In 2003 heb ik een vergadering Van Mesdag tot Japanse sieradenkunst Gewichtig decor voor Vliegende Hollander bij sluizen Terneuzen 13 Toine Poppelaars donderdag 10 augustus 2006 HnnrMartijn de Koning Actuele berichten van drie jaar oud. Een agenda met het program ma voor 2003; Zeeuwse politici met een eigen website onderhouden die over het algemeen slecht. Bijwerken kost veel tijd en het aantal bezoekers valt tegen, geven ze aan. Toch zien ze vooral de voordelen van een eigen pa gina. „Er staat toch ook nuttige infor matie op." Adviesbureau 'Daadkracht onderzocht afgelopen maand de persoonlijke web sites van provinciale politici. Van alle Statenleden, gedeputeerden en com missarissen van de Koningin in Neder land bleken er 88 een eigen internetpa gina bij te houden. Dat is iets meer dan tien procent van het totaal. In Zee land gaat het om 6 van de 54 politici. Opvallend genoeg zijn dat allemaal CDA'ers: de twee gedeputeerden van die partij en vier Statenleden. De sites van de zes lijken erg op el kaar. Dat is logisch: ze zijn gekoppeld Websites politici e aan de webpagina van het CDA Zee land, die dezelfde opmaak heeft. Met één klik wordt de bezoeker doorge- linkt. Daadkracht is niet mals met kritiek. De Zeeuwen scoren, net als het groot ste deel van hun collega's, een onvol doende. Het bureau beoordeelde de si tes op zaken als nieuws, actualiteit en mogelijkheid tot interactie. Ook stuur den ze de politicus een e-mail om te kijken of ze antwoord kregen. De Zeeuwen kregen tussen 28 en 45 van de 100 te behalen punten. Niet zo best, zou je zeggen. Statenlid Anne- miek Koppejan ziet het anders. „Wij zijn er tenminste wél mee bezig, in te genstelling tot de meeste andere Sta tenleden." Daar heeft ze gelijk in. Wie géén website heeft, loopt ook niet het risico kritiek te krijgen. Aan de andere kant geldt ook: doe het VWe ben IW3K vom sta IA9MMMI Links Comoct Wat ik persoonlijk belangrijk vind Werken aan concrete projecten om prolrlomon in de.direcje woonomgeving van burgers op te lossen, vind ik persoonlijk belangrijk en uitdagend. Dat kunnen problemen zijn bp hél gebied van ruimte, milieu (slank, slof, geluid en afval) en walei (overlast, sléchte'kwaliteit en onveiligheid). .Les?xsidSi>a Meer over mi,.,. Ik tién vóo' hél CDA de politiek ingegaan, ornaat do?e p.irli; vindt d.it mensen zéllvoranMoordolijkhóit) dienon la dragen Niét alleen voor ïioïiiel! maar ook voor hun naasten. Waar kunt u mij vinden? Ik kom graag persoonlijk rnel u in coiilacl U kunt reageren via deze inteinfilslje Reageer bijeenkomsten van hel CDA Zie voor meer informatie mijn Van de zes CDA-politici met een eigen website heeft gedeputeerde Toine Poppelaars de agenda op de zijne aardig op or de, hoewel een update geen kwaad zou kunnen. foto Willem Mieras goed of doe het niet. Af en toe een beet je achter lopen is niet zo erg. Wie ja renlang niet of nauwelijks naar de ei gen pagina omkijkt, slaat echter een modderfiguur. Een deel van de informatie op de sites veroudert nooit. Naast een mooi por tret van zichzelf vertellen de politici over hun verleden, thuissituatie en re denen om de politiek in te gaan. Ver der maken ze duidelijk waar ze voor staan en aan willen werken. Dergelij ke dingen hoeven ze maar één keer op hun site te zetten. Het verandert niet of nauwelijks, dus hebben ze er daar na geen omkijken meer naar. Dat geldt niet voor de agenda; Om dui delijk te maken waar de paginabezoe ker de politicus kan ontmoeten, wor den de CDA'ers verondersteld aan te geven wat ze de komende tijd uit hoof=~ de van hun functie gaan doen. Daar be ginnen de problemen. Gedeputeerde Toine Poppelaars heeft zijn agenda aardig op orde, hoewel een nieuwe update geen kwaad zou kunnen. Collega Harry van Waveren is in juli blijven steken, Statenlid Kees van Beveren nog een maand eer der. Koppejan vertelt wat er in decem ber 2005 op de rol staat, terwijl colle ga Mark Faasse tamelijk uitgebreid uitlegt wat de plannen voor 2003 zijn. Niet anders gaat het met zaken onder het kopje 'actuele onderwerpen'. De gedeputeerden zijn hier koploper in oud nieuws: Poppelaars heeft het over een goed verlopen hoorzitting van 22 april 2003r Van Waveren haalt op die plaats drie onderwerpen van nog een maand eerder aan. De berichten ko men uit de periode van de vorige Sta tenverkiezingen. Toen namen de he ren dus wél de moeite hun website bij te houden. Bij Van Beveren zijn de 'actuele' items meer dan een jaar oud. Waar hij het heeft over 17 juni jl. bedoelt hij dus niet het begin van déze zomer. Koppe jan vermeldt haar ingebrachte vragen en moties. De laatste is van maart 2004. Toch springt de website van Koppejan er deels positief uit. Zij is de enige die de bezoeker echt aanspoort zijn of haar mening te geven. Ze heeft een dis cussieforum opgezet. Er hebben zeven mensen gereageerd op een stelling die ze een jaar geleden poneerde. Het Sta tenlid noemt die interactie de belang rijkste reden een website bij te hou den. „Ik probeer op deze manier de me ning van de achterban te leren ken nen." De website van MarcelGanzeman werd door de onderzoekers als beste Zeeuwse beoordeeld. Dat is niet zo gek. De agenda is keurig bijgewerkt. Dat de site actueel is, blijkt ook wel: het Statenlid gaat in op het onderzoek naar de websites van provinciale poli tie en op het artikeltje daarover in de PZC. Ganzeman stelt op zijn website niet verbaasd te zijn dat de internetpa gina's van hem en zijn collega's zo slecht worden gewaardeerd. „Een web site actueel houden is iets voor de 'lo ze uurtjes'." Ook de andere politici laten zulke ge luiden horen. „Ik heb een eigen be drijf", stelt Faasse. ,,'s Avonds om elf uur heb ik geen zin meer om iets op die site te zetten." Hij heeft overwo gen helemaal te stoppen met de pagi na. „Maar er staat wel degelijk ook nuttige informatie op." Koppejan had de laatste maanden eveneens andere dingen te doen. „Ik zat in een verhuizing." Beiden beloven beterschap, zeker met de nieuwe Sta tenverkiezingen op komst. „Dat is hét moment om er een slinger aan te ge ven", beaamt Koppejan. „Ik ga laten zien wat ik de afgelopen vier jaar per soonlijk bereikt heb." De politici ge ven aan dat de interactie met de kie zer tegenvalt. „Aan het begin wilde ik ook een nieuwsbrief maken", stelt Ganzeman. „Daar kreeg ik twee aan meldingen voor." Uitzonderlijk Ganzeman is de enige die op zijn pagi na ingaat op de dood van de vorige week verongelukte gedeputeerde Thijs Kramer. Dat is uitzonderlijk. Zelfs de meeste provinciale partijen zijn er nog niet aan toegekomen. Alleen Kramers eigen PvdA en GroenLinks gaan in op zijn overlijden. De webpagina's van de meeste par tijen zijn verder, ondanks de vakantie periode, redelijk tot goed bijgehou den. Alleen Zeeuws Belang lijkt eind 2005 de moed te hebben opgegeven. En de ChristenUnie pronkt met, wat het zelf noemt, een 'nieuwe website'. De laatste gegevens dateren van no vember vorig jaar. Aan het opschrij ven van de standpunten, toch niet het onbelangrijkste onderdeel, is de partij nog niet toegekomen. Positieve uitschieter is de website van de Partij voor Zeeland. Die gaat uitge breid in op de politieke situatie in het Zeeuwse. Elke week voegen de twee Statenleden van de partij berichten en columns toe. Verder is er plaats ge maakt voor een gastenboek en een dis cussieforum. Het kan dus wel. De 'persoonlijke websites van de Zeeuwse politici zijn te vinden via wwwcdazeeland.n l. Granaat gevonden in Hertenpark GROEDE - Tijdens graafwerkzaamheden in het Iiertenr park in Groede is deze week een granaat aangetroffen! Het 35 centimeter lange explosief lag in een luchtsluis van een bunker, die wordt uitgegraven in het kader van het project Groede Podium (de realisatie van een groene strook tussen het dorp en het strand). De Explosieven Opruimings Dienst maakte de granaat-' gisteren onschadelijk. „Je weet het natuuiiijk nooit, maar er zijn vooralsnog geen aanwijzingen dat we op meer ex- plosieven zullen stuiten", aldus een woordvoerster van dé'.' gemeente Sluis. Celstraf voor huiselijk geweld MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste- ren een 44-jarige inwoner van Terrieuzen voor huiselijk geweld veroordeeld tot 201 dagen gevangenisstraf, waar- van 90 dagen voorwaardelijk. Daarnaast kreeg de TerneU- zenaar drie weken celstraf, omdat hij nog in de proeftijd van een eerdere veroordeling zat. De man had op 20 april zijn echtgenote mishandeld en was daarna met haar naar de huisartsenpost gereden om haar verwondingen te laten verzorgen. Aanhoudingen wegens vernieling RENESSE - Vijf zestienjarige jongens uit Hillegom en Beinsdorp zijn door de politie in de nacht van dinsdag op' woensdag in Renesse aangehouden wegens het vernielen van een fiets. De vijf verklaarden dat ze de fiets voor enke- le euro's van een onbekende hadden gekocht waarna het rijwiel in eendrachtige samenwerking' werd gesloopt. De' vijf zijn doorverwezen naar bureau Halt. Zes jaar cel voor ontuchtpleger MIDDELBURG - Een veertigjarige inwoner van Eede is gisteren in Middelburg voor jarenlange verkrachting van zijn stiefdochter en het bezit van kinderporno veroor deeld tot zes jaar cel. In de strafmaat nam de rechtbank ook een brandstichting en de mishandeling van zijn vriendin mee. Aan zijn stief-, dochter moet hij 7500 euro schadevergoeding betalen. Het zedenmisdrijf kwam in februari vorig jaar aan het licht toen de man in Eede een caravan, waairin het gezin woonde, in brand stak. Nadat hij was opgepakt deed de stiefdochter aangifte van verkrachting. Ze vertelde sinds 2001, vanaf haar tiende jaar, meermalen te zijn verkracht door haar stiefvader. Ook had de Eedenaar seksueel getin te foto's van zijn stiefdochter genomen. Op de buik voor een borrel VOGELWAARDE - Carnavalsvereniging De Bosse Piel houdt zaterdag het open Bosse kampioenschap buikslie ren. Deelnemers glijden op hun buik over een 25 meter lange baan die glibberig is gemaakt met water en sop. Wie het voor elkaar krijgt de volle 25 meter te glijden, kan aan het eind van de baan een slinger aan een grote bel geven. Als beloning staat dan een borrel klaar. De wa terglijbaan staat opgesteld bij café Ons Vermaak aan de Bossestraat. Er wordt vanaf 13.30 uur om de titel gestreden door teams van drie personen. kunst Volop kunst te zien in Domburg tijdens zomermaanden Een deel van het decorstuk wordt met een kraan op zijn plaats ge- Mt. fotó Camile Schelstraete door Rolf Bosboom TERNEUZEN - Twee kranen kwamen er gisteren in het ha vengebied van Terneuzen aan te pas om delen van het decor van fliegende Hollander op hun lts te zetten. De uitvoering van de opera van Richard Wag ner is onderdeel van het Zee land Nazomer Festival. 'Het maritieme spektakel wordt "ogevoerd op een landtong in it kanaal richting Gent, nabij desluizen. Het terrein is onder deel van een opslaggebied van Rijkswaterstaat, maar wordt de komende dagen deels omgeto verd tot theaterlocatie, bestemd ,Voor de grootste productie die net festival tot nu toe heeft ge bracht. Eigentijds Kris Van Oudenhove ontwierp een groots, eigentijds decor, waarvoor hij mede gebruik •naakt van onderdelen die op bet terrein lagen opgeslagen. Gisteren werd begonnen met net neerzetten van twee brugde ken. Toen volgde het gewichtig ste karwei: het optakelen van in aal vier 'schorten', die voor- n deel uitmaakten van rem- nnngswerken voor schepen bij desluizen. De elementen zijn ne gen meter hoog en wegen 42 ton npr stuk. Zij komen, deels gesta peld, links in het decor te staan. Eind deze week moet het po dium gereed zijn. Dat meet 10 bij 24 meter en is twee meter hoog, zodat er ruimte ontstaat voor een orkestbak. Vervolgens wordt de tribune, die plaats biedt aan duizend toeschou wers, opgebouwd. Eind volgen de week moet alles gereed zijn. Titelrol Aan de opera werken een orkest van tachtig musici, drie koren van elk twintig mensen en zes so listen mee, onder wie John Bröcheler in de titelrol, Turid Karlsen als Senta en Henk van Heijnsbergen als Daland. Ook wordt gebruik gemaakt van twee schepen: het bevoorra dingsschip Montis 10 en de Bark Europa, een historische driemaster die donderdag 24 au gustus in Terneuzen arriveert. Der fliegende Hollanderonder regie van Jeroen Lopes Cardozo en gedirigeerd door Ed Span jaard, gaat dinsdag 29 augustus in première. Dat is tevens de opening van de zesde editie van het Zeeland Nazomer Festival. Daarna zijn er nog vier opvoe ringen: op vrijdag 1, zondag 3, woensdag 6 en zaterdag 9 sep tember. Daarvoor zijn nog kaar ten beschikbaar. Nog niet eer der werd de opera in Nederland of Vlaanderen op locatie en in de open lucht opgevoerd. door Rolf Bosboom DOMBURG - Niet alleen het toe risme maar ook de kunst viert in de zomermaanden hoogtij in Domburg. Op loopafstand van elkaar is een reeks grote en klei nere exposities te bezoeken, wat dezer dagen ook volop wordt ge daan. Een van de voornaamste pu bliekstrekkers is nog steeds de tentoonstelling Het 'verborgen' naakt van Walcheren in het Ma rie Tak van Poortvliet Museum, die sinds mei loopt en haar laat ste weken is ingegaan. De andere trekpleister is de gro te verkooptentoonstelling die Galerie Het Noorderlicht jaar lijks samen met kunsthandel Studio 2000 Blaricum organi seert, nu al voor de elfde keer. Er zijn ongeveer 150 werken te zien uit de negentiende maar vooral begin twintigste eeuw, van veelal belangwekkende kun stenaars. Tussen het rijke aanbod zit veel bijzonders, met als topstuk een olieverfschilderij uit ongeveer 1916 van Hendrik Jan Wolter, waarop het stadhuis van Veere is afgebeeld, met vissersboten op de voorgrond. Een familie uit Veere kocht het doek destijds van de kunstenaar zelf. Nadien is het in verschillende handen geweest, maar nu is het weer in Zeeland. Ook opmerkelijk is een schilde rij van Jan Heyse, Landschap met koeien bij Veere. Het werk kon lange tijd niet worden getra ceerd, maar is recent opgedoken in het zuiden van Duitsland, waar Studio 2000 het uiteinde lijk heeft aangekocht. Verder is onder meer te zien: een aquarel van Mesdag, een prachtig schilderij van Emma nuel Viérin Kade in Sluis, Zee land), schilderijen en een reeks tekeningen van Jan Toorop, nog al wat - vaak fraaie - werken van Maurice Góth, A. J. van Dijck en W. J. Schütz en een groot schilderij van Julien Celos Havengezicht te Veere), dat cen traal in de ruimte hangt en daar door als blikvanger fungeert. Duingalerie De zomertentoonstelling van de Duingalerie omvat werk van vier kunstenaars. Daarbij trek ken vooral de kleurrijke schilde rijen van Cees van Oostmalle uit Burgh-Haamstede de aandacht. Hij geeft golvende kustland schappen weer waarin de schaarse bebouwing lijkt te ver dwijnen. Karakteristiek is de strakke vlakverdeling die tel kens terugkeert. Van Oostmalle exposeert onder meer een Dom burg-serie waarop het Badpavil Werk van Collin van der Sluijs in Galerie Pop. joen is te zien. Van een heel an dere orde zijn de indrukwek kende schilderijen van Yolanda Philippens, die enigszins aan fresco's doen denken. Ze zijn op gebouwd uit vele lagen, waar door grillige, doorleefde structu ren ontstaan. Plet onderwerp, vaag zichtbaar als in de mist, lijkt volledig ondergeschikt te zijn aan materiaal en kleur. Zoals gebruikelijk combineert de galerie schilderijen met beel den, deze keer van Guy Janssen en Annie Andriessen. Vooral die van Janssen, die voornamelijk met Arduin werkt, spreken tot de verbeelding door het vermo gen vrijwel abstracte begrippen in heldere, veelzeggende vor men te vertalen. Kleinschaliger is de tentoonstel ling in Galerie Pop. De huidige exposant is Collin van der Sluijs (1980), die in 's-Gravenpolder is geboren. Tijdens zijn opleiding aan de kunstacademie in Breda was hij nauw betrokken bij het kunstplatform Punct in Tilburg. Na zijn afstuderen, in 2004, vestigde hij zich in Maastricht, waar hij een eigen galerie voor hedendaagse kunst (Groen Licht) is begonnen. Zijn werk, zoals te zien in Domburg, is op z'n minst intrigerend te noemen. Het zijn afspiegelingen van het moderne leven, op geheel eigen wijze vertaald in woord en beeld, de ene keer ondubbel zinnig maar vaak ook indirect en raadselachtig. De werken, deels samen met Rutger Ter- mohlen gemaakt, ogen als colla ges, vol beelden en soms ook maatschappijkritische kreten, met af en toe een Zeeuws tintje, zoals de tekst 'Luctor et emergo' op het grote drieluik. Pollution is een vrij rechtstreekse aan klacht tegen een verloederende wereld. Er zijn vooral ziel togende vogels op te zien, maar ook vogels die proberen de brand in hun onderkomen te blussen. Art Aurum In Art Aurum, de galerie van Sa bine Zöllner-Krumme, duurt de lopende tentoonstelling nog een week. Deze toont (populaire) lu dieke beelden van papier-ma- ché gemaakt door Andrea Esser en werk van de Japanse siera- denontwerpster Kazuko Nishi- bayashi, die kenmerken van Ja pans papier vertaalt in zilverme taal. De sieraden lijken gevou Een topstuk in galerie het Noorderlicht is een olieverfschilderij uit ongeveer 1916 van Hendrik Jan Wol ter, waarop het stadhuis van Veere is afgebeeld, met vissersboten op de voorgrond, foto Lex de Meester wen te zijn. De ineengestrengel de vormen kennen begin noch eind. Verder is er fotowerk van Bema J.M, Verhoeven, die situa ties en objecten van nabij vast legt, zodanig dat ze bijna ogen als schilderijen. Art Aurum opent zaterdag 19 augustus een niéuwe tentoon stelling, dan met 'kinetische rin gen' van Barbara Schulte-Hen- gesbach, beelden van Come Da- vidse (die oorspronkelijk uit Domburg komt) en schilderijen van Uta Goebel-Gross. Exposities in Domburg: 'Kunst in Dom,burg', t/m 17 sep tember in Galerie Het Noorder licht, Noordstraat 13. Geopend: di.-zo., 13-17 uur. Zomerexpositie, tot 24 september in Duingalerie, Badhuisweg 2. Ge opend: doorlopend. Werk van Andrea Esser, Kazuko Nishibayashi en Berna J.M. Ver hoeven, t/m 17 augustus in Art Aurum, Noordstraat 8. Geopend: di.-za. 10.30-13 uur en 14-18 uur, zo. 13-17 uur. Werk van Collin van der Sluijs, t/m 27 augustus in Galerie Pop, Weststraat 6. Geopend: ma.-vr 9-21 uur, za. 9-17.30 uur, zo. 10-17 uur. 'Het 'verborgen' naakt van Walche ren', t/m 27 augustus in Marie Talc van Poortvliet Museum, Oost- straat 10a. Geopend: di.-zo., 13-17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31