PZC Bankklanten riskeren bevriezen rekeningen Magiër dwong seks af met gijzeling, geweld en geesten Krakers verliezen slag om Fort Pannerden Vier bewindslieden VVD niet op lijst Zomer VOORDEEL 1 16?9| j 1 Financiële instellingen eisen identiteitsgegevens Aanleg omstreden weg vertraagd door dassen Geen tijd meer voor praatje over de heg Beatrix als trekpop donderdag 10 augustus 2006 HnnrEricde Bie AMSTERDAM - Rekeninghou ders die op 31 december nog „een identiteitsgegevens aan buil bank hebben verstrekt, lo pen het risico dat hun rekening wordt geblokkeerd. Dat zeggen woordvoerders van De Neder- landsche Bank en diverse grote bankconcerns. In België hebben Fortis, Dexia en ING deze maat regel al bij tweehonderdduizend rekeningen toegepast. Eerder deze week deed het Meld punt Misbruik Identificatie plicht zijn beklag over het digi taal opslaan van paspoortgege- veiis. De organisatie krijgt steeds meer klachten van mensen die zich afvragen waarom het op nieuw legitimeren nodig is. Het meldpunt vreest dat de gege vens ook voor andere doelein den worden gebruikt. Volgens De Nederlandsche Bank hebben banken echter het volste recht om rekeninghou ders eenmalig naar hun pas poort te vragen en daar ook digi tale kopieën van te maken. ABN Ami'O is al bijna een jaar bezig met dit proces, maar de meeste klachten kwamen los nadat de Postbank onlangs eveneens om identificatie vroeg. Weigerachti ge klanten werd al voorgehou den dat zij straks niet meer bij hun rekening kunnen. Navraag leert dat het vermoede lijk niet zo'n vaart zal lopen. ABN Amro heeft vrijwel alle klantgegevens binnen. „We zit ten in de afrondende fase", zegt woordvoerster B. Seegers. „En kele rekeninghouders zijn nog blanco. Die gaan we per geval bekijken." De Rabobank zegt dat 70 tot 80 procent van de rekeninghouders is geregistreerd. Woordvoerder R.Loman verwacht met de reste rende geen problemen. „Reke ningen bevriezen is nu nog niet J0URE - Drukte vormt het grootste obstakel voor meer con tact met de buren. Een meerder heid van 77 procent van de Ne derlanders zou wel meer contact willen hebben, maar komt daar niet aan toe, concludeert het bu reau Motivaction na onderzoek onder zevenhonderd mensen in opdracht van Douwe Egberts. „Door de alledaagse drukte le ven veel buren langs elkaar heen en komen niet met elkaar in contact", aldus de onderzoe kers. Zeventig procent geeft aan dat Nederlanders te weinig tijd hebben om gezellig even bij te kletsen. „Als er al contact is, gaat dat in 54 procent van de ge vallen niet verder dan gedag zeg gen. Het gevoel van gezelligheid in de buurt neemt dan ook sterk af," ANP aan de orde." De eenmalige legi timatie wordt doorgevoerd in het kader van de Wet identifica tie bij dienstverlening (WID), die financiële instellingen ver plicht de identiteit van hun klan ten vast te leggen. Op die ma nier moet het witwassen van zwart geld via banken worden tegengegaan. Daarnaast is de WID gericht op het bestrijden van terrorisme. Volgens de Algemene Wet Rijks belastingen waren banken overi gens al verplicht een kopie van een geldig identiteitsbewijs van hun klanten in huis te hebben. De registratie daarvan blijkt in veel gevallen echter niet goed of geheel niet te zijn gebeurd. Volgens de WID moet eind dit jaar de identiteit van ten minste 80 procent van de rekeninghou ders zijn vastgesteld. Voor de resterende 20 procent geldt vol gens- De Nederlandsche Bank 'enig respijt'. De Postbank zegt oog te houden voor bijzondere omstandigheden van individue le cliënten. „Het kan natuurlijk voorkomen dat mensen om een goede reden niet in staat zijn naar het postkantoor te komen. Mensen die bijvoorbeeld gehan dicapt zijn of in het buitenland in de gevangenis zitten. Die ge vallen zullen we nader bekij ken", zegt woordvoerder H. Reusken, GPD van onze redactie binnenland PUTTEN - Op het beoogde tra cé voor de omstreden omleiding van de N303 bij Putten is een dassenburcht ontdekt. Dat leidt in ieder geval tot vertraging in de aanleg, meldden gisteren de provincie Gelderland en de Stichting voor Natuur- en Mi lieubescherming Putten. De milieustichting schakelde dassendeskundige J. Walsma in, omdat bekend was dat er rond het tracé bijburchten van de be schermde diersoort waren. „De ze hoofdburcht was onbekend en wordt bewoond gezien de ver se sporen", aldus Walsma. Over de aanleg van de omleiding wordt al dertig jaar gesproken. De weg is onder meer omstre den omdat hij dwars door het dorpje Huinen komt te liggen. Volgens Walsma is de omgeving van Putten een mooi leefgebied voor de dieren. „Dassen moeten het hebben van weilanden met kort gras. Deze burcht is bij toe val ontdekt. Tussen twee bij burchten moest een derde lig gen, omdat ze anders te ver uit elkaar lagen." „Het betekent zeker een vertra ging van een half jaar in de plan nen", zei H. Walinga, projectlei der N303 bij de provincie Gel derland. Hij zegt dat drie opties zijn. „Het provinciebestuur kan het ministerie van LNV vragen of het mogelijk is de burcht te verplaatsen, het tracé kan ter plaatse van de burcht verlegd worden of er komt een nieuw ontwerp voor de weg." ANP DOORNENBURG - Het gekraakte Fort Pannerden in de uiterwaarden tussen Waal en Rijn wordt morgen ontruimd. Dat melden de krakers op hun internetpagina. Het is het gevolg van een tussenvonnis van de rechtbank in Arnhem, waartegen de kra kers niet meer in beroep kunnen gaan. Eigenaar Staatsbosbeheer probeert al ruim een jaar om het bouwwerk in handen te krijgen. Het fort is sinds Pinksteren 2000 gekraakt. Het is tussen 1869 en 1871 ge bouwd als onderdeel van de Hollandse Waterlinie. Na de Tweede Wereldoorlog raak te het in verval. Vorig jaar is het fort opgenomen in het Pact van Loevestein, dat be paalt dat de Waterlinie wordt gerestaureerd. Fort Pannerden is sinds 1969 rijksmonu ment, maar het raakte totaal in verval. De krakers herstelden een deel en stelden dat open voor het publiek. foto Rick Nederstigt/ANP De oranjebruine garagedeur staat weer regelmatig open. Het pand wordt nu gebruikt als ta pijtopslag. Bijna drie jaar zat de 28-jarige Samira er opgesloten. Zij werd er vastgeketend, mis bruikt en verkracht door een man die zichzelf magiër noemt. Omdat Peter van Straaten twee weken met vakantie is, herplaatst PZC elke dag een tekening zonder tekst en koppelt daar een prijs- waag aan vast. De beste, verrassendste, meest spitsvondige bij schriften van maximaal twee regels worden beloond met een boe- mmbon, In de PZC van morgen wordt een selectie van de inzendin gen geplaatst. Bij uw tekst moet u aangeven op welke dag de teke ning in de PZC stond. msturen kan vandaag uitsluitend nog per e-mail (met uw adresgege- vens) tot 16.00 uur naar lezersredacteur@pzc.nl. door Remko Tanis ROTTERDAM - De vermeende magiër had gisteren voor zijn rechters moeten staan, maar hij ligt met hartklachten in het ge vangenisziekenhuis in Scheven- ingen. Een van zijn slachtoffers is nog altijd onder behandeling van een psychiater, na een lang durige periode waarin de ver dachte haar in zijn macht had. Op maandag 12 mei 2003 sloeg de man de 25-jarige Samira met een ijzeren staaf op het hoofd. Met gebalde vuist beukte hij in op haar lichaam, waarna hij haar dwong een glas water met valium te drinken. Pas toen Sa mira daar versuft van raakte, trok hij een zak over haar hoofd en nam hij haar mee naar de ga rage waar zij pas op 1 februari 2006 weer uit zou komen. Samira moest haar 26e, 27e en 28e verjaardag doorbrengen in de garage in Rotterdam-West. Aan handen en voeten vastge bonden met touwen en kettin gen in een kamertje waar niet meer stond dan een tafel, een ra dio, een bed en een chemisch toi let. Meerdere keren werd ze door de verdachte verkracht en mishandeld. De man zei ziek te zijn. Alleen door klaar te ko men, zou hij beter kunnen wor den. Als Samira zou vluchten, of om hulp zou roepen, dan zou hij haar vermoorden. Tweede zaak Al die tijd zou de man ook een andere vrouw hebben mis bruikt. De Marokkaanse Rotter dammer deed zich tegenover haar voor als magiër. Haar geest was ziek en alleen hij kon haar beter maken met zijn sperma. Dat zou hij opvangen in een doosje om er vervolgens mee te schrijven. De verdachte vertelde deze vrouw dat hij haar. de geest Amir kon geven, die de voodoo uit mensen kon halen. Maar dan moest de vrouw Amir wel voor zien van zijn sperma. Samira werd op 1 februari bij toeval ontdekt door de politie, toen die de garage binnenviel na een tip over de hennepplantage die Samira er moest onderhou den. De wouw is nog altijd niet in staat een verklaring af te leg gen. Haar moeder heeft dat in middels wel gedaan, net als het tweede slachtoffer. De verdachte is een maand gele den naar het Pieter Baan Cen trum gebracht voor onderzoek naar zijn geestesgesteldheid. Dat onderzoek is opgeschort nu hij met hartklachten in het zie kenhuis ligt. Rechter PI. de Doel- der leek daar gisteren, tijdens een procedurezitting in de zaak, niet erg van onder de indruk. Hij wil dat de verdachte zo snel mogelijk teruggaat naar het Pie ter Baan Centrum „Anders wordt dit een eindeloze reeks." Over uiterlijk drie maanden is de volgende zitting. GPD Toename van problemen met bekken vrouw HILVERSUM - Hoogleraar bek- kenbodemproblematiek M. Vier hout vreest extra opkomst van moeders die de problemen aan hun bekkenbodem verholpen willen zien. Dat zei hij gister avond in Netwerk. „Vroeger accepteerden vrouwen dat zij verzakkingen hadden, maar de oudere vrouwen van nu willen fietsen en tennissen." Honderdduizenden moeders heb ben meer of minder last van hun bekkenbodem, vaak als gevolg van tang- of pompverlossingen. De problematiek is het 'stief kindje' van de vrouwengenees- kunde, aldus Vierhout. ANP DEN HAAG - Koningin Bea trix wordt wel eens verweten dat zij in Nederland te veel aan de touwtjes trekt. In Duits land zien ze het anders. Daar is een harlekijn- of trekpop van haar te koop. Een ideaal cadeau voor dege nen die de vorstin naar hun pij pen willen laten dansen. Één ruk aan het touwtje en de ma jesteit huppelt, danst en zwaait. De Rijksvoorlichtings dienst vindt het hebbedinge tje, dat onder meer in Berlijn en op internet te koop is, on schuldig. Behalve trekpoppen - ze komen in drie maten en kosten tussen de 6 en 16 euro - van de Nederlandse vorstin zijn er ook van de Bi-itse konin gin Elizabeth, haar zoon Char les en diens echtgenote Camil la (in rijbroek, laarzen en met zweepje) en van de Spaanse ko ning Juan Carlos. Verder zijn verkrijgbaar: Osama bin La den, Saddam Hoessein en Rob bie Williams. foto GPD Nauwelijks schade na aardbeving GRONINGEN - Bij de Nederlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) zijn gisteren nauwelijks nog schademeldingen binnengekomen in verband met de aardbeving die de pro vincie Groningen dinsdagochtend trof. Volgens een woordvoerder kwamen er vijf schademeldin gen binnen. De gemelde schade betreft vooral scheuren in pleisterwerk en muren. Een onafhankelijk expert beoor deelt de claims. GPD Zelfmoordoproep Twents probleem ENSCHEDE - De GGD Twente beschouwt de zelfmoord- oproepen van twaalf meisjes uit Enschede op internet als een 'Twents probleem'. Het is volgens een woordvoerder niet duidelijk of elders in Nederland ook tieners elkaar via chatboxen en internet aansporen zelfmoord te plegen. De academische centra voor kinder -en jeugdpsychiatrie in Leiden en Groningen kunnen vooralsnog niet aangeven of in Nederland meer kinderen een poging tot zelfdoding doen na oproepen op internet. ANP Autobiografie Ayaan Hirsi Ali DEN HAAG - Uitgeverij Augustus lanceert op 29 septem ber het boek Mijn vrijheid, de autobiografie van Ayaan Hirsi Ali. De oud-WD-politica beschrijft daarin haar jeugd in Somalië, haar komst naar Nederland tot en met haar verblijf in de Tweede Kamer. Hirsi Ali's boek zou oorspronkelijk eindigen met haar te rugkeer in het parlement, begin 2005, nadat ze enkele maanden ondergedoken was na de moord op Theo van. Gogh. Na het besluit van minister Verdonk van Vreemde lingenzaken om haar Nederlanderschap ongeldig te ver klaren, werd een extra hoofdstuk toegevoegd. GPD Website Rent-a-priest is succesvol FOCHTELOO - De website www.rentapriest.nl van Jan Schonewille uit Fochteloo is vier maanden na de inge bruikname succesvol. De 52-jarige emeritus predikant zet te de site samen met twee andere geestelijken op, maar in-, middels hebben zich nog negen andere geestelijken uit heel Nederland gemeld om het team te versterken. Volgens Schonewille hebben mensen die niet aan een kerk verbonden zijn, bij een bijzondere gelegenheid be hoefte aan een predikant of priester. „Ongeveer 60 pro cent van de Nederlanders is geen lid van een kerk. Maar mensen zijn religieuze wezens en vooral op keerpunten in het leven is er vaak behoefte aan religie. Daar spelen wij op in. De meeste verzoeken zijn voor doopplechtigheden en huwelijken", zegt de predikant. ANP Vijf landen boycotten pluimvee DEN HAAG - Rusland, de Filipijnen, Singapore, Taiwan en Hongkong hebben Nederlands pluimvee en pluimvee producten geheel of gedeeltelijk in de ban gedaan. Deze landen besloten hiertoe omdat vorige week de milde va riant van vogelgriep in Voorthuizen opdook. Binnen de Europese Unie zijn er nog geen exportproblemen. Dat meldde gisteren het ministerie van Landbouw. Diplo maten van de Nederlandse ambassades in de betreffende landen proberen duidelijk te maken dat er niets mis is met pluimveevlees en eieren uit Nederland. ANP het bedrijfsleven in om zichzelf 'verder te ontwikkelen'. Schultz zegt al aanbiedingen op zak te hebben. Het is nog onduidelijk wat Van Hoof en Dekker gaan doen. Mi nister Hoogervorst (Volksge zondheid), die de campagne voor de VVD zal leiden, twijfelt nog of hij zich verkiesbaar stelt. Van de nieuwe staatssecretaris op Onderwijs, Bruins, is nog niet bekend of hij door wil - hij is nog met vakantie. Bij het CDA gaven vrijwel alle ministers en staatssecretarisseri al aan op de lijst te willen ko men. Alleen Veerman (Land bouw) verlaat de actieve poli tiek om zich opnieuw te wijden aan zijn boerderijbedrijven. Van Ardenne (Ontwikkelingssa menwerking) wil geen Kamerze tel, maar is wel opnieuw be schikbaar als minister. De voor malige D66-staatssecretaris M. van der Laan zag gisteren af van een plek op de lijst voor de Tweede Kamer. Zij wil een zetel bemachtigen in de Eerste Ka mer, na de provinciale verkiezin gen maart volgend jaar. Eerder haakten bij de sociaal-liberalen al de zittende Kamerleden L. van der Laan, Dittrich en Lam- brechts af. GPD pagina 4 beroepspoliticus sterft uit door Erwin Buter en Jeroen Hoorn DEN HAAG - Zeker vier van de tien huidige WD-bewindslie- den willen niet op de kandida tenlijst staan van de liberalen. Ministers Zalm (Financiën) en Dekker (Vrom) en de staatssecre tarissen Schultz van Haegen (Verkeer en Waterstaat) en Van Hoof (Sociale Zaken) zien af van een mogelijke Kamerzetel. De WD stelt de kandidatenlijst op voor de verkiezingen van 22 november. De liberalen willen onder leiding van Rutte éénder de van de fractie vernieuwen, maar de meeste leden willen doorgaan. Alleen Hofstra ver trekt: hij wil naar de Senaat. Van Aartsen en Kamervoorzit ter Weisglas twijfelen nog. Van de huidige bewindslieden is Verdonk (Vreemdelingenbeleid) zeker van plaats twee achter Rutte. Ook ministers Kamp (De fensie), Nieolaï (Bestuurlijke Vernieuwing) en Remlces (Bin nenlandse Zaken) rekenen erop hoog op de lijst te komen. Zalm zei gisteren via een woord voerder het nog te vroeg te vin den om te melden of hij de poli tiek helemaal verlaat of dat hij wil terugkeren als minister of bestuurder. De 36-jarige Schultz heeft wel een besluit genomen, Zij gaat (Advertentie) Veel chauffeurs rijden gevaarlijk met vrachtauto SOESTERBERG - De verkeers politie heeft in een maand tijd bijna duizend vrachtwa genchauffeurs op de bon geslin gerd. Dit voor overtredingen als rijden op de vluchtstrook, rijden zonder gordel of bellen met de telefoon aan het oor. De verkeerspolitie trof levensge vaarlijke situaties aan. „Een chauffeur klapte op een andere vrachtwagen met pech op de vluchtstrook, omdat-ie een fles je frisdrank wilde pakken", heeft landelijk verkeersofficier van justitie K. Spee gisteren ge zegd. „Hij belandde daarna in de sloot en hij kwam met de schrik vrij. Maar het geeft aan hoe snel het vreselijk mis kan gaan." GPD A Bacardi Carta Blanca Witte rum lOOcl BACARDI Es™ - i GALL EGALL Genieten 8r Genieten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3