l^öl Impasse rond plan Marina Veere PZC We voelen ons zo vrij als vogels Onderdeel kunstwerk weg Kastanjeziekte velt honderd bomen op Schouwen-Duiveland 25 jaar op reis door Europa Politie jaagt op gewelddadige overvaller Gemeente keurt ook recent voorstel voor nieuwbouw af Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel; 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@ pze.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET WWW-pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Werner én Marianne Lövlie uit Noorwegen hebben te voet al 240.000 kilometer afgelegd. foto Willem Mieras door Cofnelleke Blok OVEZANDE - Drie ezels, vier honden, een paar kledingstukken en af en toe wat gastvrijheid van anderen, dat is al les wat Marianne (44) en Werner (53) LÖvlie uit Noorwegen nodig hebben voor een leven zo vrij als een vogel. Zo'n 25 ja'ar geleden trokken ze vanuit Noorwegen de wijde wereld in. Inmid dels hebben ze te voet 240.000 kilome ter afgelegd. Woensdag kwamen ze aan in Ovezande, waar Lea Franse en Matty de Jonge de reizigers flink in de watten legden. Ze zijn een opvallende verschijning, waar ze ook komen. Hij draagt een ge waad van aan elkaar bevestigde dieren- vellen, zij duwt een oude gele fiets voort, vol met bepakking. Achterop wappert een'vaal Noors vlaggetje met hun namen erop. De ezels Rosalita-Te- quila, Catharina en Desiree hebben de zelfde outfit als Werner. Onder de die- renvellen zitten wat kleren van Marian ne. Vier honden, die onderweg aan het reisgezelschap zijn toegevoegd, sjokken trouw mee. „We zijn al 25' jaar onderweg", vertelt Marianne, alsof het de normaalste zaak van de wereld'is. Al die tijd zijn ze niet teruggeweest in hun geboorteland. „Ik werkte vroeger als computerspecialist en mijn man was bouwkundige. We wa ren niet gelukkig met ons leventje, dat alleen maar bestond uit werken, eten en slapen. Op een dag wilde ik me ziek mel den. Mijn baas zei dat ik toch moest ko men, omdat het zo druk was. Toen heb ik hem de sleutel gegeven en ben ik er mee gestopt. We hebben ons huis ver kocht en zijn gaan reizen. Telkens zei den we: nu gaan we terug, maar we zijn nog steeds onderweg. We zijn in Rus land geweest, in Turkije, Hongarije, Ita lië en Spanje. Via Frankrijk en België zijn we naar Nederland gekomen." In al die jaren heeft het stel 240.000 kilo meter afgelegd. Marianne: „We gaan nu verder richting Goes, en dan via Bra bant, Duitsland en Denemarken terug naar Noorwegen. We gaan niet zo snel hoor. We hebben geen haast. Over tien kilometer doen we ongeveer drie uur. We hopen over anderhalf jaar in Noor wegen te zijn." Het bezoekje aan het thuisfront bete kent overigens niet dat de reislust over is. „Nee hoor, daarna gaan we weer ver der naar Rusland." Onderweg leven Marianne en Werner voor een deel van de behulpzaamheid en de gastvrijheid van de plaatselijke bevolking, maar ze kunnen zich ook pri ma zelf redden. „We slapen in de open lucht, meestal in een bos of in een wei land. We hebben een groot zeil. Dat noe men we ons eigen plastic hotel. Soms werken we een paar weken bij een boer. Dan plukken we appels, sinaasappels of olijven. Met het geld dat we verdienen kunnen we weer even vooruit. Als nie mand kijkt, vangen we ook weieens een konijntje of een ander dier, om te eten. De mensen zitten niet overal op ons te wachten hoor. Vooral in de rijke lan den, zoals Luxemburg, Oostenrijk of Spanje waren mensen helemaal niet aar dig. We kregen niet eens water. Juist in arme landen zoals Roemenië, Estland of Letland werden we met open armen ont vangen." Tunnel In Zeeland heeft het Noorse stel tot nu toe ook niets te klagen. Zo hielp een in woner van Clinge de reizigers bij het oversteken van de Westerschelde. Ma rianne: „We konden niet door de tunnel lopen en op de boot mochten de ezels niet mee. We hebben daarom een op roep gedaan op de radio of iemand ons naar de overkant wilde brengen door de tunnel. Dat is gelukt. Iemand heeft ons met een vrachtwagen hierheen gere den." De dochter van Lea Franse uit Ovezan de merkte de 'karavaan' op, toen ze woensdag op haar paard vlakbij Ove zande reed. Lea; „Ik ben erheen gere den en heb een praatje met ze gemaakt. Ik heb ze daarna thuis uitgenodigd. Ze hebben meteen gedoucht. Dat vonden ze heerlijk, want het was maanden gele den. Ik heb voor ze gekookt en hun kle ren gewassen, want dat doen ze nor maal in de rivier. Ik woon midden in het dorp, dus bij mij konden al die die ren niet slapen. Mijn dochter heeft toen Matty gebeld, want die heeft een grote paardenstal." En zo kwam het dat Werner en Marian ne in Ovezande belandden, aan de Oude Noordweg. Matty: „Ik heb ze nog een bed aangeboden, maar ze wilden bij de dieren blijven." Lea kan er eigenlijk nog steeds niet over uit. „Dit is zo bizar en bijzonder. Die mensen leven echt van dag tot dag. Ik was heel nieuwsgie rig naar hun levensstijl. We hebben echt uren zitten praten. Ik ben heel blij dat ik ze ontmoet heb. Hopelijk sturen ze nog eens een kaartje." Lang kunnen Marianne en Werner niet genieten van de luxe. De vrijheid lonkt weer. „Ik pas nu eenmaal niet in een huis", zegt Werner lachend. Marianne: „We voelen ons zo vrij als vogels. Het enige dat we niet hebben zijn vleugels." vrijdag 11 augustus 2006 w 13 Portemonnee Middelburgse gerold MIDDELBURG - Een 66-jarige vrouw uit Middelburg is gistermiddag rond kwart over een aan het Damplein in haar woonplaats door een zakkenroller bestolen van haar portemonnee. De portemonnee, met daarin waardepapie ren en enkele tientallen euro's, is uit haar boodschappen tas weggenomen. Oplichting bij pinautomaten op tv MIDDELBURG - De politie Zeeland besteedt vanavond, via opsporingsberichtgeving, aandacht aan oplichting bij het pinnen van geld. De berichten worden uitgezonden in de programma's Aktienieuws en Hart van Nederland op SBS6, respectievelijk om 19.00 en 22.50 uur. De politie toont foto's van de daders van een voorval in Westkapel- le. De afgelopen maanden zijn enkele van dergelijke mis drijven in Zeeland gepleegd. Verkeerscontroles op Walcheren MIDDELBURG - Bij gordelcontroles op verschillende lo caties in Middelburg en Vlissingen zijn gisteren 49 auto- mobilisten bekeurd. Daarvan kregen 46 een boete voor het niet-dragen van de gordel. Twee automobilisten ont- vingen voor niet-handsfree bellen een bekeuring' en een automobilist kreeg een boete voor een te gladde band. In totaal werden 918 automobilisten gecontroleerd. De con- troles vonden plaats in de Veerseweg en de Looierssingel - in Middelburg en de Oude Veerhavenweg in Vlissingen. Snelle aanpak wateroverlast geëist SLUIS - Advocaat H. den Hollander uit Oostburg eist dat woningcorporatie Woonzorg Nederland binnen vier we ken maatregelen neemt tegen de steeds terugkerende wa teroverlast in een aantal aanleunwoningen van Het Ron- deel II in Sluis. De bewoners van Het Rondeel betalen voorlopig geen huur meer aan Woonzorg Nederland, om- dat zij de wateroverlast spuugzat zijn. Vorige week woens- dag werden acht appartementen tijdens een langdurige stortbui voor de derde keer in zes jaar blank gezet door; opkomend rioolwater. Woonzorg trok daarop het boete kleed aan en beloofde binnen een week met de uitslag van een technisch onderzoek naar de oorzaak te komen. Brandweercommandant N. Moskie van de gemeente Sluis stelde meteen dat er met de gemeentelijke riolering niets mis is. De regenafvoerbuizen waren de boosdoeners, stel- de hij. Die komen uit op de leiding die ook het wc- en douchewater verwerkt. Bij hevige regen kan deze buis het vele water niet meer aan. Advocaat Den Hollander eist met een brief dat er binnen vier weken na de laatste over- last voldoende maatregelen zijn genomen. „Binnen die ter- mijn mogen ze het zelf doen. Zo niet, dan stap ik namens de bewoners naar de rechter om op die manier een oplos sing te bewerkstelligen. Tot die tijd is het maar hopen dat zich geen nieuwe hoosbuien voordoen." Jongens bekennen inbraak Sluiskil SLUISKIL - Twee jongens van 13 en 15 jaar uit de ge- meente Terneuzen hebben bekend dat ze dinsdagavond hebben ingebroken in een gebouwtje van de speeltuin in Sluiskil. De jongens hadden daaruit een klein geldbedrag- gestolen. Het geld bi'eng'en ze terug naar de benadeelden. Rottweilers in Baarland BAARLAND - De Rottwei ler werkgroep Zeeland houdt morgen en overmor gen, samen met de Neder landse Rottweiler Club, het Benelux weekend. Het hondenevenement van de werkgroep wordt gehou den op het trainingsveld aan de Hellenburgstraat. Het africhtingsgedeelte vindt plaats op zaterdag en het showgedeelte op zon dag. Er zijn honden uit het bin nen- en buitenland aanwe zig. De aanvang op zater dag is om 8.30 uur, op zon dag om 10.00 uur. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Op Schou wen-Duiveland zijn 316 paar- denkastanjes aangetast door de bloedingsziekte. Ruim honderd zijn er zo ernstig aan toe, dat ze de komende maanden moeten worden gekapt. Wordt niet tij dig een bestrijdingsmiddel ge vonden, dan moeten binnen twee tot drie jaar ook de andere aangetaste exemplaren er aan geloven. De ziekte zorgt voor meer dan een halvering van het areaal paardenkastanjes op Schou wen-Duiveland. Nieuwe aan plant wordt door de landelijke werkgroep Aesculaap voorlopig afgeraden, omdat die ook snel ziek kan worden. Kaalslag is daarom op sommige plekken niet te voorkomen, zegt P. Berre- voets van de gemeente Schou wen-Duiveland. De opruimings- kosten worden geschat op bijna 40.000 euro. Daarbovenop komt nog eens ruim dertig mille voor het uiteindelijke herplanten van bomen. In september vorig jaar leek het aantal besmettingen nog be perkt te blijven tot 49 gevallen, zo leerde een rondgang van de gemeente, Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en het water schap. Uit een globale inventarisatie van Aesculaap in opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit blijkt dat een derde van de paar denkastanjes in Nederland ziek is. Onderzoek heeft uitgewezen dat een bacterie de primaire oor zaak is. Aangetoond is tevens dat een beschadiging aan de bo men een groter risico op besmet ting meebrengt, aldus burge meester en wethouders in een brief aan de gemeenteraad. Hoe de bacterie zich verspreidt, is nog onduidelijk. De landelij ke werkgroep adviseert daarom alle zieke en nog gezonde bo men zoveel mogelijk met rust te laten en maaisehade te voorko men. Gevaar Sommige dode of ernstig zieke bomen vormen echter een ge vaar voor de omgeving en moe ten worden gekapt, tiet gereed schap dat daarbij wordt ge bruikt, dient te worden ontsmet. Aesculaap richt het onderzoek, nu op de ontwikkeling van een mogelijk bestrijdingsmiddel. Berrevoets heeft echter niet de- hoop dat daar op korte termijn al resultaten van kunnen wor den verwacht, De kans op red- ding van de ruim tweehonderd' lichter aangetaste exemplaren acht hij vooralsnog minimaal. Ruim honderd ernstig besmette kastanjes worden de komende maanden al geveld. Het gaat om bomen in de Bernhardstraat in Haamstede, de Lange-, Korte- en Kromme Reke in Renesse, De Unastraat in Nieuwerkerk, de- Schutterstraat in Oosterland en de Hoofdpoortstraat in Zierik- zee, Daarnaast sneuvelen beeld bepalende exemplaren in de- Noordstraat van Haamstede, op de algemene begraafplaats in Zierikzee en bij de Nieuwe Kerk - (Poststraatzijde) in Zierikzee. Smurrie De ziekte kenmerkt zich door een bruine smurrie op en onder de bast. De bacterie veroorzaakt een blokkade van de sapstroom,- waardoor de boom langzaam af- sterft. De eerste ziektemeldin gen kwamen in 2001 uit noorde-i lijk Frankrijk en Brussel. Behal ve in Nederland zijn er inmid dels ook besmettingsgevallen in Duitsland, Italië, Spanje en Groot-Britannië geconstateerd. De vrees bestaat dat ook andere boomsoorten gevoelig zijn voor de bacterie. Volgens Berrevoets vertoont een aantal eiken even eens de symptomen van de bloe dingsziekte. Verder zouden er meldingen zijn van besmette lin den, esdoorns en beuken. Advertentie ijnyEranli Balkenende COUJNSPLAAT - De politie korpsen ill Zeeland, Utrecht en Kennemerland zoeken met spoed de 46-jarige zwerver Jan Spruijt uit Dordrecht, die ervan „ordt verdacht maandag 7 au- rastus drie berovingen te heb ben gepleegd, waarvan twee net geweld. je slachtoffers waren een sronw uit Colijnsplaat en twee bejaarde pastors uit Haarlem en Kockengen. De Haarlemse pas tor moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. De politie, die gisteren via de media naam en signalement ver spreidde, vreest voor nieuwe be rovingen waarbij de verdachte ernstig geweld niet zal schuwen. De man is blank, ongeveer 1.90 lang en heeft een fors en corpu lent postuur. Hij heeft een 'vier kant' gezicht, blauwgroene ogen, donkerblond haar en draagt mogelijk een snor. Hij heeft drie tatoeages. Eén op zijn rechteronderarm van een roos op met daarbij de tekst; 'moe der'. Op zijn rechterbovenarm draagt hij een hart met de tekst 'vader'. Op zijn linkerbovenarm draagt hij tatoeages van een dobbel steen en een roos met de woor den: 'love' en 'lucky' Snel De politie vermoedt dat Jan Spruijt met het openbaar ver voer door het land reist, Hij ver plaatst zich snel. De berovingen vonden binnen 24 uur in drie provincies plaats. „We willen voorkomen dat de man nog meer slachtoffers maakt", zegt E. Hartjes, persoffi cier van justitie in Haarlem. „Daarom is besloten de identi teit van de verdachte vrij te ge ven om het publiek te waarschu wen. Bovendien is de kans gro ter dat we hem snel kunnen pak ken." Het komt steeds vaker voor dat politie en justitie de identiteit van gezochte verdachten in de openbaarheid brengen. Eerder gebeurde dat met de tbs'er Wil lem S. en een 25-jarige Neder lander die van verkrachtingen wordt verdacht. Wie iets kan vertellen over de verblijfplaats van de verdachte wordt verzocht contact op te ne men met de Opsporingstiplijn: 0800-6070. Desgewenst kan het ook via Meld Misdaad Anoniem: 0800-7000. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Eigenlijk is het best ironisch, vindt Ko de Jonge. Dat juist een deel van zijn kunstwerk - een aanklacht tegen de slordige manier waar op de stad met een monument omging - is verdwenen. Het ontbrekende deel lag voor de poort in de Sint Pieterstraat in Middelburg: één van de veer tien fragmenten van' het kunst werk De Explosie. De andere de len liggen verspreid bij plaatsen in de stad die verwoest zijn door het bombardement van 17 mei 1940. Het kunstwerk bestaat uit fragmenten van de gevel van de oude provinciale bibliotheek die in de Lange Delft stond. Het fragment is onvindbaar. Waarschijnlijk is het tijdens de bouw van het Hof Sint Pieter sa men met ander puin afgevoerd en op de stort beland, zegt De Jonge. Rutger Wolf son van de Stichting Beeldende Kunst Mid delburg, beheerder van openba re kunstwerken, is daar nog niet zo zeker van. „We zijn het frag ment nog niet kwijt, we zijn het wel aan het zoeken. Misschien ligt het nog ergens in een op slag." De Jonge maakte zich eerst niet zo ongerust. Al eerder zijn er tij dens bestratingswerkzaamhe den fragmenten van De Explo sie tijdelijk opgeslagen en weer netjes teruggeplaatst. „Ik was in de veronderstelling dat de steen uit de Sint Pieterstraat was ge bruikt bij de tentoonstelling over het bombardement, maar het fragment op de expositie bleek een deel van de steen uit de Hagepreekgang te zijn." „De restanten hebben na 1940 voortdurend met slordigheden te maken gekregen", vertelt De Jonge. „Op 17 mei 1940, na het bombardement, stond de gevel nog helemaal compleet over eind. De gevel is vervolgens afge broken en steen voor steen ge nummerd. Daarna ging men ex- slordig mee om. Ze hebben op verschillende opslagplaatsen ge legen. Door gesjacher en gesjoe mel van de autoriteiten is het puin geworden." Fragmenten raakten in de loop der jaren kwijt zodat het plan om de gevel te herbouwen niet meer kon worden uitgevoerd. „De slordigheid is tot nu toe ge bleven. Het kunstwerk is in 1988 geplaatst als aanklacht te gen de manier waarop men toen met de fragmenten omgegaan is. Dan verwacht je dat ze daarna zorgvuldiger behandeld wor den. Het is bizar." Een nog aanwezig fragment van het kunstwerk van Ko de Jonge on der de Lange Jan in Middelburg. foto Ruben Oreel VEERE - Zolang de nieuwe toe komstvisie voor de stad Veere nog niet klaar is, zijn de moge lijkheden voor nieuwbouw van een jachthaven met appartemen- len langs het Kanaal door Wal cheren uiterst beperkt. Die waarschuwing uit wethouder J. Bostelaar bij de afwijzing van weer een aangepast plan van Marina Veere. :De gemeente heeft Marina 'Veere eerder dit jaar gevraagd een plan in te dienen. Dat zou 1 het opstellen van een toekomst visievoor Veere vergemakkelij ken. Elk plan dat tot nu toe is in gediend, gaat echter veel verder dan de gemeente wil en kan toe slaan, stelt Bostelaar. ;De gemeente Veere en Marina Veere houden elkaar zo al jaren lang in een houdgreep. De toe komstvisie bepaalt de grenzen voor Marina Veere, en de plan- I nen van Marina Veere hebben in vloed op de toekomstvisie. Initia tiefneemster F. Vroom was er een maand geleden nog van over tuigd dat zij er met de gemeente Veere voor september uit zou ko men. Ook Bostelaar had de hoop dat dat zou lukken. Een snelle ioplossing ligt nu echter niet in het verschiet. Deze week heeft het college van Ben W van Veere ook de laatste variant van Maiïna Veere afge wezen. Net als het vorige plan is Idekritiek dat er te veel en te du re appartementen komen. Die [kunnen niet worden beschouwd als tijdelijke overnachtingsplek voor watertoeristen, maar lijken meer op een appartementencom plex waar mensen gaan wonen die daar ook hun jacht kunnen afmeren. Dat is nooit de bedoe ling geweest, merkt het college op. „Het plan raakt kant noch wal", luidt daarom het vernieti gende oordeel. In de brief van de gemeente aan Marina Veere klinkt teleurstel ling door over de houding van de initiatiefnemers. „Wij hopen dat u met ons inziet dat het wei nig zinvol, is dergelijke plannen steeds opnieuw ter discussie te stellen." Daarop volgt het ad vies 'zich te bezinnen op een wel haalbare invulling van het ter rein'. De toekomstvisie voor de stad Veere wordt dit najaar door de gemeenteraad besproken, kon digt Bostelaar aan. Vanwege de herhaaldelijke onenigheid over de plannen acht hij het nu ver standiger dat Marina Veere daarop wacht. Een gesprek daar over heeft hij nog niet gevoerd met de familie Vroom, initiatief nemers van Marina Veere, noch met de advocaat, J. Boogaard uit Middelburg. Boogaard was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Van den Dongen PARKETVLOEREN Wegens vakantie zijn wij t/m 12 augustus gesloten Amundsenweg 15, GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13