Technici brengen bijgeluiden van apparaten in beeld wegzeilen RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Irritante piepjes zijn weg te werken zaterdag 12 augustus 2006 Consumenten worden steeds kriti scher op storende geluiden uit dvd's, computers en mobieltjes. Pro bleem is dat stoorzenders in appara ten moeilijk aan te pakken zijn. We tenschappers uit Eindhoven hebben een methode ontwikkeld om geluid af te beelden. „We kunnen het opspo ren en aanpakken." Een paar jaar geleden wilde Philips een nieuwe gsm introduceren. Het mobieltje, voorzien van de nieuwste snufjes, leek klaar voor de strijd om de consumenten. Vlak voor de aftrap werd min of meer bij toeval een af wijking ontdekt. Het apparaat produ ceerde een irritante pieptoon, alleen hoorbaar dicht bij het oor. Een keur aan technici nam het appa raat in de dagen daarna flink onder handen. Zij stelden vast dat iets ach ter het scherm de boosdoener was. Dat bleek een misvatting toen afstu deerder Rick Scholte ook ging kij ken. Terwijl een microfoon langs de gsm gleed en drukverschillen mat, rekenden bergen software de metin gen om naar gele, blauwe en rode vlekken. De vlekken, verspreid over een foto van de gsm, gaven de locatie aan van de drukverschillen. Er bleek een ernstig rode vlek aanwezig ach ter een van de toetsen, en niet achter het scherm. De ingenieurs van Philips stonden met hun oren te klapperen, vertelt Scholte. „Een elektronisch onder deeltje trilde met 13.000 slagen per seconde en produceerde een hoge pieptoon. Het is een toon die snel af sterft, alleen hoorbaar is dicht bij het oor. Door het onderdeeltje te ver vangen is het probleem opgelost. De techniek die is ontworpen brengt juist deze kleine bronnen in kaart." Weten wat de oorzaak is van een pieptoon, is in het huidige tijdsge wricht cruciaal. Consumenten kunnen kiezen uit een scala aan apparaten vol snufjes en mogelijkheden in een markt waar de concurrentie moordend is. Als van zelf let de koper dan op andere, meer secundaire kenmerken, zoals piepjes en bromtonen. Onderzoeker Jan van Helvoirt, die samen met Scholte de methode wil commercialiseren: „Het lijkt er op dat het steeds meer een criterium is bij de aankoop van een product. Je gaat er op letten. Ik ook." „Neem een mobieltje met een irritan te pieptoon. Huidige technieken me ten een grote rode vlek die de mobiel grotendeels overdekt. Dat schiet na tuurlijk niet op als je te maken hebt met een klein onderdeeltje." De ba sis van de methode is overigens al de cennia bekend. In de jaren tachtig werden technieken ontwikkeld om trillende bronnen te meten in grote In hun lab in Eindhoven staat een meetopstelling waar tegen betaling bedrijven van hun storingsproble men verlost kunnen worden. Het geld wordt gestoken in een op te zet ten bedrijf en verfijning van de meet methode. Voorlopig hebben de onder zoekers een voorsprong op de concur rentie, weet Scholte. Andere technie ken zijn te grof. objecten als auto's. De locatie van de trillingsbron werd berekend en gra fisch weergegeven. Scholte en Van Helvoirt doen in feite niet anders. Een microfoon glijdt in kleine stap jes langs een apparaat, meet de druk verschillen en geeft die grafisch weer. Het verschil met vroeger zit hem in slimmere wiskundige metho den én de enorme rekenkracht die computers nu hebben. Van Helvoirt: „Pas met de opkomst van digitale beeldverwerkingstechnieken is het mogelijk gigantische hoeveelheden data te verstouwen. Zo kun je op klei nere schaal kijken." Dichtbij In ieder geval willen de onderzoe kers een geavanceerde versie van het huidige apparaat op de markt bren gen. Scholte: „Het probleem is: je moet vrij dichtbij het apparaat me ten, want anders meet je niets. Als je te dichtbij zit, verstoor je het geluids veld. We hebben hier wel oplossin gen voor, maar blijven verder zoe ken." Ook zou het prettig zijn als een bedrijf de analyse kan uitvoeren in de werkplaats en geen geluidsdichte kamer hoeft te bouwen. Het is zaak om dan het geluidsveld van de omge ving te scheiden van het voorwerp in onderzoek. „Ook dat lijkt haalbaar." Jeroen Akkermans Met een microfoon worden eventuele drukverschillen gemeten die door soft ware worden omgerekend naar gele, blauwe en rode vlekken. De donkere vM rechtsboven geeft zo'n locatie aan van drukverschillen, veroorzaakt door ta lingen die een hoge pieptoon veroorzaken. foto Gr!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22