m Bacterie velt honderd kastanjes Buurman komt de bami brengen Pieterman Peer voor Burghse Dag Alert! blijft strijden over dorpshuizen Aangetaste bomen worden gekapt, andere exemplaren ook in gevaar Kermis kampt met daling inkomsten 18 Fluiten Redactie: 0113-315649 www.pzc.ni E-maii:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes advertentie-exploitatie: CJ. en Midden-Zeeland: 0113-315520; Cws-Vlaanderen: 0114-372770; Cnaal: 020-4562500. Vrijdag 11 augustus 2006 editie Schouwen-Duiveland Unnr Marcel Modde IZIERIKZEE - Op Schou wen-Duiveland zijn 316 paar- idcnkastanjes aangetast door de !|)Ioedingsziekte. Ruim honderd zijn er zo ernstig aan toe, dat ze de komende maanden moeten worden gekapt. Wordt niet tij dig een bestrijdingsmiddel ge vonden, dan moeten binnen twee tot drie jaar ook de andere aangetaste exemplaren er aan geloven. tDe ziekte zorgt voor meer dan •een .halvering van het areaal ■;paardenkastanjes op Schou wen-Duiveland. Nieuwe aan plant wordt door de landelijke 'werkgroep Aesculaap voorlopig [afgeraden, omdat die ook snel mek kan worden. Kaalslag is daarom op sommige plekken niet te voorkomen, zegt P. Berre- voets van de gemeente Schou wen-Duiveland. De opruimings- kosten worden geschat op bijna 140.000 euro, Daarbovenop komt nog eens ruim dertig mille voor Jet uiteindelijke herplanten van i'bomen. In september vorig jaar leek het aantal besmettingen nog be perkt te blijven tot 49 gevallen. :Uit een globale inventarisatie j van Aesculaap in opdracht van feet: ministerie van Landbouw, 'Natuur en Voedselkwaliteit .blijkt dat een derde van de paar- denkastanjes in Nederland ziek is. Onderzoek heeft uitgewezen dat een bacterie de primaire oor zaak is. Een beschadigde boom Sloopt mea-risico op besmetting. Hoe de bacterie zich verspreidt, is nog onduidelijk. De landelij- ike werkgroep adviseert daarom pe zieke en nog gezonde bo men zoveel mogelijk met rust te j door Andrea Bolle laten en maaischade te voorko men. Sommige dode of ernstig zieke bomen vormen echter een gevaar voor de omgeving en moeten worden gekapt. Het ge reedschap dat daarbij wordt ge bruikt, dient te worden ontsmet. Aesculaap richt het onderzoek nu op de ontwikkeling van een mogelijk bestrijdingsmiddel. Berrevoets heeft echter niet de hoop dat dat snel zal lukken. De kans op redding van de ruim tweehonderd lichter aangetaste exèmplaren acht hij minimaal. De honderd ernstig besmette' kastanjes die de komende maan den worden geveld, staan in in de Bernhardstraat in Haamste de, de Lange-, Korte- en Krom me Reke in Renesse, De Unastraat in Nieuwerkerk, de Schutterstraat in Oosterland en de Hoofdpoortstraat in Zierik- zee, de Noordstraat van Haam stede, op de algemene begraaf plaats in Zierikzee en bij de Nieuwe Kerk (Poststraatzijde) in Zierikzee. Smurrie De ziekte kenmerkt zich door een bruine smurrie op en onder de bast. De bacterie veroorzaakt een blokkade van de sapstroom, waardoor de boom langzaam af sterft. De eerste meldingen kwa men in 2001 uit noord-Frank rijk en Brussel. Behalve in Ne derland zijn er ook besmettings- gevallen in Duitsland, Italië, Spanje en Gi'oot-Britannië ge constateerd. De vrees bestaat dat ook andere boomsoorten ge voelig zijn voor de bacterie. Vol gens Berrevoets vertoont een aantal eiken ook de symptonen van de ziekte. Verder zouden er meldingen zijn van besmette lin den, esdoorns en beuken. BURGH-HAAMSTEDE - De Burghse Dag krijgt een wisseltrofee voor 'het meest geslaagde onderdeel van de dag'. De trofee draagt de naam Pieterman Peer, naar de schenkers van het kunst werk, Cocky en Esther Pieterman. Beide vrouwen hadden tot voor kort een kinderkledingzaak in Burgh waar de keramieken peer altijd prominent in de etalage heeft gestaan. „We hebben de peer gekregen van een vriendin toen we het winkeltje openden. Toen we stopten met de winkel wilden we eigenlijk dat de peer in Burgh - het perendorp - zou blijven. We hebben wel eens geksche rend tegen elkaar gezegd 'die peer mag de grens van het dorp niet over'. We hebben contact gezocht met de organisatoren van de Burghse dag en die waren meteen enthousiast." De prijs wordt morgen voor de eerste keer toegekend, de uitreiking is in septem ber. foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - „Niet drama tisch, maar de omzet loopt wel terug." Dat is wat kermiscoördi- nator M. Verbraak van Bureau Werk in Uitvoering na vier ker missen op Schouwen-Duiveland concludeert. !De terugloop van het aantal be zoekers is niet alleen hier, maar voor het hele land kenmerkend. [Volgens Verbraak ligt dat aan ide euro die de laatste jaren steeds vaker in de portomonnee [blijft zitten. „Dan kun je nog zo veel publiek hebben, maar dat jwil niet zeggen dat ze het ook (uitgeven. Mensen doen veel aan ['funsh oppen' tegenwoordig." Een aantal exploitanten op de Zierikzeese kermis denkt dit jaar ruim twintig procent omzet mis te lopen. Het is aan hen, vol gens Verbraak, om de attracties aantrekkelijker te maken voor te publiek. Een publiek dat in Zierikzee heel anders is dan op de kermis van Renesse. „Zierik zee is een dagjeskermis. Daar ko men toeristen en gezinnen op af, 'maar je moet het er ook van de [inwoners hebben. Voor de jeugd [isRenesse een goeie kermis." [Sinds vorig jaar organiseert het Bureau Werk in Uitvoering na wens de gemeente de vier ker missen op Schouwen-Duive land. In Zierikzee is de opzet nu pof liet tweede jaar anders dan voorheen. „Waar we normaal ge sproken grote attracties voor jongeren hadden, staan nu vier vaste terrassen. Dat is gecom penseerd door ruimte op het Ha venpark, maar daar hebben we kleinere attracties neergezet", [aldus Verbraak. Met Renesse als avondkermis en [Zierikzee als familietrekpleister Verbraak toch terugkijken jöp een geslaagd seizoen op Schouwen-Duivelan d Duo bekent inbraak SLUISKIL - Twee jongens uit de gemeente Terneuzen van der tien en vijftien jaar oud hebben ,'ekend ze dinsdagavond hebben ingebroken in een ge bouwtje van de speeltuin in Sluiskil. jongens hadden daaruit een Kiem geldbedrag gestolen. Het gen ze terug naar de be- Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Caravan op zeven minuten fietsen Haar blonde staartjes sprin gen vrolijk op als ze de ca ravan in klautert. „Mam, mag ik op het kleed gaan verkopen? Tim en Nathalie doen ook mee", fleemt Bo (5) met haar allerlief ste glimlach, terwijl ze haar geldtasje al tevoorschijn haalt. Het tafereeltje illustreert de mo tivatie voor het echtpaar Antoi nette en Anton Schults uit Burgh-Haamstede om op zeven minuten fietsen van hun woning op camping Ginsterveld met va kantie te gaan. „We wonen in de Platboslaan, een wijkje waar buiten ons maar één gezin met kleine kinde ren woont. En die gaan vier we ken met vakantie naar Frank rijk. Voor Bo is daar 's zomers dus geen enkel leeftijdsgenootje om mee te spelen", legt Antoi nette uit. Zelf werkt ze parttime bij de Thuiszorg, haar man is vracht wagenchauffeur bij Zeelandia in Zierikzee. „Wij kunnen alle twee niet meer dan drie aaneen gesloten weken vakantie nemen. Als we die tegelijk zouden opne men, blijven er drie weken over waarin we opvang voor Bo moe ten regelen. In Haamstede hoor je pas vier weken van te voren of er plaats is bij de buiten schoolse opvang. Dat is te kort om alsnog iets te organiseren. Toen Bo vorig jaar leerplichtig werd, hebben Anton in ik beslo ten na elkaar drie weken vrij te nemen en een camping te zoe ken. Dan zouden we toch een va kantiegevoel hebben." Dat de keus uiteindelijk zo dicht bij huis zou vallen, had An toinette vooraf ook niet ver wacht. Zij bekeken eerst nog plekjes in Oud dorp en Kortge- ne, maar plots was er een prima stacaravan op Gisterveld te koop. Binnen een week was al les besloten. „Ik was hier tij dens een rondje fietsen met Bo bij toeval weieens bij het kinder programma geweest. Daar be leefden we veel plezier aan. Dat Bo Schults toont op de camping haar handelsgeest. Mama Antoinette kijkt toe. foto Marijke Folkertsma 8 Zet bewust de knop om als je dicht bij huis op vakantie gaat. Je voelt je niet echt op vakantie als je voortdurend naar huis gaat om bijvoor beeld de tuin te verzorgen. Vertel de buren uit de Rand stad dat je het gras simpel weg niet besproeit, omdat je zuinig wilt zijn met water. De boeren kunnen dat immers be ter gebruiken voor de berege ning van de aardappelen. Besef dat je ondanks een forse prijs voor een stand plaats op de camping als ei gen bewoner toch in het voor deel bent. Je hoeft dan geen toeristenbelasting meer te be talen. Zorg dat er in de eigen woning altijd een basisvoor raadje aan levensmiddelen voorhanden is. Handig voor als je thuis even de was komt doen. 8 Maak ook twee lijstjes voor de boodschappen voordat je naar de supermarkt gaat: één voor thuis en één voor de cam ping. maakt ze nu dus elke dag mee. Verder hebben we een groot zwembad, bij wijze van spreken in de achtertuin", schetst Antoi nette hoe fijn het hier de hele zo mer is. „Vrienden en bekenden lachten ons wel uit dat we zo dichtbij bleven, maar het is echt heer lijk. We hebben nu het gevoel de hele zomer vakantie te hebben. Vorig jaar zijn we elf weken ach tereen gebleven en deze zomer zitten we voorlopig ook nog hier, ook al moet Bo maandag weer gewoon naar school." Wellicht zal het meiske het knut- seluurtje van het animatieteam 's ochtends missen, maar 's avonds om half zeven kan ze gewoon meedoen met het repete ren en knutselen voor het weke lijkse musicaloptreden op don derdag. Antoinette en Anton hebben di verse fijne vliegvakanties naar zonnige oorden achter de rug. Ook togen ze een keer met een camper door Amerika. Missen ze die verre horizonten niet? „Weet je wel hoe mooi de hori zon hier is? De zonsondergang vanuit de tuin bij de caravan is prachtig." Douchen Antoinette wil niet beweren dat ze altijd op deze manier vakan tie blijft vieren. De structuur binnen een gezin wisselt immers met de leeftijd van de kinderen, maar voorlopig bevalt Ginster veld uitstekend. Ook met min der goed weer trouwens. „De eerste drie weken vorig jaar heeft het veel geregend, maar Anton puzzelt graag, kijkt televisie of leest wat. Een voor deel voor hem is dat hij thuis kan gaan douchen. Dat doet hij niet zo graag ergens anders, ook niet als we ver weg op vakantie waren, maai- dan kan het niet an ders", vertelt Antoinette. De doucheruimte in de caravan gebruikt ze als kledingkast, want zij en Bo maken graag gebruik van de douchegelegen- 'Bart Camping' staat te relaxed op de tennisbaan Vermiste man weer terecht VEERE - De Belgische man die sinds dinsdagmiddag ver mist was, is weer terecht. Hij is woensdagavond terugge vonden in Goes. Daar zat hij op een bankje. Hij heeft ver klaard dat hij de nacht heeft doorgebracht in een bushok je. De 74-jarige man raakte kwijt tijdens een fietstochtje door het stadje Veere. Hij was samen met zijn vrouw op vakantie in Middelburg. De man was de weg kwijt ge raakt en wist zich zijn vakantieadres niet te herinneren. Dominee weg uit Brouwershaven BROUWERSHAVEN - De gereformeerde kerk vrijge maakt in Brouwershaven moet op zoek naar een nieuwe predikant. Dominee K. van Hoek verhuist naar de kerkge meenschap van het Overijsselse Nieuwleusen. Hij is ruim zes jaar in Brouwershaven actief geweest. Kerkelijk secre taris J. Kristalijn gaat er vanuit dat het moeilijk zal zijn snel een opvolger te vinden. „We zijn maar een kleine ge meente en dat betekent dat we meestal predikanten van de opleiding krijgen, die bij ons de praktijk komen leren. We hebben de universiteiten gebeld, maar voorlopig komt er even niemand beschikbaar." Brouwershaven zal het gat proberen te vullen door afwisselend classis-predikan- ten danwel gasten van buitenaf in te schakelen. „De pas torie komt ook leeg en er zijn altijd wel predikanten die een weekeindje weg willen. Dan kunnen we elkaar mis schien een beetje helpen", zegt Kristalijn. Van Hoek neemt 20 augustus afscheid. Veerboot Maxima vaart weer VLISSINGEN - De veerboot Prinses Maxima is sinds gis teren weer in de vaart. Daardoor kunnen ook fietsers elk half uur de Westerschelde tussen Breskens en Vlissingen oversteken. De Maxima ging begin juli kapot. Vervoersbe drijf BBA zette als vervanger De Stad Terneuzen van re derij Denick in. Daar konden alleen voetgangers op. Pontje Sluiskil blijft gratis SLUISKIL - Het pontje over het Kanaal Gent-Terneuzen in Sluiskil blijft gratis. Rijkswaterstaat wil niet tomen aan de afspraken die daarover in het verleden zijn ge maakt. De toekomstige exploitant van de mini-veerdienst tussen Sluiskil-Oost en -West krijgt van waterstaat een bijdrage in de kosten. Op die manier wordt voorkomen dat de nieuwe uitbater in de toekomst een tarief invoert voor fietsers en voetgangers. Rijkswaterstaat geeft de Sluiskillenaren ook de garantie dat het pontje de komen de jaren niet uit de vaart wordt genomen. Een woordvoer der van waterstaat maakte dat gisteren bekend, nadat in Sluiskil de nodige commotie was ontstaan over de gevol gen van een mogelijke privatisering van de veerdienst. heid vlak bij de caravan. Antoinette houdt op de camping meer tijd voor zichzelf over nu haar dochtertje diverse speelka meraadjes heeft. „Ik heb deze zomer al twee boeken kunnen uitlezen." Ze heeft ook het gemak van het natransport van het transferium in Renesse ontdekt. „De bus stopt vlak voor de camping en we kunnen er gratis mee naar het strand en terug." Ze gaat alleen een paar keer naar huis om de was te doen en de post te halen, de krant is via de service van vakantiebonnen gewoon op de camping verkrijg baar. Nee, de familie Schults mist niks op 'Ginsterveld'. Zelfs de vriendelijke geste van hun In donesische buurman uit de Plat boslaan niet. „Hij kan zo lekker bami maken en dan krijgen we altijd een portie. Deze week kwam hij dat persoonlijk hier op de camping brengen." Ali Pankow door Melita Lanting ZIERIKZEE - Alert! Weet van geen wijken als het over dorps huizen gaat. De fractie heeft nogmaals een brief gestuurd aan de raadsleden om uit te leg gen waarom het college zichzelf rijk rekent met de bezuinigin gen op de verkoop van dorpshui zen. „Ik doe nog een allerlaatste poging om het uit te leggen", zegt fractievoorzitter J. van Fe- lius. Alert! en het college bekvechten al enkele maanden over de hoog te van de bezuinigingen die de verkoop van de dorpshuizen zal opleveren. Het college denkt 260.000 euro op jaarbasis, Alert! houdt het op 56.000 euro per jaar. Het verschil zit 'm in het al dan niet meetellen van een aangekondigde huurverho ging. „Alert! en het college we ten elkaar niet te overtuigen van hun gelijk", verzucht W. Ju- melet, fractievoorzitter van de WD. „De een zegt A en de an der zegt B en ze komen niet bij elkaar. Ik weet niet wat ik er mee moet maar ik geef niet op. Ik zal binnen de fractie advise ren om het maar weer in de com missie aan de orde te stellen." Ook fractievoorzitter B. Flach (CDA) weet nog niet wat ze met de brief van Alert! aan moet. „Ze bevechten elkaar met cij fers. Het is niet zo dat ik de wet houder op voorhand gelijk geef en ik denk dat we er serieus naar moeten kijken. Alert! geeft niet op en daar hebben ze het recht toe. Inhoudelijk kan ik al leen nog niet reageren want we hebben er binnen de fractie nog niet over gesproken." B. Troost (fractievoorzitter van de PvdA vraagt zich af hoe lang deze discussie nog voort duurt. „Ik denk bij mezelf: jon gens! Het college heeft al een paar keer uitgelegd waarom het tot deze cijfers komt. Op een ge geven moment begint het kinder achtig te worden. Ze bevechten elkaar telkens over cijfers maar volgens mij gaat het om de zaak. Ons uitgangspunt is behoud,van de activiteiten." Dat standpunt wordt gedeeld door CDA en WD. Alert! blijft bij de andere par tijen hameren op de cijfers om dat de partij van mening is dat het met een dergelijke geringe bezuiniging niet de moeite waard is om de dorpshuizen te verkopen. De partij is er voor stander van, de dorpshuizen als gemeente in eigen beheer te hou den. Kajuitjacht vast op Grevelingen OUDDORP - Een Duits kajuit- jacht is gisterochtend in de pro blemen gekomen op, het Greve- lingenmeer. Het acht meter lange jacht is vastgelopen en had motorsto ring. Reddingboot Griend uit Ouddorp heeft het schip vlot ge trokken en naar de haven van Ouddorp gesleept voor repara tie. zeeuwse almanak Het is een opgewekt type, die vrouw uit Goes. Als ze het naar haar zin heeft, en dat is nogal eens het geval, mag ze graag van haar vrolijkheid blijk geven met het fluiten van een liedje. Tenminste dat denkt ze, want haar omgeving weet inmid dels dat de tonen die over haar lippen komen op alles lij ken, behalve op een liedje. In die Goese woning is dan ook vaak genoeg een dringend 'Niet fluiten' te horen als ze weer eens losbarst. Onlangs pakte ze haar fiets om de kinderen van de logees uit de speeltuin op te halen. En weer liep ze in gezelschap van de twee kinderen vrolijk te fluiten. Plotseling sloeg een hond aan, waarop het jonge tje opmerkte: „Zie je wel, zelfs die hond houdt er niet van dat je fluit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33