Complot riekt naar Al Qaeda PZC V V D-Kamerleden leven tussen hoop en vrees !P Een beetje doodgaan PZC Corruptie is groot probleem Tsjechië Brits terreurplan is variant op eerder project van moslimextremisten 11 augustus 1956 vrijdag 11 augustus 2006 Met het verijdelen van aansla gen op transatlantische vluch ten hebben Britse veiligheids diensten de slagpin uit een nieu we, grote terroristencel getrok ken, meent terrorismedeskundi ge Glen Schoen. Maar wat hem verontrust, is het feit dat op nieuw is gepoogd een aanslag te plegen met vloeibare explosie ven, zoals in 1995 bij het Bojin- ka-complot. door Ferdi Schrooten Een heel slim en gemeen plan, zo noemt terro rismedeskundige Glen Schoen de poging om diverse vluchten van Groot-Brittannië naar Noord-Amerika boven de Atlan tische Oceaan te laten ontplof fen. „Je maakt enorm veel slachtof fers en deelt een grote slag uit aan de twee grote vijanden van moslimextremisten: de Verenig de Staten en het Verenigd Ko ninkrijk. En heel symbolisch: een aanslag boven de Atlan tische Oceaan op hart van het transatlantisch bondgenoot schap." Schoen, bellend vanuit de auto in Washington DC, hoort op de radio hoe Amerika een déja-vu beleeft. De herinne ring aan de aanslagen van 11 september 2001, toen gekaapte vliegtuigen zich onder meer in de New Yorkse Twin Towers boorden, is bij hem nog springle vend. Schoen vindt het kenmerkend voor operaties van bewegingen als Al Qaeda, waarbij elke vol gende aanslag voortborduurt op eerdere, maar dan toch weer an ders is. Meer nog dan een ver volg op '9-11' ziet Schoen in het verijdelde Britse complot een ge reanimeerde versie van 'Opera tie Bojinka'. Daarbij wilden moslimterroristen op 21 en 22 ja nuari 1995 elf Amerikaanse vliegtuigen laten ontploffen, op weg van Aziatische luchthavens naar bestemmingen als San Francisco, Honolulu en Los An geles. De bommen moesten wor den bevestigd in reddingsvesten onder de stoelen. Wachtende reizigers schuifelen voort in de rij buiten de noordterminal van de luchthaven Gatwick international airport bij Londen. Diverse luchthavens lagen de hele dag plat, nadat de Britse politie eerder mogelijke aanslagen van Al Qaeda had weten te verijdelen. Het complot lijkt volgens terreurdeskundige Glen Schoen erg op een eerder plan van de terreurorganisatie. foto Kieran Doherty/RTR De explosieven waren micro- bommen, bestaand uit digitale Casio-horloges en twee 9-volts- batterijen - te kopen in de taxf ree-winkels - voor de ontsteking van nitroglycerine. Het vloeiba re explosief moest in flesjes con tactlensvloeistof langs de doua ne worden gesmokkeld. Dat werkte, zo bleek in december 1994 bij een 'proefvlucht' van de Filipijnen naar Japan, waar kort voor de landing een test bommetje ontplofte. Kort daarna vonden veiligheids mensen in een flat in Manilla al lerlei chemicaliën voor de ver vaardiging van explosieven, gro te ketels, ontstekingssystemen en een handleiding in het Ara bisch voor de constructie van een vloeibaar explosief. Opera tie Bojinka, Arabisch voor 'Ope ratie Boem', kon tijdig worden verijdeld. „Maar ze blijven het dus ge woon proberen," zegt Schoen. De terrorisme-expert wil de ver ijdelde aanslagen boven de At lantische Oceaan geen volledig succes noemen in de strijd tegen het terrorisme. „Het is natuur lijk prachtig dat er door het werk van de inlichtingendien sten geen honderden doden zijn gevallen. Maar er is wel angst ge zaaid." Op de radio heeft Schoen al ge hoord hoe ouders van zuigelin gen nu al op de luchthaven moe ten proeven van babyvoeding, voor dat ze die mee aan boord mogen nemen. Laptops, blikjes fris, telefoons en i-pods mogen al helemaal niet meer mee als handbagage. Ontwricht Schoen: „De impact is enorm. Vliegen wordt anders. De lucht vaart is ontregeld, ontwricht. Dat is terrorisme." Dat er giste ren nog wel gevlogen kon wor den op andere Britse luchtha vens, ziet Schoen als een goed te ken. Net als de wetenschap dat de Britse premier Tony Blair een paar dagen geleden nog ge woon op vakantie ging naar Bar bados, en nog niet halsoverkop is teruggekeerd. „Kennelijk hebben de Britten maandenlang alles zo goed ge volgd en zo precies in kaart ge bracht, dat ze precies de juiste fi guren hebben opgepakt. Als er nog een paar van dit soort enge mensen rond zou lopen, zou er volgens mij helemaal niet gevlo gen zijn. Dat soort risico's neem je niet, als je niet heel erg zeker bent van je zaak," zegt Schoen. Het is volgens hem ook een dui delijk signaal aan de terroristen en aan de eigen bevolking. Vo rig jaar juli oogstten de Britten internationaal bewondering voor de snelle en nuchtere wijze waarop ze na de bomaanslagen op het openbaar vervoer in Lon den hun leven weer oppakten. „Het leven gaat door. Dat is sterk. Maar nogmaals, alleen als de dreiging ook écht is weggeno men." GPD x :&v -v.-.' door Erwin Buter Spanning dezer dagen bij de WD-Kamerleden die na de verkiezingen door willen. De WD wil de fractie deels ver nieuwen, maar vrijwel alle frac tieleden willen door. „Nee, een extra gesprek met Mark voer ik deze zomer niet." Wie je het ook vraagt in de WD-fractie, allemaal zeggen ze zo ontspannen mogelijk dat ze weer op een verkiesbare plaats denken te komen. Maar velen zullen in hun agenda toch be zorgd kijken naar eind augus tus, wanneer het hoofdbestuur samen met lijsttrekker Mark Rutte de advieslijst van kandi daat Kamerleden publiceert. Kunnen de huidige VVD-parle- mentariërs weer vier jaar op het blauwe pluche plaatsnemen? De WD-achterban besloot op een congres in mei dat de huidige fractie moet vernieuwen. Een derde van de fractie moet na de verkiezingen bestaan uit nieu we, frisse gezichten. Een groot deel van de WD-fractie wil juist doorbesturen na 22 novem ber. Alleen oudgediende Pieter Hofstra uit Groningen vertrekt. Jozias van Aartsen en Frans Weisglas zijn er nog niet uit. Van de rest van de 27-koppige fractie zal hoe dan ook een aan tal niet meer terugkeren na de verkiezingen. Ga maar na. De WD staat in de peilingen op minder dan dertig zetels. Tien van de eerste dertig plaatsen zijn ingeruimd voor nieuwe ge zichten. Daarnaast wil een deel van de huidige bewindspersonen op de lijst. Rita Verdonk (Vreemdelin genzaken) krijgt zoals beloofd plaats twee. Ook Henk Kamp (Defensie) wil hoog op de lijst. Johan Remkes (Binnenlandse Zaken) aast eveneens op een ver kiesbare plek. Blijft iets meer dan de helft over voor mensen die er al zitten. Aan nieuwe namen heeft de WD geen gebrek. Een scouting- commissie is sinds enkele jaren permanent op zoek naar talen ten die de liberalen kunnen ver sterken. Met de verkiezingen op komst, betaalt die zoektocht zich uit. De scouts hebben het bestuur een aantal mensen met een uitge sproken profiel aangeleverd. Arthur Docters van Leeuwen, voormalig D66 en voorman van de beurswaakhond AFM, gooit hoge ogen. Ook media-adviseur Ton Elias krijgt een verkiesbare plaats, evenals historicus Arend-Jan Boekestijn. Fred Tee- ven, ooit lijsttrekker van Leef baar Nederland en inmiddels weer officier van justitie, heeft zich ook beschikbaar gesteld. Hij dreigt echter op een niet-ver- kiesbare plek te komen, omdat er al veel justitie-specialisten voorhanden zijn. Beloning In de fractie lijkt ook een aantal mensen weer zeker van zijn zaak. Zo loopt Willibrord van Beek met een glimlach door het kamergebouw. Hij krijgt naar verluidt een beloning voor het waarnemen van het fractievoor zitterschap. Ook het tot voor kort onbekende Kamerlid Jelle- ke Veenendaal komt volgens fractiegenoten hoog op de lijst als dank voor haar deelname aan de verkiezingen voor het lij sttrekkerschap Eind deze maand neemt het WD-bestuur een besluit over de voorlopige kandidatenlijst. De afgelopen maanden voerde het gesprekken met de afzonder lijke fractiegenoten. „We kun nen nu niets meer doen. Het is afwachten", zegt een VVD-Ka- merlid dat opnieuw op de lijst wil. Zij maakt zich niet te veel zorgen. „Als je hard hebt ge werkt en geen brokken hebt ge maakt, komt het goed", ver wacht ze. Het is te laat om Rutte of het hoofdbestuur nu nog op andere gedachten te brengen, zegt ook een ander WD-Kamer- lid. „Het heeft nu geen zin meer Mark Rutte is zeker van de eerste plaats op de kandidatenlijst. om een extra gesprek met Mark te voeren. Ik kan alleen maar heel ontspannen naar eind au gustus toe leven." Voor Kamerleden die niet hoog genoeg op de lijst komen, is er nog hoop. Het zijn uiteindelijk de leden die moeten instemmen Vandaag is mijn jongste zoon, als laatste van de drie kinderen, het huis uitgegaan. Na 33 jaar vrijwel dage lijks met kinderen te hebben geleefd, is het over. Ik weet niet goed hoe ik me voelen moet. Natuurlijk, mijn verstand zegt dat dit de natuurlijke loop der din gen is. Dat ik blij mag zijn zo lang kin deren bij me te hebben gehad. Maar zo voelt het niet. Nog niet tenminste. Gisteravond toen ik in bed kroop en nog een tijdlang het gebruikelijke ge loop en gerommel vanuit zijn kamer bo ven me hoorde, walste het als een golf over me heen: 'vanaf morgen is het daar stil'. Een gedachte die gepaard ging met het gevoel alsof er diep van binnen iets werd afgescheurd. Maar dat is verdomme ook zo, realiseerde ik me met een zekere boosheid door de pijn heen. Er wordt ook iets van me af genomen, voorgoed. Niet zozeer door hem of door zijn vriendin waarmee hij gaat samenwonen, maar door het le ven. Je hecht je jarenlang aan een kind, zijn welzijn is jouw welzijn, zijn ont wikkeling is jouw ontwikkeling en dan op een dag zegt het leven opeens: 'Be dankt. En nou move! Het heeft bijna iets gemeens, iets on rechtvaardigs. Terwijl ik met die gevoe lens lag te woelen, realiseerde ik me op eens ook, dat het echt waar is wat tege lijkertijd ook echt onredelijk is. Name lijk dat je als ouder je kinderen altijd bij je zou willen houden, er nooit af stand van zou willen doen. Maar dat je moet. In iedere ouder gaat een verlan gen schuil dat nooit verdwijnt, maar dat ook nooit echt bevredigd kan wor den. Het leven staat dat niet toe. Geluk kig maar, denk ik, maar dan wel als een boer die kiespijn heeft. Het is dat niet te bevredigen verlangen, dat maakt dat ouders hun kinderen nooit genoeg kunnen zien. Dat ze doet zeg gen, of in ieder geval vinden, dat ze al tijd te weinig of te kort op bezoek ko men. Dat ze jaloers doet zijn op ande ren met wie hun kinderen omgaan of aan wie ze aandacht besteden. Een be grijpelijk maar onredelijk verlangen wordt zo tot één van de belangrijkste oorzaken voor een sfeer van een zekere onvrede die er zo vaak tussen ouders en hun volwassen kinderen hangt. Het idee dat ook ik in de toekomst aan dergelijke gevoelens onderhevig zou kunnen zijn, maakte me zo onrustig dat ik lange tijd de slaap niet kon vatten. Op een gegeven moment ben ik mijn bed maar uitgegaan en heb in het holst van de nacht beneden in de kamer me zelf een glas wijn ingeschonken. Ik wil hier wijs mee omgaan, hield ik mezelf voor. Maar hoe dan? Een tijdlang werd zelfs ieder begin van een antwoord door gevoelens uitgewist. Blijkbaar was ik aan zoiets als wijsheid nog niet toe. Tot ik op een gegeven mo- door Carel Goselinq De economie groeit met vijf tot zes procent per jaar. Inflatie en werkloosheid dalen. Er worden miljarden verdiend met de handel. Bui tenlandse ondernemingen staan in de rij om er te inves teren. Tsjechië is populair. Toch is het niet allemaal goud wat er blinkt. Ook al gaat het financieel-econo- misch prima, beter dan in welk ander land van Cen traal- en Oost-Europa ook, Tsjechië heeft een enorm pro bleem: de corruptie, vooral in de overheidssector. „De corruptie neemt toe", al dus Ingrid Brockova, leidster van de afdeling Centraal- en Oost-Europa bij de Wereld bank. Een studie van de bank wees uit dat Tsjechië er wat dat betreft het slechtste voor staat van alle landen in de re gio. De Wereldbank onder vroeg 600 ondernemers in Tsjechië. Daaruit bleek dat zij tussen 2,9 en 3,6 procent van hun omzet zien opgaan aan 'corruptie-belasting', zo als zij dat zelf noemen. Er moet niet alleen smeer geld betaald worden voor het opzetten van een bedrijf, maar ook voor het aankopen van grond, het verkrijgen van vergunningen, het soepel la ten verlopen van inspecties en het eventueel aanpassen van de regel- en wetgeving ten faveure van de onderne ming. Het zijn vooral middel grote private ondernemingen in grotere plaatsen die zuch ten onder de 'corruptie-belas ting'. Daarbij betalen buiten landse bedrijven minder dan lokale. Firma's die actief zijn in Tsjechië of de directe om geving betalen meer dan on- dememigen die ook 'ver weg' actief zijn. De voorbeelden zijn legio. Voor een bouwvergunning moet de ondernemer zo'n tien procent van de aanneemsom bij de betrokken ambtenaar achterlaten, wil deze de pa pieren vlot van een goedkeu, rend stempel voorzien. Grond van de overheid krijgt de ondernemer voor eer, schappelijke bedrag als hij re laties heeft bij het grond- fonds. Dan ligt de prijs pct vierkante meter zo maar op eentiende van het normale ta- rief. Een wijziging in de be- stemming, van landbouw- naar bouwgrond, is zo te rege len. Uiteraard verwachtend; 'relaties' wel een belong voor hun diensten. Zelfs voor de aankoop van na- tuurterrein moet worden. Bovenop de grond prijs uiteraard. Met de smog dat de koper niet kan garan deren dat het terrein milieu- en natuurvriendelijk beweife zal worden, verdwijnen dept pieren in een la. Tenzij er' extra wordt betaald. Dai de grondbewerking ine® geen punt meer. Rijksoverheid De corruptie blijft niet fe. perkt tot lokaal en regionaal niveau. Ook als de rijksover heid erbij betrokken is, wordt er geschoven. Een Is- raëlisch bouwbedrijf zonder ervaring verkreeg zo in eerste instantie de order een stuk snelweg in het oosten van hel land aan te leggen. De 'deal' werd via de media bekend, met als resultaat dat de op dracht verviel. De Israëliërs eisen nu schadevergoeding, Het ministerie van Defensie bestelde nieuwe pantserwa gens in Oostenrijk. Opval lend genoeg zonder openbare aanbesteding. Ook die is inmiddels, na kritiek in dt media, geschrapt. De Wereldbank wijst zelf op een ander verdacht geval, li de Noord-Tsjechische stad Li- berec krijgt bouwbedrijf Sy ner 40 procent van alle bouw opdrachten. De burgemeeste van de stad was vroeger eco nomisch directeur bij Syner. Zou het toeval zijn? De We reldbank-medewerkster, In grid Brockova, zwijgt veelbe tekenend. GPD die: lege Croi deV MIJNWERKERS - Er is weer enige hoop dat ingesloten mijn werkers in het Belgische Marci- nelle levend uit de kolenmijn gehaald kunnen worden. De lucht vlak boven het niveau waar de meeste mijnwerkers zich sinds eergisteren bevin den, blijkt geen fataal gehalte kolendamp te bevatten. De uit geputte redders zijn tot op hon derd meter van hun ingesloten kameraden gekomen. Naar schatting zitten er 236 mannen vast in de mijn. Onder hen zijn minstens vijftien doden. EGYPTE - Op Schiphol zijn gisteravond de eerste vrouwen en kinderen aangekomen Nederlandse werknemers dit voor Shell in Egypte werken Wegens de onrust bij het Suez- kanaal had de werkgever hea geadviseerd het land te verla ten. In de Suezstreek zelf is to taal geen sprake van paniek, al dus de vrouwen, PENSIOEN - De Raad van Ar beid verwacht in Zeeland zoi tienduizend aanvragen yob het ouderdomspensioen. Sinds deze week kunnen 65-plusss! de uitkering aanvragen. Vei Zeeuwse bejaarden hebk zich al aangemeld. De uitke ring gaat per 1 januari in. foto Robin Utrecht/ANP met de advieslijst van het be stuur of veranderingen kunnen doorvoeren. Alleen lijsttrekker Mark Rutte is al zeker. GPD ment moest terugdenken aan die nach ten voordat ik, als 11-12 jarig jongetje, de volgende dag weer van huis moest, terug naar het seminarie voor drie maanden. Ik had dan altijd het gevoel dat ik de nacht niet zou overleven, dat ik dood zou gaan. Maar zo is het natuur lijk ook, realiseerde ik me opeens. Af scheid nemen is een beetje doodgaan. En als alles eindig is, is de enige toets voor wijsheid hoe je daarmee omgaat. Ik ben naar boven gegaan en heb aan zijn kamerdeur geklopt. Tot mijn verba zing was ook hij nog wakker. „Ik wil je nog een keer welterusten komen zeg gen", zei ik zachtjes. „En dat ik je zal missen." „Ik jou ook", antwoordde hij lief. Terwijl ik bijna onwillig de trap weer afliep, dacht ik verdrietig: 'Ik kan het al een beetje." René F.W. Diekstra Hoofdradactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@ptc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening k Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt eon toeslag. E-mail: lezersservice® pzcnl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorlid einde van de betaalperiode. PZC, La.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 1,25 zaterdag: 1.80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgeven overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en vote» de Regelen voor het Advertentieweztr. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tildens kantooruren zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go« Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverieie» n voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Is een onderdeel v aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bi (abonnementen)administralie en om u te (laten) informeren o\ ducten van de titels en do werkmaatschappijen van Wegener de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt j, Postbus 31.4460 AA Goes. is zorgvuldig gcseW^ Ftelijk melden bi). °'L- Behoorttot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4