m Roten mag geen rotten worden Goes tracht televisietoren op monumentenlijst te zetten GIRO 309 p Rescue Vlissingen groter dan ooit Kennis en humor zijn het gereedschap van de stadsgids Vlas op Zeeuws-Vlaamse akkers is klaar om te rapen donderdag 10 augustus 2006 door Jan Jansen HULST - Enorme rollen in de polder vertellen dat de vlas oogst zoetjesaan binnenge haald moet worden. Ruim een maand na de dit jaar abnor maal vroege pluk, is het nu tijd om te 'rapen'; het vlas wordt van het land naar de schuur ge transporteerd, klaar voor verde re bewerking. Het weer heeft tot dusver uitste kend meegewerkt, vertelt de bijna 90-jarige oud-vlasser René Martinet. De warme en droge periode die aanbrak na de pluk, is precies wat vlassers graag hebben. Het plat op de klei gedeponeer de vlas moet eerst veertien da gen drogen voor het gerepeld kan worden. Bij het repelen worden de zaadbolletjes van de stengel gehaald. Dat gebeurt ui teraard machinaal en op het land. „Dat was vroeger wel an ders. Dan moest je het eerst naar de schuur rijden om te re pelen en daarna weer terug naar het land voor het dauwro- terï", weet Martinet. Lijnzaad Het zaad is een belangrijk bij product. Geen drogist die niet over een voorraadje lijnzaad be schikt dat onder andere bekend staat om zijn geneeskrachtige werking. Maar meestal zal dat niet uit Zeeuws-Vlaanderen ko men, want deze regio heeft al tijd het beste zaaizaad ter we reld geproduceerd en die han del is lucratiever. Als het weer meewerkt is het re pelen in heel de regio in een week gepiept. Daarna breekt een zeer belangrijke fase aan: het dauwroten. Die van oudsher bekende methode werd in de vorige eeuw naar de achtergrond gedrongen door vele vlasroterijen. Daar ging het vlas kopje onder in bakken warm water om het roten te versnellen. In dat procédé ma ken bacteriën de stengel broos zodat de vezel vrijkomt - en Opgerold vlas wordt binnengehaald in Absdale. Daarna gaat het de zwingelmachines in. daar is het allemaal om begon nen. Maar de roterijen braken later de nek over te hoge kosten. Met name het probleem van het stin kende afvalwater dat regel recht in kreken en sloten ver dween, bleek onoplosbaar. Dauwroten Vlassers grepen weer terug op het aloude dauwroten. Dat wil zeggen: terwijl het vlas op het land blijft liggen, laten ze het afbreken van de stengel over aan de weergoden. En daar is, de naam dauwroten zegt het al, vocht bij nodig. „Na het droge weer dat perfect was om te repelen, kwam de re gen begin augustus dus als ge roepen. Dat kon echt niet be ter. Je moet daar echt geluk bij hebben. Ik weet nog dat we soms tot oktober moesten wach ten voor het vlas van het land kon, zo lang bleef het dan droog. Je hebt geen keus. Als het niet regent, moet je het ge woon laten liggen", zegt Marti net. Voor het vlas van het land kan, moet het minstens één keer worden gekeerd, zodat de schimmels alle stengels goed kunnen aanvreten. Dat is nu haast overal gebeurd, zodat de Martinets afgelopen weekend al her en der machines op het land zagen verschijnen die het vlas oprollen, klaar voor trans port. „Dat hebben we van de boeren afgekeken die zo hun stro ver werkten. Met een kleine aanpas sing aan de machines, kon je er ook het vlas mee oprollen. Het bespaart opslagruimte en wat ook mooi is: eenmaal binnen, rol het je het zo weer uit, regel recht de zwingelmachines in. Ja, zwingelinstallaties hebben we nog genoeg in Zeeuws- Vlaanderen. Bijna al het vlas dat hier wordt geteeld, wordt ook verwerkt in de regio." foto Camile Schelstraete René Martinet kijkt een tikje zorgelijk naar buiten. Pluvius is dezer dagen iets te gul en legt het rapen stil. „Het roten mag niet overgaan in rotten. In tegenstelling tot wat veel mensen denken, is dat niet de bedoeling. Maar nog geen nood hoor. Boeren klagen soms te snel, maar als het straks een paar dagen droog is, is binnen de kortste keren al het vlas ge raapt. Het ligt er overal klaar voor." door Jeanette Vergouwen HULST - „Hulst heeft echt iets voor op andere plaatsen", vindt stadsgids Tonny Steel. Er is een grote verscheidenheid aan be zienswaardigheden. „Natuur lijk zijn de vestingwerken heel bijzonder, maar er is ook een to renbeklimming mogelijk, een be zoek aan het stadhuis of de stadsmolcn. Een stadswande ling kan met of zonder lunch, op flexibele tijden - een kwestie van vragen en wij draaien." De negen stadsgidsen van Hulst, sinds kort gehuld in een niéuw- marineblauw windjack, zijn en thousiast over hun rondleidin gen. Het zijn mensen die bezoe kers graag wegwijs maken in de historie van Hulst. Zoals Jan Lockefeer: „Neem nu de moge lijkheid om de toren van de basi liek te beklimmen. Heel wat Hul stenaren weten niet dat er een hele brok geschiedenis met sap pige verhalen te vertellen valt over dit gebouw. En het uitzicht is onovertroffen", licht hij toe. De gidsen hebben allemaal een opleiding gehad en veel gelezen over Hulst. Ze spelen in op de in teresse van de groep die ze door de stad loodsen, „Je moet oppas sen dat je niet te lang doorver telt over een specifiek onder werp. Wat de een boeiend vindt, interesseert een ander niet. Daar moet je op inspelen en vooral zorgen dat je een verhaal met humor brengt. Ik vertel ei genlijk nooit hetzelfde. Het is een groot verschil of je inwoners van Hulst gidst of vreemdelin gen.'" Ria Everaert-Tielemans werkte jarenlang in het onderwijs voor dat ze stadsgids werd. „Het leuk ste vind ik de omgang met men sen. Je begint aan de wandeling als een vreemde en gaandeweg word je één met de groep." De gidsen zijn het erover eens dat kennis van de streek niet genoeg is; een goede gids moet ook een duidelijke overdracht hebben. Het komt aan op kundigheid en creativiteit. Rita Ferket-de Clerck vertelt dat de laatste tijd culinairewaj. delingen populair zijn Zo'; wandeling met uitleg wordt driemaal onderbroken voor ea voorgerecht, hoofdgerecht 0 een dessert in een van de horeca, gelegenheden in Hulst. De wan. delingen kunnen ook in hadji winter worden afgewerkt. „Ik ze culinaire uitstap wordt regf|. matig aangevraagd door verent gingen, bedrijven en soms vor; een familiebijeenkomst." Nadine van Geesbergen, mek werkster van het VW in Hul? meldt dat in het startjaar 2®! vijf culinaire wandeling plaatsvonden, vorig jaar 34V dit jaar al 27. „We verwachte dat steeds meer groepen gebrcj maken van deze 'smakelijk tochten." De gidsen hebben nog een duik lijke wens. „Veel Hulstener; kennen hun plaats minder gcë dan ze denken, die moeten woon eens meewandelen Öd! de jeugd zou de eigen plaatste- ter moeten leren kennen. Mis schien ligt er hier een taak a gemeente en het onderwijs" Deze maand zijn er op zondag open wandelingen, die i in het VVV-kantoor aan Steenstraat om 14.00 uur. Gewonde bij aanrijding TERNEUZEN - Een 35-jar Terneuzense automobiliste gisterochtend gewond geraah bij een aanrijding op de krui sing van de Axelsestraat Verlengde van Steenbergenlasi in haar woonplaats. Een 19-jarige automobilisten: Bunschoten Spakenburg ree; rond kwart over elf de knnsng op. Toen ze voor de van reek- naderende Terneuzense wilde remmen, gleed haar auto door. mogelijk door het natte wegdé Er volgde een botsing waarbij de Terneuzense vrouw gewone raakte aan haar heup. Zij is naar het ziekenhuis in haar woonplaats gebracht. door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes wil serieus bekijken of ze zelf de te levisietoren een monumentensta tus kan bezorgen. Stichtlicht, de Goese stichting die markante ge bouwen in het licht zet, over weegt de gemeente te vragen het voortouw te nemen. Zelf vindt ze de materie te complex. I Stichtlicht is volgens voorzitter j E. Beekman niet in staat een mo- Verlichte dijken in Nieuwvliet NIEUWVLIET - Kaarsen, fak kels en sfeervolle lampen voeren vrijdag en zaterdag de boven toon in Nieuwvliet. Dan wordt voor de vijfde keer de verlichte dorpen- en dijkenroute gehou den. Het beginpunt van de fietsroute is de muziektent aan de Mette- nijedijk, maar inhaken op een andere, willekeurige plek is ook mogelijk. De tocht begint om 21.00 uur. Kinderen kunnen zich in het dorp uitleven met de puzzeltocht 'de oenderjacht'. Deelnameformulieren zijn ver krijgbaar bij Knutselschuur Pie rewiet. numentenstatus voor de 158 me ter hoge televisietoren aan te vragen. „De aanvraag omvat een pak papier met een heleboel technische vragen. Die experti se heeft de stichting niet." Wethouder M. Dieleman is be reid serieus naar het verzoek van Stichtlicht te kijken. Vol gens hem is er slechts één moge lijkheid: de ruim vijftig jaar oude zendmast plaatsen op de gemeentelijke monumentenlijst. „De rijksmonumentenlijst is mo menteel gesloten. De rijksover heid neemt voorlopig geen nieu we aanvragen in behandeling." Stichtlicht is er veel aan gelegen dat de televisietoren een indus trieel monument wordt. Een be schermde status moet er in elk geval voor zorgen dat projectont wikkelaars er met hun handen vanaf blijven. Muermans Projectontwikkeling uit Roermond lanceerde eerder een plan om de Goese televisieto ren in te pakken met zogeheten airvilla's. Daarmee zou de ranke toren veel dikker worden. Niet alleen Stichtlicht, maar ook de meeste raadsleden gruwden van het idee. Overigens heeft Muer mans het plan nooit aan de ge meente voorgelegd. Door de komst van kabel en digi tale tv verliezen de televisieto rens over een paar jaar hun zendfunctie. De huidige eige naar KPN wil een groot deel van de torens verkopen. Het tele- combedrijf is zelfs verplicht 24 televisie- en radiotorens van de hand te doen. Die eis heeft de Nederlandse Mededingingsauto riteit gesteld aan overname van zendbedrijf Nozema Services door KPN. Punt is dat concur renten van KPN via de zendto- rens van Nozema tv- en radiosig nalen doorgeven. Daarmee zou KPN tegelijk verhuurder en con current zijn, wat de NMa niet wijs vindt. Volgens een woord voerster van KPN is nog niet be kend wanneer de televisietorens in de verkoop gaan. Aan wie de Goese toren straks wordt verkocht, maakt Sticht licht niet zoveel uit, zolang aan het uiterlijk niet wordt gemor reld. Zowel Beekman als wet houder Dieleman vindt dat de tv-toren bij het stadssilhouet hoort. Stichtlicht beschouwt de toren zo'n beetje als de Eiffelto- ren van Goes. De stichting heeft er een bijzondere band mee. Ze heeft ervoor gezorgd dat de mast elke week in de schijnwer pers staat en op hoogtijdagen oranje dan wel rood-wit-blauw gekleurd is. Het liefst wil de stichting dat de toren voor iedereen toeganke lijk wordt. Beekman denkt aan het concept van de Euromast in Rotterdam. „Het is de hoogste toren in Zeeland, het uitzicht is spectaculair. Het kan hét uit kijkpunt en dus een toeristische trekpleister van Zeeland wor den, met bovenin een restaurant en vier kamers die je kunt verhu ren, zodat je 's nachts van het uitzicht kunt genieten. Misverstand over sluiting parkeerterrein RENESSE - Een misverstand tussen energiebedrijf Delta en de leverancier van parkeerappa- ratuur is de oorzaak dat het par keerterrein aan de Oude Mool- weg in Renesse nog steeds niet is afgesloten. Dat schrijven B en W van Schou- wen-Duiveland in antwoord op vragen van de WD. Volgens het college doet het bedrijf er alles aan om het terrein op korte ter mijn in de nachtelijke uren te kunnen sluiten. Na een lange po litieke discussie over wel of niet afsluiten van het parkeerterrein is in oktober vorig jaar besloten dat het terrein overdag beschik baar blijft en in de nacht wordt gesloten. Dat zou voor de zomer moeten zijn geregeld, maar is dus nog niet gebeurd. Dieren. Beestachtig behandeld. Verwaarloosd. Mishandeld. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Onlangs toeval lig een Tipsy Nipper zien over vliegen? De Tiger Moth boven het Badstrand gespot? Goed mo gelijk. De piloten wilden éven Vlissingen van dichtbij bekij ken, voordat ze volgende week koers zetten voor het Res- cue-evenement. Groter, nee, zelfs grootser dan ooit. „Rescue Vlissingen is dit jaar een beetje uit de hand gelo pen," zegt organisator Albert Dijkstra haast verontschuldi gend. Meer overtuiging dan het programmablaadje is eigenlijk niet nodig. Dat staat ramvol. Ne gentig organisaties doen mee, tachtig hulpverlenende voertui gen staan klaar en vijf reddings helikopters uit Nederland en België vliegen over. En niet slechts één, zoals op de Rescue van twee jaar geleden. Toen stonden vijftigduizend mensen naar het strandfestijn te kijken. Woensdag 16 augustus bestaat er weer een risico van een verrekte nek, vanaf het mo ment dat de vliegende deelne mers om elf uur achter de Zee vaartschool landen. Luchtmarathon Boulevards zijn in bezit van stuntende politiebikers, kust wachtvaartuig Frans Naerebout bestiert het zeewater en voordat de PC-7 van de Koninklijke Luchtmacht naar Engeland vliegt voor een grote internatio nale vliegshow, doet hij nog even de Scheldestad aan. Een echte luchtmarathon wordt het vanaf 14.00 uur. Een crash tender (brandblusvoertuig), een patrouillevliegtuig, de helikop- terbeloodsing en een aerobati- sche demonstratievlucht: er kan geen Cessnaatje meer bij in het Vlissingse luchtruim. Voor het eerst landt een zweefvliegtuig op het strand. Bovendien krijgt het evenement bezoek van de Ti ger Moth, een dubbeldekker uit 1934, het oudste nog vliegende toestel dat Nederland kent. Helikopters bevliegen de rode boeienlijn, gevleugelde toestel len houden zich aan de groene boeienlijn achter de vaargeul. Ie dereen blijft de hele dag opera tioneel; in geval van nood moe ten de deelnemers Vlissingen verlaten. „Jammer, maar dat is ook Res cue," zegt Dijkstra. „Dat maakt het zo echt. Het enige wat we wellicht missen, zijn de F16's. Die moesten ook naar de vliegshow in Engeland. Maar in 2008 zijn ze er zeker bij." Dat is voor het eerst dat Dijkstra het volgende evenement weer durft te benoemen. Vier maanden geleden was er pa niek. Toen overwoog de gemeen te Vlissingen niet-commerciële evenementen als de Rescue pre- cario op te heffen. Voor elke vierkante meter zou de organisa tie belasting moeten betalen. „Ruim vierduizend euro zou ons dat gaan kosten. Plus de subsi die van vierduizend euro die we dreigden mis te lopen. Gelukkig lijkt precario van de baan te zijn. We hebben zelfs nog subsi die gekregen ook." L'J 1 JjM Help ons. Help de dieren. Samen zijn we verantwoordelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38