Proeftuin zilte planten ligt er al Speelse levensboten en goddelijke oerkrachten Yes You Did wil nu echt doorstomen Natuur zorgt zelf voor plekje met bijzondere flora kunst Goese Sas Muziekfestival |door_Rinus_Antonisse ffISSENKERKE - De natuur l,ee[t in Zeeland een kant-en- Uare 'proeftuin' voor zoute plan- U,, in de aanbieding. Buiten is in de Oosterschelde bij in- r Kcihoogte, even oostelijk Wissenkerke, wemelt het de bijzondere zeeplanten. A Muui'deskundige Chiel Jaco- ibusse juicht het toe dat er meer aandacht komt voor zilte plan- ten, Stichting Duinbehoud wil enkele heemtuinen aanleggen, lis ondermeer in de Oosterschelde. Hij zet wel vraagtekens bij de g Haalbaarheid. jje kunt geen echte natuurlijke diilieus maken, zoals een vloed- merk dat onderstuift. Het gaat ?s jjet voor niets om zeldzame planten. Het milieu waarin ze pverleven, is zeer ingewikkeld. Axelse krijgt werkstraf voor uitdelen duw MIDDELBURG - Een 36-jarige Louw uit Axel is gisteren ver oordeeld tot twintig uur werk straf wegens mishandeling. De verdachte had vorig jaar 9 oktober in Axel tijdens een op- slootje in de Noordstraat een ™t wouw geduwd, waardoor die J'-: ten val kwam. Hét slachtoffer liep een hoofdwond op. De politierechter woog in het vonnis ook de rol van het slacht- offer mee, die tijdens het inci dent dronken was. Officier van Justitie R. Jeuken fond aan de hand van twee ge- [uigenverklaringen bewezen dat de verdachte het slachtoffer ook bad geschopt en geslagen. Hij eiste veertig uur werkstraf. 0e verdachte hield echter vol 'M leen een duw te hebben ge- geven. „Ik heb daarna de boel rth; gesust", zei ze. De politierechter hechtte geen |aard| aan de getuigen, omdat faer sprake was van twee verschil- flende versies. zaterdag 12 augustus 2006 1 Om dat te maken, is veel kunst en vliegwerk nodig. Je moet óf intensief tuinieren - en de vraag is of je dat wilt - óf het lukt ge woon niet", zegt Jacobusse Hij beklemtoont dat zoutmin- nende planten veeleisend zijn. Elke soort heeft eigen wensen en omstandigheden. „De een heeft iets vaker overspoeling no dig, de ander nooit. De een wil zand, de ander klei. Zeealsem, bijvoorbeeld, zal nooit in een kom groeien, anderzijds zal En gels slijkgras nooit op een oever- wal groeien." Zouttolerantie De zoute planten leven in een vrij smalle strook. Hun algeme ne kenmerk: een zout milieu. Ja cobusse: „In kunstmatige om standigheden kun je ze zonder zout kweken, al gaat dat wel ten koste van de smaak. Hoe dat zit, is nog niet precies duidelijk. De planten hebben waarschijnlijk niet zozeer een zoutbehoefte, maar meer een zouttolerantie, die heel sterk van plant tot plant verschilt." In Nederland krijgen zeekraal en lamsoor (echte naam: zeeas ter) steeds meer bekendheid als groenten. In het buitenland zijn ze al een stapje verder. Daar worden bijvoorbeeld zeevenkel, zeekool en schorrekruid ook door de mens gegeten. Dat dit in ons land niet gebeurt, heeft een simpele reden, legt Jacobusse uit. „Zeevenkel en zeekool zijn hier erg zeldzaam. Er waren tij den dat je er maar een tiental planten van had in het hele land. Dan moest je wel heel lang en ver lopen om een maaltje bij elkaar te scharrelen. De aantal len nemen onder invloed van de klimaatverandering wel toe." Hij wijst erop dat de strandbiet de stamvader is van de door de boeren geteelde suikerbiet. Het is een plant die, evenals zeeven kel, in het vloedmerk (ofwel de vêêkrand, gevormd door aan spoelsel) groeit. Daarentegen voelt zeepostelein, waarvan Ja cobusse niet weet of het smake lijk is, zich thuis in jonge stui vende duintjes (te vinden bij de Verklikkerduinen op Schouwen, in het Zwin en de nabijgelegen Verdronken Zwarte Polder). Al pratende over zilte planten wordt Chiel Jacobusse almaar enthousiaster. Plij realiseert zich ineens dat veel van deze planten te vinden zijn in de Oos terschelde bij inlaag Keihoogte op Noord-Beveland, in beheer bij stichting Het Zeeuwse Land schap. „Daar staat een keur van zeldzaamheden bij elkaar. En ie dereen kan en mag er gewoon naar komen kijken. Want betre ding is juist goed." Toegankelijk Tot de soorten die de medewer ker van Plet Zeeuwse Land schap er heeft waargenomen, be horen: zeekool, zeevenkel, strandbiet, zeelathyrus, zeepos telein, zeekraal, zeeaster, zeeal sem, zeewolfsmelk en gele hoornpapaver. „Je kunt het zo als tuin gaan beheren en nog ver sterken. Het is een vrij toeganke lijke plek." Als het een beetje mooi weer is, komen er strandgasten (vaak mensen uit de omgeving). Ze spreiden nietsvermoedend hun badlaken uit op en naast de zilte zeldzaamheden. Het is voor Ja cobusse ook de enige zekere groeiplek van de zeelathyrus in Nederland, 'en de grootste die ik ken van zeekool.' Met de bijzondere waarden die aan dit stukje Oosterschelde ver bonden zijn, wordt bij de komen de dijkverbetering (ook hier ko men nieuwe glooiingen, zoals overal langs de zeearm) reke ning gehouden. Tot opluchting van Jacobusse. „Daardoor kan deze uiterst bijzondere vegeta tie in principe overleven." Gele hoornpapaver, strandbiet, zeepostelein en zeekraal (vanaf linksboven met de klok mee). foto's Chiel Jacobusse Werkstraf gewelddadige Vlissinger MIDDELBURG - Een 59-jarige Vlissinger is gisteren in Middelburg voor twee geweldsincidenten veroordeeld tot tachtig uur werkstraf. Officier van Justitie R. Jeuken vond bewezen dat verdachte 4 februari in Vlissingen een man met een steen had geslagen en hem met een mes had bedreigd. Ook had hij vorig jaar 22 juli in Vlissingen men sen met een mes bedreigd. De officier eiste negentig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenis- straf. Raadsman E. Smit vroeg de werkstraf te beperken en de voorwaardelijke gevangenisstraf te laten vallen. Politie rechter R. Lameijer kwam uit op tachtig uur werkstraf. De politierechter achtte het slaan door verdachte met de steen op de arm en schouder van het slachtoffer en de be dreigingen met het mes bewezen. „U moet geen mes mee nemen", wees de politierechter op het gevaar. De Vlissin ger zei een mes in zijn sokken te stoppen als hij uit gaat. „Het mes gebruik ik om een slaatje te eten." Terneuzenaar moet alsnog zitten MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Terneuzen moet alsnog een maand naar de gevangenis. Die beslis sing nam gisteren de Middelburgse politierechter B. Duin hof, omdat de Terneuzenaar zich niet heeft gehouden aan de afspraken met de reclassering. Geen identificatie gehandicapten VLISSINGEN - Voorlopig hoeven gehandicapte en ande re niet-mobiele Postbank-klanten zich niet te identifice ren bij hun bankvestiging. Om van iedereen de identiteit vast te leggen, had de Post bank haar klanten een blief gestuurd met het verzoek op kantoor langs te komen. Maar chronisch zieke mensen en gehandicapten lukt dat lang niet altijd, verweerde de Stichting Werkgroep Gehandicapten Walcheren. Zeker niet in de vakantieperiode, als het moeilijk is een begelei der te vinden. De werkgroep maakte bezwaar bij de Post bank. En dat heeft gewerkt. „Klanten of gemachtigden mogen contact met ons opnemen via post, e-mail of tele foon en dan sluiten wij de klant uit van identificatie", zegt woordvoerder C. Penders. „Althans; voorlopig. Na overleg met de Nederlandsche Bank moet blijken wat we met de kwestie doen." Gewelddadige overvaller opgepakt DORDRECHT - De politie heeft gisterochtend in Dor drecht de 46-jarige zwerver Jan Spruijt aangehouden, die wordt verdacht van berovingen in Colijnsplaat, Haarlem en Kockengen. Daarbij werd in twee gevallen geweld ge bruikt. Eén van de slachtoffers was een vrouw uit Colijns plaat. De identiteit en het portret van de door drie korpsen ge zochte man werden donderdagavond tijdens een extra po litiebericht op diverse televisiezenders getoond. De poli tie en het Openbaar Ministerie wilden meer gewelddadige berovingen voorkomen. De tv-oproepen leverden meer dan honderd reacties op. De politie in Dordrecht kreeg gisterochtend een melding dat de verdachte rondliep in het centrum. Agenten trof fen hem aan in de woning van een kennis. Bij zijn aanhou ding verzette hij zich niet. De politie Kennemerland ver richt het verdere onderzoek in deze zaak. lomertentoonstelling bij galerie Bellas Artes :door Al? Pankow KERKVVERVE - Kleurrijke scheepjes, stralend zonlicht, een glorieuze maan, maar ook ro buuste oerkracht, verwijzing naar machten die de mens te bo vengaan en gestileerde emoties. Het zijn allemaal elementen van de nieuwe zomertentoonstelling (lie morgen bij galerie Bellas Ar ies in Kerkwerve wordt ge opend door burgemeester J. As- sclbcrgs. mzijn Antonio Poioumen, Wil Wiegant en Margreeth Bronke. Hoe ver schillend de schilderijen van Ton van de Groep, alias Poiou men en Wiegant ook zijn, beiden geven vorm aan fascina te voor het leven en de schep ping. Poioumen werkt duidelijk van- uil een nauwe betrokkenheid met het geloof. Zonder daar dwingend in te zijn, verwijst hij met zijn schilderijen naar godde lijke krachten. Hij doet dat door 'del van abstracte voorstellin- met veel lyriek daarin ver weven. Vaak echter zijn er ook herkenbare elementen in te ont dekken. Het silhouet van een vo gel, de contouren van een glas. De passie waarmee deze kunste naar werkt, komt vooral tot ui ting door de wijze waarop hij al lerlei soorten materie in zijn schilderijen verwerkt. Veelal gaan er letterlijk woorden schuil achter zijn composities in overwegend aarde- en grijstin ten met rode contrasten. Poiou men brengt soms bladzijden tekst aan, bewerkt ze met verf en gunt de toeschouwer slechts fragmenten. Een andere keer kiest hij voor de verwerking van jute of touw. Koeienstal Eén van zijn mooiste schil derijen in deze zomerten toonstelling is te zien in de koeienstal bij Bellas Artes: een compositie met veel structuur die als het ware over de gehele breedte doorsneden wordt door een rood gekleurd ravijn. Poiou men weet er zowel respect als be rusting voor de oerkracht van hogere machten mee op te roe pen. Mooie tegenhanger voor de inge togen kleuren biedt de spranke ling in het werk van Wiegant. De boot is zijn centrale motief. Hij schildert zijn scheepjes in tal van composities en in verras send veel soorten herhalingen. Zijn fascinatie voor al die vaar tuigjes houdt ongetwijfeld ver band met het feit dat Wiegant uitsluitend schildert in zijn ate lier op het zonnige Canarische eiland Gomera en daar uitzicht heeft op de haven. Zijn 'levensboten' in felgekleur de pure pigmenten lijken een eerbetoon aan de kracht van de natuur en aan de avontuurlijke mens die op reis gaat om de schepping te ontdekken. De scheepjes staan bij Wiegant sym bool voor de reis over de zee van het leven, maar ook voor het oversteken van het water des doods. Zijn steeds weer terugke rende zon en maan versterken die symboliek. Anders dan in het werk van Poioumen waaruit bewondering voor bovenaardse kracht spreekt, toont Wiegant vooral ook de lichtheid van het be staan. In veel van zijn schilde rijen fladderen vlinders in wisse lende composities. De vergelijking met Mondriaan dringt zich op door de talrijke vlakjes die de kunstenaar zijn 'barco's' geeft. Door sommige vierkantjes te bewerken met goud- of zilververf laat hij het zon- en maanlicht van het doek springen. Toegankelijk Vergt al dit werk in het platte vlak wat extra inspanning van de bezoekers, de beelden van Margreeth Bronke zijn zeer toe gankelijk. Haar driedimensio naal werk in keramiek en brons getuigt van inspiratie door mens en natuur. In keurig gestileerde composities geeft zij gestalte aan de mens met zijn emoties, li chaamstaal en ervaringen De zomertentoonstelling in Bellas Artes tot en met zaterdag 30 sep tember geopend van donderdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur. foto Willem Mieras Van Ammelrooy en Koch in jury film by the Sea 18] RINGEN - Film by the Sea wfl de jury voor het jaarlijkse jJjjL F Literatuur-programma compleet, met de toezeggingen p actrice Willelce van Ammel- '°oy en auteur/acteur Herman Koch (Jiskefet), die in Graauw een tweede huis heeft. [Be vier andere leden van de jury laren al enige tijd bekend: de schrijvers Tommy Wieringa, An- pet van der Zijl en Jan Brok en en cineaste Marleen Gorris. zestal beoordeelt een serie li- Jratuurverfilmingen en ldest [daaruit de beste. [Hel Vlissingse filmfestival be- M 15 september en duurt tot an met 24 september. Werk van Wil Wiegant (voorgrond) en Antonio Poioumen in de oude koeienstal bij Bellas Artes. foto Marijke Folkertsma door Rolf Bosboom WÏLHELMINADORP - De Zeeuwse rockgroep Yes You Did liet de laatste jaren al flink van zich horen, onder meer in aller lei bandcompetities. Hun laat ste grote wapenfeit was het win nen van de Zeeuwse Popprijs als beste live-act, begin vorig jaar. De laatste tijd was het ech ter wat stil rond de band. Nood gedwongen. De reden daarvan is even ba naal als vervelend: drummer Bram Veenker bleek wat al te fa natiek om zich heen te hebben geslagen, met een soort tennis arm als gevolg. Met fysiothera pie en het aanpassen van zijn techniek heeft hij de afgelopen tijd gewerkt aan zijn herstel. Morgenavond maakt hij voor zichtig zijn rentree op het Goese Sas Muziekfestival, waar Yes You Did voor het eerst sinds maanden weer optreedt. „Bram heeft altijd echt als een gek lopen drummen", zegt bas sist Stijn Warendorff. „Vanwe ge zijn blessure hebben wij een pauze ingelast. Het was bizar om als band even gas terug te moeten nemen. Dat is niet echt iets voor ons." Yes You Did, dat verder bestaat uit zanger Bas Rovers en de gita risten Dennis van de Bor en Joost de Lange, werd opgericht in 2002. Het vijftal won - naast de Zeeuwse Popprijs - diverse competities, zoals Arsenaalpop Select (2003), Mosselrock Selec tie (2004), het open podium van Dijkrock (2004) en Kiekvirus (2004). Ook haalden ze de finale van Hooikoorts en de Zeeuwse Belofte. Tussendoor namen ze enkele cd's op. Recent werd de laatste hand gelegd aan een compleet al bum, Obstinate. „We zijn altijd bezig met andere nummers, hoeven nooit te zoeken als we een cd willen opnemen. Binnenkort willen we een hoogniveau-demo opnemen, met iets minder tracks, maar wel vei'schrikkelijk goed." Yes You Did wil immers verder, veel verder nog dan waar ze nu zijn. Ze zijn er nadrukkelijk op uit naam te maken, maar willen zichzelf ook blijven ontwikke len. „Dat gaat in fases. Aanvan kelijk maakten we een soort bluesrock, maar het werd steeds rockachtiger. Nu zitten er ook elementen van symfonische rock en metal in. Natuurlijk zijn we ook technisch beter gewor den en schrijven we steeds bete re teksten. Bij ons staat ook hoog in het vaandel dat ieder een in de band vooruit blijft gaan. Je moet blijven leren." Mede doordat Joost de Lange in België woont, werd al diverse malen bij de zuiderburen opge treden en nu Stijn Warendorff WÏLHELMINADORP - Yes You Did is morgen de slotact van de derde editie van het Goese Sas Muziekfestival. Bij café-restau rant Het Loze Vissertje bij Wil- helminadorp spelen in totaal tien bands. Het programma: 14.00 - 15.00 uur: Bêêstebint, 15.00 - 16.00 uur: Marco Polo, 16.00 - 17.00 uur: Delta Blues Band, 17.00 - 18.00 uur: rrRaaaRrr, 18.00 - 19.00 uur: Deja Vibe, 19.00 - 20.00 uur: Saltbag, 20.00 - 21.00 uur: Ricky, 21.00 - 22.00 uur: Na tural, 22.00 - 23.00 uur: The Blues Sensation, 23.00 - 24.00 uur: Yes You Did. De Ameri kaanse zangeres Brand! Russell, die sinds vorig jaar in Wilhelmi- nadorp woont, verzorgt bij di verse bands een gastoptreden. net terug is van vijf maanden op leiding in Duitsland en daar al lerlei contacten heeft opge bouwd, lokt dat land ook. „We denken erover een soort plat form op te richten, om te komen tot een internationale uitwisse ling van bands." Magie Het talent is er om ver te ko men, de wil ook. Vanaf het optre den van morgen moet het balle tje weer gaan rollen. „We willen nu echt doorstomen", zegt Wa rendorff. „Er is een magie tus sen ons, die kun je niet breken. De energie die losbarst als we op het podium staan! Dat is niet normaal meer." Yes You Did wil wel op een ef fectievere manier dan voorheen proberen de ambities ook waar te maken. „We zitten vol ener gie en creativiteit, maar die moet je wel goed leiden. We twij felen niet over de kwaliteit van onze muziek, maar we moeten die op een goede manier ver markten en proberen de band bij de juiste mensen te krijgen. We zijn niet onrealistisch. Als we keihard blijven werken en bij elk optreden honderd pro cent geven, al staan er alleen twee schapen te kijken, dan komt het uiteindelijk vanzelf."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17