Ophef na video oorlogsmisdaden Telefoons Brits koningshuis en politici mogelijk afgeluisterd Biobrandstof brengt voedselvoorziening van wereld in gevaar Spanje vraagt EU om hulp bij bestrijden branden Vijf Indiërs dood om duif Bedreigde dieren in China doelwit Rechtszaak na nat pak Reebok valt joggers aan Gevaarlijke affiches in Berlijn België strenger voor wangedrag in vliegtuigen Zwitserse vrouwen tegen vuurwapens leger in huis Taliban hangen oude vrouw en haar kleinzoon op Kroatië begint onderzoek naar doodschieten burgers en gevangenen in 1995 Ruimtestation met uitzicht donderdag 10 augustus 2006 a!hMEDABAD - Vijf inwoners van een Indiaas dorp zijn gisteren om het leven gekomen bij een poging een duif te redden. Zij sprongen in een droge put waar de gewonde Vogel in was gevallen. Dat hebben de autoriteiten in het Jhalabordi in de westelijke staat Gujarat gemeld. De eerste die sprong was een jongetje. Toen hij in de pro felemen kwam, sprongen de andere vier hem na om hem te helpen. Zij kwamen volgens de politie door verstikking pm het leven. Onduidelijk is of ook de duif dood is. ANP PEKING - China zal vergunningen veilen waarmee bui-' tenlanders jacht mogen maken op wilde dieren, waaron der bedreigde diersoorten. Voor het neerschieten van een wolf moet een toerist 155 euro betalen en voor een yak 31.000 euro. De veiling - de eerste in de Chinese geschiedenis - is zon dag in Chengdu, de hoofdstad van de provincie Sichuan. Sommige dieren staan op de lijst met bedreigde diersoor ten, maar met de beperkingen die gaan gelden zal de jacht geen populaties kunnen uitroeien, zo wordt er be- weerd. i De opbrengst van de veiling wordt gebruikt voor dieren- bescherming. ANP/RTR MOSKOU - Een Russische vrouw heeft de weerkundige dienst in de stad Oeljanovsk voor de rechter gedaagd. Die had namelijk voorspeld dat het afgelopen weekeinde droog en zonnig zou zijn met een aangename 28 graden. Reden voor de Russin om er een vakantie te boeken naar de stad in het midden van Rusland. Die viel door zware re genval echter in het water. De vrouw klaagde bij de rechtbank dat zij tot op het hemd nat is geworden en daardoor een verkoudheid heeft opgelopen. Zij eist dat de weerkundige dienst in ieder ge- val de kosten van haar tripje vergoedt. ANP/DPA POITIERS - De politie van het Franse departement Vien- ne is op zoek naar een reebok die de afgelopen dagen twee joggers heeft aangevallen. Een van de slachtoffers. van het dier, een 71-jarige vrouw, hield aan haar confron- iri tatie met het agressieve dier vijftig hechtingen in benen en rug over. Dinsdagochtend viel dezelfde bok op bijna dezelfde plaats een 36-jarige man aan. Die kreeg het dier 1 weg door te schoppen en met een steen te gooien. :;n Deskundigen denken dat de bok agressief is geworden na- dat hij door jagers was verwond of misschien omdat hij - bronstig is. ANP/AFP -.as. BERLIJN - Om te voorkomen dat tegenstanders de pos ters verwijderen, hebben extreemrechtse activisten in Ber- b lijn hun affiches van glassplinters voorzien. De Berlijnse politie waarschuwt voor het risico op snij wonden. De gevaarlijke aanplakbiljetten doken eind juli op in de c wijk Lichtenberg. Door het plaksel waren glassplinters gemengd. Op de posters staan opruiende en antisemiti- - sche teksten en tekeningen. ANP i Alleenstaanden I sterven jonger ir e- LOS ANGELES - Mensen die nooit trouwen lopen een veel groter risico om op jonge leef- ijd te sterven dan mensen die wel in het huwelijksbootje stap- se pen. Dat blijkt uit onderzoek iel door de Universiteit van Calif or- li- nië in Los Angeles, waarvan de as resultaten vandaag worden ge- publiceerd. De onderzoekers bestudeerden degegevens van 67.000 Amerika- 60 nen tussen 1989 en 1997, waar- bijzij rekening hielden met fac toren als leeftijd en gezondheid. Zij ontdekten dat mensen die in die periode alleen waren 58 pro- cent meer kans hadden om te lerven dan mensen die ge trouwdwaren. Bij gescheiden al leenstaanden was dat 27 pro cent, bij weduwen en weduw- j paars 40 procent. Volgens de on- j derzoekers komt dat omdat al- leenstaanden vaker in een so- I daal isolement zitten, zonder partner of kinderen die zich om ben bekommeren. Ook hebben dj vaker wisselende seksuele I contacten en lopen ze zo meer ri sico om bijvoorbeeld aids op te lopen. Daar staat tegenover dat vrijge zellen gemiddeld minder drin- jèn, meer bewegen en minder degen. ANP/AFP ni BRUSSEL - Wie zich agressief j gedraagt in een Belgisch vlieg- j Mg loopt voortaan het risico op j 'en celstraf van maximaal een I jaar. Voor het gebruik van een 18® of het opsteken van een si- Saret tijdens een vlucht komen «geldboetes van maximaal dui- j Mndeuro. fct die gisteren gepresenteerde foorstellen wil de Belgische re- jermg-Verhofstadt agressie en dronkenschap in de lucht bestrij- Den. Ondanks waarschuwingen «i verboden wordt er nog steeds Sd gebeld en gerookt aan boord van vliegtuigen van de g'sche maatschappijen SN a psfs Airlines en Virgin, die binnenkort zullen fuseren tot u ^Jüeuwe onderneming. .e maatschappijen trokken 01] df ^gering aan de bel, die u via strengere straffen asoci- Ia gedrag aan boord en bedrei- IBmgen van bemanningen wil te- gengaan. ANP door Bob Kroon GENEVE - De biobrandstofra ge, veroorzaakt door de hoge olieprijs, verslindt zoveel graan, soja en suikerriet dat de wereld voedselvoorziening in gevaar komt. Dat constateert L. Brown, de directeur van de gezagheb bende Amerikaanse denktank Earth Policy Institute (EPI). Het wereldgraanverbruik stijgt dit jaar met twintig miljoen ton. Daarvan gaat alleen al in de Ver enigde Staten veertien miljoen ton naar ethanoldistilleerderij- en of biodieselraffinaderijen. Brown: „Van het graan dat in een jaar door een brandstof slur pende luxe auto als ethanol wordt verstookt, kun je 26 men sen voeden. Omdat ongeveer al les wat we eten, tarwe, rijst, maïs, sojabonen, palmolie en sui ker, kan worden omgezet in brandstof, verdwijnt de econo mische scheidslijn tussen levens middelen en de energiebehoefte van het wegverkeer. De olie- markt zal de graanprijs bepa len." De productie van ethanol en bio diesel is door de hoge olieprijs winstgevend. Alleen al in de Amerikaanse staat Iowa zijn 55 ethanoldistilleerderijen actief of in aanbouw. Als die allemaal draaien verwerken zij de hele maïsoogst van de staat. „Veehou ders vragen zich af hoe ze dan hun dieren moeten voeren", stelt Brown. In Brazilië, de grootste suiker producent ter wereld, wordt nu al de helft van de suikerriet- oogst omgezet in ethanol. De we reldmarktprijs van suiker is daardoor in twee jaar verdub beld. De EU produceerde vorig jaar bijna zes miljard liter bio brandstof, waarvan ruim de helft uit spijsolie. Margarineproducenten moeten nu concurreren met biodieselraf finaderijen. Duitsland, Spanje en Frankrijk zijn de voortrek kers bij de ethanolproductie. In China en India rijzen ethanol distilleerderijen als paddenstoe len uit de grond. China gebruik te vorig jaar twee miljoen ton maïs, rijst en tarwe voor de pro ductie. In India wordt dit voornamelijk gewonnen uit suikerriet. „We stevenen af op een botsing tus sen de belangen van vierhon derd miljoen automobilisten en de twee miljard allerarmsten van de wereld, voor wie stijgen-, de graanprijzen een regelrechte bedreiging vormen", aldus de EPI-studie. Import Toch zal biobrandstof maar een klein deel van de behoefte aan autobrandstof kunnen dekken. „Automobielproducenten moe ten snel overschakelen op hybri de motoren, die deels op stroom lopen. Die geven een veel grote re besparing, want voor korte af standen kan elektrisch worden- gereden", stelt EPI. In juni luidde de CDA-Eurparle-.' mentariër A. J. Maat al de alarm klok over de voedselproductie. Hij vreest dat de grootschalige- teelt van gewassen die energie moeten leveren ertoe zal leiden dat Europa te veel af hankelijk wordt van import. GPD Zwitserse dienstplichtigen mo gen, als zij voor het laatst op her haling zijn geweest, hun wapen behouden. Artsen en politici pleitten onlangs al voor een ver andering van de regel, meldden media gisteren. Een op de vier Zwitserse huis houdens beschikt over een vuur wapen. Gemiddeld elke dag schiet een Zwitser zich dood, in de helft van de gevallen met een legerwapen. ANP door Robert Bloemen BASEL - Het grootste Zwitser se vrouwenblad is een handteke ningenactie begonnen tegen de traditie dat dienstplichtigen hun wapen mee naar huis mo gen nemen. Volgens de hoofdredactrice van Annabelle draagt dergelijk wa penbezit bij aan het grote aan tal familiedrama's. KANDAHAR - Leden van de ex- Semistische Taliban hebben in j, Afghaanse provincie Hel- „nd een 70-jarige vrouw en haar 13-jarige kleinzoon opge- longen. De rebellen beschuldig- j,„ hel tweetal van spionage buitenlandse troepen. De Taliban hingen hen aan een moerbeiboom in het onrustige district Musa Qala, niet ver van de grens met de provincie Uruz- gan, waar Nederlanders opere ren. Het tweetal werd gedood toen zij terugkeerden van een bezoek aan de dochter van de vrouw, die is getrouwd met een politie man. Terwijl zij het duo ophingen, be dreigden de Talibanstrijders buurtbewoners. „Dit wordt het lot van iedereen die de Taliban bespioneert voor de Amerika nen, de Navo of de regering", zeiden de opstandelingen. In het district hebben Britse troepen de afgelopen maanden hevige gevechten geleverd met opstandelingen. Een woordvoer der van de Taliban, die vaker vermeende spionnen ophangen, ontkende echter dat de funda mentalistische beweging iets te maken had met het incident. „Het is mogelijk een familievete geweest", stelde de woordvoer der. Afghanistan wordt behalve door gevechten tussen de Tali ban en de autoriteiten en buiten landse bondgenoten ook ge plaagd door talloze lokale con flicten en kwesties tussen stam men. Die worden geregeld in bloed gesmoord. ANP/AFP De oorlogsmisdaden zouden zijn gepleegd door een afdeling van het leger van Bosnië-Herze govina in de dorpen Gornji Ziro- vac en Donji Zirovac, ongeveer I SO kilometer ten zuiden van de Kroatische hoofdstad Zagreb. Öp de video is te zien dat onbe kenden weerloze burgers en ge vangenen uit de streek dood- I schieten en huizen in brand ste len. De betreffende burgers hadden zich toen al overgegeven. Het Servische radio- en tv-sta- I (ion B92 stelt, mede op basis van andere beelden, dat het bij Je onbekenden gaat om leden van de Hamza-eenheid uit het 1 Bosnische leger en Kroatische militairen van de eenheid 'Zwar- teMamba's'. Tribunaal Debeelden zijn ook ter besehik- king gesteld van het Joegosla vië Tribunaal in Den Haag. De pre- mier van het Servische deel van Bosnië-Herzegovina (Republika Sipska, RS), Dodik, heeft laten j weten dat hij en RS-president - Cavic, de betrokkenen voor de - ft ter. zullen slepen. {Iodic riep het Joegoslavië Tri- op zich met de zaak be- Een brandweerman bestrijdt het vuur in een bos in Vilarchan in Galicië. door Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse re gering heeft de landen van de Europese Unie gevraagd te hel pen bij het bestrijden van de bos branden in Galicië. Er zijn drie blusvliegtuigen nodig, vijf heli kopters en twintig speciale blus- wagens. Sinds een week staat de noord westelijke regio van Spanje in lichterlaaie. Gisteren waren nog minstens 110 vuurhaarden ac tief. Door de harde wind zijn de meeste branden oncontroleer baar. De meer dan vijfduizend brandweerlieden richten zich in eerste instantie op de bescher ming van de huizen en bedrij ven. Veel mensen en dieren zijn geëvacueerd. Inmiddels zijn drie mensen omgekomen bij de branden. Ook tientallen stuks vee en wild hebben de vuurhaar den niet overleefd. Aangestoken Er is een grote macht aan politie en leger uitgerukt om te helpen bij de evacuatie, maar vooral ook om te patrouilleren om nieu we branden te voorkomen. De autoriteiten zijn ervan over tuigd dat 80 procent van de bos branden is aangestoken. Een zes tal verdachten is inmiddels gear resteerd. Twee van hen zijn gis teren verhoord door de rechter. Premier Zapatero heeft zijn va kantie op het eiland Lanzarote onderbroken om zich persoon lijk op de hoogte te stellen van foto Miguel Vidal/RTR yannnze redactie buitenland ZAGREB-Kroatië is een onder zoek begonnen naar oorlogsmis daden, begaan in 1995 geduren de de operatie-Storm die erop was gericht Serviërs uit Kroatië Ie verdrijven. De aanleiding vormt een amateurvideo die op de Servische televisie is ge loond, Kroatië is van plan om liij het onderzoek samen te wer ken met de politie van buurland Bosnië-Herzegovina. zig te houden. „Alleen een snel onderzoek en de arrestatie van de verantwoordelijken kunnen bewijzen dat er geen dubbele moraal bestaat ten aanzien van misdaden gepleegd in de oorlog in Bosnië-Herzegovina", ver klaarde Dodik. Bij het tribunaal in Den Plaag zijn tot nu toe voor al Serviërs berecht. Premier Do dik beschuldigde de Bosnische commandant Dudakovic ervan de leider te zijn geweest van de groep die de misdaden pleegde. Dudakovic wordt in Bosnië als een held gezien. Volgens hem zijn de videobeelden vervalst en tracht Servië hem zwart te ma ken. De Servische regering heeft de arrestatie en berechting van Du dakovic verlangd. Tijdens opera tie-Storm ontvluchtten tweehon derdduizend Serviërs hun woon gebied in Kroatië, ook wel be kend als Krajina. Krajina had zichzelf in 1991 een onafhankelijke Servische repu bliek verklaard. Operatie - Storm kostte honderden Ser viërs het leven. Sinds vorig jaar zit de Kroati sche generaal A. Gotovina vast bij het tribunaal. Hij leidde de operatie. GPD de ramp die in Galicië aan het voltrekken is. Meer dan tiendui zend hectaren bos is al verloren gegaan. De bewoners in de streek zijn wanhopig. Mensen proberen met blote handen het' vuur tegen te houden. Er is kri tiek op de regering, omdat er' niet voldoende blusmiddelen zijn en omdat de coördinatie niet deugt. Politici beschuldigen! elkaar over en weer dat er të weinig wordt gedaan aan pre-! ventie. Minister Narbona van Milieu is voortdurend in het gebied oni de bestrijding te coördineren; Volgens haar is cle situatie 'ex treem ernstig'. „Ondanks de in zet van meer mensen en materri eel is het alleen maar erger ge worden. Door de grote hoeveel heid branden is het onmogelijk om het blussen efficiënt aan te pakken." Intussen worden elders in Span je steeds beginnende branden ge constateerd. In de regio boven Madrid waren gisteren al negen tien bosbranden. In Portugal is de situatie ook nog steeds niet onder controle. Daar woedden nog vier grote branden. De Portugese politie heeft twintig mensen opgepakt die worden verdacht van brand stichting. GPD door Esther Gotink LONDEN - De Britse politie heeft gisteren drie journalisten gearresteerd na klachten dat prins Charles' privételefoon zou zijn afgeluisterd. Onder hen be vond zich C. Goodman, de royal ty verslaggever van roddelkrant News of the World. Het dagblad bevestigde dat Goodman door de politie wordt ondervraagd, maar het weiger de nader commentaar. De arres taties volgden na een onderzoek dat in december begon, toen per soneelsleden van Clarence Hou se, de woning van prins Charles, aanklopten bij de politieafde ling voor koninklijke bescher ming. In een verklaring gisteren stelde de politie niet te denken dat tele foons van het koningshuis zijn afgetapt. Wel zijn er aanwijzin gen dat gesprekken van andere publieke figuren zijn afgeluis terd 'hetgeen potentiële veilig heidsrisico's in zich heeft'. De zaak zou om die reden zijn over gedragen aan de antiterreurafde- ling van Scotland Yard. Het dagblad Daily Mail citeerde een anonieme veiligheidsbeamte die zou hebben gezegd: „Detecti ves geloven dat er een gecombi neerde en opzettelijke afluister- campagne is gevoerd tijdens strikt vertrouwelijke telefoonge sprekken op Buckingham Pal ace, met het doel de meest per soonlijke en beschadigende de tails over het koningshuis te ach terhalen. Ook bij kabinetsleden is de telefoon afgetapt." De poli tie zou ook onderzoeken of ande re koninklijke woningen of die van politici en andere beroemd heden zijn bespioneerd. Scotland Yard zegt dat de pre mierswoning aan 10 Downing Street in Londen niet in het ge ding is. C. Meyer, voorzitter van de Brit se Raad voor de Journalistiek, zei de geruchten pas te geloven als hij bewijzen ziet: „Je hoort aan de lopende band spookver halen over journalisten die af luisterapparatuur gebruiken om informatie in te winnen - maar tot nog toe is niemand bij me ge komen met harde bewijzen." In 1989 waren prins Charles en (inmiddels zijn vrouw) Camilla het slachtoffer van afluisteren. Dat leidde er in januari 1993 toe dat twee Britse tabloids het transcript van een seksueel ge tint telefoongesprek tussen het koppel publiceerde. De tortelduifjes waren indertijd nog getrouwd met iemand an ders. Charles' toenmalige vrouw Lady Diana kon niet lang de ge krenkte echtgenote spelen, want The Sun kwam even later met het transcript van een opwin dend gesprek tussen de prinses en haar minnaar J. Gilbey. De privacy van de Britse konink lijke familie is de afgelopen ja ren vaak geschonden. Zo werd R. Parry, undercover journalist van de Daily Mirror, drie jaar ge leden aangenomen als hoflid van Buckingham Palace net voordat de Amerikaanse presi dent Bush er logeerde. GPD AARDEBAAN - Vanuit het In ternationale Ruimtestation (ISS) heeft de driehoofdige be manning op 16 juli deze foto ge maakt van een zonovergoten Ne derland. De havens van Amster dam, het banenstelsel van Schip hol, heel Haarlem, Haarlemmer meer en Leiden zijn goed zicht baar. Zuidelijker zijn ook de gla zen kassen en de Rotterdamse haven met Maasvlakte herken baar. De foto is op een vrij moment ge maakt door de drie kosmonau ten die nu in het ruimtestation werken. Een van hen is de Duit ser Thomas Reiter, die net deze week een record op zijn naam mocht schrijven: hij is langer dan enige andere ESA-ruimte- vaarder in een baan om de aar de. foto GPD/Nasa/ESA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5