PZC Rijkswaterstaat stoot pontje af Melkman op wereldreis naar Axel Maandmenu 23,50 zeeland nazomerfestival.nl 'over een gebeurtenis die Nederland schokte' Visserijfeesten Breskens met bus goed bereikbaar zeeuwse almanak Vakantie Dorpsraad Sluiskil en wethouder reageren verbijsterd op plan Squashen, dansen en rondscheuren Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl F-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 10 augustus 2006 i.iiiurci.m'.VA'JrM.l.il'JliW zrandcafé fano Augustus Vooraf een salade vari mozzarella en tomaat met rucola en 'olijfolie. Dan volgt gekookte Zeeuwse mosselen met frites en salade. En als afsluiting een trio van aardbei. te 1.(011 8) 418 019 www.stofnnos.nl Blijven we thuis of ■pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Vakantieoord Beethovenhof Hij was blij dat hij, die week dat het zo tropisch heet was, vakantie had. Z'n vrouw Suzie knikt heftig. „Als je al zag dat er doden vielen bij de Nij meegse Vierdaagse... En die hoefden nog niet eens met een krat flessen te sjouwen." Melk man Henk van der Vaart be aamt het. „Ik denk niet dat ik dat had gered. Bij die hitte is het echt geen pretje om je melk- wijk te doen. 's Winters heb ik daar geen last van; dan doe ik een paar truien over elkaar aan en zet een muts op. Maar zo'n hittegolf..." Nee, Suzie en Henk zaten lekker thuis in hun hoekwoning aan het Beethovenhof in Temeuzen. |s Morgens een beetje scharrelen in de tuin, in de drie volières, een extra krantje kopen en dat lekker op het gemakje, met een kop koffie, lezen. Onder de bo men naast het huis was het heel goed uit te houden. En... ze za ten goed afgeschermd, zodat geen mens ze zag zitten. Want mensen ziet Henk van der Vaart op zijn dagelijkse ronde door de stad al genoeg. „En dan is het lekker dat je drie weken lang niemand ziet. Ja, de mensen die je wilt zien, maar meer ook niet." Iedere vakantie opnieuw is er één onmiskenbaar hoogte punt: z'n verjaardag. De eenent- wingste juli is een nationale feestdag in België, maar echt feest is het bij Henk nooit. „Nooit geweest ook, want toen ik klein was, waren al m'n vriendjes in die periode op va kantie. En dat is door de jaren (Advertentie) 29 ciug t/m 9 sept 2006 De vrouwen van Kamp UUestkapelle Paul Pourveur muziektheater in een voormalig ujoonoord regie Rnis de Jong spel Nel Lekatompessy zang Julia Loko ®n Moria lekransp muziek Rudy Tuhusula en LUim Lohy productie Theatergroep Delta en Zeeland Nazomerfestival kaarten Info gratis brochure lllk DELTfl en cultuur. Zienaz0merfestival.nl DELtA energiek samenspel of bel 0900 33 000 33 (0,45 p/9) Nog steeds beperkte gymles scholen HULST - De basisscholen De Reynaert, De Nobelhorst, De Ark en de Moerschans in Hulst moeten zich het groot ste gedeelte van het aankomende schooljaar nog tevreden stellen met beperkt gymonderwijs. In plaats van twee keer per week een uur krijgen de kinderen slechts eens in de week een gymles van drie kwartier in de gymzaal bij het dorpshuis in Graauw. Directeur H. Mangnus van openbare basisschool De Reynaert is teleurgesteld dat de vier scholen die gebruik maakten van de inmiddels inge storte sporthal bij Den Dullaert zich nog maanden moe ten behelpen. Vóór februari volgend jaar staat er waar schijnlijk geen nieuwe sporthal. „Het is heel erg jammer dat het allemaal zo lang duurt", zegt Mangnus. „Eén keer in de week gymles is een verschraling van het bewegings onderwijs. We houden op onze school langere speelpau zes, maar dat is natuurlijk niet te vergelijken met gymnas tiekonderwijs." Mangnus is wel blij dat de gemeente er voor zorgt dat zijn school en De Ark vaker terecht kun-; nen in het Graauwse gymlokaal. Het voorbije half jaar kregen de kinderen van de twee scholen in gecombineer de groepen van vijftig scholieren tegelijk gymles. Crossers willen niet naar Bath VLISSINGEN - De kans dat de motorcrossers van De Uit laat van Vlissingen naar het lawaaisportcentrum in Bath verhuizen, lijkt klein. „Eigenlijk willen we daar helemaal niet heen", zegt voorzitter E. Weug. „Alleen in het uiter ste geval, zullen we de overstap maken." MotorcrossvereV, niging De Uitlaat moet haar terrein in Vlissingen-Oost op termijn verlaten, omdat de geluidsruimte voor het haven gebied het niet langer toelaat door te crossen. In Bath komt op termijn een centrum voor lawaaisporten. Een overstap daarheen wordt bij De Uitlaat steeds minder als aanvaardbaar alternatief gezien. „Je zit daar bijna in Bra-' bant", constateert voorzitter Weug. „Het zou onze vereni ging geen goed doen." De vereniging en de px'ovincie voe ren in het najaar overleg. Weug hoopt dat zijn club in het Sloegebiecl kan blijven. Concertzaal Middelburg later open MIDDELBURG - De concert- en gehoorzaal in Middel burg blijft nog zeker tot volgende zomer dicht. De verbou wing is uitgesteld vanwege een bezwaarprocedure. Dat blijkt uit de zomernota van het Middelburgse college van, B en W. De Concertzaal had eigenlijk in september van: dit jaar klaar moeten zijn. Het Zeeuws Orkest, vaste ge-: bruiker van de zaal, had begin november een openingscon cert gepland. Dat werd al eerder uitgesteld omdat duidé-j lijk was dat de datum niet gehaald zou worden. Volgens een woordvoerder van de gemeente moet volgende week duidelijk worden hoe het gemeentebestuur reageert op de bezwaren van omwonenden. door Frank van Cooten met de bus komen. Met de poli-; tie zijn afspraken gemaakt dat BRESKENS - Ondanks de opge- de bus makkelijk bij de Visserij- broken Dorpsstraat in Breskens feesten kan komen." zijn de Visserijfeesten komend Ze wijst ook op de gratis bus-1' weekeinde nog prima met het kaartjes die toeristen aan de openbaar vervoer te bereiken. kust deze zomer krijgen. Deze actie is mede bedoeld om de Dat zegt M. Lootens van de kust te ontlasten van autover- Zeeuwse afdeling van reizigers- keer. organisatie Rover. Zij ergert De Visserijfeesten zijn met de zich aan de uitlatingen van het auto bereikbaar via de rondweg j visserijcomité dat de haven door en het viaduct. Even is overwo-1 de openliggende Dorpsstraat gen de Dorpsstraat te voorzien I slechter bereikbaar is. van een tijdelijke verharding, „Mensen komen niet alleen met maar daar is op advies Van de, de auto. Er zijn er ook veel die politie van afgezien. Eén van onze collega's keerde geringe lengte van de Malte- onlangs terug van Malta. Hij zers. vihg daar, wellicht onbe- Die was er, bevestigde de lo- doeld, een gesprek op tussen kale ondernemer gretig. Gedu- een Duitse toerist en een loka- rende de Tweede Wereldoor- Ie ondernemer. log werd Malta zwaar gebom- De Maltezers staan erom be- bardeerd. Om de bommen te kend dat ze klein van stuk ontwijken, moesten ze buk- zijn. De Duitse toerist vroeg ken. belangstellend of er een ver- De Duitse toerist deed er het klaring te vinden was voor de zwijgen toe. (Advertentie) flnnrWout Bareman SLUISKIL - In kanaaldorp Sluiskil is gisteren verontwaar digd gereageerd op het plan van Rijkswaterstaat om het pontje over het Kanaal Gent-Terneu- zen af te stoten. Het is de laatste pont die waterstaat in Neder land nog in beheer heeft. Bin nenkort wordt gepraat met twee vervoersmaatschappijen over dorpsraad Sluiskil reageerde gis teren uiterst verbaasd op het plan. „Dit is allemaal wel heel erg kort door de bocht. Dit pon tje doet dienst voor heel veel Sluiskillenaren, vooral scholie ren en werknemers van de fa brieken in Sluiskil-Oost. Ik had het niet meer dan fatsoenlijk ge vonden als Rijkswaterstaat het voornemen om de pont af te sto ten, aan ons had voorgelegd. Wie de geschiedenis kent, weet dat Sluiskil erg met het pontje verbonden is." Dat bleek met name in 1989 toen de Sluiskillenaren massaal protesteerden tegen het voorne men van waterstaat om de pont weg te bezuinigen. Na de sloop van de woonwijk Sluiskil-Oost was het aantal passagiers dras tisch gedaald: van 800.000 naar 350.000 personen. Dat recht vaardigde niet langer een 24- uursbezetting. Erger nog: Rijks waterstaat vond dat de Sluiskil lenaren voortaan maar om moes ten rijden via de kanaalbrug. Het leidde tot een protestmars ('Handen af van onze pont') en een bezetting van de brug. Wa terstaat ging uiteindelijk over stag, zij het dat het vaarschema werd aangepast. Het aantal be manningsleden werd terugge bracht van zeven naar vier. De Bruijne, destijds voorzitter van het actiecomité: „Het pontje is nög even belangrijk als des tijds! Moet je er straks voor beta len, 'dan is de kans groot dat veel gebruikers omrijden via de brug.' De situatie is daar levens gevaarlijk, dus daartegen verzet ten we ons." Wethouder C. van Schaik (ver keer) reageerde gisteren net zo verbaasd als de dorpsraadsvoor zitter. Hij wil op korte termijn opheldering van Rijkswater staat. „We moeten voorkomen dat het pontje op deze manier over niet al te lange tijd via een achterdeur alsnog verdwijnt." j een overname. J Volgens woordvoerder E. de J Feijter van Rijkswaterstaat be ll hoort de veerdienst niet langer tot de kerntaken van water- 1 staat. Daarom zijn ook de pon ten elders in het land geprivati- seerd. Het is niet de bedoeling dat de dienst tussen Sluis- kil-Oost en -West verdwijnt. Mo gelijk kunnen de vier schippers (drie in dienst van Rijkswater staat, één geleverd door een uit- j| zendbureau) aan de slag bij de nieuwe exploitant. Opknapbeurt Wie dat wordt is nog onduide lijk. Volgens De Feijter worden er binnenkort 'verkennende be sprekingen' gevoerd met Con- nexxion en BBA, de twee ver voersbedrijven die nu al actief zijn in Zeeland. Op welke ter mijn de overdracht plaatsvindt, is afhankelijk van de besprekin gen. Maar het ziet ernaar uit dat de pont, die pas weer in de vaart is na een drie weken durende op knapbeurt, uiterlijk volgend voorjaar in andere Ixanden over gaat. Vanaf dat moment zxxllen de gebruikers zo goed als zeker ook een kleine vergoeding moe ten gaan betalen voor het pon tje, dat tot nu gratis was. Voorzitter A. de Bruijne van de Deelnemers aan de Sluise vakantieweek mochten gisteren rondrijden op quads. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel OOSTBURG - Eén ding is ze ker: het ene hockeyteam heeft deze woensdagmiddag in de Oostburgse sporthal De Een hoorn een niet te verschalken keeper. Joris de Kok (11) zit in een rol stoel en is daardoor beperkt in zijn deelname aan verschillende spelonderdelen. Maar zijn rol stoel past wél precies tussen twee doelpaaltjes. Geen speler die hier nog een bal in krijgt. Hoewel..;.„Ik heb er tot nu toe toch eentje doorgelaten", zegt hij. Samen met een kleine twee honderd andere kinderen doet Joris mee aan de speelweek in de gemeente Sluis, die in goede banen wordt geleid door de Stichting Welzijn West-Zeeuws -Vlaanderen. Mede-organisator Kristine Provo zat 's ochtends nog even >met de handen in het haar. „We wilden voor de sport en spelmicldag ook gebruikma ken van hét zwembad, maar van nacht zijn! er een paar plafond platen naar beneden gezeild. Uit veiligheidsoverwegingen mo gen we daarom niet zwemmen, totdat het plafond is gerepa reerd", vertelt ze. De alternatieven voor het zwem men slikken de kinderen als zoe te koek: squashen en dans- clinics. Dé grootste verrassing is echter buiten te vinden: vijf quads, waarop snelheidsduivel tjes rondjes mogen scheuren. Binnen leven de kinderen zich uit met touwen, klimrekken, trampolines en springkussens. Zij worden daar in de gaten ge houden door een groot vrijwilli gerskorps, waarvan ook drie jon geren uit Polen, Zweden en Hon garije deel uitmaken. Zij vervul len hun taak met steun van de Europese Unie. Provo: „De Euro pese Unie wil jongeren zo de kans geven om in een andere cul tuur te proeven aan het wex'k van een vrijwilligersorganisa tie." De Sluise speelweek wordt van daag afgesloten met hutten tim meren, een kampvuur en een playbackshow. heen niet veranderd. Ik kreeg nooit cadeautjes en ik krijg ze nóg niet", grinnikt hij. Dit jaar werd hij zestig. Hij vierde het met een etentje met Sxizie. Van der Vaart is één van de twee overgebleven melkboeren (pardon, melkmannen) van Ter- neuzen. Hij is het al z'n leven lang. Net als z'n vader trou wens, die na een melkwijk in Delft, een wijk in Amsterdam overnam ('je liep je de plexxris met al die hoogbouw') en uitein delijk in Terneuzen terecht kwam. Na een paar jaar, ruim veertig jaar geleden, nam zoon Henk de wijk over. En omdat de ene na de andere collega (het wa ren er ooit vijfentwintig) stopte, werd die ronde steeds groter. „Ja, er zijn er niet veel die dit werk nog willen doen. Terwijl er best een goeie boterham in te verdienen is." Hij is zes dagen op pad, maakt lange dagen. Voor dag en dauw z'n wagen met aanhanger laden, 's avonds na zessen weer lossen. Z'n mooi ste route is die van donderdag, door de polders rond Tex-neuzen. Net vakantie. Is hij écht met va kantie, dan wordt hij node ge mist, door jong en vooral oud. „Want ook al ben ik duxxrder, het is natuurlijk wel gemakke lijk als je drie keer in de week je rekje buiten kunt zetten en alles bij de deux- afgeleverd krijgt. Vooral voor oudere mensen, vaak met een rollator, is het een Blijf je tijdens de vakantie thuis, zoek het dan heel dicht bij huis. Met de huidige brandstofprijzen is dat de eer ste winst. Achttien keer in eenentwintig dagen naar café De Gxiete in de polder bij Ter- neuzen? Een half tankje brandstof op drié weken tijd. Kassa! e Gewoon thxxis vakantie hou den, voorkomt veel stress. Geen uitzichtloze files, geen overvolle campings met wachtrijen voor toilet en Henk van der Vaart en vrouw Suzie met vakantie: thuis met de honden. foto Peter Nicolai uitkomst." Wat dat betreft maakt hij gekke dingen mee. Zo als het verhaal van die oudere dame, al jaren klant. „Ze wist dat ik tegenover de hxxisartsen- praktijk woonde. „Ze drukte me prompt een flesje warm ochtend water in de hand met het vrien delijke verzoek dat even bij de dokter af te geven." Ondanks die nauwe band met de klant, is Van der Vaart blij met z'n drie weken zomex-vakan- tie. Even rxiemand zien, even douches, geen... ach noem maar op. En vergeet niet dat je, met je sleurhut of je tent op pad, alle comfort van thuis achter je laat. Een vakantie waarin niets moet, is prima voor je relatie. Veel huwelijken stranden na een 'onbezorgde' vakantie in het buitenland. Tel de hartin farcten onder vakantiegan gers, kijk naar de uitgebluste vakantievierders, die op hun werk pas weer tot rust ko men. Koop een extra krantje, scharrel wat in de txxin, drink een extra glaasje wijn en eet lekker een hapje buiten de deur. Ontspan. Drink vooral meer melk! geen halfje slagroom, tien eieren of een kamemelksepap. Suzie en hij komen in die drie weken niet verder dan bafé De Griete achter de Scheldedijk net bui ten Terneuzen. ,;Van de eenen twintig dagen vakantie hebben we daar achttien dagen een glaasje wijn gedronken en een hapje gegeten. Allemaal beken den, maar op eer^ lekker ont spannen manier. Daarna gaan we naar hxiis, in de tuin naast het huis. Zalig nietsdoen." Op reis? Ze moeten et niet aan den ken. Suzie: „Ik herinner me nog die vakanties met pa en ma en een bevriend echtpaar in de Renault Dauphinè naar Italië. M'n vader reed altijd in één ruk door..." Net geen traxxrna. Henk: „Als je dan hoort van zeshon derd kilometer filé op de Franse wegen, drie uur waclxten voor een tunnel in Oostenrijk en ook nog eens drie uur voor een pomp station in Luxemburg - omdat het daar zo lekker goedkoop is - dan hoeft het voor irxij al niet meer." Toegegeven1, deze vakan tie hebben ze zich één ferme reis veroorloofd: naar Axel, waar een goede kennis sinds jaar en dag een restaurantje uitbaat. Kwamen ze daar, was hij op va kantie. Na drie weken ontvangt zijn klantenkring hem met open goed merken, dat je drie weken niks gedaan hebt. Dan is het zwoegen. Maar dat ritme heb je zo weer terug." Wout Bareman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35