PZC Antwerpen zet alle zeilen bij m' ©DD0 B Activiteiten in kader Tall Ships' Races West-Hinder Dokwerkers Red Star Line Redactie bijlagen: 0113-315680 ■www.ptcnl E.m,il:redactie@pzc.nl postbus 31, «60 AA Goes Advertentie-exploitatie. SS en Midden-Zeeland: 0113-315520; ieuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 12 augustus 2006 Voel de Grote Oorlog Stee^eW a Grote Markt Gockerillkaai .Stadhuis f Wielingen Zeeuws- Vlaanderen Zuid- Beveland Borsselë Ellewoutsdijk 9 Ransweert^ls Kruinirïgén Hoedekenslcerke. 1 R w Verdronken' Tand'yaiv Sèaftinge Sint-Felixpakhuis Onze Lieve Vrouwe kathedraal Eiermarkt Groenplaats Q pa'rki ng g|J toiletten QQ eêtsta'nds' Q eerste' hu'ï'p Een overzicht van de belangrijkste activiteiten tijdens de Saildagen in Antwerpen: Zaterdag 19 augustus Vanaf 10.00 uur, uur tentoonstelling Tall Ships in het MAS/Scheepvaartmuseum in het Steen aan de Scheldekaai. Rondvaarten op de Schelde vanaf het ponton bij het Steen. In het kader van WaterkAnt: stoomboten, spiegeltent en ambachten aan de Napoleonkaai (Willemdok). Lichtschip West-Hinder in het Bonapartedok. Demonstratie Belgische defensie en Deathride aan de Hanzestedenplaats. Vanaf 12 uur, Maritieme en kunst markt aan de Schildersvliet en Sehrijversvliet, Oudeleeuwenrui en Brouwersvliet, Presentatie maritiem erfgoed in Hangar 23 aan het Noorderterras. In het kader van WaterkAnt nostalgische kermis en stoomtreintje aan Napoleonkaai (Willemdok). Vanaf 14 uur, Felixfeest: openings feest Stadsarchief in het Sint- Felixpakhuis aan de Oudeleeuwen rui 29. Vanaf 18.30 uur, Donna's Summer- city met onder anderen Sandrine en Kate Ryan aan deWaagnatie. Vanaf 20 uur, WaterkAnt: Boombal aan de Napoleonkaai (Willemdok). Om 21.30 uur, Piratenfilm Captain Blood (uit 1935) in Hangar 23. Omstreeks 23 uur, Jubileumvuur werk vanaf drie URS-sleepboten op de Schelde en na het vuurwerk is er een afterparty in de spiegeltent aan de Napoleonkaai. Zondag 20 augustus Tot 15.00 uur hetzelfde programma als zaterdag. Om 15 uur. Jubileumparade van de bemanningen. Parcours: start Waalse Kaai -Kloosterstraat - Sint-Jansvliet - Scheidekaaien - aankomst Waagnatie. Om 16.30 uur, UitreikingTSR jubileumprijzen en -awards bij de Waagnatie. Vanaf 18 uur, VT4 Zomertoer met onder anderen Hadise en Kate Ryan aan deWaagnatie. Om 21.30 uur, piratenfilm:Treasure Island (uit 1950) in Hangar 23. Presentatie stadsgedicht Bart Moeyaert. Het gedicht wordt geprojecteerd op een groot waterscherm. Met extra animatie en muziek, nabij de windmolen, strand Linkeroever. Maandag 21 augustus Tot 15.00 uur hetzelfde programma als de voorgaande dagen. Om 21.30 uur, piratenfilm: Pirates of the Caribbean:The curse of the Black Pearl (2003) in hangar 23. Dinsdag 22 augustus Tot 16.00 uur hetzelfde programma als voorgaande dagen. Vanaf 16 uur,Tall Ships' Parade of Sail met vertrek van de schepen. Sinds ze zes jaar geleden meewerkten aan de inventarisatie van het havenerfgoed van het Museum aan de Stroom, komt een ploegje van voormalige dokwer kers wekelijks vrijwillig werken aan de conservatie en restauratie van de MAS-collectie en van de collectie van Katoennatie.Ter gelegenheid van deTaü Ships' Races zullen ze op de Scheldekaai een stek opzetten. Ze geven demonstraties met havenerfgoed uit de collecties van het MAS en Katoennatie. Zo zullen ze zakken wegen met een driepikkelbalans en een originele, door paarden getrokken natiewa gen laden en lossen. De demon straties zijn op zaterdag en zondag tussen 12.00 en 17.00 uur tussen het Noorderterras en museum schip Oudenaarde. De radio-zendamateurs van OSA-Antwerpen - hun roepletters zijn on9bd - activeren het museumschip West-Hinder III on air. Bezoekers krijgen uitleg over het evenement radio en seal.Tijdens dit weekeinde worden over heel de wereld museumschepen en vuurtorens bemand met radioamateursta tions. De Wést-Hinder zal alle saildagen geopend zijn van 10 tot 21 uur. De stad Antwerpen stelt van 19 tot 22 augustus een gebouw van de Red Star Line open voor het publiek. Gidsen leiden het publiek door deze stille getuige van het Antwerpse migratieverleden.Tussen 1873 en 1935 brachten de schepen van de rederij Red Star Line bijna drie miljoen emigranten van Antwerpen naar Amerika en Canada. De lokalen waar de emigranten destijds de laatste gezondheidstesten ondergingen, ontsmet en administratief gecontroleerd werden, zijn gelegen aan de Rijnkaai. De stad Antwerpen besloot ëind 2004 de gebouwen te kopen van het Gemeentelijk Havenbedrijf om ze op termijn uit te bouwen tot een plek voor reflectie en herinnering met een moderne benadering van het begrip emigratie. Red Star Line Memorial: hoek Rijnkaai en Montevideostraat, van zaterdag tot dinsdag, telkens van 10.00 tot 16.00 uur. Steen scheepvaartmuseum tentoonstellingTall ships vertrek rondvaarten Hangar 23 mosselsoupers piratenfilms presentaties maritiem erfgoed natie wag en Loodswezen kinderanimatie optredens zonsondergang aan Schelde Waagnatie Tall Ships' Races podium zaterdag: Donna's Summercity zondag: VT4 zomertoer uitreiking Tall Ships' Races jubileumprijzen en -awards op zondag Red Star Line Memorial Kattendijkdok animatie provincie Antwerpen WaterkAnt Willemdok spiegeltent nostalgische kermis boombal op zaterdagavond ambachtenmarkt stoomtreintje watertaxi's op zondagmiddag maritiem erfgoed Om de paar jaar komen de schepen op bezoek in Antwerpen. In 2001 en 2004 trok het evenement een mil joen bezoekers naar de Vlaamse ha venstad. De volgende keer dat de sche pen Antwerpen aandoen is 2010.- Dan fungeert de stad als vertrekplaats voor de Tall Ships Race. In totaal worden 66 schepen ver wacht, waarvan 17 uit de zogenaamde A-klasse. Dat zijn de allergrootste schepen van 50 tot meer dan 100 me ter lengte. Daarnaast 12 schoeners en kitsen uit de B-klasse, schepen rond de 20 meter lengte. Verder 19 kitsen en schoeners uit de C-klasse en nog eens 17 jachten uit de D-klasse, sche pen met lengtes tot ongeveer 20 me ter. Het mooie van de Westersehelde is dat deze vloot op enkele plaatsen zeer dicht langs de dijk vaart. Dat biedt be langstellenden de gelegenheid alles goed te bekijken. De eerste schepen worden in de loop van donderdag verwacht. De meeste schepen zullen echter vrijdag op de Westersehelde te zien zijn. Tijdstip pen waarop ze passeren zijn niet te ge ven, omdat ze in het kader van de wed strijd gespreid langs varen. Dat is dinsdag 22 augustus anders, omdat Waar de vaargeul vlak langs de dijk loopt, zijn de schepen het best te zien. Kathedralen van de zee wor den ze genoemd. De grote schepen met hun enorme masten en de gigantische lappen zeil. Ko mende week glijden ze over de Westersehelde op weg naar Ant werpen. De schepen leggen dan de laatste mijlen af van de vijftig ste Tall Ships' Races. Dat is de etappe La Coruna-Antwerpen. Russisch driemastvolschip Mir veel schepen dan tegelijkertijd vanaf 16.00 uur bij de Antwerpse sluizen ver trekken. Ze doen er - afhankelijk van Amerigo Vespucci Beeld van Sail Antwerpen in 2004 het schip - 5 tot 6 uur over om aan de monding van de Westersehelde te ko men. Eerst nemen ze om 16.00 uur, deel aan de zogenaamde Parade of Sail op de Schelde in Antwerpen en meteen daarna vertrekken ze. Patrick Van den Bulck, commandant van het marine detachement Antwer pen daaroyer: „In het verleden heb ben we, bijna met een stopwatch in de hand, wel geprobeerd ze om dë 10 mi nuten te laten vertrekken .>Ook met het oog op de toeschouwers onderweg. Maar dat werkte niet. Omdat ieder schip zijn eigen snelheid heeft. Daar om gaan ze nu in groepen weg." Het is niet te zeggen of de schepen langs de Vlissinge boulevard komen of juist dichter langs Breskens varen. Dat heeft onder meer te maken met hun bestemming. Het Poolse schip Dar Mlodziezy is met zijn 110,6 meter het langste schip dat Antwerpen aandoet. Dit is een zoge naamd volschip. Bij een volschip zijn alle masten vierkantgetuigd, dus voor zien van ra's. Over het algemeen noemt men een tweemastvolschip een brik en een driemastvolschip een fre gat. De Dar Mlodziezy is een driemas ter, eigendom van de zeevaartacade mie uit het Poolse Gdynia. Haast even lang (108,6 meter) is de Mir uit Rus land, eveneens een driemastvolschip, eigendom van de zeevaartacademie uit het Russische Sint Petersburg. Maar ook de Amerigo Vespucci uit Ita lië, mag er met zijn 104,2 meter zijn. Nederland is goed vertegenwoodigd in de A-klasse, met maar liefst vier schepen, de driemastschoener de Een dracht, de Bark Europa, de klipper Stad Amsterdam en de Swan Fan Makkum, een brigantijn. Dat laatste wil zeggen dat alleen de voorste mast vierkantgetuigd is, waardoor men met minder bemanning toe kan. De Swan Fan Makkum is weliswaar 'slechts' 62 meter lang, maar het is wel de groot ste brik ter wereld. Hij werd in 1993 in Polen gebouwd en is een van de snelste zeilschepen ter wereld in zijn categorie. De Europa blijft nog wat langer in Zeeland hangen, omdat het schip een rol speelt in de opera Der Fliegende Hollander die in het kader van het Zeeland Nazomer Festival in Terneu- zen wordt opgevoerd. Woensdag 23 au gustus maakt deze bark een dagtocht vanuit Vlissingen (volgeboekt) en een dag later meldt het schip zich aan de sluizen bij Terneuzen voor de opera. foto Peter Nicolai Dinsdag 29 augustus is de première in Terneuzen en zaterdag 9 september de laatste voorstelling. Ook Vlisingen probeert na afloop van de Tall Ships' Races nog enkele sche pen binnen te halen. Momenteel wor den onderhandelingen gevoerd over de brigantijn Asgard uit Ierland, de Europa en de Christian Radich, een Noors volschip. René Schrier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21