Proeftuin voor zoute planten GIRO 309 Het smaakt naar... brood Kindertheaterstuk bij Waterland Bergers volgen acties politie met argusogen Tussen aiioom en werkelijkheid Al/fhirtrlijb pdpiw Icprhn' Stichting Duinbehoud zoekt geschikte plek in Oosterscheldegebied donderdag 10 augustus 2006 door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Een zoek tocht naar nieuwe dieren. Daar draait het om bij het kinderthea terstuk 'Dieren op reis' op Neel- tje Jans. Het betreft een initia tief van Stichting Duinbehoud. Het klimaat verandert en dat heeft gevolgen voor de planten en dieren in het duingebied. Stichting Duinbehoud geeft daar voorlichting over en heeft in dit geval voor de theatervorm gekozen. De voorstelling reist deze zomer langs campings en bezoekerscentra aan de kust. In het stuk draait het om Robbie en Max, die de kinderen meene men op een zoektocht naar nieu we dieren en planten. Het twee tal vertelt onder meer over de koninginnenpage, een prachtig vlinder waarvan er dit jaar es recordaantal is gezien in Zee land. Hetzelfde geldt voor de. misschien wat enge - wespen, spin. Na de voorstelling krijgej de kinderen een zoekkaart met vijf planten en dieren erop die nieuw zijn in Nederland. Met behulp van de zoekkaan kunnen de kinderen zelf op zoel en wat ze zien kunnen ze doorga- ven aan Stichting Duinbehoud De voorstelling 'Dieren op ree is bedoeld voor gezinnen mg kinderen van vier tot en roe: twaalf jaar. De theatervoorstt- ling bij Waterland Neeltje wordt - bij goed weer - buiïf gehouden en begint om 15 uur. Bij slecht weer wordt uitge weken naar de overkapping \-c Delta Plaza. door Rinus Antonisse LEIDEN - De Stichting Duinbe houd wil op vier plekken aan de Nederlandse kust proeftuinen voor zeeplanten aanleggen. Naast Texel, Velsen en Hoek van Holland is het Oosterschel degebied voor deze heemtuinen 1 in beeld. Daar wordt gezocht naar twee locaties. j Met het ontwikkelen van de proeftuinen wil de Stichting Duinbehoud aandacht vragen voor zoutminnende planten en de waardevolle overgangsgebie- Staatscircus in Renesse RENESSE - Het Staatscircus van Moskou-Holiday slaat zijn tenten op in Renesse. Van vrijdag 11 tot en met zon dag 13 augustus geeft het circus twee keer per dag een voorstel ling op het terrein naast manege Grol. De acts van onder meer de Russische huisclowns Dennis I Vladimir, Bengaalse tijgers en vele jongleurs en acrobaten wor den muzikaal omlijst door het circusorkest. Op vrijdag en za terdag begint de show om 16.30 en 20.00 uur en op zondag om 15.00 en 19.30 uur. Franse organist op Brouws orgel BROUWERSHAVEN - De Fran se kathedraalorganist Jean-Pie- re Maudet geeft woensdag 16 au gustus een concert in Brouwers haven. Op het Van Vulpen-orgel in de grote of Nicolaaskerk speelt hij werk van bekende en minder be kende componisten. Maudet, or ganist van de kathedraal van Vannes in Bretagne, won in Pa rijs op verschillende concoursen eerste prijzen. Na het concert, dat om 20.00 uur begint, is er ge legenheid om met hem na te pra ten. den tussen zout en zoet water. De bijzondere waarden in deze zone worden versterkt door de invloed van de getijbeweging. De planten zijn op veel plaatsen langs de kust te vinden, zegt Jo- han van Vliet van Duinbehoud. Maar vaak in voor mensen moei lijk toegankelijke (natuurgebie den en in heel lage aantallen, waardoor ze vrijwel onopge merkt blijven. ,,We hebben ons afgevraagd: hoe kun je die planten beter aan de mensen laten zien. Zo kwa men we op het idee van proeftui nen met zoutplanten", vertelt Van Vliet. Er is al onderzoek ge daan naar de zoutplanten en het gaat al gauw om vijftien tot twintig soorten, van zeewier tot zeedistel. Daaronder zijn beken de gewassen als zeekraal en zeeaster (in Zeeland lamsoor ge naamd) en soorten als zee venkel, zeepostelein en zeekool. Volgens Van Vliet dringen som mige planten vanuit het zuiden op naar Nederland. Een gevolg van de klimaatverandering. Duinbehoud wil niet alleen op makkelijk toegankelijke wijze de planten laten zien, maar ook de eetbaarheid ervan onderzoe ken en bevorderen. Zeekraal en lamsoor gelden al als smaak makende groenten. Van Vliet: „Minder bekend is dat veel van de overige kustplan- tensoorten ook van groenten af geleide namen hebben, zoals zee kool, zeepostelein, zeevenkel en zeesla. In Vlaanderen wordt met de eetbaarheid geëxperimen teerd. Met zeegerst is er zelfs een graansoort en ook zeewier wordt voor allerlei toepassingen gebruikt." Het lijkt hem een leuk idee om in overleg met loka le restauranthouders aan recep ten met deze planten te werken. In overleg met het nationaal park Oosterschelde zoekt Stich ting Duinbehoud twee geschikte plekken. Verder wordt er geke ken op Texel, in Velsen en in Hoek van Holland. Wanneer vol doende geld bijeen gebracht kan worden en de vergunningen vlot afgegeven worden, kan in de loop van volgend jaar met de aanleg worden begonnen. Mevrouw Van Hanegem schuift een brood in de oven van de nieuwe bakkerij bij Ter Reede. foto Ruben Oreel door Maurits Sep VLISSINGEN - En, waar smaakt biologisch brood naar? De bewoners van Ter Reede in Vlissingen hebben na het proe ven van een vers sneetje maar één antwoord: „Naar brood." Eigenlijk zijn ze nog te warm om de smaak goed te kunnen proeven. Maar de sneetjes vers biologisch brood die uit de nieu we bakkerij van Ter Reede ko men, gaan er - besmeerd met een lekker laagje roomboter - in als zoete koek. Verpleeg- en ver zorgingshuis Ter Reede heeft de bakkerij gisteren officieel in ge bruik genomen. Stichting Zorgt voor Ouderen is daarmee één van de drie stichtingen in Zee land die meedoen aan een pro ject van de provincie om het ge bruik van biologisch voedsel te stimuleren. De andere zijn Zorg groep Ganzestad in Goes en Cu- ramus in Hulst. „Wij hebben jarenlang gewerkt aan de overdracht van kennis over biologische producten. Nu wordt het tijd om de afzet ervan te stimuleren", verklaart gede puteerde T. Poppelaars van land bouw het project. Mevrouw Van Hanegem schoof onder de toe ziende ogen van enkele medebe woners enkele broden in de oven. Dat is een speciale steen oven, legt activiteitenbegeleider J. Berrevoets van Ter Reede uit. „Als de oven helemaal op tempe ratuur is en het brood erin gaat, zetten we de oven uit. De steen blijft warm en zorgt ervoor dat het brood langzaam gaart." De reacties zijn lovend. Overal in de bakkerij klinkt al bij de eerste hap instemmend gemom pel - praten met volle mond is immers niet netjes. Mevrouw Van Hanegem bakte vroeger zelf nooit brood, verklapt ze. „Dat deed mijn man. Hij was bakker." Bas - vrijwilliger bij Ter Reede - was vroeger ook bakker. Hij is te spreken over het biologisch brood uit de bakkerij van Ter Reede. Dat is overigens niet te koop. Het wordt gemaakt door bewoners voor bewoners, als ac tiviteit binnen het verzorgings huis. Elke week kunnen onge veer veertig bewoners brood bakken, in allerlei vormen, zegt Berrevoets. „Gewoon brood, vlechtbrood, bolussen." Papier is zo vanzelfsprekend dat wij er nauwelijks bij stilstaan hoe bijzonder het is. Want waar vertrouw je de eerste schetsen van het beeld dat je voor ogen hebt aan toe? Natuurlijk, papier en karton. Geïnteresseerd? Kijk op www.papierenkarton.org. MM papieren karton r/*/*/.pdpt&enl(4rhn. orj Dieren. Beestachtig behandeld. Verwaarloosd. Mishandeld. Help ons. Help de dieren. Samen zijn we verantwoordelijk. door Frank Balkenende ZIERIKZEE - Zeeuwse ber gingsbedrijven hopen dat het geen regel wordt dat de politie te water en reddingsboten aan de grond gelopen jachtjes vlot- trekken. Aanleiding voor hun zorg is een reeks gevallen op met name de Oosterschelde, waarbij de waterpolitie of red dingsmaatschappijen gestrande pleziervaarders uit de brand hielpen. Volgens operationeel chef J. Elias van de groep Hansweert speelt de waterpolitie alleen voor sleper als de nood echt aan de man is. „We zijn daartoe wet telijk verplicht." Gisteravond nog ondernam de waterpolitie samen met reddingsmaatschap pij KNRM een poging om een jacht vlot te trekken, dat net bui ten het havenkanaal bij Zierik- zee aan de grond was gelopen. Bij de mislukte poging brak de mast van het jacht af. Volgens Elias omdat de gestaging niet in orde was. „Bij de minste ruk brak hij al af. Overigens is voor af afgesproken dat de eigenar de risico's voor zijn rekenis zou nemen." Vannacht is geprc beerd het jacht alsnog vlot t? trekken. Tientallen van dergelijke inci denten spelen zich in het recres- tieseizoen af. De bergers raoela dan toezi en hoe waterpolitie a reddingsmaatschappij jachtje vlottrekken, terwijl ze midden op de Oosterschelde paraat zijn Zo ligt bergingsbedrijf Mulln- ship met twee schepen voor an ker bij de Witte Tonnen Vlije Directeur L. Muller begrijpt d-r de waterpolitie in noodgevalk hulp moet verlenen. „We hop-: wel dat het bij incidenten blij* want elke cent die we kunne verdienen, willen we verto nen." Dat de bergingsbedrijf elk incident met argusogen Al gen, snapt hij maar al te goe: „Met de huidige communicate en navigatietechniek strand: steeds minder schepen. In dezc- mer gebeurt er in de beroep vaart nauwelijks iets. Vandar richten de bergers zich de laat ste tijd steeds meer op de pleae- vaart."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 30