Op zoek naar woonavontuur Lupine showt ook zonder water Stoom afblazen ONDER DE PANNEN Nieuwe technieken in aparte gordijnstoffen Inductiekookplaat met een wokkuil zaterdag 12 augustus 2006 W3 Ook al is het aanbod vaak weinig origineel, woonwin kels en woonboulevards trekken het hele jaar door hordes klanten. Op zoek naar meer avontuur? Dan is een bezoekje aan een 'woongalerie' zo gek nog niet. In vrijwel iedere stad kunnen ontwerpers tegenwoordig terecht om hun soms experimentele oeuvre onder de aandacht te bren gen. Een overzicht. Galerie Sign. Naast maande lijkse exposities organi seert Galerie Sign in Groningen geregeld korte projecten waar bij de nadruk ligt op samenwer king tussen meerdere kunste naars. Het accent ligt meestal zijdelings op wonen. Sign wil vooral een podium bieden aan studenten die zijn afgestudeerd aan Nederlandse en buitenland se kunstacademies. Galerie Sign, Winschoterkade 10, Groningen. Informatie:- tel. 050 - 31 32 651 of www.sign2.nl Galerie Rekorst. De begin 2005 geopende galerie Rehorst is een initiatief van Comma Publi shing. Dit bedrijf is onder ande re verantwoordelijk voor de tijd schriften Optiek Mode en Shops Limited. De nadruk in de galerie ligt op twintigste eeuwse kunst en design. Naast werk van beeldend kunstenaars zijn er geregeld ontwerpen van Ne derlandse designers te zien. Ga lerie Rehorst, Regentesselaan 10, Den Haag. Informatie: tel. 070 - 36 32 500 of www.galerie- rehorst.nl Galerie !.K Een keur'van beken de en minder bekende, nationa le en internationale ontwerpers heeft inmiddels geëxposeerd in de in 2003 geopende galerie !K in Geleen. Onder de exposanten bevinden zich klinkende namen als Borek Sipek, Ettore Sottsass en Gaetano Pesce. Bijzondere ontwerpen van onder andere Bo- rek Sipek, Maurice Mentjens en Antoon van Wijk zijn er te koop. Galerie !K, Rijksweg Centrum 29, Geleen. Informatie: tel. 046 - 42 00 827 of www.gale- riemk.com Galerie Intermezzo Galerie. Intermezzo in Dordrecht organiseert al •meer dan twintig jaar exposities rondom thema's als vormge ving, mode en interieur. Afgelo pen voorjaar was er onder meer werk te zien van Saskia Mees ters die een voortdurend veran derende ruimte inrichtte. Ook de Nederlandse meubelprodu cent Nultien verwierf naamsbe kendheid door een expositie bij Galerie Intermezzo. Galerie Intermezzo, Voorstraat 178, Dordrecht. Informatie: tel. 078 - 61 36 307 of www.gale- ries.nl/intermezzo Legiokunst. Gevestigde namen en nieuwkomers komen voorbij in de Tilburgse galerie Legio- kunst. De nadruk ligt niet al leen op design, maar ook op sie raden, keramiek, glas en kunst. Afgelopen jaren was onder meer werk te zien van Gijs Bakker, Richard Hutten, Fabiaan van Se- veren, Marcel Wanders, Simone van Bakel en Hella Jongerius. Tot en met 26 augustus zijn de schijnwerpers gericht op design uit Arnhem. Legiokunst, Wilhelminapark 21, Tilburg. Informatie: tel. 013 - 58 20 770 of www.legiokunst.nl Vivid Vormgeving De initiatief nemers van Vivid Vormgeving willen nieuwe ontwikkelingen op het gebied van vormgving sig naleren. De bedoeling is dat pu bliek en ontwerpers elkaar gere geld in de bescheiden ruimte ontmoeten. Vivid exposeerde on der meer werk van Wieki So- mers, Atelier van Lieshout, Stu dio Job en Jurgen Bey. Vivid, William Boothlaan 17a, Rotterdam. Informatie: tel. 010 -4136321 of www.vividvormge- ving.nl MU Afgelopen voorjaar was bij MU in Eindhoven een levende tentoonstelling te zien van ont- Couple Stool, een ontwerp van ontwerpersgroep Yksi in Eindhoven. werper Maarten Baas en theater maker Joris van Midde. Dit eve nement typeert de aanpak van MU, dat zegt de grenzen van de hedendaagse kunst te willen ver kennen. Hoe verhoudt kunst zich tot architectuur, design of nieuwe media? MU probeert met prikkelende exposities een antwoord op die vraag te geven. MU, Emmasingel 20, Eindho ven. Informatie: tel. 040 - 29 61 663 of www.mu.nl Galerie Yksi Galerie Yksi (Fins voor één) in Eindhoven bestaat sinds 1991. Met de Design Aca demy om de hoek is het logisch dat regelmatig werk te zien is van Eindhovense ontwerpers. Maar Yksi organiseert niet uit sluitend exposities. Ook is werk te koop van Nederlandse ontwer pers als Richard Hutten, Niels van Eijk, Miriam van der Lub- be, Albert Geertjes* Ineke Hans, Job Smeets en Rene van Doorn. Daarnaast heeft Yksi een eigen Fabrikant Nultien brak door met een expositie bij Galerie Binnen. Daar waren ook deze 'Stadskas ten' te zien. foto's GPD ontwerpersgroep die onder meer meubilair en interieurs ont werpt. Yksi, Galerie voor toegepaste kunst, Havenstraat 1, Eindho ven. Informatie: tel. 040 - 29 30 440 of www.yksi.nl Galerie Binnen Gelikt design? Daar moeten ze bij de Amster damse Galerie Binnen niets van hebben. De galerie ldest liever voor ontwerpen van Nederland se en buitenlandse vormgevers die eigenzinnige aanpak nastre ven. Na iedere expositie worden de producten van deze ontwer pers opgenomen in de collectie. Die bevat dan ook werk van toonaangevende bedrijven als Vitra, Driade, Kartell, Memphis en Ingo Maurer Design. Galerie Binnen, Keizersgracht •82, Amsterdam. Informatie: tel. 020-62 59 603 Galerie Droog Galerie Droog hangt aan Droog Design, het ontwerperscollectief dat begin jaren negentig in het leven is ge roepen door Renny Ramakers en Gijs Bakker. Droog Design ver wierf nationaal en internatio naal bekendheid met opvallend speelse collectie die synoniem zijn geworden voor 'Dutch De sign'. In Galerie Droog zijn de eigen collecties te koop. Daar- naasMser regelmatig werk te zien van ontwerpers uit binnen- en buitenland. Galérie DröogrStaalstraat 7a/b, Amsterdam. Informatie: tel. 020 - 52 35 050 of www.droogde- sign.nl Platform 21 Platform 21 in Am sterdam heeft als ondertitel 'de sign, fashion and creation'. Daarmee is meteen de brede in steek van de galerie blootge legd: Platform 21 wil duidelijk maken hoe de wereld om ons heen vorm krijgt. Ontwerpers en bedrijven laten op uitnodi ging hun nieuwste, soms experi mentele creaties zien. Platform 21, Prinses Irenestraat 19, Amsterdam. Informatie: www.platform21.nl Paul Geerts Nu het er op lijkt dat onze zomers steeds droger en warmer uitvallen, wordt het mis schien toch tijd om onze tuinen aan het veranderende klimaat aan te passen. Natuurlijk, sproeien kost nog steeds een schijntje, zeker als je een eigen pomp hebt laten slaan waardoor je gratis grondwater kunt op pompen. Maar je hoeft geen helderziende te zijn om te kunnen voorspel len dat dat zo niet door kan gaan. Wat water betreft, zitten we in Nederland in een uitzonde ringspositie. Wij zijn niet afhan kelijk van reservoirs die leeg kunnen raken, wij kennen wel een watersnood, te veel water dus, maar geen waternood zoals wel in veel andere Europese lan den. In Engeland werd al decennia geleden, in 1976, een ministerie van Droogte in het leven geroe pen. De minister van Droogte voorziet de bevolMng van nutti ge adviezen zoals: doe een bak steen in de spoelbak van de wc, waardoor je het volume aan spoelwater verkleint, ga niet al leen in het bad maar met zijn tweeën, en laat na het bad het badwater niet weglopen maar yang het op en gebruik het om de planten in de tuin mee in le ven te houden. Het sproeiverbod dat in Enge land in tijden van droogte al vrij snel van kracht wordt, maakt tuiniers bijzonder inventief. En sinds die beruchte droge zomer van 1976 wordt er in het Vere nigd Koninkrijk druk geëxperi menteerd met planten.die droog- tebestendig zijn, want in de tuin die zonder water kan, ligt na tuurlijk ook de uiteindelijke op- Gazons bestaan niet in zo'n droogtebestendige tuin, gras wordt vervangen door grind en in dat grind worden dan eilan den van beplantig aangelegd. En er blijken genoeg planten te zijn die ook zonder water voor een aanvaardbare show kunnen zorgen. Zo'n plant is bijvoorbeeld de lu pine. De gewone lupine zoals we die sinds jaar en dag in onze tui nen planten, is een mengsel van verschillende soorten. Er zijn nogal wat soorten lupine - zo'n tweehonderd - en het is dan ook niet precies bekend welke soor ten aan de wieg van onze tuinlu- pine hebben gestaan. Maar het is wel zeker dat de Noord-Ame rikaanse soorten Lupinus poly- phyllus en Lupinus arboreus een belangrijke bijdrage hebben geleverd. De moderne tuinlupinen wor den bijna altijd uit zaad ge kweekt en hebben meestal twee kleurige bloemen: blauwpaars met een witte onderlip of rood met een roze lip. Vroeger wer den lupinen gestekt, maar die tijd is voorbij, zaaien is veel goedkoper dan stekken. Wie een lupine ziet op een tuin centrum, kan zo'n plant bijna niet weerstaan maar op het ldeu- renetiket dat in de pot gestoken is, ontbreekt het nogal eens aan relevante informatie. Er staat bijvoorbeeld wel op dat een lupi ne in de zon moet staan én dat de plant absoluut geen kalk ver draagt, maar het zou beter zijn om de Mant te vertellen dat de lupine geen betrouwbare vaste plant is. Een plant wordt soms twee, maar ook wel eens zes jaar oud. Maar na twee jaar is de jeugdige glans en frisheid er toch wel van af. Er is veel voor te zeggen om lupinen als tweeja rige planten te behandelen en om ze na de eerste bloei weg te gooien. Veel werk, dat wel, maar de lupine geeft ook veel te rug: alleen al de manier waarop een waterdruppel als een drup pel kwikzilver trilt in het mid den van een zilverachtig be haard blad is de moeite waard, zonder het dan nog te hebben over het zoemen van de hom mels die dol zijn op de bloemen, of over de zoete geur met een kruidige hint van peper van de bloeiende lupinekaarsen. Of over de wortelknolletjes waar mee de plant de grond met stik stof verrijkt. Romke van de Kaa Lupine Bij het bouwen van een woning komt veel kijken. In de Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; twaalf vrij staande energiezuinige huizen.Verslaggever en toekomstige bewo ner Jeffrey Kutterink schrijft wekelijks over zijn ervaringen. Als ze willen, kunnen ze uren voor de deur gaan staan fluiten en stoom afblazen. De machinisten van de stoom- trèin Goes-Borssele hebben niets te vrezen. We zullen niet Magen. Sterker, dat kunnen we niet eens. We hebben er zelfs plechtig on ze handtekening voor gezet. Want de stoomtrein staat ver meld in het bewijs van eigen dom. Niet dat de trein direct door de voortuin dendert. Er ligt een ruime boomgaard tus sen. Daarachter, een kleine hon derd meter verder, rijden af en toe de locs en opgeknapte rijtui gen langs. Vanuit de slaap- en werkkamer zitten we straks zelfs op de eerste rang. Om nu te voorkomen dat al die mensen aan de Elvis Presley- laan moeilijk gaan doen, heeft Tom Poes een list verzonnen. Wie op die plek een huis wil, moet een aantal zaken 'dulden'. Simpel. Net als bij computerpro gramma's; ga je niet akkoord met de voorwaarden, dan kun je niet verder. Een gedwongen keu ze dus. Niemand zal wakker liggen van de fruitteler. Die moet volgens het contract gebruik kunnen ma ken van tractoren, machines, ventilatoren en gif om het ge was te beschermen. Binnen gren zen, dat wel. Geen hond zal er last van hebben, want tegen de tijd dat de woningen Maar zijn, is de boomgaard zo goed als bui ten bedrijf. •Met de stoomtrein krijgen we wel te maken. Niet dat wij dat erg vinden, want op de plek waar we nu wonen, horen we ook regelmatig treinen langs denderen. De betonnen bak waarin het spoor straks wordt verstopt, neemt dat geluid niet weg. Dus we gaan er op vooruit. In een tijd dat elk plan stuit op bezwaren, is het logisch dat dit soort regels worden opgenomen. Gebeurt dat niet, dan kan er ner gens iets meer. Dat mag ieder een zich aantrekken. Wees er dan ook op bedacht bij het teke nen van een koopcontract. Want wie echt niet tegen het geblaas van een stoomtrein kan, moet ook niet in de buurt van de spoorlijn gaan wonen. Als het allemaal maar in het redelijke blijft. Of de bewoners van de El- vis Presleylaan zich nooit zullen roeren, hangt af van de gemeen te Goes. Want hoewel die eist niet te klagen over een trein die er al jaren rijdt, speelt ze kieke boe over de groenstrook tussen trein en huizen. Wie wil weten wat er met het groen gebeurt, Mijgt 'dat weten we nog niet precies' als antwoord. Hoog bouw kan er niet komen. Dat is ook vastgelegd. In het gemeente blad stond onlangs dat het een park met waterpartijen wordt. Een deel van de boomgaard zal zelfs blijven staan. We hopen het van harte. Maar geen woord over een moge- - lijke doorsteek naar de rondweg om Ouverture: de Nansenbaan. Prima als die er komt, maar schep er duidelijkheid over. Mensen dwingen niet te klagen is te verdedigen, mits bewoners ook niet om de tuin worden ge leid. We gaan uit van het positie ve en nemen aan dat reclame over groene woningen in een groene wijk geen loze kreet is. En die stoomtrein? Daarover ma ken we ons geen zorgen. Nu ho ren we de herkenbare fluit in de verte. Dan van dichtbij. Machi nisten, grijp je kans; blazen met die oude locs. Ons zul je niet ho ren fluiten. De Nederlandse ontwerper Marty Lamers paste voor een nieuwe collectie opvallende stoffen van Jab Anstoetz de meest avantgardistische technie ken toe. Het resultaat mag er zijn. De col lectie, verkrijgbaar als Showroom Vol. 1, bevat negen tien stoffen die niet alledaags, maar wel warm ogen. „Het fasci neert mij hoe garens een stof vor men en vervolgens een gevoel van warmte of kilte oproepen", zegt Lamers zelf over de collec tie. De goedkoopste stof kost 43,90 euro, de duurste 177,70 per strekkende meter. Informatie: www.jab.de Een beetje fornuis is tegen woordig uitgerust met een speciale kookzone voor de wok. Nieuw in Nederland is de induc tiekookplaat van Küppersbusch waarin een speciale uitsparing is gemaakt voor de wok. Door de inductieverhitting is de wok volgens de producent snel heet. En dat sluit dan weer goed aan bij het principe van het wok ken, waarbij de gerechten snel, maar kort verhit worden. Het ontwerp is vorig jaar be kroond met de Duitse ontwerp prijs Red Dot Design Award. De inductiekookplaat is vei- Mijgbaar vanaf 4.695 euro. De keramische variant kost 2.079 euro.Informatie: www.kuppers- busch.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31