Proeftuin voor zoute planten Het smaakt naar... brood PZC PZC Een straatbarbecue hoeft voor mij niet Braderie met kermis in Sint-Annaland ,11 Nieuwe vereniging beroepsvissers Stichting Duinbehoud zoekt geschikte plek in Oosterschelde-gebied ZOO Crime Investigation dtp d1Tjdorp f donderdag 10 augustus 2006 ZIERIKZEE - Beroepsvissers op de Oosterschelde, Wester- schelde en in de Voordelta heb ben zich verenigd in een nieuwe vereniging, OWV. De nieuwe be roepsvereniging gaat de belan gen behartigen van een specifie ke groep vissers. De OWV is opgericht voor vis- sers die met netten vissen (staand want en warrelnetten) en voor kreeftenvissers. „Dus niet voor mosselvissers of garna- lenvissers op de Noordzee", zegt de kersverse voorzitter J. Ge- leijnse. De nieuwe vereniging is mede opgericht met het oog op alle re gelgeving die op de beroepsvisse rij afkomt. „Natura 2000, zeere servaat, vogel- en habitatricht lijn, de natuurbeschermingswet, noemt maar op", zegt Geleijnse. „Vissers worden overstelpt met allerhande regels." Door de vereniging een officiële status te geven met statuten staat de groep juridisch sterker in onderhandelingen met de overheid en bij de rechter, Het is ook de bedoeling dat de nieuwe vereniging deskundigen in de arm neemt die de noodza kelijke rapporten maken voor het verkrijgen van vergunnin gen. Dan gaat het bijvoorbeeld om een rapport of een bepaalde manier van vissen schadelijk is voor andere dieren. „Dat kan je beter samen doen dan alleen. In je eentje is dat niet te betalen." De bestuursleden van de vereni ging zijn afkomstig uit de drie gebieden. Een vertegenwoordi ger namens vissers op de Wester- schelde, een vertegenwoordiger namens de Voordelta en drie ver tegenwoordigers namens de vis sers op de Oosterschelde. De nieuwe vereniging is gekoppeld aan de vereniging van beroeps vissers Zuidwest Nederland, rWvRinus Antonisse LEIDEN - De Stichting Duinbe houd wil op vier plekken aan de Nederlandse kust proeftuinen voor zeeplanten aanleggen. Naast Texel, Velsen en Hoek van Holland is ook het Ooster schelde-gebied voor deze bijzon dere heemtuinen in beeld. Daar wordt gezocht naar twee loca ties. Met het ontwikkelen van de proeftuinen wil de Stichting Duinbehoud aandacht vragen voor zoutminnende planten en de waardevolle overgangsgebie den tussen zout en zoet water. De bijzondere waarden in deze zone worden versterkt door de invloed van de getij beweging. Zeekraal De planten zijn op veel plaatsen langs de kust te vinden, zegt Jo- han van Vliet van Duinbehoud. Maar vaak in voor mensen moei lijk toegankelijke (natuurgebie den en in heel lage aantallen, waardoor ze vrijwel onopge merkt blijven, „We hebben ons •afgevraagd: hoe kun je die plan ten beter aan de mensen laten (Advertentie) Diergaarde Blijdorp heeft dringend hulp nodig bij het oplossen van een mysterieuze moord op een neushoorn. Speur mee. Dij de entree ligt een dossier voor je klaar met aanwijzingen. Kijk op www.diergaardeblijdorp.nl Elke dag open vanaf 9.00 uurl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandeim/tholeim Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc,nl zien.. Zo kwamen we op het idee van proeftuinen met zoutplan- ten", vertelt Van Vliet. Er is in middels wat onderzoek gedaan naar de zoutplanten en het gaat al gauw om vijftien tot twintig soorten, van zeewier tot zeedis tel. Daaronder zijn bekende ge wassen als zeekraal en zeeaster (in Zeeland lamsoor genaamd) en soorten als zeevenkel, zeepos- telein en zeekool. Volgens Van Vliet dringen som mige planten vanuit het zuiden op naar Nederland. Een gevolg van de klimaatverandering, met hogere temperaturen. Duinbe houd wil niet alleen op makke lijk toegankelijke wijze de plan ten laten zien, maar ook de eet baarheid ervan onderzoeken en bevorderen. Zeekraal en lamsoor gelden al als smaak makende groenten. Van Vliet: „Minder bekend is dat veel van de overige kustplan- tensoorten ook van groenten af geleide namen hebben, zoals zee kool, zeepostelein, zeevenkel en zeesla. In Vlaanderen wordt met de eetbaarheid geëxperimen teerd. Met zeegerst is er zelfs een graansoort en ook zeewier wordt voor allerlei toepassingen gebruikt." Het lijkt hem een leuk idee om in overleg met loka le restauranthouders aan recep ten te werken. In overleg met het nationaal park Oosterschel de zoekt Stichting Duinbehoud twee geschikte plekken. Op Texel zijn er contacten met Eco- mare, in Velsen met de gemeen te en in Hoek van Holland met Stichting De Ark. Wanneer vol doende geld bijeen gebracht kan worden en de vergunningen vlot afgegeven worden, kan in de loop van volgend jaar met de aanleg worden begonnen. Ina van der Post en Petra de Jonge (1) uit Goes zijn typische buren anno 2006. Ze maken af en toe een praatje, maar lopen de deur bij elkaar niet plat. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Buren heb je in alle soorten, zo ook in de Goese Beethovenlaan. „Ik hoef niet zo nodig een vriendschap met mijn buren aan te knopen", zegt de één, „Het is fijn om elkaar af en toe eens te kunnen helpen", rept een ander. Onderzoek van bureau Motivaction heeft uitgewezen dat Nederlanders steeds minder contact hebben met hun buren. Een meerderheid zou best wat vaker bij zijn buurman willen langs gaan, maar gebrek aan tijd gooit roet in het eten. Een rondje door de Beethoven- laan leert dat het daar niet veel anders is. Het contact met de buren bestaat vooral uit een simpele groet of een gezel lig praatje op de oprijlaan. De bewo ners komen maar zelden bij elkaar over de vloer. Ruben Bastings haalt meteen een cliché uit de kast. 'Een goede buur is beter dan een verre vriend'. „Plet is gewoon waar", zegt hij. „Ik heb een paar vrien den, die ik een paar keer per jaar zie, maar waar ik verder niet veel aan heb. Zij ook niet aan mij, trouwens. Buren kunnen nog eens iets voor je betekenen. Als wij op vakantie zijn, geeft onze buurvrouw de planten water en haalt ze de post uit de brievenbus. Wij doen dat voor haar." Ook Petra de Jonge heeft een goed con tact met haar buren. „Bij de mensen schuin aan de overkant komen we zelfs wel eens over de vloer", vertelt ze. „Niet vaak, maar gewoon als het uit komt. We hebben kinderen in dezelfde leeftijd, dus dat schept een band." De band met de directe buren, bestaat uit het beiden bezitten van een caravan. Zo heb je nog eens wat om over te praten. Buurvrouw Ina van der Post zegt het be langrijk te vinden om af en toe een bab bel te hebben met één van de buren. Ge woon op straat, want als je bij elkaar over de vloer komt, krijg je volgens haar alleen maar roddel en achterklap. „Bovendien had ik nooit tijd om de deur bij mijn buren plat te lopen, want tot drie jaar geleden heb ik gewerkt." Van der Post zegt het niet anders ge wend te zijn dan goed contact met haar buren te hebben. „Dat was al zo toen ik in de Goese Polder woonde. Het is ge woon fijn dat je elkaar af en toe eens kan helpen. Laatst nog was de fiets van mijn buurvrouw gestolen. Toen heeft ze er eentje van ons geleend." Barbecue Petra de Jonge zegt ook het veiligheids aspect belangrijk te vinden. Zij let een beetje op het huis van de buren als die op vakantie zijn, en de buren houden dat van haar in de gaten. Met straatbar becues heeft de Goese dan weer niets. „Hier achter in de Bachlaan doen ze dat wel, maar dat hoeft voor mij niet zo." Jose Beumer moet lachen als het onder werp ter sprake komt. „In onze straat in Middelharnis hadden we elk jaar zo'n barbecue", weet ze nog. „De buur man organiseerde dat gebeuren, dus we konden het niet maken om weg te blij ven. We maakten er meestal wel wat van, maar ik vond het een beetje gefor ceerde gezelligheid. Hier in Goes heb ben we niet bijster veel contact met de buren. We zeggen hallo tegen elkaar en dat vind ik voldoende. Ik hoef niet zo nodig vriendschap aan te knopen met mijn buren. Vrienden heb ik genoeg." Hanneke Tijink loopt wel eens binnen bij de buren, maar geeft toe dat tijdge brek ook bij haar de belangrijkste re den is om geen hecht contact aan te gaan. „Zo'n contact bouw je volgens mij vooral overdag op, maar mijn man en ik werken allebei, 's Avonds beste den we onze tijd liever aan elkaar." Tij ink heeft het wel eens anders meege maakt. Haar ouders woonden in zo'n ty pisch volksbuurtje, waar de mensen 's avonds bij elkaar in de tuin een pilsje dronken en de buurvrouw met een pan netje soep langs de achterdeur naar bin nen kwam. „Ik zal niet beweren dat dat soort buurten niet meer bestaan, maar het komt veel minder voor. Zeker in een wat nieuwere wijk als de onze (Over- zuid, red), waar veel jonge mensen en tweeverdieners wonen, zijn de contac ten vrij oppervlakkig." door Maurits Sep VLISSINGEN - En, waar smaakt biologisch brood naar? De bewoners van Ter Reede in Vlissingen hebben na het proe ven van een vers sneetje maar één antwoord: „Naar brood." Eigenlijk zijn ze nog te warm om de smaak goed te kunnen proeven. Maar de sneetjes vers biologisch brood die uit de nieu we bakkerij van Ter Reede ko men, gaan er - besmeerd met een lekker laagje roomboter - in als zoete koek. Verpleeg- en ver zorgingshuis Ter Reede heeft de bakkerij gisteren officieel in ge bruik genomen. Stichting Zorgt voor Ouderen is daarmee één van de drie stichtingen in Zee land die meedoen aan een pro ject van de provincie om het ge bruik van biologisch voedsel te stimuleren. De andere zijn Zorg groep Ganzestad in Goes en Cu- ramus in Hulst. „Wij hebben jarenlang gewerkt aan de overdracht van kennis over biologische producten. Nu wordt het tijd om de afzet ervan te stimuleren", verklaart gede puteerde T. Poppelaars van land bouw het project. Mevrouw Van Hanegem schoof onder de toe ziende ogen van enkele medebe woners enkele broden in de oven. Dat is een speciale steen oven, legt activiteitenbegeleider J. Berrevoets van Ter Reede uit. „Als de oven helemaal op tempe ratuur is en het brood erin gaat, zetten we de oven uit. De steen blijft warm en zorgt ervoor dat het brood langzaam gaart." De reacties zijn lovend. Overal in de bakkerij klinkt al bij de eerste hap instemmend gemom pel - praten met volle mond is Mevrouw Van Hanegem schuift een brood in de oven van de nieuwe bakkerij bij Ter Reede. foto Ruben Oreel immers niet netjes. Mevrouw Van Hanegem bakte vroeger zelf nooit brood, verklapt ze. „Dat deed mijn man. Hij was bakker." Bas - vrijwilliger bij Ter Reede - was vroeger ook bakker. Hij is te spreken over het biologisch brood uit de bakkerij van Ter Reede. Dat is overigens niet te koop. Het wordt gemaakt door bewoners voor bewoners, als ac tiviteit binnen het verzorgings huis. Elke week kunnen onge veer veertig bewoners brood bakken, in allerlei vormen, zegt Berrevoets. „Gewoon brood, vlechtbrood, bolussen." In slaap en tegen de vangrail KAPELLE - Een 33-jarige automobilist uit Vlissingen is* gistermiddag" even voor zes uur op de A58 bij Kapelle te gen een vangrail gebotst toen hij achter het stuur in slaap was gevallen. De man kwam uit uit de richting van Bergen op Zoom toen hij in slaap viel; hij botste tegen een infobord in de rechterberm en kwam tegen de vangrail tot stilstand, De Vlissinger bleef ongedeerd, maar zijn auto werd bij het on geval vernield. Concertzaal Middelburg later open MIDDELBURG - De concert- en gehoorzaal in Middel burg blijft nog zeker tot volgende zomer dicht. De verbou-- wing is uitgesteld vanwege een bezwaarprocedure. Dat blijkt uit de zomernota van het Middelburgse college van burgemeester en wethouders. De Concertzaal had eigenlijk in september van dit jaar; klaar moeten zijn. Het Zeeuws Orkest, vaste gebruiker; van de zaal, had begin november een openingsconcert ge- pland. Dat werd al eerder uitgesteld omdat duidelijk was dat de datum niet gehaald zou worden. Volgens een woordvoer- der van cle gemeente moet volgende week duidelijk wor den hoe het gemeentebestuur reageert op de bezwaren" van omwonenden. Vrouw gewond bij aanrijding TERNEUZEN - Een 35-jarige Terneuzense automobilistej is gisterochtend gewondgeraakt bij een aanrijding op de- kruising van de Axelsestraat en de Verlengde van Steen-': bergenlaan in haar woonplaats. Een 19-jarige automobiliste uit Bunschoten Spakenburg- reed rond kwart over elf de kruising op. Toen ze voor de. van rechts naderende Terneuzense wilde remmen, gleed'' haar auto door, mogelijk door het natte wegdek. Er volg de een botsing waarbij de Terneuzense vrouw gewond: raakte aan haar heup. Zij is naar het ziekenhuis in haait woonplaats gebracht. Beide auto's werden zwaar bescha-) digd. Waterstaat stoot pontje af SLUISKIL - In het kanaaldorp Sluiskil is gisteren veront-;; waardigcl gereageerd op het plan van Rijkswaterstaat orrï. het pontje over het Kanaal Gent-Terneuzen af te stoten. Plet is de laatste pont die waterstaat in Nederland nog in- i' beheer heeft. Binnenkort wordt gepraat met twee ver-, voersmaatschappijen over een overname. Volgens woordvoerder E. de Feijter van Rijkswaterstaat behoort de veerdienst niet langer tot de kerntaken van wa terstaat. Daarom zijn ook de ponten elders in het land geprivati seerd. Het is niet de bedoeling dat de dienst tussen Sluis-: kil-Oost en -West verdwijnt. Voorzitter A. de Bruijne van de dorpsraad Sluiskil rea geerde gisteren uiterst verbaasd op het plan. „Dit is alle-; maal wel heel erg kort door de bocht. Dit pontje doet: dienst voor heel veel Sluiskillenaren, vooral scholieren eri werknemers van de fabrieken in Sluiskil-Oost. Ik had het niet meer dan fatsoenlijk gevonden als Rijks waterstaat- het voornemen om de pont af te stoten, aan ons had voor gelegd. Wie de geschiedenis kent, weet dat Sluiskil erg- met het pontje verbonden is." SINT-ANNALAND - Activitei ten genoeg, aanstaand weekein de in Sint-Annaland. De jaar lijkse braderie met kermis vindt weer plaats in het dorp. Daar naast is er veel muziek op het Havenplein. Morgenavond treedt de Zeeuw se band Surrender op aan het Plavenplein. Het openluchtcon cert begint om 20.00 uur. De En gelstalige coverband Backslash uit Vlissingen verzorgt het voor- programma. De Voorstraat, de Ring en het Havenplein zijn zaterdag weer gevuld met allerlei kraampjes en prullaria. Bij streekmuseum de Meestoof gaan bezoekers een stapje terug in de tijd. Naast ten toonstellingen over muziekvere niging Accelerando, voetbalver eniging WPIS en poëziealbums, zijn er veel oude ambachten te zien bij het museum: kantklos sen, speksteen bewerken en stro- dorsen met vlegels. Daarnaast worden bij kraam pjes oude spullen van het mu seum verkocht, zoals oude schoolboeken en schoolwandpla- ten. De heemkundekring en Stichting van Dijke hebben elk ook een eigen stand, agenda I STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Café de Soos, 20.00-02.00 uur: Muziek op het Wilhel- minaveld; GOES - Sportpark het Schenge, West- havendijk, Kindervakantieweek Stich ting Buurtwerk Goese polder; R.K.Maria Magdalenakerk, 12.30-16.30 uur: Geopend voor bezichtiging; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: Demonstratie diverse ambachten; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND - Terrein Bierbrouwe rij Grand Café Emelisse, 14.00 uur: Mos selfestijn met braderie, muziek en gratis mosselen eten; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 9.15-10.00 uur en 12.00-13.45 uur: Zwemmen; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; KRUININGEN 't Molenhof, 10.00-17.00 uur: Agapanthusdag; Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljart competitie senioren; SINT-MAARTENSDIJK - Haven bij Ca fé Het Centrum, 18.30-19.00 uur: Start fietsmeerdaagse voor iedereen; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Beatrixhaven, 13.30 uur: Afvaart rond vaart. Reservering 06-22089393. De Stallandse braderie begint zaterdag om ongeveer 10.00 uur.. De tamboergroep van Acceleran-;: do treedt om 16.00 urn- op aam het Havenplein. Na afloop vam de braderie, om 18.00 uur, zingtr shantykoor Het Schorrekoori ook aan het Havenplein. Het eve-i nement wordt afgesloten dooiy de band Massive, Dat optreden; begint om 21.00 uur. Met een gids naar de mooiste Thoolse plekjes THOLEN - Staatsbosbeheer, biedt natuurliefhebbers komen de weken de kans om onder lei- ding van een deskundige gids di- verse mooie plekjes op het ei land Tholen te bezoeken. Op 16 en 26 augustus en 2 en 23 september is er een 'natte-laar-: zentocht' over de buitendijkse) schorren en slikken bij Sint-An-1 naland. Wie liever op de fiets; gaat, komt op 13 augustus aarr zijn trekken. Dan wordt een" tocht gemaakt langs diverse bij zondere plekken aan de zuid kust van het eiland. Mensen die natuurgebied De Pluimpot bij Sint-Maartensdijk willen bezoeken, kunnen op 19 augustus aansluiten. Een wan delexcursie door de Scherpenis- sepolder staat voor 3 september) op het programma. Meer infor matie en kaarten zijn verkrijg baar bij de VVV Tholen aan de Haven in Sint-Maartensdijk, te lefoon 0166-663771. Kinderdag bij trammuseum OUDDORP - Met een ge schminkt gezicht een ritje ma-; ken in een stoomtram. Het kan op de RTM-Kinderdagen op woensdag 16 en donderdag 17 augustus bij het RTM-museum in Ouddorp. Daarnaast kunnen de kinderen: T-shirts beschilderen of mee rijden met een miniatuurtram. Tramclown Vico zorgt ervoor; dat de passagiers veilig en vro lijk in- en uitstappen. De stoomtrams rijden elke an-; derhalf uur van 11.30 uur tot'; 16.00, aangevuld met extra mo-) tortrams.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25