PZC De Stenen Brug wordt 't Getij m Restauratie pand Havendijk Zierikzee Br W3 Ik ben nogal impulsief met de inrichting II „daaiB bijlagen: 0113-315680 iWVW.pZC'll 5tredactie@p2c.nl Postbus 314460 AA Goes boorden M^ddén'-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; «Snaai: 020-4662500. zaterdag 12 augustus 2006 Het historische pand, bestaande uit een voor- en een achterhuis, wordt straks hotel en grand café. foto's Marijke Folkertsma Acht jaar lang woonden Jo en Henriëtte Meer- dink in het enorme pand aan het Havenplein in Zie- rikzee. Meer dan lang genoeg om te bedenken welke mogelijkhe den het gebouw biedt voor een grand café en hotel. Nu alle bestemmingsplanwijzi gingen en vergunningen rond zijn, begint het idee werkelijkheid te worden. In november moet Hotel en Grand Café 't Getij de eer ste gasten kunnen verwelko men. Je moet er even doorheen kij ken, eigenlijk meer dan dat. Zelfs met een flinke portie fanta sie is het nog lastig om in de ver bouwingspuinhopen de toekom stige hotelkamers, het grand ca fé en restaurant te herkennen. Overal ligt materiaal, mannen timmeren, bikkenen sjouwen rond. Stalen binten komen recht op een trapgat uit en op sommi ge vloeren moet je wel heel. erg goed uitkijken waar je loopt. De openingsmaand november lijkt dan opeens heel dichtbij. Maar Jo Meerdink vertelt rustig over de plannen en de uitwerking. „November is een prima maand om open te gaan. Buiten het sei zoen, waardoor we rustig warm kunnen draaien." Twaalf twee persoonskamers moeten er ko men, elk met een eigen badka- mer. De kleinste is zeventien vierkante meter, de grootste ruim veertig. Dat wordt de bruidssuite die, hoe kan het ook anders, boven het Vrijpoortje ligt. „De bruidssuite is echt al leen bedoeld voor bruidsparen en stellen die hun huwelijksdag jubileren", zegt Meerdink. ,,'t Getij richt zich op de zakelij ke markt maar de bruidssuite is daarop een uitzondering. Die krijgt een eigen arrangement: luxe, verwennend en verras send." Meerdink heeft hét historische gebouw, dat uit een achter- en. een voorhuis bestaat, acht jaar geleden gekocht met het vooruit zicht er een zakenhotel van te maken. Zierikzee ontbeert een dergelijk hotel en de bedrijven in en rond Zierikzee moeten hun relaties in Renesse, Nieuw-Haamstede of Goes on derbrengen. Vier sterren moet De restauratie van 't Getij is in volle gang'. het hotel krijgen. De vijfde ster is niet haalbaar omdat er onder meer geen ruimte is voor een lift. „Je kunt natuurlijk wel enorm gaan breken om toch die lift er in te maken maar ik wil juist zoveel mogelijk van de ori ginele staat behouden,of anders weer terugbrengen." Voor dat karwei heeft Meerdink de Zierikzeese restauratie-archi tect Pieter van Traa van bureau De Steunbeer aangetrokken. „Van Traa heeft kunnen bepa len dat het oudste gedeelte zo'n 550 jaar oud moet zijn. Van die vroege historie weet ik nog wei nig, behalve dat het huis ooit be kend heeft gestaan onder de naam De Stenen Brug. Voor het pand lag namelijk de brug over de haven. Maar die is allang ver dwenen en dit deel van de haven is al.sinds jaar en dag parkeer terrein. Als een zware vrachtwa gen voorbij rijdt, kun je wel ho ren dat er nog een fundering van die brug ligt." Veel originele details zijn begin jaren zestig verdwenen. De Bata schoenen was toen eigenaar van het pand en heeft het tamelijk rigoureus gestript. Meerding: „Van 1950 tot 1953 was dit ge bouw een particulier bejaarden huis. Het was ingedeeld in alle maal kleine kamertjes. Wat dat betreft ben ik wel blij met die actie van de Bata. De kans zou anders bestaan dat ik van Monu mentenzorg die kotjes had moe ten handhaven. Maar destijds zi jn bijvoorbeeld ook vier van de vijf gewelven gesloopt en dat doet wel pijn." Meerdink meent dat het pand weinig te lijden heeft gehad van het water van Van de vijf gewelven is er nog een overgebleven. Wm. 1953. De voorkant, aan het Ha venplein, ligt aanzienlijk hoger dan de achtergelegen Molen straat en het water kon daar goed naar wegstromen. „Plet Vrijpoortje met de kamer er bo ven is wel volledig ingestort. Ge lukkig was de bejaarde dame die er toen woonde daar net uit gehaald. Die kamer is later her bouwd." Engelse uitstraling De entree, en tevens grand café, komt aan de zijde van het Ha venplein. De grote ruimte is höog, zeker 4.50 meter. „Dat is natuurlijk schitterend voor een grand café, daarmee kun je di rect sfeer maken", vindt Meer dink. „Plet oude, hoge balkenpla- fond blijft intact en is zicht baar." Die sfeer moet een Engel se uitstraling krijgen. In het ach terhuis komt het restaurantge deelte met uitzicht op de stads tuin. Hier zijn de resten van het circa honderd jaar oude, beschil derde plafond het uitgangspunt. Dit hoge plafond laat Meerdink in stijl restaureren. De verdere inrichting zal op die stijl aan sluiten. Onder het toekomstige restau rant, aan de tuin, liggen de kel der en het enig overgebleven ge welf. „In de kelder werd in de zeventiende en achttiende eeuw gekookt voor de heer en vrouw des huizes. Straks kunnen de gasten hier loungen." Het oude gewelf gaat plaats bieden aan eters. In de ommuurde stadstuin kun nen de gasten zich met mooi weer rustig verpozen. De monu mentale rode beuk van meer dan 125 jaar oud, zal dat echter niet meer meemaken.De stam, met een omvang van ruim drie meter, is van binnen geheel rot. Meerdink is nu bezig de kap van de enorme boom, de kruin'heeft een diameter van zo'n meter of veertig, te regelen. Dat betekent de verwerking van 35 tot 40 ton beukenhout. De kap is een tegen valler, de rode beuk maakte de tuin af en hield in de zomer de nieuwbouw van de Molenstraat uit het zicht. Meerdink wil dan ook graag een volwassen exem plaar terugplanten. „Een oude stadstuin met zo'n iel, jong boompje vind ik niet kunnen." De ingang van het hotel komt aan het Vrijpoortje; de kamers liggen allemaal op de eerste en de zolderverdieping. In het trap portaal kun je nog zien dat het voor- en achterhuis in het verle den gescheiden en weer met el kaar verbonden waren, afhanke lijk van de vroegere eigenaren. Op de eerste verdieping komen aan de voorkant drie kamers te liggen en de toegang tot de bruidssuite. Helemaal achterin komen nog eens twee kamers. De voorzolder heeft een prach tig houten balkconstructie met opvallende kruisspanten. Meer dink weet nog niet hoe hij het gaaf aanpakken maar deze con structie moet in het zicht blij ven. Maar waar blijven Jo en Henriëtte? „Wij wonen nu tijde lijk in Brouwershaven maar ko men binnenkort terug naar Zie rikzee. Ruimte voor ons is er in dit pand niet meer, maar dat is niet erg. We hebben hier met ple zier gewoond, nu krijgt het ge bouw een andere bestemming. Er breekt een ander getij aan." Inge Heuff Woongaleries bieden avontuur DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen Rasechte Walchenaren zijn ze, Amanda Jongepier (29) en haar vriend Ronnie Mesu (29). Ze wonen in de Middelburgse Eigenhaardstraat. Zij komt van West- kapelle en hij van Nieuw- en Sint Joosland. Zoontje Jut van anderhalf scharrelt rond in de huiskamer. Hij flirt wat met het bezoek en nestelt zich vervolgens be haaglijk bij zijn moeder op schoot. Baby Tess van zes weken logeert een nachtje bij schoonmoeder. „Ik ge loof niet dat Jur haar erg mist." Glimlachend: „Hij geeft haar altijd voor het slapen een kusje, maar ik heb niet gemerkt dat hij verdrietig is dat dat niet kon." Het stel woont nu een jaar of vijf in de gewilde Middel burgse straat. „Toen wij op zoek waren naar een huis, kwam je er haast niet tussen. De huizen waren al ver kocht bijna voordat ze te koop stonden. Wij hebben toen via vrienden gehoord dat er vijf te koop zouden komen. Bij al die panden hebben we een briefje in de bus gedaan met de vraag als het huis te koop kwam, of ze ons dan wilden bellen. Daar hebben we niets op ge hoord. Maar een paar maanden later werden we gebeld door de eigenaar van dit huis. We mochten als eerste kijken. Op een woensdag. Dezelfde avond hebben we het gekocht." Amanda, 'ik ben juf in Vrouwenpolder' en vriend Ron nie Mesu (voetballer bij 'het eerste' van Zeelandia) voe len zich lekker in hun straatje maar „ons vaste vrien dengroepje is inmiddels verhuisd. Iedereen die kinde ren krijgt, gaat weg. Voor onze buren zijn wij inmid dels het zevende stel dat naast hen is komen wonen. Maar ja, zij wonen er al vijftig jaar." „De huizen zijn leuk, maar niet zo groot. We hebben bij de geboorte van Jur al besloten naar een ander huis te zoeken. Groter. En dat hebben we gevonden in de Mortiere. Eigenlijk wilden we het liefst in de buurt van de binnenstad blijven. Ik loop nu zo de stad in. Dat is wel heel lekker. Maar ja, we zochten een jaren dertig huis, met drie slaapkamers, een tuin en een gro te bijkeuken. Dat is wel erg duur in de binnenstad. Dus gaan we straks naar de nieuwbouw. Het was even wennen, maar we komen wel in een kinderrijke buurt, waar ze veilig buiten kunnen spelen. Dat is natuurlijk ook wel belangrijk," „Ik zal dit straatje wel missen. De gezelligheid. De sfeer van dit huis. Wat ik heel erg zal missen is onze ka chel. Die ziet eruit als een open haard, maar toch is het een gashaard. Als het kouder wordt, hebben we die ie dere avond aan. Zo'n vuurtje is wel heel knus." „Ik ben altijd veel met inrichting bezig. Hier verandert er ook nog al eens wat. Zo heeft de muur in de woonka mer al vijf keer een andere kleur gehad, van oranje, naar bruin, goud en blauw naar groen. Ik ben nogal im pulsief. Als ik iets wil, moet het ook direct; Ik pas dan ook accessoires aan. Dan ziet alles er opeens heel an ders uit. Ronnie vindt dat gélukkig niet erg. Het ge beurt wel dat hij thuis komt en in een heel andere ka mer stapt. Wij hebben wel zo'n beetje dezelfde smaak." Een standaardinrichting zul je in huize Jongepier-Me- su niet aantreffen. Neem de wc; een goudkleurige bril, dito accenten op de tegels en een spiegel gevat in goud- geverfd purschuim. Voor het nieuwe huis maakt Aman da al volop plannen. Die ongetwijfeld nog vaak zullen veranderen. Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29