PZC 3K5 Brandweer kampt met geldgebrek Melkman op wereldreis naar Axel Het smaakt naar... brood kefar Maandmenu 23,50 Kosten lopen snel op zeeland nazomerfestival.nl 'over een gebeurtenis die Nederland schokte' Nieuwe vereniging beroepsvissers Goese tv-toren mogelijk monument Celstraf voor misbruik meisje (17) Celstraf voor oplichters uit Koudekerke en Goes Vakantie Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mailiredactie@pzc.nl IPostbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 10 augustus 2006 iirandcafé mo Augustus Vooraf een salade van mozzarella en tomaat met rucola en olijfolie. Dan volgt gekookte Zeeuwse mosselen met frites en salade. En als afsluiting een trio van aardbei. tel. (01 18) 41 8 019 www.stefanos.nl MIDDELBURG - De stadsge westelijke brandweer kampt met financiële problemen. Door dat het korps vaker moet uitruk ken, de opleidingen duurder worden en de personeelskosten stijgen, kwam het korps vorig jaar geld tekort. Ook dit jaar dreigt een verlies. De brandweer van Vlissingen en Middelburg is in 2005 vijftig keer vaker in actie gekomen dan in 2004, Dat is een stijging van acht procent. Het jaar daarvoor was het aantal uitrukken ook al met zeven procent toegenomen. Dat heeft vooral te maken met hulpverlening. De brandweer had het vorig jaar extra druk door de wateroverlast in de zo mer. Het aantal branden blijft ongeveer gelijk. Als de wagens vaker rijden, gaat ook meer geld op aan brandstof. Trainen andere oorzaak voor de fi- I nanciële problemen zijn de oplei- dingskosten. Brandweermensen I moeten aan steeds strengere ei sen voldoen en daarvoor vaker en zwaarder trainen. Tot nu toe is ook met deze ontwikkeling on- I voldoende rekening gehouden. De stadsgewestelijke brandweer kwam vorig jaar 171.000 euro te kort. Dat kan grotendeels wor den weggewerkt met eigen geld. De gemeenten Vlissingen en Middelburg zouden nog elk 15.000 euro moeten bijdragen - om het gat te dichten. Vlissin gen voelt daar niks voor en wil dat ook dat laatste gat binnen de eigen begroting wordt opge vangen. Dat zal moeilijk wor den, omdat het korps ook voor dit jaar alweer rekening houdt met een tekort. Er wordt bezui nigd om de kosten te drukken, maar het is niet zeker dat dat voldoende geld oplevert. Vacatures Eén van de maatregelen is vaca- tures voorlopig niet invullen. Dat wordt toch al steeds moeilij ker, zegt D. te Paske van de stadsgewestelijke brandweer. Hij wijt dat onder meer aan het toenemende aantal trainings avonden, waardoor het werk, ook van vrijwilligers, veel meer tijd kost. Ondanks de oplopende kosten is het korps het goedkoopste in Zeeland. Het korps kost per in woner 37,86 euro. Het duurste korps in Zeeland, dat niet met naam wordt genoemd, kost onge veer 72 euro. Volgens het korps zelf komt dat door de efficiënte werkwijze na de fusie, waar door bijvoorbeeld de organisa tiekosten relatief laag zijn. Mevrouw Van Hanegem schuift een brood in de oven van de nieuwe bakkerij bij Ter Reede. foto Ruben Oreel door Maurits Sep VLISSINGEN - En, waar smaakt biologisch brood-naar? De bewoners van Ter Reede in Vlissingen hebben na het proe ven van een vers sneetje maar één antwoord: „Naar brood." Eigenlijk-zijn ze nog te warm om de smaak goed te kunnen proeven. Maar de sneetjes vers biologisch brood die uit de nieu we bakkerij van Ter Reede ko men, gaan er - besmeerd met een lekker laagje roomboter - in als zoete koek. Verpleeg- en ver zorgingshuis Ter Reede heeft de bakkerij gisteren officieel in ge bruik genomen. Stichting Zorgt voor Ouderen is daarmee één van de drie stichtingen in Zee land die meedoen aan een pro ject van de provincie om het ge bruik van biologisch voedsel te stimuleren. De andere zijn Zorg groep Ganzestad in Goes en Cu- ramus in Hulst. „Wij hebben jarenlang gewerkt aan de overdracht van kennis over biologische producten. Nu wordt het tijd om de afzet ervan te stimuleren", verklaart gede puteerde T. Poppelaars van land bouw het project. Mevrouw Van Hanegem schoof onder de toe ziende ogen van enkele medebe woners enkele broden in de oven. Dat is een speciale steen oven, legt activiteitenbegeleider J. Berrevoets van Ter Reede uit. „Als de oven helemaal op tempe ratuur is en het brood erin gaat, zetten we de oven uit. De steen blijft warm en zorgt ervoor dat het brood langzaam gaart." De reacties zijn lovend. Overal in de bakkerij klinkt al bij de eerste hap instemmend gemom pel - praten met volle mond is immers niet netjes. Mevrouw Van Hanegem bakte vroeger zelf nooit brood, verklapt ze. „Dat deed mijn man. Hij was bakker." Bas - vrijwilliger bij Ter Reede - was vroeger ook bakker. Hij is te spreken over het biologisch brood uit de bakkerij van Ter Reede. Dat is overigens niet te koop. Het wordt gemaakt door bewoners voor bewoners, als ac tiviteit binnen het verzorgings huis. Elke week kunnen onge veer veertig bewoners brood bakken, in allerlei vormen, zegt Berrevoets. „Gewoon brood, vlechtbrood, bolussen." Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Vakantieoord Beethovenhof Hij was blij dat hij, die week dat het zo tropisch heet was, vakantie had. Z'n vrouw Suzie knikt heftig. „Als je al zag dat er doden vielen bij de Nij meegse Vierdaagse... En die hoefden nog niet eens met een krat flessen te sjouwen." Melk man Henk van der Vaart be aamt het. „Ik denk niet dat ik dat had gered. Bij die hitte is het echt geen pretje om je melk- wijk te doen. 's Winters heb ik daargeen last van; dan doe ik een paar truien over elkaar aan en zet een muts op. Maar zo'n hittegolf..." Nee, Suzie en Henk zaten lekker thuis in hun hoekwoning aan het Beethovenhof in Terneuzen. |s Morgens een beetje scharrelen I in de tuin, in de drie volières, een extra krantje kopen en dat lekker op het gemakje, met een kop koffie, lezen. Onder de bo men naast het huis was het heel goed uit te houden. En... ze za ten goed afgeschermd, zodat geen mens ze zag zitten. Want mensen ziet Henk van der Vaart op zijn dagelijkse ronde door de stad al genoeg. „En dan is het lekker dat je drie weken lang niemand ziet. Ja, de mensen die je wilt zien, maar meer ook niet." Iedere vakantie opnieuw is er één onmiskenbaar hoogte punt: z'n verjaardag. De eenent- wingste juli is een nationale feestdag in België, maar echt feest is het bij Henk nooit. „Nooit geweest ook, want toen ik klein was, waren al m'n vriendjes in die periode op va kantie. En dat is door de jaren Advertentie 29 aug t/m 9 sept 200ó De vrouwen van Kamp UUestkapelle Paul Pourveur muziektheater in een voormalig uuoonoord regie flnis de Jong spel Nel Lekatompessy zong Julia Loko en Moria Lekransy muziek Rudy Tuhusula en LUim Lohy productie Theatergroep Delta en Zeeland Nazomerfestival kaarten info gratis brochure zie nozomerfestival.nl of bel 0900 33 000 33 (0,45 P/9) heen niet veranderd. Ik kreeg nooit cadeautjes en ik krijg ze nóg niet", grinnikt hij. Dit jaar werd hij zestig. Hij vierde het met een etentje met Suzie. Van der Vaart is één van de twee overgebleven melkboeren (pardon, melkmannen) van Ter- neuzen. Hij is het al z'n leven lang. Net als z'n vader trou wens, die na een melkwijk in Delft, een wijk in Amsterdam overnam ('je liep je de pleuris met al die hoogbouw') en uitein delijk in Terneuzen terecht kwam. Na een paar jaar, ruim veertig jaar geleden, nam zoon Henk de wijk over. En omdat de ene na de andere collega (het wa ren er ooit vijfentwintig) stopte, werd die ronde steeds groter. „Ja, er zijn er niet veel die dit werk nog willen doen. Terwijl er best een goeie boterham in te verdienen is." Hij is zes dagen op pad, maakt lange dagen. Voor dag en dauw z'n wagen met aanhanger laden, 's avonds na zessen weer lossen. Z'n mooi ste route is die van donderdag, door de polders rond Terneuzen. Net vakantie. Is hij écht met va kantie, dan wordt hij node ge mist, door jong en vooral oud. „Want ook al ben ik duurder, het is natuurlijk wel gemakke lijk als je drie keer in de week je rekje buiten kunt zetten en alles bij de deur afgeleverd krijgt. Vooral voor oudere mensen, vaak met een rollator, is het een Henk van der Vaart en vrouw Suzie met vakantie: thuis met de honden. uitkomst." Wat dat betreft maakt hij gekke dingen mee. Zo als het verhaal van die oudere dame, al jaren klant. „Ze wist dat ik tegenover de huisartsen praktijk woonde. „Ze drukte me prompt een flesje warm ochtend- water in de hand met het vrien delijke verzoek dat even bij de dokter af te geven." Ondanks die nauwe band met de klant, is Van der Vaart blij met z'n drie weken zomervakan tie. Even niemand zien, even Blijf je tijdens de vakantie thuis, zoek het dan heel dicht bij huis. Met de huidige brandstofprijzen is dat de eer ste winst. Achttien keer in eenentwintig dagen naar café De Griete in de polder bij Ter neuzen? Een half tankje brandstof op drie weken tijd. Kassa! Gewoon thuis vakantie hou den, voorkomt veel stress. Geen uitzichtloze files, geen overvolle campings met wachtrijen voor toilet en douches, geen... ach noem maar op. En vergeet niet dat je, met je sleurhut of je tent op pad, alle comfort van thuis achter je laat. Een vakantie waarin niets moet, is prima voor je relatie. Veel huwelijken stranden na een 'onbezorgde' vakantie in het buitenland. Tel de hartin farcten onder vakantiegan gers, kijk naar de uitgebluste vakantievierders, die op hun werk pas weer tot rust ko men. Koop een extra krantje, scharrel wat in de tuin, drink een extra glaasje wijn en eet lekker een hapje buiten de deur. Ontspan. Drink vooral meer melk! geen halfje slagroom, tien eieren of een karnemelksepap. Suzie en hij komen in die drie weken niet verder dan café De Griete achter de Scheldedijk net bui ten Terneuzen. „Van de eenen twintig dagen vakantie hebben we daar achttien dagen een glaasje wijn gedronken en een hapje gegeten. Allemaal beken den, maar op een lekker ont spannen manier. Daarna gaan we naar huis, in de tuin naast het huis. Zalig nietsdoen." Op reis? Ze moeten er niet aan den ken. Suzie; „Ik herinner me nog die vakanties met pa en ma en een bevriend echtpaar in de Renault Dauphine naar Italië. M'n vader reed altijd in één ruk door..." Net geen trauma. Henk: „Als je dan hoort van zeshon derd kilometer file op de Franse wegen, drie uur wachten voor een tunnel in Oostenrijk en ook nog eens drie uur voor een pomp station in Luxemburg - omdat het daar zo lekker goedkoop is - dan hoeft het voor mij al niet meer." Toegegeven, deze vakan tie hebben ze zich één ferme reis veroorloofd: naar Axel, waar een goede kennis sinds jaar en dag een restaurantje uitbaat. Kwamen ze daar, was hij op va kantie. Na drie weken ontvangt zijn klantenkring hem met open armen. „Die eerste dagen kun je foto Peter Nicolai goed merken, dat je drie weken niks gedaan hebt. Dan is het zwoegen. Maar dat ritme heb je zo weer terug." Wout Bareman ZIERIKZEE - Beroepsvissers op de Oosterschelde, Wes- terschelde en in de Voordelta hebben zich verenigd in een nieuwe vereniging OWV. De nieuwe beroepsvereniging gaat de belangen behartigen van een specifieke groep vis sers. De OWV is opgericht voor vissers die met netten vis sen (staand want en warrelnetten) en voor kreeftenvis sers. „Dus niet voor mosselvissers of garnalenvissers op de Noordzee", zegt de kersverse voorzitter J. Geleijnse. De nieuwe vereniging is mede opgericht met het oog op al le regelgeving die op de beroepsvisserij afkomt. „Natura 2000, zeereservaat, vogel- en habitatrichtlijn, de natuur beschermingswet, noem maar op", zegt Geleijnse. „Vis sers worden overstelpt met allerhande regels." Door de vereniging officiële status te geven met statuten staat de groep juridisch sterker in onderhandelingen met de overheid en bij de rechter. Het is ook de bedoeling dat de nieuwe vereniging deskundigen in de arm neemt die de noodzakelijke rapporten maken voor het verkrijgen van vergunningen. Dan gaat het bijvoorbeeld om een rapport of een bepaalde manier van vissen schadelijk is voor ande re dieren. „Dat kan je beter samen doen dan alleen. In je eentje is dat niet te betalen." GOES - De gemeente Goes wil serieus bekijken of ze zelf de televisietoren een monumentenstatus kan bezorgen. Stichtlicht, de Goese stichting die markante gebouwen in het licht zet, overweegt de gemeente te vragen het voor touw te nemen. Zelf vindt ze de materie te complex. Stichtlicht is volgens voorzitter E. Beekman niet in staat een monumentenstatus voor de 158 meter hoge televisieto ren aan te vragen. „De aanvraag omvat een pak papier met een heleboel technische vragen. Die expertise heeft de stichting niet." Wethouder M. Dieleman is bereid serieus naar het ver zoek van Stichtlicht te kijken. Volgens hem is er slechts, één mogelijkheid: de ruim vijftig jaar oude zendmast plaatsen op de gemeentelijke monumentenlijst. „De rijks monumentenlijst is momenteel gesloten. De rijksoverheid neemt voorlopig geen nieuwe aanvragen in behandeling. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 51-jarige inwoner van Sint-Maartensdijk voor seksueel misbruik van een meisje veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaarde lijk. Ook kreeg hij 240 uur werkstraf. Aan het zeventienja rige slachtoffer moet hij vijfhonderd euro smartengeld be talen. De man had 21 januari in zijn woning seksuele handelin gen met het meisje gepleegd. Het slachtoffer kwam regel matig bij hem thuis en bleef ook vaak overnachten. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 38-jarige inwoner van Kou dekerke wegens oplichting ver oordeeld tot tweeënhalf jaar cel. Een 44-jarige man uit Goes kreeg voor zijn rol bij de oplich ting vijftien maanden gevange nisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De Koudekerkenaar spiegelde een echtpaar een deel van een miljoenenerfenis voor, mits ze op een aantal woningen van zijn baas in Vlissingen zouden pas sen. De werkelijkheid was an ders. Het paar werd ruim vier ton lichter gemaakt. Zo schok ten ze geld voor de kosten van een gefingeerde begrafenis van zijn werkgever, die in Israël zou zijn gestorven. Het oplichters duo wist daarna nog tienduizen den euro's los te krijgen. Een kennis van het echtpaar werd eveneens voor duizenden euro's getild. Aan deze gedupeerde moet de Koudekerkenaar 30.000 euro schadevergoeding betalen. De schadeclaim van het paar werd niet-ontvankelijk ver klaard, maar kan via de civiele rechter nog worden ingediend. zeeuwse almanak Eén van onze collega's keerde onlangs terug van Malta. Hij ving daar, wellicht onbe doeld, een gesprek op tussen een Duitse toerist en een loka le ondernemer. De Maltezers staan erom be kend dat ze klein van stuk zijn. De Duitse toerist vroeg belangstellend of er een ver klaring te vinden was voor de geringe lengte van de Malte zers. Die was er, bevestigde de lo kale ondernemer gretig. Gedu rende de Tweede Wereldoor log werd Malta zwaar gebom bardeerd. Om de bommen te ontwijken, moesten ze buk ken. De Duitse toerist deed er het zwijgen toe. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9