Drive-in op vers gemaaid veld 4 PZC GIRO 309 Waterpolitie wil bergers geen brood uit de mond stoten Vlas op Zeeuws-Vlaamse akkers klaar om te rapen Jaap Verseput mikt op eenmalige filmvoorstelling in akker J papieren karton Mtf-ptyierenlfdirbii. oy hldMirlnlQ papier en yrfan! donderdag 10 augustus 2006 door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Als het weer een beetje meewerkt, krijgt Schouwen-Duiveland deze zo mer nog een eenmalige drive-in bioscoop middenin de polder op vers gemaaid akkerland. Het ini tiatief daartoe komt van Jaap Verseput uit Zonnemaire, agra riër én initiator van diverse cul turele manifestaties. Zijn gedachten gingen aanvan kelijk uit naar een filmpresenta tie aan de oever van het Greve- lingenmeer in de nabijheid van Verseput's eigen boerderij aan de Schapenweg in Zonnemaire. Hij zou dat idee zonder pro bleem kunnen uitvoeren. Een vergunning in het kader van de Natuurbeschermingswet is voor deze locatie bijvoorbeeld net niet nodig. Alleen zou de provin cie er niet echt blij mee zijn, weet Verseput inmiddels. Hij is graag bereid daar rekening mee te houden en zijn drive-in voor stelling naar een minder gevoeli ge plek te verplaatsen. „Ik doe het net zo lief op een ei gen vers gemaaid tarweveld, zo dat de bezoekers wellicht ook uit hun auto kunnen kijken. Dat plekje aan de Grevelingen net over de dijk hier achter is wel mooi, maar het kan ook ergens anders. Volgens de plattegrond bij die Natuurbeschermingswet blijkt dat hier geen vergunning nodig is, maar het ligt wel dicht bij een gevoeliger gebied", zegt Verseput. Hij wil er niet moei lijk over doen. Kleinschalig Bovendien maakt hij de kantte kening dat die hele drive-in bios een spontaan en kleinschalig idee betreft. „Niet te vergelijken met de Nacht van de Buitenge wone film twee jaar geleden", benadrukt hij. Toen stonden er tien beeldschermen met bea- mers in de akkers bij Zonnemai re, waar langs de bezoekers met zaklamp en zelf meegebracht stoeltje hun eigen filmroute ko zen. „Dit is iets heel anders. Ik denk nu aan één voorstelling, een mooie speelfilm, maar niet groots van opzet. Gewoon een scherm, een beamer en een dvd", legt Verseput uit. Zijn plannetje vloeit voort uit de talrijke zwoele avonden die deze zomer al heeft geboden. Nu het weer aanzienlijk minder vriendelijk is geworden, is hij zelf ook al weer wat minder en thousiast. „Maar als er een paar dagen vast weer worden voor speld, wil ik het alsnog op poten zetten. Gewoon spontaan, even snel twee dagen van tevoren wat flyers verspreiden." Verseput denkt aan de verto ning van 'Motorcycle Diaries'. Een film van Walter Salles over de tocht die Che Guevara in zijn jeugd met een vriend maakte door Zuid-Amerika zoekend naar hun levenswensen. door Jan Jansen HULST - Enorme rollen in de polder vertellen dat de vlasoogst zoetjesaan binnengehaald moet worden. Ruim een maand na de dit jaar abnormaal vroege pluk, is het nu tijd om te 'rapen'; het vlas wordt van het land naar de schuur getransporteerd, klaar voor verdere be werking. Het weer heeft tot dusver uitstekend meegewerkt, vertelt de bijna 90-jarige oud-vlasser René Martinet. De warme en droge periode die aanbrak na de pluk, is precies wat vlassers graag heb ben. Het plat op de klei gedeponeerde vlas moet eerst veertien dagen drogen voor het gerepeld kan worden. Bij het repe len worden de zaadbolletjes van de stengel gehaald. Dat gebeurt uiteraard machinaal en op het land. „Dat was vroeger wel anders. Dan moest je het eerst naar de schuur rijden om te re pelen en daarna weer terug naar het land voor het dauwroten", weet Marti net. Het zaad is een belangrijk bijproduct. Geen drogist die niet over een voorraad je lijnzaad beschikt dat onder andere bekend staat om zijn geneeskrachtige werking. Maar meestal zal dat niet uit Zeeuws-Vlaanderen komen, want deze regio heeft altijd het beste zaaizaad ter wereld geproduceerd en die handel is lucratiever. Als het weer meewerkt is het repelen in heel de regio in een week gepiept. Daar na breekt een zeer belangrijke fase aan: het dauwroten. Die van oudsher beken de methode werd in de vorige eeuw naar de achtergrond gedrongen door vele vlasroterijen. Daar ging het vlas kopje onder in bakken warm water om het roten te versnellen. In dat procédé maken bacteriën de stengel broos zodat de vezel vrijkomt - en daar is het alle maal om begonnen. Maar de roterijen braken later de nek over te hoge kosten. Met name het pro bleem van het stinkende afvalwater dat regelrecht in kreken en sloten ver dween, bleek onoplosbaar. Dauwroten Vlassers grepen weer terug op het alou de dauwroten. Dat wil zeggen: terwijl het vlas op het land blijft liggen, laten ze het afbreken van de stengel over aan de weergoden. En daar is, de naam dauwroten zegt het al, vocht bij nodig. „Na het droge weer dat perfect was om te repelen, kwam de regen begin augus tus dus als geroepen. Dat kon echt niet beter. Je moet daar echt geluk bij heb ben. Ik weet nog dat we soms tot okto ber moesten wachten voor het vlas van het land kon, zo lang bleef het dan droog. Je hebt geen keus. Als het niet re gent, moet je het gewoon laten liggen", zegt Martinet. Voor het vlas van het land kan, moet het minstens één keer worden gekeerd, zodat de schimmels alle stengels goed kunnen aanvreten. Dat is nu haast over al gebeurd, zodat de Martinets afgelo pen weekend al her en der machines op Opgerold vlas wordt binnengehaald in Absdale. Daarna gaat het de zwingelmachines in. foto Camile Schelstraete het land zagen verschijnen die het vlas oprollen, klaar voor transport. „Dat hebben we van de boeren afgeke ken die zo hun stro verwerkten. Met een kleine aanpassing aan de machi nes, kon je er ook het vlas mee oprol len. Het bespaart opslagruimte en wat ook mooi is: eenmaal binnen, rol het je het zo weer uit, regelrecht de zwingel machines in. Ja, zwingelinstallaties hebben we nog genoeg in Zeeuws- Vlaanderen. Bijna al het vlas dat hier wordt geteeld, wordt ook verwerkt in de regio." René Martinet kijkt een tikje zorgelijk naar buiten. Pluvius is dezer dagen iets te gul en legt het rapen stil. „Het roten mag niet overgaan in rotten. In tegenstelling tot wat veel mensen denken, is dat niet de bedoeling. Maar nog geen nood hoor. Boeren klagen soms te snel, maar als het straks een paar dagen droog is, is binnen de kort ste keren al het vlas geraapt. Het ligt er overal klaar voor." door Frank Balkenende ZIERIKZEE - Zeeuwse ber gingsbedrijven hopen dat het geen regel wordt dat de politie te water en reddingsboten aan de grond gelopen jachtjes vlot- trekken. Aanleiding voor hun zorg is een reeks gevallen op met name de Oosterschelde, waarbij de waterpolitie of red dingsmaatschappijen gestrande pleziervaarders uit de brand hielpen. Volgens operationeel chef J. Elias van de groep Hansweert speelt de waterpolitie alleen voor sleper als de nood echt aan de man is. „We zijn daartoe wet telijke verplicht." Gisteravond nog ondernam de waterpolitie samen met reddingsmaatschap pij KNRM een poging om een jacht vlot te trekken, dat net bui ten het havenkanaal bij Zierik- zee aan de grond was gelopen. Bij de mislukte poging brak de mast van het jacht af. Volgens Elias omdat de gestaging niet in orde was. „Bij de minste ruk brak hij al af. Overigens is voor af afgesproken dat de eigenaar de risico's voor zijn rekening zou nemen." Vannacht is gepro beerd het jacht alsnog vlot te trekken. Ondiep Bergers hadden in dit geval niets kunnen uitrichten, zegt Elias. „We waren aanwezig met een bijbootje van de P28, omdat het water op die plek heel on diep is. De Zephyrus van Multra ship volgde de situatie, maar kon er zelf niet dicht genoeg bij komen en had geen bijbootje bij zich." Afgelopen weekeinde sleepte de waterpolitie een jacht je naar de vaargeul in het Bra bants Vaarwater. Volgens Elias is besloten direct aan te pikken vanwege het tij. „Anders had dat gezinnetje zeker tot 's avonds negen uur vastgezeten en dan wordt het al donker. Dat vonden we niet verantwoord. We zijn wettelijk verplicht hulp te verlenen, zeker als er mensen levens op het spel kunnen staan." Tientallen van dergelijke inci. denten spelen zich in het recrea tieseizoen af. De bergers moete dan toezien hoe waterpolitie ea reddingsmaatschappij jachtje vlottrekken, terwijl ze nndde; op de Oosterschelde paraat zijn Zo ligt bergingsbedrijf Muite ship met twee schepen (Zephv- rus en Mistral) voor anker bij Witte Tonnen Vlije. Directeur L. Muller begrijpt da- de waterpolitie in noodgevalle hulp moet verlenen. „We hope wel dat het bij incidenten blijk en dat de bergers gerespecteé: blijven, want iedere cent die»- kunnen verdienen, willen n verdienen." Dat de bergingsbedrijven elk e- cident met argusogen volge* snapt hij maar al te goed. „Mg de huidige communicatie- en n- vigatietechniek stranden stee;; minder schepen. In de zomer ge beurt er in de beroepsvaart nau welijks iets. Vandaar richtende bergers zich de laatste tijc steeds meer op de pleziervaan, die een nieuwe bron van inkom sten vormt." Elias benadrukt dat de waterpo litie de bergers geen brood ui: de mond wil stoten. „Niettemin opereren we vaak in een gr bied, waarbij je dan soms de be slissing neemt om een plezier- vaarder direct te helpen. Ja, et dan kan er wel eens een conflict ontstaan." Solexrace in Biggekerke BIGGEKERKE - Op zaterdag 19 augustus scheuren de solext; weer door Biggekerke. Dan wordt voor de achtste kee gereden om de Walchereneu? Er zijn serieuze races, waarbij het echt om de tijd gaat enk dieke races, waarbij het draar. om de uitdossing van de deelne mers. Vrouwen racen apart. Hal verwege de wedstrijd is er eet demonstratie van oldtimers. De races beginnen om 16.00 uur. Papier is zo vanzelfsprekend dat wij er nauwelijks bij stilstaan hoe bijzonder het is. Want waar vertrouw je de eerste schetsen van het beeld dat je voor ogen hebt aan toe? Natuurlijk, papier en karton. Geïnteresseerd? Kijk op www.papierenkarton.org. informatiecentrum Dieren. Beestachtig behandeld. Verwaarloosd. Mishandeld. Help ons. Help de dieren. Samen zijn we verantwoordelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 26