Drive-in op vers gemaaid veld Goes moet werk tv-toren doen PZC PZC Amateurfilm met professionele allures Reparatie steiger ie de ijskast Nieuwerkerkers fietsen naar Nieuwerkerk - en terug Jaap Verseput mikt op eenmalige filmvoorstelling in akker ZOO Crime Investigation Nieuwe vereniging voor beroepsvissers in Zeeland donderdag 10 augustus 2006 11 NIEUWERKERK - Fietsen van Nieuwerkerk naar Nieuwerkerk en terug. De stichting 'Nieixwer- kers helpeu' houdt zaterdag 16 september deze lange fietstocht voor het goede doel. We beginnen in Nieuwerkerk aan den IJssel, fietsen naar Nieu werkerk in Zeeland en keren daarna terug", legt Chris Nebel- stein uit. „Honderdtachtig kilo meter en voor de snelle fietsers hebben we een langere route sa mengesteld." De tocht is een puur Nieuwer kerk aan den IJssels initiatief. Toch hopen de organisatoren Leen Goedegebuure, Otto Dijk stra en Chris Nebelstein dat er ook Zeeuwen aan de tocht mee doen. „Dat zouden we ontzet tend leuk vinden", zegt Nebel stein. „Er is nooit contact ge weest tussen beide Nieuwerker- ken. Wij hebben wel jumelages met plaatsen in Frankrijk en Po len maar niet met Nieuwer kerk." Inmiddels zijn die contac ten er informeel wel. De dorps raad Nieuwerkerk ontvangt de fietsers in het dorpshuis en wet houder Verseput heeft toege zegd de fietsers op Schouwen- Duiveland op te pikken en een stuk mee te fietsen. De tocht is vooral een gezellig- heidstocht, benadrukken de drie organisatoren. „We fietsen in een grote groep, met een mo torrijder voorop en een motorrij der achter de groep aan. We heb ben eigen mecaniciens bij ons en een dokter, De ploeg moet vei lig aankomen. De drie hopen op ongeveer hon derd deelnemers die allemaal hun eigen kosten moeten beta len. Sponsorgeld dat binnenkomt gaat rechtstreeks naar het goede doel: de stichting Nieuwerker kers helpen, die zich inzet voor mensen in de stad die geen steun krijgen van de overheid. Zeeuwse fietsliefhebbers kun nen zich aanmelden via harlies ai'. DonUui rlnt Hp hp^nplrprc wpllipht nnlr Trpninc Hn1 Hip VipIp Hrivp-in hins piefpn filmrnnt.p knzpn. AchterliP- Pedaan als nroef voorafgaand SDeld. wil ik HnnrAliParikow ZONNEMAIRE - Als het weer een beetje meewerkt, krijgt Schouweu-Duiveland deze zo mer nog een eenmalige drive-in bioscoop middenin de polder op vers gemaaid akkerland. Het ini tiatief daartoe komt van Jaap Verseput uit Zonnemaire, agra riër én initiator van diverse cul turele manifestaties. Zijn gedachten gingen aanvan kelijk uit naar een filmpresenta tie aan de oever van het Greve- lingenmeer in de nabijheid van Verseputs eigen boerderij aan de Schapenweg in Zonnemaire. Hij zou dat idee zonder pro bleem kunnen uitvoeren. Een vergunning in het kader van de Natuurbeschermingswet is voor deze locatie bijvoorbeeld net niet nodig. Alleen zou de provin cie er niet echt blij mee zijn, weet Verseput inmiddels. Hij is graag bereid daar rekening mee te houden en zijn drive-in voor stelling naar een minder gevoeli ge plek te verplaatsen. „Ik doe het net zo lief op een ei gen vers gemaaid tarweveld, zo- (Advertentie) Diergaarde Blijdorp heeft dringend hulp nodig bij het oplossen van een mysterieuze moord op een neushoorn. Speur mee. Bij de entree ligt een dossier voor je klaar met aanwijzingen. Kijk op www.diergaardeblijdorp.nl Elke dag open vanaf 9-00 uurl Diergaarde BLIJDORP Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dat de bezoekers wellicht ook uit hun auto kunnen kijken. Dat plekje aan de Grevelingen net over de dijk hier achter is wel mooi, maar het kan ook ergens anders, Volgens de plattegrond bij die Natuurbeschermingswet blijkt dat hier geen vergunning nodig is, maar het ligt wel dicht bij een gevoeliger gebied", zegt Verseput. Hij wil er niet moei lijk over doen. Bovendien maakt hij de kantte kening dat die hele drive-in bios een spontaan en kleinschalig idee betreft. Vergelijking „Niet te vergelijken met de Nacht van de Buitengewone Film twee jaar geleden", bena drukt hij. Toen stonden er tien beeldschermen met beamers in de akkers bij Zonnemaire, waar langs de bezoekei's met zaklamp en zelf meegebracht stoeltje him eigen filmroute kozen. Achterlig gende gedachte was cineasten eens met andere ogen naar het platteland te laten kijken en de schoonheid ei'van tot uiting te brengen. „Dit is iets heel an ders. Ik denk nu aan één voor stelling, een mooie speelfilm, maar niet groots van opzet. Ge woon een schexm, een beamer en een dvd. Waar dus niet al te veel voorbereiding voor nodig is. Zoiets als we in 2003 hebben gedaan als proef voorafgaand aan die Nacht van de Buitenge wone Film"legt Verseput uit. Zwoel Zijn plannetje vloeit voort uit de talrijke zwoele avonden die deze zomer al heeft geboden. Nu het weer aanzienlijk minder vriendelijk is geworden, is hij zelf ook al weer wat minder en thousiast. „Maar als er een paar dagen vast weer worden voor speld, wil ik het alsnog op poten zetten. Gewoon spontaan, even snel twee dagen van tevoren wat flyers verspreiden, zodat de mensen het weten." Verseput denkt aan de verto ning van 'Motorcycle Diaries'. Een succesvolle film van Walter Salles over de tocht die Che Gue vara in zijn jeugd met een vriend maakte door Zuid-Ameri- ka zoekend naar hun overtuigin gen en levenswensen. De ambulancedienst figureert in de nieuwste productie van de aan het Rotterdamse Video en Smalfilm Liga verbonden Ranmovies. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een rustige ochtend in de buitenwijk van Zierikzee. Mark (Kris van Veelen) zit, de waanzin nabij, op een bank aan de Scheldestraat. Plots ziet hij schuin aan de overkant de vrouw uit zijn verleden staan. Hij springt op, rent de weg over en wordt gegrepen door een naderende auto. De scène wekt enige beroering bij pas santen. Niet iedei'een heeft direct in de gaten dat de botsing wordt gefilmd door de crew van Ranmovies. Al hele maal niet wanneer voor het volgende shot het slachtoffer op een brancard in een ambulance wordt geschoven. Hoe het met Mark afloopt, houden scenario- schrijver/spelregisseur Henk Verhage uit Ouwerkerk en zijn partner in crime Rob Nijholt (algeheel regisseur) achter hun kiezen. „Dan geven we te veel weg." De opnamen moeten uitmonden in een ruim drie kwartier durende thrillerach tige film, Verkeerd Verbonden. Het stre ven is de montage uiterlijk in februari te voltooien. Kort daarop vindt op Schouwen-Duiveland de premiere plaats, waarna de derde low-budgetpro- ductie uit de ruif van Ranmovies het het Nederlandse filmtheatercircuit in gaat. Aan Verkeerd Verbonden werken louter amateurs mee, de één wat meer ervaren dan de ander, met uiteenlopen de ambities. Kris van Veelen kwam via een landelijke advertentie en een ge slaagde auditie bij Ranmovies terecht en kreeg gelijk de hoofdrol. Afgezien van wat figurantenwerk, waaronder de NPS-productie Storm en de Nederland se horrorfilm SL8N8 (Slachtnacht) die dit najaar in de bioscopen in première gaat, is hij nog een onbekende in de filmwereld. Verkeerd Verbonden is zijn eerste stap de ladder op. De 25-jarige Van Veelen komt uit Den Bosch, heeft de sportacademie gevolgd en bivakkeert momenteel tijdelijk in Vrouwenpolder. Wanneer hij geen kite- surfles geeft, werkt hij op een camping. Na de zomer verhuist Van Veelen naar Amsterdam om sei'ieus een gooi te doen naar de gunsten van castingbureaus. „Dit is echt het wereldje waarin ik me helemaal thuis voel. Het is altijd een droom van me geweest om acteur te worden. Je hebt van die dingen in het leven die je graag doet en dit is er be slist één van. Mijn tijd is daar. Het voelt goed en kennelijk zien andere mensen ook iets in mij", zo verwijst Van Veelen naar de veel kleinere rol waarvoor hij eigenlijk auditie had gedaan. Twee vrouwen De hoofdfiguur Mark wordt heen en weer geslingerd tussen twee vrouwen. Zijn liefde van weleer, Marleen (ge speeld door de Apeldoornse Irene de Jonker) en Loes (Mai-cia Smeding uit Oosterland), met wie hij in het heden leeft. Naast hen zijn er nog vijf acteurs actief, samen met een tienkoppige film crew. De groep is zondag met de opna men begonnen, vertelt productie-assis tente Ivonne Lanser, op verschillende locaties in Ziei'ikzee en de Ring in Ou werkerk. Wanneer alles volgens plan verloopt, kunnen vrijdag de laatste scè nes worden geschoten. „Dan begint het zware monteren", zegt Henk Verhage. „Onze eerste film (Zoete Herinneringen) was net negen minuten lang, de volgende (De Vangst) al twintig minuten, Verkeerd Verbonden wordt dik drie kwartier, dus al met al een enor me brok werk. Tot dusver gaat het per fect. De personages komen helemaal uit de verf. Ze passen pi'ecies in het beeld dat ik voor ogen had bij het schrijven van dit scenario." Visagiste Eline de Zoete neemt de ambu lance onderhanden met wisser en zeem. Het is begonnen te regenen en de eerste opnames waarbij Mark over de motor kap van de auto rolt, zijn gemaakt bij droog weer. Het zou vreemd zijn als er opeens dikke druppels op de ziekenwa gen lagen. Een lijnbus rijdt langs de op stopping ter hoogte van basisschool 't Kofschip. Passagiers drukken hun neus tegen de ruit om te zien hoe de man op de brancard er aan toe is. Max'k wordt bewegingloos de ambulance inge schoven. De klep zwaait dicht, Kris grijnst wanneer hij hoort dat alles nog eens moet „Nog een keer, nog een keer!" Aanvraag monumentenstatus is Stichtlicht te ingewikkeld door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes wil serieus bekijken of ze zelf de te levisietoren een monumentensta tus kan bezorgen. Stichtlicht, de Goese stichting die markante ge bouwen in het licht zet, over weegt de gemeente te vragen het voortouw te nemen. Zelf vindt ze de materie te complex. Stichtlicht is volgens voorzitter E. Beekman niet in staat een mo numentenstatus voor de 158 me ter hoge televisietoren aan te vragen. „De aanvraag omvat een pak papier met een heleboel technische vragen, Die experti se heeft de stichting niet." Wethouder M. Dieleman is be reid serieus naar het verzoek van Stichtlicht te kijken. Vol gens hem is er slechts één moge lijkheid: de ruim vijftig jaar oude zendmast plaatsen op de gemeentelijke monumentenlijst. „De rijksmonumentenlijst is mo menteel gesloten. De rijksover heid neemt voorlopig geen nieu we aanvragen in behandeling." Stichtlicht is er veel aan gelegen dat de televisietoren een indus trieel monument wordt. Een be schermde status moet er in elk geval voor zorgen dat projectont wikkelaars er met hun handen vanaf blijven. Muermans Projectontwikkeling uit Roermond lanceerde eerder een plan om de Goese televisieto ren in te pakken met zogeheten airvilla's. Daarmee zou de ranke toren veel dikker worden. Niet alleen Stichtlicht, maar ook de meeste raadsleden gruwden van het idee. Overigens heeft Muer mans het plan nooit aan de ge meente voorgelegd. Concurrent Door de komst van kabel en digi tale tv verliezen de televisieto rens over een paar jaar hun zendfunctie. De huidige eige naar KPN wil een groot deel van de torens verkopen. Het tele- combedi-ijf is zelfs verplicht 24 televisie- en radiotorens van de hand te doen. Die eis heeft de Nederlandse Mededingingsauto riteit gesteld aan overname van zendbedrijf Nozema Sei'vices door KPN. Punt is dat concur renten van KPN via de zendto- rens van Nozema tv- en radiosig nalen doorgeven. Daarmee zou KPN tegelijk verhuurder en con current zijn, wat de Nma niet wijs vindt. Volgens een woord voerster van KPN is nog niet be kend wanneer de televisietorens in de verkoop gaan. Aan wie de Goese toren straks wordt vei'kocht, maakt Sticht licht niet zoveel uit, zolang aan het uiterlijk niet wordt gemor reld. Zowel Beekman als wet houder Dieleman vindt dat de tv-toren bij het stadssilhouet hoort. Stichtlicht beschouwt de toren zo'n beetje als de Eiffeltoren van Goes. De stichting heeft er Diefstal uit woning in Nieuwerkerk NIEUWERKERK - Inbrekers hebben gisteren tussen elf uur 's ochtends en half vier 's middags hun slag geslagen in een woning aan de Hoge Kerkstraat in Nieuwerkerk Uit cle woning zijn enkele honderden euro's, geluidsappa- X'atuur, een dvd-speler en computerapparatuur met een to tale waai'de van enkele honderden eux-o's weggenomen. De dieven kwamen binnen door een deur open te breken. Brandweer in financiële nood MIDDELBURG - De stadsgewestelijke brandweer van Middelburg en Vlissingen kampt met financiële proble men. Doordat het korps vaker moet uitrukken, de oplei dingen duurder worden en de personeelskosten stijgen, lcwam het korps vorig jaar geld tekox-t. Ook dit jaar dreigt een vei'lies. De brandweer is in 2005 vijftig keer vaker in actie gekomen dan in 2004, vooral voor hulpvexiening. De brandweer had het vorig jaar extra druk door de watero verlast in de zomer. Het aantal branden bleef ongeveer ge lijk. Als de wagens vaker rijden, gaat ook meer geld op aan brandstofDe brandweer kwam vorig jaar 171.000 eu ro tekort. Dat kan grotendeels worden weggewerkt met ei gen geld. De gemeenten Vlissingen en Middelbux'g zouden nog elk 15.000 euro moeten bijdx-agen om het gat te dich- ten. Vlissingen voelt daar niks voor en wil dat ook het laatste gat binnen de eigen begroting wordt opgevangen. Dat zal moeilijk woi-den, omdat het korps ook voor dit jaar alweer rekening houdt met een tekort. Waterstaat stoot pontje af SLUISKIL - In het kanaaldorp Sluiskil is gisteren veront waardigd gex-eageerd op het plan van Rijkswaterstaat om het pontje over het Kanaal Gent-Terneuzen af te stoten. Het is de laatste pont die waterstaat in Nederland nog in beheer heeft. Binnenkort wordt gepraat met twee ver-' voersmaatschappijen over een overname- Volgens woordvoerder E. de Feijter van Rijkswaterstaat'' behoort de veerdienst niet langer tot de kerntaken van wa- terstaat. Daarom zijn ook de ponten elders in het land ge- privatiseerd. Het is niet de bedoeling dat de dienst tussen1 Sluiskil-Oost en -West verdwijnt. Voorzitter A. de Bruijne van de dorpsx-aad Sluiskil rea- geerde gisteren uiterst verbaasd op het plan. „Dit is alle maal wel heel erg kort door de bocht. Dit pontje doet; dienst voor heel veel Sluiskillenaren, vooral scholieren en werknemers van de fabrieken in Sluiskil-Oost. Ik had het niet meer dan fatsoenlijk gevonden als Rijkswaterstaat; het voornemen om de pont af te stoten, aan ons had voor- gelegd. Wie de geschiedenis kent, weet dat Sluiskil erg! met het pontje verbonden is." Vrouw gewond bij aanrijding TERNEUZEN - Een 35 jarige Terneuzense automobiliste is gisterochtend gewond geraakt bij een aanrijding op de; kruising van de Axelsestraat en de Vexiengde van Steen- bei'genlaan in haar woonplaats. Een 19-jarige automobi-' liste uit Bunschoten Spakenbux-g reed rond kwart over elf de kruising op. Toen ze voor de van rechts naderende Ter- neuzense wilde remmen, gleed haar auto door, mogelijk door het natte wegdek. Er volgde een botsing waarbij de f Terneuzense vrouw gewondi'aakte aan haar heup. Zij is; naar het ziekenhuis in haar woonplaats gebracht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. door Melita Lanting BRUINISSE - De steiger en los- wal in de oude vissershaven van Bruinisse worden op zijn vroegst in 2007 opgeknapt. Voor dat jaar is een post opgevoerd op de gemeentelijke begroting. Ruim een jaar geleden werd be kend dat de steiger en loswal voor ongeveer 80.000 euro moe ten worden gerepareerd. Met de reparatie is geen haast gemaakt omdat de toestand van de steigers niet dermate slecht is dat onmiddellijk ingrijpen noodzakelijk is. Maar de belang rijkste reden om even te wach ten is het particuliere initiatief om de vissershaven van Bruinis se een complete facelift te ge ven. Deze plannen zijn ander half jaar geleden gepresenteerd door de WD, de dorpsraad en het plaatselijk bedrijfsleven. De huidige kottersteigers moe ten worden gesloopt en de vis sersboten komen met de neus aan een te verlengen loswal te- liggen. Dat verbetert de sfeer in de haven volgens de plannenma kers aanzienlijk. Het is nu een maal leuker om de grote kotters van dichtbij te kunnen bekij ken. Bovendien schept deze ma- nier van afmeren een bijkomend voordeel voor de pleziex-vaart, die meer ruimte krijgt. Zolang er nog geen duidelijk heid is over de uitvoerbaarheid van deze plannen maakt de ge meente niet veel haast met de in vestering in reparatie. Het is jammer om 80.000 euro te spen- dex'en aan steigers die kort daar na worden gesloopt. W. Jumelet (fractievoorzitter van de WD en mede-initiatief- nemer van het grootschalige plan) kan op dit moment nog niet veel duidelijkheid scheppen over de haalbaarheid van de ideeën. „We zijn er mee bezig, dat is alles wat ik er op dit mo- ment over kan zeggen." een bijzondei'e band mee. Ze heeft ervoor gezorgd dat de mast elke week in de schijnwer pers staat en op hoogtijdagen oranje dan wel rood-wit-blauw gekleurd is. Het liefst wil de stichting dat de toren voor iedereen toeganke lijk wordt, Beekman denkt aan het concept van de Euromast in Rotterdam. „Het is de hoogste toren in Zeeland, het uitzicht is spectaculair. Het kan hét uit kijkpunt en dus een toeristische trekpleister van Zeeland wor den, met bovenin een restaurant en vier kamers die je kunt vexhu- ren, zodat je 's nachts van het uitzicht kunt genieten. Dat lijkt ons nu echt een geweldige invul- ling." door Melita Lanting ZIERIKZEE - Beroepsvissers op de Oosterschelde, Wester- schelde en in de Voordelta heb ben zich verenigd in een nieuwe beroepsvereniging, OWV. De nieuwe vereniging gaat de belan gen behartigen van een specifie ke groep vissers. De OWV is opgelicht voor vis sers die met netten vissen (staand want en warx-elnetten) en voor kreeftenvissers. „Dus niet voor mosselvissers of garna- lenvissers op de Noordzee", zegt de kersverse voorzitter J. Ge- leijnse. De nieuwe vereniging is mede opgelicht met het oog op alle regelgeving die op de be roepsvisserij afkomt. „Natura 2000, zeereservaat, vogel- en ha bitatrichtlijn, de natuurbescher mingswet, noemt maar op", zegt Geleijnse. „Vissers worden over stelpt met allerhande regels." Door de vereniging een officiële status te geven met statuten staat de groep juridisch sterker in onderhandelingen met de overheid en bij de rechter. Het is ook de bedoeling dat de nieuwe vereniging deskundigen in de arra neemt die de noodza kelijke rapporten maken voor het verkrijgen van vergunnin gen. Dan gaat het bijvoorbeeld om een rapport of een bepaalde manier van vissen schadelijk is voor andere dieren. „Dat kan je beter samen doen dan alleen. In je eentje is dat niet te betalen." De bestuursleden van de vereni ging zijn afkomstig uit de diïe gebieden. Een vertegenwoordi- ger namens vissers op de Wester- schelde, een vertegenwoordiger namens de Voordelta en drie ver tegenwoordigers namens de vis- sers op de Oosterschelde. agenda STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE Camping Duinhoeve, 19.00 uur: Circus Bongo; Dorpshuis De Schutse, 19,15 uur: Zo- meravondbridge, DREISCHOR - Wijnhoeve de Kleine Schorre, 14.00 uur rondleiding door wijngaard en wijnkelder inclusief proe- ZIERIKZEE - Sportcentrum Onderdak, 10.00 - 15.00 uur: Kinderactiviteiten met circustheater.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29