Drie doden vraagt om onderzoek PZC Precieze maar levendige composities Zoeken naar het leven onder de huid Greenpeaceboot legt loopplank uit Stijging aantal verkeersslachtoffers baart deskundigen zorgen kunst Kunstroute in Renesse gaat toch door vrijdag 11 augustus 2006 15 jnnrMartijn de Koning MIDDELBURG - Het ging steeds beter. Sinds de eeuwwis seling daalde het aantal ver keersslachtoffers in Zeeland jaarlijks. Eind dit jaar zijn de cijfers anders. Tot gisteren vie len er 24 verkeersdoden. Dat is al meer dan in heel 2005. Ook liet aantal gewonden lijkt hoger uit te vallen. 'Zelfs wanneer het de rest van liet jaar meevalt met het aantal slachtoffers (vorig jaar vielen er j de laatste vijf maanden acht do- den), komt het eindcijfer uit Bierbrouwers houden open dag GOES - Het Zeeuwse bierbrou- wersgilde De Deltabrouwers, houdt zaterdag 9 september een open brouwdag in het Goese Ly ceum in Goes. De open dag is een opmaat tot de cursus bier- brouwen die het gilde komend seizoen houdt in De Vroone in Kapelle. Vanaf negen uur brouwen de le den van de amateurbroüwers- club speciale eigen bieren. Be langstellenden kunnen daarvan proeven en hun licht opsteken over hoe het brouwen in zijn werk gaat. De cursus, waarvoor belangstel lenden zich in Goes kunnen op geven, begint in oktober onder leiding van Nederlands kam pioen Bram Hoogesteeger. De cursusavonden worden elke eer ste maandag van de maand gege ven, met uitzondering van de cember en januari. Wie mee doet, wordt automatisch lid van het gilde, dat maandelijks the ma-avonden organiseert over uiteenlopende onderwerpen die metbierbrouwen te maken heb ben. Regelmatig organiseert het gilde uitstapjes naar brouwe rijen in binnen- en buitenland. Belangstellenden kunnen tot fe()0 uur in het Goese Lyceum terecht via de ingang aan de Vo- rond dat van 2000 en 2001. Toen overleden 35 mensen in het Zeeuwse verkeer. „Op zich zegt dat niets", meldt H. Rhebergen, secretaris van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ). „Je kunt pas spreken van een trend als dit vaker achter elkaar ge beurt." Hij gebruikt liever het aantal ziekenhuisgewonden als vergelij kingsmateriaal. Die cijfers ge ven een beter beeld van de ver keersonveiligheid. Precieze ge tallen over gewonden dit jaar kan hij niet geven. „We hebben wel indicaties dat ook dat aan tal hoger uitkomt dan vorig jaar." Opvallend is het grote aantal verongelukten in Zeeuws-Vlaan- deren: tien. Rhebergen nuan ceert dat. „Woensdagavond vie len in Terneuzen drie doden bij één ongeval. Dat tikt hard aan." De secretaris maakt zich meer zorgen over het aantal slachtof fers onder de 'kwetsbare ver- keersgebruikers'. Tot nu toe kwamen vijf bromfietsers en vijf fietsers om. „Die groep is voor ons een speerpunt. We ste ken er relatief veel geld en tijd in. Blijkbaar nog steeds onvol doende." Voorrang geeft het ROVZ ook aan onderzoek naar de oorzaak van eenzijdige ongevallen, zoals die bij Terneuzen. „Eenzijdige ongevallen komen in Zeeland erg veel voor. We willen weten waarom mensen de berm in rij den of de bocht uit gaan." Daarbij krijgt de instantie niet altijd medewerking. „Uit piëteit met de slachtoffers en nabe staanden wordt na eenzijdige do delijke ongelukken vaak geen verder onderzoek gedaan. Wij vinden dat belachelijk." Mede daardoor is bijvoorbeeld het aantal verkeersdoden als gevolg van alcohol- of drugs gebruik moeilijk na te gaan. „Bovendien kunnen sporen van drugs in je bloed zitten, zonder dat het je rijstijl beïnvloedt", weet Rhebergen. Hij ziet wel veranderingen op dat gebied. „We hopen vanaf volgend jaar de resultaten van ons lobbywerk te zien." Over het naar verhouding grote aan tal buitenlandse slachtoffers in met name Zeeuws-Vlaanderen is Rhebergen niet verbaasd. „Statistisch gezien klopt dat. Wij schatten dat twintig pro cent van de weggebruikers in die streek van Belgische af komst is. Plet is logisch dat on der hen ook slachtoffers val len." Met de Arctic Sunrise, voerde Greenpeace in 2003 actie bij Dow Chemical in Terneuzen. foto Peter Nicolai door Martijn de Koning VLISSINGEN - Het Green- peaceschip Arctic Sunrise houdt volgende week woensdag open dag. De boot ligt dan aangemeerd in de Eerste Binnenhaven in Vlis- singen. Actievoerders van de milieuor ganisatie varen de komende tijd de hele wereld rond. Ze pleiten daarbij: voor betere bescher ming van zeeën en oceanen. „Op het schip is een tentoonstelling te zien over onze campagnes", verklaart woordvoerster L. Vis ser. „Met name de nieuwste ac tie, Defending our oceans, komt aan bod. Als onderdeel daarvan pakken we problemen op de Noordzee aan: overbevissing, il legale visvangst en vervuiling." Bezoekers kunnen verder vra gen stellen aan de bemanning of gewoon een kijkje nemen op en in het schip. De Arctic Sunrise is te bezoeken van 12 tot 20 uur. Condoleanceregisters gesloten MIDDELBURG - De condoleanceregisters die geopend: werden naar aanleiding van het overlijden van gedepur; teerde M. Kramer zijn gesloten. Ze lagen ter tekening in! het gemeentehuis van Sluis te Oostburg en in twee geboü-' wen van de provincie te Middelburg. De registers gaan; naar de familie van de bestuurder die om het leven kwam; bij een verkeersongeluk in Peking. In de registers van de; provincie hebben zo'n achthonderd mensen blijken van! medeleven neergelegd. Hoeveel bezoekers er in Oostburg' waren, is niet bekend. Er is ook op de website van de pro-; vincie (www.zeeland.nl/condoleance) een digitaal condo-! leanceregister geopend. Dat kan nog tot begin volgende week bezocht en 'getekend' worden. Goes stelt proef publieksbalie uit GOES - De publieksbalie van de gemeente Goes gaat niet; per 1 september op zaterdag open. Het college van burge-! meester en wethouders stelt de proef uit in afwachting!, van een uitspraak van de kantonrechter. Het college en de ondernemingsraad van de gemeente lig-; gen al een tijdje in de clinch over de inzet van personeel op zaterdag. Het college vindt een beperkte openstelling! op zaterdagmorgen nodig om de dienstverlening aan bur-! gers te verbreden. Een deel van de 32 medewerkers van, de afdeling Publiekszaken wil echter niet werken op za-: terdag. Volgens de OR zijn ook niet alle mogelijkheden' om de publieksservice uit te breiden onderzocht, waarom-;; der extra diensten via internet. De OR wilde de kwestie;; voorleggen aan de bedrijfscommissie die geschillen tus-; sen overheden en hun werknemers regelt. Beide partijen zijn nu overeengekomen de zaak voor de kantom-echter te brengen. Eveneens hebben ze afgespro ken dat ze zich neerleggen bij de uitspraak. Zoektocht naar stil asfalt KLOOSTERZANDE - De proeven met nieuwe, stillere asfaltsoorten op het afgezette gedeelte van rijksweg 60 na bij Kloosterzande, gaan volgende week van start. De tests! duren tot begin oktober. Vorig jaar is het wegdek van de' N60 voorzien van proefvakken met negentien verschillen^-! de soorten asfalt. Een speciaal geprepareerde vrachtwa'-ü gencombinatie gaat rondjes rijden over de proefvakken;. Tijdens zeshonderd testritten bij verschillende snelheden; wordt het geluid geregistreerd. Uiteindelijk moet de test leiden tot asfaltmengsels die nog stiller zijn dan het zeef open asfalt beton (zoab). Daarna vindt de aanleg van proefvakken plaats met de nieuwe asfaltmengsels en vol-: gen er opnieuw proeven. Dat gebeurt volgens Rijkswater.-; staat in het voorjaar van 2007. De px-oefvakken worden! eind volgend jaar opgedoekt. Daarna draagt Rijkswater staat het weggedeelte over aan de provincie. Belg negeert stopteken politie OOSTBURG - Een 54-jaiige Belgische automobilist is;! woensdagavond rond acht uur aangehouden op de Oude! Haven in Oostburg. Agenten gaven de automobilist kort daarvoor een stopteken op de Oostburgsestraat in Zuid'- zande. Dit negeei-de de Belg volkomen. Uiteindelijk kon den de agenten de man op de Oude Plaven aan de kant zet-! ten. De blaastest wees uit dat hij drie keer meer dan dé toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Hij kreeg een rijverbod van zeven uur. Marian Siereveld, voor haar werk Heavenly Gates in galerie 't Haentje te Paart. foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Ze noemt zich zelf, in artistiek opzicht, een laatbloeier'. Marian Siereveld (1957) uit Middelburg besloot ap latere leeftijd haar hart te volgen en studeerde twee jaar geleden af aan de kunstacade- l^e in Rotterdam. De afgelopen jaren heeft ze intensief gewerkt, waarvan een weerslag nu is te zien in 't Haentje te Paart in Middelburg. „Het is een soort explosie geweest." Siereveld maakt indringende schilderijen met steevast vrou wenfiguren. Eerst maakt ze in tochtige lijnen een compositie. „Dan ga ik schuren en vervol gens klets ik er van alles op, van zeezout tot en met afwasmiddel. P dat moment denk ik: Siere veld, het is allemaal wel leuk en aardig, maar wie zijn deze figu- r°n'<Wat zeggen ze, wat is hun geheim?" Het werk krijgt pas daarna zijn definitieve vorm. Ze zoekt altijd naar de onderlig gende laag bij haar hoofdperso nen. „Het gaat mij om het ver moeden, om het feit dat er steeds een diepere laag zindert onder het werk. Dat zijn vermoe dens van schaamte, trots, eigen belang, verbondenheid, verstil ling- Het zijn gevoelens en in stincten die we voor onszelf en elkaar koesteren en waar niet over wordt gesproken." De vrouwen die ze weergeeft, kijken de toeschouwer veelal aan. „Het vermoeden is altijd een geheim, een soort betove ring. Het heeft met bevriezen te maken: ze roepen het onhoorba re, tonen het onzichtbare", zegt Siereveld. „Ik zoek naar de ziel, de binnenkant van de mens, het leven onder de huid. Daarom zal ik nooit een landschapsschil der worden. Dat is mij te veraf." „Mijn schilderijen zijn een uitge sproken vrouwelijke bijdrage aan het lyrisch realisme. Ik leg in mijn werk een werkelijkheid bloot die in het leven van alle dag wordt bedekt, maar onder tussen wel de kaders schept waarbinnen wij ons bewegen of waaraan we ons proberen te ont worstelen." Ontwikkeling De expositie in 't Haentje te Paart laat de ontwikkeling zien die ze de laatste jaren heeft door gemaakt. Daarin is het wei'k steeds indringender, steeds on- derhuidser geworden, waarbij rood als kleur een prominente rol is gaan innemen. Een van de recentste werken is Beyond innocence. Centraal daarop staat een vrouw, met de handen in de zij. „Ik kom uit een oud vissersgeslacht. Mijn oma stond vaak op de kade te wachten, met haar handen in de zij en'-een doek om, voor mij een symbool van veiligheid." Een an der beeld dat ze voor ogen had was een man met visserspet, die een schaduw werpt over zijn ogen. Gaandeweg raakte dat uitgangs punt enigszins uit zicht en werd het een eigentijds werk. „Ter wijl ik aan het schilderen was, veranderde het beeld helemaal. Het werd een meisje met twee knullen met van die petjes erop achter haar. De kwast doet uit eindelijk toch wat die zelf wil." In de Middelburgse galerie is ook keramiek te zien van Han- nie Mommers uit Ulvenhout, Op vallend zijn vooral de 'boeken', gemaakt van gebakken en gegla zuurde klei, die de illusie van een echt boek wekken. Expositie: Schilderijen van Ma rian Siereveld en keramiek van Hannie Mommers, t/m 27 augus tus in Galerie 't Haentje te Paart, Spanjaardstraat 19, Middelburg, Geopend: do., za. en zo., 14-16.30 uur, en op afspraak (0118-613288). door Anita Tournois TERNEUZEN - Elly de Koster uit Sas van Gent leeft zich vol ledig uit in tekenen. Momenteel exposeert zij grafiek in de vorm van fraaie pentekeningen en etsen in Echo-Audio in Terneu zen. Een aantal ex-librissen van haar hand tonen een verre gaande specialisatie op dit ge bied. In een bijgaand informatieblad laat De Koster weten dat tekenen erg belangrijk voor haar is. Ze kan er allerlei gedachten en gevoelens in kwijt. Dat haar hart bij het tekenen ligt en dat ze daarin zeer bedreven is, wordt ovei'- duidelijk als men haar wei'k be kijkt. Naast aanleg moet de Koster over een eindeloos geduld be schikken. Elk detail, hoe klein ook, wordt tot in de finesses weergegeven. Ook getuigt elk werk van een groot gevoel voor kleur en evenwicht. Deze ingre diënten samen staan garant voor uiterst precieze maar toch bijzonder levendige composi ties. De Koster werkt zowel in zwart-wit als in kleur of combi neert beide. Het geëxposeerde omvat veel realistisch werk, met de natuur en de seizoenen als grote in spiratiebron. Bijvoorbeeld in de vorm van bloemen zoals Zomer, Heileboruszaden of drie aan elkaar gelieerde tekeningen Ro- zebottéls, om er enkele te noe men. Maar ook dieren worden uitge beeld. Fraai is de pentekening van een uil die zijn linkervleu gel opheft Rechts af) en etsen zoals Casuaris en Krab. In een ets van drie in elkaar draaiende ringen, getiteld Escher, toont De Koster haar bewondering voor deze graficus. Surrealistisch De pentekeningen in groot for maat lijken een tikkeltje surrea listisch, al is enig verband zeker aantoonbaar. Kenmerkend in de ze bijzonder boeiende taferelen is een zwart-wit geblokte basis in de vorm van een tegelvloer. Bijvoorbeeld in Pollution, waar op een naakt gelegen onderli chaam van een vrouw uitmondt in een geraamte. Boompjes en klaprozen op de voorgrond staan voor de natuur; hoogspan ningsmasten en fabrieken aan de horizon vertegenwoordigen industrie. Hetzelfde zien we terug in Het Rad, met de mens centraal, de natuur die tegenwicht probeert te bieden aan de oprukkende verstedelijking, weergegeven met gebouwen in oude en modei- ne architectuur en een rad dat aangeeft dat de tijd niet is stil te zetten. De Koster heeft zich in het bijzonder toegelegd op het maken van ex-libris, waarvan ook een flink aantal wordt tentoongesteld. Het maken Het Rad van Elly de Koster, die exposeert in Echo-Audio. foto Camile Schelstraete hiervan is voor haar nog belang!-! rijker geworden dan puur teke nen. Een wedstrijd, uitgeschre:- ven door de gemeente Sint Ni-! klaas, vormde de aanzet tot dés ze vorm van kunstbeoefening! „Mijn werk werd geselecteerd en nu kun je rustig stellen dat-ik er min of meer aan verslaafd ben." Tentoonstelling t/m 5 septembei\ in Echo-Audio, De Jongestraat -1 in Terneuzen. Geopend: di.-vr.; 13-18 uur, vr. 19-21 uur, za. 10-17{ uur. Leesvoorstelling Freek de Jonge KRUININGEN - Cabaretier Freek de Jonge opent deze maand het Zeeuwse theatersei zoen met enkele zogeheten lees-! voorstellingen van zijn verkie zingsconference De Stemming 2006. Op donderdag 24 augustus is hij in De Meulvliet in Tholen, vrij-! dag 25 augustus in Ons Dorps huis in Kruiningen en zaterdag 26 augustus, net over de Zeeuw se grens, in MFC Kloosterhof ih Hoogerheide. Op 22 november 2006 zijn eri vervroegde Tweede-Kamer verkiezingen. Voor Freek de Jon ge is dat aanleiding om, net als in 2003, een verkiezingsconfe- rence te maken. Ter voorberei ding van de serie theatervoor stellingen en een live-televisië-! uitzending (op 21 november); geeft de cabaretier een beperkt aantal leesvoorstellingen. Enigs zins improviserend legt hij hier in de basis voor de latere try-outs en volwaardige voor4 stellingen. RENESSE - De deelnemers aan de kunstroute Blik op Kunst in Renesse hebben beslo ten zondag 20 augustus de rou te weer open te stellen, on danks het plotseling overlij den van kunstenares Emmy Al ma, een van de trouwe deel neemsters. Vrienden van Emmy Alma zijn bereid haar atelier Art Deco aan de Putterweg 8 die dag open te stellen voor publiek, als een vorm van eerbetoon aan de maakster van de vele kunstvoorwerpen die hier nog ten toon staan. In atelier Uit de Kunst aan de Stoofweg 5 zijn verder sieraden te zien die gemaakt zijn van oestei'schelpen. Hier exposeert ook Henny Post haar aquarellen en acrylschil- derijen. In Blikmuseum De Blikvanger aan de Capelweg 18 worden naast de vierdui zend blikken tevens poppenka- mers, poppenwinkels en pop- penserviesjes geshowd. Gastex- posante Elly Texer is aanwe zig met kleine schildei'ijtjes. Zij geeft een demonstratie mos sel- en oesterschelpen beschil- - deren. In hotel De Zeeuwse Stromen verzorgt Van Bellen Art een ex positie van verschillende kun stenaars onder wie kunstschil der Paul Sinus. De Blik op Kunstroute is van 13.00 tot 17.00 uur geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37