasselt, in hetzelfde iveekend met voor een deel dezelfde bands? „Dat is ieder jaar het geval. We zijn een vergelijkbaar festival, en overleggen ook wel. Je bent nu eenmaal afhankelijk van de bands die tijdens jouw festival op tournee zijn. De plaats van het festival in de tourkalender is belangrijk." Zij hebben Radiohead... „Dat is een bijzonder geval. Ra diohead wilde voorafgaand aan twee optredens in Engeland een opwarmconcert geven. Er is ook sprake van geweest dat ze daar voor naar Lowlands zouden ko men. Pukkelpop heeft echter ook de donderdag, wat Radio head de kans gaf om een dag extra te nemen voor de terug tocht naar Engeland. Ik zal niet ontkennen dat we ze graag had den gehad. Maar volgend jaar hebben ze een nieuw album en staan ze bij ons." En jullie hebben Iggy Pop... „Iggy Pop stond op de eerste Lowlands, is daarna niet meer geweest. We wilden hem nu pak ken. Hij speelt nu met The Stoo ges en de berichten die uit Ame rika komen zijn heel erg goed. The Stooges zijn toch de godfa thers van de gitaarbands en Ig gy is mijn all time favorite." Ook Anouk staat op Lowlands. Is zij inmiddels niet wat te 'mainstream' geworden voor een festival als Lowlands? „Anouk is de grootste naam op het festival als het gaat om al bumverkopen. Dat betekent he lemaal niet dat we haar moeten afschrijven, ze is een geloofwaar dig artiest. Elk optreden tijdens Lowlands zette ze de tent op z'n kop. Ik zag haar in Ahoy', dat was erg goed." Iedereen had het vorig jaar over Arcade Fire na hun geweldige optreden. Toch komen ze niet op herhaling. „Zij komen volgend jaar met een album uit. We willen ze dan hebben. Dan moetje ze niet ook nog" dit jaar neerzetten." Steeds meer bandjes winnen vooral faam via internet, zoals de Arctic Monkeys en Panic! At the disco. Heeft dat ook voor jul lie consequenties, de manier waarop je bands uitzoekt? „Jazeker. Platenverkopen zijn nog maar zeer ten dele een graadmeter voor de populariteit van een band. Je kunt tegen woordig beter kijken op MySpa- ce.com. Neem Panic! At The Dis co. Was laatst geboekt in een klein zaaltje in Utrecht, De Hel ling. Hun plaat was nog niet eens uit, maar de kaartverkoop ging zo hard dat ze moesten uit wijken naarTivoli." Wat zijn jouw favorieten? „The Arctic Monkeys moet ik ze ker zien. The Veils ook, abso luut, net als de Yeah Yeah Yeahs en The Raconteurs. Joan As Police Woman vind ik erg in teressant. En ik ben er trots op dat we Belle and Sebastian heb ben. Zover hebben wij ze gekre gen." Mark Minnema A Campingflight To Lowlands Paradise 2006:18,19 en 20 au gustus, evenemententerrein Wa- libi World, Biddinghuizen. Voor meer informatie: www.low- lands.nl. U STAAT OP EIGEN BENEN De cd is met zoveel liefde ge maakt dat de titel ook niets anders kan zijn dan Met Liefde, zegt zanger Joris Mous van de pop/reggae-band Luie Hond. De zanger heeft een dui delijk doel met de cd die vrijdag (18 augustus) uitkomt. „We wil len een positieve vibe Neder land insturen. We gebruiken mu ziek graag om mensen een fijn gevoel te geven." De eerste hit op de nieuwe cd hebben de vijf Luie Honden al binnen. Het nummer Poes in de Playboy werd door TMF gebom bardeerd tot Superclip In het liedje zingt Mous - samen met de heren van de Jeugd van Te genwoordig - dat als je echt niets kan, je altijd nog voor het blootblad kunt poseren. „Het is een knipoog naar het feit dat te genwoordig iedereen beroemd wil worden, zonder noemens waardige kwaliteiten. Watje kan is niet belangrijk, als je maar met je kop op tv komt." De samenwerking met de Jeugd van Tegenwoordig ging heel een voudig. „Ik had die jongens nog nooit ontmoet, maar ik dacht dat ze wel leuk zouden klinken bij het nummer. Dat vonden zij ook, en zo geschiedde", aldus Mous. Luie Hond bestaat sinds 1997. in wisselende samenstellingen Het ging niet altijd even goed met de band. „We hadden een goede live-reputatie, maar we hebben dat nooit kunnen verta len naar een album. Tot Met Liefde dan, daar zijn we alle maal heel erg trots op." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 34