ROVINCIME ZEEUWSE COURJIN Verbod op handbagage is ramp Dl Lonink wil Franse en Belgische automobilisten in het gareel PZC PZC Grote oestersterfte in de Grevelingen Auto Maatregelen na verijdelen aanslagen op vliegtuigen leiden tot meer vertraging Herpesvirus bedreigt koikarpers Ambacht 21 17 Dolende man legt 900 km af i lül lezen we zeeuws fm middag 76) (3D Regelmatig buien, soms met onweer ei veel regen. Middagtemperatuur rond 17 graden.Tijdelijk veel wind. 248e jaargaog aio. 188 vrijdag 11 augustus 2006 los nummer 1,25 MAANDMENU 23,50 AUGUSTUS www. raymondoinl VOORGERECHT HOOFDGERECHT NAGERECHT Dan volgt een rode En als afsluiting eei mul met garnalen sorbet met verse aard- ;aus. beien en slagroom. kletsen proeven drinken slapen lachen eten internet: www.pzc.nl door James McConlgal Rn Rudi Buis SCHIPHOL - Een verbod op handbagage in het vlieg tuig zorgt voor nog meer vertragingen bij het in checken, verhitte discussies over het betalen voor over gewicht en meer claims bij reisverzekeraars. Er zijn dan meer stuks gewone bagage af te handelen (handba gage wordt nu in de regel niet Stadshart taboe voor jongeren na vechtpartij TERNEUZEN - Vier jongeren die kort geleden betrokken wa ren bij een vechtpartij in het cen trum van Terneuzen, mogen daar voorlopig niet meer tijdens uitgaansuren komen. gewogen) en een laptop of dure camera loopt meer risico op schade tijdens de bagage-afhan deling dan bij de passagier in de cabine op schoot. Dat zeggen deskundigen in reac tie op de maatregelen die giste ren wereldwijd werden getrof fen na het verijdelen, in de nacht van woensdag op donder dag, van terreuraanslagen op vliegtuigen van Engeland naar de Verenigde Staten. Op alle Britse vliegvelden is een verbod op handbagage afgekon digd. Britse en Amerikaanse au toriteiten hebben ook onmiddel lijk vloeistoffen, van flesjes wa ter of contactlensvloeistof tot en met drank en parfum uit de tax freewinkels, uit de cabine ge weerd. Ook Schiphol heeft de veilig heidsmaatregelen voor vluchten naar de VS en Groot-Brittannië aangescherpt. Met onmiddellij ke ingang mogen passagiers voorlopig geen vloeistoffen meer meenemen in hun handba gage. Drank, shampoo, zonne brandolie, crèmes, tandpasta en haargel mogen alleen nog' mee in de koffer die het vrachtruim ingaat. De klantvriendelijkheid die de meeste maatschappijen graag to nen, leidt er nu vaak toe dat pas sagiers het vliegtuig in strompe len met meer gewicht aan tassen en rolkoffertjes dan de koffers in het bagageruim wegen. Prijsvechters in de luchtvaart, zoals Ryanair, krabben zich nu achter de oren. Zij nemen het liefst zo min mogelijk bagage mee in het ruim, omdat handba gage met de passagier mee met een uit het vliegtuig verdwijnt. Iioe minder koffers er in- en uit geladen moeten worden, hoe sneller het toestel weer de lucht in kan. Dat beleid moet waar schijnlijk herzien worden. De taxfreewinkels op Schiphol moeten niet denken aan een vol ledig verbod op handbagage. Hun verkopen zouden kelderen. Als de reiziger de winkels pas seert, dan zijn de koffers im mers al onderweg naar het vlieg tuig. „Ik ga er van uit dat deze scher pe maatregelen tijdelijk zijn. Het is onmogelijk de branche en de reiziger permanent zo aan banden te leggen, als er geen concrete dreiging is." Dat zegt B. Baksteen, voorzitter van het is genomen in op dracht van burgemeester J. Lo- nink. De jongeren mogen zes we ken lang niet meer op vrijdag-, zaterdag- en zondagavond of -nacht in het Terneuzense stads hart komen. Doen ze dat toch, dan volgt opsluiting. Het is de eerste keer dat Terneuzen deze maatregel toepast in de strijd te gen het uitgaansgeweld in de Nieuwstraat en omgeving, katern regio centrumverbod vechtersbazen door Henk van Gelder BEMMEL - Eigenaren en han delaren vrezen massale sterfte onder Japanse Koikarpers, hob- byvisscn waarvoor per stuk hon derden tot tienduizenden euro's worden betaald. Voorzitter T. Feyen van de Nishikigoi Vereni ging Nederland (NVN) met 4500 leden spreekt van 'een dreigen de epidemie'. Dagelijks zijn er vier tot vijf uitbraken van het koi-herpesvirus (khv). Feyen vermoedt dat de hete zo mer het aantal uitbraken op jaagt. Het virus manifesteert zich vooral in vijvers met een watertemperatuur tussen de 21 en de 28 graden. Net als het aids- virus hiv bij mensen tast het her pesvirus het immuniteitstelsel van de vissen aan. Zieke vissen zijn nauwelijks te behandelen. Het Centraal Instituut voor Dier ziekte Controle (CIDC) in Lely stad, onderdeel van de Wagenin- gen Universiteit en Researchcen trum, adviseert bij besmetting de dieren te ruimen. Voor men senis het karpervirus niet scha delijk. Onlangs is in het Gelderse Bem- mel het bedrijf Koikas aan het karpervirus ten onder gegaan. Achtduizend vissen moesten worden afgemaakt. In een be smette vijver sterft 50 tot 90 pro centvan de vissen. Show In Nederland en België zijn ze ker vijftigduizend vijvers waar koikarpers worden gehouden en het aantal liefhebbers groeit sterk. De dreigende epidemie is voor de NVN geen reden af te -den van de grote koi-show die binnenkort in het Limburgse Ar- cen wordt gehouden. Er worden volgens Feyen strenge veilig heidsmaatregelen getroffen. Op de tentoonstelling worden 23.000 bezoekers verwacht. De Wereld Gezondheidsorgani satie voor Dieren (OIE) heeft de ziekte meldingsplichtig ge- Naakt. Anders dan de Benelux, kent Duitsland al wel een mel dingsplicht. In 2008 wordt die ook in Nederland van kracht, zo 's de verwachting. Vooral Oost-Europese landen, waar karpers op grote schaal commer- cieel gekweekt worden, dringen m Brussel aan op strenge regel geving. GPD Op veel luchthavens zijn de veiligheidsmaatregelen verscherpt, zoals hier op Gatwick aan de rand van Londen. Bij na-ramp met metro Istanboel ISTANBOEL - Een metrotrein in de Turkse havenstad Istan boel is aan een ramp ontsnapt. De tachtig kilometer per uur rij dende trein botste tegen een uit het dak van een tunnel stekende metalen staaf, die - gelukkig - afbrak. Niemand raakte ge wond. Een aannemer bleek bij werkzaamheden zo diep te heb ben geboord, dat hij ook door het zestig centimeter dikke tun neldak was gegaan. ANP/DPA Advertentie Bent u de Assistent Accountant die JWG Administraties zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Advertentie Uw parketspecialist BUITENRUSTSTRAAT 20 MIDDELBURG door René van Stee TERNEUZEN - Burgemeester J. Lonink van Terneuzen eist in tensievere controles van de poli tie op roekeloos rijgedrag van met name Franse en Belgische automobilisten. Hij doet dit naar aanleiding van een eenzij dig auto-ongeluk op de Mr. F. J. Haarmanweg in Terneuzen, waarbij woensdagavond drie personen om het leven kwamen. De auto met Belgisch kenteken kwam tot stilstand tegen een boom. De dodelijke slachtoffers zijn een 24-jarige man uit Waas munster, een 18-jarige wouw uit Antwerpen en een 19-jarige inwoonster Van Horst (L). Eén inzittende, een 24-jarige man uit Sint-Niklaas, raakte zwaar gewond. Het was gisteren nog onbekend wie achter het stuur zat. Lonink kan en wil niet specule ren over de vraag of de bestuur der van de auto onder invloed verkeerde. Bloedonderzoek moet dit uitwijzen. De burge meester acht het aannemelijk dat de slachtoffers één van de twee koffieshops in de binnen stad van Terneuzen hebben be zocht. Hij voegt er onmiddellijk aan toe dat hij geen verband legt met het noodlottige ongeval van woensdagavond. „Feit is echter dat het gros van de koffieshopbezoekers uit Bel gië of Frankrijk komt. En we stellen steeds vaker vast dat die groep roekeloos rijdt op onze we gen. Het gaat dan vooral om jon ge bestuurders die niet alleen op hun terugreis hard rijden, maar ook als ze naar Terneuzen toe komen. Meer controles op hun rijgedrag is dus zeer gewenst." Volgens Lonink maken steeds meer mensen zich ongerust over het rijgedrag van Franse en Bel gische automobilisten op de Zeeuws-Vlaamse wegen. Niet al leen rijden zij zowel binnen als buiten de bebouwde kom veel te hard, ook bumperkleven, afsnij den van medeweggebruikers en onverantwoorde inhaalmanoeu- door Mieke van der Jaqt YERSEKE - In de visserijwe reld is grote verontrusting ont staan over oestersterfte in de Grevelingen. Vermoedelijk door het warme weer van de afgelo pen julimaand is op sommige plekken in het Grevelingenbek- ken de totale oestervoorraad ge storven. Ook vissen leggen het loodje door een groot tekort aan zuurstof in het water. Het ministerie van LNV heeft af gelopen week naar aanleiding van berichten van oesterkwe kers onderzoek gedaan op de Grevelingen. Op de plekken met veel dode vissen, schaal- en schelpdieren zijn monsters geno men, die nu worden onderzocht. „Het gaat er vooral om dat we kunnen uitsluiten dat het door een ziekte wordt veroorzaakt", zegt Visserijkundig ambtenaar H. Heidelcamp. „Bijna iedereen houdt er echter rekening mee dat het door de weersomstandig heden is veroorzaakt." H. Verwijs van Piet Verwijs-van der Endt BV weet bijna zeker dat er geen ziekte in het spel is. Hij stelde met een aantal colle ga-oesterkwekers vast dat door de bank genomen zestig tot ne gentig procent van oesters is ge storven. „Op sommige plaatsen is zelfs alles dood." Verwijs denkt dat het warme weer extra bloei van zeesla heeft veroor zaakt. „Dat spul sterft op een be paald moment af, zinkt naar de bodem en verstikt vervolgens de oesters die op de banken liggen te groeien. Door het rottingspro ces wordt nog meer zuurstof ver bruikt, waarmee het alleen maar erger wordt." Verwijs denkt dat het dramati sche scenario min of meer had kunnen worden voorkomen door het opvoeren van het spui- regime. „Nu wordt er wel meer gespuid om de gevolgen nog enigszins te beperken, maar het is te laat voor dit seizoen. Ook een deel van de platte oesters, die alleen nog mondjesmaat in de Grevelingen groeien, is verlo ren gegaan." De oesterboeren verwachten van de overheid een tegemoetko ming in de vorm van toewijzing van oesterpercelen in de Wad denzee. Platform Nederlandse Lucht vaart. „We hebben al een dege lijk veiligheidssysteem in de luchtvaart. Los van incidenten zoals nu blijkbaar in Engeland, kun je daar niet bovenop blijven stapelen Een verbod op een mu ziekspeler of een boek tijdens het vliegen voorkomt geen aan slag." GPD pagina 4 complot riekt naar Al Qaeda pagina 5 politie pakt 24 verdachten vloeibare explosieven kunnen in handtasje Dorstige mastodont uit Japan Israel rukt op in zuiden Libanon Het Israëlische leger rukt op in het zuiden van Liba non. Gisteren werd de Mar- jayoun, vijf kilometer van de grens met Israël, binnen getrokken. Het leger zou door willen stoten tot aan de rivier de Litani, die op sommige plaatsen twintig kilometer ten noorden van Is raël ligt. Verzet tegen ruimte kokkelaars De Waddenvereniging en de Stichting Wad verzetten zich tegen het plan van het ministerie van Landbouw om tien extra vergunningen uit te geven voor handkokkelvisserij. De vergunningen zijn bestemd voor mensen die werkten in de mechanische kokkelvisserij. Volgens de na- tuurclubs hoeven die niet te worden geholpen, t,C? omdat ze al een schadevergoeding krijgen. Amateur van 17 verrast golfelite Tim Sluiter zorgde gisteren voor een daverende verras sing tijdens het KLM Open in Zandvoort. De 17-jarige golfer, onlangs nog natio naal amateurkampioen ge worden, was samen met professional Robert-Jan Derksen de beste Nederlan der op de ope- van het evenement. Looije en Tamminga naar de finale Laurens Looije en Christian Tamminga hebben tijdens het EK atletiek de finale van het polsstokhoogspringen ge haald. Looije deed dat geheel op eigen kracht, Tamminga had er een jurybeslissing voor nodig. Plij haalde de hoogte van 5.55 meter niet, maar omdat er tijdens het nummer enorm noodweer uitbrak, was zijn hoogte van 5.45 toch goed voor de eindstrijd. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 18 en 19: Redactie Reactie: 20; Auto: 21 17 foto Kieran Doherty/RTR vres komen regelmatig voor. Het sluiten van beide koffie shops is volgens de burgemees ter geen optie, omdat dit de ille gale handel in (soft) drugs in de hand werkt. Inmiddels zijn er wel voorbereidingen aan de gang voor een onderzoek naar de mogelijkheid van een ver kooppunt van softdrugs in het buitengebied. De kans op die ui terste maatregel is aanwezig als met name het foutparkeren en andere overlast zoals wildplas- sen in de Terneuzense binnen stad niet afnemen. Ook de ver keersoverlast van Belgische en Franse automobilisten in de be bouwde kom zou door de ope ning van een nieuw verkoop punt buiten de stadsgrenzen moeten afnemen. Het aantal dodelijke slachtof fers in 2006 in het Zeeuwse ver keer is door het ongeval van woensdagavond tot 24 gestegen; dat is half augustus al meer dan over heel 2005. Verkeersslachtoffers van onze redactie binnenland DEEST - Een 86-jarige inwoner van Amersfoort is in de nacht van woensdag op donderdag in het Gelderse Deest door de poli tie van de weg gehaald. Hij had toen al bijna 900 kilometer afge legd, op weg naar Doetinchem. De politie kreeg een melding dat in Deest een automobilist over een vluchtheuvel reed. Agenten zagen de man even la ter twee keer bijna rechtdoor rij den op een rotonde en boven dien met een snelheid van slechts 30 kilometer per uur op een weg waar hij 80 kilometer per uur mocht rijden. Bij navraag bleek dat zowel in Amersfoort als in Doetinchem al bekenden van de man naar de politie hadden gebeld omdat zij hem kwijt waren. De Amersfoor- ter had zelf geen enkel idee waar hij was. Hij heeft op het politiebureau geslapen en is gis teren naar huis gebracht. Zijn rijbewijs is ingevorderd. ANP (Advertentie) ié 4S n li &m. I i if «a M 'A doden ziekenhuis- gewonden voorletters: 2006* 24 nummer: postcode: 2005 23 259 plaats: telefoon: 2004 23 296 e-mail; 2003 26 349 Ipostjbankrekeningnummer: 2002 29 342 2001 35 333 Handtekening: 2000 35 319 PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens, in de cololon leest u er meer over. •verkeersslachtoffers tot nu toe pagina 15 drie doden vraagt om onderzoek o Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toaslammlng voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen f proefabonnement gehad. CJ Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: - Hl per maand mot automatische incasso IC 20,55)'. O por kwartaal met automatische incasso 59.75)'. per jaar met automatische incasso (6 229.20)*. met gratis PZC-paraplu Kijk op www.pic.nl/abonnereti, bel gratis 01100 0231231 of stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes 71 1688i!555530" het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1