Goes moet tv-toren doen Melkman op wereldreis naar Axel werk Wonderlijke week voor Goese jeugd Maandmenu 23,50 Augustus zeeland nazomerfestival.nl 'over een gebeurtenis die Nederland schokte' Vakantie Aanvraag monumentenstatus is Stichtlicht te ingewikkeld Celstraf voor misbruik meisje (17) Celstraf voor oplichters uit Goes en Koudekerke Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl F-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes IS-m' MWm-zèel'and: 0113-315520; 7° „„-Vlaanderen: 0114-372770: Nationaal: 020-4562500. donderdag 10 augustus 2006 ïfanïïcafé >tefano s Vooraf een salade van mozzarella en tomaat met rucola en olijfolie. Dan volgt gekookte Zeeuwse mosselen met frites en salade. En als afsluiting een trio van aardbei. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Vakantieoord Beethovenhof Hij was blij dat hij, die week dat het zo tropisch heet was, vakantie had. Z'n vrouw Suzie knikt heftig. „Als je al zag dat er doden vielen bij de Nijmeegse laagse... En die hoefden nog niet eens met een krat fles sen te sjouwen." Melkman Henk van der Vaart beaamt het. „Ik denk niet dat ik dat had gered. Bij die hitte is het echt geen pret je om je melkwijk te doen. 's Winters heb ik daar geen last van; dan doe ik een paar truien over elkaar aan en zet een muts op. Maar zo'n hittegolf..." Nee, Suzie en Henk zaten lekker thuis in hun hoekwoning aan het Beethovenhof in Terneuzen. s Morgens een beetje scharrelen inde tuin, in de drie volières, een extra krantje kopen en dat lekker op het gemakje, met een kop koffie, lezen. Onder de bo men naast het huis was het heel goed uit te houden. En... ze za ten goed afgeschermd, zodat geen mens ze zag zitten. Want mensen ziet Henk van der Vaart op zijn dagelijkse ronde door de stad al genoeg. „En dan is het lekker dat je drie weken lang niemand ziet. Ja, de mensen die je wilt zien, maar meer ook niet." Iedere vakantie opnieuw is er één onmiskenbaar hoogte punt: z'n verjaardag. De eenent- wingste juli is een nationale feestdag in België, maar echt feest is het bij Henk nooit. „Nooit geweest ook, want toen ik klein was, waren al m'n vriendjes in die periode op va kantie. En dat is door de jaren heen niet veranderd. Ik kreeg (Advertentie) 29 quq t/m 9 sept 2006 De vrouwen van Kamp UUestkapelle Paul Pourveur muziektheater in een voormalig uuoonoord regie flms de Jong spel Nel Lekatompessu zang Julia Loko en Maria Lekronsp muziek Rudy Tuhusula en LUim Lohy productie Theatergroep Delta en Zeeland Nazomerfestival kaarten info gratis brochure zie nazomerfestival.nl of bel 0900 3 3 0 0 0 33 (0,45 p/9) editie Bevelanden-Tholen zeeuwse almanak Eén van onze collega's keerde onlangs terug van Malta. Hij ving daar, wellicht onbe doeld, een gesprek op tussen een Duitse toerist en een loka le ondernemer. De Maltezers staan erom be kend dat ze klein van stuk zijn. De Duitse toerist vroeg belangstellend of er een ver klaring te vinden was voor de geringe lengte van de Malte zers. Die ivas er, bevestigde de lo kale ondernemer gretig. Gedu rende de Tweede Wereldoor log iverd Malta zwaar gebom bardeerd. Om de bommen te ontwijken, moesten ze buk ken. De Duitse toerist deed er het zwijgen toe. GOES - Zelfs in dé régen schilderen Anna (8), Marlies (11), Roe- bie (8) en Iris (9) uit Goes vrolijk verder aan hun zelfgebouwde hut. „Het is nu een beetje waterverven, hè?", lachen de meiden. Vooral veel roze en met slingers, zo moet de hut eruit gaan zien. De meiden doen deze week net als 270 andere kinderen mee aan de kindervakantieweek bij buurthuis De Pit in Goes. 'Dreuzels' staat er op de voorkant van hun hut. „Ik heb geen idee wat dat betekent", bekent Marlies. „Daar komen ze deze week nog wel achter", verklapt medeorganisator Ronny Menheere. „Het thema van deze week is wonderlijk. Elke ochtend voeren de vrijwilligers een klein toneelstukje op. Daarin vertellen ze wat de kinderen die dag gaan doen. Vrijdagavond voeren ze als afslui ting een zelf geschreven musical op, waarin zestien sprookjesfigu ren voorkomen. Een klein smetje op cle vakantieweek werd afgelopen zater dagnacht veroorzaakt door vandalen, die drie grote japen in het zeil van de rood-witte circustent sneden. Menheere kijkt er gela ten naar. „We hebben brieven rondgebracht in de wijk om te vra gen of mensen wat gezien hebben. De politie is er ook bij ge weest." Toch mocht het incident de pret niet drukken. „Het is een geweldige week." Ook de regen kon daar geen verandering in brengen. „De kinderen geven er niets om. We hebben ijsjes uitge deeld en als ze geen meer zin hebben, kunnen ze in de grote cir custent een film kijken." foto Willem Mieras ',Hnnr Frank Balkenende GOES - De gemeeute Goes wil serieus bekijken of ze zelf de te levisietoren een monumentensta tus kan bezorgen. Stichtlicht, de Goese stichting die markante ge bouwen in hel licht zet, over weegt de gemeente te vragen het voortouw te nemen. Zelf vindt ze de materie te complex. Stichtlicht is volgens voorzitter E, Beekman niet in staat een mo numentenstatus voor de 158 me ter hoge televisietoren aan te wagen. „De aanvraag omvat een pak papier met een heleboel technische vragen. Die experti se heeft de stichting niet." Wethouder M. Dieleman is be reid serieus naar het verzoek van Stichtlicht te kijken. Vol- gens hem is er slechts één moge lijkheid: de ruim vijftig jaar oude zendmast plaatsen op de gemeentelijke monumentenlijst. „Derijksmonumentenlijst is mo menteel gesloten. De rijksover heid neemt voorlopig geen nieu we aanvragen in behandeling." Stichtlicht is er veel aan gelegen dat de televisietoren een indus trieel monument wordt. Een be schermde status moet er in elk geval voor zorgen dat projectont wikkelaars er met hun handen vanaf blijven. Muermans Projectontwikkeling .uit Roermond lanceerde eerder 'een plan om de Goese televisieto ren in te pakken met zogeheten 'airvilla's. Daarmee zou de ranke toren veel dikker worden. Niet alleen Stichtlicht, maar ook de ■meeste raadsleden gruwden van 'het idee. Overigens heeft Muer mans het plan nooit aan de ge meente voorgelegd. Door de komst van kabel en digi- MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 51-jarige inwoner van Sint-Maartensdijk voor seksueel misbruik van een meisje veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaarde lijk. Ook kreeg hij 240 uur werkstraf. Aan het zeventienjarige slachtoffer moet hij 500 euro smartengeld betalen. De man had op 21 januari in zijn woning seksuele hande lingen met het meisje gepleegd. Het slachtoffer kwam re gelmatig bij hem thuis en bleef ook vaak overnachten. Misverstand over parkeerterrein RENESSE - Een misverstand tussen energiebedrijf Delta en de leverancier van parkeerapparatuur is de oorzaak dat het parkeerterrein aan de Oude Moolweg in Renesse nog steeds niet is afgesloten. Dat schrijft het college van burgemeester en wethouders in antwoord op vragen van de WD. Volgens het college doet het bedrijf er alles aan om het ter rein op korte termijn in de nachtelijke uren te kunnen sluiten. „Ik ga er van uit dat dat zo is", zegt W. Jumelet van de WD in reactie op het antwoord. Na een lange poli tieke discussie over wel of niet afsluiten van het parkeen- terrein is in oktober vorig jaar besloten dat het terrein overdag beschikbaar blijft en in de nacht wordt gesloten. Dit zou voor het toeristenseizoen 2006 gerealiseerd wor den. Omdat dit niet is gebeurd en omdat omwonenden klagen over geluidsoverlast 's nachts heeft de WD bij het college aan de bel getrokken. Brandweer in financiële nood MIDDELBURG - De stadsgewestelijke brandweer van Middelburg en Vlissingen kampt met financiële proble men. Doordat het korps vaker moet uitrukken, de oplei dingen duurder worden en de personeelskosten stijgen, kwam het korps vorig jaar geld tekort. Ook dit jaar dreigt een verlies. De brandweer is in 2005 vijftig keer vaker in actie gekomen dan in 2004. Dat heeft vooral te maken met hulpverlening. De brandweer had het vorig jaar extra druk door de wa teroverlast in de zomer. Het aantal branden blijft onge veer gelijk. Als de wagens vaker rijden, gaat ook meer geld op aan brandstof. De stadsgewestelijke brandweer kwam vorig jaar 171.000 euro tekort. Dat kan grotendeels worden weggewerkt met eigen geld. De gemeenten Vlis singen en Middelburg zouden nog elk 15.000 euro moeten bijdragen om het gat te dichten. Vlissingen voelt daar niks voor en wil dat ook dat laatste gat binnen de eigen begroting wordt opgevangen. Dat zal moeilijk worden, omdat het korps ook voor dit jaar alweer rekening houdt met een tekort. tale tv verliezen de televisieto rens over een paar jaar hun zendfunctie. De huidige eige naar KPN wil een groot deel van de torens verkopen. Het tele- combedrijf is zelfs verplicht 24 televisie- en radiotorens van de hand te doen. Die eis heeft de Nederlandse Mededingingsauto riteit gesteld aan overname van zendbedrijf Nozema Services door KPN. Punt is dat concur renten van KPN via de zendto- rens van Nozema tv- en radiosig nalen doorgeven. Daarmee zou KPN tegelijk verhuurder en con current zijn, wat de NMa niet wijs vindt. Volgens een woord voerster van KPN is nog niet be kend wanneer de televisietorens in de verkoop gaan. Aan wie de Goese toren straks wordt verkocht, maakt Sticht licht niet zoveel uit, zolang aan het uiterlijk niet wordt gemor reld. Zowel Beekman als wet houder Dieleman vindt dat de tv-toren bij het stadssilhouet hoort. Stichtlicht beschouwt de toren zo'n beetje als de Eiffelto- ren van Goes. De stichting heeft er een bijzondere band mee. Ze heeft ervoor gezorgd dat de mast elke week in de schijnwer pers staat en op hoogtijdagen oranje dan wel rood-wit-blauw gekleurd is. Het liefst wil de stichting dat de toren voor iedereen toeganke lijk wordt. Beekman denkt aan het concept van de Euromast in Rotterdam. „Het is de hoogste toren in Zeeland, het uitzicht is spectaculair. Het kan hét uit kijkpunt en dus een toeristische trekpleister van Zeeland wor den, met bovenin een restaurant en vier kamers die je kunt verhu ren, zodat je 's nachts van het uitzicht kunt genieten. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 38-jarige Koudekerkenaar wegens oplichting veroordeeld tot tweeënhalf jaar cel. Een 44-jarige Goesenaar kreeg voor zijn rol bij de oplichting vijftien maanden celstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De Koudekerkenaar spiegelde een echtpaar een deel van een miljoenenerfenis voor, mits ze op een aantal woningen van zijn baas in Vlissingen zouden pas sen. De werkelijkheid was an ders. Het paar werd ruim vief ton lichter gemaakt. Zo betaal den ze voor de kosten van een ge fingeerde begrafenis van zijn werkgever, die in Israël zou zijn gestorven. Het oplichtersduo wist daarna nog tienduizenden euro's los te krijgen. Een kennis van het echtpaar werd ook voor duizenden euro's getild. Aan hem moet de Koudekerkenaar 30.000 euro schadevergoeding betalen. De claim van het paar werd niet-ontvankelijk ver klaard, maar kan via de civiele rechter nog worden ingediend. (Advertentie) nooit cadeautjes en ik krijg ze nóg niet", grinnikt hij. Dit jaar werd hij zestig. Hij vierde het met een etentje met Suzie. Van der Vaart is één van de twee overgebleven melkboeren (pardon, melkmannen) van Ter- neuzen. Hij is het al z'n leven lang. Net als z'n vader trou wens, die na een melkwijk in Delft, een wijk in Amsterdam overnam ('je liep je de pleuris met al die hoogbouw') en uitein delijk in Terneuzen terecht kwam. Na een paar jaar, ruim veertig jaar geleden, nam zoon Henk de wijk over. En omdat de ene na de andere collega (het wa ren er ooit vijfentwintig) stopte, werd die ronde steeds groter. „Ja, er zijn er niet veel die dit werk nog willen doen. Terwijl er best een goeie boterham in te verdienen is." Plij is zes dagen op pad, maakt lange dagen. Voor dag en dauw z'n wagen met aanhanger laden, 's avonds na zessen weer lossen. Z'n mooi ste route is die van donderdag, door de polders rond Terneuzen. Net vakantie. Is hij écht met va kantie, dan wordt hij node ge mist, door jong en vooral oud. „Want ook al ben ik duurder, het is natuurlijk wel gemakke lijk als je drie keer in de week je rekje buiten kunt zetten en alles bij de deur afgeleverd krijgt. Vooral voor oudere mensen, vaak met een rollator, is het een uitkomst." Wat dat betreft Blijf je tijdens de vakantie thuis, zoek het dan heel dicht bij huis. Met de huidige brandstofprijzen is dat de eer ste winst. Achttien keer in eenentwintig dagen naar café De Griete in de polder bij Ter neuzen? Een half tankje brandstof op drie weken tijd. Kassa! Gewoon thuis vakantie hou den, voorkomt veel stress. Geen uitzichtloze files, geen overvolle campings met wachtrijen voor toilet en Henk van der Vaart en vrouw Suzie met vakantie: thuis met de honden. foto Peter Nicolai maakt hij gekke dingen mee. Zo als het verhaal van die oudere dame, al jaren klant. „Ze wist dat ik tegenover de huisartsen praktijk woonde. „Ze drukte me prompt een flesje warm ochtend water in de hand met het vrien delijke verzoek dat even bij de dokter af te geven." Ondanks die nauwe band met de klant, is Van der Vaart blij met z'n drie weken zomervakan tie. Even niemand zien, even geen halfje slagroom, tien eieren douches, geen... ach noem maar op. En vergeet niet dat je, met je sleurhut of je tent op pad, alle comfort van thuis achter je laat. Een vakantie waarin niets moet, is prima voor je relatie. Veel huwelijken stranden na een 'onbezorgde' vakantie in het buitenland. Tel de hartin farcten onder vakantiegan gers, kijk naar de uitgebluste vakantievierders, die op hun werk pas weer tot rust ko men. Koop een extra krantje, scharrel wat in de tuin, drink een extra glaasje wijn en eet lekker een hapje buiten de deur. Ontspan. Drink vooral meer melk! of een karnemelksepap. Suzie en hij komen in die drie weken niet verder dan café De Griete achter de Scheldedijk net bui ten Terneuzen. „Van de eenen twintig dagen vakantie hebben we daar achttien dagen een glaasje wijn gedronken en een hapje gegeten. Allemaal beken den, maar op een lekker ont spannen manier. Daarna gaan we naar huis, in de tuin naast het huis. Zalig nietsdoen." Op reis? Ze moeten er niet aan den ken. Suzie: „Ik herinner me nog die vakanties met pa en ma en een bevriend echtpaar in de Renault Dauphine naar Italië. M'n vader reed altijd in één ruk door..." Net geen trauma. Henk: „Als je dan hoort van zeshon derd kilometer file op de-Franse wegen, drie uur wachten voor een tunnel in Oostenrijk en ook nog eens drie uur voor een pomp station in Luxemburg - omdat het daar zo lekker goedkoop is - dan hoeft het voor mij al niet meer." Toegegeven, deze vakan tie hebben ze zich één ferme reis veroorloofd: naar Axel, waar een goede kennis sinds jaar en dag een restaurantje uitbaat. Kwamen ze daar, was hij op va kantie. Na drie weken ontvangt zijn klantenkring hem met open armen, „Die eerste dagen kun je goed merken, dat je drie weken niks gedaan hebt. Dan is het zwoegen. Maar dat ritme heb je zo weer terug." Wout Bareman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23